Ulij leven ven en 'f HET KONSULTATIEBUREAU VOOR MINDERVALIEDEN De Voorpost - 13-8-76 - 9 ONTMOETING MET GASTON BERGHMANS EN LEO MARTIN «Hetgeen wij doen is altijd rechtstreeks tot het publiek. Het doek gaat open en de tweeduizend ogen zijn op U gericht. Als wij een misstap doen, heeft iedereen het gezien. In een ander beroep is dat niet waar. Een typiste die zich mistypt, neemt een ander blad en herbegint. Een schoenmaker die een nagel krom klopt, trekt er hem uit en klopt hem recht. Maar wij mogen niets misdoen. Want 't is verschrikkelijk als het publiek misnoegd is. Dan voelen wij ons rot! Daar liggen we zelfs van wakker.» Aan het woord, onze twee po pulaire Vlaamse vedetten: de Gaston en de Leo. Jong en oud lacht zich werkelijk een kriek bij het zien van deze twee komie ken. Zij brengen een humor naar voor, waar velen een punt mogen aan-zuigen. Gaston Berghmans begon zijn loopbaan als een gewoon ak- teurin de toneelwereld. Op 15 jarige leeftijd, na te zijn opge merkt tijdens een sportklub- feestje, werd hij aangeworven bij een amateurstoneelkring. Als beginnend akteur waren zijn prestaties lofwaardig, zo dat hij vrij vlug meerdere rollen kreeg toebedeeld. Echter niet alleen in het spelen >an stukken, maar ook in het ichrijven en naar voor brengen 'an monologen was hij een ak. Zo raadde men hem op an avond aan, zich in verbin- ling te stellen met Jaak De- -oght, die destijds een bekend :abaretlokaal openhield te .ntwerpen. Dat was echter van iaston wat teveel gevraagd, lie stap durfde hij met zetten, laar een jaar later kreeg hij •lots een telefoontje van die- :elfde man, die hem uitnodigde Was er tijdens jullie begin stadium, laat ons zeggen, de jaren '60, een meer open markt voor jullie dan nu? Gaston: «Kijk, we hebben al tijd goed gewerkt. We konden ieder goed ons brood verdie nen. Maar nu is het beter. We hebben vroeger nooit op tele visie mogen komen. Hetdialekt werd altijd geweerd. En nu niet meer. In de tijd kwam Jef Burm op en die sprak beschaafd Ne derlands. Aldus stond hij op de eerste plaats en onze naam kwam kleiner. Nu zegt Jef Burm zelf, is het omgekeerde waar. Nu staan de dialektmen- sen vooraan, 't Is toch waar, hé! Zelfs de jeugd wil weer naar hetdialekt. Dat ondervind men goed bij de tv, regisseurs. Ik vraag me af waarom de an dere generatie nooit heeft kun nen aanvaarden, dat wij slechts natuurlijk kunnen zijn in het dialekt. Ik weet niet of wij ooit zouden kunnen werken in het A.B.N. Want zolang dat een trambediende, een autovoer der, of 't is eender wie, nog dia- lekt spreekt, dan weet ik niet waarom wij zouden sketchen zit, dat ik me ook amuseer. En toch is het stomme humor dat jullie brengen». En dat is ook zo. Wij brengen absurde hu mor, maar we mogen ons ook niet vergelijken met een Toon Hermans. Wij zijn komieken. En Toon Hermans is een «woord» komiek. Wij zouden alleen met het woord onze kost niet kunnen verdienen in Be lgië. Want daar hebben we de zalen niet voor. Want de meeste zalen waar wij optre den, hebben achteraan een tapkast, waar een paar men sen lawaai staan te maken. Dus wij moeten werken met de «Mime». En de domme humor die toch gezond blijft.» Het is ons reeds opgevallen dat Gaston vaak voorgesteld word als de simpele van ge est en Leo als het meer ern stige type. Waarom die kom- binatie? Gaston: «Misschien omdat we het zo het best aanvoelen. Wij hebben ook al eens de rollen omgedraaid en Leo de halve gare gaat uithangen. Maar meestal speelt Leo wel de harde tegenover mij. h zGaslon Berghmans en Leo Martin I i^cns langs te komen, baston besefte toen: nu is het alles of niets, en bood zich aan Jij Jaak Devoght Al gauw werd hij een graag geziene gast in pe kabarettent Hij voerde er ijn monoloogstukken op en daarbuiten optredens langeboden, samen