J Ie Erembodegemse kandidaten Anna Josephine Bourlon, Gilbert Bourlon, Leopold Brondeel Pereboom Hendrik De Voorpost -1-10-76 -11 alfabetische volgorde, met vermelding van de politieke strekking Ike ze vertegenwoordigen, stellen wij hierna de Erembodegemse ididaten voor. ngezien Terjoden traditioneel steeds nadrukkelijk als een aparte ailiteit wenst aan te treden, vermelden wij de eventuele Terjodense enjrkomst van de kandidaten. Alles samen treedt Erembodegem met 30 l;gadigden aan. Er zijn zes BSP kandidaten, acht CVP kandidaten, vijf V kandidaten, zes V.U.kandidaten. Op de PMP, KPB, BSP en CVP ■Wijten zijn geen «Terjodenaren» opgenomen. Bij de PVV is er één en bij Vu zijn er drie Terjodense kandidaten. Op de PVV en de PMO lijst uitbreekt, in tegenstelling met de andere lijsten, een vertegenwoor- mjsters van het «zwaKke geslacht». De jongste Erembodegemse ndidaat is...25 jaar en staat op de...V.U.lijst Erembodegem zal in ncipe uit volgende namen dienen te kiezen j*| best geplaatste Erembodegemse vrouwelijke kandidaat staat als gevende op de V.U.lijst en is zgn. theoretisch verkieszeker. uis Baeyens (CVP), Anna Bourlon (CVP), Gilbert Bourion (PVV), opold Brondeel (KPB), Frans Bruylandt (CVP), Etienne Cooman /V), Leo Claus (PVV), Petrus D'Hoe (BSP), Luc D'Hondt (V.U.) Willy iwez (V.U.), Terjoden, Gustaaf De Greve (CVP), Wilfried De Groeve i/IO), Piet De Nil (BSP), Philemon Eeckhout (CVP), Marcel Eeckhout U.), Terjoden, Simone Goossens (KPB), Georges Kindermans SP), Jozef Lambrecht (CVP), Leon Paelsterman (BSP), Oscar Riga 7V), Hendrik Pereboom (CVP), Freddy Pijck (BSP), Herman Roels U.), Terjoden, Eddy Schollaert (V.U.), Piet Smeyers (PVV), Terjo- n, Hubert Van Bel, (PMO), Georgette Van Lierde (BSP, Irma Van idenhove(V.U-), Remi Van Vaerenbergh(CVP). EN VOORSTELLEN zijn verplicht geweest voor het «nader kennis ten» ons tot enkele kan- aten per lijst te beperken lijst trokken wij zodoen- met een reeks vragen S rde lijstaanvoerder, naar H rrouw op de lijst en naar jongste kandidaat. Voor 3SP' (lijst 5) klopten wij -reddy Pijck en Georget- Van Lierde aan. Aange- i de PVV (lijst 3) vrou- iloos aantreedt kregen êijhier alleen antwoorden ;erjonze vragen van Gilbert e^rlon en Piet Smeyers. dé>rde V.U. (lijst 1) werden leiHerman Roels, Irma Van snjlenhove en Eddy Schol- je-t. Voorde KPB tenslotte jende het echtpar Leopold jg-jndeel-Simone Goossens je-, van repliek, Om begrij- x>ijke redenen kan hier van ?r-jn werkelijk afzonderlijk 'e^ggesprek sprake zijn. )ejnelden wij nog dat er stfr de CMO-CP ook twee ^Tmbodegemse kandida- aantreden die beiden j een gesprek werden aangezocht. Allebei gasten zij hierop, om strikt Ol£oonlijke redenen, niet ussgaan. of kwam U in de politiek iourlon: Ik intresseermij voor politiek, ik vindt iek boeiend, xi^ourlon: Gevraagd door Herzeel via de banden giike vader Bourlon met de iciliafanfare steeds tgehad, enrondeel en ioossens: Beiden langs tefsyndikaten als militan- anifan het ABVV. ^[jereboom Vader is ook if in de C V P. Werd zelf ®aagd als jongeren kan- it door het partijbe- 'ijck: Langs socialis- ie Mutualiteit en de jon- 'rcfjinwerking. Was monitor jn Jkantiekolonies. oels: Aangezocht door ar.hden die onrechtstreeks un politiek te maken had- Geboren Erembodegem 13.12.1920 Aktief in de politiek sinds 1948. Adres: Denderstraat 9 den en in mij de geschikte man zagen. E. SchollaertWerd ge vraagd door raadslid «Meester D'Hondt» om mee te doen. P. Smeyers: Via mijn lid maatschapvan het Willems fonds en uit sympathie voor de mensen die ik