NA DE BRAND IN HET HOSPITAAEKEODSTER AALST BEREIDT ZIJN FUSIE VOOR: STUDIEDAG IN ZAANSTAD ONTEIGENING VAN 51 PERCELEN GROND VOOR BOUW VAN NIEUW ZIEKENHUIS JEUGDHUIS LEEUWERIK START MET HAAR FILMSEIZOEN f'n MAZOUTTANKS TE NIEUWERKERKEN 14 - 10-9-76 - De Voorpost Het onderzoek naar de dader van de herhaalde brandstichtingen in het Stedelijk hospitaal (klooster en rusthuis) vordert moeizaam. Nieuwe feiten hebben zich intussen niet meer voorgedaan. Wel is er zondag nogmaals alarm geweest, maar achteraf bleek het vals alarm te zijn: verdamping op het dak van het Sint-Lievens-rusthuis had men voor rook gehouden. RUST EN ONRUST TEGELUK Het schijnt rustig geworden te zijn in het hospitaal. Tenmin ste, de pyromaan indien het er een is heeft voorlopig al- tans afgezien van zijn uiterst misdadige en laffe aktiviteiten. De onrust in het ziekenhuis en rusthuis, en onder het perso neel is evenwel nog groot. Deze onrust zal maar wijken wanneer men de dader gevon den heeft. Er is nu onophoude lijk politie- en brandweerwacht. Ook zijn steeds topmensen van ziekenhuis of COO aan wezig om de mensen toch enigszins gerust te stellen, en Cm in tS yfijpêiï indien dit nodig is. ONDERZOEK De BOB zet zijn ondervragin gen voort. Alle personeelsle den, patiënten en bewoners van het rusthuis die enigszins in aanmerking komen, worden verhoord. Dit verhoor gebeurt zeer minitieus: binnen het uur komt men niet buiten. Noch tans wordt niets van de bevin dingen medegedeeld. Er is dus nog niet geweten in hoeverre men de dader op het spoor is. PERSKONFERENTIE Op de perskonferentie van de C.O.O. van donderdag 2 sep tember kwam uiteraard ook de brand ter sprake. Wat de gebouwen betreft, zou men toch pogen de frontgevel van het klooster te behouden, hoewel het klooster niet ge klasseerd was als monument. De schade werd toen op 200 tot 250 miljoen geraamd. Wat achteraf voorbarig bleek. (Er gaan zelfs stemmen op die beweren dat de schade hoog uit 50 miljoen zou bedragen). Na 1974 werden gelukkig nog alle brandpolissen ver nieuwd. Wat de kunstschat ten betreft, is alles wat op de inventaris staat gered. Som mige meubelen en schilderijen zijn wel min of meer bescha digd door het transport, maar ook dit valt nog mee. De kunst schatten zullen een onderko men vinden in de kelders van het St.-Job-Rusthuis, waar ze veilig zijn (achter slot), en waar de temperatuur en de vochtig heidsgraad gunstig zijn. De kunstschatten blijven evenwel onder toezicht van de C.O.O. Van deze kunstvoorwerpen is niets gestolen. Wel werden hadntassen en portefeuilles gegapt. De dader van deze diefstallen heeft trouwens 2! bekentenissen afgelegd. De C.O.O. was zeker zeer tevre den over het optreden van het personeel tijdens de brand. De ontruiming van ziekenzalen en rusthuis verliep zeer vlot. Zaal I verhuisde naar zaal 5. Zaal 10 en rusthuis werden naar de nieuwbouw overge bracht. Zaal 2 en 8 vonden in het lazareth onderkomen en de kinderen bracht men over naar zaal 7. De werking van het ziekenhuis zelf werd niet on derbroken. Nog dezelfde avond was het volledig opera tioneel, het rusthuis zaterdag, en de keuken zondag. De pa niek in ziekenhuis en rusthuis was zondag nog tamelijk groot. Men vreesde nog nieuwe brandstichtingen. De C.O.O. dankte ook de brandweer en politie. Wat het optreden van de brandweer betreft, ant woordde voorzitter Rousseau dat de C.O.O. niet bevoegd was om hiervoor deskundig te oordelen. Wel zei hij dat leden van de C.O.O. zelf de hulp van Liedekerke hadden ingeroe pen. Deze werd echter gewei gerd omdat de C.O.O. niet be voegd is om dergelijke oproe pen te doen. Aan de oproep van burgemeester De Bis schop werd echter wel gevolg gegeven. Ook het probleem van de brandoefeningen werd