1 u PEE KLAK HERLEEFT! KULTUREEL CENTRUM KOMT ER! TENTOONSTELLING IN DE FALLUINTJESSTREEK MINI-RAADSZITTING VIJFTIG JAAR MUZIKANT ROCHUSFEESTEN ARCHEOLOGISCHE VONDSTEN TE AFFLIGEM De Vooipost - 6-8*76 - 9 Na het eerder onverwachte enorme sukses van de openluch topvoeringen van Het gezin van Paemel» (7 opvoeringen en 4000 toeschouwers) van vorig jaar waren de toenmalige 5. «Klaarhaagse Toneelvrienden» het aan zich zelf verplicht verder te gaan in dit soort aktiviteit. „DECLAERHAEGSE COMEDIE» De groep, louter toevallig ont staan, misschien voor een deel uit de prestaties in het Meiderts kwisgebeuren, diendegestruk- tureerd en degelijk georgani- 7 seerd. Een aktief bestuur werd verko- zen en «De Claerhaegse Co- medie» werd boven de doop- anderzijds kort genoeg bij om nog met vele aanknopingspun ten in het volksleven geworteld te zijn. DE FIGUUR PEE KLAK Domien Karei De Rop, zoals hij in werkelijkheid heet, werd te Moorsel geboren op 7 april 1860 als oudste zoon van So De Rop en Trien Lissens. vont gehouden. Na het suksesstuk van Cyriel Buysse blèek de keuze van een nieuw stuk geen sinekuur De jonge bestuursploeg wilde immers iets origineel, iets dat in openlucht, liefst op een hoeve dan, kon worden opgevoerd en daarenboven iets dat streek gebonden was en de mensen moest aanspreken. Kon dan een betere keuze ge maakt worden dan dé figuur uit de streek van vóór enkele tien tallen jareh, Pee Klak? Lang genoeg voorbij om voor de meesten onbekend te zijn en Pee klak (JM) Reeds vrij vlug verloor hij zijn vader zodat moeder Trien al leen overbleef met zeven kleine spruiten. Als oudste moest Pee dan ook helpen bij het onderhoud van het gezin. Als puber was het voor hem moeilijk al die ellen de, waaraan hij zelf uiteraard weinig kon verhelpen, aan te zien en zo vluchtte hij in de grapjasserij waarbij de ene streek de andere opvolgde, al dan niet redelijk of slecht ont haald. Maakte Pee echter de mensen de ene dag boos door zijn gui testreken, de volgende dag kon hij die zelfde mensen door zijn behulpzaamheid verba zen. Zijn onverschrokken waar heidsliefde en zijn ongeboren zin voor rechtvaardigheid wa ren karaktertrekken die hem menigmaal «in 't kot» deden be landen. En zo verliep dan het leven van Pee Klak: enkele maanden vis en zeep verkopen, daarna wat gaan helpen bij een zieke boer, daarna zag hij alle heil «in de medicijnen» en daarna ge raakte hij weer eens «in den bak». In zijn jeugd had hij geen be langstelling voor 't vrouwelijk schoon doch na de dood van zijn moeder zou een deugdelijk vrouwmens hem zeer welkom zijn. Geluk had hij er echter niet mee. Zozefientje, een jong ding uit de stad, trok er met al zijn geld vandoor en Clemen tine die hij dan in zijn oude dag nog trouwde liet hem regelma tig enkele maanden in de steek. Het was dan ook tijdens derge lijke maandenlange afwezig heid van zijn echtgenote dat men Pee op een morgen onder de sneeuw vandaan heeft ge haald waarna hij een paar da gen later, op 30 april 1929, overleed. FOLKLORESPEL Bovenstaande aspekten wor den in het tragi-komisch folklo- respel Pee Klak, naar het boek van wijlen Benoit Putteman en gédramitiseerd door Fons De Koninck, uitvoerig belicht. Waar eerst de idee voorzat er Sfh evenwichtig opgebouwd dramatisch toneelwerk van te maken werd deze formule, om Pee Klak zelf niet te veel ge weld aan te doen, veriaten. Fons De Koninck zegt er dan ook van: «Als je bedenkt dat Pee Klak nauwelijks in 1929 gestorven is hebben uiteraard vele mensen die nu nog leven hem gekend. Zulks heeft wel voor- maar tevens nadelen. Voordeel is inderdaad dat de massa er onmiddellijk door aangesproken wordt maar dit is tevens een