Een hoek voor een boek PEE KLAK HERLEEFT IN DE FALLUINTJES Vervolg van blz. 1 STAP ER EENS UIT BILZEN ZIT ER WEER OP VOOR EEN JAARTJE DIDO'S INFOSTAND: STUDEREN BUITEN DE UNIVERSITEIT 10 - 20-8-76 - De Voorpost Mare De Wever als Pee Klak in een prachtige vertolking (jm) Ook voor deze week terug niet zoveel toeristische evenementen op onze kalender. Naast onze agenda besteden we vandaag ook even aandacht aan volgende punten: Het logies in hotels, op kampeerterreinen en in jeugdherbergen, de fooien en taksen, bagagekluizen, de musea in België en een lijst van adressen waar nadere informatie kan bekomen worden. Op vrijdag, 20, zaterdag 21 en zondag 22 augustus viert Nieuwpoort zijn SintBernar- dusfeesten met de tweeëntwin tigste om 15 uur een prachtige stoet. 22 AUGUSTUS Romantisch is het schouwspel dat Bouillon op de avond van 21 augustus, om 21 uur biedt. Door middel van licht, klank en vuurwerk wordt op zeer realis tische manier de belegering van de burcht door de strijdkrachten van Karei V opgeroepen. Wen- duine houdt op zaterdag 21 augustus zijn djig van de Reuzen en Ledeberg gaat om 21 uur van start met zijn lichtstoet. 22 AUGUSTUS Op zondag 22 augustus heeft te Acoz om 18 uur de terugkeer van de St.Rochusprocessie, bege leid door de «marches militaires» plaats. Nassogne viert zijn 27ste Heidefeest met om 14 en 19 uur een stoet en een vuurwerk. Overijse laat, in het raam van de Druivenoogst- en wijnfeesten, een grote folkloristische stoet uitrukken. Aanvang 15 uur. SintTruiden houdt een vliegme- ting voor miniatuurvliegtuigjes en Waarbeke zegent op deze StRochusdag alle aanwezige dieren om 10.30 uur. Tielt tenslotte laat om 14.30 uur zijn bloemencorso voor kinderen door de straten trekken. 21 EN 22 AUGUSTUS Een aantal aktiviteiten open over het weekend. Te Fouron- SaintMartin zijn er schutters feesten die gepaard gaan met volksspelen en 's avonds een groots dansfeest. Te Assenee heeft het Internationaal Volley- baltornooi plaats en in De Panne begint 's zaterdags om 10 uur het Begoniafestival. Ook in Lochristi start het begoniafestival, met o.a. de verkiezing van de Nationale Begoniaprinses. Nieuwpoort gaat verder met zijn 'dagen van de toerist'. 23 AUGUSTUS Op 23 augustus is het de beurt aan De Panne om een Bloemen corso voor kinderen door zijn straten te laten trekken. Aan vang 15 uur. 22 en 23 augustus Op 22 en 23 augustus organi seert La Gleize een folkloristisch en gastronomisch festival rond zijn wijn en zijn kaas: de makeye. Op maandagnamiddag 23 augustus gaat er een stoet uit gewijd aan de oude plaatselijke ambachten. Hij wordt gevolgd dooreen Heksenproces. 26 AUGUSTUS Op donderdag 26 augustus om 20 uur trekt te Dendermonde de mooie middeleeuwse Reuzen- ommegang door de straten. TIP VAN DE WEEK Zoals beloofd nu wat meer over het verblijf in hotels, op cam pings en in jeugdherbergen. Verder nog wat informatie in verband met fooien en taksen, het opgferben van bagage in stations, de musea in België en een lijst van interessante adres sen waar meer informatie kan bekomen worden. HOTELS Over het algemeen is er aan een hotelakkomodatie geen gebrek. Vooral in het hoogseizoen is het in toeristische centra wel aange raden van te voren te reserveren. De hotels en pensions zijn over 'het algemeen uitstekend. De Belgische hotelwet beschermt de toeristen en garandeert een degelijke kwaliteit. Het CommissariaatGeneraal voor Toerisme verleent bij wijze van erkenning aan de hotels en pensions een bord dat buiten op de gevel moet worden aange bracht. Hotels, pensions en motels die met deze borden zijn gemerkt, beantwoorden aan de officiële normen. De prijzen van hotelkamers en diensten stemmen overeen met