Elf jaar werk voor acht minuten bekroning op wereldvlak Koreograaf Hugo De Pot wil voorgoed naar Aalst terug. BURGEMEESTERSPERIKELEN IN LEDE WIE MAAKT VAN DE OSBROEK EEN STORT? 10 - 22-10-76 - De Voorpost person* jn hebbf >g van •Je bebt heel wat referenties nodig om zoiets te mogen doen.» «We geven aan de toeschouwer een grotere vrijheid van interpretatie en verbeelding, omdat hij niet omsloten is in zijn te enge betekenis van een enkele artistieke ekspressie met zeer strenge regels en technische restrik- ties... Onze kunst wil vrij zijn: vrijheid van uiting, vrijheid van interpretatie, vrijheid van sentiment: HUMAAN!» (Hugo De Pot) Als student Lichamelijke Opvoeding te Leuven zat je in de keurgroep van Michel Bottu. Een grote meneer uit de Belgische gymnastiek, zegt men. Wel ja, het systeem van Michel Bottu was gebazeerd op de systemen van Ling en Yang die komen uit Zweden en Duits land. Botty heeft die aangepast aan zijn ideeën omdat hij vond dat die te statisch en militarisch waren. Hij wou die dynamischer ma ken, meer ritmisch maar dan wel zonder dat er werd geteld. Geen een-twee-drie maar een gevoel van ritme. Aleen door de beweging zelf kregen we een zeker ritme. Vandaar de naam «Scandinavische Dy namische Gymnastiek» aan zijn systeem. Dat heeft wellicht ook jouw leenpraktijken beïnvloed Bottu was een leraar die ik zeer sterk heb gewaardeerd en ik hen van hem zeer veel geleerd. Vooral op didaktisch gebied en de wijze waarop men zijn leer lingen discipline kan bijbren gen. Toen ik later zelf in het onder wijs stond, ben ik zelf aan re search gaan doen door te trachten nog meer ritme te ge ven aan de gymnastiek en meer ekspressie aan de ritmi sche beweging. Zodoende ben de kursus van Bottu te geven. Dat was in '65 toen ik juist af gestudeerd was. Ik ben daar drie weken geweest met een vriendin uit Aalst (nvdr. tumle- rares Magda Paepe). Canada had je toen be koord!? Wel, vermits ik zinnens was uit te wijken om mijn legerdienst te ontlopen heb ik de voorstellen aanvaard om terug te keren. Ik dacht dus vijf jaar lang weg te blijven: 1 jaar in Canada en la ter in Califomië om er mijn dok- toraatstesis voor te bereiden 't Is niet zo ver gekomen omdat ik onmiddellijk gestart ben met de groep en er direkt veel sukses was. Hoe is de mentaliteit ginder ten opzichte van ballet? Een voor beeld: hier te Aalst zijn er zeer weinig jongens die naar de bal letschool gaan. En daar? Ja, dat is overal zo dat de man nen weinig ballet volgen. De reden? Misschien heeft het te maken met de vroegere repu tatie die balletdansers hadden en die zei dat die mannen niet mannelijk zouden zijn. Dat is misschien wel in vele gevallen alhoewel dat vandaag veel veranderd is door het ontstaan van het moderne ballet waar veel meer mannelijkheid ge vraagd wordt, veel meer krachtpatserij. In die groep die in elke hogeschool worden er thans danslessen gegeven en er zijn amateurgroepen die op eigen houtje voorstellingen or ganiseren in hun milieu. Je hebt daar verschillende scholen Tot voor twee jaar had ik tien scholen met een totaal van 2.000 leerlingen, verspreid over de provincie Quèbec. Ik moest toen leven van ,de op brengsten van mijn eigen pro- dukties. Toen ik verleden jaar genoeg geld te verwachten had met de toemees van «Les Ballets Mo demes du Quèbec» heb ik een paar scholen laten «vallen» en onafhankelijk laten verder wer ken. Nu hou ik me bij een en kele school. Eerstens omdat ik het geld er niet van nodig heb en tweedens, omdat ik er geen tijd voor heb. De Olympische Spelen nu. Je zegt dat er veel dansgroe pen zijn. Er zullen dus wel veel kandidaten geweest zijn om de ceremonies te verzor gen... Iedere kandidaat moest een dossier indienen en het Komi- tee heeft er het mijne uitgepikt. Met die mensen heb ik dan de ideeën uitgepraat en ze aan gepast aan de verschillende in- tamationale protokolaire eisen van het olympisch komitee. Vervolg van blz. 1 Mees ter Ruyssinck verklaarde dat er hoegenaamd geen barsten waren in de CVP, maar dat de onderhandelingen verder du ren en dat er nog vergaderin gen zouden volgen. Hij wist echter niet wanneer. Hij ver klaarde dat er nog tijd te over