■en van de vijf... BRT-TELEVISIE BD LOUIS PAUL BOON •VER KUNST EN.. BTW EN NOG MEER MET FOLK-BUS NAAR PARNASSOS ALWAAR HUGO DE TROYER EN THE BUSKERS KWELEN ZULLEN (KUNNEN?) De Voorpost - 22-10-76 -9 - toegekend zijn in omstandig- den die aan de geleerde, aan de hrijvers en aan de kunstenaars lime mogelijkheden bieden tot ïrsoonlijk intiatief op et gebied in de voortzetting of de uitvoe- ng van hun studies, opzoekin- :n, werken of kunstuitingen. belangloos worden toegekend irwijze dat iedere staat van af- inkelijkheid van de genieter te- inover de schenker en elke kom- insatie ten voordele van deze atste uitgesloten is. - noch rechtstreeks, noch on- chtstreeks gefinancierd worden oor Belgishe of buitenlandse jverheids-, handels- of land- Hiwondernemingen die op een andere wijze voordeel kunnen ilen uit de beloonde of gesubsi- eerde werken, opzoekingen, itdies of kunstuitingen. ECHT OP ESTAANSMINIMUM ierover alle inlichtingen bij de ommissie van Openbare Onder and. Bij afwijzing kan beroep gediend worden bij de arbeids- chtbank. UBEROEP olgens artiekl 126 van het K.B. an 20-12-1963 betreffende ar- ïidsvoorziening en werkloos- :id kan een werkloze geen aan- iraak maken op werkloosheid- litkeringen wanneer hij gedu- tnde zijn werkloosheid voor ichzelf arbeid verricht die inge- chakeld is in het ekonomisch lilverkeer van goederenen dien ten en die niet beperkt is tot het ewone beheer van eigen bezit, rtikel 128 van hetzelfde K.B. egt dat de werkloze zijn aan- >raak op werkloosheidsuitkerin- en behoudt op voorwaarde dat: hij daarvan aangifte doet bij ijn aanvraag om uitkeringen. hij de arbeid niet verricht tus- cn 7 en 18 uur. tangezien de werkloze zich uit- taard tussen 7 en 18 uur met zijn rtistieke aktiviteit zal bezighou den. ou hij in principe van het echt op werkloosheidsuitkerin- :en moeten uitgesloten worden, let echter niet altijd mogelijk DAGBOEK 12 maart 1976 (B.S. 2.6.76) - Ministrieel besluit tot vaststelling van het model van het dagboek en van het ontvangstbewijsboekje te gebruiken door personen die een vrij beroep, een ambt of een post uitoefenen die geen belastings- plichtigen inzake belasting over de toegevoegde waarde zijn en voor wie geen specifieke beslui ten werden getroffen ter uitvoe ring van artikel 226 van Wetboek der inkomstenbelastingen. De hierbij bedoelde personen schaffen zich op hun kosten ont vangstbewijsboekjes aan bij een door de Administratie derdirekte belastingen aangenomen drukker PRUZEN EN BEURZEN 1977 WEDSTRIJD GODECHARLE 1977 Beurzen van 80.000 F ten voor dele van beeldhouwers, kunst schilders en architekten. Voorwaarden: op 1 januari 1977 de ouderdom van achtentwintig jaar niet bereitk hebben Tijdens een in 1977 in te richten wedstrijd aan de hand van stand beelden of schilderijen of bij voorstelling van een bouwkunstig ontwerp bewezen hebben «met een merkwaardige aanleg begaafd te zijn- en dat «men met reden mag hoepn dat ze een ruim sukses zullen behalen». Aanvraagformu lieren Kommissie voor studie- beurzenstichtingen van Brabant, Oud-Korenhuisplaats 30 te 1000 Brussel. RUBENSPRUZ VOOR TEKENKUNST Voor jonge, in België verblij vende kunstenaars die nog geen 25 jaar oud zijn op 31 december 1976. Volledig reglement kan aangevraagd worden aan Kunst- form 9241 Schelderode. SAN FRANCISCO De Californische School voor beroeps- en kunstonderwijs richt in samenwerking met het Mu- die beter iets anders zouden doen dan hun tijd verliezen. Hun na men schieten ons niet meteen te binnen. 