mm PIKFEESTEN STEEDS 6 - 6-8-76 - De Voorpost Met duwen en dringen zo dicht mogelijk bij de dansvloer geraken (JM) De Boerenkapei nodigt ten dans, laat de jeugd het walsen maar leren (JM) De boerin bindt het graan (JM) Pikken naar het oud sis teem (JM) «Rond het tema van de landelijkheid* en belangstelling vanwege de personaliteiten voor de tpnlnnnclpllino IIM) «Met Leireken» naar Baarde- gem en terug Nadat, alhoewel met énige ver traging wegens het oponthoud in verband met de aktiviteiten van «Kunst en Kino» die on der leiding van Jan Van Raem- donck van de Pikfeesten een film maken, Leireken te Moor- sel, na het zien van flinke rook- pulimne, te Moorsel in zijn oud station was binnengestoomd, kon het échte feest beginnen. Moorsel en Baardegem, voor de gelegenheid gebombardeerd tot eindstation, en als dusda nig begiftigd met passende stationschefs, zouden de vele reizigers, en op sommige mo menten waren er zovele dat wachten aan de orde van de dag was, passend ontvangen. Minister Chabert en echtgenote zou, 'geflankeerd door, de leden van de Beheerraad, de trein op zondag dan «officieel» in rijden, het startsein geven als een volleerd hoofdtreinwach ter en in het terugkeren van- op de machine handles en stoomfluit gepast hanteren. Te Baardegem, in het gelegen- heidsstationsbuffet, werd het gezelschap verlustigd door «De Geuzen», Brabantse doedelzak spelers uit Anderlecht. Om het uur zou Leireken dan ook de heen- en terugreis doen van 10 tot 19 uur op beide da gen met uitzondering van 13 u.i wanneer de Moorselse Brand weerlui de loko van water moesten voorzien. Organisator en baas van het hele treingebeuren was be heerder Raymond Van 'der Bcrght, zelf ambtenaar bij de spoorwegen en voor de gele genheid met passende kepi vol stars and stripes. Op sommige ogenblikken dreigde hij zelfs door de mas sa te worden overrompeld en zeker is dat de stoomtrein een van de belangrijkste ingrediën ten van het sukses van de Pik feesten vormde. Tone 's zondags te 19 u. de fluit minutenlang schril over de boomgaard klonk en voor zitter van de VW Lambert Van de Sijpe even peroreerde i.v.m. die laatste treinreis te Moorsel was er wel hier en daar bij ou deren enige ontroering. Een wandel- en fietspad Minister Chabert bleef niet al leen de hele dag in de Falluin- tjes, deed mee aan alle aktivi teiten, fietste mee naar Baarde gem naar Gasthof Vonck waar hem een werkelijk fraai «Fal- luintjesmaal» aan rijke tafelen wachtte, maar kwam ook voor de dag met een mooie belof te, belofte die eertijds in ver vulling zal gaan. Aals eerste projekt in Vlaan deren (uiteraard is er een Waalse tegenhanger) komt in de Falluintjes een typisch fiets pad en dit in de bedding van de oude spoorlijn. Minimaal verhard en dus zo weinig mo gelijk milieuvreemd met een smalle strook asfalt (1,5 m mak simaal) wordt het een pad waar- onze kinderen en fietsers, bui ten het gewone verkeer kun nen fietsen of wandelen. Brom mers en ruiters zijn er niet geduld zodat het 'n weg wordt waarbij nu eens de prioriteit aan fietsers en wandelaars wordt verleend. Dit alles in verlenging van het pad komende van Londerzeel naar Opwijk en zo verder door te trekken langs Baardegem tot Moorsel met eventueel eindpunt in Aalst-Stad. Een verwezenlijking waarnaar reeds lang werd getracht en waarvoor de minister dan ook door de duiznedkoppige me nigte van harte en langdurig werd toegejuicht. Fit en sportief als hij is, kwam de minister nog maar pas te rug van Montreal en werd in het vliegtuig door een Belgisch prins aangesproken: «Uw aan gezicht is me niet vreemd. Gij werkt zeker ook bij de televi