I Aalsterse Flitsen ONTWERP HUISVESTING STADSDIENSTEN STAL MEN BEELDJE UIT OUD HOSPITAAL liddelccuwsc blik in dc Geraardsbergscstraat (jm) (ring komt cr in dc Osbroeckstraat (jm) ipenrodedries, een hobbelige aansluiting met de Dendermondse Steenweg (jm) en bulten in de August Moreelstraat (jm) 'olinetplein, een puinhoop. De Voorpost - 16-7-76 - 5 WERKEN WERKEN NOG BETON, MOET ER NOG ZAND ZIJN? In een vorige editie brachten we reeds verslag omtrent de plannen die er bestaan om, na de fusie, tot een nieuwe rege ling te komen. Uitgaande van volgende vuist- P regels, werd door de projekt- groep huisvesting (bestaande uit vertegenwoordigers van alle stadsdiensten en een technisch ingenieur openbare i werken) een ontwerp uitge- H werkt: De dienst met dienstverstrek kingen aan het publiek op het gelijkvloers. Het betreft: bevol king, burgerlijke stand, militie en ontvangerij. Diensten met dienstverstrekkingen aan ge handicapten en ouderlingen ook en uiteraard op het gelijk vloers, maar bovendien geen trappen of treden. Een andere optiek is om over te gaan tot centralisatie van dien sten waarop het publiek tege lijkertijd beroep doet. Bevol king, burgerlijke stand, militie, sociale dienst, openbare wer ken en ontvangerij. Ook een centralisatie van diensten met veel onderlinge kontakten, zoals bevolking, burgerlijke stand, verkiezin gen, militie, sociale dienst. Openbare werken en finan ciën. Tenslotte centralisatie van diensten met interne werking, dit zijn de algemene admini stratie, personeel, organisatie/ info en juridische dienst. Het oude landhuis wordt be schouwd als het representatief gedeelte van het stadhuis, met o.m. de kabinetten van burge meester, sekretaris, ambte naar van de burgerlijke stand, de vergaderzaal van het kolle ge, de trouwzaal en de dien sten met lokettenservice. De projektgroep stelde zich als streefpunt, ten gerieve van de bevolking en in het belang van de goede samenwerking van alle stadsdiensten, de hele administratie, te huisvesten binnen de huidige muren van het stadhuis, volgens de be hoeften opgegeven door de af delingschefs maar desnoods met toepassing van minimum normen. Er zijn overigens nog uitbreidingsmogelijkheden in het gebouw van de Zwarte Zusters, het Hotel van Lan- genhove, de gebouwen van de Kattestraat en de rechtervleü- gel van het landhuis die vrij kwam door de verhuis van de brandweer. Er werd bovendien een door steek gemaakt naar de ge bouwen van de Kattestraat (en er wordt nog aangedrongen op verbetering van die doorsteek), zodat alle gebouwen van het- stadhuis onderling toegankelijk zijn. Dit maakt derhalve van het stadhuis tot een nogal kompakt geheel, dat bovendien via 3 toegangen te bereiken is: Grote Markt, Kapellestraat en Kattestraat. De bijzondere ligging van de gebouwen zal natuurlijk wel grote eisen stellen aan de be wegwijzering, die inmiddels ook wordt ontworpen. Voor enkele diensten bestond niettemin gevaar dat ze, van wege hun massale uitbreiding, geen definitieve oplossing zouden vinden in het stadhuis. Het allergrootste knelpunt was de bevolkingsdienst, die uit eindelijk een plaats moet vin den in het oude landhuis, om dat daar best alle diensten met lokettenservice gekoncen- treerd worden. Alleen de rech tervleugel van het landhuis (oude brandweerkazerne) kan voldoende ruimte bieden voor de bevolkingsdienst. Maar, in plaats van in die rechtervleugel in allerijl een noodoplossing te zoeken, gaf men er de voor keur, o.m. in het belang van het fraai uitzicht van de binnen koer, een architekt te belasten met een definitief ontwerp waarin dan bovendien een verdieping zou voorzien wor den. Dat ontwerp kan evenwel