nadeel want zij die hem nog gekend hebben, of die er hebben horen over vertellen, of over gelezen heb ben, hebben zich zelf van be paalde feiten een bepaalde voorstelling gemaakt, voorstel ling die op een podium met uit eraard beperkingen in de ruimte niet noodzakelijk kon- form met de vermeende voor stelling zou kunnen blijken. De figuur van Pee Klak zelf is zo kompleks en anders zodat het voor de inrichters een open vraag blijft hoe het publiek zal reageren. Dat noopt hen ener zijds tot voorzichtigheid maar prikkelt anderzijds hun nieuwsgierigheid. In elk geval, in de kersverse regisseur Ar nold Van de Perre heeft de hele ploeg, een tachtigtal mede werkers, alle vertrouwen. OPVOERINGEN Afspraak dus op zaterdagen 14 en 21 en zondagen 15 en 22 augustus op de Hoeve Van Cauwelaert te Meldert, Nie- veldriesweg, telkens te 20 u. Voor de mensen uit de Falluin- tjes wordt het een (waarschijn lijk) énige gelegenheid om de figuur van Pee Klak eens te zien herleven. Jos Mannaert zorgde voor een dekor van 18 m breed, in L-vorm, waarin de hele Pee Klakbuurt verweven zit. Een dertigtal spelers trachten aan de figuur van Pee Klak, een zo breed mogelijke dimen sie te verlenen. Verder wordt er gezorgd voor echt boerenbrood met vlaai, platte kaas, kop of pensen. Men zal er ook een rasechte «Peeklakker» platte geuze) kunnen proeven. Tevens wordt er een kleine ten toonstelling ingericht met wer ken over Pee Klak en de Fal- luintjes met medewerking o.a. van Petrus De Ridder en Gus- taaf Van de Perre. Daarenboven zal men, via een klank- en diamontage, mensen te zien krijgen en aan het woord horen die Pee Klak zelf nog gekend hebben. Ook de scheidene scholen werd getest in hoeverre Pee Klak nog voort leeft bij onze jeugd. VOOR «LEVENSVREUGDE» Voor een groot gedeelte gaat de netto-opbrengst naar «Le vensvreugde», een tehuis voor gehandikapten te Aalst. De or ganisatoren hopen minstens een even grote som (25.000 F) als verleden jaar te kunnen overhandigen. Aan alle mensen uit de Fal- luintjesstreek en omliggen de: wil U nog eens de goede oude tijd zien herleven en zelf beleven, wilt U een aktie met karitatief doel werkelijk steunen en wil U daarenbo ven eens flink lachen (eri wenen), kom dan op een van bovenvermelde data naar de Hoeve Van Cauwelaert. De Claerhaegse Comedie en Pee Klak verwachten er U. L.H. Tijdens een vakantie -gemeenteraad, waarbij uiteraard ver schillende raadsleden, zo van de meerderheid als van de oppositie ontbraken was men het er roerend over eens om een belangrijk deel van het gemeentelijk boni voor verbete ring van de Baardegemse gemeentewegen te gebruiken. Na enkele zuurzoete oprispin gen van de oppositie en het motiveren van burgemeester De Pauw van zijn politiek van subsidiëring steunende op werkelijke prestaties keurde de Raad eenparig de asfaltering van het Baardegems deel van de Meysberg, in overleg met j het Meiderts bestuur, goed j voor een som van 253.000 F voor 650 m. asfaltering. Wel werd bij deze verbetering op gemerkt dat het landelijk karak ter van de weg er niet kan bij winnen met er een asfaltlint in te verwerken, doch wie kan én de geit én de kool sparen? Talrijke andere verbeterings- werken werden eveneens goedgestemd o.a. aan de i Hoogstraat voor een som van I 11.750.000 F en talrijke verbeterings- en riolerings werken die de gemeente in ei gen regie wil uitvoeren als in de Jan Frans Vonckstraat, de Mo lenstraat, de Europastraat en de Eerdegemstraat alsmede de verbindingsweg tussen het Witkapelleke en de Bosstraat. Door meerinkomsten van de belastingen dan voorzien en anderzijds een hoger dividend van Intercom vertoont het saldo van de gewone dienst