(Aalsterse Flitsen) GRAMSTEREN BURGEMEESTER DE BISSCHOP EN HET KNAPENKOOR GUNSTIGE MARKTPRIJZEN TE AALST 11 JULI BALLON TOT IN DUITSLAND OM 'T RAPSTE BINNEN TREITERBEESTEN 'v y, - ysp pPMppjpn De Voorpost - 6-8-76 - 5 Aan alle oud-skouts en -gidsen SKOUTSFEEST TER LINDEN, ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1976 Als je in het land van Aalst geboren werd, als je jonger bent dan 80 lentes, als je ooit eens skout of gids zijt geweest en als je nog iets behouden hebt van dat jonge hart en die kameraadschap van toen, dan wordt je verwacht op Ter Linden. Ter Linden. De Gentse steenweg lag er nog in grijze kasseien, en de stoomtram stommelde lui langs sporen en over dwarsliggers. Er rolden nog karren met paarden ervoor, en triporteurs met een zwetend zakenman op de pedalen. Er was een lange assebaan recht aan op het hoge hekwerk, als het dooide kon je er alleen met gummilaarzen door. Er waren groente-velden en weiland en de huisjes van de poel, waar nu breed beton en vele booglampen, verkeerspalenen villa's staan. Van het hek naar de grote beuk en de boogbrug en het achtkantig poorthuis lag de laan en de grasperken en de rozenstruiken, net als nu. Nog steeds staat er de orangerie met haar hoge ramen en de palmstruiken in reuzepotten. En rechts de wagenstallen en ons vuurstamhuisje, met hagen ervoor en een vlaggemast en een vuilhoop ernaast. Met binnen de open haard van zwarte blok- steentjes, met de schildering van kleurige skoutssymbolen op de mantel. Met de molensteentafel die onverzettelijk was, en de scheve zitblokken. En de gammele trap naar de zolder waar je niet roken mocht en je voeten bedachtzaam neerzetten moest, vanwege het stro en vanwege de rotte planken in de vloer. De reuk van houtvuur en vochtige muren en soms goedkope wijn. En het verwachtend gevoel van de vrienden die er al waren of komen zouden straksEn het spel van de vlammen en de rook in de haard en in je ogen, en van flarden droom en avontuur, en van steeds hervertelde verhalen, en van altijd nieuwe en andere plannen en verdere tochten en grotere daden. Hoevelen hebben daar vergaderd. Ronde tafel noemden we dat, elke zaterdagavond. We kwamen Ter Linden binnen gereden op stoere velo's van voor den oorlog, met skoutshoeden breed als een regenscherm, met een hemd van het amerikaans leger en een floeren broek die meegroeide met je benen. We vergaderden met vlaggegroet en skoutsgebed en krachtige leuzen. We bereiden ons voor en stonden paraat om de wereld beter te maken, met of tegen de goesting, want wij waren skouts en wilden voortrekkers wezen. Er waren ook open-lucht- aktiviteiten op Ter Linden. Bosspelen in het park, hindernis-koersen over de perken. Met brekende takken, gekneusde bloembedden, vertrappeld gras en opge schrikte eenden. Met krijgsgejoel van dertig welpen en krijsende akelas en loeiende baloes. Met benden snaterende verkenners en snerpende leidersfluiten. Met achterlaten van chocoladepapier en versnipperde opdracht-briefjes en welpenpetjes en één san daal en dij? vuile neusdoeken en eetj jproeksband in een hog2 boom. Etienne Geerinckx Maar het park en het bos errond was toen groot. En de verdraag zaamheid van de familie Geerinckx was nog groter. En het geduld van kommissaris Etienne die het allemaal zag en op ruimde en vermaande en vermaand werd, was en bleef het grootste. Voor de leiders, masters en assistenten en al zij die reeds