HïHmrn OVER DE VERBONDEN EN NIET-VERBONDEN GENEESKUNDE Bericht uit de witte kamer ALLEE GEI VERSLAG WETSONTWERP TOT WIJZIGING VAN DE KIESWETGEVING NMHHOI&teCHT STAP ER EENS UiT dtspwaU u) liquidaties i* overtollig materieel, Steeds nieuOt aar\k>nr!$teq t)F WlfjipM VOOR DE De Voorpost - 13-8-76 - 7 In het Nationaal Akkoord Geneesheren-Ziekenfondsen (afgekort NAGZ) worden drie vormen van geneeskunde erkend 1) de geneeskunde met vrije erelonen, 2, de verbonden geneeskunde (gedeeltelijk, omgekeerd en rechtstreeks, 3) de forfaitaire geneeskunde. Deze drie vormen hebben alle betrekkingen op de kuratieve sektor (de verzorgende geneeskunde), doch het zijn de twee eerste genoemde die in het kader van de nationale akkoorden strikt verbonden zijn met het systeem van prestatiegeneeskunde. Het belang van deze vaststelling komt later nog tot uiting. Sjonge, nu zit ik toch wel even met de handen in het haar zeg. Ik weet namelyk niks om over te vertellen deze week. Al een tydje zit ik me af te vragen wat er deze week allemaal is misgelopen in deze heerlijke wereld van ons, maar tot myn grote spijt komt er niet veel uit de bus. Een gifwolk in Italië, jawel, maar is dat nog wel nieuws? Dat is ondertussen al zóóó lang geleden dat ik er niet meer durf over te reppen. Wel heet van de pers (vandaag tenminste), net van de telex afge scheurd: ernstige defekten aan een Duitse atoomreaktor! Indien U daar niet van opschrikt dan weet ik het ook niet meer. Denkt U eens even na: één van de meest vernuftige dingen die onze technologie ooit heeft waargemaakt, op alle mogelyke manieren beveiligd en gekontroleerd. Dat moet ook wel want het goedje is enorm gevaarlijk. En dan stelt men op zekere dag vast dat er lekken in dat ding zitten. Gevolg: paniek by de plaatselijke bevolking en niet in het minst waarschijnlijk bij de autoriteiten. Straling die vrij komt uit zo'n reaktor kan even ernstige gevolgen hebben als zo'n gifwolk boven die Italiaanse streek. Dat dan wel in het meest gunstige geval, want het kan best veel erger worden. Gelukkig worden zo'n lekken nogal vlug gedekteerd, zoniet was het gewoon een ramp. Maar stel nu even dat op een mooie zomeravond koeien en paarden dood beginnen te val len, mensen zich uit de ramen storten en wat weet ik nog allemaal. Dat zou kunnen betekenen dat een lek van grote 'hjj afmetingen tussen de mazen van het veiligheidssysteem door is geglipt (zo'n veiligheidssysteem kan misschien ook eens falen). Wat er dan gebeuren zal weet ik ook niet, maar wat ik wel weet is dat mensen van allerlei slag, wetenschapslui en milieubeschermers in de eerste plaats, al geruime tijd waar schuwen tegen het opzetten van kernreaktoren. De autoritei ten (ook de Belgische, jazeker) zwichten echter voor de ar gumenten van de reaktoren-verkopers en laten er zich toe verleiden kwistig met toelatingen om te springen. De toe komst van hun achterkleinkinderen kan hen blykbaar niet veel schelen, zoniet zouden zy verstandiger handelen en de kernreaktoren uit ons land bannen. Zo'n ding is immers niet veilig, vooral niet indien je rekening houdt met de enorme energieën waarover een reaktor beschikt. Wanneer die vrij komen heb je immers een atoombom (of iets wat er op lykt) en niets meer of minder. Voor wanneer, die politiekers met een geweten? Toch maar weer terug naar de kleinere problemen met wat vrolyke noten omtrent de Brusselse