Vrije Tribune SI GEMEENTERAADSZITTING BIJNA EEN SPROOKJE J S.K. FEESTEN PRAAT ER EENS OVER EEN ABONNEMENT... JE ZAL ZIEN, HET VALT BEST MEE SCHLAMMEREN GESTART 2 - 27-8-76 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten beletten deze lankmoedigheid in het daglicht te stellen. Of moeten de Waalse werkers het alleen omtrent de soberheids- politiek uitvechten? Ray DE SMET' HET ENIG GELDIG ALTERNATIEF Terwijl de bikini's en de zomergroenten worden opge borgen voor een volgende va kantie. de vakantiegangers en de landelijke bevolking er gebronsd bijlopen en de zomerliefdes stilaan in het rijk der 'aange name' herinneringen wegzin ken. kijken we stilaan weer nuchter tegen de harde realiteit aan en vrezen voor de toekomst van morgen. Het is niet overdre ven te stellen dat onze bevolking niet gerust is over de toestand waarin ons land zich bevindt na twee en een half jaar geregeerd te zijn door de regering Tindemans, en zich terecht zorgen gaat maken over wat de dag van morgen zal brengen. Er zijn immers te veel zorgwekken de fenomenen om niet bezorgd te worden. De C.V.P., P.V.V., R.W. Regering is onbekwaam: Bij dit alles is het al te simplistisch en volledig onjuist de schuld van deze negatieve balans af te wentelen op de zogenaamde 'intenationa le economische toestand'. Onze bevolking weet zo stilaan beter! Zij heeft bij herhaling kunnen vaststellen dat de regering de evoluties niet onder controle heeft, maar alles uit de hand laat lopen, ze is gewoon onbekwaam. Meer nog, de rekening van haar ondeskundig beleid wentelt deze regering voortdurend af op de werkende bevolking, wat haar meteen ook nog de weinig benijdenswaaridge reputatie heeft bezorgd van een Anti sociale regering. De jongste tijd ging het inder daad bergaf met de welvaart van alle loon- en weddetrekkenden, gepensionneerden, gehandicap ten, enz... Balans ploeg Tindemans negatief De balans van 2,5 jaar regering Tindemans is ronduit negatief. De werkloosheid in ons land, een van de hoogste in Europa met meer dan 8%, en in het bijzonder de jeugdwerkloosheid nemen nog steeds toe. De prijzen bereiken dit jaar. niettegen staande sterk gedaalde loon koststijgingen en de stabilisatie van de olieprijzen, recordhoog ten. De prijzen liggen in 1976 zomaar eventje 100% hoger dan in 1975. De toestand van onze belgische frank laat veel te wensen over. Een zaak is alvast zeker: alle sussende verklaringen van onze blauwe minister van financiën ten spijt is de gezondheidstoe stand van de frank kritiek. Kortom onze sociaal- economische toestand is alles behalve schitterend. Ziedaar het resultaat van een beleid zonder, maar vooral tegen de socialisten. Ziedaar het resultaat van de 'Andere' politiek van de ploeg Tindemans. DeB.S.P.: Het enige en echter alternatief Net zoals dit in het verleden meermaals het geval is geweest, zullen het uiteindelijk terug de socialisten zijn die dit land terug op de goede weg zullen zetten. Onze visies op het economisch beleid vormen het enig valabel antwoord op de uitdagingen van het moderne kapitalisme. Niet de maximale winst voor enkelen en de exploitatie van de massa, maar de bevrediging van alle sociale behoeften langs een democratische planeconomie is ons streefdoel. De totale mislukking van de tot nu toe gevoerde politiek door de ploeg Tindemans. die noch de inflatie, noch de werkloosheid onder controle kreeg, bevestigt andermaal dat de socialistische visie de enig juiste is. De tijd is niet ver meer af dat de totale mislukking van de C.V.P. - P.V.V. - R.W. - regering publiek zal worden erkend. Immers, deze regering bevindt zich reeds volop in haar ontbin dingsproces. Ministers verlieten reeds het zinkende schip en anderen zullen dra