MEXICO NA DE VERKIEZING VAN ZIJN NIEUWE PRESIDENT MEXICO NA DE AARDBEVING IN GUATEMALA ■nk twa inta n pagina g ingeno'* drank.O 6 t hoofdar buitenlai bladzi 10 -10-9-76 - De Voorpost Is het u al overkomen dat u een ganse herfst en winter plannen maakt voor uw volgend verlof dat de reisbureau's afgelopen worden voor allerlei dokumentatie, dat u bibliotheken en boekenwin kels bezocht voor toelichtende lektuur, dat u vrienden en kennissen aansprak om met u het experiment «over de grote plas» te ondernemen... dat u dat alles doet met een entoesiasme en een bezieling die voor alles, maar dan ook voor AL LES, een oplossing vindt en dat u dan plots acht dagen of zo iets voor uw vertrekdatum bij het ontwaken verneemt dat uw bestemming van de aardbol is weggevaagd door een van de verschrik kelijkste aardbevingen van de laatste tien jaar! Dat is de belevenis die het beleven niet waars is: integendeel! Natuurlijk prijst ge ons Heer dat ge de dramatische ramp niet ter plaatse moest meemaken ge jammert over de duizenden doden en vermisten en .lozen - ge tracht nadere detail* te bekomen langs pers, radio en nieuwsagent schappen. De stoutsten telefone ren zelfs naar de ambassade van het geteisterde landmaar op elk ogenblik komt u weer voor de geest dat niet weg te cijferen ge voel: «Danke Deezeke» dat mijn uur mg niet gekomen was; danke \>>or dat tikkeltje chance dat iedereen zozeer betracht in zijn leven te ontmoeten dan ke, danke. danke En dan komt de reaktie, de terug slag, de werkelijkheid van uw ei gen dagelijkse leven: wat nu met al die plannen wat gaat er ge worden van al die langzaam en zorgzaam opgebouwde luchtkas telen die allen ineengestort zijn met diezelfde Guatemala- aardschok! Welnu, de vakantie dagen zijn gepland, de overtoch ten zijn geboekt, zelfs de ganse onuitvoerbare reisroute is uitge stippeld, de hotels liggen vast (zowel in het geteisterde gebied als doorheen gans Mexico), de au tobussen zullen u opvangen aan de vlieghaven en zullen u na een 15-daagse trip komfortabel en vei lig terug afzetten aan de voet van uw vliegtuig dat opnieuw de plas overtrekten nu is dat alles, alles, alles totaal onbruikbaar en af te schrijven! Wat al moeite, last, kommer en zorg verzwolgen door nog meer moeite, kommer en last! Zo stonden we daar met de handen in ons dunner wordend haar zo stonden 65 Belgian Printer Trot ters er dit jaar voor ter "elegen- heid van hun jubelrei>aarvoor groepsleider en tei misch alge meen direkteur André Delrue al zijn beste zorgen en aandacht had geboden. Hij was toch niet de schuld van dit dramatisch gebeuren, maar koelbloedig nam hij ogenblikke lijk alle besluiten die zich opdron gen en wel dat de reis, min stens evengoed en zoverre moge lijk, naar dezelfde bestemmings richting zou doorgaan, op het zelfde tijdstip. De handen werden «en comité» ineengeslagen en terwijl de tele foonlijnen roodgloeiend stonden van vragende, klagende mederei zigers, werden telexen verstuurd en werden kontakten per telefoon opgenomen met de agenten ter plaatse, waarvan er echter enke len absoluut niet te bereiken wa ren en dan een volle dagkonfe- rentie belegd met de Sabena- top want er moest een sukses- volle oplossing gevonden worden binnen de 6 dagen. Iedereen werd direkt verwittigd dat ér getimmerd werd aan een galante oplossing voor Mexico maar dat, op een ogenblik dat naar Guatemala alleen met Rode Kruis-personeel, medikamenten en tenten werd gevlogen, op een ogenblik dat de hotels die ons zouden huisvesten met de grond gelijkgeschud waren en dat vele van de bruggen en wegen openge barsten om hulp riepen, dat Gua temala geen enkel visum verleen de dat daarover natuurlijk een kruis moest gemaakt worden. MEXICO werd het exclusieve doel, wanneer vóórdien gepland was van Guatemala doorheen het uitdagende ANDES-gebergte langs de Zuidgrens Mexico in te trekken en zo uiteindelijk door heen het oude Inca-gebied ten slotte in Mexico-city te belanden, dan moest nu in Mexico ook alles verlegd worden en een gloed nieuwe reisroute uitgestippeld worden. En het kwam klaar: André Delrue zou zijn trouwe volgelingen een vervangreis aanbieden die er zou in