foor (of kermis zo U wil) en een nagekomen bericht over de «pikfeesten». Voorrang aan het streeknieuws, dus eerst de pikfeesten. Rufus (even het geheugen opfrissen: Rufus is de kameraman van de film die Guido Henderickx maakt over de pikfeesten) kwam vo rige week woensdag rond acht uur thuis, lichtjes in de wind. Van 's morgens kwart vóór vier waren ze met de filmploeg op stap geweest om nog wat sfeeropnamen van de Falluintjes- streek te maken. Omwille van de zonsopgang waren ze er al zo vroeg op uit, omwille van de gastvrijheid van Moorsel waren ze zo laat thuis. Hy wist me allerhande wilde verhalen te vertellen, zowat de «avonturen van een filmploeg in de Moorselse herbergen». Hij beweert dat de mentaliteit van de falluintjesbewoners uniek in België is, nergens kwam hij zo'n joviale mensen tegen. Voortaan zingt hij de lof van de falluin- tjes, een lied voor wie horen wil. De burgemeester van Moor sel is aan dit alles niet vreemd: hy heeft die mensen zo'n hartelyk onthaal bezorgd dat ze byna met tranen in de ogen naar Brussel terug kwamen gereden. De falluintjesgenever zal natuurlijk ook zyn werk gedaan hebben! Hik! Van de falluintjes naar Brussel is tegenwoordig maar een klein stapje meer en dus bevinden we ons plotsklaps op de Brusselse foor. Ja, mensen, daar moet U toch eens heen, h* loont de moeite. Je vindt er uiteraard alle mogelijke n!,™oee>i>ikc teruë- Sommige daarvan kan je met i V to bewonderen. Wat je in Aalst echter karnaval ook te ,J„ „ie. .e bundig op reageert. Ik noem er een paar, .irijjk de uit het ryke assortiment. Aan de top prijkt nail**- y «spin-vrouw», een monster eerste klas. Wat uitleg: dé Sp.- yi vrouw is een vrouwenhoofd (ongeveer achttien jaar oüd) dat p( rust op acht spinnepoten. Die poten zyn uiteraard ntf?. trukage, hoe je het ook noemen wil. Het hoofd is echter echt en er is geen spoortje lijf aan te bemerken. Wetenschappelijk is het natuurlyk niet verantwoord (toch niet voor zover ik gde weet), maar toch zie je het. Mevrouw de spin kan spreken en bewegen en knipoogjes geven, ze lacht wat moeizaam en kykt eerder triestig, maar ze is echt. Op de duur ga je er dus in geloven, zelfs al zegt je nuchter verstand je dat het on- mo-ge-lyk is. Iemand Vertelde me vroeger al iets dergelyks te hebben gezien. Toen had de spinvrouw echter nog geen spinne-poten (die al te opvallend vals zyn): toen was ze alleen maar hoofd. Jawel, gewoon een hoofd dat op een tafel lag te leven, zomaar. Misschien is het enkel maar een handig spel letje met optische effekten, geknoei met spiegels of weet ik veel. Ik heb er in ieder geval niets van kunnen ontdekken. Indien iemand mij het geheim van de spinvrouw kan vertel len, graag dan. (Een of andere wetenschapper misschien?) Je kan op de Brusselse foor ook nog andere monsters gaan bewonderen natuurlyk: de grootste man ter.wereld (twee meter éénendertig indien mijn geheugen mij niet in de steek laat) en de kleinste man ter wereld (drieëntachtig centimeter, voor een volwassen man), volgens sommige bronnen twee lingbroers, al lijkt dat me wel flink overdreven. Dan zijn er nog siamese tweelingen en aapmensen, in een glazen bokaal op sterk water, alsook reptielen allerhande. Er staat ook een bokstent, waarby ik U de raad geef niet naar binnen te gaan, meestal loont het niet de moeite de show vóóraf valt meestal wel mee daarentegen. En voor de sportieve