EEN BELANGRIJKE AANWINST VOOR ERPE EN OMGEVING «EEN TEGEN ALLEN» WERD «MET VELEN SAMEN» HERDERSEMSE KLOKKEN Heel wat prominenten tijdens de openingsplechtigheid van Pioneer Erpe.(jm) 10 - 24-9-76 - De Voorpost Bij de opening van een nieuw bedrijf Vorige dinsdag had de officiële inhuldiging van een nieuw bedrijf plaats. Een voorname aanwinst voor het industrieter rein Erpe - Mere - Ottergem. Het betreft een Japanse investe ring, die naar men laat weten, in de toekomst 500 arbeid splaatsen wil garanderen. De produktie bestaat in de hele gamma van elektronische auditief materiaal, maar nu nog beperkt tot versterkers en geluidskasten. Nu reeds werken een goeie 50-tal werknemers in het gevierde bedrijf. Gevierd, jawel, want staatssekretaris D'Hoore kwam er met fierheid zijn woordje plaatsen. HOGE GASTEN Het begon allemaal plechtig, zoals het hoort. Zo wat een honderdtal prominenten uit de industriële, politieke en sociale wereld werden er begroet. On der hen noteerden we de Ja panse ambassadeur, Staats sekretaris D'Hoore, Minister Moeyerson, de heer De Kinder, goeverneur van Oost- Vlaanderen en verder enkele lokale prominenten: de heren burgemeesters van Erpe, Me re, Ottergem, Erembodegem en Aaigem. PIONEER, EEN JAPANSE ONDERNEMING Het bedrijf is een dochteron derneming van de Japanse maatschappij Pioneer. Ze werd in 1938gesticht. Inde be ginne produceerde men enkel luidsprekers maar vlug zou men er ander elektronisch ma teriaal bijnemen, zoals pick ups en tuner-versterkers. Al lemaal echter in de lijn van de auditieve kommunicatiemidde- len. Dat men enkele primeurs heeft op het gebied van hi-fi- en stereo-uitrusting werd heel sterk benadrukt. Naast fabrieken in Japan, Ko rea en de Verenigde Staten, werd dinsdag het eerste bedrijf in Europa geopend. Men ver telde dat er daartoe in bijna alle Europese landen een vooron derzoek gebeurde. De uitein delijke keuze viel op België omwille van drie redenen: de werkkracht van de Vlaamse bevolking, de subsidiëring vanwege de Belgische rege ring en het bestaan van een afzetgebied. Sinds enkele ja ren heeft Pioneer een ver koopseenheid in Antwerpen, van waaruit de ingevoerde De montageband bij Pioneer stelt reeds 38 personen tewerk.(jm) produkten in België op de markt gebracht worden. De nieuwe fabriek zal in het begin alleen instaan voor de levering van de best verkoop bare produkten. Feitelijk is dat momenteel: geluidsverster kers en boxen. Het betreft en kel de assemblage van de in Japan gefabriceerde onderde len. Op de vraag of de produktie in Japan of Zuid-Korea niet goedkoper uitvalt, antwoordde de direkteur, dat dit inderdaad het geval is «Zelfs kan men in Zuid-Korea tot 10 maal goed koper werken, maar in het vooruitzicht van de hollende in flatie aldaar kan dit verschil met de jaren genivelleerd worden.» BELANGRIJK VOOR DE PLAATSELIJKE GEMEENSCHAP De voorzitter van de Japanse maatschappij, de heer Beach- ler, zei dat er tot nu toe een goede samenwerking was met de regering en de plaatselijke overheid. Hij wees erop dat zijn dochteronderneming van Erpe na de uitbreiding belangrijk zou kunnen worden voor de plaat selijke bevolking. Momenteel zijn hier 53 mensen tewerkges teld, waarvan nog 14 Japan ners. Een groot gedeelte van de overige 39 zijn vrouwen, die handarbeid verrichten. Het fa briek is immers reeds van 1 september in werking. DE WERKLOOSHEID IS DE ZORG VAN DE REGERING In zijn toespraak handelde staatssekretaris van streek- ontwikkeling vooral over werk loosheid en tewerkstelling. «Alhoewel er een lichte her neming van de ekonomie waar te nemen valt, zijn de donkere OP HET ERPSE DORPSPLEIN IN DE ZON Zondagnamiddag had op het Dorpslein te Erpe de derde uitgave van het spel «Eén tegen allen» plaats. Traditie getrouw een gezamenlijke opzet van KSA - Sint-Martinus en Chiro-Jargill. Reeds een maand op voorhand hadden de lei ders en leidsters er de mond van vol. Het zou dit jaar knal moeten worden. Met grote