Meh pikkels of ajontjes TJU-VOCHÜ AALSTERS KERKHOF SCHAAMTELOOS VERVUILD éeï BIERO O RLO G AFGELOPEN S HET «SLACHTVELD» WORDT OPGERUIMD De doden rusten in vrede SPINOL N.V. KANTOOR RAVIJTS De Voorpost - 6-8«76 - 3 me, are Objektlviteit is niet zo maar een vaag woord. De Voorpost vond dat in de hete strijd oot dje de «bieroorlog» is geweest, alle partijen toch hun «zeg eens mochten zeggen». en- Dit jaar werd de slag gewonnen door Stella Artois. En daar is heel wat over te doen *ni geweest in Feestkomitee, Stadsbestuur en Gemeenteraad. De h. Norbert De Ganck, ,ef depothouder van dranken, o.a. Stella Artois (Borluutstraat 29) voelde zich bij heel deze m operatie wel enigszins op de tenen getrapt. De Voorpost trok er dus op uit om eens na te gaan «uit welk vat er werd getapt». We waren toch even ver wonderd toen we, achter de gevelbrede houten deu ren en poort met «Stella Artois» erboven, het huis binnen stapten. Heel wat anders daar romantiek van ja- tientallen jaren terug. Rus- tig en gezellig. Zeer smaak- ge" vol ingericht. Een fijne, aan- len gename mevrouw en drie de prachtige kinderen. >en Meneer, of beter Norbert, een harde werker, een ^et beetje kalend reeds, graag ,|j"; pratend en sportminnend ge'Tons Brijdenbach liep mee hts de 400 meter in Montreal, erjen dit kon men toch niet ^Jpnissen. We vertoefden dus nog even in Canada. Het inhvas echter Juantorena die "won. We zaten dus vlug ;en terug in Aalst, da We praatten recht op de 9®" problemen af. Norbert De fen Ganck vond het jammer dat ng men hem verdacht de zaak da-onderkropen te hebben. fer"j«Maar dit is toch pure ^waanzin», zei hij, «ik ben iog gewoon een depothouder en die Stella verkoopt, of be tter een Aalstenaar die ®e_Stella verkoopt. Ik heb mijn ingprijs gegeven. Die bleek la- da-ger te liggen. Dus heeft so"hien mij genomen. Dat is alles. Trouwens men heeft untmij vier jaar geleden ge- ed-vraagd een prijsofferte te ®®"maken. Dat heb ik toen ge- 21l.daan. En Stella Artois ver- idekocht bier op de handels- an-foor. Met de nodige heibel e®;,die dat meebracht in de )orbierstad Aalst. aarVroeger was er trouwens eneen beurtrol ingevoerd voor He**© bierverkoop in de hal- jrdien. Dit verliep ook niet 1s*zonder problemen tussen 3vné*ide brouwerijen onderling, ei Dat weet ook iedere Aalste- ;k-jnaar. En hoelang heeft men Dejniet op slechte stoelen ge- >e'peten Stella is tenminste »n-jmet degelijk materiaal ko- te men aanrijden. Plus een fd" verzorgde technische dienst. Geen warm bier •E.jmeer. Geen limonade meer in bierglazen». Dat is nu vier jaar geleden. Men besloot toen terug en kel Aalsters bier te schen ken op de Handelsbeurs. >t- Helaas, twee van de drie lJ* Aalsterse brouwerijen smol- ten samen met andere brouwerijen. De getroffen lit beurtregeling viel dus in ,ri het water (of moeten we rd zeggen: in het bier). Alleen De Gheest bleef overeind. Er werden terug prijsoffer- J11 tes gemaakt en weer won Stella Artois. «Wat de strikte bierprijs be ar treft, aldus Norbert De e_ Ganck. liggen we een ietsje hoger. Maar we geven de tappers gratis, en de ge broken bierglazen rekenen ie we ook niet aan. We ziin 3 dus beterkoop. Een stad e moet ook een beetje naar it haar ekonomie kijken. En wat er over politiek ge knoei gezegd wordt, er zit misschien wel politiek tus sen. En het is misschien waar dat het hier het Sche penkollege kontra^ Eeestko- miteit gaat. Maar daar sta ik volkomen buiten. Men zegt dat Stella op de Han delsbeurs verkocht wordt omdat de schoonzoon van de heer Ringoir direkteür- generaal van Stella Artois is. Niets is minder waar. De heer Ringoir werd hier voor zelfs nog niet eens aangesproken. Degenen die het tegendeel beweren moeten die beweringen dan tenminste ook trachten te bewijzen. Trouwens, in de positie van direkteur-ge- neraal van zulk bedrijf, leent men zich toch niet tot dergelijke praktijken. Kom nou En als men cijfers wil kijk, hier zijn er een paar Stella biedt voor de huur prijs van de Sporthal in