JOZEF JANSEGERS: DAG EN NACHT PARAAT ■L .49? HET VLAAMS KRUIS GEWEST AALST IN EEN NOTEDOP JOZEF JANSEGERS TEN VOETEN UIT BETERE INFORMATIE VOOR SODIGA re RIJDEN OP LEVEN EN DOOD HOE KAN DA NA JEUGDWERKGROEP «AFFLIGEM». 4 - 20-8-76 - De Voorpost In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben we Jozef Jansegers ontmoet. Hij was druk doende in de ruime FFR zaal tijdens de «dodenmars». Bedrijvig liep hij er rond in een klein wit jasje tussen de helpers en helpsters van het Vlaams Kruis. Men zou hem kunnen aanwijzen als kelner, verpleger of dokter. Want Jozef Jansegers loopt er onopvallend bij. En nochtans wees men hem aan om met die man beslist eens te spreken. Die nacht hebben we met Jansegers niet gesproken. Want hij en de mensen van het Vlaams Kruis hadden het meer dan druk met de 1.100 verzorgingen. wtm# SfcWkS' Het Vlaams Kruis werd officieel gesticht in 1927 en kent volgend jaar haar 50-jarig bestaan. Opgericht o.a., met Prof. Daels en Dr. H. Gravez van Aalst. De grote en hernieuwde start van het Vlaams Kruis kwam te Aalst in 1969 met o.a., de gebroeders Talloen. Op het ogenblik zijn er drie ambulances in dienst. De eerste in 1972 en de laatste in 1976. Men overweegt een vierde ambulance aan te kopen. Van 18 september tot 3 oktober zal hiervoor een aktie gevoerd worden. Dit jaar zullen om en rond de 160 hulpposten ingericht worden. Het gewest Aalst omvat 52 gemeenten. Meer dan vijftig vrijwilligers zijn permanent bedrijvig om de diensten gratis te verzekeren. Op een auto of motocross zijn er steeds een 15 personen aanwezig. In 1975 werden meer dan 6.000 zelfklevers verkocht in het gewest. Hoofd- dienstleider - ambulancier Vlaams Kruis, Ge west Aalst. 66 jaar en twee diploma's van ambulancier (Gent en Leuven). Hoopt weldra in het bezit te zijn van het diploma moni tor. 1934 - Volgde de E.H.B.O. kursus in de zaal Koorn- bloem te Aalst en verwierf het diploma. 1940 - Bijzondere prestaties (vrijwillig) in burgerdienst in het Militair Hospitaal te Brugge. 1969 - Mede stimulator bij de hernieuwde start van het Vlaams Kruis te Aalst. 1972 - Zorgde voor een grootscheepse fondsenver- werving en bezorgde aan het Vlaams Kruis te Aalst een eerste ambulance, in één maand tijd. Later zou er nog een tweede volgen. 1976 - Splinternieuwe en derde ambulance waar hij met dit voertuig in amper 6 maanden 10.000 km aflegde. Legde in totaal, gedurende zijn ganse leven, meer dan 600.000 kilometer af met de wagen zonder ongeval. Doorkruiste met de motor, gedurende zijn vakanties, gans Europa. Gewezen turner bij Ganda te Gent (van zijn twaalfde tot z'n 18 jaar) en onderhield deze sport individueel tot z'n 64* jaar. Gewezen worstelaar (gedurende twee jaar). Hobby: vissen en duiven, indien er nog tijd is. Onderscheidingen? Vele. De bijzonderste echter, de waardering en vriendschap van velen. ONVERMOEIBAAR Om onze gastheer in Oke- gem te vinden is het gemak kelijker te vragen naar «den ambulancier van het Vlaams Kruis», dan de Everse weg. Alhoewel, «Jef» woont nog niet zolang in deze gemeen te. Maar iedereen kent hem. Het kan ook niet anders wanneer je met drie ambu lancewagens dag en nacht voor de deur staat. Steeds startensklaar. Met zijn 66 lentes is Jozef Jansegers «Hoofddienstleider-ambu- lancier» van het Vlaams Kruis, Gewest Aalst. Een verantwoordelijkheid, die een enorme inzet vergt. De nacht van 13 en 14 augus tus bewees dit. Wij hebben de E.H.B.O. mensen van het Vlaams Kruis toen bezig ge zien. De ganse nacht door. Onvermoeibaar. Pas rond 10 uur 's morgens keerde Jozef Jansegers en zijn echtgeno te terug huiswaarts met hun ambulance van een der zove le (dit jaar ongeveer 160) hulpdiensten. Zijzijn de spil van de E.H.B. O. dienst. Zij kunnen als het ware niet meer leven zonder hun aktiviteiten in het Vlaams Kruis. Reeds jaren lang. We zijn er nochtans van overtuigd, dat ditzelfde Vlaams Kruis niet zonder hen kan. Het echtpaar Jan segers is als het ware het hoofd en de benen van de gewestelijke dienst. Het