II HONDERD JAAR GEEN EINDPUNT! GEERT KEYMEULEN WINT PALLIETER-VOETRALLY SCHELPEN UIT ALLE ZEEEN MUZIKALE HOOGDAG! HET RESTAURANT VAN DE FIJNPROEVER 't LANDHUIS 12 - 24-9-76 - De Voorpost VRIJWILLIGE BRANDWEER MOORSEL Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Moorselse Vrijwillige Brandweer, immers gesticht in 1876 door burgemeester en bevelhebber Reyntens hield de Koninklijke Oostvlaamse Brandweerbond zijn jaarlijks zomerkongres te Moorsel waar het in de zaal Katholieke Kring, bij de ruim 250 brandweerlui meer wemelde van 'stars en stripes' dan van eenvoudige spuitgasten. Ware er echter, nadat de tafel met de projektie-apparatuur was omgevallen zodat de voorziene filmvertonging in het water viel (pompiers hebben vaak water te weinig), een begin van brand in de zaal uitgebroken, nooit ofte nimmer zou Moorsel beter beveiligd kunnen geweest zyn wegens de aanwezigheid van het kruim van de Oostvlaamse Brandweerlui, met aan het hoofd zelfs een luitenant-kolonel. THEMA Het algemeen thema dat in deze studienamiddag zou behandeld worden hield nauw verband met de nakende fusie. Het ging erom te weten hoe de brandweerdien sten verder zouden funktioneren en welke reorganisaties er op til konden zijn. Van de hogere overheid kreeg het College van Inspecteurs dat aan de leiding stond van de spuiterij ontslag en werd ver vangen door een algemeen inspecteur, de heer Gijsel die zowel West- als Oost- Vlaanderen onder zijn bevoegd heid krijgt. Naar de mening van onze zegsman, een willekeurige administratieve maatregel die enkel maar betreurd kan wor den, de persoon van de inspek- teur zelf er uiteraard volledig buiten gelaten. Wel werd door de bevoegde minister beloofd dat geen enkel korps zal opgeheven worden zodat het met de 100 jaar dienst van het Moorsels korps geen begrafenis eerste klas werd maar een nieuw begin, een nieuwe start nu echter weer in het kader van Groot- Aalst. belofte waarover men zich alleen maar kon verheugen. DAGORDE Na de militair aandoende naamafroeping en het wel komstwoord door Voorzitter Ere-Kapitein-Kommandant Gaston Temmerman van Lokeren volgde het verslag van het kasnazicht van de Oost vlaamse Bond en zou gesproken worden over 'Beton heeft Brand weerstand' door Ingenieur A. Van Acker. Wegens voornoemd incident viel. na enige uitleg, de Hei brandweerkongres van Oost-Vlaanderen .(jm) vertoning van de film echter in duigen. Lt. Eeckhout van de Brandweer van Wichelen zou dan een interessant referaat houden over nieuwe inzichten bij 'Regionale Alarmering'. HULPCENTRUM 900 AALST Dit hulpcentrum ontvangt alle hulpoproepen uit de telefoon zones 05j2 - 053 en 054, zijnde de zondes. Dendermonde, Aalst en Ninove. In dit werkgebied zijn 16 brandweerdiensten werk zaam waaronder* 13 autonome korpsen en drie groepscentra, Dendermonde, Aalst en Ninove. Hiernaast zijn nog drie ambu lancediensten ondergebracht bij de korpsen van Hamme, Lebbeke en Wichelen. In elke kazerne dient een telefoon voor hulpoproep te zijn, voorzien van een speciale schakelaar die het mogelijk moet maken de hulpoproep over te maken naar de woning van de leden van dienst. De ervaring leerde echter dat niet alleen autonome korpsen maar ook in centrumgemeenten vaak niet dadelijk en rechtstreeks over de telefoon bereikbaar zijn, zelfs daar waar de alarmering ge schiedt via tussenkomst van de plaatselijke dienst, toestand verder ongewenst en leidend tot eindeloze diskussies