18e HOPPEFEESTEN EEN BLIJVEND SUCCES PROGRAMMA OILJSTERSE SHOWAVOND GROLOSEN? BELLETJESINSTRUMENT? SCHLITTENSCHELLEN INSTRUMENT? FEESTKOMITEE ANTWOORDT ;i 6 - 20-8-76 - De Voorpost Eenmaal per jaar wordt de anders zo rustige wijk Hof Somergem opgeschrikt. Hiervoor zijn negen mensen verantwoordelijk. Voorzitter George Callebaut, Sekretaris Gustaaf Sonck, Penningmeester Norbert Blondeel, Gaby Temmerman, Pieter Herman, Augustin Schockaert, Frans Verbeek, Luc Blondeel en Pierre Uvin. Zij zorgen er voor dat de jaarlijkse Hoppefeesten een blijvende en steeds stijgende waarde krijgen. WANDELEN EN FEESTEN Het loont de moeite om de wijk Hof Somergem te be zoeken. Men heeft er prach tige wandelingen in straten waar nog bomen staan en tuintjes de goed onderhou den woningen sieren. Wie zich niet met de wagen wil of kan verplaatsen kan er met de autobus van lijn twee terecht tot het eindpunt. Bovendien kan men er, zoals nu, elk jaar met half oogst genieten van de Hoppe feesten in de ter dier gele genheid opgestelde en rui me feesttent. Elk jaar loopt er een programma voor elk wat wils. Niet in het minst krijgt de jaarlijkse prondel verkoop bijzondere aan dacht. Enkele dagen voor de feestelijkheden roepen de bestuursleden de buurt schap op om op hun zolder, kelder, stal of waar dan ook even rond te kijken en alle onbruikbare voorwerpen aan de deur te zetten. Oude af gedankte dingen die nog het verkopen waard zijn. Karre- wielenboekenEr was zelfs een heuse auto die voor honderd frank van de hand ging tijdens de openbare verkoop ten voordele van de wijkkas. Deze maal waren er zelfs twee antiqairs aanwezig, tuk op een mogelijk ekstra koopje. Ook al is er het ple zierig handeltje er voor de lol. Net zoals de gerrebol- ling. En wie met kennis van zaken met het ronde ding overweg kan pal in de gleuf, wint een kip. Een van de honderd panklare kippen GEEF CAFE'S De onverhoedse wandelaar weze gewaarschuwd. In de wijk zijn er geen herbergen om de dorstigen te laven. Men kan het met des te meer grondigheid tijdens de hop pefeesten in de feesttent De bestuursleden laten het niet aan hun hart komen en hebben het caféprobleem zelf opgelost. Een grote ca ravan wérd als klubhuis in gericht met alles er op en er aan. Hun vergaderingen ver lopen bijgevolg zoals alle vergaderingen. Hun rijden gebouwtje hebben ze overigens regel matig nodig. De inrichters beperken zich immers niet tot de traditionele hoppe feesten. Elk jaar is er het Sint Maartensfeest. Een driekoningenrondgang. Ook al eens een kaart-avond. Wanneer iemand in de wijk komt te overlijden herdenkt men deze mensen niet al leen tijdens een jaarlijkse H. Mis maar wordt op de dag der begrafenis een kroon ge schonken. Tijdens de week van de sol daat krijgt elke militair-mili cien uit de buurt vijfhonderd frank. Ook op moederdag werden -vroeger- aan alle moeders bloemen gegeven. Zomaar aan huis. Deur per deur. Maar zegt men in het be stuur, men gaat er veel te lichtvaardig overheen. De mensen beschouwen het al lemaal als «normaal». De goede gaven worden dood gewoon in ontvangst geno men of het zo moei zijnMen vergeet de inspanningen en het doel van de initiatiefne mers. Zij vinden het spijtig dat de bloemen of de vijf honderd frank in ontvangst worden genomen of het om de goedkoopste huis aan huis reklame gaat. Vandaar dat er nu geen bloemen meer uitgereikt worden. IEDEREEN IS LID Het komt zelden voor dat we een vereniging tegenkomen die geen steen en been kla gen over hun fondsen. Zon der inspanning gaat het nochtans niet. Alhoewel, iedereen is lid. Gratis. Dit jaar werd er zelfs geen om haling gedaan. Vroeger placht men met een kollek- tebus huis aan huis te gaan en kon iedereen geven wat hij wou. De inkomsten ko men elk jaar van de hoppe feesten. Bovendien be schikt de wijkvereniging o- vereen reeks eigendommen onder vorm van materiaal. Vlaggemasten, vlaggen, ladders, kruiwagens, een eigen elektriciteitsinstalla tie. Geluidsversterking voor