Kandidaten in Nieuwerkerken NIEUWERKERKSE KIESNIEUWTJES BURGEMEESTER HOOGHUYS: ERNSTIGE KANDIDAAT VOOR LEIDENDE POSITIE GEMEENTELIJK ONDERWIJS IN GROOT-AALST NIEUWERKERKEN SCHEPEN DE WINTER GEMEENTELIJK ONDERWDS MOET BLIJVEN! OOK TE GIJZEGEM GAAT MEN NAAR DE STEMBUS! ALMASCHOOF- GIJSELINCK VROUW MOET VERANTWOORDELIJKHEID NEMEN! De Voorpost - 17-9-76 - 7 nie DE MAGHT - ALBRECHT )laats PW, lerares, provinciaal raadslid, aar, 2 kinderen, Stevensveldstraat 7 b, dert. meren o.a. door veelvuldige tussenkomsten in de provincie raad ten voordele van mensen van de streek en, wegens mijn ingeboren sociale ingesteldheid, veel voor de gewone man, voor het Volk met grote .V van OVERAL! Als een specifieke taak aanzie ik ook het vrijwaren van het landelijk karakter van de Falluintjes, inzonderheid dan van typische landelijke kernen als Meldert en Baardegem. Pluralistisch ingesteld, wars van elk fanatisme, zie ik gewoon maar Mensen zonder er dadelijk een cachet op te drukken en de dag dat het bedrijven van politiek voor mij niet meer 'het' ideaal kan zijn stop ik er gewoon mee want compromissen spre ken me niet aan. Wie recht door zee gaat, plukt daar vroeg of laat de vruchten van. Wel beken ik eerlijk dat ik ambities heb want een politieker die zonder am bities start verdient gewoon die naam niet. Zeer spéciaal liggen me aan het hart de problemen van de jeugd (ik ben pas 33) en de medezeggenschap van de vrouw want ik denk dat, evenals een gezin wordt bestuurd door man én vrouw, ook in het bestuur van Groot-Aalst de vrouw haar zeg dient te hebben en 'dat het hoog tijd wordt dat ook 'een vrouw' in het College meebestuurt'. dochter van een gewezen oepen. medestichter van de lc rselse PVV, stelde ik, op tipek van de leiding, mijn idatuur voor de provincie- en daar mijn echtgenoot, ill-round sportman, vond ik inderdaad kon doen waar in had en het kiezerskorps ilde, zetelde ik reeds in de e periode, na het ontslag 3ede hr. Van den Neste uit tade. in de provinciale raad. 1,1 ewel ik dus nog niet lam aan het bestuur van een :ente kon ik me als provin- raadslid toch reeds affir- 4 Marcel DELGOUFFE ef plaats PW, metser-aannemer, 47 jaar, penstraat 15, Baardegem dan ook inzetten om een goede uitslag te Baardegem te behalen. Tégen de fusie met Groot-Aalst ben ik in feite nooit geweest want ik ben ervan overtuigd dat het voor de mensen van Baardegem niet slechter zal zijn dan vroeger. De gemeentelijke diensten zul len te Baardegem wel blijven funktioneren en zo kan ik. die fusie van de negen gemeenten niet als een spijtige zaak aanzien. Voor ons is D'Haeseleer de sterkste kandidaat van de negen gemeenten en zal hij burge meester worden, de eerste bur gemeester van Groot-Aalst. Alhoewel de CVP waarschijnlijk wel de grootste partij blijft komt aan mijnheer Louis toch het ambt van burgemeester toe wegens zijn spreekwoordelijk geworden dienstbetoon waar mee hij partijgenoten en ook vele anderen heeft geholpen en dit jaar in, jaar uit. Mijn énige wens is dat we hier in onze gemeente weer eens een flinke uitslag kunnen behalen en met de steun van de vrienden van Baardegem en Meldert beh ik daarvan nu reeds zeker'. ijkenaar van geboorte ik reeds achttien jaar te ie]degem. lang genoeg dus om ensen en de bestuurders te en. Verleden kiezing had- g ve een onvolledige lijst en ten slechte uitslag wat nu meer het geval zijn zijn. xtussen werd ik verkozen voorzitter van de PVV- ing Baardegem en wil me ij' amilictraditie. als voortzet- >n de taak van mijn nonkel die schepen was te Meldert, ik in de politiek, in de spolitiek dan meer precies, tien