1BERT D'HOKER: EZIELER VAN DE HEEMKUNDIGE KRING MERE fa ]etH W) n¥ f mmr iSftu, IERE HULDIGT iELE LUCIEN VAN IMPE HERDERSEMSE MEISJES AAN DE EER De Voorpost - 27-8-76 - 7 SCHtLÉU i M/»et-nui Wij v HotjSAix I MAAfc VnSJ\n\l ik loot r—^Hén lom. J 1/lT fa ji/if/j} Hè!AZeTTtP -~jy U/ÏA/A/Ê^ IISTORIEK VAN MERE Het was Albert D'hoker, buitengewoon interessante man, (we komen daar nog op terug) die ons vooraf de historiek van Mere uiteenzette. Mere, -d'aloude Prochie en Baronie uit het Land van Aelst». Verschief niet, maar lere is meer dan 1000 jaar oud. Het werd eerst vernoemd als «villa met lidhuis nog vóór het jaar 1000». «Villa» in de betekenis van boerenuitbating iet lijfeigenen. Deze «villa» behoorde toe aan de St-Baafsabdij te Gent. it.-Baafs was in 870 verwoest door de Noormannen. O.a. Vlierzele, Pape- em en Mere waren stichtingen van de St.-Baafsabdij. De «bewoners» van Ie St.-Baafs (met zijn stichtingen) waren naar Frankrijk uitgeweken. Toen Ie «vlaag Noormannen» was overgewaaid en de oorspronkelijke bezitters srugkeerden naar hun bezittingen hadden de nieuwe meesters zich reeds :odanig ingesteld, dat er van teruggave aan de abdij geen sprake meer as. tDe naam «Mere» komt gewoon m «meer, moeras». Mere ligt laag in een diepte. De Mo- snbeek loopt dwars door het 'p (Broek en Beek herinne ren nog aan de voorhistorie), oudste akte waarin Mere loemd wordt, dateert van f003 en is ondertekend door lendrik IV. Deze Duitse Keizer iet was hier Keizersvlaande- tn) schrijft aan de Graaf van landeren dat hij Mere terug est géven aan de St.- n z6paafsabdij. De graven van 1 zetplaanderen waren toen echter ijzenpeds te machtig geworden. Wi zulk schrijven (bewaard in tt Rijksarchief te Gent) gaven gewoon geen gevolg meer. heren van Mere (soms sa- ngevoegd met Erpe) die ba nen, graven of gewoon «he- waren, namen deze treek dus in eigen beheer. Ze oonden er nooit, maar lieten ich wel vertegenwoordigen >r een baljuw. Bij zijn ont- itaan telde Mere slechts onge ler 100 inwoners. Mere was ten een groot boerenhof in de labijheid van een waterloop toe-het drinkwater voor het vee en ren.jyeiden er rond. klo-bp de plaats waar nu de kerk 1 tejtaat stond toen een kleine lidplaats», toebehorend aan -H |e stichting (van Sint-Baafs). Het is naast deze stichting dat Mere groeide. Van de eerste kern, een hoeve (Hof te Lan- duyt) kan nu nog een spoor in de Patronaatstraat aangewe zen worden. Wanneer we de Plaatsnaam- kunde raadplegen, zien we zelfs dat Mere in de Frankentijd ontstaan is, ongeveer tussen 400 500 na Kristus (na de Romeinentijd). Want wat zegt bv. de naam Gotegem, de naam van een nog bestaande wijk in Mere? Gewoon dit: woonplaats van de lieden van de Germaan Goto. De Mere- naars stammen dus duidelijk van de Nerviërs af. In de wijk Gotegem staat trouwens nog een van de mooiste molens uit de streek. Daterend uit 1387, werkt hij nog altijd. Hij staat langs de Molenbeek die over een lengte van 3 km Mere doorkruist. Een andere molen, de molen Vanderhaeghen, wijst ook nog op het groots ver leden van Mere. Mere, dat met zijn 576 hektaren bijna 5.000 inwoners telt. Door de eeuwen heen, aldus de Heer D'Hoker, was Mere een arme parochie. Een tiental begoede boerenfamilies voch ten geregeld voor de burgemeesters- en schepen zetels. Voor de andere inwo ners echter was het armoe ge blazen. Mere kende bezettin gen, belegeringen en plunder ingen. Vooral in de 17de eeuw A/as het erg. De burgemees ters en schepenen moesten soms zelfs gaan lenen, wat de schuldenlast nog vergrootte. Voor de oorlog waren er veel «Fransmannen» in Mere. Men sen die naar Frankrijk gingen werken. In Mere zelf was