was om een burgemeester voor te dragen Hij voegde er tevens aan toe dat in Lede niet zal gebeuren wat in Geraards- bergen op dat ogenblik aan het gebeuren was. Op onze vraag waarom de heer Frans Roe- landt onmiddellijk na de verga dering vertrokken was, ant woordde meester Ruyssinck dat hij ziek was. Burgemeester Grepdon bevestigde ons dat er drie kandidaten burgemeester waren, namelijk Frans Roe- landt, de burgemeester van Oordegem De Cuyper en hij zelf. Hij voegde er aan toe dat er onenigheid was en dat de CVP zijn kontrakt dat het aan gegaan heeft met de bevolking voor de verkiezingen niet na leeft. Hij verwees hiervoor in een verkiezingspamflet, uitge geven door de CVP-ploeg en als verantwoordelijke opsteller meester Ruyssinck, naar de- volgende passage: «Vrienden, onderschat de betekenis van uw stem niet. U de best moge lijke lijst aanbieden dat was onze taak. U zult erkennen dat wij hierin geslaagd zijn. De be sten naar het gemeentehuis sturen, dat is nu uw taak, en ook U zult hierin slagen met uw stem uit te brengen op onze lijst. U kunt stemmen op kop, ofwel naast één naam, ofwel naast meerdere namen op onze lijst, zonder beperking van het aantal. Met uw naam stammen hebfU ook Uw zeg in de toewijzing der funkties. We zijn demokraten, en wij houden rekening met de behaalde voorkeurstemmen.» Tot zover het citaat, waarop burgemeester Grepdon doel de. Hij voegde er nog aan toe dat het nu de strijd was van het groot-kapitaal tegen iemand uit de werkende bevolking. Op onze vraag of het waar is dat hij zou ontslag krijgen op zijn werk in geval hij het burgemeester sambt zou uitoefenen ant woordde hij dat hij bericht ge kregen had van de CM dat hij in geval dat hij burgemees^r wordt de mogelijkheden zou krijgen om naar behoren zijn burgemeestersambt te vervul len. Toen we hem vroegen hoe hij zou reageren indien hij de burgemeesterszetel niet zou toegewezen krijgen, ant woordde hij dat het wel eens zou kunnen gebeuren dat hij zijn mandaat als gekozene zou opgeven en zijn plaats in de gemeenteraad zou vrijgeven aan de eerste plaatsvervanger. Dat zou wel een gemakkelijke Hugo De Pot is lang geen on bekende meer. Niet alleen te Aalst maar ook ver buiten de grenzen van zijn heimat Op wereldvlak hebben de meest befaamde periodieken over zijn prestaties als danser, als artistiek direkteur van «Les Bal- Iets Modemes du Quèbec» zowel als realizator en organi- zator van de koreografie gedu rende de openings- en slui tingsceremonieën van de jongste Olympische Spelen, de lofregisters ruimschoots open getrokken. Acht minuten had het geduurd. Ach minuten waarbij tientallen miljoenen kijkers uit alle we relddelen getuige waren van de wijze waarop Hugo De Pot 2.000 mensen een grootse ode aan de lichamelijke schoon heid der atleten liet doen. Deze cereminie, waarbij de 33-jarige Aalstenaar al zijn kunnen en ri- siko in de weegschaal moest leggen, was een grote uitda ging die voor Hugo uiteindelijk toch de kroon heeft gezet op jarenlang werk in Canada. Na de spelen is Hugo De Pot te ruggekeerd naar Aalst, naar de Abbeelstraat 27, waar hij bij zijn ouders van een welver diende rust kwam genieten. Wanneer u dit artikel leest zal Hugo wellicht al terug in Ca nada zijn, met een financieel en menselijk verslag voor het Olympisch Komitee en... met de bedoeling zich dra definitief in zijn geboortestreek te vesti gen. Een paar dagen voor zijn afreis zochten we hem voor u op. (Voer rr.ser biografische gege vens venvijzen we u graag naar het artikel «Olympisch diamant voor Aalstenaar Hugo De Pot» uit de «Voorpost» van 30 juli jl.) Mijn idee was als volgt: u weet dat er in Canada twaalf provin cies zijn; ik heb dus alle deel nemers die rond de piste werk ten in twaalf groepen inge deeld. in elke groep waren er zes onder-groepen die elk op dezelfde tijd een verscheiden soort werk deden, een andere koreografie deden, een ander kostuum hadden, een ander symbool hadden en met an dere toestellen werkten. Uit elke provincie had ik de twaalf beste deelnemers geselektio- neerd en die waren dus elk in een groepverdeeld. Daarnaast hadden wij een internationale wedstrijd in Toronto georgani- zeerd