A B C E G H K L M 0 Q T GEKNIPT Aalsterse pioniersafdeling in uitbouw Aalsters verbond van jeugdateliers in wording TUSSEN HAAKJES /v ABC APARTHEID IN ZUIDELIJK AFRIKA PROGRAMMA TERLINDEN De Voorpost - 29-10-76 - 21 HEB STEEDS BIJ DE HAND VAN TELEFOONNUMMERS^ .EN ADRESSEN RCA tel. 052-21.22.72 Kunstgalerij. Tentoonstellingen - retrospectieven - open bare verkopingen - Antikwitaten - Dorpstraat 46. Gram bergen eeckman 053-70.02.93 De specialist in maatwerk De laagste pnjzen der matras sen. Schuimrubber, Latex, Staalveren, Super-Bultex Bergemeersenstraat 18, Aalst ar 053-21.25.56 Sport levert alle sportuitrustingen aan klubs. scholen en handelaars. Rechtstreeks aan fabrieksprijzen (enig in Bel gis) Schoolstraat 54. Aalst I lendermondse Rijschool 052-21.37.94 van het type A Praktisch en theoretisch onderricht door gespeöalizeerde personen. De Dendermondse Rijschool, Veldstraat 47, Sint-Gillis-Dendermonde, leert U sturen zoals het moet Alle inlichtingen uro-Home 052-21.62.71 esmeed 052-21.27.62 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en terrasafsluitin- gen, poorten enz M. De Backer, Kon Albertstraat 75, Dendermonde. lerman 052-21.38.16 Michem Tapison, nylontapijt, en andere vloerbekledingen in overgrote keus bij Herman Michem, Potiaulaan 16, St.- Gillis-Dendermonde Vraag vrijblijvend inlichtingen Po-Sport 052-21.17.59 Alles, maar dan ook alles van sportartikelen, alsook sport- kledij en camping. Statiestraat 21Lebbeke. Kroostrijke Gezinszegels. om, leen qerust 053-21.60.16 op handtekening Hypotheken, verzekerde geheimhou ding Inlichtingen bij Van den Berghe, Droeskouterstr. 12, Haalt ert. attoflex 052-21.11.77 de bedvering voor een goede nachtrust Verdeler voor de streek Meubelen E De Petter Kon Albertstraat 14,. Sint-Gillis-Dendermonde eubelen De Wolf 053-21.63.91 De grootste meubelzaak der streek Molendries 3, AALST vergordijnen 052-21.35.50 ploegstoffen (alleenverkoop voor het gewest) v gordijnen, gardisette, tergal enz Zonneblinden, Luxaflex, Louver- drape, vouwdeuren, modern fold, meten, afwerkerf en plaatsen N Guido Michem, Potiaulaan 11, Dendermonde. ubiiciteit 052-21.40.60 een groot woord, dat door Groep De Cuyper in een een voudig begrip wordt omgezet Raadpleeg haar specia listen uando 052-21.40.60 om de reeks moeilijke Latijnse woordjes volledig te maken: quis, quid, quo, quando. quomodo enz wie. wat, waar, wanneer en hoe? Het antwoord op die vragen in verband met uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuyper Couponnenhuis 053-21.27.77 Enig in Aalst en omstreken. Zelfbediening van alle stoffen (zelfs per m.) Moorselbaan 556 Aalst zoekt 052-21.21.20 gezelschapsspelen vxx groot en klein Een overgrote keus vindt U in de boek- en papierhandel P. Van Geertruyen-De Ridder, Dijkstraat 5. Dendermonde Ook alle planafdrukken |an weekbladen tot visitekaartjes 052-21.40.60 is even keurig en verzorgd In Groep De Cuyper gaat het er met om of het over een ultrasnelle rotatiepers dan wel bver een oerpreöeze Heidelberg loopt. Kwaliteit pnmeert y n 052-21.40.60 een toverformule? Neen een vergelijking Uw inbreng en onze vaklui geven samen een fijn resultaat aan uw rekla- meproblemen Bel even naar Groep De Cuyper vonne en Jozef 053-70.33.95 rijden met een bromfiets van Hofman, Gentsestraat 4-6, Aalst Alle herstellingen, 1 jaar