SOMMIGE GENEESHEREN DOKTEREN AAN HUN REKENING DE INSTUIFWERKING VANJEUGDKLUBS se 10 -13-8-76 - De Voorpost De beslissing om de artsen er toe te verplichten vanaf 1 september het gevraagde honorarium op de formulieren van verstrekte hulp te noteren, heeft heel wat kwaad bloed gezet bij de... dokters. Voor de patiënt is het een hele opluchting. In feite verandert er voor hem niets. Het zijn de geneesheren die vanaf 1 september andere formulieren zullen gebruiken, die voorzien zijn van twee vakken. Een eerste om het bedrag van de ontvangen erelonen in te schrijven en een tweede vak waarin het bedrag moet worden ingevuld van eventueel nog verschuldigde erelonen. Dit attest kan de zieke, zoals dit vroeger het geval was, overmaken aan de mutuali teit. ABKADABRA Voortieen werd de patiënt niet wijs uit de dokterstarieven. Ze ker niet omdat men een stelsel toepaste dat enkel bestond uit een kodenummer, naargelang de aard der verstrekking. De patiënt betaalde gewoon het bedrag dat de geneesheer vroeg en had geen meet waarde of het kodenummer in derdaad in overeenstemming was met de geleverde presta tie. Vooral specialisten konden nog al eens goochelen met nummers. Volgens het Belgisch Verbond van de Syndikale Artsenka mers is het huidig systeem van fiskale kontrole van de ge neesheren het strengste van alle vrije beroepen. Het belet des te doeltreffender fraude omdat 85 procent van het me disch korps de verbintenis heeft onderschreven en werkt aan bekende ereloontarieven. Volgens ditzelfde verbond brengt een nachtbezoek, na af trek van de belastingen, een huisarts minder dan 225 F netto op. Indien we niet de inkomsten van een arts moeten nagaan, dan met men anderzijds toch vaststellen, dat bij de verzor- genverstrekking een resem misbruiken bestaan- In De Voorpost van 30 januari 1976 brachten wij een verslag uit onder de titel: «verrassende verklaringen tijdens kwb bij eenkomst St. Anna omtrent de dokters». Toen reeds kwam het Abaka- dabraaan het licht waar patiën ten niet wegwijs geraken uit de overtalrijke kodenummers en bleek ten overvloede de be staande misbruiken. Ook de mutualiteiten en ver zorgingsinstellingen zijn niet vrij te pleiten. Er bestaat voor hen niet alleen de verplichting de niet verbonden geneeshe ren mede te delen (te Aalst 17), maar bovendien ook nog om de naam van de geschorste geneesheren in hun lokalen bekend te maken door het toe gestuurde dokument «ver plicht» uit te hangen. Ook vanwege de mutualiteiten is er een te zwakken, omzeg gens geen, aktie om beroep te doen op de tgeneeskundige kontrole wanneer er misbrui ken zijn. SCHRIK Spijtig is, dat de patiënt ener zijds moeilijk wegwijs geraakt uit de kodenummers en de daaraanverbonden tarieven, maar bovendien en veelal, wanneer hij misbruiken vast stelt, niet durft op te treden te gen de geneesheer. Men heeft die dokter immers nog nodig... en de bewijsvoering is moeilijk. Men heeft niet altijd de durf om een klacht in te dienen bij de geneeskundige kontrole of bij de orde van geneesheren. Nochtans is er een kentering. In het bijzonder het Antwerps Gezondheidskomitee (meteen dienst te Aalst) is bijzonder ak- tief en waakzaam om dossiers in behandeling te nemen. Uni- versitairen uit medische, nota riële en juridische kringen ver lenen hun medewerking om patiënten die het slachtoffer waren van misbruiken kostel- los bij te staan. De dienst is volledig gratis en men hoeft ook geen