't Is een man en een vrouw. De man schildert hoofden en mis schien nog andere dingen ook, maar dat merkten we niet. De vrouw maakt landschappen aan de lopende band (ze is modern). Haar kleuren zijn nog slechter dan die der Walen uit 't Apostelken. Volgende exposant. Belfortkel der. Viste is zijn naam; we kun nen hem grust rekenen tot de ware apostels, voor wie de kunst het leven is (en het leven een kunst). De man beschikt over een aantal aanvaardsbare technieken pro cédés schijnt hij gelukkig te ver achten die de idee op mer kwaardige wijze dient en kracht bijbrengt. Viste is een man die op uiterst gevoelige wijze het objekt benadert. Zo is bijvoorbeeld in zijn thee of koffie of om het even wat drinkende vrouw gans de po se, de houding, de kleding en zelfs het formaat van het doek vol ledig bijna uitsluitend afge stemd op het «voelen drinken»; men smaakt bijna wat de vrouw drinkt. Dit is slechts een aspekt van Vis- tes kunst. Op bijzonder treffende wijze durft hij ook zijn eigen ge- voelgswereld blootleggen. Eer lijk, onomwonden en zonder pre tentie. Er zijn ook een aantal werken (werkjes) die met andere bedoe lingen dan zuiver kreatief zijn .gemaakt: enkele stillevens en landschappen. Eveneens knap, zelfs ietwat sen sueel geschilderd. Hiermede wil Viste tegemoet komen aan een publiek dat van de rest weinig be grijpt. Voor elk wat wils. Ergens is de man verplicht dit te doen want in de hedendaagse (vroeger bestond het ook) kunstwereld is het zo dat de groten toegevingen moeten doen aan de zondags schilders, willen ze bij een ruimer publiek erkenning vinden. Het voorbeeld dat Viste in zijn betere werken geeft wordt veronacht zaamd, én door kollega's en door het niet begrijpende publiek. Erg dat de grote moet plooien voor deminder bekwame. Viste schijnt zich hiermede wel verzoend te hebben, want ergens bewees hij een virtuoos te zijn die naast kunst met grote «k» ook kitsch met grote «k» aankan. Tot dit laatste zijn zelfs het grootste del van onze belfort-gasten niet eens in staat. De grote verdienste van Viste ligt hem echter in het interpretatie- vermogen van de gevoelswereld; in de mogelijkheid om de toe schouwer mee te laten leven in de llenig beeldend kunstenaar zal zich wel eens probelmen hebben gemaakt in verband net aangifte van inkomsten voortkomend uit zyn kreatieve arbeid. Het Ministerie an Nationale Opvoeding en Kuituur liet ons in een omzendbrief een en ander weten ver wat mag en niet mag, wat moet en niet moet. Hiervan graag enkele hoofdpunten ;n behoeve van belanghebbenden. instliefhebbers kunnen weer hun hart ophalen. En hun gal uitspuwen, imenteel lopen er nog een paar tentoonstellingen die om hun verscheiden- id van karakter en kwaliteit de moeite waard zijn om te bezoeken. Al gauw opvallen dat van de vijf exposanten slechts één iets te vertellen heeft... Igalerij 't Apostelken zijn twee falen te gast: Jacques Stefanato p Charleroi en Henri Ramacle i Marcinelle. Stefanato is er Jfanisch raadsman van; Ramacle fchter en sekrctaris. It werk van bieden heeft in de jnd weinig om het lijf. Stefana- doeken zijn nogal voor de Jnd liggend, que thematiek, en Bgen) te zeggen wat reeds dui- d maal door anderen, eventu- I met andere woorden, is ge zegd geworden. Bovendien doen verschillende werken sterk den ken aan andere meesters: hier schemert Botticieli door, elders is het Delveaux die model gestaan heeft. Hij poogt ook abstrakt te werken. Qua realisatie zeer rudi mentair en onvergeeflijk met vuile kleuren... Remacle zoekt het in een vier kantstechniek. Niet zo slechts op zichzelf maar als men een aantal van de werken gezien heeft raakt men gauw verveeld door de steeds terugkerende vakjes. In