m m I Het gebeurde in uw straat f. Jl VISSEN NAAST DEN APPEL! ia£ i VRIENDENKRING F.F.R. STEEDS AKTIEF GEMEENTERAAD STEMT BELASTINGEN VOOR GROOT-LEDE DRUIVEN ENVONCKISTEN Kunstgalerij Pakt 4 - 22-10-76 - De Voorpost Wie op een zaterdag-avond een aantal mensen bijeen ziet staan op de hoek van de Gentsesteenweg en Merestraat, hoeft niet onmiddellijk te denken aan een ongeval. Integen deel, de nieuwsgierige voorbijganger zal opmerken dat er heel wat anders gaande is. Een aantal mensen verdelen doodgewoon de buit. In dit geval vis, garnalen en krab. VUF JAAR ZEEWAARDIG Wie is er niet belust op een zeereis, al was het maar om een frisse neus te halen. Bo vendien heeft men nog de grote kans om met een flinke portie vis huiswaarts te keren en steekt men vol al of niet sterke verhalen van de avontu ren op zee en te land. Kapitein aan wal is Pierre Monsaert. Baas achter de tapkast en een bezienswaardige figuur, die we in de Voorpost reeds eerder beschreven. Hij is de spil van het opzet om een twintigtal maal per jaar het ruime sop te kiezen met al wie aan sportvis- serij wil doen. Met uitzondering van de zomermaanden, kiest men om de veertien dagen het ruime sop vanuit het Neder landse Breskens. Een twintig tal afvaarten waarvoor de deelnemers tussen half zes 's morgens en 6 uur met partiku- liere wagens afreizen naar onze noorderburen en er een boot afhuren voor 7.500 fr. Naargelang het aantal deel nemers gewoonlijk een tien twaalftal zal men de reiskos ten verdelen. Ook de vangst wordt 's avonds netjes bijeen gebracht. Deze vorm van sportvisserij verloopt reeds vijf jaar vlekkeloos. VISSEN IN VOLLE ZEE Alleen bij storm of zware zee wordt er niet uitgevaren. Zelfs niet vertrokken vanuit Aalst. Daar zorgt weer eens Pierre Monsaert voor, die telefonisch in verbinding staat met de Ne derlandse kapitein. «Ik riskeer mijn leven niet voor een gar naal» zegt Pierre Wij spraken met een der vis sers, Jan De Brucker, die ons vertelde dat het hier niet gaat om een werkelijke vereniging. Maar wel om een aantal men sen die regelmatig bijeenko men en een gezonde vorm van sport willen beoefenen. Een deugddoende zeereis en samen de vruchten plukken van het visresultaat. NIET ACHTER HET NET VISSEN De visvangst zelf is telkens een heel avontuur. De opvarenden kiezen rond 8 uur de ruime zee en varen een uur lang naar de plaats van de visvangst. Eens het net buiten boord vist men opnieuw een uur lang om ver volgens de buit boven te halen. Onmiddellijk helpt iedereen bij het uitsorteren van de vangst en klaar te maken om mee te nemen naar Aalst. Heerlijk verse vis, prachtige garnalen (twee manden vol) en een reuze krab stonden verleden zaterdag te kijk. Men vist duide lijk niet achter het net en er is buit te over. Buurtbewoners, vrienden en familieleden die de eksploten van onze amateur-matrozen reeds kennen, zijn tuk op een restantje verse vis of garnaal. Naargelang er buit te verdelen valt schuiven ze aan met een plastic-tasje, in de hoop een en ander te kunnen bemachtigen. UITSTAP Men ziet het overigens niet al leen als een paar uur zeeva ren. Na de reis is er steeds een middagmaal te verorberen bui ten Breskens. De avonturen van de dag worden dan nog eens nagegaan. Af en toe zijn er wel eens zee ziek zegt Pierre Monsaert. Maar dat wordt niemand kwa lijk genomen en er zijn er altijd bij die er de moed en de lol weten in te houden. Ook Eddy Matthijs, die reeds vijf jaar een der opvarenden is, kan de ver halen van Roger bevestigen. Samen vertellen ze een paar anekdoten. Zo is het een feit dat wie last knjgt van zeezieK- te, dit