gelukken al de voorgestelde schoonheden van Guaternala te vergeten. De vervangreis werd een sukses- tocht die eeniederook de minst gemakkelijke 150% tevreden stelde goed zo, pas in de nood kent men de vaklui!een volle dig uitgestippelde reis tot een goed einde brengen is al iets maar zulk een handicap opvangen kan alleen een vakbekwaam kun stenaar. Proficiat! Wal we dus niet te zien kregen: het legendarische Guatemala dat op dat ogenblik onder puin en stof naar adem snakte. We zeggen «legendarisch» en inderdaad Het hoofdstedelijk heiligdom te Mexico, (foto A.G. Formenti) onlangs nog lazen we dat zo prachtig beschreven als volgt: «God had zes dagen nodig,» zegt Chato, «om de wereld te schep pen: de hemel en de aarde, het licht en de duisternis, grasscheu tjes, zaaddragend gewas en vruchtbaar geboomte, alle ge vleugeld gevogelte naar zijn aard, het wild gedierte, het vee en het Tijdens de suKsesvolle ontvangst in Hotel Fiesta Palace te Mexico City werden de Belgian Printer Trotters verwelkomd door Aurelio GOliveros, sekretaris van de Nationale Vereniging van de Toeristische Schrijvers in aanwezigheid van heel wat persafgevaardigden. Aan de Voorzitter ASalmon werd een Vriendschapsplak- ket overhandigd namens de Belgische groep door HDe Kimpe. F.r werden heel wat toespraken gehouden in Mexico City ma. te - verbroederen en verzusteren in één woord «er wa r nadien bleef nog ruim de tijd om even uitbundig ambiance kruipend gedierte naar zijn aard, de grote walvissen en alle wrieme lende zielen die de wateren over vloedig voortbrengen. God zag dat het goed was en nam een rust dag. Maar zie; op de achtste dag werd hij zo goedgemutst wakker dat hij tot zichzelf sprak: laat ik er nog iets bij scheppen. Laat ik mijn kreatieve kracht een uitroepteken meegeven. En hij schiep Guate mala. Alles wat hij tot dan toe geschapen had, balde hij samen op een stukje aarde dat niet veel groter is dan drie maal België. De bergen en de valleien. De harts tocht van de rivieren en de ziele- rust van de meren. Alle vruchten der aarde en alle gedierte. Het groenste groen, gekoesterd door een eeuwige lente. Dat schiep God op de achtste dag en Hij was overtuigd dat het nog mooier was dan alles wat vóór die dag gescha pen werd. De rest kunt u raden. We kregen de zondeval en God was toornig van teleurstelling. Natuurlijk keerde zijn toom zich het eerst tegen wat hem in zijn schepping het dierbaarst was geweest: Gua temala. Daarom, senor, beeft hier altijd de aarde. Daarom blijven de vulkanen hun onvrede uitkotsen. Daarom is er maar één heerser over dit land: rampspoed». En zo is dus dit enig mooie land deze laatste jaren zo enorm zwaar getroffen. Toen de aarde er recen telijk beefde kostte dat in 32 se- konden 30.000 mensenlevens, werden duizenden woonsten to taal vernield een ramp die zelfs in dit land met zijn 365 zomerda gen per jaar heel wat huisves tingsproblemen stelde. Wij sluiten deze inleiding over het niet geziene en niet bezochte Gua temala af met een groet uit sympa tic en waardering voor dit moe dige volk, voor deze voortzetters van de onbekende en ondoor grondelijke Maya's, want: ieder een die een reis naar Guatemala kan betalen, heeft op zijn buik de camera en thuis de projektor om in kleur terug te kunnen kijken op zijn vakantie. De kleuren waarin de Maya's zich hullen, rood, groen, geel. purper, turkoois, oranje, kobalt, azuur, dit alles verweven tot de geometrische en dierlijke figuren die regelrecht stammen uit de oertijd van een der oudste kuituren ter wereld (ge schatte begintijd 10.000 jaar vóór Kristus). Dat alles zouden wij dus missen dat alles zou getracht worden rijkelijk te vervangen door een TOP-reis doorheen Mexico en daarover zullen we dan verder vertellen niet echter zonder nogmaals speciaal de verzekering te geven dat geen enkel van de deelnemers van de Belgian Printers-tocht vóór het vertrek heeft kunnen verwachten dat al dat vergruisde, verpulverde Inca-kultuurwerk zou kunnen vervangen worden door een zui vere Mexico-reis Maar ja de korte beschrijvingen die we zullen brengen geven u de over tuiging dat het kon en dat het be waarheid werd vanaf