WMM Vrije Tribune r ONZE GIJZEGEMSE NiEUWSTROMMEL! EVEN DE KLOK STIL ZETTEN! VLAAMSE EN ENGELSE FOLK IN OUD-HOSPITAAL - 20-8-76 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. protesten morgen mis schien niet meer de volle aandacht krijgen. Het spel van bepaalde artsensyndikaten is daarom gevaarlijk en holt de waar digheid van het artsenbe roep uit. Diane D'haeseleer DÉ DENDERSTREEK EENS TE MEER SLACHTOFFER VAN DE REGERING HNDEMANS Enkele maanden geleden ver scheen van de studiegroep van prof. Vlerick een indrukwek- <ende studie van de economi sche en sociale toestand in het gebied Geraardsbergen - Her- zele - Zottegem. Deze studie toont in alle duidelijkheid aan welke enorme achteruitgang dit gebied heeft gekend. De prioriteiten voor de betrok ken streek werden op een overduidelijke wijze vastges teld: in de eerste plaats de uit bouw van een degelijke' we geninfrastructuur naar Gent en Brussel om het industrie terrein te Schendelbeke te ont sluiten met als gevolg een ver hoging van de werkgelegen heid in eigen streek en een herwaardering van de kleine middenstand. Regering Tindemans doet het anders Op 6 december 1975 (juist Sin terklaasdag) begon de nu ont slagnemende P.V.V. -minister Defraigne aan zijn rondrit in het arrondissement Aalst. Beloften werden afgelegd, fo to's met de heer Defraigne en P.V.V.'er Dhaeseleer versier den gedurende meerdere da gen de pagina's van hun partij blad «Het Laatste Nieuws». Kortom, de redding was nabij, de hoop op een nieuwe toe komst geboren. Reeds zeer vlug zou echter blijken dat Sinterklaas Def raigne en zijn zwarte Piet Dhaeseleer NIETS maar dan ook hoegenaamd niets te zeg gen hadden over de betrokken materie in de door de C.V.P. gedirigeerde regering Tin demans. Ontslag van de heer Def raigne Het ministriëel Hakbijl-comite zorgde uiteindelijk voor de ont ploffing die reeds geruime tijd te verwachten was. De wege ninfrastructuur van leven sbelang voor onze streek werd uit de begroting gewipt. Geen A 9, geen verbinding Gent - Mons en geen infra structuurwerken voor Ninove en Aalst. De brave Sinterklaas Def raigne heeft toen begrepen dat het feest voorbij was en diende zijn ontslag in. 24 uur later ver klaarde zijn opvolger P.V.V.'er Olivier dat de A9 en de weg Mons - Gent in de frigo werden gestoken. Zwarte Piet Dhaeseleer heeft in deze gelegenheid blijkbaar zijn tong verloren. Waarschijn lijk beseft hij dat de metgezel van Sinterklaas als boeman fungeert. En het is niet alles! Wie aandachtig het plan 1976 80 heeft doorgemaakt wat elke politiek verantwoordelijke zou moeten doen zal noch tans opgemerkt hebben dat daarin zeer veel aandacht werd geschonken aan de Den derstreek. Wanneer nu, in volle vakantieperiode de G.E.R.V. (Gewestelijke Economische Raad voor Vlaanderen) advies dient te verstrekken over het plan en bepaalde regerings voorstellen, dan komt men tot de eigenaardige konklusie dat heel wat geplande werken, vooral op gebied van wegenin frastructuur, eenvoudig wor den geschrapt. Anderzijds stelt men vast dat voor de nu reeds overbevolkte en over- geinvesteerde groeipolen te rug miljarden worden vrijge maakt. De ring rond Brussel, de ring rond Antwerpen en de A8 (op Waals grondgebied) worden wel verwezenlijkt. Dit betekent meteen dat de protes terende PAJOTTEN (Van Cauwelaert - Het Volk) en .V.U -man Dr. -burgemeester Valkeniers hun willetje krijgen en hun streek verder kunnen verrijken ten koste van een groot gedeelte van de vlaamse bevolking. En dan maar lullen, en zogezegd protesteren te gen de verfransing van vlaams brabant. Van een Judas-kus gesproken. De verantwoordelijkheid vastleggen Sommige politieke mandata rissen hebben in het verleden hun verantwoordelijkheid ge nomen, terwijl anderen een struisvogelpolitiek hebben ge voerd en angstvallig hebben afgewacht uit welke hoek de electorale wind kwam waaien. De socialistische parlementai ren, samen met de heer Verro ken, hebben steeds in alle klaarheid hun standpunt be kendgemaakt. De zogezegde niet -politiek -gebonden