H- H- H- H- H- Meh pikkels of ajontjes 22ste POLITIEKORPSDAG EN OPEN POLITIEDAG BON GOED VOOR b- AJONTJES 'S NACHTS TOEN HET DONKER WAS BELGISCHESPION N.V. KANTOOR RAVIJTS De Voorpost - 20-8-76 - 3 oor de 22ste maal zal de Aalsterse politie in feest zijn op 3,4 en 5 september a.s.. Met de fusie het vooruitzicht is het ook de laatste van het huidig Aalst. anaf 1 januari 1977 gaat het immers om een samengevoegd politiekorps wiens terrein lermaal zo groot wordt, met onder meer zes industriegebieden en een bevolking die bijna het ubbele zal bedragen. It alles belet niet om nu nog de feestelijkheden volgens een traditie verder te zetten binnen grenzen van het huidige Aalst. feite verloopt het programma volgens een reeds aloud patroon, met de medewerking van e Koninklijke Politieharmonie van Mechelen. EZOEK AAN HET •OLITIEKOMMISSARIAAT erleden jaar bezochten on- pveer 900 leerlingen van de alsterse scholen het politie- Dmmissariaat ter gelegenheid an de korpsdag. Maar niet al en leerlingen en leerkrachten jn op vrijdag 3 september alkom. Elke burger kan van 9 112 uur en van 14 tot 17 uur et kommissariaat bezoeken krijgt deskundige uitleg, en bezoek dat we ten stellig- e kunnen aanbevelen en aarom dat het des te jammer dat precies een «werkdag» tgekozen werd waarbij de eesten pas na 17 uur vrij zijn. et het bezoek aan de dien en van de stedelijke politie wil en immers een nauw kontakt werkstelliger) tussen de be- ilking en de politie, ir dit kontakt de bevolking mogelijkheid bieden de poli- beter te kennen en een na- ir inzicht te krijgen in de or- lisatie en de aktiviteit van de ilitie. |p vrijdag 3 september, bin- !n de beperkte uurregeling 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur iedereen volledig vrij het immissariaat doorlopen, ter gans het personeel zijn irmale aktiviteit waarneemt, tt publiek kan aan het perso- I alle gewenste inlichtingen igen nopens de organisatie de aktiviteit van de politie, m zal bereidwillig antwoor- in op alle vragen, rekening dend nochtans met het be- psgeheim. Ervaringen uit het verleden hebben uitgewe zen dat een bezoek on danks de drempelvrees e- norme perspektieven opent in de grote waaier van mogelijk heden die de stedelijke politie dagelijks biedt. Het is zeker ook een unieke ge legenheid om de mensen uit het toekomstige groot Aalst wegwijs te maken en kennis te vergaren hoe of wat een poli- tiekommissariaat in feite is. Niet alleen om een kijkje te nemen «in den bak», maar bo vendien de verschillende de partementen en diensten te doorlopen. Uit vorige gelegenheden weten we dat er niet de minste aanlei ding bestaat om schroomvallig het gebouw te betreden. Men kijkt er u niet aan als boosdoe ner of vreemde vogel. Integen deel, men is er uiterst bereidwil lig. Een bezoek aan deze open deur dag is warm aanbevolen aan allen die zich vrij kunnen maken. Er is bovendien de mogelijkheid om zich ook in groep aan te bieden en alsdan kan men een bevoegde leiding ter beschikking stellen. VOETBALWEDSTRIJD Zaterdag 4 september is er op het terrein van de Osbroek een voetbalwedstrijd tussen de Po litie - Aalst en de Gerechtelijke Politie Aalst. Aftrap te 15 uur. ZONDAG 5 SEPTEMBER EEN HOOGDAG De bijzonderste dag voor het stedelijk politiekorps is zondag IENE KEER PROEVEN VAN e* PIKKELS OF irtii ga OP DE AALSTERSE S3 