met Cha- Janssens en Maurice Kal- irs. Tot dat in 1958 orkestlei- ler Willy Rocking hem vroeg gedurende een half jaar. lag in, dag uit, op scène te ian in het Billard Palace te leurne. laar ontmoette hij toen ook .eo Martin. leze man begon zijn karrière dropping in een muzikale imilie. Vader Martin was be- •smuzikant, dus, het kleine ieootje moest het ook maar 'orden. Hij volgde konservato- ium in Gent en na zijn studies jon hij als vast muzikant in iet orkest van Willy Rocking. .ijn talent als showmuzikant lamen vlug zulk een enorme ifmetingen aan, dat hij na en- jaren reeds het orkest •vernam. ME EN e 13 r,k rlijl na; inaa vaar Indertussen, in 1958, voerde lij, samen met Gaston' Be- ghmans, sketchen op. Zes laanden lang, in het Billard 3alace te Deurne. Daarna ging »rlil!k ziin e'9en we9 jj aaston had reeds lang de brui- >rzit e9even aan z'jn gewone be- oepsbezigheden en stortte ich met hart en ziel in het ak- eursleven. lij werd aangezocht door re gisseur Jan Vanderheyden om i diens Vlaamse films een rol s spelen. teo bleef zijn orkest dirigeren 04 instond gedurende een aantal 2 fen op het podium van «Het 'n8e Vitte Paard» te Oostende. >aar ontmoetten beide arties- ek^' en elkaar weer en besloten mbc een. begin der jaren "70, als i® andem het showpad op te pan 5 eo gaf zijn orkest in andere 11 Jj Pnden en met zijn tweetjes 3 »<erden zij Vlaanderen's be- e öepslolbroeken met hun typi sche dialekt klanken. olgt) doen in het A.B.N.» Hebben jullie dan nog nooit in het A.B.N. gesproken? Gaston: «Toch wel. Onlangs traden wij op in Nederland. En daar moesten we wel. Want zelfs met afgeronde Antwerpse klanken zouden ze ons niet kunnen verstaan. En dat is uit stekend overgekomen. Wij wa ren wel van plan om verder in Nederland niet op te treden, omwille dat het zo'n werk vraagt alle sketchen om te vormen. Daarom besloten we met een goed tv optreden en gedaan. Maar dat was zo een enorm sukses, dat ze ons ge vraagd hebben om terug te komen. «Ga nu niet lopen», schreven ze ons. En daarom gaan we misschien wel terug.» Na jullie debuut optreden in Nederland; durft men ginds nog beweren dat wat uit Be lgië komt, toch maar ama- teurswerk is? Gaston:«Hmm, neen, niet honderd procent. Maar ik heb misschien toch wel een feeling dat er sommige mensen zijn waar we toch «maar» Belgen voor zijn. Ik geraak dat gevoel niet kwijt. Misschien ben ik ver keerd. Maar anderzijds zijn er een boel mensen die ons enorm appreciëren. We wor den ginds goed ontvangen. Henk Van Montfoort en de re gisseur van het tv. programma «Vrijdagavond Vrij» zijn onge looflijk fijne menseen.» Jullie gebruiken het dialekt tijdens de sketchen. Wordt jullie werk dan niet vaak te niet gedaan door kritici en anderen die altijd het etiket kuituur er op willen plakken? Gaston: «Jae Maar wat is nu een kuituuretiket? Ik heb onlangs gesproken met een jonge kr.ticus, die me zei dat hij tien jaar terug voor zulk werk zijn neus optrok. «Ik ging toen nog naar 't school», zei hij, «en ik dacht dat dat zo moest» Nu heb ik een zoontje van 10 jaar en die lacht zich stapel met jullie. En m'n vrouw ook. En ik voel, als ik voor het tv scherm onder spanning. Telefoons op nemen, sketchen doornemen enz. Om teksten te schrijven moet U kunnen een ganse nacht doorwerken.» België is dus kwa tekst schrijvers maar pover ge steld? Leo: «Jae. Maar Nederland ook, hoor! Ze missen dat even veel als wij». Jullie zijn beroeps. Dus kan men in België leven van het amusement? Leo: «Natuurlijk. Maar U moet wel wat geluk hebben. Al is het de dag van vandaag voor een jong artiest veel moeilijker. Toen wij begonnen, waren er nog de kabaretteaters, zoals Oud-België te Gent en te Brus sel. Nu zijn die allemaal ver dwenen. Het vast werkterrein verdwijnt» Gaston:«Toen ik begon, kon ik