Vrijheid en mondigheid m SA STREEFT NAAR 'fKOUTS EN GIDSEN aEWOON BUITEN BUITENGEWOON WERKGROEP LEEFMILIEU HEEFT Iezwaar TEGEN VESTIGING VAN DINAMIC VERPAKKING BENELUX AAN OUDE DENDERMONDSE STEENWEG EN DE ZESDE ORGELCYCLUS...? HONDERDJAAR VRIJWILLIGE BRANDWEER De Voorpost - 17-9-76 - 11 Irige week zondag 12 september startte de KSA-groep lit-Gerolf» haar nieuwe werkjaar en dit reeds voor de 39° pal. Een zeer respektabel aantal zouden wij zeggen, en als hn ziet wat op deze tijdspanne allemaal reeds werd bereikt, 4)et men zonder meer gewagen van een 38-jarige vrucht je werking [EN •DENWERVING J JAAR jt zo'n 150-tal leden werd Ibe maal gestart. Dit jaar jrd geen ledenwerving ge- an wegens het feit dat men !jt meer over de mogelijkhe- n beschikt om de groep nog ter uit te breiden, zowel op -bied van leiding als van ak- modaties, dus hopen maar de komende verkiezingen, jt ledenaantal is verspreid er de volgende takken: als igste tak «de leeuwen» (van tot 3" leerjaar), dan de «jong knapen» (van 4° tot 6e leer jaar), daarna zijn er de «kna pen» (jongens van 13 en 14 jaar), dan krijgen we de «jong hernieuwers» (15 en 16 jaar) en ten slotte de «hernieuwers» en- leiders (meer dan 16 jaar). Verder beschikt de KSA even eens over een fanfare van een 25-tal leden welke onder de bevoegde leiding staat van Mark Triest. De groepsleider voor dit jaar is Hubert De Sutter en de funktie van sekretaris wordt uitgeoe fend door Wim De Bruecker, proost is E.H. Frans Temmer man. Het jaartema voor de KSA- werking ditmaal is «vrijheid en mondigheid». PROGRAMMA'S Deze eerste belangrijke dag van het nieuwe werkjaar zag er als volgt uit: om 9.30 uur werd verzamelen geblazen op de speelplaats van het St. Maar tenkollege. Dan werd er met de fanfare en de ganse KSA- groep een optocht gehouden door het centrum van de ge meente en om 10.30 uur werd in de kapel van bovengenoemd Kollege een groepsmis opged ragen door de proost. Op de middag werd dan ter plaatse gegeten en om 14 uur startte dan een groot bondsspel onder het motto «gemeenteraads verkiezingen». Aktueel en ori gineel is de KSA steeds ge weest, en dat werd hier nog maals geïllustreerd. Als besluit van de dag vond dan de eigen lijke overgang plaats. Na dit programma van deze eerste dag nemen we dan het jaarprogramma even verder onder ogen. Vaste data zijn nog niet gekend, doch zonder twijfel komt er een the- dansant, evenals het jaarlijkse groepsfeest. Reg Delannoy zal ook dit jaar zijn beste beentje terug voor zetten bij de organisatie van het jaarlijks bal. Verder is er ook nog een papierslag gep land gedurende de kerstvakan tie. In juli en augustus komen dan traditioneel de kampen als hoogtepunt van de werking. ktieti i fil dert) mini Jing< sta; kses| sld IOTE ENAANWINST week voordien, op zondag •ptember, werd eerst nog voetbalwedstrijd gespeeld ;en de oud-leiding en de lige leiding van de scouts, het terrein van het jeugdhuis eur%uwerik. Ier %t zo'n 170-tal leden zijn de vie v^K5 en je VVKM aan hun unne^jwe werkjaar begonnen. Dit londjenaantal is verdeeld over de Keizflgende takken: voor de len dputs zijn dit de «kapoenen» miscj allerkleinsten, dan volgen let t et «welpen», dan de «jong ver- nners» en dan de «verken- ar ojs>> en ten slotte de «jin's». v0(de gidsen zijn er de «kabou- en (jjs» als allerkleinsten, dan de jng gidsen» en dan de «gid- en ten slotte eveneens ganse groep staat dit jaar Jer de leiding van Mark nmens en Pol Lassuyt en de jj>ost is nog steeds E.H. Van 5 Putte. :KKER KUIEREN P EEN WEIDE ïze feestelijke zondag was volgt ingedeeld: om 10 uur [rzamelden de jongens en 'feisjes op de weide van de 'ier De Vraecker in de Doren- VVKM en VVKS overdrachtsfeest (el) weg. Daar gebeurde dan de overgang van de ene tak naar de