JAARBEURS! Een echt-en-de-waarheid verhaal over een Voorpostredaktie die zich tot overmatig boemelen laat verleiden door twee olijke wi vrolijkerds ofte een even waar verhaal dat beter met de kortere Qjj. on<lcrtitel «Wanneer de weg naar huis geplaveid is met goede voornemens» het levenslicht had kunnen proeven zoals wij het l_j€ koele gerstenat... Er zijn vele medisch gestaafde argumenten die van deze zin een mooi pleidooi kunnen maken in het voordeel van het bier- wel eens gerstenat genoemd door diegen die het mooie woord gerstewijn, al dan niet terecht, nooit gebruiken vele pro's lieve abonnee en beste sporadische lezer(es), vele pro's die euh jawel: bier bestrijdt hartkwalen, bier helpt het zenuwstelsel in evenwicht te houden en natuurlijk, bier lest de dorst, laaft de dorstige. Dat bier ook smaak en eetlust bevordert, zullen Herman en Simon, wiens respektievelijke familienamen Daeleman en D'Hondt hier niet zullen vernoemd worden omdat zulks niet K past, hier, wel niet in twijfel trekken; althans te zien aan wat 11 bij hen boven de gordel als een gevaarlijk overhellend gewicht naar de grond gaapt. Zij waren erbij die vrijdagnacht, die nacht die ons teder in haar netten hield, die nacht die ons als een ondoordringbare labyrint steeds maar op de verkeerde weg naar huis zette. Bij hen was humor een stoplicht dat steeds op groen stond, bij hen mochten bijnamen, troetelnamen misschien, best aardig klinken: drukker Herman, naar Simon's zeggen «een mislukte hoofdletter» die denkt een sportwagen te bezitten zodra «de chapementbois d raf gevallen is» en Simon, de «slimmen Dommerik, naar de initialen weetjewei, die naar Herman's zeggen zelfs zo ver ging de peperkoek van ene Polle P. in al zijn onwetendheid te verorberen; en dan nog met mosterd op. Simon die Polle niet in het hart draagt droeg dan toch Polle's koopwaar in de maag. Zal ik deze zin laten vertellen dat Herman in zijn drukwerk ooit van een open-schuifdak een apen-schuifdak maakte? Zal ik, nu ik voor mijn schrijfmachine niet durf tikken wat Simon als pasmunt kreeg voor zijn plagerijen? Wel nee, want hoe zou ik vertellen wat ik vertellen wil? Hoe zou'k dan de medeplichtigen aan deze urenlange kroegentocht met *||de vinger wijzen: Roel, hij ook, Riet, o ruisend riet, Emiel Tfegen zijn gewoontes in, André, natuurlijk, Wilfried, de rJ slimste die het gevaar te blijven hangen vrij vlug doorzag en de r hielen keerde en last but not least, ikzelf, Nieskruid de Tweede die nochtans altijd recht naar huis ga na een medewerkersver gadering in het Voorpostkantoor. Hier zit ik dan, met rode hagel in de ogen als nazaten van een Hiet sleeht-bedoelde tocht van namaakpub via namaakpub laar namaakpub en zo naar een nieuwe Voorpostvergadering, !en paar uurtjes later. De vaak is de tegenspeler van de blonde iigarettenkrullen. Ergens ver ten velde vermoed ik een kraaiende haan, de ochtenstond sleurt zich door een blauwe [hemel, de geuren van onze half-zes-steak-au-poivre walmt ons tegen. We danken Herman voorde traktatie, et staat als een paal boven water, het staat als een trouwring fond de zenuwachtige vinger van Emiel's ongeruste echtelijke [huiswacht, we doen het niet meer, althans niet in die mate. "ant hoe maak je iemand diets dat je uit werken was? En als n vrouw vragen zou: «Enfin, Herman, is er nu nog iets «pen?» mag je dan wel antwoorden: «Wacht, ik zal eens gaan tien!» en er weer onderuit muizen? Mag dat Herman? Jij daar met je wijsvingerige ingetogenheid waarmee je aan een pint zit ie nippen en hierbij de bedenking maakt: «Ik geloof dat het «annacht niet donker is geweest!». 