verwachtingen trokken we erheen om een kijkje te nemen. Op de affiche stond 14 u. als aanvangsuur. En wij denken: 't zal zeker niet op tijd beginnen, het Erpse uur kennend. Toen we daar een kwartier later toe kwamen zagen we het weme len van blauw en gele unifor men en tussendoor zelfs en kele vaders en moeders. Alle maal even entoesiast meespe lend aan verschillende opd rachten, aangepast volgens de leeftijdsgroep. En daarrond een hele troep nieuwsgierige kijkers, die hun ogen niet kon den geloven. Zodanig was de geestdrift, die de spelers be zielde. En die steeg nog met de tijd. Op zeker moment liepen er enkele reuzen rond, klauterden ze op palen om voorwerpen te apkken, maar ze vergrepen zich aan de zwarte zeep en ploften weer naar beneden. Volksdansen moest er natuur lijk ook bij. Ballonnen vlogen wel toevallig in de lucht, terwijl er andere aan de letters «KSA - CHIRO» opgehangen werden. Niettegenstaande de water- schaarste zwiepten er enkelen over vergladde planken met emmers water. Traditioneel hoort sjorren ook tot de aktivi- teiten van de jeugdbeweging. Gezien Erpe geen speelplein heeft moesten de oudsten een wipplank en een schommel voor de kleinsten sjorren. Ver der vonden we nog een wirwar van aktiviteiten onder de vorm van lopen, gooien, muntwer- pen enz. Achteraf verklaarde de leiding dat de zon veel aan het succes bijgedragen heeft, en dat de traditie hierin ook wel een rol speelt. «In Erpe ver wacht men zich stilaan aan dit gsote dorpsspel. In het begin hebben we er meer moeten 'oor doen om zoveel volk sa- T'en te krijgen. In een ander dorp zou het waarschijnlijk niet j vlot aanspreken Wij van snze kant hebben het meege pakt hoe de leiding van beide groepen zich elke avond aan ie voorbereiding bezig was. Niemand was voor iets anders aan te spreken. We zijn er dus zeker van dat hun inzet hier ook de doorslag gegeven heeft. SAMENWERKING Het is, bij ons weten, de enige aktiviteit op het jaar die beide jeugdbewegingen samen op zetten. Vorige zondag is me teen het bewijs geleverd dat dergelijke samenwerking zeer positief kan zijn. We pleiten hier niet voor een permanente versmelting van de twee jeugdbewegingen. Wel kan de interesse voor mekaars wer king verbeteren en intenser worden. We zien bijvoorbeeld dat de vraag van de KSA naar een nieuw lokaal nog steeds gedwarsbpomd wordt door de autoriteiten. Is dat ook niet een beetje de zorg van hun zuster- groep, de Chiro? En omge keerd, want de Chiro zit even zeer en misschien nog meer in erbarmelijke noodlokalen. «Erbarmelijk» in die zin dat ze geen eigen stukje terrein of lo kaal bezitten. We blijven er heilig van over tuigd dat een jeugdbeweging slechts kan groeien of nog maar in stand blijven als men een eigen ruimte heeft. W.H. Veel pret in één tegen allen van Chiro en KSA (el) Staatssekretaris Dhoore benadrukte het belang van de werkgelegenheid in het Aalsterse. Als tweede rechts herkent men gouverneur De Kinder, (jm) wolken nog niet voorbij. We mochten in de loop van 1976 een zeer hoog niveau van pri vate investeringen noteren, voor een rekordbedrag van 38 miljard fr. De arbeidsplaatsen die daarmee geschapen wer den, zijn echter niet in verhou ding; nl. zo wat 10.000, waar van 2.700 in Oost-Vlaanderen. Hij vergoeilijkte de hoge werk loosheidscijfers, de meest recente 216.000 half septem ber met «Alle landen heb ben met het probleem af te re kenen». Tenslotte wees hij er de aanwezige industriëlen op dat de regering een aantal ver gemakkelijkende maatregelen heeft genomen, om de investe ringen aan te trekken. «Het is nu aan u om het initiatief te ne men», zei hij. En toch, we moe ten nog voor 20% buitenlands kapitaal aantrekken. Japan begint stilaan meer en meer in teresse te vertonen, waarvan we hier één der eerste resulta ten zien. Hij besloot met een wens aan de huidige en toe komstige werknemers». GEDENKSTEEN Na de staatssekretaris kwam de Japanse ambassadeur in België aan het woord. Hij ver