simon d'hondt OMTRENT LUDOVIKO DE MESMAEKER Wijngaardveld 9300 Aalst Tel. Schuif daken -Voortenten Autogarnieringen Zonnetenten PEE KLAK! FAUBOURG - JAARMARKT BELOOFT! 6 - 27-8-76 - De Voorpost i op het spel zet? e weg te wijzen! zijn vriend, enf die van meen aard zijn danr varen, folklo- - stieren tot 2 jaar - vaarzen zonder tanden - vaarzen met twee tanden - vaarzen met 4 tanden - mestvee -koeien Einde van de vakantie Zo U de vakantie in volle pret wil besluiten, kom dan voor al op dinsdag naar Baarde- gem. U ziet er wellicht «koeien en stieren met drif tige spieren», «merries en hengsten vol vurige wen sen», «geiten en bokker. die gaarne knokken», «ezels en ezelinnen die gaarne min nen». «- Komt, mannen en vrou wen, met of zonder baarden, tieners met langharige lok ken en mokken met korte pijprokken. - Jeugd, zingt en danstvive l'amour - zo lief met nen type als nen boer - Ouden van dagen, mannen en «dammen», denkt niet aan klagen: blijft nog niet stil, want het is met de goesting van Mie dat Pee nog wil. - Laat ons bidden, O Heer, verlos ons van bokken met stank en ezels zonder ver stand. Namens het feest comité op voorhanddank. L.H. Denderend succes kregen de vier achtereenvolgende op voeringen van het folklorespel «Pee Klak», de olljkerd uit het Moorselse Kattestraatje, daarenboven gezegend door vier heerlijke zomeravonden zodat men ruimschoots én van het spel én van het heerlijk-mooie kader van de Brabantse Hoeve van Cauwelaert kon genieten. Alhoewel de vertoningen slechts bij het invallen van de duisternis begonnen liep reeds vanaf 18.30 uur de ruime bin nenkoer steeds vol zodat er telkens plaatsen te kort waren. Men schat het aantal toe schouwers voor de vier verto ningen op ruim drieduizend. Ook dient gezegd dat de tus senruimten tussen de verschil lende taferelén die bij de eerste vertoning nogal lang uitvielen degelijk werden ingekort naarmate men beter inge speeld raakte. Alleszins een succes voor de «Claerhaegse Comedie» die de figuur van Pee Klak, mede door ruime medewerking van de pers, tot ver buiten de Fal- luintjesgrenzen heeft uitgedra gen. Na «Het Gezin van Pamel» van verleden jaar en nu «Pee Klak» volgt waarschijnlijk volgend jaar een toneelbewerking van «De Vlasschaard» van Stijn Streuvels waarvoor trouwens reeds toelating werd verleend. Met de vele ingangskaarten en de rijke ontvangsten van drank en spijs zal «Levensvreugde» dan ook flink kunnen worden bedacht en zullen deelden er dus goed bij Buiten het artistieke en ristische dan ook een niet versmaden financieel succes. Spelers en medewerkers op het podium bij de laatste opvoering van Pee Klak.(jm) «Een man komt bij de bloemiste om wat bloemen te kopen. De bloemiste wikkelt de bloemen in papier de man steekt zijn hand in zijn zak om geld te pakken op hetzelfde moment eensklaps zijn hand naar zijn hart en hij valt. Op hetzelfde moment dat hij valt rolt het geld over de vloer en vervolgens vallen de bloemen op hetzelfde moment als de man op hetzelfde moment als het geld en daar staat nn de bloemiste met het geld dat rolt met de bloemen die vergaan met de man die sterft natuurlijk is dit alles heel treurig en zij moet Iets doen de bloemiste maar zij weet niet wat zij beginnen moet er zijn zoveel dingen te doen met de man die sterft met de bloemen die vergaan en het geld het geld dat rolt dat altijd maar blijft rollen. Als je Ludoviko De Mesmaeker enigszins