voor gaande artikels spraken we reeds over de misverstanden die al te vaak voorkomen rond het begrip «sijl». Remacle is weer iemand die het «procédé» aan wendt om een «stijl» te suggereren. Tech nisch staat Remacle sterker in de schoenen dan zijn kollega. In de grote zaal van het Belfort nog maar eens twee exposanten kUZEN EN ÜBSIDIES jn vrijgesteld van inkomstenbe- sting onder volgende voorwaar- :n bij K.B. van 3 februari 1976: - uitzonderlijke verdiensten be nen of uitzonderlijke inspan- ngen mogelijk maken op het uk van het wetenschappelijk on- :rzoek, de kunsten of de lette- n. na te gaan of de betrokkene al dan niet aan de voorwaarden beant woord om aanspraak te kunnen maken op werkloosheidsuitkerin gen. Is het aktiviteit of liefhebbe rij? Heeft hij grote produktie? Hoeveel tentoonstellingen? Het betreft dus een feitenkwestie waarover de direkteur van het ge westelijk R.V.A.-bureau zijn oordeel en beslissing moet geven. Reeds een paar weken is de BRT aktief ten huize van Louis Paul Boon. Men trekt erop uit naar de plaatsen waar zijn boeken z(jn geschreven. Naar.de plaatsen die in zfjn boeken beschreven worden. Zijn echtgenote en vrienden, ojl. Bert Van Hooric, zijn aktief bij deze opnamen betrokken. Bij deze opnamen gaat het voornamelijk over het werk van Louis Paul Boon. Vanaf zijn jeugd. Toen hij nog aktief deelnam aan «De Vlam», een jeugdige beweging van «hippie's en provo's avant la letrre», zoals Bert Van Hoorick het uitdrukte. Een beweging (ongeveer 1930) die de bedoeling had een jeugdige reaktie te zijn tegen de toenmalige maatschappij. Ruime aandacht krijgen ook de oorlogsjaren, en zijn jongste boek «De eerste Anarchisten», handelend over de anarchisten te Aalst. Dit was zowat het uitgangspunt van de literaire dokumentaire over L.P.Boon. Men wilde ook peilen naar een stelling voor links binnen «de Vlam»- beweging. L.P.Boon werd immers beschouwd als een «teder anarchist»: nam hij afstand van de duidelijk links gerichte beweging waarin hij zich toch niet liet opsluiten? Een peiling dus naar de gekondi- tioneerdheid van «Boont». Andere vraag die men samen met Louis Paul Boon wil beantwoorden: wat bleef er over van het Daensisme. Alleszins dit: een zeker verwerpen en afstand nemen van het (kerke lijk) gezag dat toen heel wat schade had aangericht. Ook de sfeer van het pauperisme werd terug opgeroepen («De Marollen»). Belangrijk was hier ook de sfeer van zijn «Mijn kleine Oorlog». Kortom men wil zo goed mogelijk het werk van Louis Paul Boon met zijn sociale achtergronden weergeven. Er werd ons gezegd dat de opnamen in verband stonden met de binnenkort toe te kennen Nobelprijs voor Literatuur. Ten huize van L.P.Boon werd dit echter tegengesproken. Over Nobelprijs wordt hier niet ge sproken, zei ons mevrouw Boon. Louis zelf lag op dit moment ernstig ziek te bed. Het vele werk verplicht hem af en toe de nodige rust te nemen. Ook de BRT-opnamen vragen heel wat van zijn energie. Deze en volgende week zijn nog druk bezet. «De schripts waren reeds zodanig lang in elkaar gezet, dat we tenslotte toch moesten toe geven» zo zei ons mevrouw Boon. Voor L.P.Boon hopen we alles zins het beste: voor zijn gezond heid én voor zijn literaire erkenning op wereldniveau. WX. Louis Paul Boon naast schrijver ook kunstenaar (rv) seum voor Moderne Kunst van San Francisco de tweede interna tionale wedstrijd voor grafiek in. Alle vermen van grafische kunst zijn toegelaten. Inlichtingen en inschrijvingsformulieren: World Print Competitio, 77, 600 Stock ton Street, San Francisco - CA 94 USA A.D.G. Viste wil een nieuwe techniek