lidgeld te betalen. Uit de dossiersbehandeling blijkt overduidelijk welke prak tijken sommige geneesheren toepassen. Maar bovendien, voor de geneesheren die ver volgd worden, hoe zwak de sankties soms zijn. Omdat de feiten niet of meestal niet aan de grote klok hangen, is weinig geweten over de dage lijkse toestanden en misbrui ken die zich voordoen. FEITEN Uit het informatieblad van het A.G.K., halen wij een aantal praktijkgevallen aan. Ook van enkele toestanden zich te Aalst voordeden. Zoals de genees heer specialist die in de lade van de patiënt, op de zie kenkamer zijn «tarief» legt en weinigen tegen deze prak tijken e iets durven onderne men. Op 15 februari vertrekt er een klacht tegen een geneesheer specialist die het vrolijk afstapt naar Thailand maar het werk (zijn werk) overlaat aan z'n personeelsleden en... de pa tiënten ontvangen niettemin een attest van verstrekte hulp met «Pzijn» handtekening. Er is niet eens een vervangende geneesheer. Ook nog te Aalst laat een instelling bij deur- waardersbrief 905 F innen voor onderzoeken waarvan men niet weet dat ze inderdaad plaatsgrepen. Een onderzoek van het komitee stelde een einde én aan de gevraagde be taling én aan deze lounche praktijken. De zogenaamde vergissing in het stedelijk hospitaal kent men inmiddels ook zoals een kollega dit omschreef in zijn blad. Een verpleegster, deed gewoon de verzorging en... een dokter vroeg de ëorri van 265 Fzonde r dat' deze er bij te-pas kwam. Onze kollega schrijft: «Naar aanleiding van dit gebeuren werden door ons een aantal personeelsleden van de C.O.O. of bij de dokters rechtstreeks tewerkgestelden benaderd. Telkens kregen wij de indruk dat dergelijke vergis singen misschien niet zo zel den voorkomen als beweerd werd. De sekretariaten van de dokters van de dienst heel kunde hebben toegang tot de administratieve diensten van het ziekenhuis, waar van de behandelde patiënten de ge gevens, o.a., rekwisitorium, beschikbaar zijn. Zij kunnen gemakkelijk naam en adres no teren zonder dat zij in feite we ten of deze patiënten werkelijk door de dokter gezien of be handeld zijn. Blijkbaar is het voldoende genoteerd te staan om prompt een doktersreke ning toegestuurd te krijgen. Teoretisch houdt dit in dat om het even wie diebij wijze van spreken voor een kloddeken rond zijn vinger beroep doet op de diensten van de verband- zaal, zonder daarbij een dokter te betrekken, een doktersreke ning kan toegestuurd krijgen. En onze kollega besluit zijn ar tikel in E3 Groot Aalst met: Een goede raad. Wie soortgelijke ervaringen zou ondervinden, legt best klacht neer. Bij erken nen van de gegrondheid ervan wordt het betalingsverzoek ge klasseerd als een zeldzaam voorkomende vergissing. De rekening hoeft niet betaald te worden. De mutualiteit hoeft dus ook niet terug te betalen en de gemeenschap moet dus ook niet opdraaiën voor de ver regaande «hebberige» non chalance van sommige van haar eminente leden die met gemeenschapsgelden langdu rige en dure studies kunnen ondernemen om diezelfde ge meenschap te «dienen» in de gezondheidszorg. Een ander Alsters dossier is hangende van een (weeral) geneesheer specialist die doodleuk 111 F per patiënt te veel vraagt. Op de koop toe blijkt dat, wat het medisch rapport betreft de grootste nonchalance in acht werd ge nomen en er uitspraken ge daan werden op gegevens, die onvindbaar bleken maar... normaal zouden zijn. Een re- konstruktie