)e grondverwerving voor het itonsevaalprojekt ALTERNATIEVE PLATENWINKEL NODIG EENS EEN DIEF UIT De Voorpost - 16-7-76 - 7 Nee, op deze pagina van uw unieke streekkrant verschijnt nog altijd gelukkig geen sluikreklame. Als we ergens over schrijven of iets aanstippen, is dit niet om aan te bevelen of af te keuren. Gewoon als informatie. Zo ook met de eerste «alternatieve platenwinkel» die in Aalst en omgeving opgericht is. Toen we er binnenstapten was het niet zonder argwaar, weetje. Er is al zoveel alternatief: een tijdschrift alternatief, een alternatieve werkgroep, alternatief onderwijs, alternatieve hulp- en informatieverlening, enzovoorts!!! Meestal betekent alternatief dan niet-kommercieel, andere waarden dan louter materialistische benadrukkend, maar wat kan in 's hemelsnaam een «alternatieve platenwinkel» wel betekenen? De platenwinkel bevindt zich in een wijk, waar je normaal geen winkel zou verwachten: de Vakschoolstraat. De uitbater wil waarschijnlijk zo weinig moge lijk konkurrentie doen aan de gerenommeerde piatenverko- pers meer in het centrum. Wat er ook van zij, op het eerste gezicht merkten we weinig verschillen met andere platen winkels: er lag een overvloed aan fonoplaten en muziekkassettes. Er hingen wat posters die duidelijk op een jong publiek gericht zijn. Toch viel onze blik op een opschrift aan de muur dat erop moest wijzen dat roken schadelijk was voor de gezond heid van de anderen en voor de natuur. Bijgevolg was roken verboden. Ook een bordje van Bond Zonder naam hamerde: «Van mensen vrienden maken». Met de nodige journalisitieke argwaan wilden we toch niet al te naiëf zijn. Vaak genoeg zien we rondom ons hoe spreuken en slogans dienen om een bepaald publiek aan te trekken. Hij die een en ander zou ophelderen stond achter zijn «toog». Hilloné was ten is) zijn naam. Ach, 't is misschien maar een persoonlijke indruk, maar zijn vriendelijk heid leek ons helemaal niet gekunsteld en we zagen hem weinig aanstalten maken om ons één of andere elpee aan te smeren. Hij vroeg ons gewoon naar onze lievelingsmuziek en liet het plaatje zijn klanken door de ruimte verspreiden. Vroeger is hij nog leraar geweest, vertelde hij. Om ver scheidene redenen kreeg hij hiervan zijn bekomst en richtte dit handeitje op. In zijn winkel staat, zo zei hij. de mens centraal en niet de poen («hoewel die hebben we ook vandoen»). Graag ziet hij mensen komen die gewoon wat komen uitblazen van de drukke tredmolen, die wat komen praten, wat warmte komen opzoeken als 't buiten of in de maatschappij wat koud aandoet, die eens komen kijken naar een paar alternatieve poëtische posters. We babbel den nog wat over ditjes en datjes, stiertjes, koetjes en kalfjes. Ik ontwaarde geen ontgoocheling toen we opmerkten geen platendraaier te bezitten. Dit was dan toch wel een verschil met die plaatsen waar je in zo'n ogenblikken buitengekeken wordt. Wie eens wil kennismaken met een plaat van bv. Robert Long. Bruce Springsteen, Deep Purple of gewoon eens wil komen zien...: Vakschoolstraat 60. elke avond vanaf 18 uur. woensdag namiddag en zaterdag doorlo pend. De Winkel heet «Muza». Net zoals oudleerlingenbond van de Aalsterse muziekakade- rnie, maar alternatief! P.D. «We zijn naar zee». Deze mededeline nriikt od de voordeur en het is meteen een pracht van een uitnodiging aan ongewenste bezoekers die er zeker van zijn dat hun kust veilig is. Wie z(jn schoonste vaas, beste stereo en andere zaken op de meest efficiënte wijze kwijt wil heeft nog andere mogelijkheden te over om uitnodigingen over te maken aan grijpgrage vingers die rustig van de geboden kans gebruik maken. Een goed middel is om zoveel mogelijk omtrent uw vakantieplannen in te lichten. Vrienden, buren, familieleden en alle andere die er van ver of nabij niet bij betrokken zijn. Vergeet er niet bij te vertellen hoelang ge weg zijt. Waar ge verblijft en al wat nog dienstig kan zijn om rondom uw vakantie geen twijfel te