aangeraakt. De C.O.O. deelde ook mee dat een wacht van het kaderpersoneel dag en nacht aanwezig was. Zowel de kliniek als andere instellingen hebben materiaal ter beschik king willen stellen. Een probleem is nog altijd de huisvesting van de klooster gemeenschap, waar de C.O.O. moet voor instaan. Men zou boven de keuken kamers willen inrichten. Hiervoor werd aan de stad gevraagd een trap te bouwen. Bovendien zou ds benedenverdieping van het moederhuis voor de noodwen digheden van de kloosterge meenschap kunnen heringe richt worden, evenals een ge deelte van St. Lieven. De kapel zal ingericht worden in de ont vangsthal van de nieuwbouw. Er komt ook een nieuwe refter. Verder moet ook dringend een vergaderzaal gevonden wor den, niet alleen voor de zus ters, maar ook voor de ge neesheren en de leden van de C.O.O. KONTAKTEN MET OVERHEID Uit het verloop van de feiten kan men ook opmaken dat reeds kontakten werden gep land met ministeriële (en pro vinciale) overheid. Klaarblijke lijk om te zien op welke manier de betrokken instanties zou den kunnen tegemoet komen aan de noden van het zieken huis. Want, zoals reeds hoger vermeld: er is nog altijd het probleem van de huisvesting van de zusters en men mist nu ook een geschikte vergader zaal. Voor de stad zal dit een zware en onverwachte finan ciële last betekenen. Dus moet men op hoger niveau gaan aankloppen. Maar zal de over heid bereid zijn dadelijk kredie ten ter beschikking te stellen? Zal men het argument niet uit spelen dat alleen het klooster getroffen werd en niet het zie kenhuis, en dat men dus geen steun moet verwachten? Hope lijk draait dit anders uit. In elk geval, men moet vooruit, men moet dringend naar de archi- tekt, want er moet met herbou wen begonnen worden. Het kwam osn ook ter ore dat slechts vandaag vrijdag de verzekeringen ter plaatse zul len komen. Bijzonder snel is dit alleszins niet! Temeer daar er geen steen mag verplaatst worden, zolang deze heren niet ter plaatse zijn geweest. OOGGETUIGE Volgens een ooggetuige zou de interventie van de brand weer er als volgt uitgezien hebben: 16.15 uur: eerste wagen van de brandweer 16.20 uur: tweede wagen - 16.25 uur: de ladder - 16.27 uur: grote ladder 16.30 uur: hevige vlammen. Op een oproep om 16.05 uur zou in het hulpcentrum 900 niet geantwoord zijn. De eerste wagen die ter plaatse kwam zou er een van de rijkswai| geweest zijn, even later vtolgd door een rijkswachteil burger. Een burger verwijderde ooki plaat boven een hydrant in n voetpad omdat een brarf weerman er niet in slae De redaktie vermeldt deze fj ten zoals ze haar ter keni) werden gebracht: zij geen enkele interpretatie van, noch trekt enige beslach vorming eruit. Wjett Toen stadssekretaris Chr. Willems, Prof. R. Van Hooland en L. Kiekens op 18 mei 1976 te Leiden deelnamen aan een studiedag over het reorganisatieprojekt van het stadsbes tuur van Leiden, ontmoetten ze daar de heer H.A. Visser, stadssekretaris van de Nederlandse gemeente Zaanstad, die zowat het IntSQG bezit van dé pérfeki gesiaagde fusie. Van zelfsprekend werden kontakten gelegd en afspraken ge maakt voor een later overleg, maar werd meteen ook al even van gedachten gewisseld: «Als U fusioneert in januari, dan komt uw voorbereiding ruim 5 jaar te laat» was een veron trustende en uiteraard onvergetelijke uitspraak en sekretaris Visser. Ofschoon de wetgever de ge meenten amper enige tijd toe meet voor die voorbereiding, liet de delegatie zich met die verbijsterende uitspraak toch niet uit haar lood slaan. Ze wist immers dat die voorbereiding al een behoorlijke tijd aan gang was. Er werd al eerder een kontakt- dag georganiseerd tussen de ambtenaren van de fusiestad Brugge en de leden van de stafvergadering van de