van de rapporten wees het tegenovergestelde uit. Het zijn slechts een paar voor vallen van recente datum en uit het Aalsters Maandelijks en sinds verschillende jaren publiceert het agk een vaste kroniek van de ongewone «gewone voorvallen». SANKTIES Artsen kunnen wegens inbreuk op de reglementering van de Ziekte- en Invaliditeitsverzeke ring (ZIV) gesantioneerd wor den door de «Beperkte Kamer van de Dienst voor Genees kundige Kontrole» of door de «Kommissie van Beroep». De inbreuken, waan/oor de geneesheren het meest ge- sanktioneerd worden, betref fen meestal geknoei met ge tuigschriften voor verstrekte hulp (bijvoorbeeld het uitreiken van deze bescheiden voor niet verleende verstrekkingen). De sankties bestaan hienn dat de ziekenkassen voor een be paalde periode (van één dag tot één jaar) niet mogen tus senkomen in de kosten voor verstrekkingen die door ge- sanktioneerde geneesheren werden verleend. De strafbepalingen hebben in de praktijk een klaarblijkelijk nul-resultaat (in sommige ge vallen zijn de patiënten nog de sigaar). In 1975 werden er in totaal 15 geneesheren gesanktio- neerd, meer bepaald 8 specia listen en 7 algemeen genees kundigen. Vier onder hen lie pen een sanktie op van 1 dag, 1 een sanktie van 3 dagen, 1 eentje van 5 dagen, één 7 da gen, één 8 dagen, twee twee weken, twee 2 maanden, twee 6 weken en één 3 maanden. Met andere woorden, de doel treffendheid (en dan nog) van de sanktie had alleen betrek king op 5 geneesheren. Voor de anderen betekende de sanktie alleen een gewone va kantieperiode. In dezelfde periode werden 21 andere zorgenverstrekkers bestraft (tandheelkundigen, ki- nesterapeuten, bandagisten, verpleegkundigen...). Op tien duizend zorgenverstrekkers zijn er in 1975 dus welgeteld 36 sankties in toepassing, en dit terwijl het een publiek geheim is dat er door duizenden van die zorgenverstrekkers gesto len wordt als raven. Onder druk van de gezondheids-aktiegroepen en van andere organisaties zoals de KWB, maar vooral omwille van de noodzaak dat er wat orde dient geschapen te wor den op de «gezondheids- markt», is er momenteel een wetsontwerp in de maak. In dit ontwerp wordt ondermeer bepaald: verlenging van de mini- mumduur van de sanktie van één dag tot één maand, in voege brengen van een boete san ktie (administratieve boete) van 5.000 F tot 50.000 F termijn van de mogelijkheid om in beroep te gaan te herleiden van 15 dagen tot 8 dagen. De stok om te slagen wordt zwaarder gemaakt. Maar het voornaamste ontbreekt nog: de mutualiteiten weigeren, en dit om diverse redenen (be hoefte aan een medische vre de, financiële belangen, e.d.) om met die stok het genees- herenkorps binnen de perken van de wettelijkheid te ramme len. Hieruit kan niets anders beslui ten dan dat de aktieve sociaal verzekerden hun mutualiteiten met meer nadruk voor hun ver antwoordelijkheid moeten plaatsen. Méér gezondheids- aktiegroepen, méér aandacht voor het probleem van het ge zondheidsbeleid in de basis verenigingen van de mensen, want het geld dat met miljarden van de lonen van de mensen wordt afgehouden verdient een betere bestemming dan de bankrekeningen van de me dische stand. Aldus een artikel in het I.B. blad van 15 juni 1976. ZIEKENHUIZEN Ook de verzorgingsinstellingen zijn een probleem. Niet alleen omwille van de zorgenver- strekking en rekening op ge neeskundig vlak. Een voorbe eld uit het Antwerpse volgens een I.B. informatie van 31 juli 1976. Een maandag-avond om streeks half zes. Een ver keersslachtoffer wordt gehos pitaliseerd in hét Algemeen Ziekenhuis Stuivenberg, be heerd door de KOO.