een boni van 1.969.000 F. Voor onderhoud van buurtwe gen werd een supplementaire uitgave voorzien van 700.000 F, voor openbare verlichting 100.000 F, voor rioleringswer ken 300.000 F en voor recep- üekosten bij het afscheid van de gemeente vóór de eigenlijke fusie 50.000 F. Wat betreft het Kultureel Cen trum mocht burgemeester De Pauw melden dat de plannen biezonder goed opschieten en deze die betrekking hebben op de restauratie van het oude gebouw reeds door het depar tement zijn goedgekeurd. De nieuwbouw van de polyvalente zaal, geeft nog wel enkele pro blemen. De realisatie van het projekt zou nog in '76 kunnen aanvangen. In verband met de perikelen rondom de afwerking van het Kerkplein werd voorgesteld een architekt aan te spreken om een voorstel uit te werken om de arduinstenen die voor 't ogenblik zich rond de kerk be vinden aan te wenden op doelmatige en verantwoorde wijze. Tevens zou een ge denksteen voor Baardegems il lustere zoon Jan Frans Vonck, te Baardegëm geboren en be graven, worden ontworpen in itiatief dat een start voor een Jan Frans Vonckjaar zou kun nen inluiden. L.H. Ter gelegenheid van de Zevende Plkfeesten van de V.V.V. «De Falluintjesstreek» werd In de Zustersschool te Moorsel, van 24.7 tot en met 1.8 een tentoonstelling gehouden met als tenia enerzijds de kunstschatten uit het rijke patrimonium van de vier Falluintjesge- meenten Banrdegem, Herdersem, Meldert en Moorsel en anderzijds schilderijen rond het thema van de oogst en van de landelijkheid. Voor wat de kunstschatten betrof was stadsarchivaris Karei Baert de man op de rechte plaats die tevens zorgde voor een interessante, flink gedokumen- teerde begeleidende folder. Als schilders en tekenaars mochten de inrichters zich verheugen in de aktieve deelna me van niet minder dan dertien kunstenaars, zijde Freddy Bae- ten van Haaltert, Anne-Marie Beulens van Moorsel, Omer De Landsheer van Beersel, Jan De Kidder van Opwijk, Tuur De Rijbel van Buggenhout, Cle ment Leybaert van Dendermon- de. Jozef Muylert van Dender leeuw, Georges Teugels van Lebbeke, Bert Van den Broeck (houtsnijwerk) van Opwijk, Gu- staaf Van de Perre van Meldert, Kamiel Van de Velde van Opwijk, Armand Van Lan- deghem van Moorsel en Julien Van Puymbroeck van Aalst. Rekening houdende met het groot aantal ineressante werken en met het feit dat alleen de schilderijen die pasten in het tema konden mededingen, en anderzijds dat verledn jaar reeds een driepspan werd aangekocht Een inderdaad korte raadszitting met slechts drie agenda punten. De rekening van de kerkfabriek St.-Martinus werd eenparig door de aanwezige raadsleden goedgekeurd en de aanvraag tot grondafstand op het kerkhof werd ingewilligd. Eenparig werd ook de benoe ming van Benoit Aelbrecht die zowel in de teoretische als in de praktische proeven met brio slaagde tot onderluitenant (en niet tot kommandant zoals in een vorige editie verkeerdelijk als onderschrift bij een foto werd gemeld) goedbevonden en ter goedkeuring aan de Ho gere Overheid overgemaakt. L.H. De 5 gedekoreerde muzikanten van de fanfare St. Cecilia van Meldert (JM) Nadat voor enkele maanden de Koninklijke Fanfare St.-Cecilia haar muzikanten met vijftig jaar dienst vereerde was het nu de beurt aan de Fanfare St.