voor turnsters die mderne qvmnastiek doen dat is een kompetitie die inter nationaal bestaat en dit, met twintig deelnemende landen. Hieruit haalde ik de zesender tig beste (van de wereld). Daarnaast had ik deelnemers uit Montreal en omgeving die geselektioneerd werden in de scholen. Hoelang heb je dat voorbe reid om die zeldzame en fel begeerde opdracht in de wacht te slepen? Je hebt heel wat referenties nodig om zo iets te mogen doen. Ikzelf heb dat vier jaar voorbereid om zeker te spelen dat ik het zou hebben. Drie jaar voor de spelen heb ik aan de Canadese televisie voorstellen gedaan om een promotiefilm te 'Vervolg van blz. f UNIEK GEBIED Vernieling van het Osbroek betekent automatisch afta keling van het als zeer mooi bekend staande stadspark. Het Osbroeck is een merk waardig moeras-biotoop en is als enig beduidende groenzone voor de toe komst van de stad en haar bewoners zeer belangrijk. Het natuurgebied Osbroeck komt op de tweehonderd jaar oude kaart van Ferraris haast net zo voor als van daag. Wellicht dankt deze oaze van rust haar ontstaan aan een natuurlijk overstro mingsgebied van de Den der. Men vindt er o.a. nog wilde orchideeën, ransuilen reigers enz. Sommige delen van dit unieke gebied zijn waarlijk het statuut van re servaat waard. SCHADE BIJ LANDBOUWERS Bewoners uit de omgeving van de Kasteelstraat, de Al- fons Van De Maelestraat en de Molenkouterstraat heb ben geregeld last van stank en worden voortdurend door ratten geplaagd. Som mige landbouwers leden schande aan hun gewas sen. De talloze ratten bijten korenhalmen af, vreten aardappelen op, enz. VERKAVELING Officieel werd door de eige naar, de familie Moyersoen, een aanvraag tot verkave ling van deien van het Os broeck ingediend. Dit laats te, alsook het onwettig op hogen van bepaalde randge bieden binnen de groenzo ne, laten omtrent de uitein delijke bedoelingen geen de minste twijfel bestaan. De werkgroep leefmilieu Aalst, de werkgroep Bo men-Park, de Vereniging voor Aalsters Kuituur- schoon en de Ornitolo- gische Vereniging De Wie lewaal afdeling Denderland vragen om deze redenen dringend maatregelen te willen treffen om aan alle stortingen in het osbroeck adekwaat een einde te kun nen stellen. STAATSSEKRETARIS H POMA EN D'HOORE L« REAGEERDEN REEDS M Aan de betrokken vereni M gingen liet staatssekretarij M Poma (staatssekretaris voo! N Leefmilieu; toegevoegd aai! H de Minister van Volksgel zondheid en van het Gezinj Staatssekretaris voor Bos» sen, Jacht en VisvangstjM toegevoegd aan de MinisteL van Vlaamse Aangelegen*., heden) weten onverwijla^ tussen te komen bij de be^ voegde overheid. |mi Ook zijn kollega staatsse^, kretaris Dhoore (staatssej^ kretaris voor Streekecono^g mie en voor ruimtelijke Orf dening en Huisvesting; toepte gevoegd aan de MinistejB van Vlaamse AangelegenM heden) beloofde tussenM koimst bij het HoofdbePJ* stuur van stedebouw, meei^ bepaald aan de dienst voorec Toezicht en Beteugeling deP Bouwmisdrijven, «heb iK'"' onmiddellijk opdracht geven de zaak ter plaatse t onderzoeken en zo nodi( maatregelen te treffen». lie Op 3 oktober laatstleden werd deze foto genomen op de Osbroek, verder uitleg Is overbodig. ik in Canada begonnen met het oprichten van een soort re searchgroep bestaande uit toekomstige leraars L.O. en verder met Ars Gymnastica dat tot doel had verder te gaan in die richting. Is het met de groep-Bottu dat je voor het eerst naar Canda bent gegaan? Neen. De groep is zelf nooit naar daar geweest maar wel Bottu, en dit, op uitnodiging van een privaatschool die er jaar lijks een stage organiseert voor leraars L.O. Het jaar daarop ben ik uitgenodigd geweest om ik heb zijn alle mannen zeer normaal. Is er daar meer belangstel ling voor ballet? Het is moeilijk te vergelijken omdat ik hier al zo lang weg ben en als ik hier kwam dan was dat om een voorstelling te geven. De zalen waren altijd vol. Juist zoals in Canada trouwens. Konklusie zou dus kunnen zijn dat er overal belangstelling is. Ik denk echter dat er daar wel meer interessen is aangezien er daar ook veel meer groepen zijn. In elke middelbare school, <De dans als bron van menselijke uitdrukking» Hugo