andere, hiervoor moesten enkele proeven worden afge legd. Om 11 uur was er een groepsmis, opgedragen door de proost E.H. Van de Putte. Deze H. Mis werd opgedragen in de kerk in plaats van aan de Grote Kapel in openlucht zoals oorspronkelijk was gepland. Daarna werd het middagmaal gebruikt in het gidsenlokaal aan de Vijverstraat. In de namiddag dan, terug op de weide in de Dorenweg, was er eerst een grote formatie waar de leiding werd voorge steld. het jaartema «gewoon buiten - buitengewoon» uitge legd werd, en eveneens het groot spel, welke deze mooie dag moest afsluiten, uitgelegd werd. Het programma van de VVKS/VVKM voor dit jaar ziet er verder ongeveer als volgt uit: op 1 en 2 november wordt er een wafelslag georganiseerd, het jaarlijks woudlopersthe- ber vi 00 t ag eikin ran Aals! j het onderzoek Commod et Incommodo van 25.8 tot 9.9.76 heeft de werkgroep Leefmilieu «1st (lid van Raldes) een protest schrijven gericht aan het kollege van Burgemeester en e Wiifhepenen. Het betrefteen bezwaar tegen het oprichten van het bovenvermeld bedrijf aan de Ude Dendermondsesteenweg. Een 55 personen uit de omgeving waar de firma zich zou Istigen ondertekenden een petitielijst. cRGUNNINGSAANVRAAG b bezwaren betreffende ver- Inningsaanvraag van Dina- 6 1c Verpakking Benelux (Den- jrmondsesteenweg, 179, list), houdende verandering ilsterf zetel van de vestiging, aijstflPKtermöndsesteenweg 179, gs hrf181' inrichten van werkplaats (or het vervaardigen en het gdhu jgdat enke net winki e> ki leze tijdei il - Lei jrpen 0 fr. n 6. 000 fr. mei werken van voorwerpen uit nststoffen uitgerust met 10 ichines voor extrusie, 2 ikmachines, 2 brekers, 2 ipressoren, ateliermachi- s, waarvan de gezamenlijke jfkracht meer bedraagt dan kw, op een eigendom ge- nd ter kadaster sectie B nr. 1CI, Oude Dendermondse- lenweg te Aalst. ITWERP GEWESTPLAN *LST i(j. bedrijf is volgens het ont- rp gewestplan Aalst (M.B. 75) gelegen in een idbouwzone. Volgens de inologische voorschriften jttake (K.B. van 28 12.1972 - p II) zijn de agrarische gebie- i «bestemd voor de land- Mw in de ruime zin». Behou- 'ns bijzondere bepalingen 'n ogen de agrarische gebieden 'kei bevatten de voor het be- 'jf noodzakelijke gebouwen, 1 woning van de exploitatie, 'nevens verblijfsgelegenheid ■or zover deze een integre- nd deel van een leefbaar be drijf uitmaakt en eveneens para-agrarische bedrijven.» Gezien het bedrijf Dinamic Verpakkingen Benelux aan deze voorwaarden niet vol doet, komt het de Werkgroep Leefmilieu om deze redenen al leen al onlogisch voor dat men de toelating zou geven om het zich daar te vestigen. SCHIKKING EN HUIDIGE STAAT VAN DE GEBOUWEN De schikking en de huidige staat van de gebouwen laten op dit ogenblik niet toe dat een industrieel bedrijf van die aard zich op die plaats zou inplan ten. Zo wordt de ingang tot de eigenlijke gebouwen gevormd door een lange smalle strook tussen twee villa's Deze inrij- strook is allerminst geschikt voor een gemakkelijke en vei lige aan en afvoer van goede ren. Zware vrachtwagens zul len heel wat hinder ondervin den om snel en gemakkelijk in en uit te rijden Anderzijds vestigt men de aandacht op de erbarmelijke staat waarin de gebouwen zich op dit ogenblik bevinden. Op getrokken in grijze assesteen zijn zij allesbehalve solied ge noeg om de zware machines, die men er wenst in te plaatsen, te herbergen.