EVERLOOS GEPRAAT OP EMEENTERAAD TE NIEUWERKERKEN BT ANTOON, JEUWE KLOK .O.V. WASSERIJ SI EREMBODEGEMSE NDUSTRIEZONE DENDER STINKT NIET ALLEEN KOORDINATIE VAN POLITIEREGLEMENTEN IN AALST IS KLAAR PRINSENCAEMERE NODIGT UIT EFFICIENTE INPLANTING DER RVA DIENSTEN BIJ DE FUSIE PROGRAMMA DER HARMONIE De Voorpost - 10-9-76 - 7 oewel vele raadsleden naar eigen zeggen haastig waren, de raadszitting van 31 augustus weer maar eens uitge leid tot een noch kant noch wal rakende diskussie over de onzinnige en dubbelzinnige zaken. nochtans in goede doen hrjiterende burgemeester est zich inspannen om er i beetje de orde in te hou- ^Uf De heer Désiré Peerelinck voor de vierde achte ra nvolgende keer op een eid]dszitting afwezig. vee verslag van de vorige zit- )ati( leverde reeds stof tot een jmjtige diskussie tussen de aa. dsleden. Schepen Meule- qer n (CVP) betwistte de stem de ig van vorige zitting over het <en|dan niet aankopen van de ,on, Ie brouwerij. Deze aankoop jan, d goedgekeurd met acht atjeptetnmen, twee onthoudin- lard1 en één nee-stem (schepen jieruleman-CVP-). Vorige jddszitting deed deze laatste zoi1 tegenvoorstel om de gron- ■bjei te huren i.p.v. ze aan te datfen. Nog steeds volgens de j. Is ge-' iling pis. i d<4 Schepen werd ergestemdover de huur en niet over een even tuele aankoop! Iets wat natuur lijk een heftige reaktie uitlokte bij de voorstanders van de aankoop. Na veel heen en weer gepraat werd men het toch eens (op de heer Meule- man na) dat er gestemd was over de aankoop.. De begroting 1977 van de kerk fabriek O.L.Vr. Hemelvaart werd goedgekeurd evenals een lening voorgrondinneming langsheen de Achterbremtweg en een lening voor grondinne- ming aan de verbinding Ver. Natieënstraat- Paepestraat en eveneens aan de Specht meersstraat. Een begrotings wijziging van de COO ten be drage van 75.000 frank (voor hulp aan het door brand geteis terde gezin Schutijzer) werd P^olg van blz. 1 de Eucharistieviering ide dan als apotheose nog litvoering van een deel van Klokkencantate» op tekst de vroegere Herdersemse pastoor Gery Helderen- (Hubert Buyle) en muziek l. Mores in een bewerking n{") Koster J. Coppens en ver- ct door het meerstemmig v7°;jiengd parochiaal a capella ïgkoor versterkt met musici i de Herdersemse Harmo- eer 1-25' tw oncelebratie met deken De Vos, pastoor A. Mussche -L i twee medepastoors. (JM) jlfst lens een door de COO gehouden perskonferentie blijkt, men met de bouw van deze wasserij gestart is. Rondom te wasserij is er enkele maanden geleden heel wat herrie «eest. Vooral vanwege de wasserij-uitbaters. De ge- irde aktieheeftwaarschijnlijk maar lang niet zekertot rolg dat de lening van 125 miljoen afgewezen werd. >EVV i van de eisen was o .mdat )een private was zou aan kon omen worden en geen ktuc nten zouden afgesnoept den. De COO zou zich er verbonden hebben tegen- r de wasserijen om be- aUlde toegevingen te doen trijd tst het eigen ziekenhuis- ring sgoed komt er ook dat van AZ Gent in terecht en ver- ls ditedelijk ook dit van het uni- Jlgd sitair ziekenhuis te Leuven, naart a.s. hoopt men proef Iraaien. Bij de start zal men itter !00 ton per maand wassen, riali i kan de kapaciteit opvoe- onder impuls van Schepen Meuleman bij staking van stemmen venworpen. ONTEIGENINGSPLAN Punt vier was een verrassing over gans de lijn. Het behelsde een voorstel tot het laten op maken van een rooi- en ontei geningsplan voor de