stad Aalst, waarvan overigens een uitgebreid rapport verscheen. Stadssekretaris Willems was inmiddels in verschillende kongressen en studiedagen een bekend promotor gewor den van een bedachte fusie voorbereiding. Bij die gelegen heden schreef hij enkele zeer Niemand zal er aan twijfelen dat Aalst zeer dringend een nieuw ziekenhuis nodig heeft. Het verouderde kompleks dat reeds 77 jaar in gebruik is, voldoet niet zoals het hoort aan de moderne eisen der geneeskunde. Het herhaald bouwen en verbouwen is er oorzaak van dat de instelling meer op een labyrint lijkt dan een hospitaal. Men is er konstant bezig met aanpassingswerken. NIEUW ZIEKENHUIS Het overleg tussen stadsbes tuur en COO voor de bouw van een nieuw ziekenhuis dateert reeds van... voor de oorlog. Af gezien van de inplantings plaats veranderde er nog niet zo heel veel. Eindelijk en uit eindelijk komt men tot de streefdatum van 1978 om de bouwwerken van het nieuwe ziekenhuis aan te vangen. Het hoofdgebouw zou bestaan uit acht verdiepingen. Hierin is voorzien de verplegingsdien sten, klooster en logies voor personeel. Een sokkelvormige onderbouw van twee verdie pingen zou de technische en algemene diensten herbergen. KONINKLIJK BESLUIT Op 5 augustus verscheen in het staatsblad het verlossende Koninklijk Besluit van 10 mei 1976 tot goedkeuring voor de onteigening van 51 percelen grond, samen 14 ha. 70 a. 90 ca. Bovendien bezit de COO in de omgeving nog 3 ha grond of een totale oppervlakte van meer dan 17 ha. Teoretisch kan men nu op 1 maand eigenaar zijn De voorontwerpen die door de Gemeentedienst van België zijn ontworpen werden reeds op hoger niveau besproken. Op provinciaal vlak had stede- bouw wel enkele kleine op merkingen meer bepaald omtrent de parkings. Indien men niet te lang blijft vitten en dossiers niet meer in de admi nistratieve keolkast komen, kan er best en heel snel schot in deze meer dan dringende zaak komen. Ook de lening van 41 miljoen voor de onteigeningen, aangevraagd door de COO, eis goedgekeurd. Het is misschien goed om we ten dat in 1890 de eerste on derhandelingen plaats hadden voor het huidig verouderd zie kenhuis en dat de openbare aanbesteding plaats had in 1894. Vijf jaar later, op 19 mei 1899 waren reeds de eerste zieken opgenomen... HET HUIDIG ZIEKENHUIS Een van de nieuwigheden in het huidig ziekenhuis is de er kende prematuurdienst, waar nu de eerste kinderen in opge nomen werden. De aanvanke lijke streefdatum was voorzien op 1 juli. Dit jaar werd ook een aanvang gemaakt (met eigen perso neel) om de zalen 3 en 5 te hernieuwen. Ook zal zaal drie, waarvoor men 25 werkdagen voorziet vernieuwen en vervol gens zaal 2. Tenslotte komen er vier nieuwe operatiezalen en de hernieu wing van de huidige operatie zaal. De private kamers van het middenblok werden afgebro ken en voor de werken werden via de RVA herscholingsdienst personeelsleden ter beschik king gesteld. Men hoopt met de nieuwe operatiezalen klaar te zijn rond 10 januari indien alles perfekt loopt. Maar mogelijks wordt het einde maart of begin april. Anderzijds stelt de centrale keuken wel problemen. Deze is te klein. Aanvankelijk zocht men een oplossing om in de nabijgelegen gebouwen van de fiber fleet een centraal werkhuis te maken. De vrijge komen gebouwen waar nu de schrijnwerkerij is onderge bracht zou dan dienstig zijn voor uitbreiding van de keuken. Dagelijks worden immers in deze keuken, naast de maaltij den van het personeel, ook nog deze klaargemaakt voor de maaltijden aan huis bij bejaar den. Dagelijks een 115. Boven dien is het niet uitgesloten dat door de fusies, er een uitbrei ding zal zijn van maaltijden aan huis in de randgemeenten IN DE TOEKOMST? Men kan zich afvragen of de huidige werken