LAATSTE JAARVERSLAG De Voorpost - 22-10-76 - 13 Voor de laatste maal als autonome gemeente zorgde Baardegem voor het verslag van het Beheer en de Toestand van de Gemeentezaken voor de periode van 1 sept. 75 tot 31 aug. 76, verslag dat dan in elk huis wordt bezorgd waarvoor het gemeentebestuur dan ook gefeliciteerd wordt mits het een tastbare blijk is van kennisgeving van de bevolking in bestuurszaken. Hierbij dan een greep uit dit lijvig verslag Grondgebied: Van de totale oppervlakte van 620 ha zijn 601 ha belastbaar 15 ha zijn bebouwd (699 percelen) en 585 ha zijn onbebouwd (2089 percelen). Het ka dastraal inkomen bedraagt 694.930 fr. voor het onbe bouwd deel en 3.622.440 fr. voor het bebouwde. Bevolking: 1973: 969m 961 v= 1930 1974 967m 964 v= 1931 1975 977m 971 v= 1948 Huwelijken waren er in '73: 19, in '74: 17en in '75: 14 Echtscheidingen 1 in '73, 4 in '74 en 1 in '75 Verkiezingszaken: op 10 dec. 75 afgesloten waren er te Baardegem 1332 algeme ne kiezers en 1447 gemeen tekiezers. Militie: Het kontingent van lichting 77 bedraagt 8 een heden. Er waren aanvragen tot uit stel o.a. op morele grond, op lichamelijke grond, als kostwinner, met broeder onder de wapens, als on misbaar zijnde in bedrijf en als student. Financies: voor dienstjaar 75 was er een batig saldo van 3.966.974 fr. in de ge wone dienst en van 1.866. 474 fr. in de buitengewone dienst. Aanslagvoeten wa ren op tewerkgesteld per soneel 400 op drijfkracht 400 opcent. onr. voorh. 1500 personenbelasting 6% Motorrijtuigen 10% Ophalen van huisvuil 325 fr. Waarde van 1 opcentiem: 1178 fr. Op te nemen leningen onteigeningen werken Hoogstraat 1.825.000 fr. Werken aan wegen 17,12 1.207.000 fr. restauratie kerk 986.000 fr. Aankoop watermeters 524.000 fr. Werken Hoogstraat 6.300.000 fr. Onderwijs: Jongensschool: in 75 wa ren er 56, in '76:45 leerlin gen. Muziekonderricht: 12 leer lingen volgen notenleeren 5 leren een instrument bespe len. Boekerij: in 75 waren er in totaal 8881 ontleningen. Al le oude en versleten boeken zijn nu uit de bibliotheek geweerd Er waren 152 betalende le zers. Onderstand: in '75 ontving de COO 185.000 fr.; voor '76 is 160.000 fr. voorzien. Sociale Voorzorg24 gezin nen ontvingen een geboor tepremie van 500 fr. «Beter Leven Geven» ontving via subsidie en inzameling 35.865 fr. Drie gouden brui loften en een diamanten werden gevierd. Jubilaris sen en familie werden op het gemeentehuis ontvan gen. Huisvuil sinds 1.1.86 werd de gemeentelijke vuilnisbelt gesloten en stort men te Wieze. Ophaling gebeurt, na aanbesteding, door Phi lips uit Moorsel. Huisvuil moet worden opgeborgen in zakken met vermelding «Baardegem». Elk gezin ontving gratis 25 dergelijke zakken. De gesloten vuilnisbelt wordt volgens de beschik baarheden aangevuld en Waterbedeling: 458 wonin gen zijn aangesloten, aantal dat het bij de aanvang voor ziene merkelijk overtreft. Er was voorzien dan 15.310 m leiding zou worden ge legd. In de eerste fase legde men er 14.554. Het was dus mogelijk om nog 756 m lei ding te leggen om nog an dere aansluitingen te reali seren. Kerkhof: Nieuwe afsluiting met betonpalen, platen en groene plastiekdraad. Voor rechttrekking wordt een op pervlakte van 2 are aange worven. Eerstdaags wordt het deel waar nog geen gra ven voorkomen (15a) in ge bruik genomen. Kuituur- Sport- Feestelijk heden Een toelage van 635.000 fr. voor aankoop van eigendom voor passieve rekreatie werd reeds geboekt. Voor aankoop van de gebouwen wordt een staatssubsidie van 720.000 fr. voorzien. In de oprichting van een kultureel centrum komt schot. Ten gemeentehuize werden o.m. ontvangen Freddy Merckx, met vinkeniers- bond» «Europavink» en «Vi- mibel en Vlugge Jongeren wegens hun