TUSSEN POT EN PINT /UURKRUISER .OUIS BRUYNINCKX ^VERLEDEN MUNT- EN NEERHOFPAD PLECHTIG INGEWANDELD! DAVIDSFONDSAFDELING STELT WINTERPROGRAMMA VOOR [AV viert VIJFTIGJARIG BESTAAN terdag jl. vierde de KAV het vijftigjarig bestaan. De inzet de festiviteiten werd een plechtige H. Mis, opgedragen in parochiekerk door E.H. Fouquaert, proost van de vereni ig. Niettegenstaande het eerder vroege uur (16.30 u.) wa- i de leden in massa opgekomen, terwijl ook veie familiele- n reeds door hurt aanwezigheid in de H. Mis hun sympatie amen betuigen. doo> Donderdagavond na de gemeenteraad hebben wy eei de lijsttrekker van de CVP de andere lijsttrekkers lamsi horen feliciteren voor de faire kiesstrijd die er gevoerd is geworden, zowel in woord als daad. In in di het bijzonder dankte deze persoon de burgemees- J ge ter voor het nemen van zijn verantwoordelijkheid voor de verkiezingen bij een klein incident op één L.H van de plakborden. Doch geen problemen, het dier was vlug gedekt. Even later slingerde dezelfde lijsttrekker een hele resem van verwijten naar het hoofd van de lijst trekker van Lede 77 omdat deze zou gepoogd hebben een persoon, die hy niet met name noemde maar wel met een stevige slag op de schouder aanwees, van zijn lyst om te kopen, I zelfs met het burgemeestersambt. Het schijnt dat een groot deel van onze 13 plak- zwaaiers nog zeer goed, veel en kwistig kunnen zingen en kwelen. Echter niet 's anderendaags. Het schynt dat er in Lede herverkiezingen zouden komen want vorige week is er een plakbord om ver gewaaid en het is terug rechtgezet geworden. Het schynt dat er tussen pot en pint en zonen van bepaalde personen nogal eens een hoogoplopende ruzie plaats vindt of vond over wiens vader bur gemeester zal worden. Zy zouden het misschien eens met de geüniformeerde dochters van een andere kandidaat burgemeester kunnen uitvech- -^1 ten. Het schynt dat wanneer men naar onze burger vader telefoneert er nogal eens met tuut... tuut... tuut.'V. 8eantwoord wordt. Ja het is blijkbaar moeilijk een koalitie te vormen. Leve de PTT Mon D.G. vaüfs vUlde oudstrijder 14-18 in minder dan twee jaar tijd over- led, na een pijnlijke ziekte, Louis Bruyninckx, op donderdag oktober II. lij was één van de weinige, misschien zelfs de énige van lijnfeldert die acht frontstrepen had, feit waarover hij dan ook jit-lrecht fier was. Te Meldert geboren op 15 september 1890 is inglj, naar zijn zeggen, twee maal misvallen, al van bij zijn lijnjeboorte. Juist vóór hem was de loteling afgeschaft met dien opferstande dat de oudste zoon soldaat moest worden en ouis was de oudste. Anderzijds ware hij een jaar vroeger ïboren geweest dan zou hij ingedeeld zijn geweest bij de ravailleurs» en had hij niet zoveel gevaar dienen te trotse- n. aar laten we hem liever zelf aan het woord: 1910 deed ik mijn term te de vijand hadden we bij Wille ns bij het 2* Chasseurs te ard en dit zou drie jaar du- n. Ik kreeg echter wel wat af- ig zodat ik bij het uitbreken n de vijandelijkheden thuis u zijn geweest ware het niet it ik juist ervoor een kamp van ie weken moest gaan doen. et permissie gedurende dat imp zei ik thuis «tot zaterdag maar die «zaterdag» left vier jaar geduurd. 