steeds rond 9 10 uur in de voormiddag is. Zeeziekte kan overigens erg zijn en om het allemaal nog af te ronden; wie last heeft van zeeziekte hangt er aan om een rondje te betalen... Zo heeft men het meegemaakt dat een grote struise kerel de ganse reis, zo wit als een lijk in een zetel moest plaats nemen en geen al te beste herinneringen heeft. Een van de grappenmakers aan boord is «Bert». Wanneer iemand last heeft van de ziekte der zee krijgt prompt een heer lijke sigaar en een tomaat aan geboden. Ook met de Maréchaussee heeft men wel eens te maken en het zouden geen vrienden zijn om op een dag aan de grens deze mensen wijs te ma ken dat ze niets aan te geven hadden en zelfs hun flesje bier opgegeten hadden. Of de deelnemer die in de vaste over tuiging was, dat chocomelk drinken de enige remedie was om niet zeeziek te worden en tot zijn eigen ontsteltenis tot een andere konklusie kwam. Ook bij het verzamelen van de buit kunnen zich allerlei plezie rige anekdoten voordoen. Niet te verbazen dat een deelnemer in z'n ijver een krab aan z'n vin ger zag bengelen en een paar krachttermen gebruikte, tot groot jolijt van de overige vis sers. ONTSPANNING ledereen is het er over eens, de uitstap is steeds een ontspan ning, samen met echte vrien den en waar iedereen voor ie dereen behulpzaam is. leder een kan meevaren en de nieu weling wordt er niet op aange keken. Vanaf het vertrek 's morgens te 6 uur, het zeekie- zen te 8 uur en het terug aan leggen rond 13 uur in Bres kens, het is één avontuur. Stoere zeebonken als Pierre Monsaert, Jan De Bruecker, Eddy Matthijs, Roger Fran- saert, Ruddy Clopterop, Willy Calant, Hubert De Rouck, Rudy Van Tittelboom, Etienne Bogaerts, Gilbert Schellaert, Walter Mestdagh, Paul Dp Clippel, Luc Plathic, Isidoor Permentier, Paul Ponnet, Etienne Bauwens en nog vele K kT'*- i j i Met fierheid tonen de vrienden van «De appel» hun vangst (el) anderen kunnen er van mees preken. De nieuwelingen we ten stuk voor stuk te vertellen dat het uitvaren in zee een komplete sensatie is, en met geen woorden te beschrijven. Na de visvangst heeft men bc vendien nog iets over om i lekker van te smullen. Per sl van rekening is en blijft het to( ergens een eigen vangst. Oc al is het met een net. Voor de vriendenkring en sympatisanten is er niet alleen de jaarlijkse «garentwijnders» op zaterdag 23 oktober, maar daarnaast het jaar door een hele reeks aktiviteiten. Zo bracht men in september van verleden jaar een tweede bezoek aan het provinciaal Domein Puyenbroeck te Wach- tebeke met een zestigtal deelnemers. Nonkel Alladin was op het jaarlijks Sint Maartensfeest voor de kinderen aanwè- zig en bedacht hen met snoep en geschenken. Een deel van de mooie visvangst van de Vrienden van den Appel, (el) Een vijftigtal deelnemers waren paraat om de ijsrevue in het sportpaleis te Ant werpen bij te wonen. Bo vendien waren er twee groepsreizen naar Moscou in de maand mei. Aan de eerste reis namen meer dan zestig personen deel, waar onder dhr. Edm. de Bruyn, de vroegere direkteur en bij Vorige week donderdagavond is de gemeenteraad bij hoogd ringendheid samen gekomen om de gemeentebelastingen voor 1977 te stemmen. Dit was dan ook het enige agendapunt van deze avond. Enkel schepen Verhelst was niet aanwezig. BRIEF VAN PROVINCIEBESTUUR De reden van deze samenroe ping bij hoogdringendheid was een brief vanwege het provin ciaal gouvernement, die deze week op de gemeente was toegekomen. Hierin werd erop gewezen dat ingevolge de fu sie en de reorganisatie van de belastingdiensten, de beslis singen van de gemeente in zake