- Terloops stelt men de vraag of zij wel vol doende aan de trillingen van de machines zullen weerstaan. Het is ook volgens de werk groep overduidelijk dat de ge bouwen destijds opgetrokken werden als opslagplaatsen voor goederen. De gebouwen zouden nu, door het niet meer te gebruiken, in een zeer ver vallen staat gekomen. Water sijpelt door het dak, dat zelf ge deeltelijk uit oude afbraakma terialen werd vervaardigd. Het geheel biedt ontegensprekelijk een aanblik van verwaarlozing en vervallenheid. GELUIDSHINDER De gebouwen waarvan hoger sprake bieden, volgens de werkgroep in genermate enige garantie inzake isolatie van de geluidshinder, welke ontegensprekelijk aan een be drijf van dergelijke aard ver bonden is. Deze op dit ogenblik nog zeer rustige buurt zal vanaf de in werkingstelling van de machines verpest worden door lawaai. En wie biedt er niet de zekerheid vraagt de aktiegroep zich af, dat er niet dag en nacht zal geproduceerd worden? BRANDGEVAAR De werkgroep leefmilieu Aalst doet bovendien opmerken dat, alleszins door de inplanting van het bedrijf, ook automa tisch een groeiende stijging van het brandgevaar met zich S|! KSA Lede (el) Menig muziekliefhebber heeft er zich over verwonderd geen nieuws te krijgen over de jaarlijkse orgelcyclus die doorgaat in de Sint-Martinuskerk te Aalst. Normaal gezien zou men dit najaar reeds aan een zesde uitgave toe zijn, maar de staat van het instrument maakt ditmaal alles onmogelijk. Het antwoord op het waarom van dit alles is verbonden aan een onaange name geschiedenis.. Toen men in 1911 en 1947 (zo genaamde) restauratiewerken verrichtte aan het kostbare Van Peteghem- instrument is .om ons onbekende redenen het soliede binnenwerk, vervaar digd uit eik, weggenomen ge worden en vervangen door minderwaardige houtsoorten. Het instrument kwam dus ver zwakt uit wat men restauratie noemt. Een tweede klap kreeg het or gel bij de aanleg van een ver warming in de Sint- Martinuskerk. Men hield geen rekening met het instrument... Een der negen generatoren staat onder het orgel. Verwar mingsbuizen lopen onder de vloer van het oksaal. Ze lopen boven de blaasbalg van het in strument, en werden aange legd toen de blaasbalg leeg was (De blaasbalg ledigt zich zelf wanner het instrument niet bespeeld wordt) met als gevolg dat, wanneer de blaasbalg ge vuld is met lucht en op haar hoogste punt staat, de buizen geraakt worden. Niet enkel het binnenwerk van het instrument heeft te lijden gehad onder dit verwarmings systeem. Dit kan men met ei gen ogen nagaan; het loont de moeite om even de verpul verde eiken deur rechts onder het oksaal te gaan bekijken. De verhakkelde staat waarin dit schrijnwerk zich bevind is het nefaste gevolg van volgende geschiedenis. De kerkverwar- ming, aangesloten op stads verwarming werkt met stoom. Wanneer overdruk ontstaat moet de stoom ergens een uit weg vinden. Deze had men voorzien doch de aansluiting naar buiten (rioleringen) bleek nader toezicht (na vier jaar op initiatief van de architekt en In tercom) nooit te zijn aangeslo ten geweest. Gevolg: het prachtige meubel is op wraakroepende wijze ge schonden geworden. Ergens op het oksaal ligt een geskulp- teerd stuk hout, doodgewoon van het orgelfront naar bene den getuimeld. Naast de afbrekende werking van het verwarmingssysteem heeft ook nog de grote hitte van de voorbije zomer een afbre kende rol gespeeld. Al het houtwerk binnen het orgel heeft zich zodanig verplaatst dat de winddruk overal ont snapt. Het instrument is totaal onbruikbaar geworden. Dit kan men zelfs konstateren in de begeleiding der zangen gedu rende de eucharistievieringen. Zelfs voor weinig eisende din gen schiet het instrument te kort. Had men indertijd het duurzame materiaal van Van Peteghem gelaten waar het was, de gevolgen van de de- strukterende werking van de hitte zouden minder fataal zijn geweest. Met dit alles willen we niemand een steen naar het hoofd gooi en. De bekommernis van de geestelijkheid om de kerk te verwarmen kunnen we enkel prijzen. De restauratie der glasramen van de Sint- Maartenskerk noemen we een lovenswaardig initiatief. Door een aantal spijtige toevallen echter