geesten is cr uiteraard de zgn. «montagne russe» ik zoek vergeefs naar een vertaling. Voor de kinderen, groot en klein, is er een ruim assortiment paardjesmolens aanwezig, en twee heuse karroesels zelfs (misschien de laatste twee in ons kleine landje). Voor elk wat wils en voor wie wil wel wat. See you later alligator! GUY oeg DEGENEESKUNDE MET VRIJE ERELONEN Het is in de periode tussen 26 maart en 18 april 1964 (tijdens de beruchte dok tersstaking) dat de strijd van de syndikale Kamers der Ge neesheren leidde tot één van hun merkwaardigste suk- sessen: de officializering van de vrije geneeskunde onder de voorwaarden van een tariefregeling. Waar komt nu die «vrije» genees kunde in de praktijk op neer? Het vrij bepalen van het ere loon door niet-verbonden arts, is gelijk aan het aanre kenen van een ereloon dat Hoger is dan het overeen stemmende tarief dat voor dezelfde verstrekking door de verbonden geneesheer aangerekend wordt. Hierbij moet onderlijnd wor den dat elke verstrekking af zonderlijk, forfaitair betaald wordt. De verbonden arts mag voor een raadpleging die 3 minuten duurt hetzelf de bedrag vragen als voor een raadpleging die 15 mi nuten duurt. De niet-verbonden genees heer echter kan altijd meer vragen dan het overeen stemmende forfaitair tarief, ongeacht hoeveel tijd of in spanning hij gebruikt voor een bepaalde verstrekking. De kuratieve geneeskunde in dit land zit voor het ogen blik ingemetseld in de sfeer van de meest platte materia listische beginselen. De konservatieve geneesheren gebruiken dan wel argumen ten zoals «bekwaamheid», «faam» en «financiële moge lijkheden van de patiënt», de zaak is dat ongeveer 14% van de Belgische medische stand zich niet verbonden heeft met het akkoord dit met het oog op het verdie nen van veel geld. Er zijn wel enkele uitzonde ringen zo noteren we onder de niet verbonden genees heren namen als Michel Leyers oud-lid van de groepspraktijk te Hoboken en Van Leuven van de groepspraktijk uit Merelbe- ke. DEOPENBAARMAKING Het openbaar maken van de niet-verbonden geneeshe ren is een wettelijke ver plichting en de taak van de ziekenfondsen. Het massaal bekend maken van deze lijsten is en tussen oplossing óe suciaal ver zekerden zullen in staat zijn om de keuze te maken tus sen verzorging aan tariefho noraria en verzorging aan verhoogd ereloon. Wat na tuurlijk blijft is het feit dat die keuze in hoge mate be paald wordt door de finan ciële mogelijkheden van de patiënt. Op zichzelf is dat niet erg, op voorwaarde dat de tariefgeneeskunde minstens zo goed is als de «vrije» geneeskunde. VRIJ EN VRIJ IS TWEE De niet-verbonden arts mag niet in alle omstandigheden zijn ereloon vrij bepalen. Eerst en vooral moet ook hij zich aan de tarieven houden wanneer de verstrekking werd verleend binnen het kader van een georganiseer de wachtdienst (art. 24 van de wet van 9.8.1963). Ten tweede: het AGK staat op het standpunt dat het vrij bepalen van het ereloon moet onderworpen worden aan de voorafgaandelijke af spraak tussen patiënt en ge neesheer betreffende de kosten van de verstrekking. Het gaat niet op dat niet-ver bonden geneesheren de mensen na de verstrekking voor een voldongen feit zet ten. De tweede vorm betreft de verbonden geneeskunde. Deze vorm kan men op zijn beurt indelen in twee vor men: de omgekeerde ver bintenis en de gedeeltelijke verbintenis. DEOMGEKEERDE