volgen. Regeringen vallen altijd van binnen uit! Het ontbindingsproces van de regering is meteen de bevesti ging van het failliet van haar politiek. Wat een anti-socialistische re gering en anti-socialistische lolitiek moest zijp. is'uitgelopen >p een grandiose mislukking, iet land en de bevolking tot chade. Weldra zal de C.V.P. en de P.V.V. de rekening hiervoor gepresenteerd krijgen. Bij de komende gemeenteraadsverkie zingen zal de bevolking het failliet van de C.V.P. - P.V.V. politiek indachtig zijn stem en steun aan de B.S.P. geven. MARTIN HUTSEBAUT Politiek secretaris B.S.P-AaIst WORDT ONS GEWEST NIET GETROFFEN? In Wallonië volgt de ene beto ging of werkonderbreking op de andere. Evenveel protesten tegen het bedrog van de CVP-PW-regering met de in- deks der kleinhandelsprijzen. Voor het ABW ligt dit in de lijn van zijn houding op nationaal vlak, maar ook de gewestelijke leidingen van het ACV staan op verschillende plaatsen mee in de strijd, niettegenstaande hun nationale leiding de regering wil sparen. De Kommunisten staan overal in de eerste ran gen. Ook in Vlaanderen en ook in ons gewest licht de KP mas saal de werkers in en ver spreidt aan de bedrijven, in de wijken en aan de dopburelen haar informatiebladen met op roepen tot de werkers, het schaamteloos bedrog van de regering niet te dulden. De KPB schaart zich nationaal en in alle gewesten waar ze het kan, politiek achter de werkers om de soberheidspolitiek te verwerpen en hun levens standaard met klem te verde digen. Ergens in een of ander week blad kan men wel eens een ar tikel vinden van een BSP- vooraanstaande die Tinde mans - De Clercq aanklaagt, maar verder heerst in ons ge west buiten de inspanningen van de Kommunisten volledige windstilte. Alsof wat voor de werkers van Wallonië geldt, voor deze van Vlaanderen niet waar zou zijn: door de vervalsing van de in- deks, een loon- of weddever- lies van 300 tot 600 F per man en per maand! Waar blijven de verantwoorde lijken van ABW en ACV van ons gewest met hun informa tievergaderingen en hun orde woorden? Waar blijft de steun uit ons gewest aan deze zo be langrijke aktie tegen een poli tiek die er op gericht is de wer kers de kosten van de alge mene krisis van het regime te doen betalen? We willen zeker niet allen over dezelfde kam scheren, maar enkele vragen dringen zich toch op. Zouden ook de zo grote werkloosheid in ons ge west, en de zoveelste ach- .teruitstelling van de Dender streek, ook door deze regering, hen niet moeten aanzetten deze protestbeweging des te meer te steunen? Is het in de huidige omstandigheden niet meer dan duidelijk dat de vak bonden zich in hun strijd meer onafhankelijk moeten opstel len tegenover een of andere regeringspolitiek of politiek van een bepaalde partij, dan vroe ger ooit het geval was? Is het verantwoord hun leden bij ge beurtenissen zoals deze waar we vandaag de getuigen van zijn zonder konkrete stelling- name te laten, zonder de gele genheid ook hun eigen mening naar voor te brengen in syndi- kale bijeenkomsten? Men kan trouwens nog meer vragen stellen. Dat het ACV vooral in Vlaanderen waar het zich niet door de basis gestuwd voelt, naar het voorbeeld van de top de regering wil sparen kan men begrijpen, wat nog niet wil zeggen goedkeuren. Maar het ABW dan? Gelden de nationale ordewoorden niet voor ons gewest? Waarom wordt er niets gedaan? Omdat alle aandacht naar de gemeen telijke verkiezingen gaat en mogelijke bondgenootschap pen op het lokaal plan met om het even wie als men maar in bestuursmeerderheden bin nen geraakt? Of omdat de BSP afremt waar ze kan, vanwege het mogelijke perspektief na de verkiezingen samen met de CVP en de PW in een her vormde regering te