de opcentiemen voor 1977 in het bezit van het pro vinciaal bestuur dienden te zijn voor 1 november van dit jaar. Dit verklaart dus wel de hoogd ringendheid Tevens gelden de beslissingen die genomen werden uiteraard voor de ganse fusiegemeente Lede. Dus er werd op deze gemeen teraad grotendeels beslist over de belastingen die de inwoners uit Paepegem, Wanzele, Impe, Smetiede en Oordegem zullen moeten betalen vanaf 1 januari 1977. Er is echter geen reden om ete panikeren voor deze mensen. Volgens gemeente- sekretaris Van Geem is geble ken, na een vergadering met alle burgemeesters en ge- meentesekretarissen van Groot-Lede, dat de huidige gemeente Lede de laagste op centiemen heeft van alle ge meenten die Groot-Lede zullen vormen. Dus op dit vlak zou de fusie voor de inwoners van de buitengemeenten een goeie zaak zijn. TWEE PROBLEMEN Voor de beslissing van de op centiemen stelden er zich vol gens de gemeentesekretaris twee problemen. Enerzijds zijn er heel wat gemeentelijke op centiemen die vastgelegd zijn en doorlopen tot 1980. Dus om deze te wijzigen zouden eerst de vroeger genomen beslis singen door de gemeenteraad moeten worden ingetrokken en dan op een volgende gemeen teraad opnieuw worden ge stemd. Dus hier zou men met de tijdslimiet in botsing kunnen In de Binnenstraat reed de bromfietser Danny Van Driessche uit Erembodegem een straatversperring omver. De bromfietser werd gewond. Op het kruispunt van de Hovenierstraat en de Bolleweg kwam het tot een aanrijding tussen de personenwagen be stuurd door Gilbert De Wolf en deze bestuurd door Lolita Van Der Jeught uit Dendermonde. Een der bestuurders werd ge wond. Op het kruispunt van de Leo De Bethunelaan en de Kerkhoflaan kwam het tot een aanrijding tussen de personenwagen be stuurd door Erna Vercammen uit Overijse en de bromfietser Eric Beeckman uit Haaltert. De bromfietser werd gewond. Door Christiaan Van Den Hoof uit Mespelare werd bij de politie klacht neergelegd tegen onbe kenden. Men ging er in de Sint-Jozefstraat met zijn ma teriaaltas vandoor. Vorige week werden de diensten 900 tweemaal vanuit een open bare telefooncel in de Sint- Annalaan - Spaarzaamheids straat opgeroepen. Het bleken telkens valse oproepen te zijn. Er werd een onderzoek ongesteld. Dergelijke bedenkelijke prak tijken moeten door elkeen afgekeurd worden. Ten nadele van Fabienne Meert werd een handtas met -7000F gestolen vermoedelijk door een gauwdief. De politie stelde een onderzoek in. In de Nieuwstraat kwam het tot een aanrijding tussen de per sonen wagen bestuurd door Ilse De Winter uit Herzele en de fietser Magdalena Danckaert. De fietster werd gewond. Onbekenden drongen binnen in de discount Colruyt aan de Brusselsesteenweg. Zij gingen er met een bedrag van 12.000F vandoor. Ten nadele van Linda Van De Cruys, Olivia Van De Cruys en J. Van den Broeck uit Asse wer in de zaal Madeion handtassen met identiteitspapieren en een som geld ontvreemd. Op het Keizerlijk Plein gingen twee bromfiétsers er vandoor nadat zij de fietser Francis Bonnaerens uit Erpe aangere den hadden. De fietser werd gewond. Op de Moorselbaan had een aanrijding plaats tussen de wagen bestuurd door Monique Poppe en de bromfietser Mare De Boeck uit ede. De brom fietser werd gewond. In de Fiberfleet ontstond brand, toen een karnavalwagen afge broken werd. Spoedige tussen komst van de brandweer kon erger voorkomen. Tijdens het week-en kregen twee dokters uit het Aalsterse onge wenst bezoek. Dieven verschaf ten zich toegang tot de woning van Dokter Gravez, Steenweg op Aalst te Hofstade en ontvreem den er voor 