waar ik bij de 'blauwe de typische vertegen- digcr van de PVV was. Ik rouwens te Meldert voorzit- an de PVV-afdeling. Per- ijke ambitie om gekozen te a" tn heb ik e genlijk niet want ik doe het meer als August DEBOECK 3 e plaats V.U., gepensioneerd hoofdtrein wachter, le schepen, 56 jaar, ongehuwd, Biokveld 16, Baardegem 'Reeds van in 1952 ben ik in de politiek alhoewel niet typisch met de VU. als partij maar meer op lokaal vlak. Van '52 tot '58 was ik lid van de COO, van 58 tot 70 raadslid en van 70 tot heden schepen van openbare werken. Natuurlijk was ik van den beginne af lid van de VU. Als schepen heb ik kunnen meewer ken aan de realisatie en verbe tering van vele gemeentewegen en rioleringen. De Hoogstraat wacht voor het ogenblik op volledige herstelling. Interessant projekt voor het komend be stuur is uiteraard het voortzet ten van de rioleringswerken en de uitbouw van een Cultureel Centrum voor de Falluintjes- streek te Baardegem waarvan de plannen, met uitzondering dan van de polyvalente zaal, reeds werden goedgekeurd. De ertoe voorziene hoeve leent zich zeer goed voor dit projekt met haar daken nog volens het oud systeem en haar prachtige grote boomgaard. Tegen de fusie met Groot-Aalst ben ik van in den beginne geweest doch nu de teerling geworpen is moeten we trachten er het beste van te maken, wel wetende dat er steeds een groot verschil zal blijven tussen lande lijke bevolking en stadsmensen. Wat typisch de VU betreft is er een bestuur voor Meldert, Moorsel en Baardegem zelf dat flink werkt en reeds goed opschiet met de verschillende taken waarvan onze talrijk bijgewoonde feesten wel een bewijs zijn. Van groot belang is dat de Falluintjesstreek even tueel ook door mandatarissen van andere partijen, in het bestuur van Groot-Aalst verte genwoordigd zouden zijn'. Deze week zijn we er eindelijk mee gestart! De verkie zingsmolen begint eindelijk op volle toeren te draaien. Ook De Voorpost werpt zich onvervaard in de dolle dans. Deze week hebben wij u de eer en het genoegen de lijsttrekkers van CVP en BSP aan u voor te stellen Ook één van de twee dames die de kleuren van Nieuwer- kerken gaan verdedigen, brengen we voor het voetlicht. In onze editie van volgende week is het dan de beurt aan de lijsttrekkers van PW en VU. Tevens zullen we u hopelijk ook de andere dame van het tweetal kunnen voorstellen. Bepaalde partijen doen volgens onze dierbare burgervader aan het wildplakken. Daar zal heel binnenkort serieus kmoaf mee gemaakt worden. Affiches geplakt op schuil- huisjes en bushaltes, op muren, palen e.d. zullen bijgevolg geen lange karrière beschoren zijn (als plannen ter zake tenminste uitgevoerd worden...» DiDePa Voor de BSP was het zeker niet zo moeilijk een geschikte lijst trekker voor Nieuwerkerken te vinden. Burgemeester Hoog- huys zit immers van kindsbeen af in de politieke beweging. Geboren te Geraardsbergen in 1928 voelde hij zich al heel gauw aangetrokken tot de sport. Na de tweede wereldoor log werd hij dan ook sportmoni- tor bij de socialistische turn bond. Op 18-jarige leeftijd trad hij in dienst van de NMBS, waar hij zich bestendig op werkte tot de funktie van on derstationchef te Aalst. De heer Hooghuys was acht jaar gehuwd toen hij in 1964 voor de eerste maal in de gemeente raad van Nieuwerkerken mocht gaan zetelen. In 1970 werd hij tenslotte gekozen als, wat men toen nog niet ver moedde. laatste burgervader van Nieuwerkerken. We stelden hem de vraag wat hem er toe aanzette om nu ook op te komen als kandidaat voor Groot-Aalst? Een vraag die met veel vuur beantwoord werd! «De fusie is een