Markt- weg. Tot grote verbazing van de raadsleden kon schepen van Openbare Werken Meu leman het plan ter zitting voor leggen. Iets wat aan raadslid Goossens (PVV) de vraag ont lokte of het plan dan opge maakt was zonder toelating van de raad! Een heftig kabaal barstte los. Tenslotte kwam men overeen gans de zaak te verdagen en eerst advies te vragen aan de inwoners van de straat zelf! De kosteloze over name door de gemeente van de Kasteelstraat met alle aan gehechte uitrustingen, en de indeling van de gemeente bij de gewestelijke groep Aalst voor de brandweerdienst le verden geen problemen op. GEEN VERKEERSLICHTEN Door de Generale Bankmaat- schappij werd bij de gemeente aangedrongen om verkeers lichten toe te staan ter hoogte tot 400 ton wasgoed per lid \jand Bij de start zullen 100 van In de nabijheid van het stedelijk ziekenhuis is er niet alleen life stinkende Dender. Als nog erger qua stank wordt een e of beschuldigende vinger uitgestoken naar een nabijgelegen hart veevoederbedrijf. De soms zeer hinderlijke stank hangt af eem en toe in de ziekënhuisgebouwen om patiënten en perso- van "eel een minder aangenaam bezoek te brengen, d» il Men is verontwaardigd dat op amper 50 meter van een er c ziekenhuis dergelijke hinderlijke bedrijven werkzaam zijn. met Er werden ai andere zaken gesloten, voor minder, en die itern niet in de omgeving van een ziekenhuis gehuisvest waren. van de plaats waar de dreef uitmondt in de Kwalestraat, omdat volgens de bank «tus sen 16 en 17 uur een parking van 230 wagens moét ont ruimd worden...» Onze raads leden waren nogal snel ak koord en vonden het niet op portuun om ter wille van een privéfirma verkeerslichten te plaatsen. Bijgevolg werden de verkeerslichten bij eenparig heid van stemmen wegges temd. Het goedkeuren van het ont werp voor verbeteringswerk aan de weg van groot verkeer nr. 702, ttz. de weg Mere - Nieuwerkerken - Haaltert le verde eveneens geen proble men op. De kosten voor onze gemeente belopen 5.171.000 frank, waarvan echter 65% door de staat zal gedragen worden. De raming voor het plaatsen van centrale verwarming in de gemeenteschool van Ediks- velde beloopt660.00 frank. Het ontwerp lastenboek en de ra ming werden eenparig goed- gekeu d. Ook de verwarmingsinstallatie van de parochiale kerk O.L. Vr. Hemelvaart wordt vernieuwd. De kosten bedragen hier 1.083.000 frank, 20% komen teri laste van de gemeente, 20% ten laste van de provincie en de overblijvende 60% wor den gedragen door de Staat. EN NU DE OUDE BROUWERIJ Het aantal keren dat dit puntje de laatste veertien jaar al op de agenda gestaan heeft, valt bij benadering niette schatten. Na de eerste diskussie aan het begin van de gemeenteraad over een eventuele aankoop of huur kwamen nu de voorwaar den van de COO (de verkoper) ter sprake. Na een lange dis kussie besliste men de aal- en slachte waterputten te dem pen, en de puinen te verbrijze len. De weide van de Dries le verde eveneens problemen op. Er kwam uiteindelijk uit de bus dat men de weide met vijver zou huren, de vijver zal rein igen en er waarschijnlijk vis op zetten. Tevens zal men de de weide uitbouwen tot een speelplein. Als laatste punt ging men ak koord met het afschaffen van de voetweg nr. 45 en een deel van de voetweg nr. 93. In geheime zitting werden tens lotte nog enkele administra tieve puntjes aangenomen. Dirk De Pauw Nadat de kinderen uit de han den van Meter en Peter