er niet genoeg werk. Er werd wel ge weven en klosjeskant ge maakt, zelfs door mannen (nu is deze bedrijvigheid bijna uit gestorven). Later is Mere een dorp van pendelaars gewor den. De spoorlijn Aalst-Burst bestaat dit jaar juist een eeuw. Voor Mere was het vertrekpunt het station Erpe-Mere. Nu is het Haaltert geworden, waar de trein Kortrijk-Brussel voor bijkomt. De landbouw gaat verder ach teruit in Mere. Er is weinig nij verheid, tenzij nog wat passe menterie. En toch is Mere een- welvarende gemeente gewor den. BEWOGEN LEVEN De heer D'hoker, nu bijna drie jaar op rust gesteld, heeft tot nogtoe een rijkgevuld en aktief leven achter de rug. Hij is een voorname en vriendelijke man. r-; Albert D'Hoker, de spil van de Hij spreekt rustig en vlot, geze ten achter een schrijftafel in een halfduister stemmig bureel of moeten we zeggen in dit geval: studeerkamer?Mu ren ziet men bijna niet. Ze zijn bedekt met boekenkasten. In die kasten staat op papier wat de heer D'hoker in zijn hoofd heeft. Hij bezit een indrukwek kende historische kennis. Een docent die altijd student is ge bleven. Albert was de oudste zoon van tien kinderen. Zijn vader was een inwijkeling in Mere. In 1906 was hij daar komen trouwen. Hij nam er niet alleen de doch ter, maar ook het bloeiend smeedbedrijf van zijn schoon ouders over. Hij studeerde in Sint-Niklaas voor onderwijzer, en was ook in die funktie ver bonden aan de lagere jon gensschool aan de Moorsel- baan te Aalst. Dat was vóór de Heemkundige Kring.(jm) Tweede Wereldoorlog. Hij werd ook taalinspekteur bij Flor Grammens voor het gebied Ukkel, Watermaal-Bosvoorde. Er was een taaikommissie op gericht om de taalwetten van 1932 te doen toepassen. De kommissie werd echter ont bonden, en de taalwet werd verder met de voeten getre den. Zijn funktie, hoe onschul dig ook, in deze kommissie was er de oorzaak van dat hij na de oorlog werd ontslagen. Zonder werk dus. Albert ging toen talen studeren aan de English Club te Gent. Hij stu deerde ook aan het Hoger Insti tuut voor Opvoedkunde. In 1959 kreeg hij terug toelating om les te geven. Dat deed hij dan gedurende 15 jaar in het Jezuïtencollege te Aalst. HOBBY De belangstelling voor ge schiedenis en heemkunde stamde reeds uit zijn studen tentijd. In 1942 werd door Jozef Van Overstraeten het «Ver bond voor Heemkunde» ge sticht dat nu nog het overkoe pelend orgaan is van de Vlaamse Heemkundige Ver enigingen. In 1959 werd de «Heemkun dige Kring van Mere» gesticht. Albert D'hoker is er nu nog voorzitter van. Onder zijn re- daktie en beheer wordt om de drie maanden de «Mededelin gen van de Heemkundige Kring van Mere» uitgegeven? Een zeer verzorgd en interes sant drukwerk dat zelfs in krin gen buiten de grenzen wordt gelezen, en ook in de Universi- teitsbiblioteek te Leuven en in het Rijksarchief te Gent te vin den is. Albert D'hoker was in 1929 ook medestichter van het Davids- fonds Mere. Zijn bedrijvigheid in de Heem kundige Kring vraagt echter zoveel tijd, dat hij het bestuur van het Davidsfonds vaarwel heeft gezegd. Temeer, daar hij bekwame opvolgers had, aan wie hij met gerust gemoed zijn taak kon overlaten. Het is ook de bedoeling van Al- bert D'hoker de fusiegemeen ten binnen afzienbare tijd in de heemkundige kring van Mere in te schakelen. Wat het werk uiteraard niet zal verminderen. Bovendien bestaan er plannen een landelijk museum op te richten waar men oude voor werpen zou verzamelen (volkshuisraad, ambachtsi^a- teriaal, familiedokumenten). Heemkunde omvat een hele gamma wetenschappelijke takken die nauw met elkaar verbonden zijn, maar toch in het kader van «heemkunde» in elkaar moeten gepuzzeld