LOUIS DE PELSMAEKER TERUG VAN WEGGEWEEST PEE KLAK TE MELDERT 6 - 13-8-76 - De Voorpost Na 23 dagen MONTREAL weer thuis in het dorp aan de Dender. Woensdag 4 augustus, in de vroege voormiddag, kwam onze Erembodegemse sportverslag gever en journalist na bijna een maand afwezigheid terug thuis. Achter zich liet hij het vierjaarlijkse sportspektakel dat Olympische Spelen wordt genoemd. Met zich bracht hij, naast een 20 kg. zware tas met een groot stuk «inside information», ook nog een hele boel aangename en prettige herinneringen mee. Verse herinneringen nog, als wij hem diezelfde woensdagavond reeds opzoeken, die stuk voor stuk anekdotisch gekruid zijn. Louis is, meer dan wijzelf het ooit zullen zijn, een man van het vak en het kost ons dus helemaal geen moeite om precies die dingen te vernemen die hij voor zichzelf reeds in de marae heeft ODaetekend. Het werd uiteraard een vrij kort gesprek want wij realiseerden ons wel dat hij zeker betere dingen te doen had, na meer dan drie weken «op den vreemden», dan een plaatselijk «Voorpost» -korrespondent voor zijn wekelijkse kopij te zorgen. Maar Louis is desondanks de gastvrijheid zelf en op de koop toe stelden wij vast dat hij het toch eventjes leuk vond om tot een eerste ordenen van zijn Olympische binnenpretjes te kunnen overgaan. Wij zouden Hilde, zijn echtelijke thuiswacht, zeker onrecht doen als hier niet nadrukkelijk wordt vermeld dat zij met de innemendste glimlach neemt dat haar Louis, pas aangeland, door de «horde» werd opgewacht op zijn eigen terrein. als in ploegverband werd ge presteerd bij de springwed- strijden voor paarden. De ont zettende ook financiële inspanningen welke hier van verschillende zijden werden geleverd zijn zeker niet ver geefs geweest. (Het paarden- transport alleen reeds kostte 800.000 F.) Nochtans had het Belgisch Olympisch Komitee niet zo'n belangstelling ge toond voor deze bij het grote publiek vrijwel onbekende dis cipline. Dat de verantwoorde lijken eveneens ofwel weinig kaas hebben gegeten van de geplogendheden in de paarde- sport, ofwel, wat minder fraai zou zijn, nogal van uit de hoogte neerzien op de bij de paardesport zo noodzakelijke achterban, het kleine grut, de zgn. «grooms» ofte paarde- knechten, bleek uit het niet ver melden van deze mensen in het Belgisch Olympisch boek. Bij de finale heeft Eric Wauters dan deze stille achtergrond werkers bij de eer betrokken, welke de ganse ruiterploeg ten deel viel, door deze mede op het erepodium te halen. Hij maakte hiermede de vergetel heid van de hoge heren goed. De prestatie van Franpois Ma thy met het paard Gai-Luron krijgt echter nog meer beteke nis als men weel dat dit paard, als tweejange nu zeven jaar ge leden. door Mathy zelf werd aangekocht van de Boeren bond te Meeuwen (Limburg). Wat cfit paard nu heeft gede monstreerd is in zijn geheel het werk van Franpois Mathy zelf. In die voorbije zeven jaar is hij er in geslaagd dit edel dier af te richten tot een der besten van de wereld. Bovendien was er niets in de antescedenten van het paard wat een dergelijke klasse kon laten vermoeden. (Of misschien toch Franpois Mathy?) Het paard-ruiter duo Mathy-Gai Luron zijn van nul af moeten starten. Het heeft de moeite geloond en het bewijst dat er met heel veel doorzet tingsvermogen nog heel wat kan worden bereikt. Het is het bewijs dat met eigen Limburgse-relatief goedkope-paarden er meer dan gewone resultaten kunnen worden behaald. Louis De Pelsmaeker