groe pen moeten ook nu hun ver antwoordelijkheid nemen. Manifesteren tegen alles is gemakkelijk. Morgen zullen diezelfden die vandaag de ontwikkeling van onze streek hebben gebroken, wellicht het lef hebben om te protesteren tegen de verdere achteruit gang van onze Denderstreek. Boer let op uw ganzen- Zo klint een oud vlaams spreekwoord. Op de lijst van de C.V.P. en de P.V.V. prijken kandidaten, die morgen allicht zullen aantonen dat dit alles niet zo belangrijk is als sommi gen beweren, en... dat de vol gende gemeenteraadsverkie zingen met dit alles niets te zien hebben. Niets is minder waar. Indien ge uw streek liefhebt, indien ge de onverantwoorde pendel uit onze Denderstreek wilt indijken, indien ge nog ge looft in de her-opbloei van uw stad of dorp, werp dan uw stem niette grabbel aan de kandida ten uit de regeringspartijen. Hun daden hebben bewezen dat ze niet het minst begaan zijn met het welzijn van onze streek. Toon hen dat de Denderstreek hun bedrog beu is door op de socialistische lijsten te stem men. Willy VERNIMMEN Senator VAN MERE NAAR MONTREAL De Aalsterse parlementaireri staatssekretaris inbegrepen, zijn er als de kippen bijgeweest om wat mee te genieten van de vofkse populariteit van Lücien Van Impe, de Tourwinnaar, en aldus in het vooruitzicht van de gemeentelijke verkiezingen hun foto in de dag- en week bladpers te krijgen. Ook de «groten» dezer aarde hebben hun zwakke zijde, en we zouden er niet eens op in gehaakt hebben, ware het niet dat zij veel minder vlug zijn ge weest om kommentaar uit te brengen omtrent de Belgische prestaties tijdens de Olympi sche Spelen te Montreal. In de slotstand van de medailles be ngelt het moderne industrie land België daar ergens aan het begin van de staart der klassering, op het nippertje ontsnappend aan de hekkes- luiters der ontwikkelingslan den. Oh, we weten dat sommige bladen omtrent de drie zilveren en de drie bronzen medailles heel wat lawaai hebben ge maakt. Ze konden moeilijk ver bergen dat ze erger gevreesd hadden. Het kan nochtans moeilijk potsierlijker, wanneer men de bilan opmaakt van waar die medailles gekomen zijn. Hiermede willen we natuurlijk niets afdoen van de verdienste van Van Damme en de andecè atleten die wat presteerden Zoals we al evenmin de schuld van deze magere oogst op de rug van het gewone volk of van de sportbeoefenaars in ons land willen schuiven. Deze overwegingen mogen noch tans niemand er toe leiden de les van Montreal uit de weg te gaan. België haalt dus zes medailles op de 624, en geen enkele gouden. Daartegenover zien we landen als Bulgarije, Cuba, Hongarije, met evenveel of minder bevolking als ons land, die respektievelijk 24,13 en 21 medailles in de wacht slepen, om niet te spreken van de Duitse Demokratische Repu bliek die als tweede in het eind klassement (met zeventien mil joen inwoners) liefst negentig medailles waaronder veertig gouden mee naar huis nam! Och ja, er zijn de praatjes ge weest, de leugens en de laster. We zouden het antwoord kun nen geven van tientallen spe cialisten. Laten we het houden bij Louis De Pelsmaeker die er was en aan de «Voorpost» ver klaarde: «Als dan toch twee maal achtereenvolgens de zelfde zwemster het glansrijk haalt dan moeten wij wel aan nemen dat alleen het talent, de training en de aparte langdu rige voorbereidingsmetodes aan de basis liggen van derge lijke topprestaties, en niet het plaatselijk en tijdelijk toedienen van een of ander spuitje». Neen, de waarheid en deles is inderdaad, dat dergelijke resultaten de normale vrucht zijn van een weluitgestippelde sportpolitiek, waarvoor men in een land de nodige financiële middelen over heeft. Een sportpolitiek die op twee hoofd lijnen stoelt: 1. een zo breed mogelijk aangemoedigde en ontwikkelde volkssport waar toe men de infrastruktuur en de financiële middelen ter be schikking stelt; 2. de ruimste zorg voor de uit deze volks sport gesproten elite waarvoor men de nodige kaders vormt. Zoals sommige ontwikkelings landen kan men steeds per toeval ergens