treden? Onze wil om een bepaalde eenheid van aktie te verwezen lijken, kan ons in elk geval niet Voor de meesten van ons is de vakantie achter de rug en hervatten wij met nieuwe krachten onze dagtaak. Wie op een gepaste manier de'sport beoefénd heeft zal wel de heilzame werking ge voeld hebben. Te veel van onze mensen hebben slechte leefgewoon ten aangekweekt door te veel te eten (te vet, te zout of te zoet), te veel te drinken (alkohol), te veel te roken en te weinig te bewegen. Wij beseffen niet dat wij langzaam (soms gaat het vlug) zelfmoord plegen. Hart-en vaatziekten, hoofd oorzaak van vroegtijdige dood of invaliditeit zijn het gevolg van onze verkeerde manier van leven. Ik wil hier pleiten voor een sportieve levensopvatting en waarschuwen tegen de gevaren van onze moderne, kapitalistische konsumptie- maatschappij. Hier is een biezondere taak weggelegd voor onze opvoeders thuis en in de scholen. Negentig ten honderd van onze kinderen hebben slechte tanden ten gevolge van snoepmisbruik. Wan neer zullen de gemakzuchti ge ouders eens beseffen dat zij de gebitten van hun kin deren, die zij beweren lief te hebben, door zoethouders radikaal om zeep helpen? Niet alleen de sportleraar maar elke leerkracht zou tij dens de lessen onze jeugd een gezonde levensvisie moeten bijbrengen door de waarde van de hygiëne en de sport teonderlijnen. Geen rekordjagerij maar eenevenwichtige sportbe oefening onder kundige lei ding moeten wij nastreven. De jeugd, die de school ver laat en het beroepsleven be gint met de mogelijkheid ge boden worden verder zjjn gekozen sporten te beoa- fenen. Hier is de overheid, dus de staat, de provincie en de gemeente verantwoorde lijk. In ons eigen Aalst is op sportgebied de laatste zes jaar reeds heel wat verwe zenlijkt en dit dank zij de aktieve en dinamische me dewerking van onze sche pen van Openbare Werken de heer Jan De Neve en zijn personeel. De sportterreinen aan de Os- broek werden afgewerkt, nutsgebouwen werden op gericht, verlichting aange bracht en de atletiekpiste vernieuwd. He sportkomplex aan de Ro- zendreef werd een juweeltje, waar alle indoorsporten kunnen beoefend worden in optimale voorwaarden. Het sanitairgebouw aan de Zandberg en het oprichten van een boogschutterswip betekent een verruiming van onze Aalsterse sportwaaier. Het volleybalplein aan de Immerzeeldreef en de bas ketbalpleinen aan de Moor- selbaan en op Ten Berg zijn stuk voor stuk verrijkingen voor onze volkssporten vooral aan gene kapt van de Dender. Voegen wij daarbij de in spanningen van Openbare Werken om ons stadspark uit te breiden en het Aalsters groen te bewaren en te ver ruimen. Ook onze oudjes werden be dacht met zitbanken als aan gename verpozing tijdens de wandelingen. Het programma van de VU is zowel gericht op de georga- nizeerde als de niet-georga niseerde volkssporten. Daarom vragen wij méér wandel- en fietspaden en autovrije speelstraten voor onze kinderen. Wij willen de drempelvrees van onze aarzelende stads genoten helpen overwinnen en er de nadruk op leggen dat al onze sportvelden - en zalen voor iedereen kwasi kosteloos openstaan Ook de inspanningen van O.W. om het tweede zwem bad zo vlug mogelijk te rea- lizeren moeten onvermin derd verdergaan. Het is ook passend de spots te richten op het Aalsters Sportkomitee en zijn onder nemende voorzitter de heer Geert Goubert (VU) en hen van harte te bedanken voor het onbaatzuchtige werk dat zij de voorbije zes jaar heb ben geleverd. Terugblikkend op de verwe zenlijkingen van onze men sen mogen wij zonder over dreven pretentie stellen dat wij klaar staan voor de vol gende zes jaar om opnieuw best uursverantwoordelijk heid op te nemen en met nog méér dinamisme, en erva