Aalster Flitsen orpsdag van Aalsterse rijkswacht: iraag objektieve informatie VERBRUIKERS. GOED KOPEN, IS EEN KWESTIE VAN VOORAF GOED GEÏNFORMEERD ZIJN. De Voorpost - 22-10-76 - 5 EEN BOEMANNEN MEER Iterdag 16 oktober was het, naar jaarlijkse gewoonte, feest by de Ryks- echt van het disstrikt Aalst. De korpsdag bracht ook dit jaar weer heel wat fkswachters en hun genodigden samen. Met meer dan 150 man personeel men zich wel indenken dat het moeiiy'k draaien en keren was in de feest- I theoriezaal van de Denderstraatse kazerne, waar de receptie doorging. Istende mensen in uitgebor- lde uniformen, niet met een lekje» in de hand, maar een rijkswachters zoals we ze Imeemaken langs de weg. Uit- Jrd niet. Ook «zakje blazen» I er niet bijDoor de rijkswach- 1 zelf werd er trouwens opmer- Ëjk alkoholloos gedronken, «wel natuurlijk niet helemaal ITPROGRAMMA :1 punten stonden er op dat [ramma niet. Maar ze waren uitgebreid, 's Morgens een iharistieviering, in de voortd oen receptie, en 's avonds bal Wieze). Vroeger kwam daar dezelfde dag nog een banket Maar dit was wel wat teveel ttnü ^et om het °P dag e te pikken. (Het banket heeft de zaterdag na de korpsdag ats, in de salons Carlton). Te- :r daar de gendarmerie tijdens koipsfeesten zelf de normale nst moet blijven verzekeren, tnncer het bij de politie feest is, ingt de rijkswacht in. Maar on- .eerd gaat dat niet. Het aktie- ied van de Rijkswacht is rui en de opdrachten verschil- !r hORSPRONG j^oorsprong van de korpsdag ligt 'ndfuurlijk zoals overal in het 191 dat er van 356 dagen wel een 1 3fstdag voor zichzelf af mag. 1 kii dag waarop men helemaal doerduikt in die aparte sfeer van 1. jstvieren «met eigen volk». iar hierover willen we het ei- Stajlijk niet hebben. Het gaat over D «latum. Want het feest van de ist^kswacht vindt feitelijk op 7 ok- rovf61" plaats. Op deze dag wordt jtqp zeer roemrijk feit uit het ver in van de Rijkswacht herdacht: Slag van Edemolen» (Naza- bij Gent). Tijdens de Eerste freldoorlog heeft een peloton tswachtcrs daar hevig gevoch tegen de Duitsers. Heel wat "armen hebben daar het leven Om dit feit blijvend in lerinnering te houden, werd er monument opgericht, en is die plaats ook elk jaar de startplaats van de korpsfeesten van de Rijkswacht. De laatste overle vende van die slag, Lafosse, van de Brigade van Deinze, is onge veer drie maanden geleden ge storven. Na 7 oktober vieren de verschil lende distrikten dan hun korps dag. Uiteraard niet allemaal tege lijk. Dit zou een té grote luxe zijn voor allerlei gelegenheids- of be- roepskriminielen die van die dag niet alleen een eigen korpsdag, maar een nationale feestdag zou den maken. OPDRACHT NIET GEMAKKELIJK In zijn toespraak tot de genodig den dankte de distriktskomman- dant, kapitein Michiels, de aan wezigen voor hun talrijke op komst, hun sympathie en huninte- resse. «Want, zo zei kommandant Michiels, het is niet alleen ter ge legenheid van ons korpsfeest dat we in de aktualiteit komen. We moeten daar geen moeite voor doen. Integendeel, we moeten ons eerder inspannen om uit de aktua liteit te blijven. We wensen niet in de aktualiteit te komen. Niet dat we iets willen verbergen of dat we onze verantwoordelijkheid willen ontlopen. Maar wanneer we in de aktualiteit treden, wanneer we dus een interventie houden, betekent dit dat er iets misgelopen is. En spijtig genoeg loopt er nogal veel mis.» Kapitein Michiels zei ver der ons niet te willen overladen met cijfers, maar wees ons erop dat de kriminaliteit (het «gerech telijk werk» in rijkswachttaai) steeds maar blijft stijgen: «En het gaat hier niet om futiliteiten. Het geheel van ons gerechtelijk werk groeit met 5% per jaar, op een toch beduidend cijfer van 31.000 processen verbaal en gerechte lijke verslagen op één jaar. De diefstallen groeiden sneller: 20% op drie jaar tijd, hoewel daar een lichte daling te merken is». Inzake verkeersongevallen vond kommandant Michiels de cijfers iets meer bemoedigend. 