De Pot en zijn «Ballets Modern es du Quèbec» Een reusachtig olympisch stadion, 2000 figuranten en een Aalsterse koreograaf op weg naar de topp^t van de roem: Hugo De Pot (tijdens repetitie). maken voor de spelen. Ik heb een kleurenfilm van een uur kunnen maken die dikwijls is verschenen. Deze prent ver telde de geschiedenis van de olypische spelen in koreografie en met behulp van foto's. Voor die miljoenen kijkers moet een sluitingsceremo nie een reuze verbroeder ingsfeest zijn. Is dat nou we( degelijk een verbroedering? Vind je dat niet gesimuleerd? In Montreal is er veel gedaan opdat de veertien dagen die de atleten er doorbrachten, een echt feest zouden zijn. In het Olympisch dorp was er altijd iets te doen. Alle moge lijke artiestieke organisaties zijn geëngageerd geweest om voorstellingen te geven en de atleten te onderhouden. Er is van alles gedaan om het die mensen aangenaam te maken. Je moet natuurlijk begrijpen dat een echte verbroedering wel moeilijk is omdat d'atleten er in eerste instantie komen om me kaar te bekampen en zolang ze daar zijn en nog aan het wed strijd moeten deelnemen, zijn er zodanig gekoncentreerd op hun zaak dat er geen enkele behoefte hebben om zich gaan te verbroederen. Maar nadien wordt er zeer goed gefeest en zijn het allemaal vrienden on der mekaar. Je moet lef hebben om een dergelijke taak op je te ne men. Ja, een heleboel lef. Pierre de Coubertin heeft ooit gezegd «De atleten naar daar brengen is geen probleem, maar pas op voor de organisatoren». En werkelijk, dat is het grote pro bleem Alle mogelijke mensen met kapaciteiten worden erbij betrokken. En dan, kom je tomatisch tot konflikten moet je proberen je man tPn staan. Ik ga geen anekdotef™- vertellen, er zijn er te veel erge. Voel je je nu Canadees? "ni Ik heb me aangepast in CCn nada omdat ik tevreden wayte met mijn werk, omdat alleLg€ goed ging, omdat de menseL|e| met wie ik werkte van zei goede wil waren en omdat us graag deed wat ik deed. Ma^,mi me thuis voelen in CanadL^ neen. Ik heb me nooit thuis g<jm£ voeJd in Canada en ik heb altijd gedacht van Canada oq,t 1( good-bye te zeggen en dat gs^ beurt nu waarschijnlijk koda^. lings. Eg jjksl Je komt voor goed terug? Jj to Ja... ker René De Witfe V Jen manier zijn om een lastige fi guur uit de weg te ruimen, hem het leven zuur maken tot hij zijn plaats vrijgeeft. Ook aan bur gemeestér Grepdon vroegen wij waarom de heer Frans Roe- landt onmiddellijk na de verga dering vertrokken was en deze zegde dat dit zijn gewoonte is. Van een sympatisant van bur gemeester De Cuyper die met hem gesproken had nadat hij de partij lokaal veriaten had, vernamen wij dat de burge meester van Oordegem ver klaard had dat hij met zijn groep van Oordegem en daar bij de gekozenen van Smet- lede Viktor De Gendt, de over winnaars waren geworden van de verkiezingen en dat hij per soonlijk verder nog heel veel tijd had. SPEKULEREN TOT VRIJDAGNACHT Vrijdagavond en nacht deden dan nog verder de geruchten de ronde dat er in Oordegem kontakten aan de gang zouden geweest zijn tussen de groep De Cuyper en personen van andere lijsten. Wij hebben dan vernomen van burgemeester Gravez dat zijn voltallige lijst vergaderd heeft vrijdagnacht, maar dat er geen kontakten geweest zijn met iemand van de CVP. Verder vernamen wij ook nog dat de PW- gekozenen van de lijst Lede 77 bij De Dycker in Oordegem zouden gezeten hebben gans de vrijdagavond en -nacht en dat de VU-verkozene van de zelfde lijst, namelijk Jules Hendrickx, met Maurice Min- nebo ook in Oordegem zateif namelijk bij de VTB verantr,; qoordelijke Van den SteefL.„ Onze zegsman liet verder uitschijnen dat deze zouden zitten wachten tot na de vergadering CVP een bepaalde zou komen opdagen om te ten. Die moet dus blijkbaa wel van de zaak geweten ben, maar heeft misschier wat verder willen spelen, terdagnamiddag zou dan d« CVP van buiten Lede verga derd hebben om de zaken ti D bespreken, zegge en schrijv! dus terug meer dan waarschijn lijk de groep De Cuyper. 1 Maandagavond zou er dan eei vergadering gepland geweed zijn tussen de 3 kandidate! G burgemeester van de CVP.

De Voorpost | 1976 | | pagina 10