kampioenenti- tel (2e ploeg). Jeugdgroep Bardo organi seerde een provinciaal mu- ziektornooi op het Dorps plein. Faubourg-Jaarmarkt kende nogmaals een verdiend suk- ses. Ter gelegenheid van de Pik- feesten zag Baardegem «Leireken» terug en kwam minister Chabert al fietsend naar Baardegem. De spoor lijn zal worden weggebro ken en hierop komt dan een fiets- en wandelpad. Een ontwerp wordt gemaakt voor een gedenksteen of - plaats van Jan Frans Vonck. Openbare Werken: De werken aan wegen nr. 1 7, 12 enz zijn praktisch vol tooid. Ze kosten 6.290.351 fr. (geraamd) en vanwege het Ministerie van Land bouw 1.093.000 fr. zijnde 35% op de verbetering van specifieke landbouwwegen. Voor de verbeteringsWerken aan de Hoogstraat werd het dossier aan de provinciale overheid overgemaakt. Verbeteringswerken aan de Meysberg worden, in sa menwerking met Meldert, vóór 1 dec. 76 nog uitge- boerd Voor de Eerdegemstraat wordt weldra een ontwerp met degelijke riolering voor zien. Andere landbouwwe gen worden verhard. Nietegenstaande herhaalde beloften van de bevoegde diensten is er nog geen ver betering gekomen voor rijksweg nr. 11 wat betreft verbreden van hetwegdek, aanleggen van voetpaden enz. Gewestplan Uitbreiding van woonzone werd aangevraagd voor een gedeelte van de Elderberg- straat, libkerzijde in de rich ting Aalst, voor de aangren zende weg van de Elder- bergstraat, de linkerzijde van de Eerdegemstraat, in de Kerkhofstraat, in de ver bindingsweg tussen Rijks weg nr. 11 en de Mechelse- weg en in de Zwanennest- straat. Eredienst: Het dossier «op richten van een klokken stoel en elektrifikatie van de klokken» is goedgekeurd en het werk is toegewezen aan de firma «Clock-O-Matic» van Herent. Fusie: Tenslotte wordt be treurd dat Baardegem niet tegenstaande de vele feeB- satie wordt gevoegd bij Aalst. Weldra volgt een laatste vergadering met afscheids receptie. LH. soenen en grasvelden over de gehele stad verspreid ongeveer 6 ha. Tijdens de herfst worden ze ook ingezet om de bladeren langsheen de lanen en in de parken op te ruimen en tot bladn-ond te verwerken. Op net stedelijk kerkhof is de kerkhofbewaarder verantwoor delijk voor de vieligheid, de openingsuren en alle admini stratieve aangelegenheden. De grafmaker en zijn helpers staan in voor het tijdig delven der grafkuilen, het openen en slui ten van grafkelders, ontgravin gen en het onderhoud van de paden. De dienst plantsoenen helpt hier ook om het groen te verzorgen en met Allerheiligen het kerkhof zijn jaarlijkse grote beurt te geven.» EVEN RESUMEREN? 1975: 543 goedgekeurde roze aanvraagbons uitgevoerd. Re kenen? Uitcijferen? Dat is nog geen twee per dag! Bon nr. 1: 17 zinnen: 3 uur per week. Bon nr. 43.10 zinnen: 1 dag wer voor 3 personen. Bon nr. zoveel: 2 zinnen: bevestiging van een werk op te knappen door 6 werklieden gedurende meerdere werken. En dan hadden we graag een overzicht ofte statisitek gehad van de 'dringende sneldienst- karweien waar geen tijd voor handen is om een bon op voorhand te maken». Oordeel zelf: Vervoer van 1 tafel van A naar B (1,5km) Uitvoeren volgens bestek, plan nen en aanwijzingen van reali satie Zandberg. Uren, materiaal, materieelge- bruik komen administratief te recht bij de ekonoom, d.w.z. plannen, verdelen, telefoneren, fakturen maken. Een overzicht geven van de verschillende diensten wil zeg gen, met mensen in kontakt komen, menselijke handelingen in een geheel van een werkgroep ten dienste van de stedelijke bevolking. GEBOUWEN? WAT? WAAR? Je komt door het ijzeren hek en dan liggen de verschillende gebouwen gezaaid over een meer dan 2 ha grote oppervlakte. Een interessant detail is wel, dat op deze gronden ook het Her scholingscentrum gevestigd is. De arbeiders, aan herscholing toe, zetten er op dit ogenblik een gebouw bij. De R.V.A. werkt sosm in nauwe samenwerking met de ploeg van de stedelijke werkhuizen. B.V. Zandberg centrum (sanitair, gebouw, vloe ren, muurtegel, enz...) Telefoon- en sekretariaatsbureel en werkkamer van de werk meester en de leidinggevende ondermeesters. 