FILM BIJ ONS J Achter De Koelissen levensvreugde» geen opwinaenae start Muziek in't rond HELENA OF DE LEVEN- SBREUGDE KLUBFILMS FILMKLUBS 28 -22-10-76 - De Voorpost ROLVERDELING: Helena: Francine De Bolle Menelaos: Luc De Blieck Eteoneus: Tuur Van Den Brulle Hermione: Mieke Van Den Brulle Telemachus: Johan Van Den Brulle Dienaars: Dries Van Herzele Luc Van De Velde Regie: Roger De Wilde Produktieleiding: Suzanne Cassiman Geluid: Jozef Philips Dekorontwerp: Roger De Wilde Dekomitvoering: Technische ploeg o.l.v. Luc Van De Velde Belichting: Hubert Janssens. THE DROWNING POOL van Stuart Rosenberg (VSA, 1975) met Paul Newman, Joanne Woodward, Melanie Griffith, Linda Hayes, Tony Franciosa en Murray Hamilton. Bij Deutsche Grammophon zijn een aantal nieuwe opna mes verschenen die traditioneel aan einde-jaars intekenprijs op de markt worden gegooid. Graag geven we een kort overzicht van wat we ditmaal aangeboden krijgen. Met «Macbeth» brengt Claudio Abbado zijn eerste kom- plete Verdi-opname. 3 LP 999 F. Eugen Jochum dirigeert Wagners «Meistersinger von Nümberg; een vijf- platenalbum voor 1500 F dat verkrijgbaar is vanaf novem ber. Kurt Weill, bij het grote publiek enkel gekend om zijn «Dreigroscheno-per», wordt bedacht met een album (3 platen) met vokaal en orchestraal werk. Prijs 999 F. Kari Böhm, die reeds de integrale symfonieën van Mozart, Beethoven en Schubert opnam komt nu te voorschijn met een nieuwe integrale der Brahms-symfonieën met Euro pa's prestige-orkest, de Wiener Philharmoniker Een set van vier platen aan 1200 F Nog maar eens een integrale der Beethoven-symfonieën, ditmaal onder leiding van Ra- faël Kubelik. Negen verschillende orkesten staan in voor het klinkende resultaat. Acht platen: 2.200 F. Dietrich Fischer -Dieskau, de onvolprezen bariton brengt zijn tweede cassette uit met liederen van Hugo Wolfop teksten van Goethe, Heine en Lenau. Drie platen voor 999 F. Op het Archiv-label: drie LP's met muziek uit de gotiek, eveneens voor 999 F. Van Franpois Couperin een 4 LP-set met «Concerts Royaux» en «Nouveaux Concerts». Prijs 1.200 F. Karl Richter dirigeert een groot aantal Badvcantates uit Paas-, Advent-, en Kersttijd Twee albums van elk zes platen. Prijs per album: 1.800 F. Weerom een gelegenheid om aan sterk verminderde prijs een klassieke discotheek op te bouwen of verder uit te breiden. We hopen binnenkort ook ingelicht te worden over de aanbiedingen der andere merken. In de mate van het mogelijke zullen we ook aan de belanqrijkste van deze uitgaves meer aandacht besteden. A.D.G. Dan moet ik ook nog een keuze maken uit het rijkelijk televisie aanbod van deze week. Even goed en diep nadenken vooraleer ik U de aanraders geef. Zaterdag 23, om 21.50 uur - op Nederland 2: Junior Bonner, een minder suksesrijke Sam Peckinpah-film met o.a. Steve McQueen. Het verhaal van een lonesome cowboy die toevallig ook nog eens in zijn dorp terechtkomt. Woensdag 27, om 21.20 uur op Nederland 1Zoo, een kortfilm van Bert Haanstra. Donderdag 28, om 19.35 uur op RTB: De Langste Dag: superproduktie, gereduceerd op het kleine scherm. Qjjy Willy De Swaef, tot voor enkele maanden nog druk doende als één van de 'Drie Charels» startte op 17 oktober zfln karrière als operazanger. Hij vertolkt de rol van Delacqoa In de operette van Johann Strauss «ELne nacht in Venedig»De regie is in handen van Roger Willems en het orkeat wordt geleld door Pierre Van Hecke. Onze operaster is nog te beluisteren op vrijdag 22 en zondag 24 oktober telkens te 20 uur in de Koninklijke Opera te Gent. Nog een Aalsters artistieke deelname aan toneelvoorstelling buiten de stad. Het westvlaams teaterkollektief speelt in het Teater Malpertuis teTielt de Nederlandse kreatie