-Cecilia om vijf van haar leden, wegens hun vijftig jaar trouw lidmaatschap als spelend lid, in het zonnetje te zetten. Door de fanfare naar het gemeentehuis begeleid werden Raymond De Mey (1707), Frans Nuelant (1913), Kamiel Roggeman (1913), Constant Van den Broeck (1910) en Frans Van Keer (1908). Na een toespraak werd hen door Burgemeester De Vos een schaal van de gemeente overhandigd en volgde een receptie. Ih het kader van de Vlaamse Kermis ingericht door de Fanfare met o.a. optreden van eigen en vreemde muziekkorpsen en majoretten werd dan aan de laureaten, in de tent op de Hoogstraat door voorzitter M. Maesschalck, de ere-medaille uitgereikt waarna, uiteraard, nog flink werd gefeest. In de hovingen van de uit 1560 daterende Rochuskapel op de wijk NIEVEL te Meldert wordt op zondag 22 oogst de jaarlijkse traditie van de KAPELHOOGMIS in ere gehouden. Dit jaar willen we dit eeuwenoud gebruik koppelen aan een manifestatie die verband houdt met St.-Rochus, nl. de hond. Iedere hondenliefhebber wordt dan ook op de unieke gebeurtenis verwacht. 9.30 u.: Kapelhoogmis opgeluisterd door blaasinstrumenten. 10.00 u.: Hondenzegening: zegening van alle aanwezige honden. Iedere begeleider ontvang! hiérvan sen aandenken. Vanaf 10.30 u.: Hondenkeuring. Honden van op het even welk ras zijn toegelaten. De honden zullen verdeeld worden in'zes reeksen. Per reeks van één ras zijn er vijf herinneringsmedailles te winnen. Uit de winners van elke van de reeksen wordt dan een algemene winnaar gekozen en deze laureaat wordt dan met een mooie prijs beloond. Inschrijving ter plaatse: 50 F. per hond. Aan de prijs van 20 F. zal een passende zelfklever worden aangeboden. Frisse dranken met boerenbrood en pensen. De opbrengst wordt integraal gebruikt voor de restauratie van de kapel. Tot en met maandag 16 augustus kan U, in het Affligems Kultureel Centrum, op zaterdagen van 14.30 u. tot 20 u. en op zondagen van 11 tot 13 en van 14.30 tot 20 u. op 16.9 zoals op zaterdag) de vondsten, vruchten van twee jaar opgravings- werk onder leiding van Frans Van Bellingen van «Graafschap Jette» gaan bekijken. Spektakulaire vondsten als kelken of allerhande edel metaal zijn er niet te zien. Wel werd reeds een flinke bijdrage gele verd die meer klaarheid zal brengen in de rijke geschiedenis van de aloude abdij Affligem. En... het werk gaat voort. (van meester Jan De Ridder) en de V.V.V. verscheidenheid in de totaliteit wenst werd het be kroonde werkd «De Vlegeldor- ser» van Georges Teugels, werk dat dan ook door de V.V.V. werd aangekocht en later in het Kultureel Centrum van de Falluintjes te Baardegem zal worden opgehangen. Een ereprijs werd daarenboven verleend aan het mooie werk van Freddy Baeten «Graanoogst te Meldert» Archeologische werkzaamhe den vergen uiteraard een des kundige aanpak en geestdrif- tigé medewerkers. Dank zij het deskundig advies van Dirk Callebaut van de Na tionale Dienst voor Opgravin gen meent de Werkgroep dat de aanpak inderdaad deskun-» dig is geweest en de leden van de heemkringen «Ascania» en «Graafschap Jette» zorgden, samen met jeugdige krachten uit de Hekelgemse omgevihg, voor het nodig aantal enthou siaste medewerkers. MOEILIJKHEDEN Reeds in april 74, waar in een eerste stadium het onderzoek zich beperkte tot een braaklig gende weide bij de buitenmuur van het klooster, werden in verschillende sleuven, meestal vierkanten van 4 m zijde, fun deringen van verscheidene gebouwen aangesneden die tot in de dertiende eeuw zou den kunnen teruggrijpen. He laas, talrijke verwoestingen, o.a. in 1333v 1356 en 1580 en verbouwingen hebben het oor spronkelijk aspekt van de oude abdij aanzienlijk geschonden. Bovendien fungeerde de abdij vaak als rendabele steengroef waarbij de komst van de Franse legers wel het hoogte punt van de tragedie beteken de. Tenslotte heeft de «tand des tijds» ervoor gezorgd dat de schaarse overblijfselen een onoverzichtelijke puzzle vor men. TENTOONSTELLING Deze tentoonstelling wil enkel aantonen dat het gehavende terrein waarop eertijds grote gebouwen rezen, nog