ALKUONE NEEMT GOEDE START ONZE HOFSTAADSE NÏEUWSTROMMEL w&m Mi HONDEN BIJ ROCHUSKAPEL 10 - 27-8-76 - De Voorpost Verder nog een hele pleiade optredens zowat overal. De groep wordt eveneens ontvan gen door de ambassadeur op de Belgische ambassade Voor de ouders van de meerei zende leden kunnen we ver melden dat alles tip top in orde is. S.J. VAN ONZE KORRESPONDENT UIT NOORWEGEN Zaterdag 14 augustus vertrok de kunstgroep Alkuone op toernee door Noorwegen. Na een tweedaagse busreis met overnachtingen in jeugdherbergen te Hamburg en Hirtshals, zette de groep op maandag 16 augustus voet op Noorse bodem. Na een bootreis van vier uur, van Hirtshals naar Kristian- sand, belandde de kunstgroep Alkuone op Noorse bodem Na de verwelkoming, door de kon sul in de haven, werd de toer nee door Noorwegen aange vat. Eerste pleisterplaats was het legerkamp van Evjenoen. De ontvangst was er allerharte lijkst. De groep werd er bij het binnenrijden al dadelijk over rompeld door de tonen van de Brabaponne. Voor de Noren is de nationale hymne iets hei ligs. Bij de Vlamingen was de mening echter verdeeld. Het sympathieke gebaar van de Noren alleen al bracht ec hter iedereen al dadelijk in de goede stemming. De show die 's avonds in de prachtige fees- thalle van het kamp opgevoerd werd verstevigde nog de vriendschapsbanden tussen Alkuone en het Noorse publiek. Na de landmacht was het de beurt aan de luchtmachtbasis van Kjewek om de groep te huisvesten. De Noren schenen er een erezaak van te maken de Belgische gasten zo goed mogelijk te vertroetelen. Het ontbrak Alkuone werkelijk aan niets Tijdens de tweede avond van het verblijf te Kjewek werd er ook opgetreden. Een van de eregasten in de zaal was de konsul. Het sukses bleef niet achterwege. Een vlotte show en een entoesiast publiek. Maar de show must go on en na twee dagen optredens en repetities werd ook even aan ontspanning gedacht. Gedu rende twee dagen verhuisde de groep naar Kzagero waar ze aan de boorden van de prach tige Fjord overnachtten in een landelijke jeugd herberg. Het programma van de groep omvat nog heel wat agenda punten die ons bij het toesturen van dit bericht moesten afge werkt worden. Op 21 en 22 augustus waren zij te gast in Gjowik. Op maandag 23 augustus terug naar het Ie- De wijk Nievel, in de schaduw van de aloude Abdij Affligem, heeft steeds veel belangstelling getoond voor de eigen Kapel uit het jaar 1550, toegewijd aan St.-Rochus, patroon tegen de pest en vóór de hop en vermits er op Nievel veel hopboeren wonen... In een sympathiek kader, nl. de voortuin van de Kapel, in de schaduw van oude linden, beuken, eiken en accacia's, greep nu de Kapelhoogmis plaats in een vernieuwde versie. DOEL Het Comité van de Rochus- vrienden met Voorzitter Piet Heymans en promotor Walter Van Brempten verder secreta ris Alfons Van den Bossche met enkele andere flinke me dewerkers kon het niet aanzien dat de Kapel, hun Kapel, sti laan teloorging. Vóór een paar jaar werden immers reeds ver stevigingen en bepleisteringen aangebracht, zij het dan ook om een minder gelukkige wijze zodat het oorspronkelijk uit zicht van de Kapel gedeeltelijk bleef nog iets bij Rochus, nl. zijn HOND. Rond het thema van de «hond» zou men dan maar een feeste lijkheid trachten te ontwerpen en alhoewel men vreesde dat de eerste poging niet veel meer dan een verdienstelijk pogen zou zijn werd de eerste slag reeds een meesterslag. SUCCES! Succes was er alleszins. De weermaker deed zijn uiterste best, er werd gezorgd door het gemeentebestuur voor een DE KEURING Nadat de Pastoor dan de in, nabijgelegen weide van Janl Coster kwispelende, blaffem of genoeglijk rondlopeni honden globaal had gezege kon worden overgegaan tot hoofdbrok, de keuring. Onder voorzitterschap v. dierenarts Van der Schuer werd een hele jury gevon met nog zeven andere veea sen, nl. Dr. Van Hauwerm ren, Dr. Van de Kerckhove Van Brempt, Dr. De Loor, Van der Goten, Dr. Beeckm en