luidsprekerwagen. Een grote hulp hebben zij bovendien aan Peter Geerts, afgevaardigde van een Het jeugdige publiek kwam zeker aan zijn trekken tijdens de hoppefeesten (jm) 27 OOGST 20.30 UUR 1Orkest F.S.Band 2. Welkomwoord conferencier voorzitter A. K .V. Kamiel 3. Het orkest met potpouri van oiljsterse liedjes 4. Michel met Deis melodie en Michel van 't hol 5. Ajuinboer met London in oiljsterse feestroes 6. Prins Johny: (Alledaugen in Oiljst (Oiljsterse Fusie (Oiljsteneers 7. Voorstelling kandidaten Bloemenfee 1976 8. Gillis Dansen nieuw lied 9. Kunst, licht en vrijheid-toneelgroep Pantomime (Frans Wauters (O. Mortier) G. Van Nieuwenborgh) 10. Antoine en Myriam (Wedjet nog den toid van vroeger) (Oiljst jagoi allien) 11. Prinsencaemere: Een mengsel van een Koningin Elisabeth-wedstrijd met een stukje Festival van Vlaanderen 12. KamielEn zo geval PAUZE 13. Harry Pinky (lied) 14. Burgemeester Marcel De Bisschop(afscheid van de wapens) 15. Luc De Mot (bas) zingt twee gekende aria's 16. Chevaliers (-hier spreekt ment Oiljsters (-op vakance (- in Oiljst es't karnaval 17. Prinsencaemere: DeSteire 18. IsCumaLiom: - de stoop -destokkendans - holleblokkendans 19. Stemmeingstrio: -Marieken - Verboeijen te smoeiren 20. Laureaat beste persartikel 21 Dolf Van Den BergheConcerto in Oilsjterse B.Stijl 22. Herman Daeleman- salie klein Oilsjt - afschoid van 't komitoit 23. Finale: Potpouri van alles wat in Oiljst lacht, zingt, sprekt en danst! gen integraal naar de volley bal klubkas. Voorwaar een unieke gelegenheid in een gebaar van echte vriend schap. Gewoon toegestaan als service en buurtdienst. AANDENKENS Nu al leggen de inrichters kontakten voor de volgende feesten. Maar telkens ne men zij afscheid van de vori ge met een reeks prachtige herinneringen. Niet zo maar in het geheugen of op een foto. Zij hebben een veel origineler aandenken. Een schilderij van kunstschilder Vic De Neve. In dit boek zijn de anekdoten verwerkt. De Bob en het podium, de twee maal drie koningen, Jef en brouwerij, die hen helpt waar hij kan. Ook door het ter beschikking stellen van o.a. een kamion voor ver voer. De bestuursleden helpen zelf bij het opbouwen van de tent en leggen met eigen hand de vloer. Tot enkele jaren terug zorgden ze zelf voor de tapkast en bedie ning. Iets wat ze nu overla ten aan kelners. De feesten nemen zo een uitbreiding, dat deskundige hulp meer dan nodig is. Verleden jaar mocht men zich zelfs beroemen op bui tenlands bezoek. In gezel schap van Burgemeester De Bisschop bezochten toen een groep Israeli's de hop pefeesten en amuseerden er zich kostelijk. Ondanks de uitgebreide politiebewaking in burger, want 50 Israeli's zomaar voor het grijpen... Men kan nooit weten ten tijde van kapingen en ander minder net amusement. DIENSTVAARDIG Een der kenmerken van de organisatoren is in de buurt schap niet alleen een sfeer van gezelligheid te schep pen, maar ook hulp te bie den waar het kan. Vandaar de ladders en de kruiwa gens, die ter beschikking staan. Men richt er ook zit dagen in waar men terecht kan voor de jaarlijkse fiets platen Een ander te waarderen fe nomeen. De toegang tot de feesttent is volledig gratis. De organisatoren willen geen munt slaan uit de be zoekers. Ze vragen niet beter dan dat iedereen zich zou amuseren met een drankje aan redelijke prijzen. Bo vendien verloopt het alle maal zonder herrie. Na 18 jaar feesten is er nog geen enkele moeilijkheid ge weest VOLLEYBALKLUB KUKLOS Een van de gelukkigen die de organisatoren van de hoppefeesten bijzonder dankbaar mag zijn is de voornoemde klub. Vanwege het bestuur kregen ze zo maar gratis de grote tent ter beschikking en kon deze volleybalklub, ten voordele van hun eigen klubkas, zon dagnamiddag een tiener namiddag inrichten. Zelfs de dranken werden hen ter beschikking gesteld aan de inkoopprijs. Alle inkomsten van de tienernamiddag gin- Het belletjesinstrument van Roger Troch, Kammestraat te Meldejrt, waarover reeds in de maand