talrijke herinneringen aan de roem rijke abdij heeft bewaard. Het zijn vooral stille.getuigen zoals bouwmateriaal, sier- en gebruiksvoorwerpen, aarde werk, glas enz. die ons een trouw beeld brengen van het leven van de monni ken door de eeuwen heen. Deze tentoonstelling is slechts een bescheiden stap naar een meer uitgebreid onderzoek naar de voormalige abdijge bouwen en hopelijk leidt ze tot de oprichting van een perma nent muzeum. VAN DRINKBEKER TOT VOORRAADPOT Het vinden van volledige gave voorwerpen is geen alledaags verschijnsel. Meestal mag men zich al gelukkig achten wan neer enkele kleine scherven een lange werkdag bekronen. Toch heeft het toeval wel eens geholpen. Zo werd een «ge sloten vondst» in een kelder tje ontdekt. Ook een afval kuil zorgde verscheidene weken voor boeiend werk en honder den scherven die de mogelijk heid boden tot rekonstruktie van allerhande vaatwerk kwa men voor de,pinnen. Zo mooie slanke kannen die dagelijks op de tafel van de middeleeuwse monniken prijkten. Ook kookpotten, scha len en kommen waren over vloedig aanwezig. Na de grijze of blauwgrijze ke ramiek kwam Vanaf de der tiende eeuw ook roodgebak- ken vaatwerk voor, dat stilaan het blauwgrijze zou verdrin gen. Dit soort vaatwerk is biezonder rijk aan vormen en afmetingen. Zo kan men onderscheiden kommen, braadpannen, teilen, kruiken, kookpotten of grapen (bolvormige potten op drie pootjes) voorzien van één Qf twee oren. Onder steengoed verstaat men keramiek die gebakken is bij een temperatuur die hetsin- teringspunt (kristalvormige neerslag) van klei bereikt. Het baksel wordt dan zeer hard en weinig poreus. De omgeving van Siegburg, waar een Benediktijnerabdij is, zou gedurende eeuwen voor dit steengoed bekend staan en Affligem behoorde tot de klan ten. Een slanke kan en vele drinkschaal ties zijn er het on- omstootbaar bewijs van. Ook van de produktie van Ne derlands Limburg werd een fraai voorbeeld teruggevonden en geëksposeerd alsmede een kleine glazen drinkbeker. VAN VLOER TOT DAK Aardewerktegels werden te Af fligem om zo te zeggen in de grond «gezaaid». Honderden eksemplaren werden reeds geborgen en twee vloertjes ontdekt en gekonsolideerd. De eenvoudige rode vloertegeltjes van formaat 5 op 5 zijn vaak met loodglazuur bedekt en de motieven zijn_zeer verschei den: dieren, bloemen, geo metrische figuren. Tot op heaen werden een twin tigtal motieven genoteerd. De dubbele arendtegel, 6 op 6, is vrij zeldzaam en vraagt een speciale studie. De tegels te Af fligem gevonden behoren meestal tot de 14* eeuw. In het puin werden ook bene vens natuur- en baksteen fragmenten van leien en pan nen gevonden waarbij gelukkig ook enkele gave eksemplaren. IN DE AFVALKUIL Te midden van allerlei af braakmateriaal werden een massa vaatwerk en allerlei ge bruiksvoorwerpen aangetrof fen. Het gaat hoofdzakelijk om_ma- jolica (vooral albarelli-zalfpot- jes), fraai steengoed, gegla zuurd rood aardewerk, glazen drinkbekers, fragmenten van glasramen, een mes met be nen heft, een glazen merkte ken op fles met wapenschild van Affligem, sleutels, spijkers, kleine bronzen siervoorwer pen, enz. Ook werden twee munten aan getroffen: een stuiver van Filips de Schone 1499-1506) en een zilveren munt van Napoleon III (1866). Verder nog een schaal uit rood aardewerk, aan de binnenkant bedekt met groen loodglazuur die wellicht tot het laatste kwart van de 14e eeuw behoort en een drinkbeker uit steengoed uit de 15® eeuw. Al deze, en nog vele andere voorwerpen, kan U nauw keurig gaan bekijken in het Centrum. Op de openings dag hield Dr. Verbesselt, konservator, een interes sante inleiding.

De Voorpost | 1976 | | pagina 9