VERBINTENIS Een zeer grote groep van geneesheren maken noch gebruik van de mogelijkheid om te weigeren tot het ak- Een amendement van de heer Moock strekte ertoe tot het aantal kiezers per stemafdeling op 800 te brengen. Zo zal het aantal stem- bureaux met 25% verminderd kunnen worden. Dit amendement werd aanvaard. De kommissie was algemeen van oordeel dat het presentiegeld van de voorzitters en andere leden van de kiesbureaus moet verhoogd worden. Het bedrag van het pre sentiegeld voor de voorzitters en bijzitters zal in een redelijke mate worden herzien bij koninklijk be sluit. In verband met de gemeente raadsverkiezingen deelde kom missie de mening van de Minister dat dit aan de gemeenten moet worden overgelaten. De kommis sie stemde ook in met het voorstel om de voordrachten van de kandi datenlijsten toe te laten gedurende twee achtereenvolgende dagen. Wanneer op de lijsten van niet ge- struktureerde partijen niet vol doende handtekeningen van kie zers staan, moet de materiële mo gelijkheid gelaten worden om de fout te herstellen. Daarom werd geacht dat ook een tweede gele genheid op een daaropvolgende dat moest gegeven worden voor het neerleggen van lijsten. De kwestie van uitsluiting van schorsing in de kiesrechten, heb ben reeds een hele jurisprudentie van het Hof van Cassatie in het leven geroepen. Om die reden kon nici worden ingestemd met een voiifl?] ^at 'iet hoofdbureau van het kiesarrondiso.ement ertoe zou verplichten kandidaten 3f te wij zen die op de dag van de vCTk*£: zingen de vereiste leeftijd nog niet zouden bereikt hebben of zouden uitgesloten zijn of geschorst in het verkiesbaarheidsrecht De kommissie deelde de mening van de Minister dat het doel van de wetgever is te verhinderen dat kandidaten in het strijdperk treden wier onverkiesbaarheid vaststaat en wier voordracht meer bedoeld is als een manifestatie dan als een werkelijke kandidaatstelling. Het dient te worden vermeden dat onwaardige personen van de ver kiezing gebruik maken om rond hun naam een nutteloze beroering te verwekken. Het hoofdbureau moeteen kenne lijk onverkiesbaar kandidaat kun nen afwijzen maar het mag hierbij niet willekeurig optreden. Aan de kandidaten zelf werd door de kommissie met genoegen de mo gelijkheid toegekend, zoals aan de andere kiezers, als gemach tigde op te treden bij een stem ming bij volmacht. Het gebruik van bolpuntèn sty lo's is bij het publiek sterk in geburgerd, maar werd toch niet aanvaard als middel om het stem biljet in te vullen. De kommissie houdt het bij het potlood dat ter beschikking van de kiezer wordt gesteld. Bij 12 tegen 2 stemmen en één onthouding werd het amendement van de heren Levaux en Van Geyt afgewezen, waarbij aan vreemde ling die in België werkzaam zijn stemrecht wordt verleend; even wel kunnen zij zich verkiesbaar stellen op gemeentelijk vlak mits voldaan wordt aan één enkele voorwaarde van domicile of mili- Deze week konsentreren de meeste feestelijkheden zien rond 15 augustus. Daar 15 augustus, 'Halfoogstdag', nu tevens ook op een zondag valt, zijn er zo wat her en der feestelijkheden. In onze tip van de week willen we eens het veelzijdige natuurkader van ons land belichten, evenals de Belgische gastronomische specialiteiten. 14 AUGUSTUS Op zaterdag 14 augustus starten om 20 uur te Essen, meer bepaald te Wildert, de Oogstfeesten. Nieuwpoort hpudt 's avonds zijn folklo ristische markt en Oostende start met zijn vrij rock en folkfestival. 