wijze ervaring bezaten en gezag droegen en rode of groene schouder linten en dito haarborsteltje op de hoed, voor hen was er soms vergadering bij Etienne, op het kasteel. Over de vierkante koer met rode grint, naar de grote zaal met het open vuur. De hoge zoldering met eiken balken, de stille schilderijen in brede lijst, de rijke meubels en de prachtige haard. En jij, melkbaard, in een diepe zetel met een romer rode wijn en de warme belangstelling van de kommissaris voor wat jij dacht en voelde en zegde. Het was toch enig. Ter Linden. Er waren ook de auto's van de kommissaris. Na de oorlog de kleine zwarte Standart décapotabel, die met ons fiet send peleton meegereden is tot in Zwitserland, tot aan de Pila- tusberg. Het was de eerste keer in ons verwonderd leven dat we bergen zagen, van 30 kilometer ver kon je de sneeuwflanken en de reuzenblokken tegen de hemel hangen zien. En we reden er heen en keken en zwegen. Dat waren de bergen. En het autootje volgde ons en het leek ook een berg, van pakken en zakken en brood en tomaten en flessen drank en een kapotte fiets en een kapotte cyclist en soms twee. Later waren erChevroletseneen Dodge. En ze reden met onsen een aanhangwagen erachter waarop de vlam van de vuurstam geschilderd was. Hoevelen jaar na jaar zijn meegegaan? Naar Herbeumont voor het winterkamp in de ruige hut Le Sanglier. Naar Frankrijk, Zwitserland, Italië, Noorwegen voor de grote zomertrek. Wat al tochten zijn vertrokken uit Ter Linden. En wat keerde terug: de gescheurde tenten, de geblutste potten, de gebroken bijlstelen of bokkepoten, de vuile dekens, de gerafelde koorden. En het werd hersteld en bewaard voorde volgende ploeg, voorde volgende tocht, in het magazijn naast het poorthuis. Wat je beleefd had, het grote en jonge avontuur langs de wegen en met de vrienden, dat bewaar je nog diep in je hart. Ach Ter Linden, we kunnen doorgaan zo; telkens andere herin neringen drijven aan. En we zijn met velen zo, oud-skouts en dito-gidsen. Daarom wordt nog één keer verzamelen geblazen, je weet wel: vier keer lang. 11 september, vanaf 16 uur. Verzameling op Ter Linden, bij kommissaris Etienne. Ter Linden is wel anders geworden. Het is kleiner. Er staan hoogbouwdinges die je van ver ziet grijs worden. Maar het kasteel ligt er nog, wat dromerig en wat triest tussen zijn waters. Er staan nog oude bomen rond. En het vuurstamkotje leunt nog beverig tegen de stallingen aan; de moderne Jins zitten, skouts en gidsen samen, in de vroegere boerderij. Er komen nog altijd skoilts op Ter Linden. Maar het is niet meer zoals in onze tijd. Ook de kommissaris is anders geworden. Wat ouder, wat ver strooid en bezorgd om allerlei dingen die ons allemaal wat verstrooid en bezorgd maken. Wij zijn niet meer jong, ons kinderen worden groot, we weten het allemaal niet meer zo zeker, er zijn zoveel zaken die we verzuimd hebben en andere dingen zijn we vergeten, en onze haren grijzen. De kommissaris denkt er aan het kasteel te verlaten. En eer die twee uit elkaar gaan. Ter Linden en Etienne, wilden ze ons nog één keer samen beleven rond de rode bloem der herinnering. Vergeet het niet, kijk goed toe, het inrichtend komitee. Inschrijven voor 15 augustus 150 F. per persoon te storten op rekening «Skoutsfecst Ter Linden» 293000636619. NIEUWS UIT AMERIKA Met enkele dagen vertraging, de afstand is ook zo groot, kregen wij van burgemeester De Bis schop, die