is vooral aan Jef te danken dat het Vlaams Kruis ambulan cewagens ter beschikking heeft. Momenteel drie. Dit jaar nog, komt er misschien een vierde wagen bij. STOUTESCHOENEN De moderne hulpverlening eist modern materiaal. Toen Jozef Jansegers in 1934 zijn eerste diploma van hulpver lener behaalde en later hulp posten moest oprichten «per fiets», kon hij niet ver moeden dat hij met zijn enorme ervaring en vooral stoute schoenen, buitenge wone prestaties zou leveren De grote stoot zou in 1972 door «Jef» gegeven worden. In amper een maand tijd zet te hij zich schrap en kwam met een heuse en echte am bulancewagen voor de pin nen. Onvermoeibaar zamelde hij de nodige fondsen bijeen. Klopte bij de geneesheren aan en verwierf het kapitaal waar hij maar kon. In april gestart met de aktie werd een eerste - weliswaar tweedehands ambulance- aangeschaft, die in maart reeds diensten bewees. Het voertuig is overigens nog in bedrijf. In een goede bui van een niet nader te noemen persoon, kreeg Jef met Kerstdag een onverwacht telefoontje. Hij kreg zomaar een wagen ten geschenke. Met de nodige aanpassingen kon het voer tuig in bedrijf worden geno men. Een grote dag werd het dit jaar, toen een spiksplinter nieuwe ambulancewagen aangeschaft werd. Ook met deze wagen bolde Jef reeds meer dan 10.000 kilomter bijeen. Hiermede is men nog niet aan het eind van het wagen park, want dit jaar hoopt men een 4e ambulancewa gen aan te schaffen. Met al deze wagens is Jef steeds paraat om naarge lang de noodzaak, het ge paste voertuig uit de garage te halen. Hetzij ziekenver- voer, dienstreis of ongeval. Jef verdient er geen cent aan. Integendeel, hij zorgt zelf nog voor het onderhoud en al wat er nodig is om het wagenpark in ere te houden. Het onderhoud van het ma teriaal en de wagens vergt minimum drie dagen per week. Er bovendien voor zorgen dat al het materiaal steeds voor handen is. Sa men met zijn echtgenote vormen zij een hecht duo, die daarnaast nog de hulp dienst verzekeren overal waar het Vlaams Kruis uit genodigd is om hulp te ver lenen. Kermissen, koersen, motoren autocrossen, mar sen, feestelijkheden en nu ook gedurende vijf dagen op de jaarbeurs te Aalst. Van de ruim 140 opdrachten was Jozef Jansegers op 62 plaatsen aanwezig. Noch tans moet Jef rusten. Zijn dagelijkse aktiviteiten in Ruisbroek, zijn inzet voor Baasrode en nu de nacht van de dodenmars en mede alle andere onplooïngen ten dienste van zijn medemens, vergen enorm veel van deze man. Soms zijn er dagelijks, de week door, allerlei op drachten. alleen met zijn ambulance, maar ook om zelf en per soonlijk gewonden te ver zorgen. Door zijn rijke ervaring wordt er onverpoosd op Jo zef Jansegers beroep ge daan. STUUR VAAR DIG HEID Om zeshonderdduizend ki lometerzonder ongeval ach ter het stuur plaats te ne men, is geen klein bier. Nochtans, Jef presteerde het maar. Niet te verwonde ren dat zijn stuurvaardigheid overal gewaardeerd wordt en velen nog een lesje kan geven. Niet omdat hij in dringende gevallen van Oke- gem naar Aalst komt in 7 minuten met z'n ambulance. Maar vooral ook om zijn handigheid. Zo is geweten dat hij tijdens de ramp in Ruisbroek tot de enige be hoorde, die met zijn wagen er in slaagde om gebieden te bereiken die voor anderen onbereikbaar waren. Hij was overigens als een der eersten ter plaatse. Ook bij de opvorderingen staat hij zijn mannetje. Het vervoer van geesteszieken is geen eenvoudige opgave. On langs nog een 52-jarige per soon waar een zestal men sen met hun gezamentlijke mankracht geen weg mee wisten, loste Jef in een mum van tijd op. Hij vroeg aan de rijkswachters toela ting om de deur in te beuken van de woonst waar de zieke verbleef en Jef loste het weer op. Als gewezen sportman, tur ner en worstelaar, kan Jef zijn mannetje alleen staan. MEER DAN E.H.B.O. Het echtpaar Jansegers zet zich niet alleen volledig in om een eerste hulp te verle nen. Samen met hun mede werkers vormen zij een hechte ploeg. Ten voordele van de