INDERZOEK NAAR DE OORDINATIEMOGELIJK- EDEN VAN DE OLITIEREGLEMENTEN AN DE9 FUSIEGEMEENTEN EUWS VAN DE OXFAM WERELDWINKEL IN AALST GESPREKSAVOND GESCHIEDENIS VAN DE FAMILIE VAN DER BIEST TE BOEK.GESTELD RALDES VOERT EEN VERKIEZINGSAKTIE STAD IN CIJFERS De Voorpost - 24-9-76 - 15 ;rt een aantal jaren bestaat erin Aalst een wereldwinkel, lieg stond in jeugdklub Terlinden. Veel langer echter is inkel gevestigd in de Wellekensstraat nummer 45. Wat 'n winkel? Wat doet men er? Wat is het W.W.-program- roor de eerstvolgende maanden? We gingen ons licht leken in de Wereldwinkel zelf. Mondelinge en schrifte informatie gaf een antwoord op onze vragen rORIEK m is een internationale iging. Ze werd opge- om Europese vluchte- »n in Engeland te hel- in 1942. Nog steeds si bezorgd voor ontheem- nensen, zij het dan op Idvlak; bv. de talrijke janningen voor het op- en van Chileense vluch- gen. Men wil ook wat ilpen aan de vele er- lelijke toestanden die steeds bestaan in de e Wereld. Men doet dit de zelf-ontwikkeling de plaatselijke bevol- te stimuleren door sa- met hen coöperatieven, plaatsen, gezondheids- pvoedingsinstellingen, jeiingswerken en iportwegen uit te bou- Als organisatie staat m los van religie en par- litiek. Door haar akties jt Oxfam de ekono- he onrechtvaardigheid e zinloze bewapenings- iek aan. KINKEL e'r voor het eerst bin- omt is het wel even Je bent zo ver- vd met de «gewone» el, waar men zoveel elijk wil verkopen, waar kken uitpuilen van de eren, waar reklame en ngen zijn, enz. enz. dat ogen wel goed de kost geeft. Het wordt wel duide lijk dat hier slechts voor werpen en produkten liggen die aan bepaalde voorwaar den voldoen. De aanwezige n iet-bederfbare voedings waren (zoals koffie, tee, ho ning), de siervoorwerpen en gebruiksvoorwerpen moe ten duidelijk maken dat de wereldhandel onrechtvaar dig is en onderontwikkeling in stand houdt. Het zijn pro dukten voortgebracht door mensen die in zelfbeheer werken (coöperatieven); de arbeiders beheren er zelf hun goederen. Tussenper sonen worden zoveel moge lijk uitgeschakeld en dank zij de rechtvaardige prijs voor hun werk kunnen ze zich als gemeenschap ver der ontwikkelen. Het ver schil tussen aankoop- en verkoopprijs wordt door Ox fam afgedragen aan projek- tensteun. Er is hier ook informatie over de de problematiek van de Derde Wereld en het verband met toestanden hier, dienst weigering, arbeidsproble men gastarbeiders, MNO's, leefmilieu. Ook platen van Vuile Mong, Proloog, groe pen van ginder...zijn er. Er is ook een bibliotheek met boeken die tijdens de ope ningsuren kunnen ingeke ken worden. In deze winkel is ook ruimte voor ontmoeting, diskussie en zoeken naar een mense lijker samenleving. VERKOOPSSTANDS VAN DERDE- WERELDPRODUKTEN Bij bepaalde gelegenheden (bv. eindejaarsstands in de jeugdklubs of vastenakties in scholen) kan je met de Wereldwinkel kennismaken buiten de eigenlijke winkel. Er zijn echter ook vaste stands, nl. in het CSV, in jeugdklub Kreja en Tanu, in Mikisklub en in Free-dress fabriek. Momenteel is er ook een WW-stand op de Week van de Vrijetijdsbesteding i de Keizershallen. BEWUSTWORDING De Wereldwinkeliers (een ploeg van een tiental men sen) zien de materiele steun veeleer symbolisch. Mins tens even belangrijk achten zij de informatie die erbij gegeven wordt, de veran derde mentaliteit van hen die produkten doelbewust kopen, die zich beginnen te informeren, enz. Misschien valt hier wel tegenwoordig meer aandacht op dan ooit tevoren want er worden ook geregeld inforamtieavonden ingericht en akties opgezet (zie verder). OPENINGSUREN De Wereldwinkel is momen teel open van 19 uur tot 21 uur de vrijdagavond en van 14 uur tot 17 uur de zater dag. Tijdens de openings uren kan ook de bibliotheek met