nog meer fijne mode voor de vrouw I» KLEDING BOKSER VOOR WANNEER D'ER OP EN D'EROVER? HET ONZE-LIEVE- VROUWZIEKENHUIS EEN MODERN ZIEKENHUIS voortaan bij De Kledingbokser: :«st 1955 bfr. 590 bfr. unikleuren. 740 bfr. 2410 bfr. 1955 bfr. 1800 bfr. 8 -10-9-76 - De Voorpost is vast een voorproefje: japonnen. mooie De eerste steen van het O.-L.-Vrouw ziekenhuis. (JM) Lange tijd geleden zag men alleen maar kranen, bulldozers, vrachtwagens, beton, stellin gen, werklieden, afsluitingen... Wanneer je nu op de trappen van de H Hartkerk staat krijg je een mooi perspektief te zien. De verbinding tussen de ENE en de ANDERE kant van 't water groeit, krijgt vorm, vertoont reeds een min of meer bouwkundig estetisch perspektief. Inderdaad een spel van zandvlak- ken, kleine keien, betonnen zijboorden heeft het gehaald op de eerder stille, rustige velden, tuinierhokjes, spruitvelden, bloemkolenrijen van een klein jaartje terug. Tijdens de weekda gen weerklinkt motorengebrom, geklop en geroep, de brugbaan groeit gestatig naar de ultieme verbinding met Verbrandhofstraat en H. Hartlaan toe... in stilte eigenlijk. Het eerste echte lawaai komt wanneer de auto's rond de stad zullen kunnen razen. K. DE NAEYER Op 31 augustus II. had, volgens de traditie van het O.L. Vrouwziekenhuis te Aaist, in alle eenvoud, een akademische zitting plaats. Dit na de eerste steenlegging van een nieuw gebouwenkompleks in het park van het ziekenhuis. Sinds 1970 doet het Aalsterse Onze-Lieve-Vrouwziekenhuis aan de Aalbrechtlaan een ern stige inspanning om de be staande gebouwen van de kli niek te modernizeren en om de technische uitrusting van het ziekenhuis op een zeer hoog peil te plaatsen. Zo werden er laatste vijf jaar meer dan 150 miljoen frank besteed aan de aankoop van nieuwe medische apparaten. Dit alles gebeurde zonder staatssubsidies aan gezien het O.L. Vrouwzieken huis een privaatinstelling is. VERWEZENLIJKINGEN Tot rond 1970 was het O.L. Vrouwziekenhuis in handen van de kloostergemeenschap. Met de jaren slonk echter het aantal roepingen, zodat het aantal aktieve personen ontoe reikend werd. Eveneens maakte de medische weten schap zulke vorderingen dat het voor een kleine klooster gemeenschap onmogelijk werd om de vooruitgang bij te houden. In 1970 werd dan ook besloten het ziekenhuis ge deeltelijk in handen te geven van leken. Een beheerraad, samengesteld uit leken en ge estelijken, werd samengesteld. Onmiddellijk werd van start gegaan met een investerings politiek in de bestaande ge bouwen. In 1970 werden een vijftal pun ten afgewerkt. Drie labo's wer den ingericht, een voorweefse londerzoek, een voor bioche mie en een voor bakteriologie. In de drie labo's werken full time 4 geneesheren. Naast de labo's werd er ook een centrale apotheek opgericht waar full time 3 apothekers werkzaam zijn en een intensieve verzor gingseenheid. In 1971 werd de medische permanentie ingevoerd. Daarmee was het O.L. Vrouw ziekenhuis het enige zieken huis in België dat 24 uur op 24 uur paraat stond om onmiddel lijk doktershuip te bieden bij om het even welk ziektegeval. In 1972 werd de nukleaire ge neeskunde onder de loepe ge nomen. Kamera's voor isoto penonderzoek alsmede een kobaltbom werden aange schaft. Het isotopenonderzoek kan beschouwd worden als een aanvulling van het X-stralenonderzoek. Daar waar X-stralen een slecht, of haast geen beeld geven van de situatie kan de isothopenka- mera redding brengen. Vooral voor lever- en hersenonder zoek wordt deze methode zeer veel gebruikt. De kobaltbom maakt het mogelijk via nukle aire weg gezwellen te laten verdwijnen. Onder andere kankergezwellen. In 1973 werd een nieuwe kraaminrichting gebouwd. Nierdialise en hartbewaking werden eveneens op punt ge steld. In 1974 werd de urgentiedienst opgericht waar de straatonge vallen onmiddellijk deskundig behandeld worden. Ook werd de A-dienst voor ekute psy chiatrische hulp uitgewerkt. 