VUB KENT BELANGRIJKE PROMOTIE IN DENDERSTREEK ofèti t; 1 KiHDERENl IN MEMORIAM ALFONS SINGELIJN IN 'T GESLOTEN HUIZEKE NATIONALE LEUZEN NAAR EEN BREED VERTAKTE CITY RING? KLEIN RUSTPUNT OP GROTE MARKT 4 - 6-8-76 - De Voorpost I sPElENOt Onze titel is zo maar geen bewering die klakkeloos uit de lucht gegrepen is. Sedert enkele jaren kan deze jonge dynamische universiteit in de streek van Aalst immers rekenen op een «unterbau» die van jaar tot jaar steeds maar steviger wordt. Voor de promotie van de enige Vlaamse universiteit in Brussel zorgen «De Vrienden van de VUB». Dat de inspanningen van deze vereniging niet tevergeefs zijn, bewijzen de bevolkingscijfers van de universiteit zelf. Steeds meer Aalsterse studenten verkiezen de VUB als hun «univ». We mogen echter ook de randgemeenten niet vergeten. Nieuwerkerken, Erembodegem, Herdersem, enz... leveren ieder jaar meer en meer jonge mensen die met pak en zak naar Brussel trekken om daar hun licentiaats- of doktersdiploma te behalen. Uiteraard zitten er echter deze vereniging dan ook heel wat mensen die voortdurend hun beste beentje voorzetten met het inrichten van allerlei opbouwende aktiviteiten. Wij hadden een kort gesprekje met de public-relationsman van de vereniging, de heer André Swinnen, tevens administratief sekretaris van de fakulteit van de Rechtsgeleerdheid aan de VUB. GESCHIEDENIS De vereniging is de evenknie van de franstalige organisatie, de «Union des Anciens Etu- diants». Met'het ontdubbelen van de ULB kwam er ook een behoefte aan een Nederlands talige tegenhanger. Al gauw werd deze dan ook opgericht. Afdelingen verschenen in alle Bestuursleden van V.U.B. Denderstreek (JM) «Ik ga met vakantie. Deze morgen hebben we nog heel wat geregeld in verband met de Jaarbeurs. Ik moet er eens uit. 't Zal me deugd doen.» Dat waren de laatste woorden die Fons Singelijn drie weken geleden tot ons sprak. Een maand voor die Jaarbeurs was hij terug in Aalst. Al die jaren kon je Fons ontmoeten op alle mogelijke tijdstippen van een vierentwintig uur durende dag: als architekt, in de Akade- mie voor Schone Kunsten, als lid en Voorzit ter van het Stedelijk Feestkomitee, als post zegelverzamelaar, als lid van menige P.V.V.-organisatie als karnavalist, als plan- nemakende, in de toekomstdromende, schertsende vriend tussen pot en pint. Hoe eenvoudig het ook klinkt en leest, maar Fons was een «goed mens», misschien een tikkeltje goedhartig, misschien een tikkeltje te weinig eer voor zichzelf opeisend, mis schien een tikkeltje te braaf in de Aalsterse jungle van sociale, kulturele, politieke be drijvigheid, manipulaties en ellebogenwerk. Fons was iemand die wist dat missen mense lijk is, hij wilde het allemaal menselijk hou den, bekijken en organiseren. Fons leefde en liet leven, Fons hield van geven: vriend schap, kameraadschap, schoonheid, vreug de, plezier, rijkdom van een Aalsters begrij pend hart Fons had aristokratische trekken, was een rijzig figuur, waarnaar je moest opkijken. Een grote meneer met iets van dat Grieks- Romeinse nobele in zich, vermengd met de nodige ingrediënten van Oostvlaamse hu mor en de Pajottenlandse Breugheliaanse levensopvatting en levenswijze. Moest hij kunnen lezen wat we nu over hem schrijven, hijzelf zou antwoorden: «Nu ja, 'k heb al veel fouten en stommiteiten gedaan ook, maar 'k probeer iets goed te doen en iets te realiseren en vrienden te hebben.» En dat is dan Fons helemaal. Er is op zijn tenen getrapt, men heeft hem pijn gedaan en niemand was beter in staat dat in stilte weg te slikken, te verkroppen, weg te zwelgen dan Fons zelf. Geen misbaar, maar doorgaan, en «alleen» de wonden likken. Fons kon zich kwaad maken, als het allemaal wat te ver ging of uit de hand liep; voor zichzelf ver