een typisch zakje met doopsuiker hadden ontvangen werd nog in het Parochiaal Centrum een receptie gehouden voor alle parochianen waar de voorzitter van de kerkfabriek de heer Gustaaf Vinck nog het woord voerde en het zangkoor luister zette bij deze klokkenwijding die is uitgegroeid tot een zeeF geslaagd parochiaal feest. L.H. Het politiereglement dat totnogtoe in Aalst in voege was, dateert nog uit 1901. Begrijpelijk dus, dat daarin heel wat veranderd en voorbijgestreefd is. De nieuwe verordeningen die er in de loop der jaren zijn bijgevoegd, werden echter nooit samengevoegd tot een vernieuwd en aangepast reglement. Zulks werd evenwel dringend nodig geacht door de politie zelf, en door de gemeenteraadsleden en nog andere belanghebbenden. personeelsleden er werkgele genheid vinden Toch blijkt er anderzijds een probleem te rijzen. Het is niet uitgesloten dat men de uitba tingsvergunning wel eens zou kunnen weigeren op grond van het feit, dat er geen zuiverings station aanwezig is. Het waterverbruik loopt im mers op tot 75 liter per kilo was. Op 200 ton wasgoed komt er heel wat ongezuiverd water vrij. Van COO-kant zegt men dat er een riolering is aangelegd, maar dat men eventueel het water kan laten bezinken. VOORBEREIDING Het aanpassen en samen brengen van oud reglement en nieuwe verordeningen was echter een ontzaglijk werk. Er zijn heel wat werkvergaderin gen voor nodig geweest. Stadssecretaris Chris Willems, hoofdpolitiecommissaris Ge- eroms en An Bauwens waren op al deze vergaderingen aanwezig. Uiteraard werkte ook de juridische dienst mee: L. Carael (doctor in de rechten) en MMoortgat (eveneens doc tor in de rechten). Afdelings chef Van De Wiele vertegen woordigde het stadssecretari- aat. Eveneens deed men beroep op de gespecialiseerde dien sten: Openbare Werken (stad singenieur Vermeren, afde lingschef Van Geem en be- stuurschef Beeckman), Bevol king (bureauchef Callaert) Administratie (licentiaat adm. wetensch. Moereels). Men won verder ook het advies in van afdelingschef Burgerlijke stand Teerlinck, werkcontro- leur De Cock en nog andere diensten. POLITIEZORG IS ZEER BELANGRIJK Ze is trouwens één der oudste meest uitgebreide en delikate opdrachten van een gemeen tebestuur: instaan voor de openbare orde. (veiligheid, rust, gezondheid). In 1790 werd die opdracht nauwkeurig omschreven. Intussen zijn be paalde bevoegdheden aan de gemeenten onttrokken door nationale wetten. Een ge meente kan, waar dat nodig blijkt, sommige van deze be voegdheden behouden (de aanvullende politiereglemen- ten die hieraan het gevolg zijn, moeten evenwel aan de over heid ter goedkeuring voorge legd worden). Er werd dus eerst nagegaan wat onder de gemeentelijke bevoegdheid viel, en wat onder de bevoegd heid van de centrale overheid Kwestie van niet in eikaars vaarwater te komen. IN HET VOORUITZICHT VAN DE FUSIES Ook al omdat er, wanneer Groot Aalst een feit,zal zijn, vlotte samenwerking met de politieinstanties in de gefusio neerde gemeenten nodig is, was de coördinatie van de reg lementen een noodzaak ge worden. Men weet dan overal duidelijk waaraan men zich moet houden. INDELING Het politiereglement van 1901 werd herzien en aangepast en de politieverordeningen wer den geordend en in de onder scheiden rubrieken onderge bracht. Dit alles werd in zes ti tels ingedeeld: orde en veiligheid urbanisatie openbare reinheid en zin delijkheid taxidiensten