1 gebouw waarin smidse, ga rage, stapelmagazijn met nieuwe materialen, bureel van ktkramers helpen zelf de stadsdiensten door de afval bfjeen te garen (ei) a >ezem wagen van de stad Aalst heeft werk met hopen na de zaterdagmarkt (el) H<^ SMIDJE IN ZUN ïrm ©SE... zq eerlijk gezegd voor die zes isen, we kennen gezondere iepen en gezondere werk- itandigheden. Petje af! leer, ofwel hé zeg (dat hangt ran af) onze vuilnisemmer maar voilbak) is kapot e mogelijkheden: de eige- van de emmer beweert dat van de «vuilkar te bruut» maar diezelfde mensen van Reinigingsdienst» zouden wel 1 Aalstenaars willen zien die vuilnis emmer reinigen, die vuilnisemmer gebruiken en het moet en mag, datzelfde werkliedenperso- ook niet bekijken als het van de straat». Het 'wit iske' op de muur in de iwjaarsperiode hebben we |d als een traditioneel, goede dst gewaardeerd. En rom niet! oeft alleen maar de tekst van '8e aktuele top-hit op zijn J£s' sters te wijzigen: Er is genoeg 1 nis van iedereen... am we smeden? Heel wat n alen deuren, ramen meubels 8e%oe kan het anders uit ai die ouwen vragen om onder- d. Paswerk, nieuw feest- eriaal. «Ne sjallemo, nen nen bloosbalk, oizer en nog radander gerief en weir len weirken. En lotj ze vefmor kreften; menier». eei e BUITENBEENTJE VAN 97 BUITENDIENST gei ïn voor groen» is erg .41 eilijk de laatste tijd. Soms iet er dan eens groen uit waar niet gewenst is. «Groen ee len doen we niet, we doen ons p< 1, en voor groen zorgen lukt i d ne keer beter dan de andere, lende kinderen, halve garen brommer, nonchalante niet- m groen-beluste-Aalstenaars, rdige Aalstenaars wat graf ken betreft, verknoeien heel ;ele m2 Aalsters grondgebied houden of van groen loen is een onmogelijke (Ongeveer 30 mensen len' buiten het stadsmaga- Om precies te zijn: Park- 2, 9300 Aalst. En laten we 'en de onthaalbrochure aan ird. Hier bevinden zich de :k- en bewaarserres en igplaatsen voor matei laai. de stadshovenier bewoont conciërgewoning en houdt dcht op stadspark en sport- m. Ingebeeld in verschil- ploegen, verzekeren deze sen het maaien, beplanten, iien en onderhoud van alle izones die eigendom zijn de stad. Zij verzekeren ook aking in parken en op de Ipleinen: o.a. stadspark en tcentrum Osbroek ongeveer ha voetbalpleinen Zandberg Rozendreef, Beukenhof en id park samen ongeveer 4 een 75-tal kleinere plant- de ekonoom en schrijnwerkerij zijn gehuisvest. In één gebouw horen thuis: schietstand (oefen lokaal voor politie en rijkswacht) stapelplaats voor allerlei ma terialen o.a. een 1-meiboom (waar is de tijd dat men er in Aalst 4 of 5 plaatste?) een mooi stuk houten altaar uit de H. Geestkapel, een gouden zetel en de hemelbus van Sint-Maarten, een reuzemasker van Stan Laurel, de karnavalpoppen (die vroeger op het station en op de marktgebouwen prijkten, hou ten materiaal «in verhuistoe- stand» voor de komende fusie gebouwen, resten van meubilair afkomstig van de brand van het melkhuisje in het park enz... een stapelplaats voor de gekonfis- keerde goederen en de nog bruikbare meubels voor het Noodfonds. De meubels worden gestockeerd i.v.m. het verlenen van sociaal hulpbetoon. «Je moet altijd twee blokken horen: er zijn gastarbeiders die meubels komen kiezen, we bezorgen ze thuis en twee dagen later staan dezelfde meubels ergen buiten of werden hier weer teruggebracht! Ze zijn niet mooi genoeg! Een kachel, 15 jaar