laten bestaan, zodat ge niet pardoes op de ongenode gasten valt wanneer ze rustig van de gelegenheid gebruik maken uw mooiste en beste bezittingen in te pakken en weg te wezen. Verzorg vooral goed het uitzicht van uw gebouw. Draag er zorg voor dat iedereen goed kan zien dat er werkelijk niemand thuis is en er ook de eerste dagen niemand komt. Het uitzicht van totale onbewoonbaarheid is erg belangrijk, het schept voor de inbrekers een vertrouwelijke sfeer. Reklamebladen en niet bestelbare post in de brievenbus is ook ccn goede aanwijzing. Let er goed op dat ge vooral de politie en zeker uw wijk-agent niet inlicht over uw aanwezigheid. Anders kon men wel eens ccn ekstra oogje in het zeil houden en verhinderen dat er zich toch nog inbrekers zouden aandienen. Licht vooral alle echte belanghebbenden niet in. Ook zij zouden roet in het eten gooien door hun onverwaenrse Kontrole. Mocht men na deze goede-slechte raadgevingen alsnog geen bezoek gekregen hebben, treur niet. Er was misschien teveel werk. IE KEERZIJDE VAN DE MEDAILLE k atrschillende eigenaars niet gelukkig met huidig beleid! Zoals in het artikel over het Ronsevaalprojekt lurcids werd gezegd, blijken er bij de grondverwerving nog enkele problemen bestaan. In tegenstelling met S,VW dc verantwoordelijke voor het grondbeleid bij de Intercommunale dhr. W. Meganck was opgegeven, 11 jyen erop dit ogenblik minstens zes eigenaars over welke niet bereid zijn om hun eigendom vrijwillig af '"staan ten behoeve van deze verkaveling. Het betreft hier de echtparen Van Scheurbeek-Van Geert, 'S Vsman- Callebaut en Couck Van Geyt en Wauters-De Smet, de juffrouw Christiane Lorle en de Wwe at elsterman. Ook een andere eigenaar, dhr. De Deyn die te Berlare verblijft, zou niet bereid zijn om tot 'Js (willige grondafstand over te gaan. Teneinde de bezwaren van deze betrokkenen te horen motiveren ;hten wij er goed aan te doen deze «slachtoffers» van het «grondgebied» zelf aan het woord te laten. en eindelijk kan dit evenzeer morgen met eenieder van ons gebeuren! "1 «Van Scheurbeeks» zijn ;p teleurgesteld! it echtpaar Bert en Godelieve Scheurbeek wordt wel het ^st getroffen door dit verka- 'ingsprojekt dat in opdracht !ti de gemeente door de vleïtercommunale» wordt uit- 'ste rd- 'september 1971 (twee jaar aat«ds nadat door de gemeente ^dracht tot uitvoering was rM|even) kregen de Van neurbeek's de unieke gele- iheid om vlak tegenover hun ping een bouwvallig huisje t een vrij groot stuk achter- jv-ikgende grond aan te kopen de en-en De Nil. Op dat toblik vergde dit een aan- P 'nlijke financiële inspanning r hen, maar dit was de enige "jelijkheid om ooit nog aan nrafer woonruimte te geraken. amj betreffende perceel, gele- i b sen reeds door diezelfde over heid de uitvoering van dit projekt van grondbeleid aan de intercommunale voor het Land van Aalst was doorgegeven. Pas op 10 augustus 1973 werd het echtpaar van Scheurbeek per aangetekend schrijven door de gemeente in kennis gesteld van «een openbaar onderzoek van een plan van aanleg, BPA:4B, met ontei geningsplan, volgens artikel 17 van de wet van 29.3.62», met betrekking op de percelen sektieAnrs. 1069 C en 1069J). Deze plannen waren ter inzage vanaf 15.8.73 te 10 uur tot 15.9.73 te 10 uur. Bezwaar kon worden ingediend tot 15.9.73. Uit die plannen kon op dat ogenblik moeilijk worden uit gemaakt wat er nu eigenlijk precies te gebeuren stond. In zijn bezwaarschrift van 12.9.73 overweging genomen; zij had den namelijk voorgesteld om hun af te stane stuk om te ruilen voor een evenwaardig stuk in de nieuwe verkaveling ofwel een vergoeding te ver krijgen welke hen zou toelaten een evenwaardig grondstuk ergens anders aan te kopen. Van de kant van de Intercom munale bleef het bij hun 230.000F voor de 20 aren waaruit straks minstens 2 bouwplekken zullen worden gerealiseerd welke ongetwijfeld per stuk op zijn minst elk 1 miljoen waard zullen zijn. Maria Callebaut en Sander Peersman noemen