1973- 1974: 2.500 ongevallen; 1975: 2.700. Dit jaar zou men dit laatste cijfer niet meer bereiken, maar gelukkig terugkeren naar het eerste cijfer. Het aantal vluchtmisdrijven blijft evenwel stijgen: 14 op honderd ongevallen (meer dan verdubbeld in driejaar tijd). «En dit alles met een teoretisch bestendige be schikbaarheid van slechts één rijksxachter voor 12.500 mede burgers.» Uit het verder verloop van zijn toespraak konden we ook duide lijk op maken dat kommandant Michiels niet bijzonder gelukkig was met de kritiek waaraan de Rijkswacht blotstaat: «Hoe we ons ook inspannen om ondaks al les er toch het beste van te maken, toch ontsnappen we niet aan kri tiek. Als we zelf omver geschoten worden, noemt men het een fout in de organisatie. Als we zelf schieten moeten we onze wapens afgeven al stelt zich hier wel de vraag aan wie en als we het dan doen volgens de regels van de kunst, namelijk onze eigen vei ligheid en die van de anderen vrijwarend, dan noemt men het een mini-operette.» Luitenant Michiels besloot zijn toespraak met de volgende woor den: «Ik sta hier niet om met man en macht, en gewapend met klin kende tegenargumenten, te repli- keren op alles wat er de laatste tijd tegen ons werd geschreven en ge predikt. Maar ik wou vandaag wel eens een andere klok laten luiden. De woordvoerder zijn van die mensen, van mijn manschappen die, hoewel het misschien alle maal niet zo slecht bedoeld is, toch het onderwerp zijn van erg persoonlijke en eenzijdige, op sukses beluste informatie. Ik wil vandaag mijn personeel danken voor wat zij presteerden. We vra gen U echter geen dank. We de den slechts onze plicht.» Kommandant Michiels kreeg een applaus dat eigenlijk wat te groot was voor de beschikbare ruimte. |dens de receptie in de rijkswachtkazerne de distriktkommandant Michiels in gesprek met kolonel inpoucke (el) Distriktkommandant Michiels sprak de hoop uit dat de rijkswacht zo weinig mogelijk in de aktualiteit zou komen, (el) olde aan Fernand Henri Bouchenaere door distrikstkommandant Michiels en talrijke genodigden, (el) Toen kwam men rond met dran ken en rookwerk. Spoedig vormde zich een dichte mist zicht beperkt tot vijf meter die gelukkig niet aanvriezend was. Evenmin kwam het tot ern stige ongevallen, hoewel lichte botsingen toch onvermijdelijk waren in dit drukke verkeer, zodat hier en daar toch een glas werd omgegooid. Alles verliep verder zeer verbaal in luchtige sfeer. Onder de aanweizgen bevonden er zich natuurlijk heel wat mensen uit «het milieu». We rangschik ken ze uiteraard niet volgens hun graadmaar vermelden ze zoals ze ons voor de ogen kwamen: Adjunct-Kommandant, luirenant van Peer, Eerste Substituut Mor tier (Dendermonde), het hoofd van de Gerechtelijke politie, schepen Ringoir, de burgemee- sers van de voorlopige nog omlig gende gemeenten, oud- burgemeester Blancquaert, me vrouw Maerschalck, weduwe van de gewezen Procureur van Den dermonde, Substituut Muylaert (Oudenaarde), Commissaris Co- tin, van de stedelijke politie, luitenant-kolonel Martens, afge vaardigde van de reserve- officieren van het leger), pastoor en onderpastoors van Sint Jozef, Van Mossevelde van het Sekreta- riaat van de Rijkswacht, kom mandant De Vidts van de Aals terse brandweer en veldbirgadier van Hoecke. Zo ziet U zelf wie er op dergelijke «samenscholingen» zoal aanwezig zijn. Het was goed te merken dat de gemeenteverkiezingen achter de rug zijn. Want heel wat mensen die vroeger nooit uit het viezier had, waren nu niet meer te be speuren. VEEL KRIMINALITEIT We waren ook in de gelegenheid om met jan-en-alleman van de Rijkswacht, geüniformeerd of niet', zeer informeel over de Rijkswacht te praten. O.a. ook met kommandant Michiels. Op merkelijk was daarbij dat iedereen ongeceer dezelfde taal sprak. Het bleek dat de Rijkswacht van het distrikt Aalst, waaraan II bri gades verbonden zijn, zeeraktief is. Anders gezegd: dat er voor de plaatselijke Rijkswacht reden te over is om zeer aktief te zijn. Niet