tussen ver schillendediensten. Moest U de proef nemen en willekeurig brandweernum mers vooraan in de telefoon gids vermeld zou u wel eens kunnen rillen bij de ervaring hoe weinig bereikbaar sommige korpsen zijn op bepaalde tijd stippen. NAAR NIEUWE OPLOSSINGEN Reeds vanaf 10 mei 1974 wezen ir W. Caethoven en Kap. De Naeyer de zestien korpsen op de mogelijkheid van radiofonische alarmering, visie waarmee alle officieren-dienstchef akkoord Deze derde Paliieter-voetrally werd een voltreffer over de ganse lijn: 47ste plaats, meer dan honderd deelnemers hebben werkelijk genoten van de praktische en theoretische proeven die hen op het twaalf kilometerlange parcours werden voorgeschoteld. Prachtig eindover winnaar werd Geert Keymeulen, een achttienjarige A als te naar. ORGANISATIE nemen: volgens hen was het Deze rally werd, zoals de beide juiste antwoord: O.L.Vrouw voorgaande afleveringen, tiptop der Zeven Smarten alhoewel voorbereid door een organisatie trio bestaande uit André Janssens, Tony Jacobs en Jan Van Cauter. Zij werden gese- kondeerd door Rudy Arijs, Hugo Everaert, Luk Lorie, Nadine Claessens, Marleen De Cock en last but not least Herman Meuleman, die het E.H.B.O-kistje onder zijn be voegdheid had. Deze mensen hadden een wandelroute uitge stippeld die praktisch alle wijken van Hofstade doorkruiste zodat de vele prachtige natuur- hoekjes door de rallywandelaars konden bewonderd worden. Naast zestien theoretische vra gen had men ook gezorgd voor vier praktische opdrachten die door jong en oud konden uitgevoerd worden. De prijzentafel was ook dit jaar gevuld genoeg om een honderd tal deelnemers met een prachtig geschenk te verrassen! Kortom, de voorbereiding stond danig op punt, toen de eerste deelnemers zich rond 13 uur aan de inschrijftafel aanmeldden! VERLOOP Door een machtig zonnetje aangelokt boden zich 106 deel nemers aan. Een rekordcijfer als men weet dat er vorig jaar 83 en voor twee jaar slechts 24 kandidaten kwamen opdagen! Reeds bij de eerste vraag, door wie zijn twee identieke wegwij zers geschilderd? was het duidelijk dat dezë rally vol strikvragen en andere impon derabilia was gestopt. De weg wijzers aan de Zijpstraat waren namelijk niet identiek, iets wat velen volledig over het hoofd hebben gezien. Dat de boerderij van de familie Siau oorspronke lijk Hof TenBos noemde bleken er ook maar weinigen te weten! Inde Hiversputbaan kon men de eerste praktische proef: gooien naar een aantal stokken, als een eerste grote schifting ervaren. Praktisch iedereen wist dat de bomen achter 'Het Kruis' in de Denderlandbos beuken waren doch daar men vroeg naar 'drie' bomen, terwijl er vier stonden betekende deze vraag een strik voor velen. Andere moeilijkhe den waren vooral de bushalte aan de steltplaats (geen enkele bus stopt hier nog!), de naam van het jaagpad naast de Dender, en de naam van de <apel in de Blektestraat. De nrichters maakten hier wel een 'out door de vermelding 'in de 'olksmond' als richtsnoer te alle buurtbewoners 'Matthys- senskapelleke' als juiste bena ming zullen opgeven. Afgezien van deze enige valse noot bleken alle deelnemers tevreden met de lijst van korrekte antwoorden die door de verantwoordelijken achteraf ter beschikking werd gesteld. Opgemerkte deelne mers waren de beide VU- kandidaten voor de Aalsterse gemeenteraadsverkiezingen William Van De Cauter en Geert Meuleman. Zij eindigden respektievelijk op de 63ste