3 waren juist aan 't oefenen de richting van de Franse 'jens als onze kommandant zei dat Duitsland ons de >rlog had verklaard, dat Enge- nd en Frankrijk met ons de in en dat we «de Braban- üjinne» moesten zingen, xat e dan ook met een krop in de iel probeerden te doen. kortdurend waren we met helf 9r°ep van 12 man en een igadier op patrouille maar eestal moesten we achteruit ekken. en eerste serieus kontakt met broek waar we enkele uhlanen doodschoten. Eens over de Ij zer hadden we goed leven daar velen geen paard meer hadden (gedood of versleten) en zich bij burgers een fiets hadden weten aan te schaffen, bij zo verre dat een luitenant reeds een peloton patrouilleurs per fiets had wat men dan «cavaliers-cyclisten» noemde. Achter de IJzer moest het voetvolk in de tranchées maar wij hadden het er wel beter tot men ons op zeker ogenblik ook een bajonet bracht en we. dus ook de loopgrachten in kon den, dit dan afgewisseld met het verzorgen van de ons nog resterende paarden. Gedurende ruim een jaar zaten we in de sektor van Lo en daarna bij Stuivekenskerke waar we eens op een hofstede drie Duitsers die bezig waren bij de veldkeuken krijgsgevan gen maakten. Eén ervan was dodelijk gekwetst en daar wij Na deze jubelmis volgde een receptie in zaal Ons Huis. De zowat 150 aanwezigen, waar onder een afgevaardigde van het gewest, werden welkom geheten door mevrouw Gerda Cuyckens, plaatselijk voorzit ster. Zij bracht hulde aan alle sticht sters en kernleden die in de voorbije halve eeuw door hun persoonlijke inzet, vaak in moeilijke omstandigheden de vereniging ter plaatse hadden uitgebouwd en levendig ge houden. Haar dank ging in het biezon- der uit naar Gabriëlle D'Haese, de enige aanwezige van de stichtsters, die fel toegejuicht bloemen in ontvangst mocht nemen. Samen met Maria Bosman, door ziekte belet, was zij de enige van de eerste ploeg waartoe destijds ook: E-H- Mi- chiels, Celina Vergeylen, Marie Tillon, Van derCammen, Paule Maesschalck, Justine, De Schepper, Maria Van Gijseg- hem en Pauline De Coster be hoorden. Na een bijzonder woord van dank tot de aanwezige man nen, die blijkbaar hiermee hun waardering voor de vereniging van hun vrouw wilden betui gen, drukte de voorzitster de hoop uit dat KAV Hofstade mocht zijn als goede wijn: «Door de jaren milder, rijper en voller». Ook de proost, E.H. Fouquaert, sprak de aanwezigen toe. Hij ontleedde even de rol van de vrouw in de maatschappij en de kerk. Persoonlijk zag hij po sitieve elementen, hoewel de evolutie ten voordele van de vrouw in de kerk in het biezon- der volgens hem te traag vor dert. Een smakelijk eetmaal, op aangename wijze opgelucht door Jean Monneten zijn orge list, en een danspartijtje nader hand met discobar De Mulder-Van de Putte zorgden voor een luchtige slotnoot van deze geslaagde jubelviering! Propvolle zaal bij de viering van het 50 jalg bestaan van de KAV Hofstade. (el) ftbrielle D'Haese werd eveneens gevierd tijdens het feest van KAV 'olklcPfsüwte-Zij is één der stichtster van deze beweging (el) we d( Vorige zondag werd het eerste Gijzegemse wandelpad door een honderdtal natuurliefhebbers plechtig ingewandeld. Initiatiefnemer Jos Daelman be dankte in het bijzonder Jong- Wielewaal en het Komitée van Natuurbe schermers die bij de aanleg van dit zeven Kilometer-iange natuurpad hun steentje hebben bijgedragen. Hij kondigde ook de aanleg van een tweede wandelpad aan dat eveneens met banken zal uitgerust worden en van een efficiente bewegwijzering voorzien. UITGESTIPPELDE WANDELROUTE Onder een prachtig zonnetje waren een honderdtal wande laars opgekomen die op het Kerkplein door Jos Daelman werden toegesproken, leder kreeg een wandelbrochure aangeboden die de uitgestip pelde route uitgebreid be schreef en de bezienswaar digheden in historische of eko- logische kontekst naar voren bracht: We siteren: «Dit wan delpad begint aan de Sint- Martinuskérk: dit gebouw dat dateert van 1774 heeft een evenwichtige architektuur dat symmetrisch is uitgebalan