mijn werk voor onbepaalde tijd verlaten. Maar wie kan en mag dat nu nog? En waar moet men terecht? Alhoewel, het moet er natuurlijk bij de aanvang een bom duiten tegenaan gooien. En ja.wie heeft dat geld daar voor? En het vraagt natuurlijk veel werk om er aan te begin nen. En het risiko...» Hoe kwamen jullie tot, laat ons maar zeggen, zulk een vedette stadium? Leo: «Door hard te werken, zoeken, evolueren, meegaan met de tijd...» Gaston: «Er is niemand die kan aanvoelen, hoe hard het te werken is, om een komiek te zijn. Omdat we altijd met een spanning zitten. Want het is verschrikkelijk om op een scène te staan en U kunt het publiek niet doen lachen. Op zo'n moment is het het hardste beroep dat er is. En daarom moeten we altijd maar zoeken naar nieuw materiaal. En vooral omdat wij daarin ge noodzaakt zijn door ons klein landje waarin we wonen. En toch, ook al klinkt het mis schien protentieus, kunnen we op éénzelfde plaats 10 keer komen met telkens andere sketchen. Dat kunnen we!» Naar wat streven jullie bij een optreden? Leo: «Dat de mensen lachen. Onlangs traden wij op voor een publiek van tiener en twens, en toen het doek viel, hebben die zeker nog 10 minuten zitten la chen. 't Was grandioos. En we waren er bang voor, omwille dat we enkel stomme domme humor brengen. Geen greintje vulgariteit erbij.» Brengen jullie in de zalen soms dezelfde sketchen als van de tv. uitzendingen? Gaston: «Jab. En 't is gek. Wij dachten dat de mensen zou den zeggen: dat hebben we al gezien. Integendeel.» Leo: «'t Is eigenaardig, maar het publiek vraagt ernaar. Ze Leo Martin en Gaston Berghmans willen het gewoon terug zien.» Is het voor jullie harder wer ken dan een toneelakteur in een schouwburg? Gaston: «Dat mag ik U garan deren. bvb. werken in de K.V.S. kan niet op tegen het geen wij moeten presteren, hoor!» Leo: «'k Geloof dat het onze beurt is om op te treden. Sorry, door. Misschien tot straks na de show? Met een warme handdruk na men we afscheid van deze twee mensen. Voor ons part noemt U ze gerust «idolen», beste lezer. Ze verdienen het. En het werd een giller die avond - Buitengewoon! Hugo Heyndrickx De laatste jaren pas wordt de problematiek van het minder- valied gedeelte van de bevolking tenvolle naar waarde geschat door de machthebbers die slechts met mondjes maat de noodzakelijke uitvoeringsbesluiten van wetten die de mindervalieden aanbelangen doordrukken. Als we weten dat 1 op 9 van de Belgische bevolking mindervalied is op mentaal of lichamelijk vlak komt het des te ongeloofwaardi ger voor dat de wetgeving nog zo ontoereikend is gebleken. Gelukkig zijn de hulporganisaties voor mindervalieden reeds zo goed uitgebouwd dat ze hun leden efficient ter hulp kunnen komen. Ook in Aalst bevindt zich een konsultatiebu- reau waarin een ekspert inzake wetgeving over mindervalie- denhulp gratis zijn diensten ter beschikking stelt. Met deze heer en Martin Van Der Speeten, ging het volgend gesprek. Soms haalt hij zich daardoor wel de antipatie van het publiek op zijn hals, t.o.v. mij. Maar de harde spelen doet hij enkel omdat mijn gags beter zouden uitkomen. Want er zijn mensen die dan zeggen: «Ocharme». Maar zolang ze dat zeggen, en ik «placeer» daarna de gag, des te harder gaan ze lachen. En hoe liever het publiek gaat hebben dat hij daarna de klop krijgt. Leo mag die rol spelen, maar hij doeet het soms zo goed, dat ik denk: verdomme, pas op, dat ze niet gaan menen en U de zaal uitkegelen. Ah...» Willen de mensen oeok niet dat jullie, buiten de show, ook de komiek blijven voort- spelen? Gaston: «Ja, dat gebeurt. En dat is wel vervelend. Het is na tuurlijk normaal, als U ergens binnenkomt, er mensen in een lach schieten.» Leo: «Ja, daar moet U niets voor doen, hoor.» Gaston:«Er zijn mensen die, als ze me