over een bijzon der begaafd natuurelement beschikken. Maar een sportpo litiek wordt uitgebouwd en kost geld, en het is zeker niet aan degenen die er in eigen land niets voor doen, anderen die resultaten plukken te verwijten dat zij er een prestigekwestie van maken. Zelfs als beroepssportman is het zeker niet aan de nationale sportpolitiek te danken dat een Van Impe er kwam. Laat staan dan de vele sportliefhebbers waarvan de klubs het met be delen financieel moeten halen. Hoeveel jonge mensen verla ten onze scholen en zelfs het leger zonder dat zij kunnen zwemmen? Dertig jaar wacht men te Aalst op een tweede zwembad! Misschien zouden onze grote politieke vooraanstaanden al dan niet plotse bewonder aars van Van Impeook eens de uitslagen van Montreal on der ogen kunnen nemen? En er de nodige lessen uittrekken! Ray DE SMET De gemeente Gijzegem beleefde de voorbije veertien dagen enkele evenementen die beslist de moeite om volgen waren: na de verbroedering met Membach, die door een tweehon derdtal Gijzegemnaars in het verre stadje werden meege vierd is naast de gemeenteraadszitting (10 puntjes op de dagorde - allen goedgekeurd) vooral het betwiste heiligdom in de Kerkstraat het onderwerp van gesprek bij alle gemeen tenaren. OPNIEUW DE GENEESHEREN: Elke regering de laatste ja ren heeft af te rekenen ge had met artsenorganisaties. Altijd ging het daarbij om een wijziging in de regeling van de ziekteverzekering en dan vooral de tarievenpro- blematiek. De moeilijkhe den en vooral de benarde financiële toestand van de ziekteverzekering heeft in middels aanleiding gegeven tot het verslag Petit, waarin een aantal suggesties zijn opgenomen tot saneren van deze sector. De bespreking hierover echter moeten nog beginnen en zullen tevens oorzaak zijn van hoogoplo pende betwistingen. Hope lijk echter zullen oplossin gen worden gevonden die zowel voor het geneesheren- korps als voor de zieken aan vaardbaar zijn en de ziekte verzekering gezond zullen maken. De houding die bepaalde artsenaorganisaties van daag aannemen tegenover de maatregelen van de rege ring is onaanvaardbaar. De regeringsbeslissing behelst in geen enkel geval de hono raria en treft evenmin de zieken. In tegendeel het is de verdediging van de pa tient inzake de toepassing van de tarieven. En juist dat vermelden van die tarieven en de mogelijke controle ne men bepalen geneesheren- syndikaten niet. Geenzins gaat het hier om een be roepsgeheim zoals men de indruk wil verwekken. Wel zal, maar niet meer dan voorheen, het inkomen van de artsen kunnen gecontro leerd worden. Maar bij wie, van arbeider, bediende, be drijfsleider, nijveraar....,kan dat niet. Willen de genees heren zich aan deze regel onttrekken? Dat men dit dan klaar en onomwonden zegt, maar geen argumenten ter verdediging van patiënten bijsleurt die niets met de zaak te maken hebben, of is het ganse manoeuver een aanloop om zich te ver zetten tegen bepaalde voor stellen van het verslag Petit ter gezondmaking van de ziekteverzekering. Dan komt het protest van de genees heren te vroeg en zou het wel eens kunnen dat gegronde VERBROEDERING Onder leiding van burgemees ter Lejuste heeft een delegatie van 200 personen het weder- bezoek aan Membach afge legd. leder werd er prinselijk ontvangen door de joviale be volking die heel gastvrij een feestdag op stapel had gezet: na een geconcelebreerde mis door de pastoors Verwimp en Bastin werd een feestoptocht georganiseerd waaraan de Chirokapel Gijzegemse mu ziekmaatschappij naast de twee thuisfanfares Saint Jean en Saint Joseph hun mede werking verleenden. Bloemen werden neergelegd aan het graf van de onbekende soldaat en na de verbroedering plech tig onthuld: geschenken wer den uitgewisseld waarna ieder zich aan tafel begaf voor een gratis maar buitengewoon ko- pieus verbroederingsbanket. In de namjddag werd met een geleide wandeling het dorpje Membach zelf verkend: 6000 ha groot ligt het aan de rand van het Hertogenwald, en met zijn 900 inwoners is het na fu sie met Raeren ook