in het be staande ziekenhuis niet nutte loos zijn, wanneer men weldra en vurig hoopt te kunnen starten met de bouw van het nieuw ziekenhuis. Van C.O.O zijde is men van mening dat dit niet het geval is en men er nu al op gericht is om de huidige gebouwen in te rich ten voor invalide bejaarden. In de toekomst zullen de omlig gende gemeenten ook beroep doen op deze dienst. Alleen de gemeente Erembodegem be schikt over een C.O.O. instel ling voor bejaarden. De ande ren zijn van private aard (Her- dersem, Hekelgem, Haaltert, Liedekerke). Het moederhuis, met 42 be dden, blijft behouden. Volgende zondag gaat jeugdhuis Leeuwerik van start met haar zesde filmsieozne. Na het minder geslaagde seizoen van vorig jaar wordt gehoopt dat met de nieuwe formule meer succes zal worden geboekt. ZOEKEN NAAR DE VROEGERE BELANGSTELLING Nadat in de voorgaande jaren de filmreeks steeds een groot sukses en veel belangstelling kende, is vorig seizoen onget wijfeld een dieptepunt gewor den. Men heeft steeds ge poogd films te draaien met een bepaalde inhoud en niet zo maar goedkope kasstukken. Daarin is men steeds zeer goed geslaagd en deze for mule kende steeds veel sudces bij de bezoekers. Films als Romeo and Julia, A Space Odyssee 2000, Easy Rider en dergelijke meer waren zonder twijfel de grote successen waarmede men het jeugdhuis tot in de nok vulde. Vorig jaar werd dan naar films overge schakeld die meer zwaar so ciale problemen als onderwerp behandelden en die niet het normale publiek van het jeugd huis aanspraken, maar wel en kele tientallen geïnteresseer den. Gevolg was dat de be langstelling eveneens beperkt bleef tot deze enkele mensen en zelfs het grote bezoeker- spubliek van het jeugdhuis niet eens konden boeien, dus een film voorenkelen, watuiteraard een grote financiële aderlating naliet. Een ander eveneens minder geslaagd idee was de films op de zaterdagavond te presenteren. Dit seizoen schakelt men terug over naar het genre van films waarmede men overenkele ja ren zoveel succes boekte en daarbij worden dan de films dit jaar gedraaid op de zondaga vond, om op die manier de sterke concurrentie van andere activiteiten op zaterdagavond uit de weg te gaan. BLOW-UP De eerste prent welke gedraaid wordt in de reeks van dit sei zoen is Blow-Up van Miche langelo Antonioni, een film waarmede hij in 1967 heel wat successen behaalde. In de hoofdrollen zullen te zien zijn Vanessa Redgrave, David Hemmings en Sarah Miles. Blow-Up is een zeer complexe film die de moeilijkheden laat aanvoelen voor de moderne mens, om illusie te onder scheiden van werkelijkheid. De belangstelling vooreen mense lijk drama maakt de hoofdper soon stilaan bewust van zich zelf en van de anderen. Blow- Up is wellicht de meest fascine rende en dramatische film van Antonioni. Een film die men ongetwijfeld nog eens wil te rugzien en waarover heel wat zal nagepraat worden. Echt een waardig begin van een filmseizoen dat heel wat be looft. MON D.G. gegeerde brochures. Kontakten met gemeenten die eerder fusioneerden leverden zó weinig nuttige informatie op, dat daaruit zondermeer kon besloten worden dat geen en kele fusie echt werd voorbe reid, maar veeleer werd geïm proviseerd met uiteraard aller lei nare gevolgen die men de bevolking, de bestuurders en de ambtenaren beter niet kan aandoen. NA VEEL BEZINNING, EEN INVENTARIS Die inzichten zetten de stads sekretaris er toe aan op het ambtelijk vlak, maar met in stemming van het Kollege van Burgemeester en Schepenen, geregelde werkvergaderingen te beleggen om minstens een behoorlizjke inventaris te ma ken van alles wat in de fusie gemeenten voorhanden is. Die inventaris werd aanzien als de basis van een goede voorbe reiding, die op zich al vele fu