300.000F aan antiek, juwelen en zilverwerk. Te Nieuwerkerken drongen zij bin nen bij dokter Robijns, Kwalen straat te Nieuwerkerken en daar wer voor 500.000F aan antieke juwelen, diamanten en zilver werk gestolen. Van de daders nog geen spoor. komen, steeds volgens de ge meentesekretaris. Voor de op centiemen die vervallen op 31 december stelden er zich geen problemen en deze konden dus vanavond gestemd wor den. Het gold hier de opcen tiemen voor drankslijterijen, drijfkracht,bediendenperso- neel en werkliedenpersoneel en de onroerende voorheffing. Het tweede probleem dat zich stelde was er een in verband met de onroerende voorhef fing. Op dit ogenblik bedragen deze 1100 opcentiemen, maar ingevolge een nieuwe veror dening van het fonds der ge meenten moeten deze 1200 opcentiemen bedragen opdat de gemeente zou kunnen ge nieten van de uitkeringen van het fonds der gemeenten. De gemeentesekretaris stelde dientengevolge voor deze op centiemen van 1100 naar 1200 op te trekken. Dit zou een ver meerdering van de inkomsten voor de gemeente betekenen van ongeveer 560.000 frank. Er werd niet gespecifieerd of dit geldt voor Lede of Groot-Lede. Hier viel dan een interventie van raadslid Roelandt te note ren, die vroeg wie die meer be lastingen zou moeten betalen, of dit terug de gewone man was. Toen hem duidelijk werd gemaakt dat deze meerbelas- ting ten laste van bezitters van eigendommen viel, verklaarde hij zich onmiddellijk akkoord met de vooropgestelde verho ging. DE STEMMING Er werd toen overgegaan tot de stemming over het ongewijzigd laten van de opcentiemen voor drankslijterijen (300), drijf kracht (300), bediendenperso- neel (400) en werkliedenper soneel (400). Dit werd goedge keurd met tien pro versus twee onthoudingen. Daarna werd er gestemd over het optrekken van de opcentiemen voor de onroerende voorheffing (van 1100 naar 1200). De uitslag hiervan was zes ja, vijf neen, één onthouding. Dit was dan het einde van een korte en rus tige gemeenteraadszitting. MON D G. de tweede reis was dhr. W. Baetslé aanwezig. Niet weg te denken is de jaarlijkse statutaire verga dering en niet in het minst de viering van hun eeuwe- ling op 1 februari van dit jaar: Jan Baptist Ney- rinckx. Het was de eerste keer in de geschiedenis van FFR en tot nu toe voor de ganse groep Coats, dat een gepensioneerde 100 jaar wordt. Jan Baptist Neyrinckx werk te 5 jaar op FFR, hij heeft de firma dus gekend vóór ze de huidige naam droeg en kan werkelijk meespreken van het wel en wee in een mensenleven. Hij werd bo vendien luisterrijk gevierd door de ganse gemeente Er pe, waarbij een prachtige stoet op die mooie doch koude februari zondag door de gemeente trok en zijn leven uitbeeldde. FFR stel de bovendien oud materiaal ter beschikking aan de men sen die zijn 52-jarig verblijf in de firma uitbeeldden. De direktie bood hem aan zilve ren bloemenhouder met inskriptie aan De Voorpost bracht een zeer uitgebreid verslag omtrent de 8e wandeltocht op 1 mei. De tocht voor 1977 is reeds uitgestippeld en gaat in de richting Denderhoutem. Over de feestelijkheden van zaterdag 23 oktober e.k brachten we reeds verslag uit. Rond 17 uur zullen ver schillende personeelsleden een ereteken ontvangen. Het arbeidsereteken 2de klas gaat naar Constant De Craecker, werkzaam in de drukkerijk van het bedrijf en 28 jaar dienst. Marie José Herssens heeft 25 jaar dienst in de twijnderij, net zoals Irma Joos. Jozef Tem merman is 25 jaar bezig in de afdeling Ververij en Ger- maine Van Hauwermeiren een kwart eeuw in de afde ling Copwinding. Het ar beidsereteken 1ste klas