IN CRESCENDO De Voorpost - 6-8-76 - 7 organisatie, bezocht. Vooreerst werd er het thema van de Lan delijkheid door plaatselijke kun stenaars op doek vastgelegd en tevens is er een keuzo uit het rijke patrimonium van de Fal- luintjesgemeenten te zien, waarvoor o.a. notaris Pierre Breckpot en de pastoors en kerkfabrieken onze beste dank verdienen. Moorsel-Porp, met nog een haast feodaal uitzicht met kerk en kapel centraal en-verderop het kasteel, met het Dorp door een dreef verbonden, is voor al interessant om zijn parochie kerk en om de kapel van de H. Gudula. Het interieur van de ze gedeeltelijk dertiende-eeuw- se kerk vretoont nog iets van de vroegere rijkdom van dit bedehuis. De kerk is toegewijd aan 'St.-Martinus, bisschop van Tours. De Gudulakapel werd gebouwd in de 14e eeuw. Het altaar werd omstreeks 1660 opegtimmerd door Lodewijk Cayro en met zijn wapens versierd. Meester Antoon Blanckaert schilderde in opdracht het ta fereel boven het altaar en een reeks van 10 werken die de bi- zonderste episodes uit het le ven van de H. Gudula voorstel len. In 1721 in Herdersem ge storven en begraven verhuisden haar overblijfselen naar ver schillende plaatsen, o.a. naar Moorsel. Later zouden ze ech ter door de hertog van Brabant naar Brussel worden overge bracht en de vrome hertog liet er een kerk rond bouwen. Zo zien we dat Brussel niet enkel pronkt met een Manneke Pis dat in Geraardsbergen thuis hoort maar met de H. Gudula die om zo te zeggen tot het patrimonium van Herdersem- Moorsel moet gerekend wor den. Van het Dorp ging het langs de Dreef langs het Waterkas teel, gebouwd door abt Karal de Croy rond 1521 en behou dens enkele kleine verbouwin gen in oorspronkelijke toe stand bewaard. De abt, die er van tijd tot tijd verbleef, was er nite te ver van Affligem om zijn abdij onder kontrole te houden doch anderzijds toch voldoende ver om aan spieden de ogen van monnikken ont trokken te zijn. Wandelend naast het Kasteel Oude en ekstravagante eksemplaren van antlele velo's bereden door Luc De Mot en Cie(JM) op de Opwijkse steenweg be merkten we rechts het natuur gebied v. de Falluintjes, naam gever van de VW en in feite niets anders dan de vallei van de Molenbeek. De eerste rit is afgelopen, aankomst te Moorsel (JM) gedirigeerd door Etienne Van Nuffel, konden de verschillende dorpsploegen zich uitleven, met wisselend sukses in de over eenstemming met de muziek. Een-, twee-, drie- en vierslag werden achtereenvolgens gede monstreerd, ook door een kop pel van Moorsel v. 1900, abon- nés van de Pikfeesten. De «op en af», waarbij van één-slag wordt overgeschakeld naar twee-, drie- en vierslag om dan terug te komen, s'eeds op de tonen van de boerenkapel, via drie- en twee- naar de origine le éénslag was dan op dit ge bied wel het neusje van de zalm. Bloemtapijt. Telkenjare, op het even waar het Pikfeest plaatsheeft, legt Moorsel een bloementapijt aan en, zoals, het Pikfeest zelf, gaat het ook weer crescendo. Dit jaar iag op een hoop zand van niét minder dan 26 ton een massa anjers en rozen van al lerlei schakeringen en dit in een aantal van' circa 40.000. Van 's morgens vroeg was men er, onder impuls van burge meester Uyttersprot en sche pen Pieters en naar plan van Paul Stockman mee bezig en het zou haast donker zijn voor aleer dit mooi tapijt er" zou lig gen to pronken. Met in de hoeken graanscho- monium van de Falluintjesge- meenten. Hierbij kwamen dan beelden van de H. Gudula, de H. Martinus, St.-Rochus en, St- Stefanus van het «Steven» flink tot hun recht terwijl in glazen kasten zeer waardevolle kel ken, monstransen en andere stukken werden getoond. In speciale, gesloten horizontale kasten kon men dan oude kaartenboeken, affiches en der gelijke meer bewonderen waar bij dan vooral de bijdrage van notaris Pierre Breckpot in de kijker kwam. Anderzijds was het een ekspo van schilderijen en tekeningen van niet minder dan dertien, kunstenaars met werken rond het thema van de «landelijk heid» en van het oogsgebeu- ren. Hier werden dan door de jury bekroond I. Bekroond werk: «Vlegeldor- Jong cn oud verbroedert. Via St.