gedoemd om als zelfstandige gemeente opgedoekt te worden. Na af loop werd een gezellig samen zijn gevierd waarna de Gijze gemse gasten uitbundig uitge leide werd gedaan: ieder was vol lof over de joviale ontvangst die dit klein dorpje aan haar Gijzegemse gasten heeft aan geboden!!! GEMEENTERAADSZITTING Op de dagorde van deze zitting waren tien puntjes ingeschre ven en toch vonden schepen Arthur Boey en Roger Coen het niet de moeite te komen opda gen! Het leegstaande zwembad, waarvoor de exploitatiever gunning reeds geweigerd werd, zal omgebouwd tot een bergruimte, met bovenop een podium voor openluchttoneel, volksdans of muziekmanifesta ties. Deze bergruimte zal in het diepe gedeelte ondergebracht worden, terwijl het ondiepe ge deelte of als plonsbak of als zandbak zal omgebouwd wor den. De raad besloot een archi- tekt aan te stellen om het be stek van deze aanpassings- werken vast te stellen. Voor herstellingswerken aan de pastorij werd de kostenra ming van 3.819.388 frank (plannen en bestek) goedge keurd. Ook de herziening van de aanvangsdatum voor we- genwerken in de Stationsstraat evenals de som van 303.240 frank bestemd voor grondwer ken vanaf het klooster tot aan het steation werd aangeno men. De verificatie door de diensten van stedebouw van het aflijningsplan voor Den- derweg en Dekkersweg werd gunstig geadviseerd evenals het initiatief om aan de Mem- bachse burgemeester André en aan de heer Schelfhout (in itiatiefnemer voor de verbroe dering) het ereburgerschap van Gijzegem toe te kennen. De raad nam kennis van de vernietiging door de besten dige deputatie van het raads besluit om het kontrakt voor het ophalen van huisvuil opnieuw te verlengen. De wijzigingen voor de gemeentebegroting 1976 werden als volgt vastges teld: een aanvullende toelage van 4.000 frank werd voorzien In Moorsel herleefde de vroegere periode ter gelegenheid van de laatste Pikfeesten van de Falluintjesstreek. Er werd gepikt, gestukt, gezant en gereden volgens het oud «sisteem». De hele Eikenstraat had zich daarenboven uit solidariteit met de inrichting gekleed naar ouderwetse trant en op veie plaatsen «stak de bezem uit». STOOMTREIN Meest spektakulair was toch alleszins het verschijnen van de oude, vertrouwde stoomtrein waarvan de voorzaten zich tooiden met namen als «den Bokser» en «Leireken» en die men in het Aalsters station helemaal op het laatste spoor moest gaan zoeken. Na zeventien jaar afwezigheid werd wel geapplaudisseerd bij het verschijnen van dit gevaarte maar tevens werd hier en daar wel een traan weggepinkt. BLJ KUIPER Volledig aangepast aan dit verleden was dan wel de Herberg bij Kuiper', waar het verleden om zo te zeggen is blijven stilstaan en waar Lamiek en kop werden verorberd zoals voor heen. het hele interieur schijnt U bovendien in de tijd van grootmoeder te doen belanden. Zo evolueerde deze oude dorps herberg tot een trefpunt voor wandelaars van allerlei aard die er even verpozing kwamen zoeken. Neen, een juke-box was er niet te vinden. Wel had schoonzoon POPOV feesten te Gijzegem, een groot succes (el) voor de karabijnschutters, 10.000 frank voor de KWB, 1.500 frank voor 't Klein Mu- zieksken, 5.000 frank voor Kaatsklub Gijzegem Sportief, 60.000 F voor het feestkomité en 40.000 F voor de jumelage met Membach, als toemaatje ook nog 600,000 F voor wer ken aan het rekreatiecentrum, 100.000 F voor het ondertioud van de groenzone en 50.000 F voor aanplantingen. Na de zit ting kregen de aanwezige raadsleden een prachtige kleu- renwandfoto aangeboden waarop de elf raadsleden de gemeentesecretaris in kos tuum afgebeeld stonden, dit als geschenk bij het afscheid van de gemeente die per 1 januari door Aalst wordt ingepalmd! RESTAURATIE KERKORGEL Het Gijzegemse kerkorgel schijnt de jongste jaren vooral onder de droogte geleden te hebben: het is in vergevor derde staat van verval en voor de restauratie ervan werd het koket sommetje van drie mil joen vooropgesteld. De raads leden schenen principieel ak koord te gaan om dit kerkorgel, dat