onding, aldus onze burgemeester, want de mens wordt er volledig in verwaarloosd! Met het ele ment waarmee men het meest moest rekening houden, nl, het element mens, heeft men he lemaal geen rekening gehou den. Men is gekomen tot een gesjacher met mensen! Nu wens ik, bij een eventuele ver kiezing, zo goed mogelijk de belangen van onze gemeente te verdedigen. Graag zou ik te vens enkele zaken helpen rea liseren, waarin we tijdens de voorbije legislatuur niet in ge slaagd zijn. Bovenaan mijn programma staat immers het bouwen van een polyvalente zaal, iets waaraan in onze ge meente een schrijnend gebrek is. Onze sportverenigingen zouden er zeker mee gediend zijn niet altijd van de weerma- W KINDERMANS plaats PW, stoker, raadslid, 46 jaar, 1 ld, Dorpstraat 60 Meldert steun aan de partij. Er werden immers te Meldert een paar goede kandidaten gezocht en naast provinciaal raadslid Anny De Maght-Aelbrecht viel de keuze dan op mij. Dat het niet gaat om mijn persoon zal wel blijken uit het feit dat ik de 17e plaats kreeg aangeboden doch in het belang der partij zonder enig aarzelen de plaats ruimde en naar de 37e plaats verhuisde, daar ik me enkel had aangegeven als plaat selijke steun voor de lijst, natuurlijk wetende dat ik te Meldert. voor de eerste maal dat ik me in 1970 kandidaat stelde, verkozen werd. Eigenlijk was ik liever met Meldert alleen ge bleven ofwel in een kleine fusie met Moorsel en Baardegem. Wat de uitslag te Meldert betreft moeten we. als al de aangsloten- en bij het syndikaat en de mutualiteit konsekwent zijn en voor de PVV stemmen, we hier in de gemeente de sterkste partij zijn. Waarschijnlijk kiezen veel mensen voor D'Haeseleer maar nemen ze er wel de plaatselijke kandidaten bij die dan als verbfndingsman kunnen optre den moesten ze niet verkozen zijn.' ACHT KANDIDATEN Voor de komende gemeente raadsverkiezingen hebben zich acht Gijzegemnaars kan didaat géfsteld, verdeeld over 3 PVV-mensen, twee CVP en twee BSP-mannen en 1 volksunie-dame. Met elk van hen hadden we een kort ge sprekje over de kiesverwach- tingen. DE CVP: die te Gijzegem de absolute meerderheid bezit heeft twee sterke kandidaten in de personen van de eerste schepen Maurits Van Hum- beeck (52 jaar) en Alfons De Ridder (50 jaar). Beiden kumu- leren het lidmaatschap van tal loze Gijzegemse verenigingen, waar ze dan ook op voldoende stemmen kunnen rekenen. Of één van beiden zal doordrin gen tot de Aalsterse gemeen teraad is problematisch als men weet dat Gijzegem 1500 kiezers telt en een kandidaat praktisch 900 stemmen dient te halen (zonder kopstemmen) om te worden verkozen. Men hoopt dat ieder meervoudig zal Op maandag 27 september wordt in de zaal 'Pallieter', Zijpstraat 7 te Hofs tad e een vergadering gehouden ter verdediging van het gemeentelijk onderwijs in de negen fusiegemeenten, niet alleen worden er alle schooldirekties, personeelsleden en inrichtende machten toe uitgenodigd doch ook vertegenwoordigers van alle politieke partijen zijn er zeer welkom, „alsmede leden van ouderverenigingen. Als moderator voor deze gespreksavond treedt op Rijksinspekteur Zenner. naamstemmen, zodat de Gij zegemse stem ook in Aalst zal kunnen gehoord worden. Vooral de sociale woningbouw, het verder uitbreiden van het sport- en rekreatiecentrum en de dienstverleningssektor zijn programmapuntjes die hen nauw aan het hart liggen. De BSP wordt vertegenwoor digd door Roger Verreecken en Gustaaf Van Geyt (beiden 40 jaar oud). Naast het lid maatschap bij alle socialisti sche geledingen zijn zij vooral gekend in sportmiddens (voet bal en wielrennen) Als