waarborg gratis onder houd. Prijzen vanaf 4 900 F tot 150 000 F Alle modellen uit voorraad leverbaar INFORMATIE WEEKEND: Dit weekend (vrijdag 29 oktober en zaterdag 30 oktober) gaat in jeugdhuis Dido een infonnatieweekend door over apartheid in Zuidelijk Afrika. Het ligt in de bedoeling van deze dagen tegemoet te komen aan de vraag van velen om een duidelijk beeld te brengen van het apartheidssysteem. WAT GEBEURT ER? Op vrijdag 29 oktober te 20 uur is er een info- en diskussieavond. De avond vangt aan met de voorstelling van de film «Het einde van de dialoog». Het betreft een zeer recente produk- tie. Hij werd gerealiseerd door vier Zuid-Afrikanen, die in het geheim hun dagelijkse ervarin gen op film konden vastleggen. Een autentiek dokument dat een duidelijk beeld weergeeft van de manier waarop de Zuid- afrikaanse bevolking de apart heid ervaart. Daarna wordt er een diskussie ingezet met mede werking van de Gentse groep «vrede». Op zaterdag 30 oktober vanaf 20 uur kan kennis gemaakt worden met verscheidene «alternatieve spelen». Het MNO-spel, het werelvoedselspel, enz. om de meest gekende te noemen. Ze hebben stuk voor stuk dit gemeen dat ze via het spel de mechanismen, de strukturen van de onderontwikkeling en de onderdrukking duidelijk maken. Doorlopend wordt een informatiestand opgesteld over de apartheid in Zuid-Afrika. De inrichters drukken de wens uit dat hierdoor ook de link misschien kan gelegd worden naar dergelijke diskriminatie- situaties in onze eigen omgeving. Wij herinneren eraan dat jeugd- klub Dido tijdens de voorbije vakantiemaanden reeds een in- foweekend aangaande «studie keuze» inrichtte. Ook toen lag het in de bedoeling eerlijk en objektief informatie te verschaf fen over «hangende problemen» bij jongeren. Moge dit initiatief, dat als een voorbeeld voor andere klubs mag gesteld wor den, in een minder woelige sfeer plaatsvinden als de Zuid - Afrika- meetings in en rond onze Vlaamse universiteiten waar zulke danige linksprechts- polarisatie bestaat dat een open en objektief gesprek nit meer mogelijk is... Allen naar Dido! (Oude Heirbaan, Erpe). P.D. Tot voor enige jaren waren «pioniers» vrijwel onbekend in het Aalsterse jeugdbewegingsleven. Skouts, Chiro, KSA, VNJ, dat bestond wel. In het zuilensysteem waarin het jeugdwerk toch zit bleek een leemte te bestaan. Enige tijd terug werd dan ook de Aalsterse Pioniersgroep boven de doopvont gehouden. Er verscheen toen in «De Voorpost» een uitgebreide reportage. Hoe draaien de Pioniers nu echter? EEN EIGEN LOKAAL Sinds het begin van dit schooljaar beschikt men overeen eigen huis, Nieuw- beekstraat 37. Dit is inder daad een must om een ei gen werking op het getouw te zetten. Elke groep heeft nu zijn eigen lokaal, kan het inrichten zoals het zelf wil, kan er gezellig werken en spelen. Uniek is dat vele sympathisanten en vrien den van de Pioniers maan delijks een gedeelte van de huishuur betalen. DE WERKING Momenteel zijn de leden onderverdeeld in een drietal groepende jong-pioniers, de middengroep-pioniers en de stagiairs. Deze laatste groep van 14-15 jarigen krij gen de gelegenheid kontakt met de jongere leeftijden te onderhouden en geleidelijk aan zelf verantwoordelijk heid op te nemen door om beurt ingeschakeld te wor den in de begeleiding van de middengroep. Daarnaast hebben ze