- Antwer pen. De patiënte had nog niet gege ten, maar van het aanbieden van een eetmaal was geen sprake. De bezoekende echt genoot moest eten gaan vra gen, met als resultaat dat één boterhammetje kon losge maakt worden. Dinsdag: 2 x koude koffie en tijdens het middagmaal koude soep (de rest van het middag maal wa seetbaar). Woensdag: nogmaals koude soep en een soort van frieten, die het best als zeer bruin en uitgedroogd zouden kunnen omschreven worden. Wanneer men boterhammen bijvraagt bekomt men één sneetje, zonder boter want het mini-mini pakje volstaat slechts voor de eerste snede. Voor dergelijke «gastronomi sche klucht» dient het zieken fonds en de ziekteverzekering 1.983 F per dag te betalen aan de KOO Antwerpen. Punt 5 van de funktionele nor men die geformuleerd zijn in de wet van 23 december 1963 zegt:., «de maaltijden moeten warm aan de zieken opgediend worden». Nog te Antwerpen werd door leden van het AGK aan de in gang van de Sint Camiliuskli- niek aan de Lockaertstraat te Antwerpen een pamflet ver spreid. Ongeveer 200 patiën ten en hun familieleden werden op de hoogte gesteld van be paalde rechten van sociaal verzekerden. Meer bepaald werd gewezen op hun ver- haalmogelijkheden tegenover 4 overtredingen die regelmatig door de St. Camilius- administratie gemaakt worden: Men laat de zaalpatiënten voorschotten betalen; Men verplicht de ontslagen patiën ten te betalen vóór het verlaten van de instelling; Het mineraal water wordt apart aangere kend; De patiënten dienen 300 tot 350 F te betalen voor (niet bepaalbare) medische kosten. In het St.-Rafaél Akademisch Ziekenhuis te Leuven stelde men uiteindelijk toch een einde aan een slechte gewoonte. In de dienst inwendige genees kunde van het Akademisch Ziekenhuis St.Rafaèl te Leu ven nam men het niet zo nauw met de bepalingen inzake het afleveren van het getuigschrift voor verstrekte hulp. De niet gehospitaliseerde patiënten betaalden de raadpleging, maar kregen slechts vele maanden later het getuigschrift voor verstrekte hulp. Zo is een geval bekend van een laattij dige aflevering van 10 maan den. Aan de direktie van de betrok ken verpleeginrichting werd een brief gericht waarin gewe zen wordt op de onwettelijk heid van de voor de patiënten zeer slechte gewoonte. In haar antwoord aan het komi tee verklaarde de direktie dat de nodige schikkingen werden getroffen om een einde te stel len aan de onwettelijke manier van getuigschriftenaflevering. Het strekt dit hospitaalbestuur tot eer dat het zo onverwijld te gemoetkomt aan de vinger wijzing. Anderzijds dient er meer en meer de aandacht op getrok ken, dat het getuigschrift voor verstrekte hulp wordt afgele verd, vóóór de betaling. In een I.B. van twee jaar terug haalt men het geval aan van «de drie vette zwijntjes van het St.- Elisabethziekenhuis te Turn hout». Wij nemen de tekst letterlijk over: «Een vet zwijontje is een heer schap dat van een of andere machtspositie gebruik maakt om zich vet te mesten op de kosten van de eenvoudige mensen. Drie van dergelijke individuen vormen een me disch trio dat praktizeert in het Turnhoutse St.