het aftrug- gelarij! Maria Callebaut is in 1910 in deze woning aan de Brusselbaan nr. 20 geboren. Na het overlijden van haar ouders heeft zij dan haar geboortehuis kunnen aanko- Gezien de toekomstige ont eigening langs de straatkant aan de Brusselbaan zal er bij een eventuele grondafstand achteraan alleen nog maar een waardeloos stuk overblijven. Een volledige onteigening te gen de gangbare bouwgrond prijzen is voor het echtpaar Wauters-De Smet de enige mogelijke basis waarop tot vrijwillige afstand kan worden overgegaan. Raymond Couck vindt rust en ontspanning in zijn moes tuin en deed een redelijk tegenvoorstel om zowel geit als kool te sparen, doch tevergeefs. Wij publiceren hie het ultieme voorstel van de heer R. Couck in ekstenso samen met de verduidelijkende schetsen. Volgens de heer Couck zou dit degelijk gemotiveerd en zeker redelijk voorstel geïinspireerd zijn geweest door niemand minder dan de voorzitter zelf van de Intercommunale, bur gemeester Boel van Erembo- degem. Dit zou langs een telefonische omweg gebeurt zijn dóór toedoen van een relatie van dhr. Couck. Voor zitter Boel zou hierbij letterlijk hebben gezegd dat alles niet verloren zou zijn voor Couck als hij in die zin een voorstel zou doen. het antwoord op dhr. Couck's schrijven, van de Intercommunale, drukken wij hierbij eveneens af. Kommen- taar is hierbij wei overbodig. Raymond Couck die bestuurs- chef is bij de Rijksdienst voor Werknemers-pensioenen heeft destijds bij de aankoop van zijn woning ekstra naar een tuin uitgekeken. Na zijn dagelijkse bureau-taak vindt hij in tuinieren de rust en de ont spanning die zowel zijn li chaam als zijn geest nodig heeft. De lukratieve kant van deze gezonde hobby is dat mevrouw Couck haar groen ten. al de tijd dat ze hier aan de Ronsevaalstraat43 wonen, nog nooit is moeten gaan kopen. Hierdoor besparen de Couck's op het gezinsbudget jaarlijks een niet onaardig bedrag. Door de onteigening zou er van de moestuin slechts 12 meter overblijven. Als het ooit zo ver moest komen dan kan ik niet anders dan op zoek gaan naar een andere woning met een voldoende grote moestuin. De heer Coucke begrijpt trou wens niet waarom hierboven aan de Ronsevaalstraat de ontwerpers zich, evenals in de nabijheid van de Schoolstraat niet tevreden stellen met de verweving van het gedeelte wat voor de aanleg van de nieuwe straat alleen nodig is. Een oorspronkelijk voorstel in die zin. samen met de Van Scheurbeek's. waarbij deze laatsten dan de achterste 10 aren zouden afstaan, werd niet aangenomen. Ook een tweede gezamenlijk voorstel het betrof een grondruil, wat trouwens de goedkeuring meedroeg van de heren Meganck en Nijs van dé Intercommunale, werd even eens afgewezen omdat een bepaald invloedrijk persoon bij de Intercommunale nu een maal op een eens genomen beslissing niet wenste terug te komen. Het derde ultieme voorstel vermelden wij rees hierboven met het bekende antwoord. BESLUIT Wij geloven dat bij de uitvoe ring van dit projekt op een onverantwoorde wijze werd te werk gegaan ten aanzien van de kleine eigenaars welke toevallig met hun eigendom in deze verkaveling kwamen te liggen; gronden die reeds een identieke bestemming hebben, als wat in een dergelijk projekt van grondbeleid eveneens wordt voorzien, zouden buiten dergelijke ontwerpen dienen te vallen. Als dan toch aan bestaande woon- en leeftruimte moet worden geraakt dienen de betreffende vergoedingen aan deze individuele toestanden aangepast te worden; het gaat niet op dat er steeds maar geschermd wordt met de kost prijs van de wegenis- en infrastruktuurkosten om re latief lage ongeigeningsver- goedingen te motiveren als iedereen weet dat het rijk zelf. via openbare werken, bij der gelijke projekten het grootste deel van de lasten draagt, ook de renten op leningen worden door de gemeenschap betaald, de gemeente trekt hiertoe jaarlijks ettelijke miljoen uit. Bij het uitwerken van een dergelijk projekt, waarbij