het ogenblik dat we op de vlieghaven te Mexico-city neerstreken, Een eerste kontakt ter plaatse: met de Pers Ons kontakt met de pers en wat wij daarbij mochten vernemen tij dens een fantastische receptie met de Toeristische Persorganisatie van Mexico De Verenigde Staten van Mexico tellen 48 miljoen inwoners, van wie er ongeveer 8 miljoen de stad Mexico bewonen. De grootste krant van de hoofd stad is het sportblad Esto met een oplage van 246.800 exemplaren, gevolgd door La Prensa met 185.360 exemplaren; El Heraldo brengt het tot 161.770, Ovaciones tot 158.250 plus een landelijke editie met als oplage 120.000 exemplaren; El Sol met elke dag een aktuele kleurenfoto op de eer ste pagina drukt 131.000 num mers. Over het land verspreid (de voor naamste wel te verstaan, want Mexico telt 77 verschillende dag bladen) telt Mexico verder de Universal (145.000), Novedades 145.780, Diaro de la Tarde (kleur) 95.800 enz Last but not least is er het Engel stalige blad77te News, gedrukt op de persen van Novedades, veruit hetfkleinste, maar in kwaliteit één dór beste dagbladen van Mexico, n/et een oplage van slechts 22.100 exemplaren. Adverteren Het idee advertentie heeft bij de Mexicaanse bladen een ander uit zicht dan bij ons. Een fabriek wil iets in de pers overeen nieuw pro- dukt of een goeverneur van een staat wil over zichzelf wat goeds geschreven zien: beide betalen een minimum van 20 frank per zetlijn in het dagblad. Een kwartaalabonnement 1975 kost momenteel ongeveer 500 frank en een jaarabonnement 2.000 frank. Loterij Voor de prijs van dat jaarabonne ment krijgt de klant veel waar in huis: iedere dag (ook op zondag) stelt El Excelsior b.v. een krant samen van gemiddeld 66 pagina's (groot formaat) met meerdere kleurenbij voegsels en op zaterdag verscheidene strips in kleuren, plus een literair bijvoegsel. Om de zes maand krijgt de abon nee een kaart met nummer, waarmee hij deelneemt aan de halfjaarlijkse loterij. Zijn abon nementskwitantie sluit een uitke ring in van 5.000 peso bij overlij den of van 500 peso voor gebro ken armen en benen! zó meege nomen. Alle grote bladen werven hun ab onnees bij middel van loterijen. El Excelcior verloot aldus jaarlijks twee huizen (elk rond 3 miljoen frank waarde), zes auto's waarbij steeds een dure Amerikaanse slee. ijskasten, wasautomaten, televi sies en honderden andere prijzen. El Universal doet er een schepje op: eerste prijs een huis met auto voor de deur! En wat is zoal de inhoud? El Excelcior: een idee van de in houd: vrijdag 62 pagina's, plus een kleurenbijvoegsel van 8 blz. vol dure publiciteit; zaterdag 58 bl£ pagina's, waarbij een bijvojs, w met tientallen stripverhalen ei Er zondagsblad van 8 blz.; zognic 88 pagina's, waarin bcgrepc® vi kleurenkatern waarin de Mhei caanse aristokratie (tegen ten ling) te pronk staat: foto'si twi sjieke party's waar de hercilnai dames in dure soirees te keuipijk. staan. Daarbij dan nog een u(ver kend literair bijvoegsel. fenic De krant van maandag is de (dee ste met slechts 56 bladzijdber De samenstelling is echter lus. verwarrend, de opmaak is voljZL advertentie-indeling waarinpO 1 vrijblijvende ruimten met niej^N worden aangevuld. Dat heefPn" weer voor gevolg dat een gr®n reportage soms versnipperd \\0en en met verwijzingen op vier n bu zijden terug te vinden is, waifS elk pakket begint de numme^kr opnieuw met pagina 1P- Tenslotte de inhouds-indelinain een toevallig nummer van celcior: pagina één geeft de hrss lines, naast peperdure ad vel''2 ties; pagina twee is voor drie den voor rcdaktioneel nie voorbehouden, maar pagina geeft slechts ruimte aan een h kolom tekst; er staat één advei tie op van «het duurste wereld»; blz. 4 brengt het van een doodarme indianen ergens in Mexico en wordt door dure wagens en volgende pagina het en uittreksels uit de pers. Vanaf blz. 7 advertenties pas voor goed ten haast geen ruimte meer voor nieuws. Daarbij telt terdaguitgave liefst 34 kleine aankondigingen El Sol en El Heraldo op maandag met kleur sportpagina's. De universiteitscampus van Mexico-city. fakulteit der geneeskunde, (foto A.G. Formenti)

De Voorpost | 1976 | | pagina 10