oud, een buffet zoals de mensen dat noemden wordt uitgekozen, 's Namiddags komen vier ijzer- sterke 'beren' om het buffetvuur (de gastarbeider smeekte erom). Drie vier maal tillen en plots zegt de gastarbeider: laat maar staan, zoiets zwaar nemen we niet mee.» Dit maakten we zelf mee: een sociale verpleegster komt salon meubels en een eetkamer vragen voor een hulpbehoevende. Wij bieden ook een eiken kast aan waaruit een glas verdwenen is. Antwoord: nee, nee, 't is toch allemaal om kapot te slaan. Die mooie zetel daar houdt het er geen twee weken uit! «We willen wel meewerken voor de gastarbeider, maar zijzelf mogen ons daar niet voor 't lapje houden. Dit gebeurt vooral wanneer hun meubels niet zo mooi zijn als die van hun familieleden». Het Conciërgegebouw, magazijn en werkplaats voor de elektri ciens, magazijn- werk- en sta pelplaats voor de schilders (ook signalisatie), voorde loodgieters. Stapelhangars voor allerlei ma terialen voor bestrating, signali satie, feestmateriaal, radaraf sluitingen. verlichting. Een paar interessante details: de heer die ons rondleidde wist precies waar 'alles moest liggen' of waar men het zo maar had 'neergelegd', hij leek ons een soort stedelijke materialenencyclopedie. Aan de muren ontdekten we plezante mededelingen: houten kast met officiële mededelingen en 1 aanplak- briefje: 'Kast der zuchten' 'Loodgieterfj: No Riders!» Een tiental oude straatnaam- «Er is zoveel op te noemen maar b.v. onze op volle toeren draaiende sneldienst in verband met het sanitair, de smidse, elektriciteit, straten, garage enz. b.v. Een huisgezin word 'buiten- gezet'. Binnen het half uur: 1 wagen en twee mensen ter beschikking stellen! En dan maar die mensen helpen in hun moeilijke sociale omstandighe den. Realiseren? Metselwerken aan de toekomstige bibliotheek, verbetringswerken aan de jeugdklub Kreja, veiligmaken van de vluchtweg, realisatie Zandberg, de fusiegebouwen: het ondankbare werk wat je achteraf niet meer ziet, graven, beton, verstevigen, de verhuis enz... Dakwerken: Keizershal- len, slachthuis, stadsgebouwen.» EN NU DE FUSIE KOMT Aalst wordt groot, dus de dienstverlening mag wel ver menigvuldigd worden met... Hoeveel gebouwen komen erbij? Er bestaat een patrimonium dat niet mag verloren gaan? Hoe zal de samenwerking en de bijscho ling gebeuren van het personeel uit de randgemeenten, heel dikwijls hebben ze daar iemand die 'alles moet kunnen!' 1 januari 1977. Een soort springvloed! De buitengemeen ten doen nu al sinds jaren beroep op de werkkracht van de stedelijke werkhuizen! Waarom niet een paar werkmeesters ter kennismaking en ter studie uitzenden naar de fusiegemeen ten. Onderhoud alleen al: vb. huidige gemeentehuizen, kra- vaalbos, gemeentelijke plant soenen (ook de fusiegemeenten willen doen voor groen, mis schien ook de ravottereinen, ook een 'klein parkske'). De reini- gings- en ruimdienst gewoon verdubbelen en dat is Neen optimistische schatting. Mensen uit de praktijk ter studie sturen en een vorm van 'carte blanche' geven is het enige middel maar... Op dit gebied blijkt er toch nog wat scheef te lopen. De koördinatie tussen administratie en technische diensten enerzijds en het uit voerend personeel anderzijds loopt nog niet voldoende ge smeerd. Er i$ te weinig bestendig kontakt, er is te veel papieren kontrakt. Er kleeft op de mensen van 'de andere kant van 't water' nog een etiket. De slogen 'ook die mens eerst' zou meer in praktijk moeten ge bracht. Herwaardering is hoogst noodzakelijk. Van hogerhand uit komt er bijna niemand eens kijken, en als het zo is, dan heel dikwijls om te reklameren. Men moet in de stedelijke werkhuizen zijn eigen boontjes doppen, ze hebben nu eenmaal het image