slachtoffers te Baas rode hielpen zij 262.000 fr. bijeen te brengen. Nu nog hebben zij een programma lopen om mee te helpen om voor levensvreugde nog 110 straten te bewerken en de nodige fondsen bijeen te brengen. Daarnaast de speelclub aktiviteit en de verkoop van vignetten. Het Gewest Aalst van het Vlaam se Kruis verkocht verleden jaar 6.000 vignetten. Er is de samenwerking met de vrije autocrossbond van Belgie en dit maakt dat zij een 25 maal per jaar deze De zeer verdienstelijke Jozef Jansegers, ambulancier van het Vli Kruis (el) cross ten lande verzorgen om op te treden bij even tueel ongeval. Hiervoor ver laten zij hun gewest en leg gen ettelijke kilometers af. Niet zelden zijn ^e onderweg van negen uur 's morgens tot half negen 's avonds. MEVROUW JANSEGERS Indien Jef Jansegers de no dige aandacht krijgt, dan is het niet minder waar voor z'n echtgenote. Samen vormen zij een onverbrekelijke tan dem en mevrouw Jansegers behoort zeker tot de moe digsten onder de moedigen om samen met haar man het allemaal waar te maken. Vooral op administratief ge bied (en het persoonlijk op treden bij ongevallen) is zij evenwaardig. De ganse planning van de organisatie berust in haar handen. Zij is ook penningmeester. Zij helpt mee en zorgt er voor dat het materiaal regelmatig nagezien is en aangevuld. Zij zorgt voor het onvermij delijk schrijfwerk. De af spraken met de diverse or ganisatoren van verenigin gen die op het Vlaams Kruis beroep doenZij maakt a^e alle medewerkers de lijst f1* ver van de geplande aktivj teiten. Komt met hen veel" tien dagen voordien sam^ in een vergadering. Zij overal en alom tegenwooj dig. Kortom, het echtpa Jansegers is het hoofd en d benen van het Vlaams Krui* Samen groeiden en veu, groeiden zij, door de jarqs heen, met alles wat ook £hj maken heeft, van ver of n^el bij, met hulpverlening in a breedste zin van het woord?0 Niet te verwonderen dat melt I ons Jansegers aanwees afg' een man (en vrouw) die aai*nr dacht verdienen. Al hun aktiviteiten zijn ov£b rigens gratis. Zij ontvange*st geen enkele frank vergo/r,c ding. Ook alle andere lede van het Vlaams Kruis nie*ar Allen werken volkomen gr/1 tis. '9' Mocht U eerstdaags op i jaarbeurs of elders de^ mensen ontmoeten, daf weet u, dat ze er voor u zit en niets terugvragen. Ee( zeldzaamheid! E.A.P~~ Bij het ministerie van justitie heeft volksvertegenwoordiger Willems er over geklaagd dat Sodiga (SOciale Dienst GAs- tarbeiders) van het arrondissement Aalst, er niet in slaagt bij de diensten van de Vreemdelingen politie inlichtingen te verkrijgen in verband de toekenning van identiteitskaarten, inschrijvingen, hernieuwing en toekenning van immatricula- tienummer aan de gastarbeiders. Ook aangetekende brieven blijven zonder gevolg. Uiteraard brengt dit moeilijk heden mede bij de werking van het sociaal dienstbetoon. Anderzijds bevestigde de mi nister dat aan de administratie van de vreemdelingenpolitie in het geheel geen verbod wordt opgelegd om in kontakt te tre den met de verenigingen voor dienstbetoon aan gastarbei ders. In werkelijkheid zou er zelfs meer met dergelijke verenigin gen worden samengewerkt en in de mate van het mogelijke gevolg wordt gegeven aan hun tussenkomsten. Thans bestaat er echter wel een grote vertraging bij het handelen van de dossiers ir gevolge een aanzienlijke ve hoging van het werkvolumt bt, Dit is evenredig met de aar groei van het aantal in Belgi *at verblijvende vreemdelinge! De vreemdelingenbevolkin,RI verviervoudigde de laatste ja ren. Op het ogenblik zijn ejj>rg meer dan 900.000 ingeschre üe ven. i De minister zei nog dat mer Sodiga kontakt zal worden op genomen om tot een spoedig ad< afhandeling van de nog han *n< gende gevallen te komen Het spreekt vanzelf dat Jozef Jansegers meer dan één sterk verhaal kent. Zijn lange loopbaan is doorweven van gebro ken armen en benen. Grote en kleine miseries. Een ervan steekt er bovenuit. Het betreft een zeer zwaar ge wonde te Berlare bij Lier. Het Vlaams Kruis