Dr. Van Dijck. An vai ree we eei we roe hai An Deze mannen van de wet^ma schap werden dan bijgesta we door mannen van de prak Fit waarvoor hondenrassen ge geheimen meer hebben, yK Burgemeester Louis Verdo* Ma van Essene van het «Sparrö ?0i hof» en Ernest Van den Brot rel: van het Meldertse «Kennel het Wijmenbos» M nie of i Van ver buiten de streek warj SC| de honden gekomen, zo vi soi Haren en Zwijndrecht. Ei$ mc naardige rassen waren i tel: J rus I fijn j Aa jar- I kul Hofstade beleefde als inzet van de kermhweek een viertal evenementen die telkens door een massale publieke belangstelling geaccentueerd werden. Vooral de viering van Alfons De Grauwe, 50 jaar voorzitter van het Hofstaads feestcomité kreeg een verdiende ereplaats, zowel op de Boeken- en Platenbeurs als op de Dkenijfeesten werd Alfons in de bloemetjes gezet en gevierd om zijn vijftigjarige Inzet. Ook bet kennis torn ooi van VK Nieuw Hofetade, een klub die haar vijflarlg bestaan vierde, werd door een massa toeschouwers meegevolgd. De hondenzegening geschiedde door E.H. Pastoor Standaert.(jm) verloren ging (hopelijk zien we na een tijd wel weer de mooie, rode, blote steen van onder het cement te voorschijn komen). Ook langs de binnenkant was de kapel in verval doch onlangs werd, door de zorgen, van dit Comité, de kapel binnenin op gefrist en werd er ook elektri sche leiding in aangebracht nadat het Gemeentebestuur verleden jaar zorgde voor een treffende verlichting langs de buitenkant. «Koken kost echter geld» en om de kosten te dekken moest er iets gebeuren. Als men het echter wat hoger kon optillen en buiten het financieel aspekt ook het historische, het reli- gieuse en het folkloristische kon laten aan bod komen, zou het inderdaad beter inslaan. De belangstelling voor de Sint-Rochusfeesten was zeer groot.(jm) EERSTE POGING: Was de Kapel van de H. Petro- neila vroeger Kapelleke-Koek, dan was de kapel van Rochus Kapelleke-Peer wegens de pe ren reeds rijp rond Half-Oogst. Elk ja in het oktaaf van 1 Ie Mis opgé- dragen laatste jaren gebeurde dit bijna onopge merkt. Het Comité wilde dan weer bij het oude aanknopen en nieuwe glans verlenen aan de Kapelhoogmis en de H. Ro chus, hun bloedeigen patroon. Met het geplande Hopfeest van vóór een paar jaar was men, wegens de weermaker, falikant uitgespeeld; met de hop zelf gaat het ook niet al zo goed en zag men lochtingen die zelfs niet «opgebonden» waren; van de pest had men in deze pe riode minder schrik maar er Hondenkeuring aan de Rochuskapel.(jm) gekoesterd, gêknuffeld en be wonderd en geen enkele was dan ook «ziek als een hond». Hoeveel honden er juist waren kunnen we uiteraard moeilijk vertellen maar ingeschrevenen voor de Keuring, en dit was maar een deel van het geheel, waren er juist geteld 96, en dit dan honden van alle rassen en variëteiten («merken», hoorde ik iemand zeggen). DANK Na de Eucharistieviering waarin de celebrant, Pastoor Honoré Standaert ook Rochus even in de bloemetjes zette, dankte organisator Walter Van Brempt de vele mee-belevers en de medewerkers. «Er is nog werk op de plank», zei hij, en als volgend actiepunt noemde hij o.a. het in orde brengen van de glasramen van deze kapel. Een speciaal woord van dank had hij uiteraard voor Elisa De Coster die reeds vijftig jaar in de Kapel voorbidster is bij de «Rozenkrans» voor afgestor ven bewoners van Nievel, feit waarvoor ze dan ook door Voorzitter Piet Heymans met bloemen... en zoenen werd bedacht DE REEKSEN Eerst werden de honden ge schift in zes reeksen en uit de winaars van die series zou men dan de uiteindelijke laureate» kiezen. 1 Verdedigingshonden: «Zorba ter Roobos» var Magda Vertieyden, Opwijk met een Vlaamse Bouvier. 2. Jachthonden: «Pluto» van Omer De Meyst, Erpe met een «Labrador». 3. Terriers «Yorki» van Luc Al- laert, Baardegem met een Yorkshire terrier. 4. Doggen: «Blacky» van Ar- mand Govaert van Moorsel met een Boxer. 