van luierikken en bierdrinkers, 't is al jaren zo, dus moet het zo maar blijven, ze zijn van over 't water dus toch maar een sociale klasse appart in het geheel van de stadsdiensten. In de eerste onthaalbrochure wer den ze toch maar in het hoekje geduwd. Laten we even onthaal brochure nummer twee aan 't woord: «De Stedelijke Werkhuizen, het domein van de stadswerklieden die we, zo lieten we ons welgevallig zeggen, in de vorige onthaalbrochure discrimeneer- den t.o.v. het administratief personeel. Die krasse bewering is zomaar ongegrond, omdat de achtergrond van elk modern personeelbeleid bestaat uit mensgerichtheid die uitgaat van het beginsel van de fundamen tele gelijkheid van alle werkne mers. Als een mier zou denken zoals velen van ons, dan zou ze zich fier voelen als ze een zandkorrel heeft versleept, een verdienste die we nochtans met de beste wil van de wereld niet kunnen zien. Uit een standpunt dat een beetje universeel is kan men geen verdienste zien in om het even welk werk-op-zichzelf en is een werk slechts groot als het een rol vervult die afgestemd is op een gemeenschappeijk welzijn en verricht wordt met overgave en bedrevenheid. Overigens, als de resultaten van een werk zouden tellen, dan zijn het bepaald de werklieden die nog tastbare resultaten zien van hun arbeid, terwijl veel penne- ridders schijnbaar niets anders produceren dan een troosteloze paperassenwinkel. Zelfs een chef is niet belangrijker dan een ondergeschikte. Zij vervullen zondermeer een andere rol, en hij die best zijn rol vervult is uiteraard belangrijkst. Een goed werkmeester is niet noodzake lijk een goed metser en omge keerd. En, als elke poging tot een meer menselijke organisatie niet op een externe pressie zou stuiten, zou het wel eens denkbaar kunnen zijn dat iedereen inde organisatie die rol zou toebedeeld krijgen die past bij zijn eigenheid en talenten». In iedere firma is er al eens een lijntrekker, ook hier komt dat menselijk missertje al eens aan bod, maar van één zaak zijn we 100% overtuigd, we maakten kennis met veel, veel mensen die initiatief willen en kunnen en soms mogen nemen, met men sen vol verantwoordelijkheid, met spirituele toffe mannen die hun situatie met een korreltje zout nemen, kortom met een ploeg mensen waarmee het goed is een pintje te drinken, en voor ons part gunnen wij het hen, want ze werken ook! K.DENAEYER borden, je weet wel van die blauwe: Pontstraat, Kalfstraat, Rozendreef enz... Ruimte om werkmaterialen te storten: zavel, cement, stenen, buizen. Een klein vuilnisbeltje: steengruis, kapotte rmen, fles sen, glas, plastiek, reklamepa- pier, een verrotte zetel, kapotte rieten manden, speelgoed, stuk ken van een fiets, lege blikken, verroeste vuilnisbakken, kroon luchter, koelkast, reiskoffer, appelsienkisten, sneden brood, aardappelschillen, kapotte stoelen, stukken van plastiek, afdak... Waar komt dat van daan? Waar moet dat naartoe? «Wel meneer, dat komt van overal, waarde mensèn het kwijt willen, sommige onbruikbare dingen worden hier afgeleverd, wij moeten het dan maar weer op een laatste rustplaats bezorgen. IETS REALISEREN Werkplaats auto (rv) EN GD NU... De samenwerking en het leef milieu van 'de mannen op den hof is goed. Er heerst een pluralistische geest, edereen weet van iedereen de politieke gezindheid, maar in de dage lijkse werksfeer komt dat nooit ter sprake. Meester-, vak- en dienstpersoneel vormen één grote familie. In een grote familie zijn er al eens strubbe lingen, dus ook daar valt er eens een hard woord, ook in de stedelijke werkhuizen is iedere dag voor iedereen niet dezelfde maar men past de leuze toe: vrienden mogen ktyven, moeten vrienden blijven.

De Voorpost | 1976 | | pagina 13