kent, zal het je zeker niet verwondeen dat hij veel waardering heeft voor dit ge dicht van Jacques Prévert: een merkwaardig gedicht voor een merkwaardig man! Tot voor kort leefde Ludoviko in een echt «krot» te Hofstade-bij-Aalst. Noenstraat, 1B. Op het ogenblik is hij voortvluchtig omdat hij zijn boekje te buiten is gegaan door het hekelen van diverse mensen uit het Aalsterse. Men noemt Ludoviko wei eens de «zonderling zonder huis» naar aanleiding van een bepaald artikel: ten huize van een zonderling zonder huis». Naar onze nonnen leeft hij beneden alle welvaartspeil. Bovendien is het stukje grond dat hij heeft ingepalmd niet zijn eigendom. Het is geen geheim dat hij in openlijke ruzie leeft met zijn buren. Het komende seizoen zou het zijn vijfde winter in Hofstade worden. Tot oktober vorig jaar (1975) bood haast niemand spontane hulp. Vooral tijdelijk onderdak voor de ko mende wintermaanden vormde voor hem een prangend pro bleem. omwille van zijn be lasterde naam werd hij echter overal weggezonden. Toen be sloot hij zijn steungeld in te trekken: hij kon niet langer een aalmoes aannemen van een dergelijke schijnheilige maat schappij. Reeds geruime tijd weigert hij alle financiële be middeling vanwege sociale in stanties. Meer dan eens kwam hij in aanraking met bekrom pen. bevooroordeelde denk houdingen. hijzelf zegt dat hij enigszins gewend is geraakt aan deze mentaliteit maar ze niette min vreselijk vindt. Het feit dat hij nooit bevroren is doet niets af aan de schuld verantwoordelijkheidsvlucht) die op de schouders van buren en dorpsgenoten ligt. Figuurlijk berustten zij in. zijn dood. Gelukkig voorkwam hij dit doof bepaalde technieken om zijn huid te beschermen tegen de koude: primitief maar doeltref fend! Het waren werkelijk ellendige winternachten voor hem. waar bij hij elke morgen ervaarde als een verrijzenis, een geschenk van zijn Schepper. Dit is natuurlijk iets wat wij ons in deze warme zomermaanden onvoldoende kunnen voorstel len... Er bestond voor hem niet alleen een letterlijke strijd op leven en dood. maar ook een figuurlijke via dreigbrieven vol aggressivi- teit en uitdaging wou men hem van zijn stukje grond verdrijven, alhoewel het voor niets anders kon gebruikt worden. Hij be weert nochtans geen vrees meer te kennen, sinds hij in Jezus Christus is. Zeven jaar geleden kwam hij in Marseille in kontakt met een soort Pinksterbeweging. Van dat ogenblik is hij bevrijd geworden van zijn verleden, hij werd een «echte christen»: onthecht, rotsvast vertrouwend in de Heer, met een onstelpbaar verlangen deze nieuwe verwor venheid aan anderen mee te delen... Volgens hem is Christus wer kend in de wereld - nu - evenals de Satan. Hijzelf heeft de waarheid gevonden die boven mensen uitstijgt. Hij heeft dus de strijd tegen de Satan gewon nen en beschouwt zich als dusdanig veilig voor de eeuwig heid: «Ik ben dood voor de wereld en levend voor God». Voor zichzelf koestert hij geen toekomstverwachtingen meer. Hij wachtte enkel op een teken van God om te mogen spreken en dat heeft hij nu waarschijnlijk ook deels via zijn eigen dossier gedaan? Hoe wankel echter de grond principes van onze Belgische demokratische staatsinrichting zijn. werd in Hofstade nogmaals bewezen, door de recente ont wikkelingen rond de persoon van Ludoviko. die natuurlijk een gevolg zijn van de uitgifte van zijn dossier. In onze grondwet staat duidelijk dat