15 AUGUSTUS Te Balen om 13 uur, wordt de start gegeven van de Na tionale Motorcross. Cerfon- taine laat om 11 uur zijn St.-Lambertusmars en pro cessie uitrukken, terwijl Kluisbergen zijn Feest van de Reuzen viert met een kleurrijke stoet. Aarschot kent een speciale vorm van volksdevotie: ter ere van Sint-Rochus worden de vensters 's avonds ver licht met kleine vetpotjes of kaarsen. Brugge houdt 's avonds een bedevaart naar Onze-Lieve-Vrouw van Blin- dekens waarbij - krachtens een belofte gedaan tijdens de slag van Pevelenberg in 1304 - steeds een waskaars van 36 pond wordt geofferd. Nog in mineur: de herden king van de op zee omgeko men vissers en de zeewij ding te Knokke-Heist. De koord toe te treden, noch van de mogelijkheid zich slechts voor een gedeelte varfhun normale beroepsak- tiviteit te verbinden. Zij laten niets weten aan het hierbo ven genoemd beheerskomi- tee en worden derhalve be schouwd als stilzwijgend tot het akkoord te zijn toege treden. Zonder zich dus schriftelijk te hebben ver bonden, worden zij toch als verbonden geneesheren op getekend en dienen zij zich te houden aan de termen van het akkoord voor hun gehele normale beroepsaktiviteit. Volgens een telling van het AGK moeten er zo'n 12.500 verbonden dokters zijn ter wijl er 2.574 niet-verbonden dokters zijn. DEGEDEELTELIJKE (OF BEPERKTE) VERBINTENIS Van de mogelijkheid om een beperkte verbintenis aan te gaan maken welgeteld 2.989 geneesheren gebruik. Omdat tot nu toe de zieken fondsen steeds nagelaten hebben hun wettelijke ver plichting inzake de open baarmaking van de lijsten van zorgenverstrekkers na te komen, is het vrijwel onmo gelijk dat de mensen een bewuste keuze kunnen ma ken tussen de verzorging aan vrije erelonen en verzor ging aan tarief erelonen. Het systeem van de gedeel telijke verbintenis maakt de zaak bepaald nog onover zichtelijker: want de ge noemde 2.989 gedeeltelijk verbonden artsen kunnen op sommige plaatsen en op sommige uren vrij hun ere lonen bepalen! De voor waarde is wel dat zij vooraf hun uurrooster bekend ma ken aan het Rijksinstituut voor Ziekte- en Invaliditeits verzekering. In het akkoord van 22 december 1975 wordt wel de aanbeveling gegeven aan de artsen dit uurrooster bekend te maken. Maar tus sen aanbeveling en verplich ting ligt een enorme af stand. Wat dikwijls gebeurt, is dat specialisten in het zieken huis aan tarieferelonen wer ken, maar dan als het ware hun patiënten naar hun privé kabinet lokken waar de zie ken dan kanjers van erelo nen moeten neertellen. Het is niets minder dan onthut send dat onze ziekenfonds vertegenwoordigers, door hun handtekening te plaat sen onder dergelijke akkoor den het systeem van de ge deeltelijke verbintenis ge wettigd hebben. E.A.R. taire dienst. Buiten het grondwettelijk aspekt was de kommissie van oordeel dat het reeds een grote vooruitgang betekent dat van nu af de Belgen met kleine naturalisatie ook stem gerechtigd zijn. De heer Demets haalde slechts vier stemmen voor zijn amande- ment tot afschaffing van het meervoudig stemrecht bij de ge meenteraadsverkiezingen. De meerderheid van de kommissie was van oordeel dat de uitslagen van de meervoudige naamstem niet negatief zullen uitvallen. Aanvaard werd, op voorstel wn de heer Schockaert, dat alle per soneelsleden van het