drukt de hoop en de wens uit dat de paardensport nu eindelijk in Vlaanderen de aandacht zal krijgen waarop zij recht heeft en niet langer als de sport der Franstaligen zal worden beke ken. Aan goede paarden is er in Vlaanderen (Limburg) blijk baargeen nood, het wachten is nu op de ruiters en het publiek. Laat nu in hemelsnaam ook wat belangstelling groeien voor de «echte» paarden naast de overdreven belangstelling welke tot op heden alleen maar werd opgebracht voor «het ij zeren paard». Wie ook «beregoed» presteer den waren onze lopers Ivo Van Damme, Fons Brijdenbach en Smet. Van Ivo Van Damme zegt Louis De Pelsmaeker te recht dat hij twee maal slechts door de allerbeste werd ver slagen en dat kunnen velen niet van zichzélf vertellen, Fons Brijdenbach is dan op de 400 meter toch de eerste niet-zwarte, de eerste Euro peaan (Roger Moens zegt het, naar wat gefluisterd wordt, nog iets sterker en noemt Brijden bach de eerste «mens»). Zon der de val van Smet was er een reële kans dat ook deze revela tie uit Mortsel een ereplaats kon bereiken. Over Gaston Roelandts gaan wij niet veel zeggen dan dat hij dan toch in de kijker kwam toen de Cana dese poltfie hem als verdacht individu had opgepakt. Zijn we lige baard- en haargroei had er voor gezorgd dat de veilig heidsdiensten dachten met een Palestijn te doen te heb ben. Deze man heeft het alle maal reeds eerder gepresteerd VERSLAGGEVER VOOR BRT EN NOS Terwijl er toch nog heel wat mank liep, bij de aarzelende eerste coördinerende pasjes in de Olympische berichtgeving, werd deze maal toch een ern stige poging gedaan om, door gemeenschappelijke reporta ges voor verschillende natio nale TV-zenders, de reeds aanzienlijke uitgaven niet nog meer te laten oplopen. Al was, op Fred De Bruyne na die met de Tour de France en Mere- naar Van Impe de handen vol had, heel de TV-sportredaktie naar Montreal uitgezonden, toch bleek onze BRT met de laagste bezetting ter plaatse. Alle andere TV-stations had den meer mensen te Montreal. Ook de RTB, die naast de ei gen 8 medewerkers nog 3 franstalige Zwitserse hulpjes ter beschikking had. Op één man na was gans de BRT- sportredaktie uithuizig. Rik De Sadeleer, Daniel Mortier, Ro ger Moens, Ivan Sonck, Hugo Symons en onze gastheer Louis De Pelsmaeker. Door gedeeltelijke samenwerking met de NOS werd het op deze wijze mogelijk om, met een toch nog behoorlijk bij te hou den aantal disciplines per re porter, voor de kijkers thuis praktisch alle onderdelen van nabij te verslaan Of onze enige Belgische boogschutter ook voldoende aandacht kreeg laten wij hier in het midden. Door, bij rechtsreekse reporta ges, tegelijk én op Brusselse én op Hilversumse antenne «te zitten» kon het dan wel eens gebeuren dat, terwijl op de BRT-lijn reeds de recht streekse uitzending was afge broken en er tussen Jan Schodts te Brussel en Louis De Pelsmaeker te Montreal nog wat privé werd nagepraat, dit onderonsje op het Neder landse scherm in zijn geheel door kwam Bij het verslaan van de springwedstrijden voor paarden kreeg Louis De Pels maeker ook weer ongewoon grote belangstelling vanwege de Nederlandse kijkers, zoals kon worden vastgesteld bij het overschakelen van meer dan 500.000 boven-moerdijkers naar de BRT, voor het volgen van de «jumping»- finale. Ter wijl eerst deze sporttak voor zien was om door onze NOS- verslaggeverte worden gevolgd, werd deze opdracht tenslotte aan Louis toevertrouwd, zeer naar zijn zin overigens. HET