sociaal-politiek werk geraadpleegd worden. Vrij dagavond is er als informa tiemogelijkheid iemand voor IOT (Internationale voor Oorlogstegenstanders) en Burgerdienst voor de jeugd aanwezig. In dit verband kan ook aangestipt worden dat Wereldwinkel kontakten onderhoudt met groepen die min of meer hetzelfde doel benaderen (iets doen aan onrechtvaardige situaties op wereldvlak of ook hier). Zo bv. met Amnesty Inter national, IOT, Burgerdienst voorde Jeugd, Sodiga,... DEWERKING DE EERSTVOLGENDE MAANDEN Een verklarende stencil over WW en zijn acties werd voorbereid. Nog tot 26 september staat WW met een infostand op de week van de vrijetijds besteding. In samenwerking met jeugdorganisaties wordt een aktie opgezet tegen het «wapenspeelgoed» (affiches en enquête). Tijdens oktober, novem ber en december wordt een kompetent spreker uitgeno digd om basisbegrippen van het marxisme in hun eigen tijdse evolutie te belichten. Deelname aan een bene fietavond voor dienstweige raars te Brussel. In november (de dertien de) kontaktname met lima- groep (makrobiotische voe ding) te Sint-Martens-La- tem. het systeem van vaste verkoopsstands zal uitge breid worden en van meer informatie worden voorzien, (jeugdklubs, centra of ande re die een vaste verkoops stand willen inrichten kunen kontakt opnemen met de (el) ias verscheen een 116 bladzijden tellend studieboek dat als isdokument dienst deed voor het onderzoek naar de coördinatie gelijkheden van de politiereglementen van de negen fusiegemeen- De behandelde onderwerpen zijn: het lawaai; de televisieanten- het vellen van bomen; het storten en afhalen van vuil; woonwa- s; het kerkhof; brandvoorkoming in dancings en lokalen waar anst wordt; de zindelijkheid; dierenbescherming; bals en verma- jkheden. STUDIEBOEK ens de behandelde on- erpen even onder loepe emen willen we toch nader ingaan op het eboek zelf. Het nogal dokument bestaande 6 gestencilde en gefo lieerde bladzijden om- aar onze mening een ligenaardigheden. ïerst is er ai de titel: erzoek naar de coördi- mogelijkheden van de ereglementen van de i fusiegemeenten.» In lel is duidelijk sprake 'negen' fusiegemeen te het boek zelf wordt er gesproken over 7 ge iten, zoals aangegeven lerstaande tabel, n de 10 reeds opge- le punten waarover het eboek handelt is er ook. len punt 11 en 12. Het mvat een fotokopie van politiereglement van en het andere han- verhet bouwreglement 11 september 1953. bepaald wordt er op gewezen dat het hem gaat om een 'bouwreglement' en niet om een 'politieregle ment'. Het wordt dan ook niet opgenomen in de coör dinatie van de politieregle menten uitgezonderd een paar artikels. Aangezien deze twee laatste punten volledig zelfstandig staan en geen vergelijking toelaten schenken wij er ver der in ons betoog geen aan dacht aan. Aan de hand van onze tabel vallen ook nog een paar merkwaardigheden op in verband met de belangrijk heid van de gemeente. Het politiereglement van be paalde gemeenten wordt aangehaald voor zeven der tien onderwerpen. Andere gemeenten worden slechts 3, 4 of 6 maal aangehaald. Is deze onevenredigheid louter toevallig of is het opzettelijk zo gedaan? Of, zijn de mees te gemeenten zo bekrompen dat zij van de tien toch be- langrijpe punten er ooit maar drie of vier in hun poli- erzoek naar de coördi- te mogelijkheden der tie reglementen. It fis ie. tc n r~t mnei: [rtmktjeA m a 'h tiereglement hebben vast gelegd? Anderzijds moeten we toch ook opmerken dat er een aantal behandelde punten zijn die zowat overal in de gemeenten de aandacht op eisten. Ter illustratie geven we de tien punten in volgor de van belangrijkheid: stor ten en afhalen van vuil (6/7) lawaai (4/7); woonwagens (4/7); brandvoorkoming (4/7); vellen van bomen (3/7); kerkhof (3/7); dieren