Bosbeheer zonder uitzondering in de moge lijkheid zouden gesteld worden zonder enige voorwaarde een ge meentelijk mandaat uit te oefe nen, behalve in gemeenten die ei genaar zijn van bossen en wouden welke aan het Bosbeheer onder worpen zijn en waarvoor zij be voegdheid bezitten. Aldus heb ik opsomming gegeven van de wijzigingen die de kamer kommissie nog heeft aanvaard. Om de bespreking niet nodeloos te verlengen heb ik mij voorge steld dat het voorbrengen van dit verslag mocht beperkt blijven tot het onder de aandacht brengen van de punten die werkelijk tot een bespreking aanleiding gaven in de kommissie: hiermede tevens veronderstellend dat door de kol lega's kennis werd genomen van de tekst zelf van het ontwerp, zoals het werd medegedeeld door de Senaat. Een kursiefje is nog steeds nog de gemakkelijkste oplossing als de inspiratie zoek is...Zoals in het Belgiese politieke leven ligt ook op onze gemeente iedere aktiviteit volkomen stil. Nieuwerkerken is waar schijnlijk aan zijn zomersiaap toe! In feite heeft daar niemand last mee...of toch, niemand zou er last van mogen hebben. Jammer genoeg is er toch iemand het slachtoffer van, nl. de gemeentelijke voorpostkro- niekjespenner. De informatie die deze door krijgt, is opzijn zachtst gezegd eerder karig. Hierdoor ziet deze noeste medewerker zich iedere week gedwongen zich de haren uit het hoofd te rukken om toch iets uit zijn duim te sabbelen. Hij is dan ook de enige op Nieuwerkerken waarvoorde vakantie een ware marte ling is... Een lid van de dertien wijzen van Nieuwerkerken is beslist geen kindervriend. Op de jongste gemeente raad (reeds een respektabel tijdje geleden) stond op het puntje van de speelstraten op de agenda. Ook op onze gemeente spelen de kinderen graag. Het gemis aan aangelegde speelpleinen is een van de tekortko mingen van ons huidig gemeentebestuur. Enkele van de wijzen ontdekten buiten alle verwachtingen toch een wijsheidstand en wilden dit dan ook laten blijken. Het voorstel van de speelstraten versierde (of ontsier de, volgens bepaald persoon) dan ook de dagorde. We betwisten niemand er een eigen mening op na te houden, maar wanneer deze volkomen indruist tegen het algemeen belang en de openbare mening vinden we het toch wel eigenaardigMet de verkiezingen voor de deur is dit in elk geval niet erg diplomatisch. Nou ja, eigenbelang is nogal dikwijlstroef bij sommigen... feestelijkheden hier gaan g^oaard met een viootpara- óe. Aanvang-11 uur. Wie meer hCL'Q* van een volkse sfeer komt VüiOP aan zijn trekken te Luik, wa<5.r République Libre d'Outre- Meuse naar aanleiding van de kermis een hele reeks manifestaties biedt, waar onder een paar interessante oude volksgebruiken. Waar- beke houdt het ook bij het verleden en houdt er vanaf 14.30 uur zijn Breughe!- feesten. Hoogtepunt hier van is de «Worp van de gou den leeuwentand». Diest zag het eveneens in Breughel en viert feest in het prachtige kader van het Be gijnhof. Zutendaal tenslotte houdt het bij het religieuse en laat om 9 uur zijn Onze- Lievevrouwebedevaart door de straten trekken. i/Vj. T vofhowkk vJooy- AJgJv. 4 6-T Ve*r e» Wielwerkver- DE. GftOOTSTE GTOCK.IN BEtGiF* mtjGsawsntR.HiqjWs.Te ucpoSjn eNT&u.emNG.E.k ayN Binnen... ft'ie. «jovteirvqeveedaWxVibeiA: HlïW-ieuteii- - COWvb)n2S<yC>V)>ey> ew; LEBfee KE iRossaSESTEENVEG 152 fcd.: o5i/ i5.Go.Mt

De Voorpost | 1976 | | pagina 7