werkte hij tegenslag op alle vlakken, «al leen». Fons, we geloven nog niet, al weten we het nu zeker, dat je van ons bent heenge gaan, want we hadden je nog nodig voor vele zaken, pas nu realiseren we ons wat je voor onë nog allemaal kon zijn en doen en bete kenen. We zien nu reeds de bloemenberg waaron der je rusten zal, een eeuwige vakantie be ginnend aan het einde van een familiaal ver lof, we leggen er alleen de ruiker van op rechte vriendschap, dagelijkse welge meende dankbaarheid, en de stille, niet te beschrijven pijn van echte vrienden, boven op. K.D.N, grote polen van het Vlaamse land. Bij ons werd het de afde ling Denderstreek. Naast Aalst en de talrijke buitengemeentes bestreek ze tevens Dender- monde en Denderleeuw. On langs werd nu ook in Dender- monde een volledig zelfstan dige afdeling opgericht. DOEL De vereniging heeft een tweè- voudig doel: primo het ver spreiden van de gedachte van het Vrij Onderzoekv en se- cundo bijdragen tot de Alge mene Kulturele ontwikkeling. Om dit lovenswaardig doel te bereiken worden jaarlijks heel wat interessante voordrachten ingericht Diverse onderwer pen komen aan bod. Eventjes een greep inde onderwerpen: problemen van de vrijetijdsbe steding, van de kultuurpolitiek, demokratisering van de Uni versiteit, Russisch en Chinees kommunisme, de psychologi sche test: waan of werkelijk heid?, deelname van de werk nemers aan het beheer van het bedrijf, de vakbeweging in België, enz... Verder worden er talrijke voor drachten ingericht over het studeren aan de universiteit De voordrachten worden tel kens gehouden door leden van het hoogleraren-korps van de VUB. Toch wordt er uitdrukke lijk over gewaakt dat de voor drachten niet al te technisch worden. Men mag de universi teit immers niet verheffen tot iets dat boven de bevolking staat, integendeel, men gaat er zo goed mogelijk voor zorgen (en dit gebeurt vooral aan de VUB) dat de universiteit aan sluit bij de bevolking. Demokra tisering is geen ijdel woord voor de VUB. Wat men vooral wil bekomen, is de mensen leren kritisch nadenken. Men moet zich positief gaan instellen te genover menselijke proble men, en niet uitgaan van op gedrongen denkpatronen. Meestal leidt dit naar een le venshouding die niet altijd kon- form is met bv. het traditionele. Als enige universiteit in België en in feite in gans Europa kleeft de VUB het principe van het Vrij Onderzoek aan. Iedere mening wordt er toegelaten. Dikwijls wordt er beweerd dat de VUB er op uit is om de katho lieke godsdienst te vernietigen. Dat deze bewering helemaal geen grond raakt-wordt bewe zen.door het feit dat ongeveer veertig percent van de studen ten uit het uitgesproken katho liek onderwijs komt. VLAAMS Iets waar door de heer Swin nen ook op gehamerd wordt is het Vlaams karakter van de universiteit. De VUB is als het ware een eilandje in een woe lige zee. Vele jongeren die een beetje Vlaams bewust zijn vin den dit dikwijls al een vol doende redCTi om de VUB te verkiezen boven Gent, Leuven of Antwerpen. VERNIEUWING Uiteraard waait er door deze middens een frisse vooruit strevende wind, iets waar de afdeling Aalst ten stelligste wil aan mee werken. Het doorbre ken van het traditionalisme' en de evolutie naareen ondogma tisch denken is een belangrijk doel dat men zich gesteld heeft. Wat dat betreft, is de heer Swinnen tamelijk optimis tisch voor de toekomst. Zelfs in katholieke middens komt er een gunstige kentering. Het bewijs wordt alsmaar door geleverd: men krijgt steeds meer aanhangers! Om nog be ter mee te werken aan deze vernieuwing haalt de afdeling Aalst eerlang nog eens De Nieuwe Scène met het toneel stuk «Harlekijn, noch knecht noch meester» naar Aalst. De" titel spreekt reeds voor zich zelf! PRIMEUR VOOR AALST!! Op