zien, gaan lachen... Ah, 'k moet U maar zien, zeg gen ze dan.» Leo: «Soms klampen ze U dan wel aan en beginnen U uit te vragen. Maar ja, dat is de popu lariteit, hé!» Wie schrijft de teksten? Leo: «Daar zorgen wij zelf voor. En 't is gemakkelijk met twee. U kunt aan elkaar ideeën uitleggen en dan verder uit werken. Soms krijgen we ook teksten ingestuurd van ge wone mensen. En dat hebben we graag. Maar er zit zo weinig bruikbaars in. Spijtig genoeg Wij vinden het wel sympatiek ep lezen ze allemaal door. Maar U moet meestal de men sen waarvoor U schrijft, door en door kennen, om hen goede sketchen af te leveren.» Gaston: «Er zijn al teksten ge weest, waarvan we zegden: potverdekke, die sketch gaan we doen. En met sukses. En wij hebben de laatste tijd zo weinig tijd om te schrijven. Wij smeken om goede teksten. Maar om te schrijven moet U relax zitten. Wij staan 's morgens op, reeds HISTORIEK De Federatie voor Vermink ten van Arbeid en Vrede werd in 1922 in het arrondis sement opgericht. Slechts in 1928 kwam de eerste wet geving inzake gebrekkigen en verminkten, nl. een ver betering van de armenka- mer, door het Parlement. Tijdens de oorlog lag de ak- tiviteit van deze vereniging, die nationaal een 35.000 le den telt, nooit stil en van de bezetters konden toen be paalde toegevingen voor de gehandikapten afgedwon gen worden: bv. faciliteiten voor aanschaf fietsbanden voor het invaliedenwagen- tje. Na de oorlog was de allereerste verbetering het optrekken van de jaarlijkse vergoedingen voor 100% ge handikapten van 2.250 tot 7.500 fr. Politiek gezien kwam de grootste vooruit gang in 1964: van toen af werden in alle partijpro gramma's specifieke eisen van de mindervalieden over genomen en ook in deze regeringsprogramma's kon men van dan af bepaalde verbeteringen tvvde minder valieden terugvinden. PLAATSELIJK VLAK De plaatselijk afdeling van NFVAV wenst voor de ge handikapten van het Aals- terse een soort van syndi- kale beweging voor minder valieden te vormen: ze wil, in plaats van haar leden, die individueel weinig zelfver dediging kunnen opbren gen, een drukkingsgroep vormen met een vooral ei send karakter. De nadruk van deze vereni ging is voornamelijk toege spitst op een zeer sterk dienstbetoondit is voor el ke gehandikapte van levens belang daar hij onmogelijk op eigen houtje door de doolhof van reglementen en wetten kan geraken: als men weet dat het probleem van de mindervalieden in tien ministeries wordt be handeld is het direkt duide lijk waarom men nood heeft aan gespecialiseerd perso neel om de mensen wegwijs te helpen. Martin Van Der Speeten, die reeds 33 jaar de problematiek van het ge hand ikaptenfenomeen volgt is wel wel de geschikte persoon om zijn mensen wegwijs te helpen, daar hij zelf dagelijks aan de lijve de ongemakken van het min: dervalied zijn ondervindt. FILOSOFIE Volgens hem. is alwie zich niet in het arbeidsproces kan handhaven een minder valied wiens levensbestaan moet gegarandeerd worden. Zowel hartlijder, als per soon met beroepsziekten, slachtoffers van arbeidson gevallen en mindervalieden van geboorte hebben recht op een bepaald levensmini mum. Momenteel heeft een M. Van der Speeten, voorzitter Fysisch gehandikapten van Aalst. persoon met 100% handi- kap, die dus 24 op 24 uur moet geholpen worden nog geen maandelijks inkomen van 9.000 frank, waarvan dus twee personen moeten kunnen leven. De algemene slogan die algemeen opgeld zou dienen te maken luidt: «leder handikap moet ver goed worden vanaf de wieg het graf.» Martin wenst de vrijstelingen afgeschaft te zien, vrijstellingen van bv. radiotaks, wegentaks, gra tis fietsplaat, als iedereen maar over voldoende inko men zou kunnen beschik ken, zodat ze het zelf kun nen bekostigen. De nationa le eisen zoals recht op ar