het koor Cantate Domino vergezegt op hun Ame- rikareis, een verslagje van een aktiviteit. Benevens de optredens, die met zeer veel entoesiasme onthaald worden, zijn er ook een aantal nevenaktiviteiten gepland. Zo ook een uitstap die gemaakt werd naar Cherokee, North Caroline. Een trip van 320 km. vanuit Belmont waarde groep in de Benediktijner abdij tot eind juli verbleef. We laten burgemeester De Bisschop zelfverhalen: De «Cherokee People» indianen stam die vroeger als jachtgron- den bezat de volgende huidige U.S. States: Kentucky, Tenne- see, plus delen Nothan South Caroline. Op dit ogenblik is hun reservaat nog 56.000 Acres. Dit reservaat wordt volledig door hun stam beheerd. Blanken mogen er geen grond bezitten maar ze huren wel grond om er amusements- lokalen en verkoopskantoren op testellen. Hét kost 2,50 dollar om in het dorp Indianen te zien werken, maar dat alles is zuiver chiké, niets natuurlijks meer.= De Cherokees hun aantal was steeds vijftigduizend, verdeeld over zeven stammen. Ze hadden een eigen taal en zelfs een geschreven taal. Maar ze zijn allen verameri- kaanst, hebben van de Amerika nen alles over genomen, taal, religie en ongelukkig ook de «America way of live». Tot daar nieuws uit Amerika. RVDP POREI, ANDIJVIE EN SELDER GOEDKOPER DAN RICHTPRIJZEN WORTELEN EN UIEN DUURDER IN HET ALGEMEEN MINIMUM DER RICHTRIJZEN TOEGEPAST BIJ een onderzoek naar de toepassing der prijzen op groenten, komt de weekmarkt te Aalst er zeer goed uit. Porei, andijvie en selder zijn zelfs goedkoper. De overige groenten prijzen zich met het minimum tarief zoals ekono- mische zaken ze als minimum aangeeft. Uitzondering op de weekmarkt voor wortelen en uien, die duurder uitvallen dan het maksimum van de richtprijzen. Naast een onderzoek op de wekeiljkse markt werd de kleinhandel en een groot warenhuis getest. De ver schillende priizen werden vergeleken. Ook aan de hand van de normale prij zen, medegedeeld door het Ministerie van Ekonomische Zaken. Winkels en warenhuizen komen niet altijd fraai uit de bus. Sommige winkels lopen gelijk met de prijzen op de weekmarkt. Eigenaardig is wel. dat de prijzen die hoger liggen dan de richtprijs van eko nomische zaken, bijna overal hoger liggen. Wortelen bijvoorbeeld. Richtprijs tussen 24 en 25 frank. Markt en winkel prij zen beiden 28 fr. en een grootwarenhuis 25 fr. Uien krijgt een aanduiding van 20 tot 22 fr. Maar markt en warenhuizen zijn het una niem eens om 24 fr. het kilogram aan te rekenen. Princessen en snijbonen, die niet voorkomen op het ministeriële lijstje, schom melen in hoge mate. Een winkelier vraagt 190 fr. het kg. Een warenhuis 148 en de marktprijzen tussen 140 en 160 fr. of een flink stuk goedkoper. Snijbonen on dergaan hetzelfde lot. Een warenhuis 148, een winke lier 150 en de zaterdagse markt tussen 140 en 160 fr. het kilogram. De tomaten, merkelijk duur der in een warenhuis (44 fr) lopen zowel in winkel als markt gelijk 45 fr. Het mi nisterie geeft twee diverse prijzen op naargelang de kwaliteit, van 36 tot 38 fr. en van 30 tot 32 fr. Sla is een heet hangijzer. Een grootwarenhuis prijsde normaal, de winkel prijst tussen 30 en 39 fr. en op de markt kon men het beste zaken doen, namelijk tus sen 13 en 30 fr. Het minis terie geeft als richtprijs tus sen 25 en 30 frank. Bloemkool kent op de markt het maksimum, 45 fr. Richtprijs van het ministe rie, tussen 40 en 45 fr. De winkelier