5. Windhonden: de hond van Jean Louis Denis, Meldert 6. Dameshondjes: «Imelda» van De Cock van Mespelare met een poedel. FINALE T PRIJS: «Pluto» 2' prijs: «Zorba ter Roobos» 3' Prijs: «Imelda» Erna Hernalsteen kreeg met haar Dalmatiêr «Soucky» de prijs van de verstkomende (Ha ren). L.H. BOEKEN- EN PLATENBEURS In aanwezigheid van de beide Hofstaadse schepenen. Van Den nest en Lorie werd de achtste Boeken-Bloemen- en Platen beurs meteen stemmige receptie voor geopend verklaard: in zijn gelegenheidsspeech behandelde de heer De Looze, voorzitter van het Plaatselijke Davidsfonds- komité en tevens initiatiefnemer van deze beurs, de grote veranderingen die op til zijn nu Hofstade binnenkort zijn zelf standigheid zal verliezen: «Nue de veilige pallisade van het autonome Hofstade verdwijnt evolueren wij van florerende gemeente naar een verre bui tenwijk van het grote Aalst: als nietszeggend nummer in deze logge entiteit is het de plicht van ieder om trouw te blijven aan zijn heem gemeente): deze heemliefde is één van de beweegredenen waarom het DF het fotoboek over Hofstade heeft laten samenstellen en versprei den. ook aan het Kollege van Burgemeester en Schepenen van de stad Aalst werd dit prachtig fotoboek toegestuurd: vanhen kwam echter geen enkele re- aktie: het was misschien te weinig karnavalesk!» Hij had een speciaal woordje van hulde aan het adres van Alfons De Grauwe, die vijftig jaar lang het kermisleven in het Dorp en de verschillende wijken animeerde en overhandigde hem het fotoboek: «Herinneringen aan Hofstade». Na een gemeen schappelijke heildronk knipte Marcel Lorie het traditionele lint door en werd een rondgang langs de verschillende standen gemaakt: naast de boekenstand vond men ook de special DF-stand met de nieuwste uitgaven. Ook de bloemenex- positie. de uitgebreide platen- keuze van oude en moderne muziek en de schilderijen van Bea en Louis Persoons waren evenveel blikvangers op deze DF-beurs. Ook de tentoonstel ling door de «Jonge Wielewaal» viel aardig in de smaak van het talrijke publiek: Jean Monnet die later enkele gedichten kwam voordragen hielp op zijn beurt mee om van deze openingsre ceptie de stemmigste sedert jaren te maken!! ALFONS DE GRAUWE Werd geboren te Hofstade in 1892. Volgde aan de akademie de cursussen voor schrijnwerker tekenaar. Als leerjongen werkte hij in verschillende winkels om zijn kennis bij te schaven. Toen de oorlog uitbrak stopte hij met het atelier in Oudegem. trouwde met Emma Van Nuffel en vestigde zich definitief in onze gemeente. Bij de firma Calle- baut arbeidde hij onafgebroken van 1918 tot 1957, jaar waarop hij de pensioengerechtigde leef tijd bereikte. Alfons werd tot voorzitter van het feestkomitee verkozen in 1926: unaniem werd hij door de wijkafgevaardigden aangewezen als ideale man om het feestleven in de verschillende wijken te animeren. Zijn taak bestond vooral in het bezoeken van de verschillende wijkcomités eventuele misverstanden op te lossen zodat iedere wijk telken- jare zijn eigen wijkkermis zou kunnen opzetten. Onder zijn impuls werd elke kermis steeds met een receptie geopend zodat de verbroedering die telkens wordt nagestreefd zich gemak kelijker kon doorzetten. In 1953 was hij mede oprichter van de Hofstaads dekenij, en samen met Gilbert Redant werden de Dekenijfeesten één van de bekendste Hofstaads organisa ties: de winkeliers enthousiast: het publiek werd gestimuleerd Het Davidsfonds huldigde Alfons De Grauwe.