- Elizabethziekenhuis, beheerd door de KOO van Turnhout. Het betreft de anestezisten Vaes, De Vel en Soetens, die de onhebbelijke gewoonte ten toon spreiden om de patiënten die zij verdoofd hebben op to tale wijze te doen wakkerschie- ten als zij hun rekening prezen- teren. Het zijn wat de gewone mensen «afhaalders» plegen te noemen. De geschiedenis: in september van verleden jaar rekenden Vaes en co. 2.000 F aan voor een anestezie. Rond getal, dus te veel. Aan de be trokken verzekerde gaven wij de raad te proberen het getuig schrift voor verstrekte hulp te bemachtigen. De kontrole van het getuigschrift laat ons im mers toe juist datgene te beta len wat voorzien is in de tarie fovereenkomst. Dat weet het trio natuurlijk ook en zij vertik ten het om het getuigschrift af te leveren vóór de betaling, al hoewel dit van overheidswege dient gedaan te worden. In plaats van het getuigschrift af te leveren daagden zij onze sociaal-verzekerde voor de vrederechter te Antwerpen. Zij spekuleerden hierbij vanzelf sprekend op de algemene af schuw die gewone mensen aan de Vlag leggen ten over staan van deurwaarders, ge recht e.d. Maar een beschei den tussenkomst van het komi tee was voldoende om Vaes, Soetens en De Vel met hun ad- vokaat erbij op de loop te ja gen. Op verzoek van deze laatste werd de zaak voor onbepaalde tijd uitgesteld... En al heeft onze sociaal-verzekerde zijn getuigschrift nog niet, het trio heeft evenmin zijn geld, laat staan het teveel gevraagde geld. Verleden maand een nieuwe kwestie met de zwijentjes: zij rekenen 3.500 F aan voor een algemene verdoving. Weer dat afgerond getal, dus... De soci aal verzekerde die bij de zaak betrokken is vraagt het getuig schrift aan, maar weigeren weer dit officieel bewijs af te leveren. Hetzelfde liedje dus, want ook nu wordt met een ad- vokaat gezwaaid. Door het ge zondheidskomitee werd naar de drie gezondheidsspekulan- ten een brief geschreven waarin enkele puntjes op de i's worden gezet. Het komitees- chrijven wordt bondig besloten op een manier die niets aan duidelijkheid te wensen over laat: «eerst het getuigschrift, dan de betaling. En het is juist deze manier die wij wensen mede te delen aan alle mensen die zich niet willen laten doen door geneesheren - oplichters: samen met het komitee optre den betekent dat zij niet meer overgeleverd zijn aan de finan ciële willekeur van dit soort dokters. (J.K.) Deze en tientallen andere voorbeelden vormen regelma tig een weinig eervol dossier. HET VRAGEN VAN VOORSCHOTTEN IN ZIEKENHUIZEN Vóór enkele maanden organi seerde het AGK een rondvraag in verschillende Antwerpse ziekenhuizen i.v.m. het betalen van voorschotten bij opname in het ziekenhuis. Al vlug bleken de resultaten van deze rondvraag zeer uit eenlopend. Deze konkrete en veel voorkomende vraag is een juist en duidelijk antwoord waard. Daarom werd deze vraag ge steld aan de Nationale Kom missie Ziekenhuizen - Mutuali teiten. Bij dit schrijven voegde het AGK de twee voorbeelden van het St.-Augustinus en het St. -Camiliusziekenhuis, die aan iedere patiënt een voor schot van 2.000 F vragen. Toen uit het antwoord van deze kommissie de onwettelijkheid van deze maatregel bleek (zie verder aangehaalde wetten), bracht het AGK beide zieken huizen en het Verbond der Verpleeginstellingen op de hoogte. Uit een heen en weer schrijven tussen de ziekenhui zen en het V.V.I. kwam geen duidelijkheid: geen van deze had het bij het rechte eind. Im mers het antwoord van de Na tionale Kommissie meldt in haar antwoord: Voor opneming in een gemeenschappelijke kamer mag in