voor iedereen de vrijheid van meningsuiting geldt. Dit bete- de euforie wordt bij de toe schouwers. Toeschouwers spe len is trouwens gemakkelijk. Je hoeft zelfs niet eens je handen vuil temaken! Als zo'n kortsluiting (tussen een individu en de massa) jarenlang aansleept, moet het voor een gezonde kerel toch een zware innerlijke strijd worden, om nog te kunnen geloven in de onbaat zuchtigheid van de medemens. De dagelijkse ervaring van onbegrip moet een ideale voe dingsbodem zijn om een bitter en argwanend mens te vormen! Nochtans werd Ludoviko het afgelopen jaar door verschillen de personen benaderd, het waren mensen, die mede ge boeid door zijn persoonlijkheid, bereid waren om hem, volledig belangeloos, een stuk vooruit te helpen op materieel gebied. Voorde meesten van hen werden de onderlinge kontakten echter een aaneenschakeling van mis verstanden. Ludo is er op een machtige manier in geslaagd enkele restantjes jeud-idealisme te doen ontwaken. Dit deed hij door middel van stencils, die hij in het Aalsterse verspreidde, en waarin hij in zeer stekelige bewoordingen een schets gaf van zijn toestand. Het was een ware oproep tot engagement. Achter af bekeken bleek hij die bereid willigheid niet te waarderen?! Ervaarde hij ze als een schijnhei lige dekmantel, waaronder nieuwsgierigheid schuilging? of kreeg zijn trots weer de boven hand. in die zin dat hij de aangeboden hulp niet zag als een uiting van menselijke soli dariteit, maar als een aalmoes, op basis van medelijden? Het blijven vragen, waarover wij niet het recht hebben ons uit te spreken, alleen Ludo zelf kan het antwoord geven... Voor mensen met lange tenen moet de uitgifte van zijn dossier wel een uitdaging zijn om wraak te nemen. Dit geldt vooral voor hen die door Ludoviko, mits vermelden van: naam en adres (plus foto) belachelijk worden gemaakt voor een groot publiek, het zou echter getuigen van kleingeestigheid moesten deze mensen gaan vechten voor eigen eerherstel door de arm der wet in te schakelen. Ludo verdient dit niet! Hij is gewoon een mens, die in een verkeerde tijd en in een verkeerde wereld moet leven en zijn uniek-mens-zijn niet wil verloochenen door zoch onder te dompelen in ons doorsneeleven tje van gemakzucht, klatergoud, egoïsme...ondanks het feit dat hij de waarheid geweld aandoet, heeft hij ons een boodschap te brengen! In feite getuigt het van moed dat Hij niet om de pot wil draaien. Het blijft geen vage kritiek, waar we allang immuun voor gewor den zijn. Hij valt mensen aan van vlees en bloed, en alhoewel hij ze geen kans geeft om zich te verdedigen, doet hij bij het ruimere publiek ergens een bewustzijn rijpen, dat hen losrukt uit de onverschilligheid: «Je moet een stelling nemen, of je bent een lafbek». Indien Ludo viko met zijn opzet dit bereikt, dan mogen zijn slachtoffers (al dan niet schuldigen) blij zijn dat hij zich aldus heeft kunnen bevrijden van zijn opgekropte emoties. Verstaan zullen we Ludoviko Ludoviko De Mesmaeker. (el) wellicht nooit... en dat hoeft ook niet. Als wij hem maar leefruim te, ademruimte geven! Zijn heldere geest in twijfel trekken en hem afbreken tot op de grond zou heel laaghartig zijn. Is er hier niet veeleer sprake van een wanhoopskreet van een eenzame man, die zelfs zijn dierbare vrijheid om ons terug de naar Christus, naar waarden fundamentele aard zijn onze technieck en ons geld? kent toch dat iedere burger vrij