speelt het klaar om bloemkool aan de man te brengen met vijf frank minder het stuk, 40 fr. De warenhuizen daarente gen lopen met de aardap pelen hoog op, 22 fr. het kilogram, de markt vroeg 18 fr. en ekonomische za ken tussen 17 en 19 fr. Het bedoeld warenhuis, dat z'n aardappelen zaterdag prijs de aan 22 fr., prijsde die zelfde aardappelen vrijdag aan 18 fr. het kilogram. Omtrent de paddestoelen is men het in het algemeen eens. Bijna overal 25 fr. De konklusie is eenvoudig. Wie wil winkelen moet uit kijken. Prijzen vergeiljken. Ook en niet in het minst de kwaliteit. Tussen elk kaf is er koren. Zo is het geweten dat som migen - en de ekonomische inspektie stelde dit vast - winstmarges maken die bij na onvoorstelbaar zijn. Voor andijvie tot 81 ten honderd. Wortelen tot 93% winst. Tomaten 79, sla 63, bloem kool 71 en ajuin tot 88 ten honderd winst op de aan koopprijs. Men kent zelfs een geval van 169 ten hon derd winst. Deskundigen zijn het er over eens dat de schaarste in verband met bloemkolen te wijten is aan de droogte en wanneer het nog langer droog bleef, men in het ge heel geen bloemkolen zou voortgebracht hebben. Voor de salade moet men de invloed van de regen nog afwachten. Dit zal men slechts over enige tijd we ten. Het geldt trouwens voor alle volle gronds- gronden. Indien men over enkele we ken een grotere aanvoer kent, zou men een prijs daling mogen verwachten. Men is het er ook over eens, dat er thans half zo veel gekocht wordt door de vrebruikers. Reden van de abnormale prijzen schrijft men toe aan de te kleine aanvoer. Win keliers drukken er vooral op dat men rekening moet houden met het verlies en bederf der waren. (Maar was dit vroeger ook niet zo Algemeen zou men mogen aannemen dat er een mini mum winstmarge van 25 th toegepast wordt en hierbij gefet men volgend voor beeld wat sla betreftaan koop 380 fr. per kist en 6 btw is 405 frank inkoopprijs en de verkoopprijs was in dit geval 30 fr. per krop. In tegenstelling tot de me ning van ekonomische za ken dat markten en waren huizen niet noodzakelijk goedkoper zijn, moeten we tegenspreken wat de markt te Aalst betreft. De handelaars, die noch tans een ambulante handel verzekeren en heel wat bij komend werk hebben alvo rens hun waren te kunnen verkopen, komen uit ons onderzoek uitermate gun stig uit en het pleit voor hen, dat niet alleen de mi nimum prijzen van het mi nisterie van ekonomische zaken in 't algemeen toege past werden, maar dat zij dikwijls stukken goedkoper waren dan de richtprijs. Uit het onderzoek bliikt bovendien en vooral, dat het uitkijken blijft naar de verschillende prijzen en een straatje om nooit geen kwaad kan om kwaliteit en prijs te kontroleren alvo rens te kopen. E.A.R. De Kaiserlijkcke Souvereine Caemere der Draeckenieren tot Aalst die op 11 juli de jeugd een gratis ballonwedstrijd verschaften, kennen op het ogenblik reeds enkele uitslagen. Het is nochtans geen massale terugzending geworden en de ballonnetjes kwamen hoofdzakelijk in eigen land terecht. Slechts één uitschieter uit Au- berhausen-Berchiem in Duits land. Andere plaatsen zijn Haacht, Boort Meerbeek, Putte bij Mechelen, Mere, Melle en zelfs een terugzending uit de Broekstraat te Aalst en een uit hetKoninging Astridpark en de Langestraat. Verschillende terugzendingen waren ongeldig en werden gewoon - zonder post-afstempe- ling - in de bus gestoken. Een ballonnetje kwam terug