geen enkel geval een voorschot gevraagd wor den (wet van 9 augustus 1963, wet van 23 december 1963 en uit de bepalingen van de Na tionale Overeenkomst tussen Verpleeginstellingen en verze keringsinstellingen. Het voorschot dat gevraagd wordt voor de 1- en de 2- per soonskamer, mag enkel die nen om het supplement van de kamer te betalen, en niet voor medisch technische prestaties of voor de ereloon nota's. Dezt laatste worden immers slecht betaald na aflevering van he' getuigschrift voor verstrekte hulp. Ter inlichting willen we noc vermelden dat het supplement voor de twee persoonskame ten hoogste 50% mag bedra gen van de normale ligdagprijs Het supplement mag echte het bedrag van 296 F per dag niet overschrijden (K.B. 22 da cember 1966). Dit bedrag is af] hankelijk van de stijging var het indekscijfer. Eveneens is het van belang tg weten dat hij twee persoon skamer gewone ereloonnota's gelden (dezelfde alsof u op eer gemeenschappelijke kame( lag). De ereloonnota's voor perso nen die op een eenpersoon skamer liggen mogen wel ver meerde rd worden, maa «slechts» met 100 procer maksimum. Deze en geen andere maatre gelen zijn wettelijk van krachtii een ziekenhuis. Indien u om trent deze kwestie van «voor schotten in het ziekenhuis meerdere inlichtingen of ver duidelijkingen wenst, uw plaat! selijk ziekenfonds moet u op df hoogte stellen van deze maat regelen. maat ï.A.R Begin juli vond u in De Voorpost een bijdrage n.a.v. recente politieïnvallen in Aalsterse jeugdkafé's. Zowel politiekommis- saris Van Cauter als de verantwoordelijke voor jeugdzaken Walleze motiveerden die invallen (opgedragen door de ge rechtelijke overheid) als volgt Het spijbelen en het jeugd- alkoholisme moeten tegengegaan worden. In de loop van het gesprek werd de mening geopperd door deze politiemensen dat jeugdklubs belangrijke alternatieven zijn. Ook de heer Talloen, van de Vereniging voor Sociale Jeugdbegeleiding, mende dat jeugdklubwerking aan een nood beantwoordt en een degelijke alternatief is voor het «vrijblijvende kafeeamu- sement». We vonde het. nuttig in een aparte bijdrage wat dieper in te gaan op bewust alternatief de instuifwerking van jeugdklubs. Is die werkelijk het wondermiddel dat jeugd- alkoholisme, onkreatief oppervlakkig leven van jongeren, ver veling en eenzaamheid en wat nog allemaal kan doorbreken Ofschoon het niet in onze be doeling ligt met oijfer- en en cyclopedisch materiaal volle digheid na te streven, willen wet och in jeugdklubs meer zien dan louter vervangingen van jeugdkafées. In werke lijkheid zijn ze ook veel meer. Hun funkties moeten gezien worden in het geheel van jeugdbegeleiding en jonge renwerking in Aalst, Dank baar maakten we hiervoor ge bruik van het eindwerk van Guido Moens (1971, Sociale school, Gent) «Het jetfgdbe- leid te Aalst». Het werk be treft een opinieonderzoek bij de gemeenteraadsleden en de hoofdverantwoordelijken uit het vrije jeugdwerk over het toekomstige Aalsterse jeugd beleid. NOOD AAN KREATIEVE ONTSPANNINGSVOBMEN In 1971 werden door de Ste delijke Jeugdraad een in- spraakweekeinde («Zeg uw ze») en enige wijkinspraak- avondèn («heb uw zeg») in- geriPht. Opvallend is dat 4e besluiten die toen genomen werden nog helemaal niets verouderd zijn. Sindsdien zijn mer jeugdklubs ontstaan, zijn door diverse organisaties ini tiatieven genomen, maar de kern van de problematiek met betrekking tot jongeren van ongeveer 14 tot 