de prijzen die in het buitenland gelden. In België bestaat nog egeen indeling van hotels in katego- rieën. In elke hotelkamer en in de hal moet de prijs hangen die voor de kamer die nacht wordt gevraagd. De hotelier is aan die prijs gebonden. De volledige lijst van adressen en prijzen vindt u in de officiële «Hotelgids», die door het Commissariaat- Generaal voor Toerisme jaar lijks wordt uitgegeven. Boven dien vindt U in deze gids per hotel een opsomming van de aanwezige faciliteiten zoals, garage, radio, tv, dieetmaaltij- den, honden toegelaten, zwem bad, kasteelhotel, en dergelijke meer. KAMPEREN Naar gelang van het geboden komfort en de kwaliteit worden de kampeerterreinen sinds 1973 ingedeeld in vier kategorieën. Vooral in de Ardennen, in de Kempen en aan de kust zijn er tal van goede campings. Voor een overnachting op een camping wordt gemiddeld 22F. gerekend voor een volwassene, 15F voor een kind, 15F. voor de auto en 20F. voor het plaatsen van een tent of een caravan. Deze prijzen gelden voor één nacht, de verblijfsbelasting is er meestal bij inbegrepen. Aan de kust mag bij de meeste bedrijven ca 25% meer gerekend worden tijdens de vakantieperiode. Kamperen buiten een regle mentair kampeerterrein is toe gelaten voor max. 24 uur met toestemming van de eigenaar of de pachter van het terrein en mits de plaats zich niet langs de weg bevindt. Kamperen op het strand of lang rivieren is verboden. JEUGDHERBERGEN Voor jongeren bestaat er gele genheid om goedkoop het gehele land door te trekken. Jeugdher bergen liggen overal verspreid, de tarieven liggen binnen het bereik van elke jonge toerist, hoe beperkt zijn middelen ook mogen zijn. Meer inlichtingen hierover zijn te verkrijgen bij de Vlaamse Jeugdherbergcentrale, Van Stralenstraat 40, 2000 Antwerpen. Tie: 031/32.72.18 FOOIEN ENTAKSEN Heel wat prijzen zijn in België «inklusief». Is de prijs niet «inclusief», dan is het de gewoonte in restaurants, hotels en herbergen 16% bediending te geven aan de ober. Beleefd heidshalve laat men gewoonlijk het kleine wisselgeld achter voor een goede bediening. Taxi chauffeurs verwachten een bediening van 20% van de ritprijs. Naast elkaar zag men er de voorgevels van de pastorij, het huis van Lange Seppe, het huis van Pee Klak zelf met binnenzicht en de woning van Lie en Dolf. Dergelijke opstelling maakte het inderdaad mogelijk vele tafe relen zich voor de ogen van de toeschouwer te laten afspelen. Voor de geluidsmontage zorgde het jonge duo Danny Plets - Patrick Van de Perre en voor het licht Jos Van Belle, uiteraard een vertoning in openlucht in een zo grote ruimte een hele karwei die keurig voor mekaar kwam. Ook de grime van Jan Mannaert was voortreffelijk al schenen enkele spelers wel vergeten. DEVERTOLING In een zo talrijke groep kan van homogeniteit in de vertolking moeilijk sprake zijn alhoewel regisseur Van de Perre er iedereen zijn steentje heeft toe laten bijdragen terwijl Sommige geroutineerde actrices, uit de aard van de zaak zelf, een eerder miniem rolletje te vervullen kregen. Over Pee Klak was iedereen akkoord: Mare De Wever deed het grandioos, zowel qua taal, qua vlotheid van beweging, qua interpretatie als typering van deze volksfiguur. Bovendien had hij een werkelijke «présence» op het podium en werden de verschillende taferelen vaak door hem beheerst. In één adem met hem, alhoewel in een minder dankbare rol dan die van Pee, vernoemen we graag Roger Van Nuffer als Lange Seppe, de vriend die met Pee wel en wee deelde. Ook deze vertolking was èf. Ook Pol Marcoen, als Tist, bracht een zeer goed getypeerd personnage op de planken. Al de anderen deden hun best om, elke volgens zijn rol, het hele stuk