OLYMPISCH CIRKUS Al mag dit dan wel een sterke uitdrukking lijken toch heeft dit Olympisch vertoon, misschien meer nog dan tot op heden, veel van het totaalspektakel wat zo eigen is aan cirkussen Bij de Olympische Speten wil inderdaad iedereen graag be trokken zijn en het touwtrekken om het al of niet opnemen van marginale disciplines is wel al gemeen gekend. Ook Louis De Pelsmaeker maakt zich wel enige bedenkingen omtrent de wenselijkheid van het in stand houden van een onbetwistbaar al te overladen Olimpisch ge beuren. Voor het gastland en/ of de gaststad betekent dit in het huidige stadium, een on overkomelijke opgave en een huizenhoge financiële last. Geen wonder dat de «Quebe- qois» weinig entoesiasme ver toonde voor deze spelen, hij wist maar al te goed dat hij het was die de rekening zou ge presenteerd krijgen. Samen zowat 11.000 mensen opvan gen, waaronder een 8.000 =tal atletenis ook voor een stad als Montreal met zo maar een zaak van niks. Bestond niet de vrees dat Montreal niet klaar zou zijn, voor de spelen? En inderdaad, al was er naar buiten uit amper iets te merken van alles wat nog niet klaar was gekomen, toch was Montreal eerder met de hakken in de sloot geble ven. Was de onafgewerkte stadiontoren met zijn vlechtij- zeren skelet niet de stille ge tuige van de grens van het Olimpisch mogelijke, van het uiterste van het inrichtend kun nen? Louis De Pelsmaeker denkt dat er aan de huidige formule toch zal moeten ge dokterd worden. Persoonlijk zou hijzelf er eerder voor voe len dat de spelen én in de tijd werden gespreid én door ver schillende landen samen zou den worden ingericht, zoals bvb. de Beneluxlanden, de Scandinavische landen, enz. Ook zouden de ploegenspor- ten volgens zijn opvatting, ge rust mogen wegvallen. Dit zelfde zou al evenzeer mogen gelden voor die sporttakken waarbij op vaste tijden interna tionale kompetities of wereld kampioenschappen worden gehouden. Anderzijds gelooft Louis dat Montreal niettemin over heel de lijn ontzettend is meegeval len. Natuurlijk gooit men vooraf best een hele lading idealisme over boord; maar dit geldt reeds van voor deze spelenf Het is onder meer ook best dat men vooraf de te Montreal 8000 maal gezworen Olympi sche meineed vergeet. Het is ook best dat men zich niet al te veel ergert aan de echte guerrilla welke onder de verschillende sportmerken, via de atleten, wordt uitgevochten! Ook niet te diep ingaan op het feit dat het Olympisch dorp er als een grote gevangenis uitzag. Men vergeet ook nog liefst dat de zó geprezen Olympische geest het zowel binnen als bui ten de sportvelden maar al te dikwijls moet afleggen tegen minder hoog verheven bedoe lingen. Dat de atleten zich maar al te vaak laten gebruiken als nuttige idioten, zowel voor politieke als voor zuiver kom- merciéle doeleinden is ook een van die vaststellingen waarbij men nog amper durft door te denken. THUIS TE QUEBEC Of dit nu pleit voor onze eigen situatie binnen het Belgisch bestel, het is een feit dat men als Vlaming te Montreal zich heel gemakkelijk met de plaat selijke toestand kan vereen zelvigen. Alleen merkt men dan ook meteen hoe ridikuul het soms wel aandoet dit op de spits gedreven afwegen van zoveel voor de ene en zoveel voor de andere. Vul voor het Belgische Frans het Canadese Engels in en voor het Belgische Nederlands het Canadese Frans en elke verdere gelijke nis is louter toevallig. Was het niet opmerkelijk hoe angstval lig deze evenwichtsmanie