ring ALLE bewoners van Groot-Aalst te dienen en te besturen, de tweede groot ste stad van Oost-Vlaande- ren waardig. Jan Caudron Licentiaat Lichamelijke opvoeding Gemeenteraadslid EUROPESE VOLKSPARTIJ Op het binnenlands politiek front is het voorlopig nog windstil. Tal van ministers zijn met vacantie, het parlement herneemt zijn werkzaamheden pas in oktober. De mensen genieten of klagen van deze «lange hete zomer» die ook de regering nog voor zware begro tingsproblemen zal stellen. Meer dan ooit is de verbruiker mede slachtoffer van de huidige natuurgrillen. Meer in stilte wordt de laatste hand gelegd aan de lijsten voor de komende gemeenteraadsver kiezingen. Deze moeten officieel worden neergelegd tijdens het tweede weekend van september, zodat wij ons pas dan een beeld zullen kunnen vormen over het aantal lijsten en de strekking van afzonderlijke personen die buiten partijverband opkomen. Deze scheurlijsten zijn min of meer inherent aan de fusiepoli- tiek, alhoewel dient aangestipt dat in de twee vroegere fusiege- meenten, Zottegem en ;'Geraardsbergen, noch in 1970 noch in dergelijke lijsten werden neergelegd. Men moet die lijsten trouwens zien als een voorbij gaand fait-divers. Deze politieke windstilte biedt ons de gelegenheid even terug te komen op een gebeurtenis die vrijwel onopgemerkt is voorbij gegaan, met name de oprichting van de «Europese Volkspartij», begin juli. De grote politieke formaties in West-Europa heb ben reeds lang de drang gevoeld zich aaneen te sluiten buiten de eigen landsgrenzen. Socialisten, liberalen en christen democra ten die nu reeds één fraktie vormen in ht Europees parle ment te Straatsburg, hebben naar de beste vorm van samen werking gezocht, maar de chris ten demokraten hebben hier ongetwijfeld de verste stap gezet. Socialisten en liberalen be schikken wel over een overkoe pelend orgaan voor de diverse partijen, maar denken er voor lopig niet aan over te gaan tot partijvorming. Dat hebben de christen demokraten wel gedaan en premier Tindemans tot eerste voorzitter van deze «Europese Volkspartij» gekozen. Het vinden van een gemeen schappelijke noemer voor al de partijen die zich beroepen op eenzelfde ideologische inspira tie. is niet zo eenvoudig. Zulks is waar voor de christen demokra ten. maar ook voor de socialis ten. De pragmatisch aangelegde West Duitse sociaal - democra ten staan een stuk verwijderd van de meer marxistisch geïn spireerde Franse socialisten, terwijl de Britse travaillisten nog steeds geen Europees enthou siasme aan de dag leggen. In het christen demokratisch kamp is er een grote afstand tussen de meer progressieve C.V.P. en de conservatieve Beierse C.S.U. In elke politieke familie zal het erop aankomen te zoeken naar wat hen onderling bindt en minder naar wat hen scheidt. Daarbij zal steeds rekening moeten gehouden worden met de specifieke toe standen die in elk land afzonder lijk bestaan. In de inleiding tot de statuten van de C.V.P. staat dat zij moet trachten zich te profileren als een partij die zich baseert op «de christendemocratische opvat ting van de mens en de maatschappij met het oog op het benaarstigen in Europa van een gemeenschap van vrije mensen en verantwoordelijke burgers die tenvolle deelnemen aan de sociaal economische en politieke strukturen van een pluralisti sche samenleving en van een rechtvaardig, vreedzame en so lidaire gemeenschap t.o.v. de volken van de ganse wereld». De rechtstreekse verkiezingen voor het Europees parlement die normaal in de zomer van 1978 zullen plaats hebben, tenminste indien de Britse en Deense socialisten hun achterhoedege vechten stopzetten, hébben on getwijfeld een positieve invloed uitgeoefend op de oprichting van