tot een mooi geheel af te ronden, elk naar eigen vermo gen. Voortreffelijk was ook de lispelende «facteur» van Fons De Koninckdie buiten de algemene leiding ook di klein maar mooi gespeeld rolletje meepikte en last but not least, de gretige, hoekige, zeurende «bedelaar» van regisseur Arnold Van de Perre die hiermee weer eens bewees dat het kleinste rolletje veel mogelijkheden kan bieden, wat dan wel de sterkte uitmaakt van beroepstoneel waar ook voor een bijrol een flink acteur voorhanden is. Al bij al een fantastische prestatie in de trend van de tijd, terug naar de natuur en her waardering van het vroeger zo verguisde boerenleven, die een bijdrage is voor de heropleving van de folklore in de Falluintjes- streek en bovendien ten goed komt aan Levensvreugde Aalst. Voor de aanwezige Mw. Benoit Putteman, die bloemen van de inrichter mocht ontvangen, was het een hulde temeer aan haar te vroeg overleden echtgenoot. P.S.: Er is ook een tentoonstel ling met werken van Gustaaf Van de Perre, Kamiel Van de Velde, Freddy Baeten en Petrus De Ridder. U kan nog gaan kijken op zaterdag 21 en zondag 22 oogst, telkens te 20 uur. Een goede raad: kom tijdig er zijn maar 650 zitplaatsen! L.H. Dit jaar wordt Bilzen beslist niet met een hoofdletter ge schreven in de annalen van de Belgische popgeschiedenis. Alles samen was het maar een mak gedoe. Geen hoge top pen, geen bijzonder sterke groepen, eigenlijk niks om over naar huis te schrijven al doen we dat dan toch maar. Het begon eigenlijk maar se- technische snufjes (je weet rieus op vrijdag, metdeSuther- wel, van die elektronische spul- Vader De Rop is overleden en Pee Klak is nu de oudste man in het gezin (jm) Pee Klak wordt na de dood van Lange Seppe naar het gevang gebracht (jm) land Brothers, daarna Super charge, Frankie Miller (viel best mee eigenlijk), Steeleye Span en Rick Wakeman (die het ook niet zo slecht deed). Zaterdag was om te beginnen Machiavel aan de beurt, een Brusselse hard rock formatie met heel wat len waar je in een handomdraai allerlei klanken uit kan tove ren). Daarna kwam Camel het podium onveilig maken, geza pige instrumentale muziekjes, vooral bestaande uit ellen lange herhalingen van zinnen en fragmenten. En dan einde lijk entwat goeie muziek voor onze arme oortjes: Kevin Ayers brengt sfeer en andere knappe dingen teweeg. Met zijn ontzet tend zware stem bracht hij ons enigszins in vervoering, wij fleurden er helemaal van op. Ayers had ook nog een bijzon der knap gitarist bij waarvan de naam mij toevallig weer eens wil ontsnappen, een knappe kerel in ieder geval die eertijds zijn talenten ten toon spreidde bij de Alex Harvey Band. Weer even wat verpozen en daarna de Jess Roden Band meemaken: een leuke groep, goed voor wat show en véél lawaai natuurlijk. Dan nog Black Oak Arkansas: Ameri kaans geweld, nog meer show maar weinig muzikaal plezier. Tot slot de weinig geïnspi reerde supergroep Status Quo en daarmee hadden we het dan wel gehad. Langs donkere snelwegen baandden wij ons een weg terug naar Brussel, met spijt in het hart omdat we Bilzen boven de kust hadden verkozen. Algemeen kan je gerust stellen!' dat het een erg rustig festivaF"1 was, een paar hele kleine inci-loor dentjes die echter vlug door de'err overal aanwezige ordedienst311 werden opgelost (security is"en here to help you!), een makpu-an bliek dat van het zonnetje lag te|ew( genieten midden lege coca co-f' lablikjes en andere vuiligheid,pA' en wonder boven wonder—pE 1 heel yeel volk. Dag Bilzen, vol-fAl* gend jaar beter, ja? ban GUYlond Tot 1 augustus, ging in jeugdklub Dido van Erpe een permanente informatiestand door met als tema «De studierichtingen buiten de universiteit». De