daar ont moette. G. Van Lierde: Gewoon als vrouw zijnde. Er gebeurt te veel zonder dat wij er bij betrokken zijn. J. Van Audenhove: Werd door het plaatselijk V.U.be stuur gevraagd aktief mee te werken. R. Van Vaerenbergh: Onder invloed van figuren zoals Frans boel. Wim Verleysen en wijlen Kamiel Walgraef. De nieuwe C.V.P. van 1945 trok mij aan. Waarom doet U aan politiek A. Bourion: Omdat ik langs een eventuele politieke funktie meer kan verwezen lijken. G. Bourlon: Om de mensen van dienst te zijn en ik ben gaarne onder de mensen L. Brondeel en S.Goossens: Langs de poli- ietrt (s-r de ;n ieboren te Aalst op 23 september 1933. 'er makelaar in plantaardige en dierlijke vetten. Ge- uwd met Frieda Ghijsens en vader van Marleen en an Pascale. Kwam in de gemeentepolitiek terecht in 970. Woont Avaanstraat. tiek de arbeiders voorui brengen en bewust maken van de plaats waar zij staan H. Pereboom Ben er thuis mee opgegroeid en politiek interesseert mij. F. Pijck: Om de mensen te helpen. Meen via de politiek aan de noden der mensen te kunnen verhelpen. H. Roels: Vlaamse mens ondersteunen om zijn rech ten te verwerven door per sonen die het kunnen waar maken en dagelijks bereik baarzijn. E. SchollaertPolitiek is mijn stokpaardje. P. Smeyers: Teleurgesteld door de wijze waarop de an dere partijen met de mid denstand steeds minder re kening houden. G. LierdeWou er bij zijn om trachte mee te bepalen I. Van Audenhove: Klinkt idealistisch misschien, maar mijn bedoeling is toch de mensen helpen. Als huis vrouw moet je niet voor je plezier aan politiek doen. R. Vaerenbergh: Help graag de mensen, denk dit langs de politiek het beste.te kun nen doen. Wat bepaalde Uw partij keuze? A. Bourlon: Het is van huis uit ingeworteld en kan mij niet indenken dat het anders zou zijn. Bovendien bena dert het CVP programma het dichts mijn eigen kristelijke visie. G. Bourlon Jarenlange re laties van familie met de Liberale voormannen via fanfare St.Cecilia. L. Brondeel en S.Goossens: De K.P. is de enige partij die belangloos achter de arbeiders staat H. Pereboom: Had van huis uit met de CVP te maken. Vrienden en kennissen za ten in het CVP bestuur. Het lag voorde hand. F. Pijck: Door het nauw kontakt met de sociafis- tische leidende figuren in de mutualiteit. H.Roels: Mijn Vlaams. Na tionale overtuiging. E. SchollaertSelectie bleef er voor mij maar een echte vlaamse partij over. P. Smeyers: De andere par tijen houdt er nogal strakke denkbeelden op na. G. Van Lierde De B.S.P. doelstellingen liggen het dichts bij mijn eigen levens opvatting, n.l. een recht vaardige maatschappij op bouw. I. Van Audenhove: Ben o- vertuigd Vlaamse Nationa- liste, en aangezien de V.U. de enige radikaal Vlaamse partij is spreekt dit vanzelf. R. Van Vaerenbergh Stam uit katholiek midden, het kon gewoon niet anders. Wat verwacht U - persoonlijk - van Uw politieke aktiviteit? A. Bourlon: Langs de poli tiek mijn medeburgers te kunnen helpen. G. Bourlon: Hangt van uit slag af. Hoop er bij te zijn als gemeenteraadslid. Ambieer zeker een schepenambt. L. Brondeel en S. Goossens: Dat de arbei ders bewust worden. H.Pereboom: Verwacht zo veel mogelijk mensen te kunnen dienen. F. Pijck: Dat hetgene wat ik doe de jongeren zou aanzet ten om door te zetten. H. Roels: De voldoening te mogen smaken de Vlaamse mens te kunnen helpen. E. Schollaert: Heb geen di- rekte persoonlijke betrach tingen. Hoop alleen maar iets te kunnen bijdragen. P. SmeyersVerwacht in de gemeenteraad te kunnen werken voor Terjoden G. Van LierdeHet zo ver te