alleen voor verkeersopdrachten, maar in niet mindere mate voor opdrachten van het parket (ge rechtelijke dienst). In Aalst gaat het, wat de misdaad betreft, blijkbaar de verkeerde kant op. We gaan hier de weg op van Sodoma en Gomorrha. Aals is een broeinest van kriminaliteit. We kennen hier niet die grote sen sationele feiten die in de kranten de voorpagina halen. Maar toch zijn het serieuze zaken. Diefstal len met braak, bijvoorbeeld, of zedenfeiten. In aalst alleen had men in het voorbije jaar zowat 120 grote kriminele feiten te behande len. Voor Gent was dat 160. Voor onze stad dus een niet zo gunstige verhouding. Van het parket van Dendermonde hangen de distrik ten Sint-Niklaas, Denderonde en Aalst af. En toch zorgt Aalst ook hier voor meer dan de helft van het werk. INTENSIEF VERKEER Daa komen dan nog heel wat ver keersopdrachten bij. Rond Aalst liggen er enkele van de drukst be reden wegen van het distrikt. De «Haring», bijvoorbeeld, of de «Vijfhuizen». Op de piekuren is het inderdaad geen lol om dan in die kilometerslange files te han gen IMAGE VERBETEREN Opmerkelijk is ook de inspanning die de Rijkswacht zich getroost om het beeld van de «boeman» eruit te krijgen. Dat het zelfs de dag van vandaag soms nog die kant opgaat, ontkent de Rijks wacht niet. Maar men was er toch sterk van overtuigd dat ongeoor loofd optreden van de rijkswach ters steeds meer tot het verleden gaat behoren». En waar dit nog gebeurt heeft men meestal met iemand van de «oudere» generatie te doen. «Bovendien ligt het enigszins in de aard zelf van ons optreden 'repressief te zijn. We moeten tegen fouten ingaan. En niemand wordt graag op zijn nummer gezet. Maat het is waar, we moeten van ons schrikbeel af. We moeten ons optrefen veranderen. We zijn daar druk mee bezig. Nog steeds heb ben we met een enorm perso neelsgebrek te kampen. En noch tans zijn de plaatsaanvragen niet gering,- vooral nu er zoveel werk loosheid is. En toch kunnen we niet zomaar iedereen in onze ran gen opnemen. Juist omdat we de kwaliteit van ons personeel willen bevorderen». In dat verband herinnerde ons ook iemand aan de recente verorde ning voortaan niet meer met ano nieme wagens rond te rijden. «Daar zullen de chauffeurs wel hun voordeel uithalen, zei hij, maar van de andere kant verschij nen we nu met open vizier voor de weggebruikers. We treden meer preventief op. Hopelijk zullen ze dit naar waarde schatten. Maar ik twijfer eraan.» DISTRIKT AALST Het distrikt Aalst (onderverdeeld in elf brigades, zoals reeds ge zegd) omvat zowat 155 man. 120 doen dienst op de baan. Onder de overige 35 zijn begrepen: het kommando, de transmissie, de logistiek, de kazernering, de mo bilisatie, de staf en de B.O.B. Naar men ons zei bestaat er ook een uitstekende samenwerking met de stedelijke politie. Men gaf wel toe dat er op het vlak van de «Aksent» de Aalsterse werkgroep voor konstruktieve kunst houdt tot 30 november, op uitnodiging, een tentoonstelling aan de universiteit van Keulen. Deze ekspositie loopt in het studiecentrum «Alte Mensa», en omvat schilderijen en gouachen van André Berner, Willy De Meyer, Luc Van Canegem, Marc Poleyn en Walter Schelfout. Pater Schurmans, een bekende jezulët viert op 23 oktober z(jn gouden klooeterjubileum. Hij nodigt zjjn oud leerlingen en zijn veie vrienden uit op deze dag om 16 uur in de Sint Martin us kerk deel te nemen aan de dankmis die hjj zal opdragen. Achteraf is in het Sint Jozefskollege een receptie. Meer dan 1000 oud leerlingen houden onvergetelijke herinneringen aan zjjn lessen over. Eind oktober verschijnt de herdruk van 'De Duitschers in Aalst' 1914-18 door Petrus Van Nuffel (1871-1939). Met deze eerste publikatie beantwoordt het Genootschap voor Aalsterse Geschiedenis, gesticht door Hendrik Strijpens, Jos Glpjsens en Guido Saey aan zijn doel en opzet: het bevorderen en het verspreiden van de lokale geschiedenis en een hernieuwde interesse wekken voor oude heemkundige verhandelingen. Vorige