sie...». Waarbij we denken aan de woorden van die andere mi nister die bij het lezen van en het horen over de vele esbatte menten, zo politieke als folklo ristische «Mais qu'est-ce-que c'est toujours lè dans ces Fa- juintjes?» Of aan de woorden van minister Chabert zelf «Waarom hebt ge me niet reeds de zaterdag uitgenodigd. Ge ziet, ik breng steeds de zon mee.» Het Pikfeest zelf Zaterdag op kleine maar zon- Zo'n volk zagen we in jaren niet meer! Met «Leireken» naar Baardegem en terug (JM) r dag werd er op grote schaal gepikt naar het oud sisteem, gebonden, gestuikt, gezant. Er werd schafttijd gehouden met hete worst en platte lambiek en het overrijpe graan werd met het traditioneel mooiste gespan van de Falluintjes, het driespan van pachter Eugeen De Croes, naar de stemmige en typische Hoeve van apo- teker Muylaert (van Aalst) ge bracht. In de schuur had men de ge wone aktiviteiten als dorsen, geselen, wannen. Het gewone patroon, steeds hetzelfde maar nooit vervelend en altijd een bezienswaardigheid, vooral dan voor de zeer vele schilders, filmers en amateur-fotografen van de hele streek. Ruiterij Op zaterdag door de «Kravaal- ruiters» met een dozijn paar den en op zondag door de «Denderruiters» die met een twintigtal paarden waren ge komen dienden demonstraties te worden gegeven. Die van za terdag vielen uiteraard voor 'n groot deel weg doch op zon dag werd het met de Herder- semse Denderruiters een wa re demonstratie, ook door de Minister fel gesmaakt. Aan al le ruiters werd door de Moor selse Burgemeester, als gast heer de duivel-doet-al, 'n mooie herinnering, in hoefijzervorm, uitgereikt en het publiek had waarlijk genoten van deze pa rademarsen, oefeningen als stoeltijden, kurketrekker, cava- letti en springparkoers. Achter hen, op een andere boomgaard, kon men dan nog de mooie hengst en merries van specialist Van Doorselaer ui. Wolvertem in hun natuur lijk milieu bekijken. Volksdansgroep «Eglantier» De zaterdag werd voor deze tal rijke (30 leden) flink uitgedos te uit Ierland terugkerende groep een goede repetitiedag doch zondag was het iets van de bovenste plank met allerlei dansen als de voorstellingsdan- sen «de wandeling», «Mieke Stout», «de kegelaar», «de kwa- dril van Maidegem», «Mie Smet», «Striep», «Kolom», «Vle- gerd», «Molenmazurka», «Klep- perwals» en de gemeenschaps- dansen waarbij het publiek wel willend werd betrokken als «Zweedse maskerade», «Gal op», «Klappolka», «Kris-Kras», «Suzanna», «berendans», «Wa- terdans», «Bal in de straat» en andere. Een heel programma dat in de zonovergoten boomgaard op een ruim podium flink tot zijn recht kwam.. Kruldenmarkt. Frans De Block, die te Hekel- gem aan het Rusthuis bij de parochiekerk een muzeum o- penhoudt, kende veel sukses met zijn vele kruiden waarbij hij dan ook een aangepaste folder kon bezorgen en zo no dig elke mogelijke uitleg zo wel kwa teelt als kwa gebruik, Rond het kleine vijvertje op de binnenkoer stond een heel deel van zijn rare specimens en hadden veel bekijks. Met de nabijgelegen stand van «Falluintjesgenever» had hij reeds een kombinatie gevon den met kruiden in genever, likeur die inderdaad veel ge smaakt en lekker bevonden werd. Aan de Herdersemse standwer ker die uitblonk bij het verko-, pen van resems flessen en met zijn gepaste kwinkslagen de lui op de binnenkoer aan de lach kreeg en hield had hij uiter-| aard een flinke buur, vooral nadat sommige stembanden het hadden begeven. Een minister mijmerend over vervlogen tijden... het lnksueoze vliegtuig van Montreal naar Brussel omgewisseld voor een heuse boemeitrein. (JM)

De Voorpost | 1976 | | pagina 6