1975 was het jaar waarin een groot deel van de menselijke arbeid verlicht werd door het aankopen en in gebruik nemen van een computer. Onlangs werden de nieuwe gebouwen nabij de ingang van de kliniek in gebruik genomen. De dialise-eenheid werd uitge breid tot 20 bedden. Dagelijks kunnen hier 2 maal 20 mensen gebruik maken van de kunst nier. Met haar 20 bedden is deze dialise-eenheid een van de grootste van België. Dit grote aantal bedden in één zaal betekent voor de zieke echter geen vermindering van de waakzaamheid. Ingewikkelde elektronische apparaten zor gen ervoor dat bij het minste onheil alarm wordt geslagen. Dit is eveneens het geval met de hartbewakingsdienst. Dag en nacht staan hier zestien hartpatiënten onder de kon- trole van de komputer. De min ste wijziging in hun toestand wordt door de komputer op het televisiescherm weergegeven. Bij het minste onheil, zoals een losse elek-trode, wordt een alarmlampje in werking ge steld. Een druk op de knop vol staat om van een patiënt een evolutieschema te krijgen van de laatste 9 uur. Door de in breng van de komputer in de hartbewaking is het rendement van de bewaking op 95% ge bracht. Dit terwijl het mense lijke rendement maximum 65% kon bedragen. Eveneens de nukleaire ge neeskunde werd vermoderni- seerd. Nieuw materiaal werd aangekocht. Een van de kame ra's is enig in België. Een tweede eksemplaar werd be steld door de universiteit van Leuven. GEBOUWENKOMPLEKS Op 31 augustus II. had een akademische zitting plaats aansluitend op de eerste steen legging van het gebouwen kompleks in het park van het ziekenhuis. Het omvat een be- ddenblok met 186 bedden, verdeeld over 5 verdiepingen, en een technisch blok, bevat tende een spoedopname- dienst (dienst 900), een RX-, Kinesiterapie-, hydroterapie- en fisioterapieafdeling, een centraal labo, een apotheek, een verloskwartier, en een ge heel nieuw operatiekwartier met 8 ultramoderne operatie zalen, volledig geklimatiseerd en voorzien van moderne ap paratuur voor het bekomen van zeer steriele ruimten. Op de akademische zitting werd door een viertal sprekers het woord gevoerd. De eerste spreker was Prof. Prims, hoog leraar aan de K.U.L. en be heerder van het O.L. Vrouw ziekenhuis. Deze belichtte de toekomst van het O.L. Vrouw ziekenhuis voor de Aalsterse regio. Drie punten in zijn rede domineerden. Streven naar een kwaliteitsdienst (para- universitair ziekenhuis), de op leiding van geneesheren specialisten (chirurgie) en een uitgroei tot interregionaal zie kenhuis. Als tweede spreker was er Prof. De Beer, Voorzitter van de Raad van Beheer van het zieknhuis, die de nadruk legde op het belang van het privaat initiatief en de kristelijke grondslag die de basisvormen waarop het ziekenhuis is ge groeid. Verder gaf hij een histo risch overzicht van de evolutie van het ziekenhuis dat evolu eerdevan een instituut voor be jaardenhulp in 1901 (toen nog «Institut Notre Dame») tot volwaardig ziekenhuis met een modern nierdialise-centrum en een dienst voor hartbewaking waar iedere patiënt gevolgd wordt door een komputer. Derde sprekerwas Dr. J. Cuve- lierdieeenoverzichtgafvande evolutie van het medisch korps in het ziekenhuis. Dit startte in 1920 met Dr. Heffinck, die na zijn overlijden opgevolgd word door Dr. Goffaerts. Naast hem ontstonden de diensten van Dr. A. Sierens (inwendige genees kunde), de radiografie afdeling onder de leiding van