zelfs aan zijn trekken kwam bij de openingsceremonie toen de Olimpische vlam gezamenlijk door een Franstalige en een Engelstalige Canadees het stadion werd ingelopen. Wat ertoe heeft bijgedragen dat Louis De Pelsmaeker zich dicht bij huis kon voelen is zijn ontmoeting daar met de «Que- beqois» uit Aalst, Hugo De Pot. Louis getuigt van hem wat ie dereen nu stilaan wel zal we ten, n.l. dat er nooit eerder een dergelijk schouwspel werd ge boden dan datgene wat onder Hugo De Pof s leiding tot stand kwam. Eén ding staat vast, als Hugo De Pot straks in onze kontreien weer aanlandt, komt hij zoals beloofd, ook te Erem- bodegem bij de De Pelsmae- kers even aanlopen. WIJ DEDEN HET PRIMA Vooral de paarden waren een echte revelatie En niet alleen voor Louis De Pelsmaeker die onmiskenbaar ergens een voorliefde voor deze sport heeft. Ook de andere Belgen te Montreal waren onder de in druk van wat zowel individueel zodat dit Canada-tripje er als beloning wel af mocht. Erger gesteld was het met het «en fant terrible» van onze loop sport, ons aller Miel Putte- mans. Deze jongen was, noch fysisch noch psychisch op Mon treal voorbereid. Net als vorige jaren had Bloso niet minder dan 160.000 F hiervoor ter be schikking gesteld. Het restje aan energie wat onze nu haast legendarische «leegloper» nog had opgespaard gebruikte hij voor prettiger disciplines. Miei's viriliteit is straks al even legendarisch. Om nog even bij de atletiek te blijven sluit Louis dan de rij met een eresaluut aan de vriende lijke Limburger, Karei Lismont, die in de maraton in de kijker en in het brons (-groen) liep. Deze uitstekende lange-afstand lo per hebben wij meer dan waar schijnlijk een der laatste keren aan het werk gezien. Naar ver luid zou Lismont voorgoed met het lopen stoppen om nu aan zijn «opklim» in de ambtenarij te beginnen. Dat wij niet alleen een «Tour de France» kunnen winnen, maar ook nog Olympisch van ons Kunnen afbijten in de wielren nerij, bewees die andere Lim burger Michel Vaerten. Louis moet bij het meemaken van de wegrit anderszijds zodanig on der de indruk, van het gebeu ren en van de prestatie van De Wolf, zijn geweest dat hij er bij vergat de uitslag mede te de len Deze moesten wij dan van zijn gesprekspartner Fons Brij denbach vernemen. Dit kan nu eenmaal de beste gebeuren en De Wolf reed er niet minder goed om. Bij het kanovaren deden onze dertig plussers, Bumie en Hoekstra het zeker niet slecht. Bij deze sport ontbreekt het ons duidelijk aan jong talent. Bij de finale van deze sporttak zag Louis De Pelsmaeker het van nabij gebeuren hoe de fa voriet, de Duitser Kolbe, zijn gouden medalje verspeelde. Het was om je ogen niet te ge loven zegt Louis. Vlak voor de eindstreep viel deze kanoér volledig stil en slaagde er zelfs niet meer in om de roeispaan op te halen. Gelukkig voor hem werd hij slechts door één ach tervolger ingehaald en voorbij gestoken zodat hij tenslotte nog naar een zilveren medalje toedreef, zo groot was zijn voorsprong op de andere deel nemers geweest. Vóór de aan vang van de wedstrijd had Louis nog met hem gesproken. Aan niets kon worden waarge nomen dat er wat abnormaals aan de hand was met deze 22- jarige atleet. Nadien bleek dat de zogeheten medische bege leiding de oorzaak (en de schuld) was geweest van deze plotse -verlamming». De atleten worden allemaal opgepept in een of andere vorm, meent Louis De Pels maeker. Men noemt dit echter «Medische Voorbereiding». Men moet echter