5 september, die gekenmerkt wordt door een reeks plechtig heden. Te 10 uur is er in de Sint Marti- nuskerk een Militaire Mis en Te Deum. Na de mis optocht langs de volgende straten en neer legging van bloemen aan de monumenten. Priester Daensplein - Kerk straat - Molenstraat - Kapelle- straat - Graanmakrt (bloem- neeriegging) - Albert Lienart- straat - Stationsplein (bloe- menneerlegging) - Majoor Cla- serstraat - Denderstraat (Bloemenneerlegging Rijks wacht) - Zeshoek - Dender- mondsesteenweg - Vrijheids straat (bloemenneerlegging brandweer) - Vredeplein - Kei zerlijk plein (bloemenneerleg ging) - Vredeplein (bloemen neerlegging) - Nieuwstraat - Grote Marld (waar defile) en op de koer van het stadhuis ont binding van deze optocht. DEFILE Bij het defile van het korps op de Grote Markt, schouwing door de burgerlijke, geeste lijke en militaire overheden. KUNSTCONCERT Te 19 uur is er op de Grote Markt een kunstconcert door de Koninklijke politieharmonie van Mechelen. TAPTOE Te 20 uur zal er een taptoe plaatsgrijpen langs de vol gende straten: Grote Markt - Kapellestraat - Stationsplein (halte) - Stationsstraat - Vrij heidsstraat-Vredeplein (halte) Nieuwstraat en Grote Markt. HERINNERINGSALBUM Ter gelegenheid van de 22ste politiekorpsdag geeft de politie een goed gestoffeerde bro chure uit. Naast de overtalrijke reklame om de kas van het feestkomitee der politie te spij zen en het herinneringsalbum te kunnen uitgeven, is het een gelukkig initiatief, naast de in leidingen, tal van nuttige infor matie op te nemen. De Voorpost bracht omtrent de werking van het politiekom- missariaat en een analyse van de verschillende aktiviteiten uitgebreid verslag. Omtrent de politiekorpsdag schrijft Burgemeester De Bis schop in zijn inleiding** o.a., «Volgens de traditie van deze korpsdag en zijn initiator wijlen Hoofdpolitiecommissaris Ben jamin Bombeeck, gaat het niet zozeer om feesten, dan sen en eten, maar veeleer om de politie beter te doen kennen door de gewone man uit het volk. In zijn openingswoord breekt burge meester De Bisschop een lans voor de herwaardering voor het ambt van stedelijke politie. In de eerste plaats door hogere opleidingsnormen te eisen en het verplicht invoeren van een diploma zoals voor een leraar of onderwijzer. Nationale poli tiescholen kunnen deze nood zakelijke vorming en opleiding verzekeren. Aal het toekomstig stadsbe stuur stelt hij de open vraag: waarmee zal de bevolking van dat nieuwe Aalst het best ge diend zijn; met bekwame en goed gevormde politieagenten benoemd op basis van hun be haalde diploma's of met dat recht van de nieuwe raadsle den om politieagenten aan te stellen zonder de minste notie van hun opdracht, die dan twee jaar later zullen moeten bewij zen dat ze hun beschermende taak aankunnen. VAN EEN GOEDE POLITIE LATEN GENIETEN Hoofdpolitiecommissaris Gee- roms van zijn kant schrijft in zijn voorwoord: De politie van Aalst zal in de komende maan den voor een moeilijke taak geplaatst worden. Niet alleen zullen de gemeenteverkiezin gen in oktober