uit Zonhoven met afstempeling te Zottegem, maar de deelnemer heeft vergeten om z'n te bewaren strookje er af te halen... Vallen hoogst waarschijnlijk in de prijzen tijdens de aanstaande handelsfoor (tijdens de kinder namiddag), de volgende num mers: 29.949 )Duits!and) - 29.843 - 29.925 - 28.540 - 29.923 - 28.585 en nummer 29.913. Omdat bij het samenstellen van deze bijdrage de sluitdatum nog geen feit is en er eventueel nog Er was eens... een voerman met een ezel. Om het dier beter, sneller en doeltreffender z'n karretje te trekken hield de voerman, via een lange stok en koord, een wortel voor de muil van langoor. En het beest liep zich bekaf. Als ge naar de Olympische Spelen kijkt lopen, springen, zwemmen, boksen, ballen, schermen, schieten en nog zoveel meer goedwillige en bekwame atleten achter een stukje brons, zilver of goud tot grote eer en glorie. Ge moet het er maar voor over hebben. Ge moet het kunnen en willen. Ge moet er zelfs vier jaar lang op wachten. En dan nog is er maar ene die van de schaarse, oogst mag meeschransen in de hoogste eer. Gigantische werken. Fenomenale bedragen, om een stukje metaal. En de laatsten? De teleurgestelden? Daar spreekt niemand over. De wortel was misschien niet appetijtelijk genoeg. Het schavotje, dat geen schavotje is, was voor hen niet groot genoeg. Zij keren naar hun land en klub terug. Niemand ziet verder nog naar hen om. Deelnemen is belangrijker dan winnen zei een de Coubertin. Hij heeft alvast deelgenomen en gewonnen, om er velen te laten verliezen. Ook al hebben wij geen atleten met een olympische begaafdheid, toch zwollen de aders in onze keel, van fierheid, bij de (efkens naakte) slotseremonie van de Kanadese spelen, waarbij onze «vriend» Hugo De Potter, zich weer in de kijker regisseerde. Voor de sluitingsceremonie gooiden Hugo De Pot en Michel Chartier de deuren wijd open voor de verovering van de nieuwe wereld door de Indiaanse stammen. Een intervieuw met Hugo De Pot staat alvast, bij zijn thuiskomst, op ons programma. Hij wordt half oogst te Aalst verwacht. Maakten alle ballons een even grote trip b de vraag die wij ons, natuurlijk nog veel te vroeg gaan stellen. We hebben het over de elf juli ballons die door bemiddeling van de Draeckenieren met internationale draagkracht in de lucht belandden. Waar kwamen zij terecht? Wie met een even nieuwsgierige neus behept is, werke met ons samen! Kiesnieuws komt van het CVP frong, waar de lijst aangevuld wordt. De burgemeester van Baardegem Robert De Pauw kont op de zesde plaats Lijstduwer wordt de eerste schepen van Moorsel Jozef Pieters. Op de derde plaats prijkt burgemeester Uyttersprot van Moorsel. De voorlaatste plaats is voorbehouden aan onze burgervader Marcel De Bisschop, voor afgegaan door volksvertegenwoordiger Ghis Willems. Blijkbaar b de bevolking nog niet genoeg op de hoogte van de wet op het bestaatsminimum. Ieder heeft volgens de wet recht op een minimum inkomen. Bij de K.O.O. kan men terecht om hierover meer inlichtingen te verkrijgenm RVDP De regen, noch de hitte heeft er niemand of bijna niemand van weerhouden om enorme investeringen te plaatsen in het opslaan van de meest uiteenlopende levensbehoeften. Verzopen de aardappels: het was me wat. Droogden onze waters uit: het was me wat. Plots lustte niemand kraantjes water en had iedereen de idee om bronwater uit binnen en buitenland aan te schaffen. Liefst met grote, zeer