gebied van studentenbege leiding zorgden de «Vrienden van de VUB» dit jaar voor een primeur! Heel wat bladzijden en woorden werden er reeds verspild aan het hoge aantal De juli-martelgang is afgelopen. Nog een paar weken en het zit er weer op. De vakantie. Het wegwezen naar andere een meestal nog drukkere oorden. De thuisblijvers zitten met de gebakken peren. Velen met deze van het bakken. Sommige moeten naar een andere gemeente om een bete brood te vinden. Wie in de stad looot. looot nernens. Het is overal Dot- dicht en verlaten. Gesloten weaens vakantie. Gesloten tot en met. Het is een soort vakantiesDreidinq. Maar in de slechte zin van het woord. Dagenlang looot ge verlo ren in uw stad.. Er is par- keerge'eaenheid te over. Tot en met. Het verenigingsleven is stil gevallen. Ook gesloten we gens vakantie of gebrek aan leden ep belangstel ling. Uw beste vrienden en verste familieleden en nauwste verwanten zijn ook al weg. Ge moogt al blij zijn als ze met hun beesten en planten niet komen aan draven om er een oogje op te houden. Op tijd water geven. Op tijd eten geven. Wegwezen is erg belang rijk. Ook al om de terug komst te stofferen met unieke verhalen. Ze laten u gewoon de kans niet om uw eigen mizerekes van en in een doodse stad te ver tellen. Ze waren niet thuis. Hebben het niet gezien en ondervonden. Alleen in de vakantiecentra is alles open. Ook mis schien een beetje duurder weliswaar. Maar het is er vakantie voor. De plattekazen die nu nog optrekken zijn het slacht offer van de gebronsde borsten die het in de lucht, te water of ten lande hiel pen waarmaken. Met stukskes en beetjes komt het allemaal weer op gang. Tot volgend jaar. Wanneer er misschien nog meer zal gesloten worden. Wanneer de stad nog stil ler wordt. Wanneer er in Aalst en omstreken nog meer parkings vrij komen. Een wandelaar is alvast ontevreden. Hij is een dub bel slachtoffer. En van de vakantieleegte en omdat zijn zithoekje niet meer be schikbaar is. Hij liep er een beetje triest bij. Hij vertel de dat hij dagelijks lange wandelingen maakt en da gelijks in het stadspark z'n tasje koffie gebruikt in het melkhuisje. Maar het melk- huisje is de mist ingegaan wegens brand. Zijn vrien den blijven er weg. Hij loopt er nu helemaal alleen bij. In afwachting dat de vakantie voorbij is en men in het melkhuisje weer kof fie schenkt. niet-geslaagde eerstejaars studenten. In plaats van, even a's vele anderen, blijven woor den te verspillen, wil men nu eindelijk iets proberen te on dernemen. Eerlang zal de afde ling Aalst een studentenbege leidingsdienst oprichten. Men zal een aantal tweede- en der dejaarsstudenten onder de arm nemen die elk een soort peterschap over een nieuwe eerstejaarsstudent zullen waarnemen. Deze tweede- en derdejaarsstudenten, die ge rekruteerd zullen worden on der de oudleerlingen van Aals terse scholen, zullen zich vol ledig belangloos inzetten voor deze taak. Wanneer er voor een eerstejaarsstudent pro blemen zouden rijzen met de stof weet hij steeds tot wie hij zich kan wenden. Ook hier werkt men mede aan een ze kere demokratisering. De zo genaamde repetitiescholen, waarvan de uitwerking en eer lijkheid dikwijls heel twijfelach tig zijn, zijn. immers meestal een voorrecht voor de rijke stu denten. Dank zij deze nieuwe organisatie zullen nu ook de arbeidersstudenten aan hun trekken kunnen komen. Hier door wordt er aan de VUB voor de Aalsterse studenten een veel grotere kans op slagen geschapen. Zoals men ziet is de Aalsterse afdeling van de Vrienden van de Vrije Uriiversiteit een jonge dynamische vereniging die ab soluut nog niet aan het einde van haar verwezenlijkingen is! D.D.P. Naar we vernemen zouden volgende ersatz-nationale leu zen eerlang worden bestudeerd en officieel