de Rozendreef 75.000 F meer dan De Gheest. Natuurlijk verhuurt men aan Stella, of ben je gek misschien Het zelfde deed zich voor met het Beukenhof. Een ander gerenommeerd bedrijf in Aalst levert toch ook Stella. En komt daar kritiek op Nee, helemaal niet. En wat die politiek betreft. Men moet daarmee toch niet te ver gaan. De heer Ringoir is toch ook sche pen. Hij verdedigt het standpunt van het Feest- komiteit toch ook in het Stadsbestuur. Hii is sche pen van Volksgezondheid, Middenstand en Feestelijk heden. Maar inderdaad, uit een bepaalde hoek is de kritiek zeer sterk. Toch is het het Feestkomiteit dat de prijzen nagaat. De be slissing wordt doorgegeven aan het Stadsbestuur, of niet soms De heren Wll- lems en Ringoir tekenen toch ook namens 't Stads bestuur. En wat de Keizers- hallen zelf betreft er zijn toch nog andere standen waar niet-Aalsters bier ge tapt wordt. Moet men daar dan niets over zeggen Bovendien reglementeert «ASBRA» o.a. de kortingen die de brouwerijen mogen toestaan. De maximum kor ting is 10%. Houdt men zich daar wel aan in an dere brouwerijen Het is ook zo dat de drie Aalsterse brouwerijen de den (en vroegen) wat ze wilden. Monopolie. Geen enkele zelfstandige durfde daar tegenin gaan. Ik heb nu de kans gekregen, en doe het. Publicitair gezien mèg ik dit niet laten voor bijgaan. Ach neen, fortui nen verdien ik daar niet aan, hoor. Maar ik moet het doen. Ik verkoop ook De Gheest. Waarom niet Maar ik weet ook wat ik aan Stella te danken heb. Stella heeft erg veel voor Frituur Sau sar* majonaise TARTAAR 5 PIKKELS 5 CURRY 6 AMERIC AIN B PIL I PI LI 6 AJUINTJES AUGURKEN MOSTAARD KETCHUP WISKY SCHASCHLIK SEX- SAUS ToESp'jfctN WITH TRIP ZWARTE TRIP LOOK WORST KNAKWORST BR AADWOPST BOULET BROCHET El HARING MOSSELEN Zonder woorden (JM) mij gedaan. Kan ik dan Stella laten vallen Ik heb helemaal niets tegen De Gheest. Waarom zou ik Maar De Gheest zou het kommercieel anders moe ten aanpakken. Over de technische dienst zal ook dit jaar van Stella niet ge klaagd hoeven te worden. Men komt voor de eerste keer met grotere vaten (het bier loopt langer zonder storing van andere vaten te steken). En bovendien is er een reservekoeling voor zien. En kijk, ook dit is een misverstand het is niet omdat Stella Leuven de technische dienst verzorgt, dat het «Leuven» is dat hier de Handelsbeurs ver zorgt. Nee, en ik herhaal het ik doe het en ik vraag de technische hulp van Leuven in. Daar is toch niets op tegen Maar in derdaad, het is een beetje een politieke kwestie ge worden. Jammer. Maar men staat voor de verkiezingen. Zodus. Men is ineens weer een rasecht Aalstenaar. Maar daarvoor moet ik niet zwijgen. Als ik blijf zwijgen en dat geroddel niet weg praat, geef ik de indruk dat het waar is wat er allemaal gezegd wordt. Men mag mij allerminst van kwade trouw beschuldigen. En als ik nog even over geldzaken mag praten. De brouwerij De Gheest betaalt belastin gen aan de stad op haar winst. Maar dat doe ik toch ook Nogmaals, ik verdien Dhr De Ganck (JM) er geen fortuinen aan, ge zien de tegemoetkomingen die ik doe. Maar ik mag zoiets niet laten gaan. Is er iemand die mij dat nou echt kwalijk kan nemen Niemand toch Inderdaad, het was een in- tervieuw in één adem door. Oef, een koud pintje kwam tussendoor heel goed van pas. BROUWERIJ DE GHEEST. Ook de Brouwerij De Gheest wou nog op enkele dingen wijzen alvorens de ze zaak als afgehandeld te beschouwen. «Het gaat voor haar om het principe. In Leuven tapt men toch ook geen Aalster se pilsjes als er daar der gelijke manifestaties door gaan .Evenmin gebeurt dit in Oudenaarde op de Adriaan Brouwerfeesten. Dit mag de heer Ringoir niet uit het oog verliezen, wanneer hij beweert dat de jaarbeurs nationaal en in ternationaal gericht is en er vanwege de Aalstenaars zelf geen interesse zou be staan. Onze brouwerij stelt 280 mensen tewerk, levert een Op een kerkhof loop je niet alle dagen. Het is een plaats waar de rust en vrede er tot eenieder zou moeten