maart een artikel verscheen, schfynt voor het ogenblik veel belangstelling te wekken. Waar oorspronkelijk gedacht werd aan een unicum blijkt dat er reeds misschien niet dezelfde maar alleszins analoge, gelijkaardige speeltuitgen gekend zijn, althans door sommigen. BELLETJES AAN RIEMEN Het instrument van Roger Troch bestaat uit 25 riemen met eraan, chromatisch erop gemonteerde koperen belletjes waarbij enkel de ut ontbreekt, en met een tessituur van twee volle oktaven. Grootte en aantal van de belletjes variëren volgens de verlangde toon en onderaan hangen kwispels, verschillende van kleur, naargelang het om een hele toon gaat of om een verhoogde of verlaagde. De vraag naar de naam, de oor sprong werd gesteld en pas nu schijnen enkele tongen los te komen. VAN ADELUKE AFKOMST Volgens klown Stanny Van Den Berghe uit Gent, die over een dergelijk instrument waarbij dan de fa ontbreekt beschikt, heet dit speeltuig een «grolosen» en is het een cirkusinstrument in de 19e eeuw in Rusland ont worpen door een Belgisch edel man. Stanny kreeg het instru ment van zijn vader die het op zijn beurt ontving van de klown Ribo Junior. Dezes vader leefde in de tweede helft van de 19e eeuw, heette Manbag, was van adellijke bloede en werkte als Engels diplomaat in Rusland waar hij entoesiast de cirukus- school volgde. Bij de africhting van varkens, ezels en honden gebruikte deze man de bellen die rond de hals van de paarden hingen en liet daarvan dan het bedoelde mu ziekinstrument vervaardigen dat hij naar België meebracht toen hij om ons onbekende redenen Rusland diende te verlaten. Met dit speeltuig werkte Ribo junior in cirkussen als De Munck. Sayme en Saratos. Vader Van den Berghe kreeg het speeltuig van Ribo na het faillissement can Saratos. Nu nog gebruikt Sanny Van den Berghe de grolosen als hij optreedt onder schuilnamen als The Daniels of Les Buxallatinis, maar of het even omvangrijk was blijft nog wel een open vraag. Alleszins herinnert Van den Berghe zich nog een attraktie waarin de paardenbellen rond polsen en voeten werden gebon den voor een «muzikale boks match». SCHLITTENSCHELLEN- INSTRUMENT Volgens een andere Gentenaar, musikoloog Godfried Willem Raes heet dit speeltuig gewoon «Schlittenschelleninstrument». Deze naam vond hij immers in G. Avgerion's «Handboek van slag- en effektinstrumenten». Het aantal riemen vermeld in dit handboek klopt volledig met het instrument van Roger Troch. Deze musikoloog wenst daaren boven alle musikologen van het volgens hem «klassiek vastge roeste type», vervreemd van het huidige muziekleven, een vre dige dood samen met Bach, Beethoven en... de Beatles! ROGERTROCH Röger Troch, eerste geïnteres seerde in de zaak. bezocht reeds andere bezitters van een analoog instrument maar kwam wel tot de constatatie dat, van wat hij tot hiertoe kon zien, geen enkel beantwoordde aan de con structie van zijn eigen «belletjes instrument». Ook uw \erslaggever, die via «De Voorpost» de kat «de bel» aanbond, kijkt uit naar verdere reacties, zelfs al kwamen ze van een vroegere instrumenten- manifactuur in het Zwitserse Lausanne. de bloedneus en al wat ooi met het clubleven te mak© A heeft voor, na, of tijdens hejfl gebeuren. V Wanneer de buurtschap aarj de koffiekoeken en gerrebolC ling toe is van maandagnaiv middag, dan zijn deze regely getypt en heeft de Aalste* naar, die niet op de Hoppe feesten aanwezig was, eerW* prettige bijeenkomst geB' mist. Reden te over om heW te onthouden voor volgent jaar en het bezoek te koppe len aan een flinke wandelinj f in de wijk Hof Somergem De Hopduvel, bedoeld de kwade geesten weg t^' werken, zal u een kwaa(ij( doen en is overigens veili M opgeborgen. 