een bijzondere inspanning vragen, maar de samenstelling van de stad Aalst met de acht omringende gemeenten zal zeker de taak van de politie niet vergemakke lijken. Met de beperkte midde len waarover het beschikt, zal het politiekorps echter al het mogelijke doen om ook de be volking van de bijkomende gemeenten van een goede po litie te laten genieten. In die zin zullen ook de toekomstige Aalstenaars uitgenodigd wor den om ons een bezoek te brengen, niet alleen om kennis te maken, maar eveneens om hun wensen en kritiek te ken nen inzake politiewerk. Politiecommissaris JVan Cau- ter tenslotte: In de nieuwe enti teit zullen de inwoners van de vroegere randgemeenten van ons zeker dezelfde service verwachten als de inwoners van de huidige stad. Inderdaad het is niet omdat Aalst, gezien haar geografische ligging en haar bevolking, een schoolcen- trum, een handelscentrum en een administratiefcentrum is, dat we ons superieur mogen voelen tegenover de bevolking van de randgemeenten. In alle omstandigheden en met even veel recht zal de ganse bevol king van de gefusioneerde stad op ons beroep kunnen doen, zodat we zullen moeten hande len overeenkomstig de ver wachtingen van onze bevol king. Dat zal van ons vergen dat we ruim bekend zijn, dat we verantwoordelijkheidszin heb ben, hetgeen eigenlijk het recht van de sterkste uitsluit, dat we vatbaar zijn voor overleg en streven naar een nauwe sa menwerking met onze toe komstige collega's. En besluit: Met deze overtui ging weze het me dan ook toe gelaten aan al de leden van ons korps, en hun familie, te wensen dat ze het komende feest zouden vieren in 'n geest van kameraadschap en in gedachten dat het toekomend jaar nog beter zal zijn in Groot-Aalst. Vervolg van blz. 1 Al hoewel hij jong was. zag hij er oud uit. Hij onderhield voort durend zijn kontakten. Een van die kontakten zou hij ondermeer gelegd hebben tussen de Manhattan direktie en de Arabieren, die de toren zouden kopen. Kuzniak zou toen ge pocht hebben dat hij 40 miljoen kommissie had gekregen. Kuziak had plannen om te Schilde voor hem en Lydia een villa te bouwen met twee zwembaden, een overdekt en een open. André Meert zag zelfs de bouwplannen. Maar in juni zie Lydia: «Het is uit met Valeer.» Ondertussen komen er nog STORY VAN DE LYDUAC BAR De bar werd genoemd naar Lydia V en haar toenmalige echtgenoot Jan. Lydia, afkomstig uit Okegem leerde haar echtgenoot Jan kennen op een feest. Zij huwden en openden eerst een café op de Grote Markt te Aalst ('t Pompierken). Daarna openden zij een bar in de Vlaanderenstraat onder de naam Lydijac. Later wou men een restaurant bouwen. De huidige bouw aan de autostrade. Bij de opbouw liep het echter mis met het huwelijk. LYDUAC NU IN ANDERE HANDEN EN EEN RESPECTABELE HERBERG Het riante gebouw wordt nu opengehouden door André Meert. Een zeer bekende figuur uit Nieuwerkerken. Hij is handelsdirekteur van een passementerie zaak. De firma van wijlen zijn vader wordt door hem, broer, zus en zijn moeder verder gezet. André Meert is overigens ook nog iemand die zetelt in de Belgische Wielerbond en hier, zowel als in de wielerbond heel wat vermaardheid verwierf door z'n talrijke initiatieven. Hij is te Nieuwerkerken gemeenteraadslid. André Meert heeft de Lydiac bar nu in huur. Vandaar dat hij Kuzniak en Lydia goed kent en met