voornaamste doelstellin gen verdedigen zij het werkelijk socialiseren van de woning bouw (momenteel in Gijzegem veel te duur), de bescherming van het milieu door het ver plaatsen van het industrieter rein naar de Dendervallei en het openstellen van het Sport en Rekreatiecentrum voor alle politieke ideologieën (volgens hen is enkel de christelijke ideologie in de Öëheerraad ver tegenwoordigd! De PVV prezenteert eventjes drie kandidaten: Wilfried Van Herreweghe (31 jaar), Louise De Rouck-Van Limbergen (44 jaar) en Jan Dirckx (41 jaar): alle drie wensen zij ten dienste van de Gijzegemse mensen te blijven: de mens dient centraal te blijven zodat zij pleiten voor een verregaande decentralisa tie van bepaalde stadsdien sten: ook voor hen zal het Sport- en Rekreatiecentrum in de toekomst de spil van het Gijzegemse verenigingsleven worden. Respektievelijkzijn ze ker af te hangen. En ook onze kulturele verenigingen zouden er zeker bij gebaat zijn. De ont plooiing van de buitenge meente is een zaak waar ik, samen met mijn partij, zeker zal naar streven. Ik zou als burgemeester dan ook een op roep willen doen om zoveel mogelijk voor de plaatselijke kandidaten te stemmen. Pas dan hebben we de zekerheid dat de fusie Nieuwerkerken geen nadeel zal berokkenen.» Dirk De Pauw De verkiezingskoorts heeft Gijzegent nog niet bereikt. Ondanks het feit dat men nog maar 1 maand van de stembusdag verwijderd is, blijkt niemand te Gijzegem zich over deze datum op te winden: de eerste plakploegen zijn pas vorige vrijdag opgedoken: zowel de CVP als de VU hadden als startpunt de Drapstraat uitgekozen: burgemeester Lejuste die aan beide partijen zijn plaksteun had toegezegd bleef zijn oude partij trouw, en trok met hen op wandel. De reklameborden werden broederlijk in twee gedeelten verdeeld, zodat de geel-zwarte en de oranje-witte affiches harmonisch naast elkaar prijken in afwachting dat ook de PVV en de BSP hun blauwe en bloedrode aanplakbrieven komen bijplakken! Eerder toevallig in de politiek verzeild, vormt Floris De Winter thans schepen van Onderwijs, Sport en Kuituur, de grote hoop van CVP-Nieuwerkerken om onze gemeente vanaf 1 januari in Groot-Aalst te gaan verte genwoordigen en verdedigen. Geboren in 1928 duurde het toch tot in 1964 vooraleer onze schepen zich in de politiek stortte. Leden van zijn partij zagen indertijd in hem de geschikte persoon om heel wat stemmen te behalen. Inderdaad kon Floris De Winter, als sekretaris en later ondervoorzit ter van Eendracht Nieuwerker ken op heel wat populariteit rekenen. Onmiddellijk behaalde hij. op de tweede laatste plaats, het tweede meeste stemmen. Tengevolge van een afspraak leverde hem dit voor drie jaar een schepenambt op. In 1970 werd hij herkozen, maar was nu voor de volle zes jaar schepen van onderwijs. Dit laatste heeft hem steeds nauw aan het hart gelegen! Een groter voorstander van het gemeentelijk onderwijs loopt er op Nieuwerkerken vast en zeker niet rond. 'Iets waar ik tijdens mijn schepenperiode steeds voor geijverd heb. volgens de heer De Winter, is dat het de gemeentescholen nooit aan iets ontbrak. Wanneer deze over voldoende didaktisch materiaal beschikken, en ik meen wel dat dit op onze gemeente zo is, is er geen probleem, en kunnen ze gemakkelijk konkurreren met de grote scholen. Een levend bewijs hiervan is bv. de wijk- school van Ediksvelde die steeds meer leerlingen mag begroeten! En zonder, zoals vele andere scholen, aan ronselpraktijken te doen!' Het is echter niet alleen het onderwijs waar onze schepen sterk om bekommerd is:, de milieuvervuiling is hem een doorn in het oog! Wat hem in Aalst het meest hindert, is een zekere stinkende riool. Dender in de volksmond! 