naar sommigen beweren er onver mijdelijk steeds slachtoffers vallen, zou het wenselijk en gepast zijn dat nergens de indruk kan ontstaan dat som mige plaatselijke politieke vooraanstaanden bevoordeligt worden, ook al is dit toevallig zó uitgekomen: waarom hier in het ene geval de achtergrond van kleine mensen wordt onteigend, veel verder dan de aan te leggen straat, en in het andere geval dezelfde straat vlak langs de achtergrond van anderen wordt aangelegd blijft een van de grote vraagtekens. E. VANDER ELST het woord «aftruggelarij» valt. Zij zou desnoods een waardevol antiek meubel willen opofferen om bij gerechtelijke onteige ning haar belangen te doen verdedigen tot bij de hoogste instantie. Wij wensen onze grónd in geen geval af te staan voor een aalmoes! Aldus het echtpaar Edmont WautersDe Smet uit de Rietstraat nr. 11 Zijzelf hebben het bewuste pand aan de Brusselbaan door erving verworven in 1963. De woning aan de Brusselbaan nr. 10 is nu sinds twee jaar ongeveer niet meer bewoond. Ook de tuin ligt momenteel onbewerkt doordat het de heer Wauters op doktersadvies ver boden is nog zware lichame lijke arbeid te verrichten. De haar Wauters is trouwens al geruime tijd met ziekteverlof. Ook zij kregen het eerste onteigeningsbericht in 1973, ook zij gaan niet akkoord met het uiteindelijk en definitieve onteigeningsvoorstel. De be langrijkste reden hiervoor is de vergoeding welke naar hun oordeel belachelijk laag is. Een eerste onteigeningsvoorstel op het einde van vorig jaar bedroeg 125F. per m2. na januari van dit jaar kwam er nog een voorstel voor 145F. Een vierkante meter grond breng onteigening geboden wordt, (jm) meter diep» en is gemiddeld 7m. 35 breed. Van deze moestuin is het dat niet minder dan de. helft onteigend zou worden om eveneens deel uit te maken van het Ronsevaalpro jekt. Het is precies deze moestuin welke Sander Peers man en Maria Callebaut zó nauw aan het hart ligt en dit heel begrijpelijk trouwens. Beiden moeten de eindjes zien aan mekaar te knopen met een karig pensioentje. Dat zij beiden er toch in slagen om >er seizoen meer op dan er voor de toekomst deze eigendom ook nog langs de straatkant zal worden afgeknabbeld. Hier door zal er in de toekomst niet eens meer een bouwplek over blijven voor henzelf of voor hun erfgenamen. Er blijkt ook dat men. met het zodanig voor te stellen alsof, op één na. zij de enigen waren die niet akkoord gingen om de grond op vrijwillige basis af te staan, hun derwijze trachte te intimideren om toch maar de grondafstand toe te staan. Het is hierop dat Couck kijkt naar zijn te onteigenen grond (jm) an de Ronsevaalstraat nr. ...as zowat 30 aren groot en is |*|iddeld 20 meter breed op Kllengte van 170 meter. De ïjing van dit perceel kwam Qpe gelukkiger uit omdat het |g n met hun 4 kinderen £5*r al te eng behuisd zijn, ?i'|door de ruimte beschik- ■Ér kregen voor een aange- JHe woning. Bovendien lag .«n hun bedoeling om zó te KVven dat hun woning mid- -|n een bomentuin zou >9en te staan. Dit lag dan in de lijn van de EJÏbestemming als natuurge- 9p, volgens het vroegere i^ftstplan. van de verder iHerliggende gronden. pBrdat het gezin deze meer- f Mite zó dichtbij had kunnen jgjjgkn was meteen ook het probleem van de verzor- '4 van de ouders van trouw en de vader van de t°lf Van Scheurbeek van de Sedert jaren zorgt het ^ipaar Van Scheurbeek nl. cÜnfdeze zestig plussers waar- ien[de moeder van mevrouw in<U Scheurbeek wel ekstra d*gen vereist aangezien reeds Bte;n gehandikapt. 'iget was dus wel nooit mogelijk ™,reest om, met de zorgen '""Ike deze mensen dagelijks 7'fe hebben, een verafgele- !