niet geklasseerd werd en vooral aan de aanvoerpijpen in groot verval verkeert zo vlug mogelijk te laten restaureren. Liefst ietwat vlugger dan de express-restauratie aan de kerktoren: bijna een volledig jaar heeft men na de aanbe steding moeten wachten op de aanvang van de werken die nu pas zijn afgelopen!! SINT-ROCHUSBEELDJE Dit beeldje stond jaren ten toongesteld in het kapelletje aan de Kerkstraat. Niemand keek er naar om tot pastoor Verwimp op een dag het be eldje meenam om het ter gele genheid van de Eeuwfeesten van de parochie tentoon te stel len. Conservator Dauwe kreeg het beeldje te zien en hij schatte de waarde op 300.000 frank. De vraag die iedereen zich stelt: «Van wie is dit beeldje, van de gemeenschap of van de heer Peeters, die zich als ver moedelijke eigenaar naar voor schuift?» De heer Peeters bezit een van eigendom, waarin de kape1 1 in 1889 aan de familie wordl toegewezen. Van het beeldje is echter geen sprake zodat de vraag blijft: «Van wie is het be eldje eigenlijk?» Volgens artij kei 2279 (al wat bezit is eigej naar) het feit dat het beeldje onroerend goed is (niet vast! gehecht) en zodoende dom van bestemming gebouwd ter ere van avn Sint Rochus) is het volgens de heer Peeters onomstotelijk bewezen dat het zijn eigendorr is. De bewering dat deze kape; op het grondgebied van de pa] E ters Oblaten staat nu ver kocht aan de gemeente Gijzej y gem) en zodoende eigendorT q van de gemeenschap Gij-, y zegem) is volgens de heej k Peeters klinkklare onzin. He betwiste Sint-Rochusbeeldje is E nu in verzekerde bewaring to uitgemaakt is wie de eigenlijk bezitter is van een kunstwerkj dat jaren onbewaakt in d Kerkstraat te praal stond. Dirk Daeieman Vervolg van blz. Philemon Saeys een onlangs op de kop getikt oud mechanisch orgel degelijk gerestaureerd, althans volgens het uiterlijke want, wanneer Anna er een ouderwets «kwartje» had inge stopt, kwamen er hele reeksen min of meer welluidende noten uit waarbij men, met enige goede wil. wel een of ander oud wijsje herkende. Hier is dus nog wel wat aan te doen. DE OUDE LIER Alhoewel men een lier eerder een Alhoewel men met een lier eerder een te betokkelen snaar instrument bedoelt noemde men hier ook de trots van Anna, een «lier». Met gelijkematige draai weet Anna er immers allerlei walsjes, flink in de maat en zeer genietbaar kwa tonaliteit, mee te reproduceren zodat men zich weer enkele tientallen jaren terug waant, vooral dan als uit de zak van de oude zwarte voorschoot de «oude snuifdoos» wordt bovengehaald en de waardin u van deze «heerlijk heid» laat meegenieten. L.H. DE SPELEMANNEN De heidefolk van Roland Wis sels en zijn «spelemannen» kunnen we omwille van hun traditionele benadering van de vokale en instrumentale volksmuziek best in een soort midden-groep plaatsen. De Limburgse Spelemannen zitten immers nog enerzijds geworteld in de aanpak die ty pisch was voor groepen als De Vlier: een uitgesproken be langstelling voor het instru mentarium en liederenmateri aal uit het autentieke volksar senaal. Roland Wissels gaat hierin evenwel niet zo ver als zijn vriend Hubert Boone van de Vlier; hij houdt zich niet zo halsstarrig aan de oorspronke lijke vertolkingen en brengt b.v.b. zijn Kempense dansen met een vrijere pols. Stillistisch is de groep «De Speleman nen» dus best te vergelijken met de Brabantse groep «Jan Smed». De traditiegebondenheid houdt De Spelemannen echter weg van een andere benadering van de volksmuziek: deze van onder meer Rum. De twee vio listen van De Spelemannen zullen zich nooit wagen aan speeltrand van een Wiet van de Leest. Geen ongebreidelde virtuositeit dus en geen heden daagse geluiden, alleen best te genieten ballades, liederen, kadrillen, dansen enzomeer, die u zonder twijfel naar het Oud-Hospitaal moeten kunnen lokken. (Naar ons weten bracht De Spelemannen totnogtoe slechts één langspeler uit «Traditionele vokale en strumentale volksmuziek het Oude Land van Loon». Co de: Alpha 5012.) RENE DE WITT! De Spelemannen

De Voorpost | 1976 | | pagina 2