echter ook eigen aktiviteiten. Kortgeleden werd een «kon- gres» gehouden dat de be doeling inhield een klare kijk te krijgen op de konkre- te noden en verwachtingen van de kinderen/jongeren en vandaaruit een werking op te bouwen. Vragen wer den behandeld als: Wat wordt voor de jeugd zoals gedaan? Hebben zij gele genheid om zich te ontwik kelen? Kan voor hen niet veel meer gedaan worden met weinig middelen? Krij gen zij waar zij in feite recht op hebben? Niet veel kinde ren krijgen de gelegenheid om naar de pioniers te ko men: hoe verhelpen? Hoe hen iets bijbrengen in de werking? Hoe maken dat meer kinderen met ons ken nis maken? Een beknopte kijk op wat zoal gedaan wordt: bij de jong-pioniers werden op 23 oktober kleine plezante In De Voorpost van 15 oktober hadden wij een gesprek met Fred Verhaege i.v.m. N.D.S.-kursussen voor jeugdverant- woordelijke. in die bijdrage stonden ook enkele meningen en voorstellen vervat van Fred Verhaeghe om het Aalsters jeugdwerk van de grond te krijgen. Eén van die voorstellen was een verbond van Aalsterse jeugdateliers: geen fusie maar een konstante hulp aan mekaar en samenwerking bij sommige gelegenheden (karnaval, kerstfeest...). Wat toen nog een vage droom was blijkt nu kans op slagen te hebben! Op dit artikel is nogal wat reaktie gekomen van verscheidene zijden. Vele mensen vonden dat dit voorstel te doen was. Fred zelf nam het initiatief in handen en nam kontakt op met de diverse jeugdateliers om tot een oprich ting van dit verbond te komen. SITUATIESCHETS In Aalst bestaan momenteel een vijftal jeugdateliers (als we er de Pioniers bijreke- nen, die evenzeer als jeugd beweging kunnen geklas seerd worden): Team. Klak- son, Joepie-Tipie, Tanu en Pioniers. Elk van deze ate liers kent een eigen werking waarbij weinig of geen sa menwerking bestaat. Uit wisseling van ideeën, per sonen (bv. iemand die goed is in die bepaalde techniek kan die evenzeer in een an der atelier eens gaan aanle ren). materiaal, samenwer king voor bepaalde grotere hi i.vieven ?i|n zo goed als -nliff. .-.nnde. Toch doet de f.'Od hieraan zich steeds meer aanvoelen. Samen werking zou immers niet betekenen dat je je eigen gelaat moet doen verdwij nen. EERSTE VERKENNING Zoals vermeld nam Fred Verhaeghe kontakt op met de diverge jeugdateliers. In Team. Tanu en Klakson wa ren de reakties op zijn voor stel tot samenwerking in een nog nader te bepalen vorm bijzonder positief zon der meer. In Joepie-Tipie rwijfelde men nog hoewel volgens Fred ook daar een positief-antwoord mag ver- wachi worden. Bij de Pio niers moet nog gegaan wor den. Nog deze maand waar schijnlijk zou een eerste vergadering gehouden wor den met afgevaardigden van elk atelier. Die zou door gaan bij Fred zelf thuis en daarna zou er wellicht een beurtrol opgesteld worden voor verdere bijeenkom- s.en Fred wilde zo weinig mogelijk eigen bedoelingen poneren omdat alles moet groeien vanuit de groep en niet vanuit één persoon. Toch durfde hij hopen dat bij sommige gelegenheden (karnaval, kerstmis, pasen, Sim-Maarten. grote sport- namiddag in park,het tot samenwerking zonder meer zou komen. Ook dat de jeugdateliers meer van el kaar zouden afweten dan voorheen het geval was. «Samen sterk» zou ook een leuze worden naar buiten- ui;. Niet dat het tot een blokvorming of zo zou ko men. wel