doordringen. Het is een plek waar een serene lap grond als het ware de enige reële binding met de overledene betekent. Als de krizanten uitgebloeid zijn is het voor velen slechts de plek van de dood. Je komt er niet. Je ziet ook niet in welke staat het kerkhof er bij ligt, wat er aan gedaan wordt kwestie van onderhoud en andere zaken van praktische aard. Een verbolgen lezer schreef ons enkele weken geleden volgende brief, die onze haren ten berge deed rijzen bij het kontroleren van de gegrondheid ervan. Aalst, 19-7-76 Geakte redaktic, Aangezien alle facetten uit de Aalsterse wereld, hetzij plezant, hetzij in-droevig in uw uitgave «De Voorpost» belicht worden, wil ik toch een toestand aanhalen die gewoonweg schandalig te noemen is en waar dringend iets zou moeten aan gedaan worden. Verleden week, brachten we een bezoek aan een familielid op het Aalsterse kerkhof en wat we daar zagen is ongelooflijk! De helft van de graven zijn overwoekerd door onkruid, putten vallen open en blijven open liggen onder de grafzerken, kortom het is erbarmelijk. Nergens zou men zo weinig respekt voor zijn overledenen betonen. Aalst is een stad van vertier en plezier, maar wanneer men er voor goed de ogen sluit is men er nog minder dan een kat of een hond, die men in een put steekt en er mee gedaan! Triestige aanblik en oorzaak van misnoegdheid van alle mensen die op het Aalsterse kerkhof een familielid of een goede vriend begraven hebben. Inderdaad M;V;N; heeft het bij het rechte eind, als hij voor deze ontoelaatbare toestand aandacht vraagt. Bij ons bezoek met fotograaf was nog niets veranderd. Van graven kan je op sommige plaatsen nauwelijks spreken, de benaming rimboe of broessegebied, is hier beter op zijn plaats. Enkele bezoekers vinden het toch welletjes en uit respekt voor hun doden rumen zij^het welig tierende, metershoge onkruid op, wat dan weer in overvolle vuilnismanden gaat uitpuilen. Misschien kan het stadsbestuur een werkwillige werkloze aan deze toch menslievende job zetten, maar zo voegt onze boze briefschrijver er terecht aan toe: doden kunnen bij de gemeenteraads verkiezingen geen bolletjes meer zwart maken. Aalst heeft weinig respekt voor zijn overleden inwoners en uit de geschiedenis is gebleken dat volkeren met de meeste eerbied voor hun doden de grootste kuituur bezaten. rvdp produkt van eigen bodem, en helpt langs haar belas tingen om de stadskas vul len. We zijn er stellig van overtuigd, aldus de woord voerders, dat De Gheest strikt genomen de laagste bierprijs heeft. Goed, we geven geen tappers. Maar we staan wel een korting toe van 10% op het bier. En als men bij deze korting nog de voordelen telt 'die de brouwerij toestaat met karnaval, Dirk Martensjaar, Hopkommissie enzoverder, dan zijn wij zeker onver slaanbaar. Wij komen bo vendien teqemoet aan ons Aalsters klienteel dat graag Safir drinkt. Deze mensen moeten we toch ook tevre den stellen En er is meer: we bezorgen ook onrecht streeks of rechtstreeks te werkstelling aan andere Aalsterse bedrijven. Men vit echter op kleinig heden (wij rekenen wel onze gebroken glazen aan). Maar het gaat om meer het is een politieke kwestie geworden. Als de heer Wil- lems op een gemeenteraad interpelleert, klopt er ons inziens toch iets niet I» W.L. da was 'n personnozje van veiren moynen toyd, dus gelèk as ek gerechtegd ben van te veronderstellen, oeik van veil den toyd van de mieste leizers van de Veirpost. Ol'sjt heid aal zè leven zèn personnozjes g'had, zèn knols g'had woor dat er nor opgezing wird, woor dat er meh gemicheld wird, mor woor dat er oeik oever geklapt wird. En zelfs vantoyd liekes oever gemokt. Dat heid in Olsjt attoyd azoei gewesit en godzègedank zal da ghiel zeikes nog lank azoei bleiven. G'hodj dordenOeiljeschoyter, meh zèn Anzjelik, g'hodj dor Tipke Vermeiren, vér der mor eh poor te noemen, en nog zuveil, zuveil andere, te veil om ze allemool op te noemen. Der bestoon dor zelfs boeken af woor dat de bezonderste van die mensjen