deze E.V.P. Het is trouwens wenselijk dat niet alleen de christen demokraten maar ook de andere politieke families de Europese kiesstrijd ingaan met eenzelfde kiesplatform, al Zullen de accenten van land tot land wel anders liggen. Maar dat is nu weer niet abnormaal. Voegen wij hieraan nog toe dat CVP-voorzitter Mariens en oud minister Fred Bertrand, mo menteel voorzitter van de chris- tendemokraten fractie in het Europees parlement, een grote rol hebben gespeeld bij de voorbereidende werkzaamhe den. Samen met premier Tindemans hebben zij en derhalve de C.V.P. merkbare stempel gedrukt op deze eerste Westeuropese politieke partij. Dit mag ook wel eens worden onderstreept. HUBERT VAN WAMBEKE Arr. voor?. CVP. Donderdagavond werd dan nog een bladzijde geschiedenis uit het twaalfjarig bestuur van de partij van wijlen burge meester Raes geschreven. Voor de eerste maal gebeurde het dat alle raadsleden het met alle op de dagorde staande punten eens waren. an fade: lake Kids feerh eslo 'oor bals SPEKULEREN ACHTER DE SCHERMEN? Het lijkt inderdaad een sprook je, en toch waar. De reden hiervoor is niet zo gemakkelijk te achterhalen, maar mis schien is het de vakantiesfeer die nog velen te pakken heb ben. Anderzijds zijn er mis schien ook niet de komende gemeenteraadsverkiezingen vreemd aan. Het zou inderdaad absurd lij ken dat oppositieleden die straks met leden van de meer derheid op één lijst voorkomen, nu nog mekaar in het haar gaan zitten. Of zijn het mis schien de moeilijkheden met het opstellen van de lijsten die meer aandacht vragen dan een gemeente raadszitti ng? HERSTELLINGS- EN VERBETERINGSWER- KEN Een aantal onderhoudswerken aan wegen werden goedge keurd. Deze herstellingen hebben vooral betrekking op het opspuiten van gezakte baanvakken. De kosten hier van worden geraamd op onge veer anderhalf miljoen. Even eens werden de verbeterings- werken aan het Hoeksken en de Bremenhulweg goedge keurd, en verder werd een- princiepsbeslissing genomen in verband met het verdere on derhoud van wegen. Voorts hechtte de raad ook zijn goed keuring aan een lening van 1.520.000 fr. voor het aanleg gen van openbare verlichting in de wijk «Veilig Wonen». Bij de wijziging van de gewone en de buitengewone dienst van de gemeentebegroting 1976 werd eveneens rekening gehouden met aanvullende wegenwer- ken voor het aanleggen van een verbindingsweg naar het administratief centrum en eveneens toegangswegen naar bovengemelde wijk Veilig Wonen. BRANDWEERWAGEN: DRIEJARENPLAN Tenslotte werd nog een princi piële beslissing genomen in zake de aankoop van een nieuwe, volledig uitgeruste brandweerwagen. Echter, ge zien de administratieve proce dure die moet gevolgd worden j en die voorzien is door het mi-1 nisterie van Buitenlandse Za- k ken voor het aanschaffen van een brandweerwagen, zal hetr* nog een drietal jaren duren vooraleer de vrijwillige brand- weer van Lede over de wagen k- zal kunnen beschikken. Even een bedenking hierbij: voor enige weken vertrouwde ons één van de brandweerlie den toe dat, in geval zij bijvoor beeld naar Oordegem zouden moeten, een gemeente die door de fusie eveneens onder het gebied van de brandweer van Lede valt, zij onmogelijk met het rollend materiaal tot daar zouden geraken wegens oververhitting van de niet meer voldoende funktionerende remsystemen. Wat zal er dan gedurende die twee drie jaar gebeuren indien daar toch moet ingegrepen worden en de nieuwe wagen nog niet voor handen is? MON D.G. Op< Vee ZATERDAG 28 OOGST Op zaterdag is er op het terrein van S.K. te 14 uur een ontmoeting tussen de SK-Scho- lieren en R.C. Haaltert en te 16 uur is er de stilaan traditionele Vedettenmatch. Deze 8ste ve- dettenmatch, waarvan de