bescherming (2/7); bals en vermakelijkheden (2/7); te levisieantennes (1/7); zin delijkheid (1/7). De interesse voorde proble men varieert zoals hier bo ven aangegeven van 6 ge meenten op 7 tct 1 gemeen te op 7. Bij de behandeling van de punten afzonderlijk gaan we proberen hiervoor een verklaring te zoeken. LAWAAI Het probleem yan het lawaai en van de geluidshinder wordt in de coördinatietekst beteugeld door de art. 25 tot 36. Een vergelijking werd gemaakt tussen de teksten van vier gemeenten: Nieu- werkerken, Meldert, Gijze- gem en Erembodegem. Over het algemeen werden de reglementen bondiger maar algemener opgesteld. Daarnaast zijn ze wel stren ger geworden. Verder werd er ook naar eenvormigheid gestreefd in verband met de afstand van geluidsbron tot de dichtsbijzinde toehoor der o.a. bij het afvuren van kanonnetjes bij huwelijks feesten. WW!) een optie werd genomen om, zoals vorig jaar, weer een aantal eindejaarsstands in te richten. Wereldwinkel-Aalst is een konkreet initiatief van jonge mensen die wat willen doen aan onderontwikkeling en onrecht in de derde wereld. Zowel op praktisch als op theoretisch vlak wordt er ge werkt. De winkel staat open voor iedereen, zowel ouders als jonge mensen. Loop eens binnen en zie met je eigen ogen wat Wereldwin kel in feite is. De inkom is vrij. P.D. Het Humanistisch Verbond van Aalst, aangesloten bij het Humanistisch Vrijzinnig Vormingswerk, organi seert op woensdag 29 september 1976 om 20 uur in een zaaltje van café 't Landhuis. Grote Markt 27 te Aalst een gespreksavond over Amnesty International. Deze organisatie kreeg op 17 september te Leiden de Erasmusprijs. De bekroning gebeurde omdat Am nesty International «zich volhardend inzet voor de vrijheid van geweten en meningsuiting in sterke onpartijdigheid». André Baeck van de adoptiegroep Denderland licht de werking van Amnesty International toe evenals die van zijn groep. Wie meer wenst te vernemen over de manier hoe hij politieke gevangenen die geen geweld gebruikten of ertoe aangezet hebben en gemartelden kan helpen vrijkrijgen, moet zeker aan deze gespreks avond deelnemen. Gedacht wordt bovendien in het Aalsterse een actie op touw te kunnen zetten voor een of andere gevangene. Na de toelichting van de spreker is er gelegenheid tot het stellen van vragen, ledereen is van harte welkom. Zopas verscheen het familiekundig boek «Familie Van der Biest van Ophasselt -Voorde naar Aalst, 1637 -1878». De auteur, Ulric Van der Biest, stamt zelf uit deze familie die in de streek goed bekend is. Jozef De Brouwer, in Oost- Vlaanderen zeer bekend in heemkundige kringen, schreef het voorwoord. JARENLANG OPSPORINGSWERK Bij Ulric Van der Biest, leraar in het St. Maartensinstituut, rijpte de idee om een familiege schiedenis te schrijven in 1969, toen zijn eerste zoontje gebo ren werd. Het lijvig boek dat nu af is, vergde echter zeven jaar geduldig opsporingswerk. Het resultaat is een levendige ge schiedenis vanaf de 17® tot bijna de twintigste eeuw. ARCHIEVEN EN OVERLEVERING Het opsporingswerk begon bij het verzamelen van doodpren- tjes en het onderzoeken van familieakten. Daarna doorsnuf felde de auteur de archieven, zowel notariële als kadastrale, gemeentelijke en parochiale. Ook hoorde de auteur nog veel nutiige overleveringen vertel len. Voor de voregste periode kon de schrijver zich echter al leen baseren op de archieven van Voorde en Ophasselt, die in het Rijksarchief te Ronse nog goed bewaard gebleven zijn. De archieven van Steen huize werden helaas ten tijde van de Franse Revolutie volle dig vernield. LEVENDIG Om het boek zo volledig en le vendig mogelijk te houden, be perkte de auteur zich niet tot de loutere familiehistoriek alleen. De algemene geschiedenis werd heel nauw