in het licht stellen (el) e Nieuwe Stad», werk van Stephanato (el) evolutie van het scheppingsproces om aldus tot een volwaardig be grip van het definitieve resultaat, het kunstwerk, te kunnen komen. Iemand die zoiets kan bieden meent het ernsitg met de kunst en dit alleen is vandaag de dag meer dan een reden om onze aandacht te verdienen. André De Groeve Kunstschilder Viste btf een van z(jn werken (el) Jacques Stephanato uit Charleroi in 't Apostelke (el) Met rasse schreden vordert het folkseizoen in de behnatkroeg Parnassos. Na een super Roland, de sublieme Gerry Lockran en het niet minder interessante trio Willy Donnl is het de beurt aan het dubbel-program ma Hugo De Troyer The Buskers. Het voorprogramma eerst. Hugo De Troyer, 22-jarige Aalstenaar, kan best het stille water met diepe grond worden in de streek. Stil vooreerst omdat hij een paar jaar terug, toen hij de gitaar- mikrobe tot zich nam, zonder veel ruchtbaarheid te geven aan de 'koopjes' de gelukkige eige naar werd van zomaar drie prachtgitaren (waaronder liefst twee Martins). Stil ten tweede, omdat hij maanden lang in de schaduw van het hele muziekge- beuren in het Aalsterse, verwoed aan het oefenen ging. Resultaat van menig kontakt her en der en veel, veel luisteren naar zijn talrijke voorbeelden is een bewonderenswaardige gitaar- techniek en gevarieerd pro gramma diverse songs. Naast eigen kompsities brengt hij ook nummers van Dylan, Bert Jansch, Martin Carthy en an dere grootmoeders van de folk. Een try-out van zijn kunnen bezorgde hem een optreden in folkkroeg Parnassos. Voor hem wordt dit optreden hopelijk het begin van een lange travelling around the whole wide world. Tippen maar en luisteren ook natuurlijk! The Buskers zijn in het milieu lang geen onbekenden meer. Zij waren reeds in België in oktobét '73, 74, '76. Nu zijn ze bezig aan een afscheidstorunee daar ze onder een nieuwe naam (Tam Linn) samen met nog twee (ons onbekende) Ieren gaan rond toeren. Een vleugje story. The Buskers kwamen voor het eerst uit Ierland naar Schotland in 1972, waar zij op het Irvine Marymass folkfestival de prijs wonnen voor de beste life-act. Ze zijn dan maar gebleven en werden spoe dig een vaste waarde in de Schotse folkwereld en dit, met talrijke tournees in Engeland en hetzelfd jaar in Canada. Ze hebben reeds twee elpees uit: 'Lifte of a man' (rubber record) en een tweede die in Duitsland werd opgenomen op het label Munich schallplaten. De plaat is echter enkel daar verkrijgbaar. De Buskers brengen Ierse en Schotse traditionele muziek: reels, jigs, slip-jigs en een rijke kollektie liederen die borg staan voor de nodige ambience, het repertoire verraadt de gemeen schappelijke liefde voor muziek, mensen, drank en vrouwen (evenwel niet altijd in deze volgorde). Ten slotte, de line-up: Paul Furey: buttonakkor- deon ofte trekzak, tin whistle, lepels en zng. Paul stamt uit een zeer gekende Ierse muzikale familie, (men denke aan vader Ted Furey en ooms Finbar en Eddy Furey). broer George Furey speelt gitaar, mandoline en is de gelukkige eigenaard van een enorme liederenschat in z'n achterkoker. Davey Arthur: een van de beste tenor-banjospelers op de folksicn. Speelt ook nog handig gitaar, mandoline en helpt bij de vokale harmonieën. Zowaar de dubbelganger van Wiet van de Leest en wijlen Rum. Afspraak: 23 oktober 1976 om 20.00 uur in Parnassos, Steen weg op Ninove, 145, Dender leeuw. Er wordt vanuit Aalst voor gratis vervoer gezorgd. De bus vertrekt om 19 uur aan de Lange Zoutstraat 12, Aalst. Allen daarheen! RENE DE WITTE

De Voorpost | 1976 | | pagina 9