gaat op 23 oktober naar vol-, gende personeelsleden Eugen Bogaert van de dienst aankoop met 23 jaa dienst, Irma Callebaut een kwart eeuw afd. mag. ver koop, Simonne Christiaens 14 jaar als bobijnster. Joan na De Neef 34 jaar kuis vrouw, Emilienne Mattheus 34 jaar lustreerstr. Helene Van Den Bergh 15 jaar bo bijnster. Adriaan Van Berkel 25 jaar verkoop en Desiere Van Den Broeck 25 jaar Adm. Directeur. Maar alvorens men aan de feestelijkheden en dekora ties toe is, hebben de vrien- denkringers reeds eerder deelgenomen in september jlaan de reizen ingericht door de afdeling wandelen. Zij waren te Barrage van Is- ramont en de niet wande laars verbleven inmiddels te La Roche. Op 16 oktober waren ze te Bouillon en wandelden 17 kilometer. In november vertrekt men naar Parijs en Versailles ge durende drie dagen en met een zeer uitgebreid pro gramma en naast de tradi tionele bezienswaardighe den, ook een bezoek aan het moderne vliegveld Char les De Gaulle te Roissy en naar de Opera, om de op voering bij te wonen van II Trovatore (de troubadour) van Verdi. Volgend jaar, in mei 1977 is er een reis gepland naar Moscou en Leningrad, met als reisleider Voorzitter Charles Accou. De vrien denkring richt ook schouw- aurgreizen in. drie of vier aperette- of opera avonden staan op het programma om inm jing deze bij te wonen in de Koieei Opera te Gent. TraditioneLetj gaat men op 14 novembl opnieuw te Holiday On Iqa. bijwonen. Zondag 7 november is er h()R! Sint Maartensfeest. Dit ja(00, is het de beurt aan de kindLu ren der werkelijke leden, gèda boren tussen 1.7.64 en 3fetd 6.72 die in aanmerking k<h d men bij de uitreiking dtlen traditionele geschenken, ktv kar Op het programma stahlijl o.a. een optreden van <jdal pick-pockets illusionist^ Borah en Sandy, waarovp1" in De Voorpost een uitgf1 zt breide reportage verscheer" Ook kaartwedstrijden voetbal staat op het uitgf breid programma van tfrc vriendenkring. Kortom, etfs^ vriendenkring die rust noa, duur kent om de leden efl|or gans jaar bezig te houdiei op kultureel, ontspanning^ en toeristisch vlak, waar d sport beslist een plaatsL krijgt. De jaarlijkse dnilvenschleting, ingericht door de Baardegemse Vonckisten werd met een prachtig herfstweertje bedacht en kende, niettegenstaande de vele konkurrentie in de omlig gende gemeenten een flink sukses. Aan de Blokvogelschieting in de voormiddag namen niet minder dan 127 schutters deel en op beide wippen waren er 6 kampers. Beide hoofdprijzen, een reuzekorf met verlokkelijk fruit plus 1000 F. op wip 1 en een pony op wip 2 gingen naar liefhebbers uit Putte. Voor de namiddagschieding waren er 160 deelnemers. De prachtii kassen druiven gingen schutters uit Kwadendamm (NL.), Nieuw Namen, Haa donk. Belsele. Beveren, Deurn Tubize, Ingooigem, Merendre Gent, Putte. Oetingen. Bevere Deurne Tubize, Ingooigei Merendrce, Gent, Putt Oetingen, Brakel, Aalst, Zei Dendermonde. Niet minder da 35 verschillende maatscha) pijen, van heinde en gekomen, stonden te Baa degem onder de staande wip. A waardig seizoeneinde volgt da nog op 2 november de trad tionele wildschieting. L.I |dc lnf UITNODIGING FRANS COURTENSSTRAAT 33 9330 DENDERMONDE TEL. 052/21.46.10 Kunstschilder FRANS MAGRIET stelt voor j de veertgste maal zijn schilderwerken en teke ningen tentoon, en. voor de tweede maal *- Dendermonde, van 15 tot 28 oktober 1976. De tentoonstelling is open alle werkdagen vanl 9 tot 20 uur. Zondagen van 10 tot 12.30 uur en van 14 tot 20 uur. Toegang vrij. Atelier M. Ghandistraat 30 - 2800 Mechelen Tel. 015/41.11.89 27240J

De Voorpost | 1976 | | pagina 4