Dr. Gaudot en de verloskun dige dienst van Dr. Willems. Ook werd vermeld dat het in dit ziekenhuis was dat op 2de- cember 1948 de eerste «Open-Hart» -operatie (blauwe ziekte) met sukses werd uitgevoerd door Dr. Cuve- lier. Als laatste sprekerwas er Mgr. Van Peteghem, die tot slot de aandacht vestigde op net nut van verpleging door zusters. Zij immers zetten zich volledig in voor de zieke. NABESCHOUWINGEN Momenteel telt het O.L. Vrouwziekenhuis 413 her kende bedden. Wanneer daar nog eens de 186 bedden van het nieuwe kompleks bijkomen zal het een ziekenhuis worden van ongeveer 600 bedden. Samen met het hospitaal zal het aldus volstaan om hulp te bieden aan de 200.000 koppen tellende bevolking van de Aals terse regio. Volgens het Minis terie van Volksgezondheid worden er immers 6 bedden per 1000 inwoners voorzien. Maquette van de nieuwe gebouwen van het O.-L.-V.-kliniek. (EL) Dit maakt voor Aalst en om streken dus 1.200 bedden. Op de vraag of de bouw van een nieuw kompleks noodza kelijk was werden ons enkele punten pro aangehaald. Mo menteel is de bezetting van het ziekenhuis meer dan 100%, dus uitbreiding is gewenst. Verder verwees men ons naar het feit dat we in een pluralisti sche maatschappij leven en dat men daar in de keuze moet hebben tussen privaatinitiatief (katholiek) en rijksinitiatief. Als derde punt pro kan worden aangehaald dat privaatinstel lingen veel sneller de evolutie kunnen volgen als rijksinstel lingen aangezien zij niet de administratieve rompslomp en wachttijd moeten doorlopen. Als vierde punt is er het feit dat de 6 bedden per 1000 inwo ners, opgegeven door het Mi nisterie moet bereikt worden, en als vijfde punt tenslotte is er het probleem van de tewerk stelling. Momenteel stelt de kli niek 500 personen te werk, waaronder een 40-tal dokters. Uitbreidingsmogelijkheden in de breedte heeft de kliniek niet meer. Reeds in de maand april van dit jaar trokken milieu nende lieden ten strijde t het rooien van bomen i park. Bomen die moesten p ken voor het gebouwen" pleks. Eind van dit jaar zal de bouw van het kompleks af t|S Dan zal het park terug gelegd worden en zoveei irbe gelijkgespaard blijven.4 toekomst voorziet men wens dat de oude het ziekenhuis worden en vervangen door moderne hoogbouw. "Koop sierlijke, fraaie mode voor de vrouw", luidde onze opdracht. "Koop mode die haar nog mooier, nog sierlijker maakt. Let op de kwaliteit. Vecht voor elke cent die je voor haar kunt besparen". En wat een kollektie brachten onze modekopers mee! Fijne deux-pieo Wat een fraaie mantels, jacks, coatflks en pantalons! Bekijk die typisch ide vrouwelijke couture, voel die prachtige kwaliteit en pn< wees blij verrast door die prettige prijzen. lek Bij De Kledingbokser, vanaf nu ook het adres voor de M° «a*m m 'm o.LAta* m w. srtsat'JÖSt Jtpr.L Wta F raast* umt W ent, K ÖttWE «met 0«wt m •WH». Wees jong, wees mooi in deze denim-blue overgooier uit 100% katoen met vrolijke Orlon blouse. a Deze rok is volkomen Frans, zo modieus b Pas aan, deze Trevira rok met stolpplooi van dessin en gemaakt uit grof geweven en fantasie ceintuur. Verkrijgbaar in |gd Acryl. Ietsje CAA M.verschillende gerend, ietsje hip. Specialist in betere dames-, heren- en kinderkleding Vlaanderen Hulst Bierkaaistraat 30 Vlissingen Lange Zelke 26 Terneuzen Noordstraat 84 Goes Ganzepoortstraat 6 Sluis Kade 2 Een levendig dessin. Op het bovenlijfje vlot gekombineerd met feestelijk zwart. Japon vooru! Prijzen vanaf 1350 bfr. Warm, deze velours mantel. En zo typisch vrouwelijk, zo sierlijk met die zwierige, bij passende sjaal. Een heerlijke all-weather mantel van Nino-Trevira

De Voorpost | 1976 | | pagina 8