'Het zou voor p ij een mooie beloning zijn, aldus onze zegsman, mee te kunnen helpen aan de zuivering van een van de grootste plagen voor Aalst.' De heer De Winter, tevens medestichter van de gemeentelijke KSA in 1941, is een kandidaat die kans maakt, dachtten we zo! yooral geïnteresseerd in land bouwproblemen, dames- en bediendenvraagstukken De VU heeft als enige kandi daat Lieve Meganck- Steenhaut naar voren gescho- ven( deze vierendertigjarige dame is regentes lichamelijke opvoeding: zij is vooral geïnte resseerd in sociale jeugdpro blemen en bejaardenhulp (eetmalen en hulp aan huis is in Gijzegem nog onbestaande). Als los medewerkster met het leefmilieukomitee is ze vooral bekend om haar spreekbeur ten over milieuvraagstukken (o.a. evaluatie van het Dender- land gebied als natuurzone). Hoeveel kansen men haar mag aanmeten is moeilijk te bepa len, daar het de eerste maal is dat Gijzegem een VU- kandidaat op de lijst heeft! EVALUATIE De kans dat Gijzegem een ver tegenwoordiger in de Aalsterse gemeenteraad krijgt is eerder klein: niemand heeft een plaats waar hij kan genieten van kop stemmen en het Gijzegems kiezersjDotentieel is te beperkt om iemand rechtstreeks te verkiezen. Toch hopen alle kandidaten op het waterkansje verkozen te worden: wanneer Gijzegem één afgevaardigde kan verwerven, kunnen we van een sukses spreken, iets wat we onze Gijzegemse volksge meenschap van harte gunnen! Dirk Daelemans De dames zijn in de CVP- rangen niet zo dik gezaaid. Wat voor ons een reden was om eens te gaan praten met één van deze schaarse kandidates. Alma Schoof - Gijselinck, ge boren en getogen te Nieuwer kerken, is thans 41 jaar. Heel vroeg werd ze aktief in het ge meentelijk verenigingsleven. Gedurende twaalf jaar was ze voorzitster van de plaatselijke K.A.V. -afdeling. Over haar li- daatschap van het komitée voor kinderwelzijn is ze minder entoesiast. De werking is veel te beperkt, vindt ze. Het is niet de eerste keer dat ze aan de verkiezingen deelneemt. In 1970 stond ze eveneens op de CVP-lijst. maar slaagde er toen niet in genoeg kiezers voor zich te winnen. Waarom komt een vrouw zich eigenlijk met politiek, die toch een mannenaange- legenheid is, bemoeien? «Ik kan moeilijk voor anderen spreken, aldus de KAV- voorzitster, doch ik persoonlijk ben er ten stelligste van over tuigd dat een vrouw verant woordelijkheid moet durven opnemen. Ze moet niet langer alles aan de mannen laten en nadien dan beginnen kritiek uitbrengen op diezelfde man nen. Het wordt hoog tijd dat een vrouw bewust wordt van zichzelf. Ze mag zichzelf niet langer als de huisvrouw be schouwen die zich niet moet bekommeren om wat rond zich heen gebeurt. De ontvoogding van de vrouw is dan ook een van de belangrijkste punten van mijn programma. Hiermee kwam ons gesprek op het pro gramma, en dit bevat nog enige andere interessante za ken die deze dame voor Nieu werkerken zou willen verwe zenlijken. «Allereerst is er de bejaardendienstdie nog veel te wensen overlaat en waar dus dringend aan gedokterd moet worden. Verder zou ik de KAV een lokaal willen bezorgen dat eventueel ook de rol van kultu- reel centrum zou kunnen ver vullen. Het zou kunnen dienst doen voor alle vrouwende monstraties, kortom het zou dienen voor een sociaal- kultureel doel Het is duidelijk dat Alma Schoof - Gijselinck er genoeg van heeft om bij de mannelijke politiekers om gunsten te sme ken. Daarom rekent ze dan ook op de vrouwelijke kiezers!

De Voorpost | 1976 | | pagina 7