ceerd met een onlangs geres taureerde klokkentoren met originele wijzerplaat. De hoek- »rv*-. met het Amerikaanse stijlhuis daternu staat. In 1646 brandde het origineel kasteel en het werd in 1802 in dezelfde bouw trant terug herbouwd. Dit werd in 1954 afgebroken om plaats te maken voor het thans be staande gebouw. Boven de in rijpoort bemerkt men de origi nele wapens van Gijzegem. Het park, dat privaat is, her- Veel volk en belangstelling voor de opening van het nieuw wandelpad «Neerhof en Muntpafb (el) het over ons hart niet konden krijgen er een eind aan te ma ken was het de officier die hem het genadeschot gaf. Toen in Stuivekenskerke de lanciers de 1" en 2° lijn moes ten bezetten hadden ze een voorpost te installeren met 120 man die slechts via een «pas serelle» over het overstroomd gebied te bereiken was. Gevraagd de lanciers bij te staan maakten we een massa- ere mee die in mij steeds als een gruwel zal blijven voortle ven. We namen er verschil lende tientallen krijgsgevan gen en in de annalen van het 2" Chausseurs is deze slag bij Stuivekenskerke hoog aange schreven en nu nog is het op de verjaardag van deze slag voor de Chausseurs service-de- dimanche. Bij de wapenstilstand waren we in Waregem en we achter volgden de Duitsers tot aan de Rijn. Aan de Belgisch-Duitse grens vonden we zeer veel weggegooide foto's van Belgi sche vrouwen want de strijders naderden hun Heimat. Als een der eersten was ik bij de bezetting van de brug van Düsseldorf en de Duitser die we daar «prisonnier» pakten zei ons van in 't begin te heb ben geweten dat Duitsland de Krieg zou verliezen en dat hij niet kon goedkeuren dat ze uit de kerk klokken haalden. In Duitsland gedurende de be zetting had ik met mijn sigaret ten, chocolade en Wilson (spek) een herenleven en kreeg alles wat mijn hartje lus- te. In de zomer van 1919 kwam ik dan terug naar onze boerde rij en had dan ruim 8 jaren sol datenleven achter de rug.» L.H. steen aan de rechterkant van het gebouw herinnert aan de eerste steenlegging. Het hoofdaltaar van deze kerk en het koor zijn in barokstijl en af- kcrtistig uit de Jezuitenkerk van Gent. Het orgel van bouwmeester Van Peteghem is één van de weinigen die nog aktief kunnen bespeeld wor den. Benevens een schat aan gewaden en gewijde vazen en remonstranzen bezit de kerk ook een missaal dat op de per sen van Plantijn werden ge drukt. Tussen de kerk en het gemeentehuis staat een schandpaal die slechts in 1960 werd gevonden en in 1970 op onverklaarbare manier schuin afbrak onderaan. Hij werd te rug aan elkaar gezet op een haast onzichtbare wijze. Het ij zeren geraamte rond een vroegere beuk ontsiert wel enigszins dit stuk. Voor de kerk rolt zich een as- falttapijt uit: de Kasteellaan. Even voorbij het kruispunt met de steenweg naar Dender- monde opent zich een nieuw perspektief: de eigenlijke kas- teeldreef. De talrijke wilde kas tanjebomen huisvesten er ver schillende gekende en minder gekende vogelsoorten. Indien er nu ook nog plantjes en kruiden stonden, dan zou het ondertussen opgedoken kasteel van dokter De Cock als het ware in de bloempjes wor den gezet. Het kasteel ligt in rechte lijn ongeveer twee ki lometer van de inrijpoort tot de hoofdingang van de kerk. Het gedeelte van de inrijpoort tot de gewezen ijzerweg is nog een autentieke dreef, zoals het van oudsher is gekend. De naam «Gisengem» is reeds in 1167 vermeld, van de stem «GISE». Het kasteel waarvan thans slechts de inrijpoort en de con ciërgewoning nog origineel zijn, heeft niets meer gemeen bergt tal van vogels en prach tige boomsoorten. Links wordt ons oog