noodzaak van het inrichten van zo'n infobeurs wijst wel op een nog steeds bestaand tekort op het stuk van ob- jektieve informatie voor diegenen die buiten de univer siteit wensen verder te studeren. Willy Hostens, permanent ver antwoordelijke van jeugdklub Dido, gaf ons wat uitleg over de vorming van de infostand. Hij wees er op dat zelfs nu, midden in de vakantie, vele ex-middelbare-scholers nog met twijfels en vraagtekens zit ten. Hun keuze wordt nog be moeilijkt doordat vooral wat het niet-universitair hoger onderwijs betreft, ze over weinig infor matie beschikken. P.M.S.-dien- sten zouden wel deze informa tieve taak moeten volbrengen, maar vele jonge mensen zetten om één of andere reden de stap niet, er is een gebrek aan vertrouwen, enz., erlz. Ook in Dido werd dit ervaren. Omdat de jeugdklub betrekkelijk dicht staat bij jonge mensen, rijpte de idee met eigen middelen een infostand in te richten. Op onze vraag waarom bewust de universitaire richtingen rebuiten gelaten werden, werd geant woord dat uit die hoek infor matie gemakkelijker te verkrij gen is ne dat aspirant-uniffers wel zelf hun informatie moeten kunnen zoeken. Toch menen we dat mensen die twijfelen tussen unif en ander hoger on derwijs, op deze manier weinig geholpen worden. Omzeggens alle inrichtingen waar men kan voortstuderen uit Oost-Vlaanderen werden aan geschreven. Dit is op zichzelf al een prestatie. Veelal stelt men zich tevreden met een al gemeen overzicht, en het ver melden van enkele adressen. De meeste scholen en andere onderwijsinstellingen stuurden bij wijze van antwoord een re sem folders en brochures op. Al die info bij mekaar gaf een objektieve indruk er lag wat van technisch hoger onderwijs, paramedisch hoger onderwijs, sociaal onderwijs, artistieke richtingen, de rijkswacht, nor maalschool, beroepsonderwijs, enz. Om niet verloren te lopen in de bij de honderd keuze mogelijkheden, had men een muurkrant samengesteld waar op overzichtelijk de verschil lende studierichtingen aange duid werden, tematisch gerang schikt. Ook avondonderwijs (sociale promotie) en patroons opleiding (middenstandsonder- wijs) stonden daar volledig heidshalve vermeld. Willy vertelde ons dat een tien tal mensen hier aan meege werkt hebben (toeschouwers niet meegerekend!). Hij had ook de infobeurs voor schoolverla ters in Brussel bezocht en meende dat hier met minder mogelijkheden (geen hulp van vakbonden, infojeugd, ministe rie van Nederlandse kuituur e.d.) toch minstens evenveel gepresteerd is en dat minder propaganda dan wel informa tie aangeboden werd. Toch vonden we dat een en ander ontbrak. Elke school trachtte zichzelf zo wit mogelijk te was sen en vergelijken is bijzonder moeilijk in een hoop propagan damateriaal misschien had 'n kort gestencild algemeen over zicht (gedetailleerd met studie duur, -paketten, toelatingsvoor waarden, uitwegen) nuttige dien sten kunnen bewijzen. Ook za gen we niets dat verwees naar ideeën van meer en meer jon ge mensen bv. de zinloosheid van karrière maken, het gevaar ingekapseld te worden in een systeem waar je niet van houdt, de opdracht van elke mens zich ten dienste te stellen van an deren ook in zijn beroepsleven, enz. Groepen als Interschol- Gent toonden aan dat ook de ze dingen veel te maken heb ben met studiekeuze. Een konkreet voorbeeldje mis schien er lag (en dat was po sitief!) info van de rijks wacht. Een en ander uit die veelkleurige glanzend papieren brochure had kunnen genuan ceerd worden met kranteknip sels, Pax-Christi-posters, bro chures van* alternatieve groe pen e.d. Deze weg van werken vraagt ongetwijfeld meer man kracht en tijd, maar de info stand zou inderdaad informa tiever geweest