krijgen dat er een maat schappij tot stand komt waar een heleboel mogelijk wordt. i. Van Audenhove: Hoop langs de politiek om de klei ne, voor de mens belangrij ke dingen, op het voorplan te kunnen halen. R. Van Vaerenbergh: Vol doening met het helpen van anderen. Als Uw partij er niet was, zou een andere partij U kunnen aantrekken? A. Bourlon: Zou in dit geval geen keuze kunnen doen. G. Bourlon: Zou aan geen partijpolitiek meer doen. L. Brondeel: Op dit ogen blik is er geen andere partij. S. Goossens: Idem H. Pereboom: Een andere Christelijke partij. F.Pijck: Geen antwoord. H. Roels: Een andere V1. Nat.Partij i.a.w. een partij die zou opkomen voor het vlaamse rechtsherstel. E. Schollaert: Ik kan in de andere bestaande partijen met mijn betrachtingen niet terecht. P. SmeyersDit is een moei lijke vraag aangezien de PVV bestaat. G. Van Lierde: Een andere linkse partij. I. Van Audenhove: Noem mij een andere Vlaamse par tij en U hebt mijn antwoord. R. Van Vaerenbergh: Zou een Vlaamsgezinde, Chris telijke partij kiezen. Bent U het eens met de fusie? A. Bourlon: Neen. ben het nooit eens geweest met de- nu aanvaard ik ze noodgedwongen. G. Bourlon: Neen, Erembo degem was en is geheel leef baar op zichzelf, stemde te gen in gemeenteraad. L. Brondeel en S,Goossens: Ja, omdat er veel meer mogelijkheden in zitten indien het centraal be stuur echter deze mogelijk heden biedt. De Falluintjes zijn binnen deze fusie niet op hun plaats. H. Pereboom: Neen. Zie er het nut niet van in. Erembo degem is wellicht de meest leefbare gemeente van het arrondissement. F. Pijck: Neen. De Falluin tjes moesten afzonderlijk. Voor 100% oneens de hui dige fusie, neem ze noodge dwongen aan. H. Roels Neen Zie de noodzaak niet in dat Erem bodegem. dat bewezen heeft het geheel zelf te kun nen doen, moest fusione ren. Ik ben er van overtuigd dat de buitengemeenten on voldoende aan hun trekken zullen komen. E. Schollaert: Neen. De ge meenschap wordt er niet leefbaarder door. P. Smeyers: Voor Terjoden verandert er eigenlijk niet zo veel. Vroeger werden wij be stuurd door Erembodegem en nu zal het door Aalst zijn en ik hoop minder stiefmoe derlijk. G. Van Lierde: Neen. Een tegenstander van centralisa tie. wens in funktie van de mens zelf - een zo ver moge lijk gaande decentralisatie. I. Van Audenhove: Neen. Een kleinere gemeenschap vind ik veel leefbaarder en bovendien veel menselijker. Erembodegem mocht zelfs nog verder gedecentrali seerd worden naar de wijken toe. R. Van Vaerenbergh Neen, omdat Erembodegem op zichzelf leefbaar is. Alhoe wel schaalvergroting ergens onvermijdelijk is. Er waren zeker andere oplossingen mogelijk, zoals bvb. inter communale samenwerking. Kreeg U als plaatselijk par tijlid - of mandataris - in zicht in de fusie-plannen of werd Uw mening gevraagd. Wanneer was dat? A. Bourlon: In 1971 kregen wij reeds een voorlichtings vergadering. Misschien la- Geboren te Erondegem op 7 oktober1926. Gehuwd met Simone Goossens en vader van Gerrit (25 jen Patrick (23 jBediende in een groot warenhuis. Aktief politiek bedrijvig sedert 1970. Adres: Brusselsesteenweg291 mhHS ter nog wel eens een twee de, maar veel inspraak had den wij niet. G. Bourlon: Geïnformeerd einde 1974. Stond voor vol dongen feit. Gemeenten kregen geen inspraak. L. Brondeel en S. Goossens: Het is vroeger terloops vernoemd. Zowat 4 jaar geleden werd er reeds van gedachten gewisseld hierover met de andere par tijen. Er werd aan een klei nere fusie gedacht. H.Pereboom: Regelmatig geïnformeerd via arrondis- sementeelpartijbestuur, voor