Gewest Aalst was met Jef op dienst tijdens een auto rodeo in voornoemde gemeente. Bij een ongeluk, waar men de persoon uit het gekantelde voertuig diende te bevrijden had men te maken met o.a., een afgerukte slagader en spieren, om niet te zeggen dat gans de bovenarm bijna afge rukt was. Jef zorgde voor het slachtoffer en men stond 7 mi nuten later in het ziekenhuis te Lier Bij het slachtoffer diende over igens een kunstmatige slaga der van 25 cm. ingeplant te worden, OMHALING Jef en zijn mensen waren van het ongeval diep onder de in druk en besloten om niet alleen het slachtoffer daadwerkelijk te helpen, maar dat ten voordele van het slachtoffer al de be schikbare vignetten van het Vlaams Kruis ter plaatse zou den verkocht worden. Via de luidsprekers maakte men dit i- nitiatief bekend op 't sportter rein en in een mum van tijd wa ren er de honderd vignetten verkocht. Men kon 2.000 F overhandigen voor het voor het Vlaams Kruis onbekende slachtoffer. Lateren zeer toevallig heeft Jef vernomen (via een vriend van de ongelukkige) dat men maar net op tijd ter plekke kwam in het ziekenhuis. Dank zij het zeer snelle overbrengen moest men tot geen amputatie over gaan. fcjL De ene zijn dak is versleten en de andere heeft sleet op z'n binnenkoer. De politie moet hoognodig een vernieuwing van de dakbedekking krijgen en de pompiers een nieuwe verhar ding op de binnenkoer van de brandweerkazerne. De spui ters kunnen zich afvragen wat onze schadebeletters te ver sleten hebben op hun dak. PP' In het algemeen zou men den ken dat de blussers meer da ken verslijten dan binnenkoe ren. Kwestie van hun stiel uit te oefenen. Misschien oefenen onze openbare machtdragers op het dak omdat het kommissariaat toch al te klein wordt. Het is ook niet proper bij de spuiters om met een nieuwe kazerne nu al met een versle ten binnenkoer opgescheept te zitten. Het is natuurlijkambetanterom onder één slecht dak te moeten leven en van de regen in den drup te geraken en onze agen ten moeten nu ook niet gaan roesten van het nat. Daarbij hebben ze geen droogtorens om er 't een en 't ander in te drogen te hangen. De aanbesteding van donder dag 2 september is dus een noodzakelijke sociale zaak van min of meer 607.037 F. Wie er gens nog een proper en dege- ige léc »g lijk dak heeft, dienstig voor ee t t politiekommissanaat. geliev ar zich op het gebruikelijk adre k aan te bieden Voor de verharding van déai brandweer is het een ander zaak. Het bestek ligt ter inzage Wie een geschikte binnenkoe ter beschikking heeft kan als nog een model-eksemplae afgeven. Het moet wel bestan zijn tegen pompiersvoeter brandvrij en moet een beetj langer kunnen meegaan. In het rondschrijven voor d aanbesteding zegt men nie hoeveel de verharding mar L kosten. Maar vergeet niet, di f tussenkomst van de brand weer is gratis. Doe dus niet te I veel water in uw verharding. Vanaf begin september organiseert de Werkgroep voor jeugdaktivi- teiten van het Kultureel Centrum Affligem een derde lessenreeks over zelfverdediging met judo en karate. De lessen gaan gedurende acht weken door steeds op dinsdag eij van 20 tot 22 uur in het Centrum. Aanvullende inlichtingen worden hlerby graag verstrekt door Dirk Van Gijseghem, tel.: 053.70.43.01 Ook met een kursus volksdan Mevrouw Jansegers; steeds paraat voor mensen in nood. (el) sen wordt gestart op donderdag 9 september en dit onder de leiding van Hugette Mortier, telkens op donderdag, eveneens van 20 tot 22 uur. Men kan zich inschrijven bij Herman De Coster, tel.: 053/66.71.19 Bovendien begint eind septem ber een jeugdatelier voor te kenen. schilderen, boetseren. vrij ekspressie en dit onde| bevoegde leiding. De lessen gaai door in het Centrum op zonda) van 9.30 uur tot 11.30 uur. Zowe meisjes als jongens kunnen ei terecht zo ze 7 tot 11 jaar out zijn. Verder volgen nog tijdei de wintermaanden jeugdfilm! poppenkastvertoningen en vet telstonden zo op woensdag- all op zondagnamiddag. LH ut als

De Voorpost | 1976 | | pagina 4