25, is nog steeds dezelfde. Centraal staat 4e grote be hoefte bij jonge mensen voor gesprek groepsdiskussie en ontmoeting. V.S.J. 4 ie toen dien toen een enquête uit voerde kwam zelfs tot de vaststelling dat die behoef te aan «psychische kracht meting» nu zelfs reeds voor komt bij veertien - vijftien jarigen. Vroeger was dit slechts vanaf 17, 18 jaar. Dit kan wellicht verklaren dat steeds jongere mensen op kafée gaan. Algemeen inm- mers worden kafées gezien als ideale ontmoetingsplaat sen men vindt er gezellig heid, men is in een ontspan nen sfeer samen met ande ren, en is er vrij (in tegen stelling tot in de school), men verdrijft verveling, enz Hoe relakserden kaféebezoek ook kan zijn, toch is het zo dat onder invloed daarvan bij jongeren een onverschillig heid, een fantasieloze en wei nig kreatieve houding in de hand gewerkt wordt. Dit komt sterkst tot uiting bij hen die ENKEL in bars, dan cings of herbergen hun ont spanning zoeken. Iedereen moet we' toegeven dat die mensen iets «missen». Veelal wordt m dancings en bars de jeugd ook financieel en moreel uitgebuit. Hiertegen kan enkel op twee manieren gereageerd .worden maatre gelen van overheidswege (bv. politiekontroles) en op een andere manier betere ontmoe tingskansen scheppen (bv. door instuif). Misschien klinkt het voor gaande nogal teoretisch of zelfs overdreven. Wat kan iemand er tegen hebben dat jonge mensen eens een pintje drinken Niets na tuurlijk. Het Probleem ligt echter dieper. He.t betreft hen die enkel en alleen ontspan ning in dancings en bars zoe ken en enkele wandelingen van Korte Nieuwstraat naar Grote Markt maken. Percen tages zijn hierover niet be kend maar' feit is dat die vrijblijvende ontspanning een zodanige vervlakking en soms verloedering in de hand werkt dat ze eerder negatief inwerkt. Een formule nu om wel de ontspanning en het ontmoetingsaspekt te bewa ren, maar om de negatieve aspekten ervan te vermijden heet «instuif». INSTUIF In jeugdklubmiddens is «in stuif» een vertrouwde term.' Het betekent gewoon een avond waarop je zomaar het lokaal kan binnenwandelen, wat drinken, babbelen, kaar ten. pingpongen, lezen als je dat wil, lachen, terwijl op de achtergrond wat plezierige muziek klinkt. Er zijn geen speciale aktiviteiten georZa- niseerd (bv. thé-dansant) maar als je dat wil, kan je gewoon zomaar beginnen dan- Net zoals in kafées en bars ben je dus samen met ande ren, kan je mensen ontmoe ten en leren kennen, praten over stiertje, koetje en kalf jes; iets drinken. Wat weg valt is de vanzelfsprekende kommerciële sfeer in een ka fée. Wat erbij komt zijn het kunnen spelen als je zin hebt (gezelschapsspel, kikke ren, pingpongen, biljarten, pitjesbak, vogelpik,...) het kunnen inkijken van tijd schriften en bochures voor jongeren, en ja. die typische sfeer van mensen die in- en uitstuiven. Gewoonlijk wordt het instuiflokaal ook gekop peld aan andere lokalen die jongeren toelaten gemeen schappelijke interesses te hebben en uit te voeren (hob bies, kulturele aktiviteiten, sociale aktie, sporten, enz.) Deze keratieve mogelijkhe den zijn dn een kafée gewoon onbestaande Instuif is dus één van de ant woorden (er zullen er nog wel zijn natuurlijk op de voornaamste behoeften van jongeren van 14 tot 25 de nood aan kontakt met andere jongeren, doorbreken van eenzaamheid en verveling, samenzijn, samen iets doen, enz. Van instuiflokalen wordt ver wacht dat ze open, openbaar en