het eerst zowat 3 tal jaren geleden. F.Pijck: Zeer weinig - te weinig zelfs. Heb er op de gemeente steeds onverrich- terzake naar gevraagd. On der de vorige CVP-BSP coa litie reeds kreeg ik de indruk dat de Burgemeester zich reeds neergelegd had bij ge lijk welke fusie. Tenslotte vernam ik het zoals Jan en alleman. R. Roels: Heb nooit enige eigenlijke inzage in de fusie plannen gehad. Er was ook geen inspraak mogelijk. Het was tenslotte reeds een vol dongen feit toen ik het defi nitieve plan vernam bij het officiéél bekend maken. E. SchollaertVia de pers en de media toen het reeds een voldongen feit was. Er is jarenlang geluld over de fu sie maar wat er eigenlijk ging gebeuren wist niemand te vertellen en toen was het zover. P. Smeyers: Waarschijnlijk werden de bestuursleden van de partij wel geinfor- meerd maar aangezien ik tot voor kort geen bestuurslid was vernam ik maar weinig over de fusie. is nooit medegedeeld door de partij omdat deze zelf van de overheid geen informatie kreeg. De fusie werd als het ware binnen één partij afge haspeld. R. Van Vaerenbergh: Via partijleiding werd onze me ning gevraagd over de fusie reeds in 1975. Waren intus sen reeds bezig om een in tercommunale samenwer king tot stand te brengen. Is er binnen Uw partij - op gemeentelijk vlak - stelling genomen i.v.m. de fusie? A. Bourlon: Jawel, er werd stelling genomen voor een grote fusie en daar was ik zelf het niet mee eens. G. Bourbon: PVV Erembo degem was tegen fusie. L. Brondeel en S. Goossens: De KP stond positief tegenover de fusie. H. Pereboom: Partijraad heeft zich einde 1974- ik wil er af zijn- akkoord verklaard met de fusie, maar met een krappe meerderheid. F. Pijck: Ja. Wij stelden een fusie Erembodegem-Well- Denderleeuw voor. Vooral omdat de socialistische ge meente Denderleeuw zich eveneens verzette tegen al te grote fusies. R. Roels: Hebben hier te Terjoden een fusiereferen dum gehouden een 4 tal ja ren geleden. Al was de op komst niet schitterend te noemen toch was 99,9% te gen de fusie. E. Schollaert: Erembode gemse V.U. was er pertinent tegen. Zullen natuurlijk in Groot-Aalst straks gaan sa menwerken met de anderen omdat het nu eenmaal moet. Wij maken er het beste van. P. Smeyers: Geen stelling genomen binnen de Terjo dense afdeling. G. Van Lierde: Binnen de partij moest uiteindelijk ge leerd worden met opgedron gen fusie te leren leven I. Van Audenhove: Het V.U. partijbestuur was tegen de geplande fusie's, de V.U. volksvertegenwoordigers stemden tegen. De Erembo degemse afdeling was tegen het huidige geplande Groot- Aalst. R. Van Vaerenbergh: In den beginnetegen. Nadien neer gelegd bij de feiten. Zag U liever een andere toekomst voor Uw gemeente? Geboren te Erembodegem op 21 mei 1946. Zijn beroep is Beheerder Econoom. Hij is gehuwd met Monique Imschoot en heeft een dochtertje Elke (9 maand). Partijpolitiek aktief se'dert de gemeente raadsverkiezingenvan 1970. Woont: Hogeweg 17. G. Van Lierde: Langs het partijorgaan «Voor Allen» waar reeds vroeger over de fusieplannen werd geschre ven. Het werd slechts duide lijk toen het parlement moest stemmen maar toen was het te laat. Langs BSP zijde werd wel op de gevaren gewezen die dergelijke fusie inhouden. i. Van Audenhove: Er is door de V.U. destijds nog een referendum gehouden over de fusie. Wat echter de fusieplannen zelf inhielden A. Bourlon: Liefst Erembo degem onanfhankelijk be houden. G. BourlonZoals het was. L. Brondeel en S.Goossens: Neen! Erem bodegem is op Aalst aange wezen. H. Pereboom: Ik had liever