en DE OFFICIËLE UITSLAG (50 eerste) 1. Geert Keymeulen, Herman Van de Voorde, André De Bruyn, Alfons Van Dessel, Lidy Keymeulen, Daniella Bruylandt Luk Schollaert, Marleen Welle- kens, Bart Van Geert, Katrien Van Der Biest, Els Scheerlinck, Erik Van Neck, Martina Van De Voorde, Liliane Parmier, Els Van Der Straten, Hendrik Van Dessel, Ingrid Van Dessel, Walter Parmier, Herman Claes sens, Anne Goossens, Eva Van Caekenberghe, Roger Bruylandt Ina Goossens, Veerle Roelandt, Erland De Witte, Hilde Van De Voorde, Dirk Daelemans, Cecile Van Der Biest, Karina Boon, Guido Van De Voorde, Mark Van Papeghem, Hendrik De Witte, Frieda Schellekens, P. Claessens, Lydia Van Landuyt, Marie Van der Biest, Luck Van Neck, José Paerewijck, Marina D'Haes, Lieve Janssens, Katleen D'Haese, Geert Van Der Eist, Peter Van Den Bossche, Hilde Janssens, Kristel Van Caeken berghe, Ann Janssens, Geert Meuleman, Bart Bruylandt, Alma Guns, Patrick De Koninck. Slechts vier deelnemers hebben onderweg de strijd gestaakt, ook volgend jaar zal, in het kader van Groot-Aalst, een Palieter- voetrally op stapel gezet worden! Hopelijk met evenveel sukses als dit jaar! DIRK DAELEMANS En waarheen nu, vragen de deelnemers aan de voetrally, ingericht door Pallieter zich af.(el) AFFLIGEM Zoals trouwens ieder jaar organiseert het Kultureel Centrum Affligem ook dit jaar een Tentoonstelling over natuur en milieu, tentoonstelling die niet alleen de volwassenen maar ook de jeugd aanspreekt. Vorige themata waren reeds 'De Herfst', 'De Lente', 'Versteend Leven', 'Wilde Kruiden in België' en 'Bloemen van Hekelgem'. Dit jaar, van 9 tot en met 24 oktober, volgt nu de expo 'Gloria Maris Schelpen uit alle zeeën'. In deze tentoonstelling komt vooral de rijkdom van de zee-fauna naar voor met de ontzagelijke verscheidenheid van schelpen en koralen. Niet minder dan elf belangrijke verzamelaars uit ons land, bijna allen aangesloten bij de 'Belgische Vereniging voor Conchyliologie'. hebben hun medewerking beloofd. Quasi- complete verzamelingen van schelpensoorten uit alle wereld zeeën zal men er vinden, enorm variërend zo naar kleur, vorm en gewicht (van één gram tot 50kg). Ook voor scholen is de tentoon stelling, op aanvraag, geopend op de weekdagen van 9 tot 11.30 uur en van 14 tot 17 uur. Alles is ter plaatse zeer duide lijk, eventueel zelfs zonder gids want alle 41 toonkasten zullen voorzien zijn van plaatsjes met benaming van de schelpen, de familie, de vindplaats en soms ook de ouderdom van fossielen. Op panelen vindt U dan nog nadere rfitleg nopens de indeling vande^chelpen. Nadere inlichtingen kan U steeds bekomen bij Dom Idesbald Verkest, telefoon: 053/66.70.25, bij voorkeur na 20 uur. L.H. Aan de eretafel gekende gezichten tijdens de 100 jaar brandweer-feesten te Moorsel.(jm) gingen. De korpsen van Erembodegenj en Lede hadden op dat ogenblik reeds naar een eigen oplossing gezocht, deels via de telefoon en deels via de radio, een werkwijze die voldoening gaf maar waar voor een wachtdienst toch on ontbeerlijk bleef. De technische kommissie zou installaties gaan bekijken en kontakten leggen met firma's i.v.m. de installatie van een codeertafel en nieuwe zender ontvanger, waarbij alle appara- turen zouden werken op een vijftoon systeem en alle installa ties zouden moeten kunnen worden ingeschakeld, bij na tionale uitbreiding, als één hulpnet. Tevens zou de centra list moeten bevestiging kunnen krijgen