'ffE Dhr G. Temmerman, één der organisatoren van de Hoppefeesten (jm) Namens het feestkomitée, dat zich in de vorige editie naar aanleiding van het artikel «Feestkomi tée toch VZW» nogal benadeeld voelde, ging de Voorpost met enkele aktieve leden van dit komi- tée praten. Eerst werd kontakt genomen met de nieuwe voor zitter, de Heer André Dooms. We vroegen hem zijn mening over dit artikel. Doch hij gaf er de voorkeur aan dit alles eens uit te praten in een gesprek dat De Voorpost toch met hem zou heb ben in de zeer nabije toekomst. Dit begrijpen we volkomen. En ook een zekere schroom omtrent het feit dat hij een overleden schoonbroer op volgt, benevens het feit ook dat de heer Doorns de tijd moet krijgen zich wat dieper in het voorzit terschap in 4e werken. We spraken verder ook met de heren Simon D'Hondt en Frans Wauters. Wat de opvolging betreft: het was toch maar normaal dat een partijgenoot van de overleden voorzitter zijn functie zou overnemen, waarne mend of niet. Wat in dat artikel door de heer Bogaert gezegd wordt over de verantwoorde lijkheid die een waarnemend voorzitter eventueel niet in voldoende mate zou bezitten, kan maar één ding gezegd worden: kan deze voorzitter, zelfs indien «slechts» waarnemend de idealen van een familielid verloochenen? En waarom zou hij zijn functie niet volwaardig behartigen? De Heer Bogaert zinspeelt ook op het feit dat het Schepencollege niet op de hoogte zou zijn van aankopen die door het feestkomitée gedaan wor den. Maar van elk verslag van een vergadering van het feestkomitée gaat een kopij naar het sche pencollege. Zien zij deze verslagen wel voldoende in? Bovendien heeft het schepencollege toch het recht deze vergaderingen bij te wonen. En wat de onvoldoende verantwoordelijkheid van het feest komitée betreft: er zyn heel wat leden die voor de zaak belangloos hun beste krachten invetten. Gaat karnaval er niet op vooruit, om maar één din g te noemen? En is het zo plezierig om prijzen voor een bloemenfeeaanstelling te gaan bedelen? Niet dat het ons tegensteekt. Maar we doen het toch! En wat die aankopen betreft waar de stad niets van afweet. Dat zijn inderdaad stickers en folders die allemaal uitgedeeld werden vóór karnaval. Die folders zijn trouwens door de stad gedrukt. Behalve de werkuren heeft het feestkomitée zelfs inkt en papier betaald. Die stickers en folders zijn toch een reklame voor de stad? Wij krygen in derdaad een flinke subsidie van de stad. Er werd inderdaad twee miljoen gestemd. (Maar we heb ben geen twee miljoen gezien.) En dan zyn er weer die bewuste boeken over «Aalst Karnavalstad». Het feestkomitée besliste inderdaad in een vergadering enige aankopen te doen. Ze zyn bestemd als geschenk voor bijzon dere gelegenheden: ontvangsten te Aalst, of dele gaties van Aalst naar de «vreemde». Men kan toch niet voor eeunig de immer dezelfde plaketten van de stad als «geschenk» blijven aanbieden! Men mag bovendien het feestkomitée zeker niet van financiële knoeierijen betichten. Wat de Handelsfoor betreft, bv. gaan de inkomgelden inderdaad naar het feestkomitée. Maar men moet er dan bijvoegen dat de uitgaven ook voor het feestkomitée zijn. De akkomodatie van de fees thallen werd door het feestkomitée bekostigd (ventilators, luidsprekers enz.). Het feestkomitée betaalt ook de attrakties en de andere kosten. De handelsfoor wordt bovendien toch ook ingericht door het feestkomitée in samenwerking met het schepencollege? En wat de «boeken» betreft: die worden inder daad nagekeken. En wel door Schepen Ringoir en twee afgevaardigden van het komitée zelf. En wat betreft de moeilykheden in het feestkomi tée. Die zyn schromelijk overtrokken. Door het ontslag van een komitée-lid zijn enige zaken erg opgeblazen geweest. Maar als men er goed op ingaat: het feestkomitée werkt helemaal zo slecht nog niet, hoor! Integendeel. En verder bestaat er inderdaad een evolutie naar een VZW toe. Niets daartegen. Maar waarom wacht men toch niet op een volgende legislatuur? In het bewuste artikel van vorige week stond dat de moeilykheden vlug opgelost kunnen worden. Inderdaad: misschien nog vlugger dan men denkt. Men ziet nu de zaken zoals ze zyn. W.L. ti. ori EV RA ld ord arr Bpe ai ere: ng<

De Voorpost | 1976 | | pagina 6