is zijn opvattingen mee te delen, zowel schriftelijk als mondeling, en zich ook naar deze opvattin gen te gedragen! Dit is een heel gezond princiep dat ons allen zou moeten aanzetten tot een «algemene verdraagzaamheid op basis van een pluralistische levenshouding». Immers, de staat, dat zijn wij! Wat gebeurt er echter in de praktijk? Mensen, die revolteren omwille van de reële schaduwzijden in onze huidige samenleving, wor den jarenlang het mikpunt van sensatiejagers en roddeltantes, hët gevolg hiervan is dat zo iemand in een sociaal isolement geraakt, wat voor een mens zoveel als een psychologische foltering betekent. Iedereen kent immers die fundamentele drang naar erkenning en beve stiging. En dan konstateren we het volgende verschijnsel: hoe meer mensen in hun sociale isolatie verzinken, door gemis aan oprechte relaties, hoe hoger Als weliswaar gemeente met minst inwoners van het toekomstige Groot-Aalst heeft het wakkere en aktieve Baardegem met zijn Faubourg-Feesten een mooie plaats in de rijke gamme der folkloristische feesten van de streek ingenomen. Faubourg-Jaarmarkt heeft inderdaad sinds een paar jaren een flinke stap voorwaarts gezet en kan niet alleen op de belangstelling en medewerking van quasi de hele gemeente rekenen maar ook op de mëe-belevers van de Falluintjes- streek en ver daarbuiten. Voor het Lustrumsfeest is inderdaad een welgevuld programma voorzien, zaterdag 28: 17 uur: opening van de Fau- bourg-Handleexpo in de pa rochiezaal met medewer king van acht verschillende firma's. Deze expo is open op zaterdag 28 van 17 tot 22 uur, op zondag 29 van 10 tot 12 en van 14 tot 22 uur, op maandag 30 van 17 tot 22 uur en op dinsdag van 10 tot 22 uur. De inkom is gratis. 18 uur: prijsuitreiking van de tekenwedstrijd in de Pa rochiezaal. 21 uur: niet 19 uur zoals verkeerdelijk gedrukt op de strooibriefjes) Pottenbal in de zaal «gast hof Vonck» met het orkest «De Gensters» en met mede werking van Euroveiling Brussel Verkiezing van de 5e Jaar marktfee en de 3e Jaar marktprins. Kandidaat-fee zijn carine Van de Velde en Marie-Anne Meersman. Voorde prins zijn kandidaat Etienne De Plecker en Victor De Bolle. Daar Etienne reeds twee maal na elkaar als prins fungeerde doet hij nu en worp naar de «keizerstitel», maandag 30 15 uur: koffietafel voor Ou den van dagen en gehandi- kapten van gans de gemeen te in «Gasthof Vonck». Dinsdag 31 Verleden jaar viel deze dag in september, dus in het schooljaar. Nu echter heb ben de leerlingen nog vrijaf. 8 uur: optocht door de ge meente van folkloristische en komische groepen. Graag hadden we U hierom trent enigszins ingelicht doch de groepen houden angstvallig hen exploten ge heim. Verwacht worden ze ker een twintigtal mooie for maties en in vele schuren en werkhuizen brandt -nog laat de lamp. 10 uur: keuring van Kleinvee en uitbetaling in Café Fies 14 uur: Schouwing van de groepen aan de kerk met prijsuitreiking in de Paro chiezaal. 14 uur eveneens: grote vee prijskamp, zo gemeentelijk als gewestelijk met uitbeta ling in «Gasthof Vonck». Een nieuwigheid is de keu ring van pony's verdeeld in tien reeksen. Volgend jaar hoopt men er zelfs een echte pony-markt van te kunnen maken. De Veeprijskamp: Paardena. zware b. rijpaarden: - ruinen en hengsten - merries zonder en met tan den - pony's Rundvee: a. stanbokvee - zonder tanden - met tanden b. niet-stamboekvee:

De Voorpost | 1976 | | pagina 6