hen onderhandeld bij het in gebruik nemen van dit riante pand. ANDRE MEERT: KUZNIACK WAS STEEDS KORREKT In ons gesprek met André Meert kregen we de bevestiging dat de nu beruchte Valeriaan Kuzniak zich steeds zeer korrekt gedroeg. De personen die hem regelmatig opzochten in de Lydijac bar waren overigens van hetzelfde type zoals het zakenmensen plegen te doen. Kuzniak beweerde aan André Meert beroepshalve bezig te zijn met petroleumdollars voor de arabieren. Kuzniac zelf woond^r anderhalve maan in de lydijac bar in afwachting dat zijn appartement klaar was te Antwerpen. Hij kwam nooit in de bar om kontakt te nemen met het kliënteel. Gedurende gans zijn verblijf hij was overigens zeer veel weg verbleef Valeer Kuzniak in de Iprivate woongelegenheid achter de bar. HifR AOuwT «EN KOLTuRcLfc KoLTOttïfL CfNTRWfl ♦«•or steeds telefoontjes voor Kuzniak uit het buitenland. Bijna altijd mensen aan wie hij nog geld moet zegt André Meert. Lydia V, die nu in Deurne woont op een appartement wil geen enkele verklaring afleggen aan de pers. Haar moeder daarente gen zegt aan de pers: «Lydia heeft met heel deze zaak niets te maken. Dat Valeer zich met spionage bezig hield wist zij niet. Zij moeide zich trouwens nooit met zijn zakelijke aangelegen heden. Hij was ons zeer genegen, hij is ons geen geld schuldig. Al wat nu verteld wordt zijn leugens. En ik weet van waar zij Icomen. Uit Aalst! VEIRALIER DA 'T EK VERGEIT zol ek ajjer toch iest en veraal iet willen vertellen, 't Schantj dat de Veirpost va zin es van op de Joorbezze ne stand te zetten. Of beiter gezeid, twie standen rechtoeverien. Kwestje van: dobbel es nog zu dik! En op dènne stand, of die standen, allei ge weit het na toch door zol attoeis den ienen of den anderen moete komme zitten, die, gelèk azze 'k ik, zènnen tovd vermoeist meh èrtikelkes te schroyven ver de Veirpost. Kwestje van de mensjen ne kier loten te zing wie dat allemol die schaa jonges zèn. En ikke, de maan van die Pikkels en die Ajontjes, moen tèn vanoygest dor oeik ne kier komme zitten. Mor 'k hem da zu lank meigelèk ooitgesteldj zee. Moynen toer es mor de léste zoterdag, 'k geloeif dat da den acht-en- twintjegsten es, mor toensj van in den achternoeng hein, want 't smeires ben ek ni spreikelèk 'k moen weirken Awei, on aal mèn fans, of hoe noeme ze die dinges die azu on sommegte jonges meh lank hoor heer sleppen hangen, on aal de mensjen die reigelier mèn Pikkels of Ajontjes leizen, ne goeie rood: kom moy ne kier bezoeken op dienen dag. Ge zee 't ajjer ni bekloagen! Ge meigd allemool ne kier proeven van mèn pikkels of mèn ajontjes. 'k Zal ze mei bringen. Mor allemol ni geloyk hein, ge moedj doveir dénnen bong ooit- snoyn die hier onder stoot, da 'k mèn kosten kaan in reike- nink bringen Afgesproeken? Allaboneur! En tot zienjs op de joor-bezee! Nie, mor 't 'n was da ni woor da 'k naa ne kier waa oever rézonneiren. 