in gebruik ge nomen worden. Uiteraard vermelden we ze voor wat U zelf ze waard acht. België: Eén dracht maakt een miskraam. Vlaanderen: L'union fait la farce. Nederland: Let op uw zak Duitsland: Gut mit uns Frankrijk: Doe het «nu» Engeland: Brittania rule the waves over the Thames Ierland: Oost, West, 't Gemene best Denemarken: Liberté, égalité, sexualité Zweden: Laat de kaas niet van je bloot eten Uit een verslag over de struktuurplanstudie voor de herwaardering van het Aalsters centrum is het duidelijk, dat de verkeersregeling een der belangrijkste plaatsen inneemt. Vooral wat betreft het verkeersvrij maken van de grote markt (tijdens een opiniepeiling was 83 procent pro verkeersvrij maken van de Grote Markt). Ook de aanpalende winkelstraten zouden verkeersvrij worden. Inmiddels rezen tegen de plan nen enige bezwaren wat betreft een volwaardige éénrichtings - city - ring rond het centrum. Men zal waarschijnlijk opteren voor een breed-vertakte city-ring met parallelle straten. In eenrichtingsstraten, zoals de Esplanadestraat is men thans op de piek-uren aan een volledige verzadiging toe. Een City-ring anderzijds, heeft ook tot doel om een vlotter verloop van het verkeer te verzekeren. Men denke hierbij dat eenieder die in de binnen stad moet zijn een gedeelte van de city-ring zal dienen te gebruiken en hierbij een nog groter intensiteit voor de hand ligt. De Esplanadestraat kent ook de verkeersdrukte van de richting St. Annabrug en deze van de Markt, Kapellestraat en Peperstraat. Zwaar- en snelverkeer kan men in grote mate opvangen via de grote ring rond Aalst. Een grote ring die bijna af is en waarbij de overbrugging van {ie Dender binnen enkele maanden het sluitstuk is. Er zijn bovendien voorstellen om zwaar doorgaand verkeer uit de binnenstad te houden. De para- Iqlle straten, zoals men deze indenkt, zouden tal van vertak kingsmogelijkheden en het ver keer beter opvangen dan één enkele city-ring. Het is een jaarlijkse goede gewoonte om tijdens de zomermaanden enkele parkings op de Grote Markt in te ruimen om er rustbanken te plaatsen. Acht banken en vier grote bloembakken vormen een zit naast Dirk Martens, pal tegenover het Belfort. Echt rustig is het er nochtans niet. Misschien daarom dat er zo weinig gebruik maken van de zitgelegenheid. Verleden vrijdag toch twee Duitse toeristen, die tussen de- andere geparkeerde wagens en de uitlaatgassen hun middag boterham vero berden. Toeristen en anderen die van de zitgelegenheid gebruik willen maken moeten zich inderdaad tussen de steeds talrijke geparkeerde wagens wringen om het kleine eilandje van vermeende rust te bereiken. Sommige automobilisten houden weinig rekening met de zithoek en parkeren er vlakbij. Of halen dergelijke verkeersmaneuvers uit, dat van een echte rust weinig of geen sprake is.- Mede daardoor is er gebrek aan echte sfeer. Ergens een gevoel van onveiligheid zelfs. Zowel aan het ene als aan het andere kan misschien verholpen worden. Een beetje meer groen om het sfeervoller te maken. De banken eventueel op een terras plaatsen dat omgeven is door een afbakening om het gevoel van veiligheid en geborgenheid ten opzichte van het verkeer te verhogen. Indien Aalst werkelijk een bloemenstad Is, kan men hier daadwerkelijk gebruik van maken. De poging is tans lovenswaardig, maar men kan zich niet van het gevoel onttrekken in de meest reële zin midden op een parking te zitten, waar men de gemakkelijkste oplossing koos, door een paar standplaatsen in te ruilen voor een paar banken. En dit is misschien de reden, dat zo weinigen van de goed bedoelde, maar toch wat gemakkelijke oplossing gebruik maken. Als de verkeerskommissie In gebreke blijft, treden de omwonenden In aktle (JM)

De Voorpost | 1976 | | pagina 4