sieproblemen moet openba ren. De kopij ervan is zogoed als afgewerkt zodat toch al een ruime informatie voorhanden EVALUATIE IN DE WOORDEN VAN SEKRETARIS VISSER Ofschoon men voorstander was van een geïntegreerd be stuurssysteem, kwamen de ambtenaren amper aan bod en gebeurde de besluitvorming uiteindelijk slechts door dan nog meestal niet-deskundige bestuurders. Men had onvoldoende oog voor de inplicaties van de be stuurlijke op de ambtelijke or ganisatie. In de werkgroep organisatie, die uit ambtenaren bestond, hebben die ambtenaren niet zo best meegespeeld: men zat er teveel als persoon, men was begaan om het te veroveren plaatsje. Er was een voortdurende spanning tussen wat de be stuurders wilder: on v*st uë ambtenaren konden, wat een bestendige bron van frustratie was. Een absolute voorwaarde voor de inspanning van de ambtenaren in de nieuwe amb telijke struktuur: personeels-, organisatorischeen sociale begeleiding. Er werd zeer nad rukkelijk gewezen op de nood zaak aan diensten, organisatie en personeelsbeleid, die pas in Zaanstad worden opgebouwd. Zaandam omvatte meer dan de helft van de inwoners van Zaanstad, maar bezit minder dan de helft van de afgevaar digden. De periferie is door gaans zeer goed vertegen woordigd. In de fusie moet men in het 1 ste jaar op «niets» rekenen, terwijl het 2de jaar de konsolidatie is van de fusie, en het 3de jaar pas het begin van de nieuwe opbouw. De opbouw van nieuwe be stuurlijke strukturen kan beter wachten tot alle mogelijkheden voldoende onderzocht werden. Ofschoon zeer vroeg aan be stuurlijke reorganisatie ge dacht werd en zekere beslis singen vooropgezet werden, zijn we daar qua praktische realisatie amper aan toe. De aanpak van allerlei fusiepro blemen moet niet overhaast gebeuren: de beste oplossing is met het bestaande goed te werken, het «klein grut» te on derkennen, te verbeteren en op te bouwen, terwijl men grote projekten en beleidsplanning best laat rusten tot de tijd er meer rijp voor is. Voorgaande woorden van se kretaris Visser geven goed de atmosfeer weer van de be sprekingen en tonen overvloe dig aan dat, zelfs in een zoge naamde modelaanpak, een fu sie nooit een probleemloze operatie is. Er werd oneindig veel gepraat over bestuurlijke organisatie waarvan overigens nog maar weinig terechtkwam, terwijl de ambtelijke organisa tie bij gebrek aan voorberg ding een vloed van problem opleverde en in enkele wei vergaderingen slechts het kl^ grut van de fusieproblerr werd onderkend. WAT NU IN AALST? Zaanstad gaf geen draait mee, ofschoon de beesprek gen evenwel een goede waren waarop iedereen rus zijn fantasie kan laten wer en zijn eigen draaiboek schrijven. :cf Wat in Zaanstad nogal verwaarloosd is het tijdig derkennen van problemen op het moment van de fusie een juridische of een oppor teitsbasis moeten worden tfn slist. En precies daarvan g#'c Aalst nu in een nabije toekori8 zeerveel werk maken. jrei Voor enkele grote problemeiPrd men er al goed op weg, en (en men zelfs duidelijk vooieat t.o.v. van andere fusiegemeënk ten. n u De kwestie van de huisvestijme van de stadsdiensten waat grondig bekeken en het desblijk treffend ontwerp wordt gesin dig uitgewerkt om klaar te i tegen 1.1.77. jj j< Prof. R. Van Hooland werkt* r dert twee jaar aan een ambbet lijkorganisatie om hetappar^t j de soepelheid te geven die kpj schok van de fusie zeker aqn kan, terwijl hij inmiddels doink, werkt aan een globale orga^st satiestruktuur die werkbaar zijn op 1.1.1977. L, Een grondige herstruktureri er van de sektor intern beheert reeds een feit: de dienst orgeld nisatie komt stilaan op dre^n meer aandacht wordt gegevfch aan personeelsbeleid en p6p v soneelsbegeleiding, terwijl (,d£ vergadering van intern