dat zijn alarmeringsco des inderdaad ontvangen wer den. De eerste hulpdiensten die in de streek startten waren die van Wichelen en Lebbeke die, ten titel van proef, elk een vaste zender-ontvanger-codeerder plaatsten met vooringebouwde codes en daarbij elk een drietal zakontvangers. HOE GEBEURT DE RADIOFONISCHE ALARMERING? Wanneer de centralist op het hulpcentrum Aalst een hulpop roep vcor de ambulancedienst Wichelen ontving stuurde hij met zijn codeertafel een vijt- tooncode uit over de radiofre- kwentie 900, code die door de vooringebouwde code te Wichelen werd ontvangen en door deze post automatisch een vijftal keren werd herhaald zodat hij in een straal van 5km rond de brandweerkazerne de zakontvangers van de leden van dienst opende die dan op hun beurt een alarmtoon geven. Deze leden die zich dan on middellijk naar de kazerne begaven vroegen, via de mobiele radio van de ambulancewagen, de opdracht aan het centrum 900. De code, teruggestuurd door de vaste post in de kazerne, komt eveneens terug bij de centralist over de 900-frekwentie zodat deze de bevestiging krijgt dat de alarmering inderdaad is ont vangen. Na een proefperiode van drie maand feilloze werking werden aan de brandweerdiensten van het centrum 900 Aalst volgende alarmeringsmogelijkheden voorgesteld. 1. Alarmeren van enkele kader leden: zoals reeds te Lebbeke en Wiciielen bij de ambulance diensten in voege met een vaste zender-ontvanger met codeer mogelijkheid en herhalingsin stallatie opgesteld in de brand weerkazerne met een buitenan tenne en enkele zakontvangers bij kaderleden van dienst. 2. Het rechtstreeks in gang zetten van de sirene vanop het centrum 900: samen met alar mering van kaderleden. Zoals in 1 maar met een radio-ontvanger meer aan het kontakt van de sirene die uit veiligheidsredenen slechts zal starten na een tweede ingestelde, verschillende, code. 3. Alarmeren van de ploeg met weekdienst: Hier beschikt de brandweer kazerne over een zender ontvanger codeerder die na van het centrum een oproep te hebben ontvangen de code zal herhalen en zo de zakontvangers van de leden met weekdienst opnemen. In dit geval zal de eerst in de kazerne aangeko mene aan het hulpcentrum de nodige inlichtingen nopens de opdracht vragen. Hierdoor geen tijdverlies want in nauwelijks 20 sekonden is de brandweerdienst gealarmeerd en er is steeds kontaktmogelijkheid tijdens een inverventie tussen interventie- ploeg, kazerne en hulpcentrum. HOE IS NU DE TOESTAND? Op dit ogenblik werken reeds zes korpsen van de zestien in het hulpgebied met dergelijk radio fonisch alarmeringssysteem, nl. Lebbeke, Wichelen, Dender leeuw, Buggenhout, Herzele en Erembodegem en kortelings worden ook de korpsen van Berlare, Hamme en Lede der wijze uitgerust. Moorsel is een vooruitgeschoven post van de stad zelf. Radioverbinding en feilloze alarmering worden, na de aan staande fusies, zeker punt nummer één. VERDERVERLOOP Na mededelingen door ere-kdt Gaston Temmerman, voorzitter van de Nederlandstalige vleugel van de Federatie en mededelin gen door Adjunkt Inspektei Generaal Lt-Kol Ir P. De Reut had nog een ontvangst plaats het Moorsels gemeentehuis. Burgemeester Uytterspii dankte de brandweer voor jarenlange, belangloze werki ten dienste van de bevolking verheugde zich erover dat gt enkel korps zou worden af schaft. Wel waarschuwde hij korpsen dat men ook afdeling kan klein krijgen dt ze bvb. te laten doodbloet door hen de noodzakeli middelen te onthouden. 