sfeervol zijn. Toch( en dit kan als punt va" kritiek gel den op de aktuele jeugdklub werking) zijn instuiflokalen in de realiteit vaak te dekor van gesloten kliekjes waar zelden andeer figuranten over de drempel komen of opge- ke te< all tet he tre Si- Ni Er ke nomen worden in de vrienj G( dengroepjes. Willen jeugdj hu klubs hun meerwaarde be (je vestigd zien ten opzichte val. jeugdkafées en bars dan moei hieraan gesleuteld worden. In onze pluralistische mojze derne wereld is het ook let 9e zeerste wenselijk dat 4eze lo; In kalen niet met een bepaald! ze levensbeschouwelijke of polijstc tike strekking zouden veijter bonden zijn. Ook al zijn 4(m( jeugdklubs gekleurd (bijnf alle JK's. in Aalst en dl heeft zijn voordelen) todL— moet de instuif ook opera staan voor andersdenkendenrj De nood aan Instuiflokalelri komt ook niet alleen tot uiting bij een onderzoek naa|n jongeren - kaféebezoekers;ee jongeren in het algemeei hebben behoefte aan een rus__ tige ontmoetingsplaats waai00 ze op hun effen kunnen kone men. ni£ INSTUIFPOLITIEK tot Wanneer blijkt 4at instuifloeei kalen nodig en wenselijk zijnrru hoe moeten ze dan georga'se niseerd worden Deze vraajmj werd op de inspraakavonden, ruim behandeld. Wat betreft 4e ligging stelf^3 mende volgende oplossingeiK'f voor de jeugdigen van 14-lpli jaar blijken een 5 6-tal inhe stuiflokalen nodig te hebberier Deze moeten gelegen zijn itye de grote wijken. Voor jongvolwassenen opteert meke voor een drie viertal lajjV kalen op de rand tusseF stadscentrum en buitenkan*3 van de stad. Sommigen wajsc ren de mening toegedaan dafizvy de instuiflokalen zouden moemj ten geïntegreerd worden iipo het ontspanningsleven varjn, jhet stadscentrum. Zo z°w men langs persoonlijke konL. takten dan de jongeren kun; nen bereiken. Gelet op dl3*' jeugdbegeleidingsproblema- p11 tiek (zie hoger) en het feijwc dat momenteel slechts ééjge jeugdklub (St.-Jorisklub, dan nog gaat verhuizen) het centrum gelegen is, dit gen slechte oplossing Tot. wie moet bet instuif lo kaal zich richten Enkele 0( meenden dat best sommige ini/is stuiflokalen zich uitsluiten ie zouden richten tot de jeug tussen veertien en zeventien 1e en dat andere zoude |hoetei voorbehouden zijn aan jonge ren tussen zeventien en vijf entwintgi. Anderen legden e de nadruk op dat deze loka len moeten openstaan voo 13 de ganse jeugd of voor'do vo hoogste leeftijdsgroepen sa(je men (14-17 en 17-25). Meest al zal de praktijk wel uit wijzen wat bet beste is. Vanzelfsprekend is bon kurrentie tussen de dievers jeugdorganisaties uit den bo ze. Aan de jongeren moet eei wierkelijk alternatief geboee den worden voor de bars de dancings. Daarom is van primair belang de jonge ren de mogelijkheid te bie den tot kreatieve ontspan ning. Samenvattend er zij nu 1976 te weinig instuifloka len, vooral dan in het. een trum, het forum van de stad de historische ontmoeting^ plek. Op te merken valt 4a met 4e weinige geldmid4elei die jeugdklubs en -verenig!» gen bezitten ze moeilijk eel stukje van de dure groni zullen kunnen bemachtigen zelfs behouden. Zie naar HAI dat in maart 11. moeten weg' trekken is uit het Keizershof; zie ook naar de Sint-JoriS klub die van hot Keizerlijk Plein wegmoet en haar toef vlucht bij Tuf-Tuf-Pub gaat zoeken (Zonnestraal, dus der uit het centrum). Een an der nadeel van jeugdklubs er zijn slechts beperkte ope1 ningsuren. kiO,: 1 o'81 ak o,;

De Voorpost | 1976 | | pagina 10