wor den. (Albert D'hoker heeft ech ter uitstekende medewerkers die hem hierbij helpen). Fami- liekunde (Jw. Suys), geschie denis (Albert D'hoker zelf), plaatsnaamkunde, aardrijks kunde, oudschrift, volkskunde en volksliederen (Julien De Vuyst, bibliotekaris van de Kring en archivaris van het Vlaams Muziekkonservato- rium). De zetel van de Heemkundige Kring is gevestigd in het «Hof ten Dale», een gerestaureerde oude hoeve, waarop de Voor post eveneens reeds de aan dacht heeft gevestigd. (Mere is een levenslustig volk, er be staan dus ook talrijke vereni gingen). In dit Hof ten Dale bevindt zich eveneens de biblioteek van de Heemkundige Kring. Onder de Vlaamse Kringen geniet die van Mere een zeer goede faam. Dat is dan op de eerste plaats aan Albert D'ho ker te danken. W.L. ip zaterdag 28 augustus kt een lange stoet door hopelijk zonovergoten aten van vlaggend Mere: .ucien Van Impe, de mini- ;oereur die de hoge cols iklom als een berggeit, litblonk in de tijdritten, De le op de knieën kreeg, 'ieltjeszuiger Joop Zoete- lelk in de verdrukking fiet- ite, wordt door de straten 'an zijn geboortedorp ge roerd. ■en 35-tal groepen nemen lan de optocht deel: de jnen beelden het leven van je kleine Tourheid uit, an- jeren tonen hoe hij op het (oninklijk paleis ontvangen werd. Zelfs uit de omlig- lende gemeenten waaien ans over om nu op hun manier hulde te brenaen aan een idool dat ze sinds jaren bewonderen. Er is wel even deining ge weest omtrent het niet deelnemen van Lucien aan de prof koers die vorige week een massa kijkgreage naar Mere lokte. Er is ook veel gepraat tussen pot en pint. Doch het échte ver haal, de juiste versie over het gebeurde kende blijk baar niemand zodat mis verstanden sommigen te gen Van Impe dreigden op te zetten. Cafépraatjes zijn zelden evangelie. Precies daarom ging onze sportredaktie op informatie uit en verder in dit blad verneemt de lezer hoe de vork aan de steel zit. Hoe dan ook: maandag 23 augustus kwamen 95 men sen van verschillende groepen en organisaties bijeen om de laatste hand aan de voorbereidingen te leggen. Er heerste een zeer goede sfeer: de stoet en de hulde gaan beslist door. Slechts één groep trok zich terug: de duivenbond van het Broek omdat.... de stoet niet langs het lokaal voorbij trekt. Intussen is het best moge lijk dat Lucien zelf reeds of ficieel geïnviteerd is om aan de huidestoet deel te ne men. Iets wat vorige dins dag nog niet was gebeurd. VORMING VAN DE STOET: Gootstraat, Broekveld- straat, Stevenveldstraat om 13uur. WEGWIJZER: Oostdorpstraat, School straat, Kerkhof straat, Steenstraat, Molenstraat, Bosstraat, Magerstraat, Beekkantstraat, Beekstraat, Achterstraat, Doorsteek- straat, Nijverheidsstraat, Nieuwstraat, Dorp. Ontbin ding in de Kloosterstraat, Vijverstraat, en nieuwe wijk. In het provinciaal majorettenkampioenschap te Oordegem, inge richt door de Harmonie St.-Martinus Oordegem wisten de Herder- semse meisjes zich weer eens flink te onderscheiden. Het ging er om het behalen van de provinciale titel die dan de noodzakeiyke stap was naar de nationale titel die op 4 september e.k. kan worden behaald in het Nationaal Kampioenschap te Lana- ken, gemeente die nog deze week in het nieuws kwam doordat de propagandaborden voor bovenvermeld kampioenschap door on bekenden werden weggenomen. Zeven Oostvlaamse muziekkorp sen hadden in totaal 38 meisies afgevaardigd in verschillende ka- VOLGORDEVAN DE GROEPEN(ond medege deeld door sekretaris De Pelsmaecker). 1Motorrijders met Redant Paul Diepestraat 2. Muziekmaatschappij «Hand in Hand» Mere 3. Officiële personaliteiten van Merea-gemeenteraad b-C.O.O. c.