Erembodegem zelfstandig zien blijven. F. Pijck: Dezelfde toekomst als het verleden. H. Roels: Een gemeente mete 12.000 inwoners kan en moest zelfstandig blij ven. E. Schollaert: Denk dat Erembodegem op zichzelf leefbaar was. en nog is. en dus zelfstandig kon blijven. P. Smeyers: Liever zien sa mengaan met Haaltert. om dat Terjoden met Haaltert één geheel vormt. G. Van Lierde: Liever zelf standig blijven. I. Van Audenhove: Zoals de meeste mensen van onze gemeente ben ik ervan over tuigd dat Erembodegem op zichzelf meer leefbaar was en is dan de fusie gemeente van straks. R. Van Vaerenbergh: Zelf standig gebleven. Ons vroe ger voorstel waseen fusie met Welle alleen. Hoeveel naamstemmen verwacht Uzelf? A. BourlonIs onmogelijk te schatten. G. Bourlon: Meer dan vorige keer alleszins. Misschien wel dubbel zoveel. L. Brondeel en S.. Goossens: Hopen alleen stemmen aan,, te brengen voorde partij H. Pereboom: Meer dan ge noeg om verkozen te zijn. F. Pijck F. PijckTerugkijkend op de vorige verkiezingen reken ik op een behoorlijk aantal stemmen meer. Hoeveel? Dit mag dan een aangename verrassing worden. H. Roels: Geen idee! Mijn vrouw stemt alleszins achter mijn naam - dus één stem om te beginnen... E. Schollart E. SchollaertReken er stel lig op dat de Erembodegem se kiezers hun eigen kandi daten zullen steunen en het kaf van het koren zullen we ten te scheiden. P. Smeyers: Ik hoop ge- genoeg. G. Van Lierde: De nodige resterende stemmen opdat de partij in het bestuur zou komen. I. Van Audenhove: Als alles Erembodegemse vrouwen voor hun enige verkiesbare vrouwelijke kandidaat stem men, kan je zelf wel uitreke nen. R. Van Vaerenbergh: Over het aantal geen idee, ver wacht een goed resultaat. Bent U voorstander van een zgn. open schepencollge waar ook een of meerdere oppositieleden als waarne mer aanwezig kunnen zijn. BVB als schepen zonder portefeuille? A. Bourlon: Moest dit mo gelijk zijn zou ik hiervan geen tegenstander zijn. G. Bourlon: Kan dit per soonlijk aanvaarden. Zal me echter schikken naar de meerderheidsbeslissing ter zake. L. Brondeel en S. Goossens: Honder pro cent vóór. H.Pereboom: Als waarne mer? Ja. F. Pijck: Ja! Als waarne mers. H.Roels: Als waarnemer, geheel voor. E. Schollaert: Principieel voor. De minderheid moet ook vertegenwoordigd zijn bij de beleidsvorming. P. Smeyers: Als liberaal mag ons beleid door eerder wie gecontroleerd worden. G. Van Lierde: Ja. Vindt het goed dat de oppositie er ook bij is. I. Van Audenhove: Ben daar voorstander van. Wij hebben dit trouwens nog gevraagd te Erembodegem maar ons verzoek werd door de meer derheid afgewezen. R. Van Vaerenbergh: Zie niet in dat een college mo gelijk zou zijn. Misschien zou in Groot-Aalst straks dit echter wel wenselijk zijn. Hoe kan het Aalsterse mil joenentekort worden aangezuiverd? Wat is de oorzaak van dit tekort? A. Bourlon: Geen verdere uitgaven tot de kas sluit en de balans in evenwicht is. G. Bourlon: Zoeken naar een oplossing zonder men sen te benadeJen. L. Brondeel en S. Goossens De hogere overheid moet inspringen opdat de fusie gemeente, die ze uiteindelijk zelf heb ben gewild, en belast kan starten. H.Pereboom: Algemeen moet er gesnoeid worden. Misschien maatregelen tref fen die niet altijd populair zullen overkomen maar de tekorten moeten wegge werkt worden. F. Pijck: Zal niet onmiddel lijk kunen gebeuren vrees ik Het Rijk zal moeten bij springen. De gewone begro ting zou strikt in evenwicht moeten afsluiten. De schul denaflossing moet apart worden geregeld.

De Voorpost | 1976 | | pagina 11