aftrap wordt gegeven door Marva van Will Tura wordt gespeeld door een hele pleiade zangers en oud-voetbalinternationalen plus nog een reeks bekende figuren. Hebben hun medewerking toe gezegd: Ann Christy. Ann Michel, Samantha, Willy Sommers, Jo met de Banjo. Jimmy Frey, Paul Severs, Paul Roelandt, Willy de la Bastita, Hardtop, Francis, Ivan Heylen, Jacques Raymond. Salim Segers, Mike Steve. Terra, Tonny Winter, Zjef Vanuytsel, Eddy Wally, Raymond Ceule- mans (formidabel voetballer), Fernand Boone (int. keeper), Fons Bastijns, Georges Leekens, Erwin Van den Daele, Francois Vanderelstenz. Ook een ploeg van de BRT met speakers en technici zal van de partij zijn. Verleden jaar waren er ongewoon 2000 toeschouwers en deze match, waar het grootste aantal vedetten wordt samenge bracht en die een klassieker wordt, zal ook wel veel mensen lokken. Te 20 uur is er dan een groot dansfeest met het Orkest «The Musical Friends» met reuze tombola op de toegangskaarten (van slechts 30F). ZONDAG 29 OOGST Te 10 uur spelen de Juniores SK tegen Wieze, te 14 uur de Reserven SK. tegen Wieze eveneens en bovendien voor de Beker van de Denderstreek de Fanionploeg SK ook tegen Wieze. Te 19 uur is er dan nog een belotting in de kantine met 2500F vooruit met beker en inleg. Vóór de hoofdmatch is er te 15.30 uur een apotheose waar aan ook de Herdersemse Har monie «Concordia et Docilitas» deelneemt. L.H. OOK «DE VOORPOST» OP DE AALSTERSE JAARBEURS VAN 21 TOT 30 AUGUSTUS Deze week is men aan de uitvoering van een beslissing van de gemeenteraad van achttien mei jl. begonnen. De asfalto- peratie is begonnen. Op de gemeenteraad van toen werd het nodig gevonden om nog voor de fusie eens vijftien straten van onze gemeente een nieuwe asfaltbedekking te geven. TWEE PROCÉDÉS Men besliste tevens twee verschillende werkwijzen in te voeren. Sommige straten zouden een volledige nieuwe bedekking krijgen met een drie eri een halve centimeter dikke slijtlaag Voor andere straten zou mén gebruik maken van minder gekend schlammeer- procédé. Gans deze asfaltoperatie werd goedgekeurd op be wuste gemeenteraad. Een stratenpakket bestaande uit de Haal- tertstraat, Kraaiwinkel, Terrenthout, Zurendries, het verlengde van de Bredeweg tot aan kafee 't Vosken, en de Haaltertstrzal de» eerste en tevens grondigste behandeling genieten. Het tweede pakket bestaande uit de Damstraat, Restertstraat, Kan tonstraat, Keizerstraat, Veldstraat en Paepestraat wordt het slachtoffer van de (beruchte) tweede behandeling SCHLAMMEREN Wat is schlammeren nu eigenlijk? Op Nieuwerkerken is deze asfalteerwijze heel goed gekend. Reeds vele straten maakten hiermee kennis. Het schlammeren bestaat uit het uitspreiden op het wegdek van een vloeibare massa, samengesteld uit zand, pek en enkele chemische stoffen. Putten en bulten moeten echter op voorhand uit het wegdek gehaald worden daar de nieuwe zand en peklaag slechts enkele millimeter dik is. Verder kunnen we wel zeggen dat dit «asfalt» zeer aan de warmte onderhevig is. Het gebeurt meer dan eens dat bij de temperaturen die we nu reeds meermaals mochten memaken, zware vrachtwagens er hun sporen in achter laten. Het normale gevolg is dat gans deze operatie met ge mengde gevoelens onthaald wordt. GESTART Deze week werden de werken door de gekontrakteerde firma eindelijk begonnen. Damstraat en Paepestraat kregen reeds hun beurt, terwijl eerlang ook de andere straten hun nieuwe bedekking zullen krijgen. Alhoewel we de inspanningen, die door het gemeentebes tuur geleverd worden om ons een prachtig stratenpatrimo- nium te bezorgen, ten zeerste op prijs stellen, hadden we het toch liever op een andere wijze gezien. DIRK DE PAUW

De Voorpost | 1976 | | pagina 2