in beschreive stoon. Mor oever Spinol, door zeilen de mieste nog ni hoeiren over klappen hemmen. En Spinol was pertank ne knol die azoei 'n betje meh van alles weg wist. Hè hooi hannen on zé loyf en die hannen die kost 'n gebrooiken. Spinol was de maan die as per eksempel anne paraplie nor de vontjes was, anne paraplie repareirdegenSpinol was de maan die a pomp kwamp repareiren as 't slot mankeirdegen, die wist hoe dat 'n iet da verstopt was, kost vroymoaken en die ne moeir of ne kaffepot die ooitliep, kost sadeiren op 'n manier dagge dor woorlèk nimmendalen kost van,pieren, of ge most zelf ne stielemaan zèn. En Spinol dei dat allemol vér eh siviel proysken, as 'n hem mor op toyd en stond nen ekspoorof ne masjer 'n kostkoeipen. Allei, vér nen drinkseng. Azoei hem ek in mèn familje, want ikzelf 'n hem da ni meigemokt, hoeire vertellen da Spinol op ne zeikerenoment van d' ien of d' ander iffra, ne kopere moeir gekreigen hooi, die ooitliep on de toet en oeik 'n betjen on den boeim. En Spinol hooi dor na ne kier goe zé weirk van gemokt, die toet en dennen boeim gesadeird en g'arranz- jeird, echt 'n toef stiksken stielemansweirk. En naa gink Spinol denne moeir, schoein in eh gazettepapier gedrooid, verom nor hoois droagen ba die iffra. Gelèk as 'n azoei lanst de Voortstroot komt, dor on 't hoeksken van de Groomèrt, ziet 'n zé kaffeikes woor dat 'n van toyd tot toyd ne kier binnewipten as 'n lank loy. «Ja, zeit 'n in zén oygen, da 'k meh hier na ne kier iest iene gink schoepen? 'kHem na ghiel den dag on denne moeir gewerkt, 'tes 'ter toch zeikest on verdindj? En doboy, 't es tèn mor on die iffera nen bal mier te reikenen»En zu gezeid zu gedoon, roef, die delperkes op en nor den toeig. De moeir, neivest hem op den toeig gezetj en Spinol vroögd hem eh pintje stamenei. Dor zoaten na per malheir ienegte schaajonges die Spinol goe kosten en krejeis zén newoor, ze vroagen hem wa dat 'n dor naa boy heid, in da gazettepapier. Spinol, ghiel hoeiveerdeg op zé weirk, lodj heer denne moeir zing en vanoygest ne ghielen hoeip eksplikoosje oever de manier worop dat 'n da spel garranzjeird hooi. «Awei, Spinol jongen, da zol der a godomme gin ienen noordoeng. Proficiat, bozinne, geifd Spinol hier nog eh pintjen!» En 't ien pintjen volgden dor 't ander op en Spinol zén tong begost al dobbel te sloon. Van aal die pintjes most Spinol op den dier ne kier gon flossen en ien van die zugezeide schaajonges goo meh hem mei vér hem geer op de koer 'n betjen on de klap 't haven. Binsjt, in 't kafei, sloot er dor agaa ienen de moeir schampavie, 't scheil af, de broek afgestoeken en dor ne kadei loten invallen, weir 't scheil op en verom in 't papier gedrooid... Kejje volgen hè? Alleibref, Spinolbetoldj zépintjendat 'n gedronken hooi, zeid nog ne kier allemaan goeienoaved en trekt, de moeir onder den eirem, nor 't adres woor dat 'n da geval most gon afleiveren. Hè beldj dor en as de deir op eh groebeken oepe gedoon werd deir ien van die iffraven die dor woend- jen, werd er deir da groebeken gevroagd: «Wie es et er door?» - «'k Ben 't ekik, iffera, Spinol. En ik bring ajjer hier ajjere moeir verom die gerepareird es»«Ah ja, me- nier Spinol, en es 'n gerepareird?» - «Jooi 'n iffera, hè es gerepareierd. En ge 'n kendj allensj nu zing woor!» - «Merci menier Spinol, en hoeveil es ons schildj, menne vrindj? - «Twintjeg frang iffera, want er was veil spesjool weirkoon»- «Twintjeg frang, oeioei, dates toch veil zee, menier Spinol. En 'k en zing tèn nog allensj ni dagge der iet on gedoon hedj!» - «'t Es zjust da, iffera, 't weirk zitj van binnen.» Wie da 't vervolg nie 'n wetj, dat es DOLF MOLENSTRAAT 75 9300 AALST VERZEKERINGEN LENINGEN IMMOBILIEN Spaarkas IPPA Alle takken verzekeringen - specialiteit: le ven Private leningen - Financieringen Hypothecaire leningen 1 en 2de Rang Alle geldbeleggingen Reisconsulent VASCO WIJ KOMEN AAN HUIS: Tel. 053-21.63.64. HUIS VAN VERTROUWEN SINDS 30 JAAR.

De Voorpost | 1976 | | pagina 3