'k Zat azoei op mèn intjen te peizen: wa zol ek na verom al ne kier tissen die pikkels en die ajontjes flansen? Op mèn intjen, hem ek gezeid, en dates woor, want doveir moe ne mensj allien zèn. Veil volk en veil lawoyt da bringt a van den dalf. Ge moedj ne kier kennen a memoere lote weirken en ge verschitj er tèn vantoyd zelf af, wat dat er allemool nor boeve komt 'k Zag mèn kas in mèn keiken. En op die kas stoot er nen aan kaffemeilen. En dennen aan kaffemeilen brocht meh verom veil joren achterooit. En 'k was verom eh ghiel klein mane ken. In de keiken woor da 'k opgebrocht ben, woor da 'k mèn hooisweirk moktegen en straf schreif en ziek was en verom geneisden. Woor dat alle doagen 't jacht opgeblonken wiert en woor dat de moeir gediereg stont te moezelen en de réggelateur attoyd tik-tik-tik zoy. Normooi hoeirde dennen tik ni, allien mor as ge allien zitj of as ge verdriet hedjEn wie heid er as jonge gast ne kier gie verdriet? En in die doagen van denne moeir en denne reggelateur, door past oeik denne kaffemeilen in. Ni allien vér dat aad grosjel- ken van: wannier mokt 'n vraa 't mieste lawoyt tissen heer bien? Awei, as ze kaffe moldj mor allien mor da verom zing in a gedachten van dènne kaffemeilen, tissen de knienen va da mensj dat a moeder es, da krasjen van de kaffeboeinen en denne reik Denne reik van denne kaffei die tèn in de bezee wierd gegoeten en door op van dat hiet woter ooit denne moeir En tèn die boeterhammen meh saroep. Hejje g^jjer dat oeik nog g' eiten? Boeterammen meh saroep? 'k Rappeleir meh nog da 'k nen boek on 't leizen was, nen vrien aan boek oever de wotergeizen die nog in den toyd 't kloeister afflegem garranzjeird hemmen en op doynen boek es 't er iveranst nen drippel saroep gevallen en de blooiren plekten on ien Woor es doynen boek naa? Of nen boterham meh melesooiker. Op den delper, meh nen boerham meh melesooiker en de petrolkeire die passeir- degen, meh die belle die beldjegen alle kieren as da wiel ronddrooidenEn dénnen boetermelkpap woor dagge meh dénnen saroep zekken schoein desséngskes kost in moa- kenEn 't 's zoterdoas denne reik van de brooin jyiep van 't schieren en noding de reik van 't hiet woter in de zinken merremit woor dammen ons mosten in w assen En de reik van 't patatterkrooid woor dammen klein pattatjes in bakte- gen, as 't den boer ni 'n zagEn de reik van 't loeif van de roapen woor dammen ginken oon zittenEn de moljer- hoagen woor dammen Ni, 'k gon der meh ooitschien. 't Zol ne ghiele film werren van vroeger joren. En denne film es allien mor ver volwasse nen. Jongeren 'n hemme dor ginne weit af. De die zoeken heer amuzement op ander manieren. Gelèk as op de joorbe- zee op nen oaved as 't er dor den ienen of den anderen «popgroep» es. Ik zal dor oeik zèn, mor ni ver die popgroe pen En aal meh ne kier vroeg ek meh af, binsjt da 'k nor dennen aan kaffemeilen on 't zing was: hoe komt da na da ne mensj azoei van toyd ne kier wiemoejeg kaan werren? En omda 'k allien zat 'k hem 't ajjer zeikest al gezeid? 'n antwoerdegen der meh nimmani. En 'k gink veir de spiegel stoon woor da 'k meh vroeger on scheerden naa scheer ek meh boeven, anders loeip ek in de weg van mèn vraa swansjt da ze kaffe mokt meh den eiletrik en 'k vroeg on denne spiegel: Spiegelken, spiegelken on de mier Hoe gerokt ne mensj wiemoejeg op den dier? En wedje wa da denne spiegel meh antwoerdegen? Hè zoy: Dat es aad werrejn. DOLF MOLENSTRAAT 75 9300 AALST VERZEKERINGEN LENINGEN IMMOBILIEN Spaarkas IPPA Alle takken verzekeringen - specialiteit: le ven Private leningen - Financieringen Hypothecaire leningen 1 en 2de Rang Alle geldbeleggingen Reisconsulent VASCO WIJ KOMEN AAN HUIS: Tel. 053-21.63.64. HUIS VAN VERTROUWEN SINDS 30 JAAR.

De Voorpost | 1976 | | pagina 3