gestreeld door een even fraai als stoer beeld: het Neerhof. Dit Neerhof (hof van het kasteel) is wel enig in zijn soort: brede binnenkoer met links het wagenhuis en rechts de stallingen, het kleine bak- huisje in het midden, de fraaie luikjes en de pittoreske punt- gevels en dakraampjes schep pen een sfeer van rust en doen weemoedig terugdenken aan de tijd der grote hoeven. Elk seizoen biedt het Neerhof zijn charmes. Het gekletter van hoeven op de oude Vlaamse kinderkopjtes doet ons dromen van vervlogen heerlijkheden, jonkers en hofdames gereed voor de jachtpartijtjes. Vlak voor het kasteel slaat men rechts af en volgt de walgracht! Met volle teugen kan men ge nieten van de rustig rond zwemmende wilde eenden, (de mannetjes zijn gemakkelijk te herkennen aan hun groene kop en witte halsband) en wa terhoentjes (dragers van de Belgische Vlag). Een veld leeuwerik roept boven ons hoofd, en een witte kwik komt een zwierig vliegkunstje tonen. Wat verder zingt een kool meesje. Of zou het een pim pelmeesje zijn? Ook de zwarte mees wordt hier regelmatig waargenomen. In het veld merk je verschillende lijste- rachtigen op: grote lijster, kramsvogel, zanglijster en ko perwiek. In de haag aan de beek tingelt een heggemus. Wat verder zoeken een tjiftjaf en een goudhaantje eikaars gezelschap. Naast al deze kleinere vogeltjes heb je na tuurlijk al de blauwe reiger in het vizier gehad, die rustig pootje baadt. Ook de vinken (gewone vink. kneu of distel vink, groenling of vlasvink, goudvink) melden hun aanwe zigheid. Aan de wegkant vond je natuurlijk ook al de overal aan te treffen plantensoorten vb. smeerwortel, muur(sterre-, grootbloemige - en vogel muur), melkdistels, scherm- bloemigen (bereklauw, bijvoet, fluitekruid, duizendblad), zu ring, kruiskruid (kleinhoofdig), boterbloem (groteen scherpe), herderstasje, ereprijs (gewo ne), kamilegeurige, weegbree, hondsdraf... Aan de rand van het tref je in het voorjaar I monen, speenkruid en sleutel bloem aan. Later op het jaar bloeit langs de weg ook het ha rige wilgenroosje, robertskruid, korenbloem... werkelijk te veel om op te noemen. Terwijl men in deze diepe rust door de vel den wandelt, ontwaart men in de verte de kerktorentjes van Mespelare, Oudegem en Schoonaarde. De aanblik is hier wijds en open en je geniet in volle teugen van de frisse lucht en de nog ongeschonden natuur. Ondertussen naderen wij de «Munt», met haar specifieke gasten. Weetje dat er naast de paarse en witte dovenetel ook nog een gele soort bestaat? Ook het veelkleurige salo monszegel kun je gemakkelijk vinden. Aan de waterkanten die je voorbijwandelt vind je moerassuria, terwijl in het wa ter de gele lis en de gele water kers weerspiegelen. Even moeten we door een klein bosje, dat rijk is aan water- en akkermunt. Terwijl je je over de planten ontfermt hoor je nattur- lijk ook het geroffel van de grote bontspecht en het gelach van de groene specht. Op een boomstam klautert een boom kruipertje. Wat verder zit een sijsje, dat je niet in de gaten kreeg toen je een grauwe gors in de vlucht volgde. Opnieuw in het open veld gekomen, zie je een zwart roodstaartje op een paaltje zitten. Een kievit schreeuwt luid zijn eigen naam. Hangt er in de lucht 'n torenvalkt? Langs het maïsveld bereik je opnieuw de eigenlijke weg. Hier vind je de vlasleeu wenbek. De Langehaag zelf biedt je een tal van alledaagse bloemen, maar misschien is het nu het ogenblik om zelf eerrs een naam op de bloem te plakken. Nieuwe vogelsoorten zal je hier niet meer onmiddel lijk zien, maar je kan er de ver schillende duivensoorten na der leren kennen:Turkse