eindbepalingen verkeer en parkings. GOEDKEURING Een voorontwerp werd over gemaakt aan de Vereniging van Belgische Steden en Ge meenten, om het aan een juri disch en taalkundig onderzoek te onderwerpen. Tot groot ge noegen van de medewerkers werd geen enkele ongunstige opmerking gemaakt (19.1.1976). Ook aan de leden van het CBS en de werkkom- missie, en aan de politieofficie ren werd toen een voorontwerp gestuurd. Enkele opmerkingen werden aanvaard. En men kon starten met een definitief ont werp dat behandeld werd voor de vergadering in de verenigde sekties, en voor de gemeente raad (die het ontwerp tevoren al had kunnen bestuderen). BELANGRIJKSTE WIJZIGINGEN Zaterdag markt In akkoord met de marktcom- missie wordt het gedeelte van de Grote Markt tegen het Stad huis om verkeersredenen vrij gemaakt van alle marktaktivi- teiten op zaterdag. En dit uiter lijk tegen 1 januari 1978 (markt kramers met toelating van vóór 1 januari 1976 krijgen andere vrije voorkeurplaatsen). Oude markt Deze verhuist naar het ge- deelD van de Hoveniersstraat tussen Varkensmarkt en Moorselbaan (verkeersvrij uit eraard). In de 1-meistraat wordt dan op zondagmorgen tweerichtingsverkeer toegela ten. Huisvuil De huidige vuilnisemmers, hoewel voorlopig nog in ge bruik, zullen vervangen wor den. De aard van de nieuwe vuilnisverpakking moet nog bepaald worden. Taxi's De regeling van de taxidien sten wordt volledig aangepast aan de nieuwe wetgeving. Pendelparking Ook hier worden een aantal nieuwe artikelen voorzien. W.L. Zaterdag 11 september: Gouden Huwelijksjubileum en sérénade aan erelid Be- noit De Brucker - Adolgine Boulonne, ouders van Her man en grootouders van Jos en Wim, muzikanten. Vertrek van de autocars aan de kerk voor Laken waar wordt opgetreden van 17 tot 20 uur. Familieleden die wensen mee te rijden beta len 100fr. Zondag 12september: te 10 uur Mis vanwege de muziek maatschappij voor het over leden bestuurslid, gewezen 1eschepen, Emiel Michiels. Te 12.45 uur vertrek naar Brakel met het voltallige korps voor de Reuzenstoet Familieleden betalen 100fr. Zaterdag 19september: uit stap naar Baasrode. Vertrek te 16 uur met één car en zoveel mogelijk eigen wa gens. Concert en optreden van de majoretten. Woensdagavond 1.9.76 begon rond 20.30 u. het uitdelen van dankwoordjes, bloemetjes, geschenkjes en prijzen aan de Bloemenfee 1976 Gilly en haar eredames. De Prinsen- caemera zorgde, stond in voor de organisatie en de prijzen op de auto na (Stedelijk Feestkomitée) van deze avond. Deken der Caemere, Simon D'Hondt, opende de reeks kleine toespraakjes en men kon het hem aanzien dat hij gelukkig was, die prijzenregen (meer dan 100) zo maar te mogen wegschenken. Staatssekretaris Louis D'Haese- leer overhandigde Gilly haar verkiezingsfoto en meteen symbolisch al de andere prijzen. Voorzitter van het Stede lijk Feestkomitée A. Doorns, zette Linda in de bloemetjes, Sekretaris H. Vander Perre schonk Bertje de prijzen en kussen en bloemenfee 1975 Annick prijskuste Marie- Josée. Er was meer volk aanwezig dan vorig jaar alhoewel heel wat hoogwaardigheidsbekleders der stad verstek moesten laten, omwille van dringende fraktievergaderin- gen in de schoot der verschillende politieke partijen. Samen met bloemenfee en medekandidaten werd er een prinselijke kontrole uitgevoerd om te zien of alle prijzen en bons ter beschikking waren. Een taak waarvan de Prinsen Jean-Paul, Jacky, Antoine