dat ze minder vlug «de baard zouden afgedaan worden» en op- hun eigen me: weinige middelen zou den moeten blijven voort- boeren. Als dit initiatief van de grond komt. en waarom zou dat niet dan betekent dit een stap vooruit voor jeugd- filmpjes afgedraaid. Ook niet pioniers konden ko men. Volgende zaterdag 30 oktober komt er een natuur- tocht waar materiaal verza meld wordt om daarna krea- tief te werken, te versieren, allerlei dingen te maken... Bij de middengroep zijn er sterk variërende aktiviteiten waar nu nog erg gezocht wordt wat die pioniers het meest boeit. Hun verwach tingen staan centraal. Bij de stagiairs zijn er akti viteiten zoals: bezoek to neel «Harlekijn, noch knecht, noch meester», deelname van de oudsten aan de kommissies van het kongres waar de toestand van het kind in onze maat schappij onderzocht wordt, alsook de uitbreiding van de pioniersbeweging. Een weekend wordt ook in heet vooruitzicht gesteld. Ook verantwoordelijken van de jongere leeftijdsgroepen komen naar deze aktivitei ten. Wie interesse heeft voor werking en aktiviteiten van deze jeugdbeweging kan te recht in het Vlammeken (naam van het Pioniers huis), Nieuwbeekstraat 37, Aalst. Alvast zaterdagna middag is daar volk zodat je niet voor gesloten deuren zult staan! SINT MAARTEN KOMT OP BEZOEK Jeugdcentrum 't Satellietje meldt ons dat op donderdag 11 en zaterdag 13 november Sint-Maarten op bezoek gaat bij de kinderen van de parochie Sint-An'onius die jonger zijn dan zes jaar. Er bestaan aanvraagformulieren die door de ouders kunnen bekomen worden in het jeugdcentrum 't Satellietje, Kapucienenlaan 95, Aalst. Nog Sint-Maartennieuws: op zaterdag 13 november 1976 gaat in het instuiflokaal een Sint-Maartenfeest door. 't Zijn daar grote Heiligenvereerders in 't Satellietje precies! (ere aan wie ere toekomt: ook in de Sint-Jorisklub gaat een Sint-Maartenfeest door op 11 november en waarschijnlijk zijn er nog wel enkele andere klubs die met een originele Sint-Maartenthe-dansant gaan uitpakken. Allemaal voor de goede heilige man...) DAT UNIEKE VAN 't SATELLIETJE Zonder een waardeoordeel uit te spreken is 't Satellietje toch de enige jeugdklub voor jongeren vanaf 12 jaar in de streek. Dat hierbij vaak problemen rijzen (i.v.m. lokalen, permanente werking, leeftijdsverschillen) is niet noodzakelijk onover brugbaar en kan zelfs positief ervaren en opgevangen worden. In elk geval weten plustwaalvers die niet bij een jeugdbeweging of -atelier zijn hier een onderkomen. We vermelden nog eens de (gewijzigde) openingsuren en aktiviteiten. Vrijdag 19-22 uur voor 16-20 jarigen. Zaterdag van 14 tot 17 uur en zondag van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur voor 12-16 jarigen. Hobbyklubs: Krea, pitriet, postzegelverzamelen, sterrekun- de, debat, muziek. Sport: pingpong, voetbal, basketbal, volleybal, rolschaatsen en zwemmen. Informatie op hogervermeld adres. DE EXTATISCHE MENS Gewoonlijk komen in deze Geknipten geen boekbesprekin gen. We blijven doorgaans immers bij onze leest. Hier maken we echter een uitzondering. Het betreft een maatschappij- en menskritische reeks van, prof. Steven De Batselier die in tegenstelling tot andere wetenschappelijke werken, enorm veel gelezen wordt, vooral onder jonge mensen. We stelden dit onlangs zelf vast in een boekhandel te Aalst en