slechts over twee a drie jaar worden uitgevoerd, zodat men voor de bevolkingsdienst naar een voorlopige oplossing moest, waar niettemin toch kan voldaan worden aan de be langrijkste vooropgezette vuist regels Voor de bevolkingsdienst vond men die voorlopige op lossing in het vroeger poppen- teater (gebouwen Kattestraat), samen met enkele kleinere lo kalen in de omgeving Zo doende ligt de bevolkings dienst dan toch binnen het kompleks van het stadhuis, met een gemakkelijke toegang voor het publiek, gelijkvloers en zonder trappen of treden. De personeeldienst die geen publiek ontvangt maar wel een grote ruimte eist, zal zijn defini tieve plaats vinden in de ver dieping van de rechtervleugel, en vindt een voorlopige oplos sing in de verdieping boven de bevolkingsdienst (poppentea- ter). Wel wordt nog onderzocht of de vloer de grote belasting verdraagt van het zware klas- seermeubilair. Desnoods wordt het meubilair gedeeltelijk ondergebracht in de aanpa lende filateliezaal, waar over igens ook een kabinet van een schepen komt. Door de verhuis van de perso neelsdienst en de ontvangerij (zie verder) komt de hele lin kervleugel van het stadhuis vrij voor de Burgerlijke Stand, die overigens nu al veel te eng behuisd was. De ontvangerij gaat inmiddels naar zijn definitieve bestem ming in het Hotel van Langen- hcve. Erzijn restauratiewerken nodig van het gehele gelijk vloers. Zo mogelijk komt er ook een kabinet van de schepen van financiën. Aan de bevolkingsdienst wor den op 1.1.1977 de diensten verkiezingen en militie-toege voegd, om reden dat ze sterk afgestemd zijn op de informatie van de bevolkingsdienst. Ze verhuizen derhalve mee naar de voorlopige oplossing voor de bevolkingsdienst in de loka len en nabij het poppenteater. De ontruimde militie dient voor de uitbreiding van de alge mene administratie (sékreta- riaat). De sociale dienst zal een plaats vinden in het huidig lo kaal van de burgerlijke stand. In de uiteindelijke oplossing wordt derhalve het streefpunt bereikt dat aile diensten ge- koncentreerd moeten zijn in het representatieve oude land huis. Op de verdieping van het land huis zullen uiteindelijk enkele diensten gegroepeerd zijn die het intern beheer waarnemen: algemene administratie (lin kervleugel), personeelsdienst (rechtervleugel) en organisatie info (boven kabinet schepen Van der Veken). De juridische dienst en de dienst financiën blijven waar ze nu zijn. De fotokopiedienst vindt plaats in het lokaal org. info, zodat er uitbreidingsmogelijk heid is voor de drukkerij, die dan uitstekend gehuisvest is en best blijft waar ze is. Ook de afdeling openbare wer ken is zeer goed gehuisvest, heeft nog uitbreidingsmoge lijkheden en blijft derhalve waar ze is. De projektgroep formuleerde vrij vlug deze voorstellen, die resulteerden in een punt bij hoogdringendheid in de raads zitting van 3 juni: 17lastenboe- de^\ Wie nog wenst aan een zomerkamp deel te nemen, kan met de Wielewaal jongeren, afdeling Denderstreek, een werkkamp mee maken in de Wellemeersen van 21 tot 25 juli. Meer inlichtingen geeft Mario Tijtgat (tel. 21.99.50) Water te veel in de Korte Zoutstraat: om de omwonenden te doen likkebaarden. Duizenden liters vloeiden verloren uit een groot lek in de waterleiding in een leegstaand warenhuis. De brandweer diende de kelderverdieping die volledig onderge lopen was leeg te pompen. Of dit water gerekupereerd werd konden we niet achterhalen. Het kan ook zonder stank, maar blijkbaar niet voor het zwarte Denderwater. In en om de oevers is het onmogelijk even een luchtje te scheppen. Misschien even vergelijken met de Brugse Reien. Tot in 1972 verspreidden zij een