van «Steen» van Edward Bond. In de regie van Jo Gevers, kan men er ook de ex-schakelakteur Dolf Sedeyn aan het werk zien. «Steen» is een parabel van een man die met een steen door het leven gaat. Fons Vinck van Hoger Op en zyn vrouw Njarléne De Swaef (Belinda weet je nog) zullen het amateurstoneel vaarwel zeggen. Hoger op en Vreugd in Deugd uit Lede, zien hier twee uitstekende toneelspelers en een belovende regisseur, (met ledige ogen) vertrekken ROEL VAN DE PLAS Francine De Bolle als helena en Mieke Van Den Brulle als Hermione of een gesprek tussen moeder en dochter (ei) Een meer dan behoorlijke film voor mensen die zich echt I thuis voelen in het wereldje van Chandlers' Philip Marlow en soortgelijke privé-detectives. «The drowning pool» is immers gebaseerd op het gelijknamige boek van Ross MacDonald, die n U in de boekhandel op hetzelfde rijtje als Chandler kan terugvinden. De private eye van MacDonald noemt Harper en k zijn kwaliteiten lopen ongeveer gelijk met die van Marlow en gei zijn spitsbroeders. De zaakjes die hij op moet kanppen zijn al even duister en onontwarbaar en vrouwen zijn niet onbelangrijk. Ik verklap U lekker niets meer, het moet z' tenslotte spannend blijven. jo< (cinema Palace) j De sage van Helena van Troje biedt nochtans genoeg stof om de kreatie van een levendig spektakel te waarborgen. Verschillende dichters hebben die sage beschre ven, naar eigen versie, Homerus in de Ilias en Vergilius in het tweede boek der Aenels. In die sage is Helena bekend als de schoonste vrouw van Grieken land. Voorbestemd door de godin Aphrodite om te huwen met Me nelaos wordt zij tijdens de afwe zigheid van haar echtgenoot ge schaakt door Paris, de zoon van Koning Priamos van Troje. Pria- mos weigert haar uit te leveren aan Menelaos en de Griekse vor sten besloten tot een wraaktocht, met Menelaos en zijn broer Aga memnon als helden. Helena werd de oorzaak van de Trojaanse oorlog. «De Trojaanse oorlog dat ben ik» zegt de mooie Helena- Na tien jaar komt Menelaos met zijn vrouw terug. en dan begint op scène het toneelspel Het is een brok uit het private le ven van Helena en Menelaos. Centraal staat Helena. Met haar verschijning, jong en aantrekke lijk, met haar vitaliteit, neemt zij doelbewust het lot van haar doch ter Hermione in handen, leidt met haar meerderwaardigheid haar echtgenoot op zorgvuldig uitge stippelde paden, verleidt en laat zich verleiden, triomfeert over ie dereen met haar verheven woor den over liefde, verzinkt naar het einde toe in een gemaakte vorm van nostalgie naar opwinding, haar levensvreugde, die er komt in de persoon van Telemachos Menelaos, het type van de strij der, een persoon die evengoed medelijden als haat opwekt is door het voortdurend poetsen van zijn degen de man die het oorlog voeren als het summum van man nelijkheid beschouwt. De schoonheid van zijn vrouw aan bidt hij met een verfoeilijke on derworpenheid. Hij draait en keert emet de wind mee, als het in de gunst van Helena past. Hermione. de dochter die wil trouwen met haar neef Orestes heeft een sterk zelfbewust karak ter. Ondanks de intriges van haar moeder, eerst de toegevingen en nadien het verbod van haar vader. BRUCE LEE, WE MISS YOU Hong-Kong produkt van ene Jimmy Shaw, tot meerdere eer en glorie van de (ondertussen al een flinke poos) overleden Bruce Lee, de onovertroffen koning (of is ie ondertussen tot keizer benoemd, posthuum?) van de Kung-fu. (cinema Feestpaleis) Zouden de Aalsterse toneelliefhebbers alleen hun belangstel ling voorbehouden voor de vereniging waarvan zy lid zyn? Te konstateren viel immers dat minder dan tien toeschouwers by de première van het nieuwe toneelseizoen de stadsschouwburg «»n bet Vredeplein bezochten. «Allen