tortel, holenduif en houtduif. Een koolwitje fladdert voor ons uit. Wil je je ook nog met vlinders bezighouden? Misschien weet je dat het vosje, dagpauwoog en koninginnepage hier niet zelden worden waargenomen. Misschien is zelfs de kleurrijke atalanta je al voorbijgevlogen. Over de steenweg naar Aalst volg je de Lege Weg om aldus in het «Zwavelbos» aan te be landen. Reeds vroeg in het jaar vind je hier de tjeftjaf en de goed op hem gelijkende fitis. Ook hier zou je best de specht kunnen aantreffen. Dit plekje bied je ook de kans om de vlaamse gaai eens van dichtbij te bekijken. Via het rekreatie- centrum bereikt men zo op nieuw het kerkplein. AANRADER! Deze losse greep uit de wan delbrochure bewijst duidelijk dat men de wandelaar een mooi stukje natuur laat bewon deren. Het is dan ook een flinke aanrader voor al wie een ge zonde wandeling prefereert boven het jachtige en drukke stadsleven! Dirk Daelemans De Hófstaadse Davidsfondsafdeling die in 1931 werd gesticht heeft nog niets van haar vitaliteit ingeboet. Na de uitgave van het Hofstaads fotoboek en luxe-glasraam werd deze zomer de traditionele 11 juliviering en de Boeken-Bloemen- en Platenbeurs met sukses op stapel gezet. Bij het begin van een nieuw werkjaar prezenteert de DF-volksontwikkeling een uitgebreid winterprogramma waarin zowel jong als oud vol ledig aan hun trekken zullen komen. SAMENSTELLING Volgens het nieuwe dekreet op het verenigingsleven dient elke organisatie een programma samen te stellen en dit ter goedkeuring aan de leden Voor te leggen. Het bestuur dat mo menteel bestaat uit Henri De Loose (voorzitter), Herman Leus (sekretaris), Jozef Schockaert (programmator), Valère Fouquaert (proost) en de bestuursleden Lucien Ba- eyens, Mimi De Loose, René De Ridder, Paul Luwaert, Erik Meuleman, Etienne Roelandt. Léon Van Caekenberghe en Jozef Van Geert hebben er dan ook vpor gezorgd dat iedere leeftijdskategorie zijn gading in dit Volksontwikkelingspro gramma kan vinden. Alle leden dienen zich voor 25 oktober 1976 uit te spreken of ze dit voorgestelde programma goed dan wel afkeuren. Een familie- kaart voor al deze initiatieven (een negental) kosten slechts 150 (FD-leden) of 200 frank (enkel Volksontwikkeling). Men kan steeds bij één van ho- gergenoemde bestuursleden een familiekaart aanschaffen, de toegangsprijs voor elke avond apart is 30 frank! OVERZICHT WINTERPROGRAMMA Op vrijdag 29 oktober te 20 u.: filmvertoning: «Eeuwig zingen de bossen». Ontspanningsfilm van Paul May met Gert Frobe en Anna Smolik. Op zondag 7 november te 15 u.: het traditionele Sint- Maartensfeest met vooraf ver toning van tekenfilmpjes. Alle kinderen krijgen geschenken van de «Sint en Zwarte Piet». Op zaterdag 11 december te 20 uur: voordracht met diamon tage over: «Istambul, een stad, twee werelden» door Herman en Annie Steppe. Op zaterdag 18 december te 15 uur: Jeugdfilm: «Kuifje en het Haaienmeer». Op zaterdag 15 januari te 15 u.: Jeugdfilm: «Winnetou». Op vrijdag 21 januari te 20 u.: film vertoning: «Oorlog en Vrede»: kleurenfilm van King Vidor met Audry Hepburn, Henry Fonda en Mel Ferrer. Groots histo risch fresco naar de roman van Tolstoï. Op zaterdag 19 februari: dub bel goocheprogramma: te 15 uur goochelnamiddag met speciaal kinderprogram ma. te 20'uur: goochelavond door« Professor Sarkos (trad reeds in Hofstade op). Op vrijdag 11 maart te 20 uur: demonstratie met spreekbeurt over diamantslijpen met als thema: «Van steen tot sie raad». De vertoningen gaan door in de zaal van de Meisjesschool! Dirk Daelemans De Voorpost -22-10-76 - 7

De Voorpost | 1976 | | pagina 7