week verscheen het nulnummer van een klein krant voor Groot-Aalst, genaamd: «Vies Oilsjt». Volgens de open redaktie wordt dit een maande lijk te verschijnen stadskrant, die nieuws brengt dat niet in de krant verschijnt. Op een open re dak tie raad kan iedereen die wenst mee te werken terecht. Deze open vergaderingen hebben plaats in het CSV, Well ekensstraat 45. Het eerste nummer verschijnt op 1 november. Als dank voor het behoud van het historisch milieu werden te Gent oorkonden uitgereikt door het Provinciaal Verbond van Heemkundige Kringen in Oost-Vlaanderen. Aan schepen Van Den Ede werd een oorkonde en kunstfoto's uitgereikt voor het Oud Hospitaal. Voor de missies mag mode, mode zjjn. Dit is zowat de klonklusie die wij trekken uit de start van de missiespaarweek in een meisjesschool in de stad. De leerlingen die met hun keurige plooirokjes buiten de school de faam van de school eer moeten aandoen, mochten nu vorige vrijdag, mits betaling van vijf frank voor de missies, een modieus kledingstuk naar keuze aantrekken. Dat er haal wat 'jeans' rondliep in deze school kan maar alleen ten goede koemen aan de zwartjes, die het in vroegere jaren nog met zilverpapier moesten stellen. Nog uit Dendermonde: de Brusselaar Roland X, werd veroordeeld tot vierduizend frank boete en één maand voorwaardelijke gevangenisstraf om een ge beurtenis die de lachlust wel opwekt, maar die aller minst om te lachen is. Feit is dat het misdrijf door hem gepleegd in maart jl. tegen aan Aalsterse poli tieagent, ondergebracht is in de kategorie «openbare zedenschennis» Overmoedig als er enkele liters drank in het lijf zijn, wist de Brusselaar tijdens een dronkemanstwist een waterige behoefte te doen tegen het been van de politieagent, die tussenkwam. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Een tiercé bediende B.D.W. werd door de rechtbank van Dendermonde veroordeelt tot één jaar gevangenisstraf met negen maanden uitstel en 3000F. boete. Hij kon het spelen hl de casino's niet laten en gebruikte daarbty de gelden die h^j als inzet had moeten boeken in de tiercé of als winst had moeten uitbetalen. De burgerlijke partijen kregen de vorderingen '"eSeWt"n' ROEL VAN DE PLAS ordehandheving nog een betere koordinatie tussen de verschil lende organisaties kon tot stand komen. Hoewel elk van die orga nisaties kon tot stand komen. Hoewel elk van die organisaties dan toch ook weer haar eigen taak en specialiteit heeft. DE RIJKSWACHTER UW VRIEND?De tv.-uitzen ding die deze titel droeg, en enige tijd geleden door de BRT op het scherm werd gebracht, zet nu nog altijd kwaad bloed bij de rijks wachters: «Het beeld dat daar van ons werd gegeven, was zó eenzij dig, zó scheefgezakt, dat wel geen enkel zinnig mens aan de kwade bedoeling van dit programma zal getwijfeld hebben. In hoeverre een rijkswachter nu eigenlijk «geliefd» moet zijn bij de bevolking laten we hier nog in het midden. Feit is dat het tijd werd dat er aan enige facetten van het optreden van de Rijskwachters wel een en ander mocht verande ren. Er zijn teveel burgers die met de Rijskwacht eerder onaange name ervaringen hebben opge daan. Maar daar schijnt nu geluk kig verandering in te komen. Voor de rijkswachters zelf is het anderzijds ook niet altijd aange naam om de «boeman» te moeten spelen. De indruk echter die we van de Aalsterse Gendarmerie overhou den, stemt ons eerdér hoopvol. Ook wat betreft de leiding:'Kapi- tein Michiels lijkt ons een joviaal, dynamisch en kundig komman dant. Met zulke mannen aan de top moet het opzet zeker slagen. De prijs- en hoeveelheids- aanduiding hclpf u dc prijzen van produktente vergelijken Als u er meer over wilt weten, vraag uw handelaar dan om de folder "prijs-hoeveelheid uitgegeven door het Ministerie van Economische Zaken Daarin vindt u alles over de nieuwe reglementering Als uw handelaar de folder met meer heeft, kunt u hem gratis krijgen bijINBEL Montoyerstraat 3 1040 Brussel

De Voorpost | 1976 | | pagina 5