hadden hun rol degelijk onder de knie en het werden schitterende vertoningen Tot daar een zinsnede uit het streeknieuws van een dagblad over «Het Verhoor». Van 9 objektiviteit gesproken! Als klap op de vuurpijl: een foto van de akteur die deze geslaagde voorstellingen brachten. Wij zien een echtpaar, omringd door vier personen. Een gouden bruiloft zouden wij zo durven veronderstellen. Dat de samenwerking tussen de diverse toneelverenigingen wat betreft hun program ma tie, niet resulteert als beoogd, bewijst het feit dat wij dit seizoen tweemaal hetzelfde toneelstuk te zien krijgen. Om bet een tkkelge anders te doen klinken is de beschrijvende titel, vry uit het frans vertaald, niet dezelfde. Hoger Op brengt «Hummeltje» en Arbeide en Kunst «Als ma van huis is». Deze beide toneelstukken zyn de vertaling van «Le Babour», (een Picardisch dlalekt voor baby), een Feilden Marceau, de fransschryvende, te Parijs gevestigde Belgische romancier en toneelauteur Louis Carette. Aan het 25ste toneeltornooi der Lage Landen te Elslo neemt op 20 november de toneelgroep De Schekel deel met «Helena of de levensvreugde». Aan dit tomooi. dat uitgroeide tot het belangrijkste liefhebberstoneelgebeuren in de Nederlanden nemen zowel groepen uit Noord al uit Zuid deel. De Schakel was de grandioze winnaar van het 21ste tornooi met het stuk «De Cocktailparty» van T. S. Eliot. trouwt zij toch met hem, zij het dan in weinig ideale omstandig heden. De poortwachter Eleon- eus, ook de verteller is de figuur die de onstuimige ontboezemin gen, nu eens tempert, dan weer aanwakkert: de getuige van de ge beurtenissen binnen de woning van Helena en Melelaos. Met deze pionnen begint een spel van kat en muis. van woord en repliek, waarin Helena met haar eigen logika en gevatte woord- zetten triomfeert. eGEEN GESLAAGDE KEUZE De Schakel is een vereniging die steeds geijverd heeft om het peil van de toneelvoorstellingen de hoogte in de drijven. Het is echter maar al te dikwijls zo dat een ama teursvereniging, hoe verdienste lijk ook, wat te hoog mikt. vooral dan bij die gemakkelijk lijkende komedie's. Wat er achter de hoek gekeken heeft bij de programma tic ervan kunnen we slechts gis sen, feit is dat de verantwoorde lijke hiervoor wel had moeten be denken dat hij niet over het spe lersmateriaal beschikte om elk personnage de juiste omlijning te geven, waardoor het geheel het juiste evenwicht en de juiste sfeer zou gekregen hebben. De talrijke toeschouwers die de drie voorstellingen bijgewoond hebben zullen het zeker met ons eens zijn dat de opvoering niet op het niveau stond dat kan en mag verwacht worden van een gezel schap dafgeacht wordt een voor aanstaande rol te spelen op het toneeltornooi de Lage Landen te Elslo op 20 november. DE JUISTE NOOT Er kunnen natuurlijk verschil lende teorieën bestaan over de manier waarop het stuk naar voor dient gebracht. Het geheel kan als gewoon alledaagse komedie be schouwd worden, maar oogst na tuurlijk veel meer lof als de regis seur voor het parodiëren ervan op teert. Deze overdreven naboot sing voor dit in wezen ernstig stuk, waarbij de vorm en de toon behouden blijven, zou de overla den tekst kluchtigeren aldus boei ender gemaakt hebben. Ons inziens was het de bedoeling van de regisseur Roger De Wilde, een parodie naar voor te brengen. Bewijzen daarvan de stevig paro- diet en de figuur van Eteoneus, de nog aarzelende, maar goede po gingen van Helena, terwijl bij Hermione en Menelaos, in de fi guur van de strijder, de juiste pa rodiërende noot zoek was. JONG TALENT Het best werd de vereiste toon ge vonden door Tuur Van Den Brulle in de rol van Eteoneus. Hij onder ging een ware metamorfose, wist zijn personage en tekst zorgvuldig