en Johnny zich nauwgezet kwe ten. Voorzitter A. Doorns dankte Deken Simon en de Cae mere voor de inzet en wat kon er dan beter gebeuren om zo'n geslaagde avond af te ronden: een glaasje schuim- wijn, een toast, een pint, een gezellige babbel, plannen smeden voor de toekomst. Prosit Prinsencaemere en ge nodigden! A.C.V. - AALST In het vooruitzicht van de fusie der gemeenten, moesten ook de diensten van Rijksdienst voor Arbeidsvoorziening aan gepast worden wat betreft struktuur, inplanting en bevoegd- heidsgebied. De Herdersemse Harmonie «Concordia et Docilitas» heeft weer een drukke periode voor de boeg Zondag 20 september: uit stap naar Stekene. Met twee cars naar het WaaslandOp tocht en Majorettenshow. Weetjes Prijsvraag van verleden maand: hij verheft de afval ligen, Hij verenigt de aanwezigen, Hij vervangt de afwezigen Hij bedwingt de geweldi gen. (een beha) Kampioenschap Oost- Vlaanderen te Oordegem Miniemen1Van den Steen Hilde 3. Decapelle Ann Juniores3. Arts Carine 4. Saeys Martine Seniores: 2. Lambrecht Lily 3. De Brucker Annicq 4. Bruylandt Bernadette. Tamboer Majoors: 1. Everaert Lieve. LH Het ACV legde deze aangele genheid reeds enige tijd gele den voor aan de direkteur van het gewestelijk bureau Aalst, die er een omvangrijke studie van gemaakt heeft. Op 16 augustus werd dit reor ganisatieplan voorgelegd aan de Kommissie van Advies waarin de vakbonden verte genwoordigd zijn Het ACV stond erop dat de RVA- diensten zodanig moeten in geplant worden in het arron dissement, dat werklozen en werkzoekenden zo dicht moge lijk bij hun woning kunnen ge diend worden. Bij de uitwerking van dit plan hield men rekening met de ge ografische spreiding, de bevol kingsdichtheid, het openbaar vervoer en nog andere sociale en economische componen ten. Vanaf het begin van volgend' jaar zullen vier bestendige plaatsingsbureaus bestaan met de volgende bevoegdheid: 1Aalst voor de werknemers van groot Aalst. Denderleeuw, Haaltert, Lede en Erpe-Mere. 2. Ninove: voor groot Ninove. 3. Geraardsbergen: voorGe- raardsbergen en Lierde. 4. Zottegem: voor Zottegem, St.-Lievens-Houtem en Herze- le. De werknemers zullen zich in deze bureaus moeten laten in schrijven, naargelang hun woonplaats. Oordegem komt bij Lede, dus vervalt het plaat singsbureau aldaar. Er wordt wel een steunpunt opgericht bureau dat niet alle dagen open is). In Herzeme voor de bewoners van Herzele en groot St.-Lievens-Houtem (waar schijnlijk dichtbij het station en de vier wegen, gunstig gelegen dus). Openingsuren: maan dagnamiddag, en woensdag en vrijdagvoormiddag (in St.- Lievens-Houtem, Haaltert of Denderhoutem zal men geen bureaus inrichten omdat er dan teveel andere aanvragen zou den binnenkomen, wat admini stratief gezien niet te verwe zenlijken is). Toch blijft het de bekommernis van de Christe lijke Volksbeweging om de be volking zo dicht mogelijk bij hun woonplaats ten dienste te zijn. Het ACV zal dan ook de nodige stappen doen Qm in de grote gemeenten stempelbureaus te voorzien (zodat de werkloos- heidskontrole niet uitsluitend in %alst-stad moet gebeuren) «De centralisatie die de fusies van gemeenten dreigt te ver sterken, moet ten allen prijze vermeden worden» De werk nemers mogen ook in dit ver band rekenen op de steun van het ACV: «Niet alleen waar me n werktmaar ook waar men woont, moet alle dienstverle ning verzekerd worden». W.L.

De Voorpost | 1976 | | pagina 7