(el) door een reuzetombola (bij aankoop van 50 F 1 lot) zodat de plaatselijke neringdoeners hun jaarlijkse topverkoop haal den. In 1961 kreeg Alfons het ereteken voor 35 jaar voorzitter schap. De huidige taak van het Feestcomité beperkt zich heden ten dage tot het opstellen van de kermisaffiche. het verdelen van de gemeentesubsidies tussen de verschillende wijkcomités: hier wordt vooral het organiseren van volksspelen gestimuleerd, kor tom de morele en financiële steun heeft er tot op heden voor gezorgd dat iedere wijk nog steeds zijn jaarlijkse kermis kan vieren: het besluiten van de kermisweek met het traditionele vuurwerk is ook een speciaal puntje waar Alfons sterk aan houdt! Dit alles vertelde hij ons in een kort onderhoud tussen twee vieringen door! DEKENIJFEESTEN Inderdaad, op de openingsre ceptie van deze Feesten werd Alfons De Grauwe nog eens extra in de bloemetjes gezet: schepen Lorie roemde in zijn feestrede de verdiensten van deze vierentachtigjarige man die vijftig jaar lang als diplomaat diende op te treden enmet zijn dynamisme het feestleven in Hofstade stimuleerde: in naam van het gemeentebestuur over handigde hij aan de gevierde het «gemeenteschild» en een pracht- Schepen Lorie opende de platen- en boekenbeurs ingericht door het Davidsfonds Hofstade.(el) geschenk vanwege de raads leden. Het Dekenijbestuur schonk een prachtige kleuren foto aan de medestichter van de Dekenij en vanwege Keizer Kamiel uit Aalst, Prins Karna val, de Aalsterse Bloemenfee en de Hofstaadse fanfare werden nog enkele prachtgeschenken overhandigd, waar Alfons zo mee opgezet was dat hij ontroerd een dankwoordje aan de geno digden richtte: de twee markan te uitspraken de betoelaging is nog vatbaar voor verbetering» en «ik hoop dat we in het kader van Groot Aalst niet achteruitge- steld zullen worden» werden door Keizr Karnaval met een belofte beantwoord: «Wij zullen steeds het Feestcomité op onze aktiviteiten schriftelijk uitno digen wees gerust, alles zal voor U even vlot verlopen als vroeger» Na een heildronk op het voortbestaan en de bloei van de Dekenijfeesten werd met het doorknippen van het lint deze feesten voor geopend verklaard. De Koninklijke Fanfare Sint- Cecilia luisterde deze manifesta tie op VIJFJARIG BESTAAN VK Nieuw Hofstade vierde het afgelopen weekeinde ook het vijfjarig bestaan van de klub. In 1971 opgericht als vrienden- ploegje die vooral wou voetbal len om de sport zelf en niet zozeer met de dwanggedachte van te moeten winnen breidde de klub zich uit tot een vijfentwin tigtal aangesoten spelers. In 1974 werd het terrein «den Ezel» in huur genomen alwaar het eerste kermistornooi doorgang vond. Aangepaste kleedkamers plus kantine werden op eigen kracht opgetimmerd zodat VK Nieuw Hofstade uitgroeide tot een heel goed geëquipeerde vereniging. Dit jaar werd het vijfjarig bestaan gevierd met de derde inrichting van het tornooi (uitslagen zie elders in deze uitgave) en ook met een barbe cue in open lucht waar het talrijke publiek zich kon te goed doen aan elierlei lekkernijen: een stemmige verlichting, het prachtige zomerweer en de lekkere gerechten zorgden voor een bruisend enthousiasem die zich tot laat in de nacht prolongeerde! Het werd alvast een schitterend geslaagd her denkingsfeest! DIRKDAELEMANS omleiding zodat aan de kapel alles rustig kon verlopen en de flink bevlagde tuin van de Ka pel liep barstensvol belangstel lenden voor de Eucharistievie ring waar het Meiderts «Jong Talent» de Mis vocaal en in strumentaal verzorgde. Succes ook vanwege het aan houdend hondengeblaf want honden waren er bij de vleet. Inderdaad, hier werden ze niet behandeld als «eén hond in een kegelspel» of zelfs niet gewoon «behandeld als een hond», hier wist men «waar de hond gebonden lag» en «had men reeds te lang vóór de hon den gelopen om ervan bang te zijn». Hier hadden de honden «geen hondenleven» maar werden ze eveneens als «Teneriffes «Maltezers» en zelfs de i België vier unieke «Galgo Ei pagnols». Buiten de gewone keuring kn gen de begeleiders van h$ hond dan nog een gezom heidsbeoordeling over hun dk en een gelegenheidszelfklt ver. Ruim drie uur duurde de kei ring en zo kon men beurteling alle variëteiten bekijken zoda wie nog nooit een hond goe had bekeken, er na deze pral tische demonstratie reeds ha wat over wist. Ondertussen vloeide 't ge stenat en werden de smak lijke pensen in lange reserr verorberd op een zonoverg< ten feestweide.

De Voorpost | 1976 | | pagina 10