even kwalijke geur als onze Aalsterse Dender. Een volledige verbouwing van het rioleringsnet dat ervoor zorgde dat geen vuil water meer geloosd werd deed het natuurlijk water weer helder blinken. Welke politieker durft de Dender aanpakken? Burgemeester De Bisschop vergezelt het knapenkoor Scola Cantorum Cantate Domino op hun Amerika-reis. Het schepenkollege wenst niet meer dat feestkomiteeleden hun mond voorbijpraten aan de pers! Een intern stadhuisreglement zegt immers dat alle mededelingen dienen te gebeuren via de gebruikelijke «persmededelingen». Op de Aalsterse avond tijdens de jaarbeursfeesten maken eks-bloemenfee Myriam en eks-prins Antoine hun debuut als duo. Hun samenwerking wordt vastgelegd op de zwarte schijf, eerstdaags op de platenmarkt verwacht. Moet er nog bier zijn, of het vervolgverhaal van Aalsters nat kontra Leuvens vocht, kreeg zijn uiteindelijke oplossing, een interpellatie in de laatste gemeenteraad mocht niet baten. Het blijft Leuvens bier op de jaarbeurs. Gezegd wordt dat de Aalsterse depothouder van niet Aalsterse bieren in zijn aanbesteding veel blauwtjes goedkoper is Dus Leuven •boven» op de jaarbeurs. De tam-tam luidt niet zo hard in het Beukenhof, de bar van het zwembad, het sportstadium en het melkhuisje, waar eveneens van dit «vreemde» vocht verbruikt wordt. Bierperikelen vermogen niet dat een eerste schone haar kandidatuur stelde voor de verkiezing van bloemenfee. Zij is echter van buiten de stad: Rita Denijs uit Asper. Waar blijven onze Aalsterse meisjes, of zullen zij eerst de sluitingsdatum afwachten? Vrouwen verkiezen vrouwen. Als onze inlichtingen stroken met de werkelijkheid zullen geen mannenogen vrouwenbenen moeen bekeuren op de verkiezing van de bloemenfee. De jury zou bestaan uit vrouwen... RVDP ken en om 7.682.856 F lenin gen werden gestemd. TIMING Er werd een volgorde opge steld waarin de werken zullen uitgevoerd worden. Tevens werd een timing opgemaakt. Alle werken gebeuren in eigen beheer, behoudens de restau ratie van het gelijkvloers van het Hotel van Langenhove die uitgegeven wordt aan een al gemeen ondernemer. Drie archieven Opentiare Wer ken werden vrijgemaakt voor Org. info, andere archieven worden vrijgemaakt zodra er schrijnwerkers beschikbaar zijn. De archieven openbare werken krijgen een definitieve bestemming in de chambretten openbare werken, die over igens te laag zijn voor kantoor ruimte. Wat de nieuwe boekbinderij betreft, het ruw werk is reeds gedaan. Er blijft nog het dich ten van het dak, verwarming, vloeren en zoldering. Men denkt klaar te zijn tegen sep tember. Het poppenteater waar de be volkingsdienst, militie en ver kiezingen komt is klaar voor bekisting. Er blijft nog het vloe ren, aanleggen van elektrici teit, verfwerken en sas. Men denkt eind september klaar te zijn. De oude boekbinderij voor be volkingsdienst, verkiezingen, militie: rest nog elektriciteit en bevloeiingswerken. Waar schijnlijk klaar eind oktober. De klassen boven het poppen teater voor de personeels dienst: hier dient men de ste vigheid te onderzoeken en na gaan het zwaar materiaal te spreiden, gedeeltelijk naar de filateliezaal waar ook sche penkabinet komt. Alleen de hoogst noodzakelijke werken worden gedaan en denkt klaar te zijn half december. Van 26 juni lui 11 juli loopt er in de kapel van het oud hospitaal een tentoonstelling «prijs Valerius de Saedeleer», met recent werk van de laureaten. In de nacht van 6 op 7 juli verdween het beeldje van kunstenaar Edmond De Vree. Woensdagmorgen vond men het hek van de akademie open. In de kapel, op de plaats waar voorheen nog het beeldje van De Vree stond, vond men alleen een papiertje