-Gudulastraat en Statie straat werd dan hte Stations plein bereikt waar naast de at- trakties rond het spoor kon worden uitgeblazen in de oude afspanning bij «De Kuiper» waar het eenvoudig maar vrij authentiek interieur met draai orgel in het oog springen. Al met al een mooie, boeiende wandeling langs een brok éch te natuur bezaaid met oude herinneringen aan een rijk ver leden, door de wandelaars in derdaad fel gewaardeerd. Misschien komen er volgend jaar nog enkele honderdtallen meer wandelaars opdagen... Terug op de Hoeve Na de wandeling kon men zich Na de wandeling kon men zich dan, eens terug op de hoeve, te goed doen aan allerlei drank waarbij de platet geuze veel sukses kende ne kulinaire spe cialiteiten als ovenkoeken drui pend van het smout (U moest er alleen maar lang naar wach ten), hete pensen, vla, kop, enz. Ondertussen werd men dan op de binnenkoer nog aangenaam beziggehouden door de volks kunstgroep «De Familie Klep- këns» uit Iddergem. Rendez-vous volgend jaar op het Pikfeest te Meldert! Komt U L.H. Anjers en rozen van allerlei schakeringen, ongeveer 40.000 in aantal (JM) Op de oude dag een dansje wagen op de tonen van de Brabantse doedelzakspelers uit Anderlecht. (JM) De Eikenstraat tooide zich op haar best voor een reisje met «Leireken» (JM) het gewestplan als beschermd natuurgebied opgenomen. Aan het einde van de Boekveld- baan werd halt gehouden aan de woning van de familie Van Mulders-Van Lysebeth bij kerk baljuw Frans Van Lysebteh en schoonbroeder Paul Van Mul ders, klokkeluider. De gevel v. de straat is gesierd met de wij zerplaat en binnenin de schuur staat het ganse mechanisme van de oude torenklok van de kerk (circa 1850). Sedert 1971 werd de Moorselse kerk im mers uitgerust met een elek trisch uurwerk. De oude klok werd door Paul Van Mulders stukje voor stukje in elkaar ge zet en volledig in oorspronke lijke staat hersteld. In de turnzaal van de zusters- school in de Kloosterstr. werd dan de tentoonstelling, die wer kelijk interessant is en van standing getuigt zowel kwa ma teriaal als kwa opstelling en «Kepi's vol stars en stripes» of de steunpilaren voor het sukses van de stoomtrein (JM) Stoelen te kort... belangstelling steeds crescendo (JM) Zoveel reizigers... ook hier was «wachten aan de orde» (JM) zo- «De Vlegels» «ruik. Passende naam inderdaad voor p de de zanggroep van Luc De Mot deel van de Erembodegemse Vlie- en ring. Met nauwelijks vier leden kon dit ensemble het vokaal van reeds ver schoppen waarvan hij ze trouwens op het podium en- von- kele mooie staaltjes lieten be- jver luisteren en naderhand, bij het ge- feestvuur, stemming brachten iden met gesmaakte volkse melodie- en waarbij dan ook vele ke- «ver- 'en werden losgezongen, rko- Vlegeldans met Traditioneel is de Vlegeldans 'n i lui der hoogtepunten van elk Pik- lach feest. Op de tonen van de Fal- Iter-j luintjesboerenkapel, georgani- oral seerd door Alfons Putteman en het ven was het hele tapijt een o- de aan de gemeente Moorsel met middenin het wapenschild met o.a. de «Maagd met Kind», term die enige kommentaar be hoefde zoals trouwens in de tentoonstelling de venditie we gens zijn «principaele vrouw». Tentoonstelling Van aan het Dorp zouden de fietsers nu worden voorafge gaan door een drietal oude en ekstravagante eksëmplaren van antie velo's bereden door Luc De Mot en Cie. Enerzijds was de .tentoonstel ling in de zustersschool opge vat als een tonen van de rijke kunstschatten van het patri- ser» door Georges Teugels, Potaardestraat, 28, Lebbeke. Dit werk werd aangekocht door de VW. 2. Ereprijs: «Graanoogst te Mel dert» door Freddy Baeten, Hol lestraat, 36, Haaltert. Wandelen doorheen Moorsel Het trajekt van de wandeling doorheen Moorsel gedurende de week van de Landelijkheid was boeiend en afwisselend. Beginnend uiteraard vanuit de typische Hoeve Muylaert zag men van in de Nieuwmolenstr. het natuurgebied «De Bieze- broeken», prachtig geheel voor natuurliefhebbers, interessant om zijn eerder zeldzame bloe men en plantensoorten en in

De Voorpost | 1976 | | pagina 7