zijn. Over deze (volgens ons) onvol maaktheden heen kunnen we het toch toejuichen dat een jeugdclub direkte informatie wil geven over iets wat heel veel van haar leden aanbelangt. Misschien is dit wel de weg die jeugdklubs moeten gaanin spelen op de konkrete leefwe reld en verlangens van haar klubleden. Deze infostand be wijst dat dit niet noodzakelijk gepaard hoeft te gaan met een nivellering naar omlaag I Tot slot willen we nog wat a- dressen doorgeven voor hne wiens studiekeuze nog niet ge maakt is. In Dido is nog infomateriaal voorradig over diverse studie richtingen. JK Dido, Oude Heir baan, Erpe. (ook adressen van scholen!) Ook bij P.M.S.- en S.B.O.- diensten van je informatie en raadgevingen bekomen. Een P.M.S.-dienst vind je in de Lan- gestraat 12, Aalst (tel. 703315), in de Pontstraat 13, Aalst (tel. 210937) en op de Graanmarkt 3, Aalst (tel. 217735), In die P.M.S.- en S.B.C.- diensten kan je de brochun «studeren buiten de universi teit» bekomen, die omzeggen; alle informatie bevat die je no dig hebt om een keuze te be palen. Ze bevat 200 blz. en dej prijs is zo goedkoop mogelijl gehouden. Je kan ze ook be stellen bij Centrale voor Stu die- en Beroepsoriëntering enl Psycho-Medisch-Sociale Cen tra, M. Lemonnierlaan, 1000 Brussel. Bij A.C.V. en (V)K.A.J., Sint- Jorisstraat 26, Aalst en ABVVl (jeugddiensten), Houtmarkt 1, Aalst vind je ook inlichtingen omtrent sociale promotie, kre-[ dieturen e.d. Aanvraagformulieren vooi studiebeurzen kunnen bekomen] worden bij de Dienst voor Stu dietoelagen, Koningstraat 138, 1000 Brussel. PD. EVEN LACHEN MET.... Wim Hazen: Er was eens een Belg en andere Belgenmoppen, Uitgeverij. A. Manteau, Brussel, 1975,45 blz., prQs: 60F. De uitdaging van Walter Van den Broeck met «1 cola met 6 rietjes», een verzameling Hollandermoppen en Jonck- heeres jammerklacht dat «Wij evenveel hebbelijkheden als de Nederlander vertonen en hij zich toch niet gewaardigt ons met moppen te bedenken» zijn niet onbeantwoord gebleven. Onze Noorderbuur Wim Hazeu bun delde een reeks Belgenmoppen. De Belg wordt erin afgeschil derd als een «domme patates frites-eter». Enkele moppen ter illustratie volstaan reeds om dit te bewijzen... Hoe heten de oervader en de oermoeder der Belgen? Patat en Ma- Yonnaise (blz. 28) Een Hollander zit in een trein en zegt tegen zijn overbuurman: «Ik weet nog een goede Belgen mop». Zegt de overbuurman: «Pardon, ik ben een Belg». «Dat geeft niet, vertel ik hem twee keer», (blz. 27). Wat is het verschil tussen een Belg en een foto? Een foto is ontwikkeld... (blz. 22) Belgische politieagenten. Dragen ze drie strepen, dan betekent dit dat zij lezen, schrijven en telefoneren kunnen. Dragen ze twee strepen, dan betekent dit dat zij lezen en schrijven kunnen. Dragen ze één streep, dan kennen zij een kollega die schrijven en lezen kan en dié kunnen ze dan opbellen, (blz. 23). Doch niet alle moppen zijn zo schalks. Zij zijn eerder ongezou ten, naar het schuine toe en voor sommige lezers misschien het kwetsen benaderd. Deze op merking geldt bij voorbeeld voor de moppen over de stomme penis van zoveel Belgische mannen en het weghouden van vliegen van de Belgische bruid. Andere moppen zijn evengoed e toepasselijk op andere nationa- eve liteiten zoals die over het naar buiten rennen wanneer het bliksemt (die menig keer ge hoord werd met betrekking tot de Nederlanders... Hoe een dubbeltje rollen kan!). Een paar ontleende de auteur aan Jos Vandeloo en zijn boekje «Bent U ook zo'n Belg?» Met de auteur beweren we: «maar al met al blijft er in dit boekje nog voldoende te lachen, ginnegappen, meesmuilen, smullen en gapen over» (blz. 12). P.V.D WUNGAERDE

De Voorpost | 1976 | | pagina 10