telde dat de drang naar sa menwerking onder de volken in de menselijke natuur zelf gele gen is. Onze samenwerking wordt meer en meer gespecia liseerd, en is vrijwel onbeperkt. «De OPEC-landen zijn beperkt door de reserves olie, die ze te bieden hebben. Wij, de geïn dustrialiseerde landen, zijn producers van het verstand. En dat is onbeperkt.» Daarop werd een gedenksteen ingehuldigd, gezamenlijk door de staatssekretaris en de am bassadeur. De steen zal later in de inkomhal ingemetseld worden. DE WERKNEMERS Waar we onder de genodigden slechts een paar vrouwen kon den ontwaren, ziet de groep tewerkgestelden er totaal an ders uit. Behalve enkele inge nieurs en enkele jongens, die testwerk verrichten, ontmoet ten we in de werkruimte mees tal vrouwen. Ze vertellen datzrj; via krantadvertenties hun kan] didatuur gesteld hebben. Niemand is van een ander be drijf overgekomen. De mees ten waren werkzoekend voor dien. Momenteel werkt er nq niemand uit de onmiddellijk buurt van het bedrijf. Noch d< direktie, noch de arbeiders zijl al in kontakt gekomen met vakbond. De direktie zegt eerst de installatie moet gere geld worden, en de arbeider vinden het er goed. tHiermee is de aanzet gegevei voor een ruime tewerkstelling zoals men het ons voorschc telt. Het vooruitzicht van ee uitbreiding tot 500 arbeid splaatsen binnen de 5 jaar hoopvol. Men voorziet immer een identiek gebouwenkom plex aan de andere kant var het indsutrieterrein. Gezien hc hier enkel gaat om assemblage-fabriek, den kei we ervan geen milieuhinder ti ondervinden En ook dat is ee| waardevol element. Water, bruine zeep en een helling, een spel met grenzen! (el) Niet minder dan vier klokken hangen of hingen in Herdersemse kerktoren. 1. Het klokje 'Lippeke': Afkom stig uit de oude kerk en 100 kg wegend draagt het als opschrift 'Andreas Van Den Gheyn me fudit Lovanii anno 1769' wat betekent dat Andreas Van Den Gheyn het klokje te Leuven in 1769 heeft gegoten. De naam 't Lippeke is een volksnaam, waarschijnlijk een vervorming van 't Klepperke. Dit klokje hangt nog steeds in de toren. 2. De 'gestolen klok' Treze: door de bezetter gedurende de laatste wereldoorlog in juli 1943 wegge haald werd ze gesmolten om er oorlogsmateriaal van te maken. Ze woog 540kg en werd gegoten in 1851 tijdens de maand juli door James Bastien. Parochie herders waren toendertijd J.J Van Havermaet, pastoor en J De Feyter, medepastoor, dienst doend pastoor wegens ziekte van de titularis. Peter was Jozef Van Essche, eerste schepen en meter Theresia Van Hoye. De naam van de klok komt dus van de naam van de meter. 3. De huidige grote klok 'Maria' Deze klok weegt 536kg. heeft een doorsnede aan de basis van 95cm en geeft de toon la-mol Ze werd gewijd door deken De Cock van Aalst in 1957 (12 mei) en gegoten te Doornik door klokkengieter M. Michiels. 'Maria is mijn naam. ik roep allen te saam. Kom in welen wee met vertrouwde bee' Peter was Philemon Buyle en meter Maria Moens - De Clercq. E.H. Van Vlemeren was pastoor en E.H. L. Eykelberg onder pastoor. 4. De nieuwe klok 'Abt Antoon': als teruggave van 'Oorlogs schade' heeft Herdersem een nieuwe klok 360kg wegend en met een doorsnede aan de basis van 83 cm. Gegoten door Sergeys van Leuven heeft ze als opschrift 'Mijn naam is Abt Antoon. Ik roep U naar Gods woon'. Peter was Antoine Muylaert burgemeester en meter Louise De Ridder-Vinck. Dit onder het pastoorschap van E.H. Armand Mussche en medepastoor P. Van Looy en M. Van Spaendonck. Ze werd gewijd op zondag september door Deken De Voi en te dezer gelegenheid werd d J Klokkencantate van E.H. Buyl^ en Mr. Mores door het ParochiL aal Zangkoor in een bewerkinf van koster Jef Coppens uitgej voerd. Deze klok werd nu, dez<| week, in de toren geplaatst. L.HI Dinsdag werd schoolverzuim te Herdersem niet gestraft want om 13 u .30 holden alle schoolkinderen naar de Herdersemse klokke- toren waar Akt Antoon werd gehesen.(jm)

De Voorpost | 1976 | | pagina 10