bij het werk be trokken. Het resueltaat is een historische studie van Voorde, met plaatsnaamkundige kaart van Aalst («Schaarbeek» en «Schaapstal»). Ook Ophasselt komt goed aan de beurt, hoe wel in mindere mate. Over Steenhuize viel er echter niet zo veel te vertellen. RIJKELIJK GEÏLLUSTREERD Het boek bevat heel wat mooie en opmerkelijke illustraties: pentekeningen, foto's, afdruk ken van munten en doodspren- tjes. Maar voornamelijk toch uittreksels van akten waarop de handtekeningen voorko men van alle voorouders «Van der Biest» vanaf 1660. Voor de auteur is dit een ontzaglijk werk geweest. De oudste Van der Biest die hij vermeldt was reeds in 1274 schepen van de heerlijkheid van Morenbroeck, gedeeltelijk gelegen op het grondgebied van Ophasselt. INHOUD Het boek is verdeeld in drie grote delen: 1de oorsprong en de verspreiding van de naam Van der Beist; 2) de familiege schiedenis van 1637 tot 1878, onderverdeeld in zes hoofd stukken waarin de verschil lende families Van der Biest aan bod komen; 3) bijlagen, bevattende o.m.. de genealo gie van meerdere takken Van der Biest van 1878 tot 1975 en een persoonsnamen- en plaatsnamenregister. OPROEP De auteur vestigt er eveneens de aandacht op dat, niettegen staande de uitgebreide opzoe kingen en het enorme bron nenmateriaal dat werd nage- pluisd, er toch nog aanvullin gen mogelijk blijven. Hij hoopt dat verdere naamdragers in afdalende lijn kunnen opges poord worden, of bijeen kun nen gebracht worden om de familiegeschiedenis dan ver der uit te breiden. Een reglement dat ongewij zigd blijft en integraal over genomen wordt is dat van Erembodegem. De tekst van het reglement luidt als volgt: Art. 1Elk gerucht of rq- moer bij dag of bij nacht dat zonder noodzaak wordt ver oorzaakt of dat te wijten is aan een gebrek aan vooruit zicht of voorzorg en van aard om de rust van de inwoners te storen wordt algemeen verboden. Art. 2.: De eigenaars, be stuurders of houders van bals, vermakelijkheden, ca barets en dancings en in het algemeen van alle voor het publiek toegankelijke in richtingen, zijn verplicht de onontbeerlijke voorzorgs maatregelen te treffen om te voorkomen dat de in hun inrichting uitgevoerd mu ziek en alle andere geruch ten naar buiten zouden doordringen of van zodanige aard zouden zijn dat zij de stilte of de rust van de be woners uit de buurt versto ren. Deze verplichting rust even eens op de eigenaars, be stuurders of houders van feestzalen waar huwelijks feesten of andere feesten of plechtigheden plaats heb ben met privaat karakter, alsook op de aanwezigen in de inrichtingen bedoeld bij dit artikel. Art. 3: onverminderd de toe passing van art. 13 van dit reglement, kan de burge meester, bij herhaling bin nen één jaar van de overtre ding voorzien bij art. 1. de inrichting sluiten voor de duur van één week tot één maand. Bij een tweede herhaling binnen één jaar kan de bur gemeester de definitieve sluiting van de inrichting be velen tot op het ogenblik dat de oorzaken, die aanleiding hebben gegeven tot de slui ting, zijn weggevallen. Vervolgt Zoals verschillende milieuverenigingen in het Vlaamse land wil ook RALDES een zogenaamde verkiezingsaktie voeren. Uiteraard houdt Raldes, als niet-politieke vereniging, zich niet in met partijpolitiek. Wel zijn wc van oordeel dat in een aantal grote gemeen ten de aandacht van de partijen moet gevestigd worden op de aspekten van lokale milieuzorg en dat de standpunten van de partyen daarom trent vóór en na de verkiezingen van 10 oktober 1967 moeten kenbaat gemaakt worden aan het publiek. Alleen hierdoor is een kontrole op de oplossing van bepaalde milieuknelpunten mogelijk. In een eerste fase worden de par tijbesturen aangeschreven en wordt hen een vragenlijst over handigd. Hierin