Ünj bouwplek aan te kopen. de zag er dus naar uit, in 1971 ^"ians, dat voor dit gezin, vier d® tieren plus ouders, alles eld|r verwachting kon verlo- Het zou echter anders "fallen dan werd gepland ■■pprecies dit Ronsevaalpro- IBPA: 4B. Nog niet zo heel I nadat deze grond was gekocht gingen er geruch- de ronde dat er «iets» te turen stond met de Ronse- Igronden. Ieder had zo- zijn eigen verhaaltje over meest uiteenlopende pro- en en aangezien er nog il gezegd wordt dat er geen i is zonder vuur, ging touw Van Scheurbeek in loop van het jaar 1972 pillende keren terzake fmatie inwinnen bij de eentelijke overheid. Noch [emeester. noch sche en, noch sckretaris, konden eiese informatie verstrek ker een mogelijk verkave- sprojekt In het beste geval en ze wel toe er ook wel iets vernomen te hebben maar vr helemaal niets vast ■d- Noteer echter dat intus- schreef de heer Van Scheur beek dat gezien het stadium waarin het ontwerp op dat ogenblik volgens de plannen bleek te staan het voor hem als betrokkene helemaal niet mogelijk was om duidelijke bezwaren te formuleren aange zien de plannen zelf. ondanks het feit dat ze waren goedge keurd, helemaal niet duidelijk waren. Hij hield zich dan ook het recht voor om zijn voorlopig bezwaar later aan te vullen als het projekt een duidelijke vorm zou hebben aangenomen. In dit bezwaarschrift refereert de heer Van Scheurbeek nog naar de wet op het natuurbe houd van 12.7.73, verschenen in het staatsblad van 11.9.73. Noteer dat op dat ogenblik het overgrote deel der projekt- gronden nog in een natuurzone lagen. Momenteel ziet, voor de Van Scheurbeeks, de situatie er als volgt uit: Van de oorspronkelijke 30 aren zou den niet minder dan 10 aren worden onteigend. Voor het achterste gedeelte (10 aren) wordt voor de onteigening 90F. per M2 voorgesteld en voor het reste rende gedeelte (eveneens 10 aren) 145F. per M2. Aan de Ronsevaalstraat zelf ligt de bouwlijn steeds niet definitief vast; deze bouwlijn ligt momenteel reeds 3 meter achter het staande gebouw op het bewuste perceel. Er blijven dus rëel slechts een zevental aren bebouwbaar over van de oorspronkelijke 30 aren. Om een woning naar hun zin te kunnen bouwen hadden Bert en Godelieve Van Scheurbeek destijds bijna 600.000F geïn vesteerd. Op dit ogenblik mag men rustig stellen dat hiervoor het dubbele zou dienen uitge trokken te worden. Tegen de huidige gangbare bouw grondprijzen zou voor een evenwaardig grondstuk zeker 2 miljoen moeten worden neer geteld. Voor de totale ontei gening van 20 aren. welke later nota bene als bouwgrond zal worden verkocht, krijgen de Van Scheurbeek's iets meer dan 230.000F voorgesteld. Zij vinden dat dit buiten elke zin voor verhoudingen ligt en laten niet na om dergelijk voorstel gewoon gemeen te noemen. Een redelijk voorstel om tot een akkoord te komen van hun nentwege werd niet eens in hun levensavond min of meer onbekommerd te genieten is voor het grootste stuk aan de opbrengst van hun moestuin te danken. Sinds zij daar wonen, en dit is nu al een hele tijd. hebben zij steeds voor 95% kunnen instaan voor hun jaarlijkse groenten een aard appelen behoeften. «De helft van onzen hof afnemen is evenveel als ons naar den armen sturen» zegt Maria. «Voor die 60.000F die ze ons hiervoor willen betalen willen ze ons niet eens een halfjaar in de C.O.O. houden» zegt ze verder nog, en daar moeten wij naar toe als wij ons groensel voor de helft moeten gaan kopen. Sander Peersman voegt er nog bij dat alleen reeds aan de huidige prijzen van aardap pelen en bloemkolen hij per jaar meer aan zijn moestuin kan uitsparen dan dat hen voor de onteigening een enkele keer wordt geld aangeboden. Er is daarnaast nog een tweede reden om deze grond niet af te staan. Volgens Sander Peers man zou de huidige bouwlijn langs de Brusselbaan reeds met 18.35 meter naar achter wor den opgeschoven zoals bleek bij een recente verkoop in de buurt. Dit betekent dat in de pen. Men kan dus stellen dat zij met dit huis als het ware vergroeid is en dat ook maar het minste stukje van haar eigendom te moeten afstaan helemaal niet in goede aarde terecht komt. De totale opper vlakte van deze eigendom beslaat, met het woonhuis inbegrepen, zowat 10 aren. De moestuin is een «goeie 100

De Voorpost | 1976 | | pagina 7