niet altijd en overal het doping-spook zien. Als atleten in twee achtereen volgende zwemwedstrijden, met tussenin een bijna dertig minuten lange huldigings plechtigheid waardoor de atle ten direkt weer voor de tweede wedstrijd moeten aantreden, dan is een direkte «op-pep» wel uitgesloten. Als dan toch tweemaal achtereenvolgens dezelfde zwemster het glans rijk haalt dan moeten wij wel aannemen dat alleen het ta lent, de training en de aparte langdurige voorbereidingsme thodes aan de basis liggen van dergelijke topprestaties en niet het plaatselijk en tijdelijk toe dienen van een of ander spuitje. Dat er echter op velerlei manie ren wordt geknoeid kwam aan het licht bij de affaire met de veelvoudige kampioen, scher men met de degen, de Rus O- nisjenko. Toen L. De Pels maeker bij het wedstrijdge bouw arriveerde was dit gans afgezet door wel dertig ot veertig politiemannen. Er was vanzelfsprekend heel wat dei ning en rumoer ontstaan toen deze «uitblinker» een geniale bedrieger bleek te zijn. In zijn degenhandvat was er een in genieus sisteem ingebouwd, dat van op afstand en op eigen kommando het officiële «score»-lichtje deed opflitsen. Toch handige kerels die Rus sen. Het «misdadige» perso nage werd door Russische otticielen direkt op transport huiswaarts gezet om hiermede hun eigen afkeuring en distan- ciering te onderstrepen. Wij 1) on De ge ak de Louis De Pelsmaeker terug uit Montreal.(jm) wedden er om dat Onisjenko een gratis Siberisch verlof toebedacht krijgt om over zijn deerlijk door de mand vallen de rest van zijn dagen te medite ren. NOG EVEN... Als je in Montreal komt moetje Crescentstreet (rue du Cre scent) zien, had Roger De Cos- ter ooit eens tegen Louis De Pelsmaeker gezegd. Nu wou het dat de BRT-ploeg precies op de hoek van deze wereld vermaarde straat in een hotel ondergebracht was. In hoever deze straat berucht zou zijn en waaraan zijn vermaardheid te danken is mochten wij helaas niet vernemen want net toen Louis zijn verhaal ging begin nen kwam Hilde er bij zitten. Over het transport van onze Olympische springpaarden naar Montreal wist Louis net volgende te vertellen. Vanuit Zaventem kunnen geen paar den worden ingescheept om door de lucht te worden ver voerd. Dit kan wel in Frankrijk en Nederland. De kostprijs voor het transport vanuit Oriy en Schiphol ligt echter zodanig hoog (zie hoger) dat een bege nadigde geest op het idee kwam om de vraag te stellen aan onze eigen Belgische luchtmacht. Zo gezegd zo ge daan. Men landde aldus bij ons aller V.D.B. aan die geheel po sitief stond tegenover dit ver zoek en de nodige steun ver leende zodat de zaak voor me kaar kwam. Ook de kostprijs lag stukken voordeliger zodat iedereen dus redenen te over had om met deze oplossing ge lukkig te zijn Nochtans hadden onze ruiters zonder de waard iw gerekend, in deze, het Militj Reglement. En aanqezienj dereen weet dat militaire j glementen niet alleen «heilj zijn maar bovendien ook r strikt dienen nageleefd en opgevolgd en dat dan «n letter», schrokken Olimpische ruiters wel toen zij daar lazen da «Paarden welke bij vliegtuj transporten sporen van zen wachtigheid mochten verton dienen ter plaatse neergesdj ten en afgemaaktNa hit van kennis te hebben gen men hebben zij toch maar li ver voor Oriy en Schiphol g kozen. Achteraf hebben wij er bij g dacht: «Zou dit de manier z waarop sommige worstenm kers aan goedkoop paardj vlees geraken?» E.V.DJ Volgende twee week ends gaan op de