met volgende tekst: «Bedankt voor de goede bewa king en voor het openlaten van alle deuren, wat mij in de gelegenheid gesteld heeft om mijn eigen werk te komen stelen. De Vree Edmond, 7/VI1/764.05 uur. Bevreemdend is hierbij dat deze met de hand geschreven tekst geschreven werd op een half blaadje papier, afkomstig van de politic. Inderdaad, aan de andere zijde kan men duidelijk de tekst lezen met de gebruike lijke formule bij het opstellen van een P.V. Het gaat om een papier dat gebruikt wordt als bijblad van een proces verbaal. Wanneer enerzijds, volgens de tekst, alle deuren openstond, dan heeft men zich anderzijds toegang of aftocht genomen langs een der panelen die de tentoonstellingsruimte omrin gen. Een van deze panelen is duidelijk beschadigd en staat niet geheel meer op haar oorspronkelijke plaats. Ander zijds is het ook zo. volgens verschillende bevestigingen, dat er meer dan een sleutel van de akademie in omloop is. IK WEET VAN NIETS Uiteraard vroegen we aan Edmond De Vree zelf uitleg. In verband met mijn politiewerk ben ik gebonden aan het beroepsgeheim zei ons deze kunstenaar en onderstreepte: «Ik kan er niets van zeggen». Wij vroegen hem of hij het papiertje soms zelf geschreven heeft: «Ik wens daar niets over te zeggen». Wel bevestigde hij ons. dat het «verdwenen» beeldje bij hem thuis berust. «Het beeldje is niet weg, het staat bij mij». Hij zegt bovendien zeer tevreden te zijn over de akademie en niets heeft tegen de leraars, zeker niet tegenover de schepen van kui tuur. «Ik wens met die zaak hoegenaamd niets te maken te hebben. Noch gesproken, of geschreven pers». «Spijtig dat het zover begint te gaan». «Het briefje is persoonlijk aan hel per soneel gericht». Of het nu wel of niet door hem zelf geschreven werd, hebben we niet kunnen achterhalen, en grafologische onderzoek zou heel wat vragen oplossen. IK ZAL ALLES TEGENSPREKEN Het is normaal dat we ook schepen Van Den Eede, als schepen van Onderwijs. Kuituur en Sport, over het verdwenen beeldje spraken. Wij kennen Schepen Van Den Eede als een doorgaans vriendelijk en rustig de eigenaar teruggenomen en het gaat in feite over een zaak die mank loopt tussen twee leraars, belast met de bewaking. Er is trouwens geen diefstal zegt hij. Het is niet gestolen en is nu gewoon in het bezit van de eigenaar. In elke geval is het een merkwaardige gang van zaken en aan de geschreven verklaring valt niet te ontkomen. Ook niet dat het beeldje inderdaad weg is uit de kollektie en het wegge nomen werd na het gewone slutingsuur en waar men zoals gebruikelijk, alle deuren wel sluit. Anderzijds zou er zich de nacht van de diefstal een politiepa trouille aanwezig geweest zijn aan de akadaniie. Rondom gans de zaak heerst een zekere geheimzinnigheid en het gebrek aan deugdelijke en echte infor matie maakt het niet eenvou diger. Technisch gezien was er *n diefstal. Of men het naar de letterlijke zin moet beschouwen, laten we in het midden. Het eigenaardig gedrag en handels wijze stemt tot nadenken. Oolc de vraag of het werkelijk zo gemakkelijk is om de gebouwen zijn scherpe uitval wanneer we poolshoogte namen en ons meteen verweet: «gaat ge dat weeral publiceren, gaat ge daar weeral een zaak van maken». «Ik zal alles tegenspreken». Hij geeft toe dat het beeldje uit de kollektie weggenomen werd. maar dat men er geen drama moet van maken. Het werd door den en met kunstwerken aan de haal te gaan. Heeft men willen bewijzen dat het inderdaad gemakkelijk is. Of was het een vete. Of wou men iemand in diskrediet brengen. Volgens Schepen Van Den Eede is de zaak inmiddels en in feite opgelost. EAR

De Voorpost | 1976 | | pagina 5