worden de ver schillende belangrijke milieuk nelpunten in de (nieuwe) ge meente kort besproken en wordt gevraagd naar het standpunt van de partij. De resultaten van die algemene «hearing» worden inde pers bekendgemaakt. De tweede fase situeert zich na de verkiezingen, wanneer de nieuwe gemeenteraad is samengesteld. Alsdan wordt kontakt opgenomen met de bestuursmeerderheid, die herinnerd wordt aan de door de betrokken partijen ingenomen standpunten. Achter elk konkreet punt zal dan gevraagd worden een datum van realisatie in te vullen. De resultaten hiervan worden op nieuw via de pers bekendge maakt. Telkens wanneer dan later de tijdsmarge kan betrekkelijk ruim worden genomen die datum wordt overschreden, zonder dat de zaak gerealiseerd is. wordt hen eraan herinnerd dat men over tijd is. Indien nuttig zullen wij ook hiervan de pers op de hoogte hou den. Het is de bedoeling dat deze aktie gelanceerd wordt door alle plaat selijke afdelingen van Raldes. Hierdoor worden volgende fusie gemeenten bestreken: Geraards- bergen, Ninove, Zottegem, Aalst, Denderleeuw, Lede. In een aantal andere gemeenten waar er een aantal belangrijke mi lieu knelpunten zijn, doch geen plaatselijke leefmilieuverenigin gen zal Raldes zelf de aktie lei den, bv. Herzele, Sint-Lievens- Houtem. Deze akties zullen op het vlak van het plaatselijk leefmilieubeleid alvast voor een stuk meer duide lijkheid zorgen. En de grootste kracht die een milieuaktie kan hebben is haar informatieve kracht, het scheppen van meer duidelijkheid. De B.S.P.-kandidaten nemen graag deze uitdaging aan. Naar aanleiding van de Inhuldiging van de overdekte sport hal «ten rozen» kregen de toehoorders een aantal opmerke lijke cijfers te horen. Etienne Bogaert, Eerste Schepen en schepen van financiën, personeel, ekonomische expansie en jeugdzorg. De stad heeft in de periode 1970 tot eind 1975 voor ruim 681 miljoen investeringen gedaan. Daarvan gingen 203 miljoen (29%) naar de sektor verkeer en wegen en 157 miljoen (23%) naar de sektor kui tuur, sport, ontspanning. In het jaar 1970 herliepen de gewone uitgaven voor de sector cultuur, sport en ont spanning 19 miljoen of 436 F/inwoner. In de rekening 1975 is deze last opgelopen tot niet min der dan 58 miljoen (1.331 F/inwoner). De gewone uitgaven zijn toegenomen met niet min der dan 39 miljoen. Fundamentele realisaties in de sektor kuituur, sport en ontspanning Op het terrein van de kuituur stond de bouw van het Kul- tureel centrum centraal. Na onnoemelijke moeilijkhe den is het nu zo ver dat het eind van de ruwbouw in het zicht is. Men slaagde er in het projekt «uit de put» te hebben. Inmiddels werd in de afgelopen zes jaren aan de culturele infrastruktuur in het algemeen niet minder dan 90 miljoen besteed Het oud zwembad werd grondig gemoderniseerd. Kostprijs1.500.000 F. Het projekt voor het tweede zwembad is goedgekeurd en alle maatregelen worden ge nomen om de werken nog dit jaar aan te vangen. Er is een staatstoelage van 60% verleend. Raming: 80.000. 000. F. Het sportstadion Os- broek werd voltooid en voor zien van nutsgebouwen en buffet. Een enige realisatie op het stuk van de sport, de recreatie en de milieuzorg. Kostprijs der voltooings- werken20.000.000 F. Het ontspannings- en sport centrum Beukenhof werd, met staatstoelagen door de stad aangekocht en opent tal van nieuwe perspektie- ven in deze wijk van de stad Het sportterrein Zandberg (Affligemdreef) kreeg even eens een grondige beurt en er wordt thans gewerkt aan een reeks voorzieningen, kabines, sanitairen enz... waarmee de ronde som ge moeid is van 2.000.000 F. De sporthal ten rozen zal de ronde som van 25.000.000 hebben gekost en van de overheid kon men geen toe lagen bekomen.

De Voorpost | 1976 | | pagina 15