af te wegen. Feeling voor haar opdracht had Francine De Bolle als Helena. Zij speelde het niet alleen klaar om op veertien dagen, als invalster, deze uiterst moeilijke tekst te verwer ken, maar wist evenzeer het spel op (een weliswaar nog traag) tempo te houden. Deze aktrice van «Arbeid en Kunst» mag dan ook bestempeld worden als een goede kracht die de schittering van het stuk, door de warmte en de levensvreugde van haar ver schijning, grotendeels redde. In Luc De Blieck. die de moeilijke rol van Menelaos als debutant bij De Schakel voor zijn rekening nam, zien wij een goed akteur wat diktie, mimieken beweeglijkheid betreft. Hij is er echter niet in ge slaagd, mede door zijn te jong voorkomen, de rol van de echte strijder vaste vorm te geven. Zijn opgekropte woede in bepaalde passages scheen ons te toneelma- tisch. In Mieke Van Den Brulle, als dochter Hermione steekt talent, zij wist zich goed in haar rol in te leven. Aan die verhouding moeder dochter schortte echter wat. Al nemen we grif aan dat een moeder wel de zuster van haar dochter kan lijken, hier was moeder beslist te jong en dochter te oud, om een leeftijdsverschil van zestien jaar te suggereren. In hun korte optreden waren Jo Van Den Brulle en de twee die naars goed. Regisseur Roger De Wilde wist het begin en het eindefaze sfeer vol te scheppen. Het ganse ver loop hadden we echter liever be weeglijker en onstuimiger gezien. Fijnzinnige humor die beslist kwistig aanwezig was kwam zel den tot uiting. Zeer positief waren de smaakvolle kostumering, het prachtige dekor, geluid en belichting. Algemeen gezien: goede presta ties die verloren gingen in een woordenvloedgeen stuk geschikt voor amateurstoneel, zeker geen wedstrijdstuk. Roel Van de Plas Eteoneus, Tuur Van Den Brulle en Menelaos, Luc De Blieck, konfidenties van de poortwachter aan de heer. (el) André Roussin en Madeleine Gray bewerkten het boek van John Erskine «The private life of Helen of Troy». In een vertaling van Mary Dresselhuys bracht de toneelkring «De Schakel» dit toneelspel dat het etiket «komedie» draagt. Naar onze mening een niet zo geslaagde bewerking... ellenlange boutades, weinig aktie maken van dit stuk, met wrang komische ondertoon, een weinig briljant oeuvre. LE MILLIEU DU MONDE van Alain Tanner (Zwitsers-Franse ko-produktie, 1974) met Philippe Léotard, Olympia Carlisi, Juliet Berto, Jacques Denis, Denise Perron, Roge Jendlv, Gilbert Bahon, Pierre Walker etc. Er zijn alibi's genoeg te vinden om de Zwitserse kinema te vergelijken met de Belgische rtsp. Vlaamse. Een klein land, weinig film-traditie, taalproblemen, financieringsmoeilijk heden en ga zo maar door. het is een feit dat we weinig afweten van de Zwitserse kinema, die zich op het eerste gezicht zeer interessant voordoet. Enkele jaren terug bleek de doorbraak nabij: Goretta's 'L'Invitation', inderdaad een knappe film, zou heti eindelijk eens waarmaken. Het grote sukses is heiaar suitgebleven, maar sedertien sijpelen er af en toe wel berichten en films uit Zwitserland door. Eén van die films is Tanners' «Le milieu du monde», het verhaal van een man en een vrouw: een getrouwde welstellende ingenieur die haal wat in de steek laat voor een jong, eenvoudig dienstertje. Een modern Assepoester-verhaal? Een pamfletfilm? Elke uitleg is valabel voor deze eerder vrijblijvende (sorry hoor, zo heb ik het ervaren) film met het typische open einde: je vult het uiteindelijk zelf maar in. (KFL. donderdag 28 oktober) DE KEIKOPPEN VAN DE MONTE CARLO—RALLY Een film waar ik niets meer over weet dan de argeloze lezer. Uit de titel kunt U wel afleiden waar het om gaat, alhoewel. titels...? (Jeugdhuis Terlinden, zondag 24 oktober)

De Voorpost | 1976 | | pagina 28