Hoeve Van Cauwelaert, Nieveidriesweg te Meldert, Hoeve diet reeds voor het Pikfeest werd gebruikt en die voorzeker een van de mooiste van de streek is, de opvoerln| door van het folkloristisch stuk «Pee Kink». VOORBEREIDING Geboren Moorselaar als Karei De Rop inderdaad was, wordt hij voor het voetlicht gebracht door de «Claerhaegse Comedie», mannen en vrouwen meestal wonende op de wijk Klaarhaag, wijk die burgerlijk tot Meldert doch kerkelijk tot Moorsel behoort, «levend Meldert en dood Moorsel», zegt de volks mond. Dagelijks wordt er druk gerepe teerd op deze Brabantse Hoeve met ruime binnenhof door een gezelschap van verscheidene tientallen actrices, acteurs en medewerkers allerhande. AUTEUR EN REGISSEUR Bewerker van de best-seller van wijlen Benoit Putteman (van Baardegem) en promotor en bezieler van de ganse groep is Fons De Koninck die met de bewerking voor toneel wel voor een moeilijke taak stond. Re gisseur is Arnold Van de Perre, als regisseur een nieuweling doch als acteur iemand die het professionele benadert en zulks reeds bij vele gelegenheden zo te Aalst als in de omgeving heeft getoond, vooral dan verleden jaar nog bij de reeks suksesvolle opvoeringen van «Het gezin van Paemel» van Cyriel Buysse. VERTOLKERS Mark De Wever wordt dan de inkarnatie van de volksfiguur Pee Klak en we zijn ervan overtuigd dat bij hem de vertolking in goede handen is en dat hij zich volledig in die rol zal kunnen inleven. Verder zijn er een hele schare medespelers en -speelsters. Luk raak door mekaar vermelden we, in een lange rij, Oktaaf Fieremans, de vader van Pee, Lieve De Croes, de vroedvrouw, José De Croes. de pastoorsmeid, Rudy Verdoodt, pastoor van Moorsel, Roger Van Nuffel als Lange Seppe, vriend van Pee. Lieve De Koninck en Pierre Opdorp, buren van Pee, Rosa Moeyersoons als moeder van Pee, Staf Fiers als de bakker van Asse, Jeannine De Koninck als de bidster. Mare De Croes als de oom van Pee. Gustaaf Triest als lijkbidder. Eddy Meer, Pol Marcoen en Piet Bernaert als broers van Seppe, Jan Moens als de sjampetter. Arnold Van de Perre ais bedelaar en Fons De Koninck als fakteur, Pierre De Croes en MJ. Moeyersoons als buren van Pee, apotheker Luc Cooreman en als dokter en verdere figura tie, broers en zusters en buren van Pee. Dirk Lernaert. Luc Moeyersoons, Theo Moeyer soons, Veerle Bernaert, Lutgart De Koninck, Sonja Opdorp, Christiane De Croes, Herna De Croes, Jos Mannaert en Emilienne Willem. ANDERE MEDEWERKER/ Voor het dekor staan in G Moens, Mare De Croes, Piel De Croes, Jos Mannaert j Pierre Opdorp. Voor de geluidsmontage n( o.a. opnamen van ouderen, v kinderen, van klokkengelui e Danny Plets en Patrick Van Perre. Voor de grime J Mannaert. het licht Jos V Belle, de kostumering Avoth en M.J. Moeyersoons. Voor de public-relations zod Piet Bernaert en voor j rekwisieten Mare De Wever j Luc Cooreman. Restauratie ligt in de bevoea heid van Rosa Moeyersoons Pierre Opdorp en de tentooi stelling met o.a. werken vj Kamiel Van de Velde Gustaaf Van de Perre. Voorzeggers zijn Dina man en Jeannine en Lieve Koninck. VOOR LEVENSVREUGDE Vermelden we tenslotte nog dj de opvoeringen doorgaan 14.15,21 en 22 augustus, telki te 20 uur. op de Hoeve Vi Cauwelaert en dat de Klak-bar» telkens open is vai 17uur. De vertoningen gaan door voordele van «Levensvreugd! tehuis voor gehandikapten Aalst. L. 'elde I a Coon I Lieve E' i De hoeve waarop Pee Klak opgevoerd wordt.(jm)

De Voorpost | 1976 | | pagina 6