beha, zorgt voor een goede bed SD| ning van het apparaat. e Dit zijn reeds enkele belar J( rijke troeven die in hand werden gespeeld van de h dige en nieuwe bestuurde om probleemloos een Gro Aalst te maken. J E.A je De gemeente Nieuwerkerken (bij Aalst) is tot op dit ogenblik op het vlak van het leefmilieu nog grotendeels onbesproken gebleven. Hierin is nu plotseling verandering gekomen. Aanleiding hiertoe is een «onderzoek Commodo et Incom- modo» dat plaatsgreep van 17.6.1976 tot 2.7.1976 waarbij de Heer Lievens Paul, Molenstraat 50A, te Nieuwerkerken een aanvraag indiende tot het plaatsen van 3 bovengrondse ma- zouttanks met een inhoud van elk 100.000 liter. Het is evident dat het oprichten van dergelijke grote tanks voor heel wat opschudding gezorgd heeft in de omgeving van de Bergstraat (wijken Berg en Laar). Het perceel waar de ma- zoutresservoirs (samen 300.000 liter) zouden opge trokken worden werd op 15.4.1976 verkocht «als een perceel bouwgrond voor open bebouwing». (Verkavelings vergunning d.d. 8.1 1976). Vol gens het Ontwerp-Ge westplan Aalst, bekrachtigd bij Ministri es Besluit van 9.5.1975 is dit perceel gelegen deels in een landelijk woongebied, deels in een parkzone. De mazout- tanks, die op 60 meter van de straat zouden ingepland wor den komen aldus in een park zone te liggen. Volgens de pla nologische voorschriften ter zake (K.B. van 28.12.1972 - art. 14) moeten de parkgebieden in hun staat bewaard worden, of zijn zij bestemd om zodanig in gericht te worden dat ze, in de al dan niet verstedelijkte ge bieden, hun sociale funktie kunnen vervullen. Het spreekt dan ook voor zichzelf dat een opslagplaats van dergelijke omvang in een parkzone niet thuishoort. Om deze reden al leen reeds zou het bedrijf zich daar niet mogen vestigen. Maar nog andere argumenten pleiten tegen een eventuele in planting op die plaats. Denken wij maar aan de omgeving, die gevormd wordt door meestal landelijke bebouwing, en door de nabijheid van de vallei van de Laarebeek. Men kan zich trouwens inbeel den welke de gevolgen zullen zijn voor de omgeving, bij een eventuele uitwaseming van gif tige petroleumgassen, die op bepaalde ogenblikken gans het grondgebied van de hui dige gemeente Nieuwerkerken kunnen verpesten. Terzake kan eveneens niet voldoende de aandacht gevestigd worden op het brand- en ontploffings gevaar van dergelijke reuze- mazouttanks. Denken wij hier o.a. maar aan de tragische ontploffing die zich onlangs te ide Herzele voordeed. Ook het op- en afrijden vj ter zware tankwagens langs ine Bergstraat en aanpalende sti en ten, die zeer smal en kronke >rr zijn, kan een supplement, jjk gevaar inhouden. Bij het openbaar onderzoe^ waarvan sprake, hebben zaCh wat 100 gezinnen, waarv.j jr zelfs 4 dokters, uit de omg<,r ving bezwaar aangetekend l,n het gemeentebestuur tegen v toekomstig bedrijf. Dit gezil, menlijk protest resulteert ~l[ reeds in een negatief advHa,r:. van het gemeentebestuur vc1 Nieuwerkerken d.d. 20.7.197d aan de Bestendige Deputati nd Met spanning wordt nu uitgaaet keken naar de beslissing vé n°l dit orgaan. RALDES wen' l; hierbij zijn sympathie en zi 9e steun te betuigen bij het spor aki taan protest, en zal alles in hi werk stellen opdat de betrol ken vestiging geen vergunnin rb< zou bekomen. ER Anderzijds verneemt RALDEI |ZE ook dat de betrokken exploitar op dit ogenblik een bedrijf va petroleumprodukten uitbaat i de Molenstraat 50A, en d we zonder vergunning. Indien d zou juist zijn zal ook al het mokla gelijke gedaan worden omee r dergelijke onwettige uitbatinj 'm te laten stilleggen. Een dergeenc lijk bedrijf hoort immers nie ld thuis in een woonzone, maa i v wel op een industrieterrein. d<

De Voorpost | 1976 | | pagina 14