'In Moorsel hebt ge een goe namiddag gehad', besloot 'ge hebt er in de uiteenzetl veel kunnen leren, men heeft naar Moorselse traditie met e en drank wel wat verwend bovendien hebt ge mekaar bei leren kennen'. Een mooi brandglas, specii gemaakt voor de honderd! verjaardag, werd dan uitgere aan afgevaardigden van korpsen van Aalst, Assen» Bazel, Berlare, Dendermono^- Erembodegem, Gavere, Herzjvi Kruibeke, Kruishoutem, Le beke. Lede, Lokeren, Mek Merelbeke, Moorsel, Never Oudegem, Oudenaarde, S Niklaas, Stekene. Wetterfee Wichelen, Zele, Zelzate ja Zottegem alsmede aan Inspdki teur Gijsel, sekretaris kdt. P1(A| penningmeester insp. Van Broeck, adjunkt algemeen heerder van West-Vlaanderpf kdt. De Baets, aan twee Nedr landse bevelhebbers De Vrieif^ van Sas-van-Gent en Ulster Zeeland, kdt Meert van Asde aan de voorzitter van de Civièn bescherming van Moorsel V|ge Gijseghem, aan de voorzit^, van de Vriendenkring C.| Beulens, aan de voorzitter vj de Federatie Temmerman, agj de sekretaris van Oost-Vlaayi deren Albert De Varé van TA en aan de leden van het MoorsC gemeentemagistraat. DANK Tot slot dankte voorzitter E^o Kdt Gaston Temmerman Moorselse afdeling en het fep meentebestuur voor de flin va organisatie en onderlinge %e menwerking en hoopt dat het Moorsel verworven potenti^,, aan manschappen en materi ;t moge behouden worden. L. Gezegend met een heerlijk najaarsweertje kende Moorsel verleden zaterdag weer een muzikale hoogdag. De Koninklijke Harmonie, St.-Cecilia, een der oudste korpsen van de provincie, vierde immers haar jaarlijks verbroederingsfeest. Reeds van in de voormiddag, na de Hoogmis, werden kerkgan gers en luisteraars vergast op een koncert met uitvoeringen van oudere suksessen en modernere stukken zodat mocht gezegd worden dat voor ieders smaak werd gezorgd. Spijtig was de belangstelling niet zo denderend cn was de opstelling van de kiosk minder gelukkig. Onder leiding van haar dirigent J. Muylaert vertolkten de leden van de Harmonie achtereenvolgens na een openingsmars 'Jeugdsuite' van Gerard Boedijn en 'Teen ager-Fantasie' van M. Everaarts. Benoit Aelbrecht en Benoit Peirlinck (de vroegere 'Benny- Boys) brachten dan met brio 'De Twee Roodborstjes' en met een paar denderende marsen als de naar de Wieze-Bierfeesten ver wijzende 'Regimentsgrusz' en de olijke 'Froh und Heiter', werd dit koncert afgerond. In de namiddag was de Konink lijke Harmonie 'Moed en Vlijt' uit Kuurne de ere-gast die de stoet zou openen, stoet gevormd ook. benevens door de plaatse lijke maatschappij, door de Kon. Harmonie St.-Cecilia van Baardegem, de Kon. Fanfare 'Niets zonder Arbeid' van Erembodegem en de Kon. Fanfare 'De Katholieke Gilde' van Hekelgem. Na de optocht volgden dan een reeks koncerten waarbij de spits werd afgebeten door de plaatse lijke Harmonie en Erembode gem o.l.v. Paul Van Van Henden 'Sound of Music' en 'Cavalerie Légère' bracht, Baardegem o.l.v. Clement Van Hove 'Modern Story' en 'Golden Lil en Hekelgem o.l.v. Henri De 1u 'My Fair Lady' en 'De Klokk'e van Corneville'. Deze muzikale hoogdag, c wt uitgroeide tot een waar festij n werd dan besloten, door e n schitterende feeërieke show v drumband. majoretten muzikanten van de Harmon r uit Kuurne. Voorzitter Jozef Pieters en zi mannen kunnen tevreden zijn was weer eens goed.! Maaistraat 1, DENDERMONDE Tel. 052-21.76.30

De Voorpost | 1976 | | pagina 12