is het orgel niet het zelfde gunstige lot beschoren. Had men bij de restauraties van 1911 en 1947 en bij de aan leg van de verwarming beroep gedaan op kompetente perso nen inzake orgelbouw, derge lijk gevolg, met een niet te overziene schade had nooit plaats gevonden. Hierdoor valt ook het waarde volle initiatief der orgelcyclus in duigen, wat voor vele kunst liefhebbers met spijt zal wor den vernomen. We kunnen en kel hopen dat aan deze situatie vlug een einde zal gesteld wor den, en dat, wanneer het orgel nog herstelbaar is, de restaura tie op verantwoorde wijze zal geschieden. dansant krijgen we op 8 januari 1977,'het traditioneel, zeer be kende kamavalbal de zaterdag voor Lede karnaval, verder op 16 april 1977 het groepsfeest en dan uiteraard in juli en au gustus de kampen. Verder wordt er ook nog een film gep land over de kampen van deze zomer. Gedurende gans dit werkjaar zal ook nog steeds het 3-maandelijks tijdschriftje «Sloeber» in elkaar gestoken worden. In de maand september 1876 werd, onder impuls van de toenmalige burgemeester van Moorsel, Eugeen Reyntens, een gemeentelijk vrijwillig brandweerkorps opgericht. Ver mits er toendertijd geen enkele basis tot organisatie was, werd de korpsleiding uitsluitend gevoerd door de burge meester, die tevens het bevelhebberschap over het korps waarnam (1876-1892). meebrengt. Door de zeer smalle ingang waarvan hoger sprake zal het voor de brand weerwagens trouwens zeer moeilijk, zoniet onmogelijk worden om bij een eventuele brand het vuur op een ade- kwate wijze te bestrijden. NOG ANDERE FAKTOREN Faktoren op het leefmilieuvlak zouden heel wat nare gevolgen kunnen hebben. Men denkt hierbij aan de eventuele stof ontwikkeling, reuk- en rook ontwikkeling en verwijzen naar het Algemeen Reglement op de Arbeidsbescherming Titel 1 hfd. II blz. 4. ONVERANTWOORD Om al deze redenen komt het de werkgroep Leefmilieu Aalst onverantwoord voor dat de ho gere overheid aan Dinamic Verpakkingen Benelux toela ting zou verlenen om zich aan de Oude Dendermondse steenweg te vestigen en er.een werkplaats in te richten voor het vervaardigen en het be werken van voorwerpen uit kunststoffen. Indien er werke lijk behoefte is om zich in de buurt te vestigen kan de aan dacht van het bedrijf steeds gevestigd worden op het indus trieterrein, Wijngaardveld (op slechts 200 meter afstand) waar nog grond ter beschikking is of ter beschikking komt op dergelijke werkplaatsen te bouwen en zij besluiten met de opmerking: Er zijn trouwens nog heel wat industrieterreinen in de omgeving van Aalst die ver van volzet zijn. Het ontbrak de manschap pen aan enige persoonlijke uitrusting, terwijl het blus- materiaal bestond uit 200 plooibare emmers in zeil doek. Maar reeds in 1885 werden de emmers afgeschreven en een zuig- en steekpomp met een vermogen van 300 liter per minuut werd aange schaft. Dit betekende wer kelijk een grote luxe voor die tijd. In 1892 werd de stich ter-bevelhebber opgevolgd door Luitenant De Backer Louis (1892-1923). De arm- pomp op wielenstel, oor spronkelijk door mensen kracht bediend, wordt thans door paardenkracht ver voerd. Zuig- en persslangen met aangepaste koppelstuk ken evenals bijkomend blus- materiaal werden aange schaft. On het bevelhebberschap van Luitenant De Backer ver scheen in 1901 een Konink lijk Besluit waarbij het vrij willig brandweerkorps ge wapend wordt en als zoda nig ook als burgerwacht wordt aangesteld. In 1923 wordt Luitenant De Backer opgevolgd door Lui tenant De Vis„ Valery. Het korps onderging nu wel gro te wijzigingen. Door enige Koninklijke Besluiten die el kaar opvolgden en waaruit een grondreglement ont stond werden grondige wij zigingen doorgevoerd. Het grondreglement was een tekst van 55 artikelen en hiermee