beid, voldoende bestaans middelen en het volledigste toegankelijk maken van alle openbare en private gebou wen worden door hem dan ook volledig bijgetreden. Het bedroeft hem dan ook dat de stad Aalst zo weinig voorde gehandikapten heeft gepresteerd. Als lid van de gemeenteraad heeft hij in de (bijna voorbije) legislatuur slechts enkele minieme ver beteringen kunnen afdwin gen zoals in het voorbehou den van parkeerplaatsen voor mindervalieden op de Moorselbaan en op de pen delparking, het gratis parke ren met speciale parkeer- schijf op plaatsen met par- keermetersen het optrekken van de geboortepremie tot de hoogste kategorie (1500 frank). Wat voor hem vooral hemel tergend is is het volledig ontoegankelijk zijn van het stadhuis voor mensen met bv. krukken of een rolwa- gentje: ook het ontbreken van scholen voor gehandi kapten: in Aalst zijn er drie voor mentaal en lichamelijk gehandikapten, doch leven, blinden of stommen moeten naar West-Vlaanderen of Brussel om aangepast on derwijs te volgen. De integratie in het gewoon onderwijs is een eerste stap om de gehandikapten in de maatschappij volledig te kunnen integreren: dit mix- teonderricht draagt er sterk toe bij dat jeugd in gunstige zin evolueert tot akseptatie van de mindervaliede in zijn eigen leefwereldje. Ook bij- de ouders en de leerkrach ten zou deze mentaliteit moeten doordringen: ieder mens is inderdaad poten tieel een toekomstige ge handikapte. KONSULTATIEBUREAU Dit bureau is gevestigd Graanmarkt nummer 9 en is voor iedereen toegankelijk op maandag vanaf 19 uur en op zaterdag van 14 tot 16 uur. Elke mindervaliede is hier steeds hartelijk welkom: dagelijks komen er een vijf tiental mensen om advies. De meesten zijn aangeslo ten bij de NFVAV. Momen teel telt het arrondissement Aalst 750 leden, waarvan 300 zelf in de stad Aalst gedomicilieerd zijn. Naast het hogergenoemd sociaal dienstbetoon worden er in het arrondissement jaarlijks 10 feestvergaderingen inge richt (2 per afdeling): afde lingen vindt men buiten Aalst ook in Ninove, Zotte- gem, Geraardsbergen en Herzele. Het gemeentelijk bestuur van Aalst dat bestaat uit Jean Boulenberck (voorzit ter), Jozef Steurebaut (se cretaris), Alfons De Vijlder (penningmeester) en de be stuursleden Henri Laureys, Jappie Ringoir, Monique Delouvroy, Lucie D'Haese en Jeanne Paerewijck pre- zenteert op die namiddagen een gevarieerd programma met voorlichting, ontspan ning en koffietafel. Vorige maal waren er 356 mensen opgekomen tijdens de nieuwjaarsfeestviering. Op syndikaal vlak is de plaatse lijke afdeling gefusioneerd met de socialistische mu tualiteit. Deze integratie, gekerstend met de naam «Nationale Fe deratie voor Gehandikapten- zorg» biedt aan de le^en nog meer hulpmogelijkheden: de thuisverpleging, het ge makkelijker en goedkoper verkrijgen van ortope- disch materiaal en de orga nisaties van vakantiekam pen zoals het veertiendaags kamp van dit jaar doorgaat van 2tot 16 apriI in het home «de Rode Rupel». Kortom, deze samenbundeling biedt enkel voordelen: mensen van gelijk welke gezindheid worden geholpen op meer meer efficiente manieren: ook de jeugd, verenigd in de Nationale Federatie voor Gehandikapte Jongèren is met deze integratie gediend. Haar vijftigtal leden dat rond het begin van de vakantie en rond Sint-Maarten een feestnamiddag aangeboden krijgen genieten van dezelf de voordelen die door de sa menwerking met de mutua liteit worden bekomen. Kortom, het is duidelijk dat het Konsultatiebureau een ^behoefte dekt die groter is dan de meeste mensen den ken. Alle gehandicapten, jong of oud zouden op deze vorm van gratise hulpverle ning dienen beroep te doen het kan hen, door Moeder Natuur benadeelde mensen, enkel maar baat bij brengen. Dirk Daelemans

De Voorpost | 1976 | | pagina 9