-kerkfabriek 4. Ruiters van «Paardeommegang St.Bavo»te Mere 5. Beneden Bosstraat met groep «De oude grietjes met de oude pietjes» 6. Chirojeugd Mere-uitbeelding leven Lucien Van Impe 7. Socialistische gemeenschappelijke actie (2 praalwagens en 2 personenwagens) 8. Muziekmaatschappij van Erpe 9. Inwoners Nijverheidsstraat met versierde fietsen 10. K.S.A. Mere-Uitbeelding van detopfiguren uit detour1976 11. Vissersclub «De Siddekensvrienden» met praalwagen - uitbeelding van Van Impe opeen berg. 12. K.W.B.afdeling Mere met versierde fietsen 13 P.V.V.Dames afdeling Mere met praalwagen (uitbeelding van bergrit) 14 VoetbalclubF.C.Mere-Geleballen. 15. Muziekmaatschappij van Haaltert. 16. Café Central van Haaltert met praalwagen. 17. Oud strijders afdeling Mere met versierde wagen 18. Praalwagen met fietsen onder leiding van Vijverman Gaston Schoolstraat 19. Vissersclub «De meerse lijnvissers» uitbeelding7 van vissen op wagen versierde fietsen. 20. Muziek «De Strohalm» van Erpe. 21Bovenste Bosstraat met praalwagen «Are de triomphe» 22. Voetbalclub «Sparta Pinti» met uitbeelding Koninklijk bezoek op praalwagen. 23. Christelijke gepensioneerden afdeling Mere met uitbeelding op praalwagen van kaarterskluben hobbyclub. 24. Muziekmaatschappij van Burst 25 Versierde fietsen van inwoners van Burst praalwagen 26. De «Krasjers» van Erpe met uitbeelding op praalwagen van «De operatie Zoetemelk»; 27. Van Wassenhove Jan uit de Wilgendries met versierde wagen 28. Fietsers uit «De Denderstreek» 29. Reservenummer 30. Muziekmaatschappij van Aaigem 31«De Meerse Vinkeniers» met praalwagens. 32. Van Den Steen van Nieuwerkerken met ponywagen. 33. Versierde wagen van Van Melkebeke uit de Kerkhof straat. 34. Wielersclub «De ware vrienden» uit Nieuwkerken met praalwagen 35. Praalwagen van «De Octopusvrienden» uit de Nijverheidsstraat 35. bis-Praalwagen van de inwoners van de Magerstraat «Het gele huis» 36. Duivenmaatschappij «Elk zijn recht» met wagen en duivenkorven. 37. De touroverwinnaar van de Ronde van Frankrijk 1976: Lucien Van Impe. 38. Paarden van de ruitersclub «De Hoefslag» uit Erendegem met huifkar 39. bezem wagen De leden van de plaatselijke afdeling der Burgerlijke Bescherming zullen helpen voor het handhaven van de orde en het vlot verloop van de praalstoet Reldel tegorieën. De Oordegemse meis jes leken aan de Herdersemse ge waagd en bleken voor elkaar duchtige konkurrenten. Bij de miniemen (tot 11 jaar) wa ren er tien mededingsters en het was Hilde Van Steen uit Herder- sem die de provinciale titel weg kaapte vóór Mariana Crombé uit Oordegem, Ann De Capelle uit Herdersem, Martine Van Leuven uit Oordegem en Marijke Van Impe uit Haaltert. Voor de reeks tussen 12 en 15 jaar, de juniores, waren er dertien liefhebbers en hier kwamen de Herdersemse meisjes op de derde plaats met Carine Aerts en op de vierde met Martine Saeys. Voor de titel van provinciale tamboer-majoor was weer Her dersem aan de eer met Lieve Everaert van Herdersem vóór Christine Boxtaele van Oorde gem. Samen met de provinciale titel kreeg Lieve,Everaert ook de Prijs van de Gouverneur. Bij de seniores behaalde de Her dersemse kampioene van verle den jaar, Lily Lambrechts, dit maal de tweede plaats na Sonja De Wint uit Oordegem. Derde werd Annick De Breucker uit Herder sem, vierde Bemadette Bruylandt eveneens uit Herdersem en vijfde en zesde Linda Van Genechten uit Ninove en Wendy Janssens uit Haaltert. Van harte proficiat aan de Herder semse verdienstelijke laureaten. LH. I J Provinciale kampioene Carine Boxtaele uit Oordegem samen met iuninres Carine Aerts en Martine Saevs uit Herdersem.timl

De Voorpost | 1976 | | pagina 7