diende het per soonlijk initiatief van 1876 aangepast. In 1940 wordt het brand weerkorps van zijn taak als burgerwacht ontheven en de wapens worden ingeleverd. De tweede wereldoorlog ver daagde enigszins een no dige reorganisatie van het korps. Het is dan ook reeds 1947 wanneer een motorise ring totaal wordt uitgewerkt een motorpomp wordt aan geschaft en een herschilder- de legerjeep vervangt de oorspronkelijke paarde- kracht. Het blusmateriaal wordt aangepast en de man schappen herschoold. Het werk van de bevelhebber, Luitenant De Vis, was zeker nog niet voltooid wanneer hij in 1954 de ouderdoms- grens bereikte. Hij werd op gevolgd door Luitenant Ver- moesen Louis. Het blusma teriaal wordt verder aange past en een wagen met mp- torpomp (lage druk in voor bouw) met tank van 3.600 liter water vervangt de leger jeep. De inrichting op natio naal vlak gaat onverminderd verder en hij besluit van de provinciegouverneur wordt in 1955 het effectief van het korps vastgelegd op 1 pele- ton, 35 manschappen sterk. Dit peloton bestaat uit 1 lui- tenant-dienstchef, 1 onder luitenant - geneesheer, 1 onderjuitenant, 1 sergeant majoor, 1 eerste sergeant, 2 sergeanten, 4 korporaals en 24 brandweermannen. De korpsaktiviteiten zwak ten echter af. Het volgende probleem stelde zich ofwel aansluiten bij het centrum Aalst en het gemeentelijk brandweerkorps ontbinden, ofwel de totale reorganisatie van dit korps doorvoeren. De voordelen pleitten ontegen sprekelijk voor de herinrich ting van het gemeentelijk korps en het gemeentebe stuur hakte de knoop door. Hetzelfde jaar nog volgt Lui tenant Carlé Benoni Luite nant Vermoesen op als be velhebbervan het korps. De Korpsoverste, gesteund door al zijn manschappen vatte de herinrichting aan. De bijeenkomsten worden geïntensifieerd. Het oudere materiaal wordt in staat van bruikbaarheid hersteld ter wijl nieuw materiaal ter ver vanging of vervollediging zoveel mogelijk wordt aan geschaft. Er wordt een mo torpomp op wagenstel aan gekocht met een vermogen van 60.000 liter per uur. Ook de kledij van de manschap pen en het alarmering systeem wordt aangepast. Er wordt een kaart met wa- terpunten opgesteld, waar uit blijkt dat het korps over de ganse oppervlakte van de gemeente (990 ha) ieder on heil met afdoende middelen kan bestrijden. Ook een kern van voerders en mekanie- kers wordt in sectieverband opgericht. Deze kern staat borg voor het onderhoud en de paraatheid van het mate riaal. Het oproepingspian 900 is een werkelijkheid. Dagelijks gaat de werking der Vrijwilligersbrandweer- dienst intensief door. Luite nant Carlé en zijn man schappen zijn er zich tenvol- le van bewust dat iedere ak- tiviteitsstagnatie een ach- teruitgang betekent. Daar om wijden zij, met de fusio nering met Aalst voor ogen, geheel vrijwillig hun volle krachten aan de verdere uit bouw van een moderne ge meentelijke brandweer- dient. De enige voldoening voor hun volle inzet is te weten dat zij het onheil dat u zo plots kan komen treffen, volledig zullen uitschakelen of gevoelig beperken. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de vrijwilligersbrandweer- dienst, waarvan u hier een kort overzicht hebt gekre gen .stelden zij zich dan ook graag kandidaat voor de in richting van het zomerkon- gres van de Koninklijke Oost-Vlaamse Brandweer- bond. Dit op zaterdag 18 septembe 1976 te Moorsel Djt kongres zal doorgaan in het lokaal van de dienst, feestzaal «Katholieke Kring», Nieuwstraat 13 te 15 uur. Het gemeentebestuur zal te 18 uur ten gemeenten huize een receptie aanbie den aan het bestuur van de Koninklijke Oostvlaamse Brandweerbond en de aan wezige officieren. Te 19 uur zal er een feestmaal plaats vinden in de feestzaal van de Kloosterschool.

De Voorpost | 1976 | | pagina 11