één in Gent. Op een bevattelijke en toch deskundige wijze wordt op een niet-pamflettaire wijze nagegaan wat precies in onze maatschappij verkeerd gaat, verbanden worden gelegd en oorzaken blootgelegd. In het eerste boek, Impasse, ging het over de mens als dusdanig (sado-masochisme als basis van het liefdeleven, meester-slaaf-relatie in arbeidsleven, relaties i.p.v. vrienden, morele verontwaardiging als basis van waardeleven,...). In een tweede werd naar de maatschappe lijke kontekst gekeken (De Zachte Moordenaars) als verklaring voor de Impasse. Enkele weken geleden kwam dan het derde werk, «De Extatische mens» van de pers. Het is het antwoord op de impasse, het grote alternatief, de uitweg: de mens terug op maat van het mens-zijn. Een aanrader voor wie de vorige gelezen heeft, voor wie als jonge mens nog niet volledig gedesillusioneerd is, heimelijk zoekt naar een betere wereld en toch met zijn beide voeten op de grond wil blijven. De Nederlandse Boekhandel Antwerpen/Amsterdam, 295F. N.D.S.-KURSUSSEN VOOR JEUGD VERANTWOORDE- LUKEIN AALST Momenteel zijn reeds een vijfentwintigtal personen ingeschreven voor de kursussen tot jeugdverantwoordelijke, ingericht door de Nationale Dienst voor Speelpleinen (pluralistische organisatie) in het Koninklijk Atheneum te Aalst. Er worden er zeker méér verwacht. Heb je nog geen wakantiejob? Leer dan werken met kinderen! Op zeven zaterdagen van 30/10 tot 23/4 krijg je een praktische en vormende opleiding in sport en spel, manuele kreatieve technieken, volksdansen, dramatische expressie, muzikale expressie, natuurexpo. en E.H.B.O. Bedoeld voor hen die in jeugdateliers, -bewegingen of kindervakanties met kinderen willen werken als monitor. Men mag deelnemen vanaf 16 jaar. In de prijs van 1000F. zijn de middagmalen inbegrepen! De dagen duren van halfnegen tot zeventien uur dertig. Informatie: Fred Verhaeghe, Ververijstraat 13, Aalst. Tel.: 053/70.21.46 Voor kinderen 30/10: Pioniers, Nieuwbeekstraat 87, Aalst: zoeken naar natuurmateriaal en er vanalles mee maken en versieren. 14-17 uur. 31/10: film «De woeste planeet» in Marcellionclub om 13.45 uur. Film PAN, 31 10Misteries van het organisme(W. Reich). 20.30 uur in CSV, Wellekensstr. 45. KREJA: 31/10: City Lights (met Chariot). 20 uur. Dansen Ypsilon: TD voor de voetbalklub30/10 Ypsilon: volksdansen: 31/10 Muziek C.S.V.Fopo-podium om 20.30 op 30/10 Nog 30/10: appelfeeverkiezing in Terlinden 1-2 nov.plant-een-boom-aktie in tuin Ijaco Op vrijdag 29 oktober gaat een open klubvergadering door, waar iedereen de gelegenheid krijgt voor zijn mening uit te komen, voorstellen te doen of gewoon maar naar de anderen te luisteren. Op zaterdag 30 oktober komt de reeds klassiek geworden «appelfeeverkiezing», waarbij aan de hand van allerlei «ludieke» proeven worden uitgemaakt wie de waardigste «appelexponente» van Terlinden is. Notabene: er wordt op twaalf november een optre den gepland van de Occasional Jazzband, die reeds een wild-entoesiaste benefietavond in jeugdhuis Ter linden verzorgden: geen bekende namen, maar met Dixie en New Orleans is de «ambiaans» verzekerd. werk in Aalst! Temeer daar in een later stadium kontak en zonden gelegd worden niet de fusionerende rand gemeenten en de jeugdbe wegingen als die interesse zruden hebben. PD.

De Voorpost | 1976 | | pagina 21