grote hoeveelheden. Zoveel, dat er niet genoeg was voor iedereen. Zoveel dat men rantsoeneerde. De planten lieten hun kopje hangen en het was me wat. De konservenindustrie kende weer grote dagen. De voorraden geraakten uitgeput. De hamereraars geraakten eveneens totaal uit geput, vanwege het slepen met de vrachtjes die in ijltempo bijeengescharreld werden. Maar de wijzen keken sip met hun gebruikelijke dagelijkse boodschappenlijstje. Zij schoten (en verschoten) er deerlijk over. Wie toch zijn deze ragisten? De lopende, ijlen de, vliegende brigade der opkopers. Aan deze elite-paniekzaaiërs krijgt ge kop noch staart. Het ontstaat ineens, plots en vanzelf. In de opslagplaatsen van de warenhuizen worden hele gapende gaten geslagen. Bressen die getui genis afleggen van de kettingreaktie der heb zucht. Niemand kan precies voorspellen wat morgen de kooplust hoog zal doen oplaaien. Lucifers, sui ker, koffie. We hebben het allemaal al gezien en meegemaakt om nog meer mee te maken. Een plotse sneeuwbal in een lawine van gekom- pliceerde mensen in een gekompliceerde we reld, die het nog moeilijker maken dan het al is Om er over te gramsteren. kaartjes kunnen teruggezonden worden, geven we deze voorlo pige uitslagen onder alle voorbe houd. En elk jaar, elke zomer, elke avond en iedere keer b het weer hetzelfde. Ze zijn er, die smerige tuigen van een culex pipiens. En t zijn dan vooral de wijfjes die het u lappen. Het b nu niet om van een mug een olifant te maken. Maar het b een ongelijke en oneerlijke strijd. Ge zit of ligt op uw gemak. Ge zijt bijna in slaap en ge kunt er aan beginnen. Elk wijfje kan niet alleen tussen de 40 en 400 eitjes leggen om er zeker van te zijn bij een eventuele sneuvel- partij u nog verder te plagen, maar sommige soorten brengen in een jaar tijd ook nog 12 generaties voort. Begin er maar aan. Spuit ge in het rond met stinkbussen, dan krijgt ge hoofdpijn en kunt niet slapen. Spuit ge niet dan vliegen ze om uw oren en is het een verloren slag. Keer op keer. De vrouwtjes leven van uw bloed, ze spuiten li vloeistof in uw bloed en hun gif veroorzaakt het ongemak van zwelling en pijn. Ze zijn weinig dankbaar. En het ergste van al, hun gezoem rondom uw oren is voor dat beest van zeer grote betekenis, want ze roept er haar partners mee. Met al dat lawaai en ongemak kunt ge er zeker van zijn dat het een onbegonnen werk is om een rustige avond, laat staan nacht door te brengen. Als ge ze hoort zoemen moogt ge er zeker van zijn dat het een bijter is. Een wijfje met haar vlijmscherpe monddelen, er op uit om u te treiteren. Het is een hele geruststelling te weten, wanneer ge een mug tegenkomt met op de kop gevederde voelsprieten, dat het dan een mannejte is en het niet zal steken. De mannetjes schijnen te leven van planten sappen. Maar de wijfjes van de langpootmuggen, motmuggen, dansmuggen, knutten, steek- muggen, kriebelmuggen, pad- destoelmuggen en galmuggen vergallen uw schone avond. Het is dan allemaal goed om weten. Treiterbeesten zijn het. Klein en geniepig. U te slim af. Hun aanwezigheid en aanval is niet te voorzien. En zeggen dat er gelukkigen zijn die van de stekerijen geen last hebben en bij het gezoem alleen hun oren hoeven te stoppen. Maar de treiterbeesten vinden altijd wel een slachtoffer. Ze moeten toch ook leven. In gezoem en welzijn en welweten de dat zij de sterkste zijn.

De Voorpost | 1976 | | pagina 5