k ALLE PARTIJEN IN LEEDSE BESTUURSKOALITIE EEN ONGEBONDEN PERSOON OVER DE GROTE PARTIJEN POLITIEK TUSSEN POT EN PINT >C ■F ïE WERELDWINKEL ORGANISEERT SPEELGOEDAKTIE KAV IN FEEST 8.- 29-10-76 - De Voorpost Verv olg van blz. 1 Om 2 uur 's nachts werd er een akkoord bereikt en om 3.30 uur werd het akkoord bekrachtigd door de 13 bovenstaande gekoze nen. Het belangrijkste van dit ak koord, namelijk de verdeling der ambten, ziet er uit als volgt: de eerste twee jaar Gravez burge meester en Grepdon schepen, de volgende vier jaar Grepdon bur gemeester en Gravez schepen; de verdere verdeling van de schepe nambten: Cyriel Noël, Maurice Minnebo, de eerste vier jaren Ro ger De Paepe en de volgende twee jaren Rasschaert, en voor de laat ste schepenambt: hei eerste jaar Achille Roelandt en de volgende vijf jaar Jules Hendrickx. Het voorzitterschap van de CMW wordt voor telkens twee jaar waargenomen door mevrouw Van Keymeulen-Siau. Pierre Everaert en Robert Van der Gucht. Er zullen dus heel wat wisselingen van ambten gebeuren en daar wordt nogal eens bezwarend te gen opgekeken, in de zin van zal dat wel zo gebeuren? Er werd ons in dit verband wel medegedeeld dat alle ontslagen getekend liggen en enkel ten gepasten tijde moeten ingestuurd worden. De aanvraag voor het burgemeesterschap werd maandag 25 oktober om 10 uur bij de provinciegouverneur afgege ven door de heren Minnebo en Gravez, zo werd ons medege deeld. Dit akkoord werd vrijdagmorgen 22 oktober vrij vroeg verspreid, onder andere door middel van af fiche op het gemeentehuis waarop te lezen stond «Burgemeester Gravez dankt U»Dit was natuur lijk het sein voor heel wat verga deringen en onderhandelingen, waarbij de CVP uiteraard de in itiatiefnemer was. Alle middelen zijn goed Uiteraard werd er gepoogd om burgemeester Grepdon te bepra ten en om hem zijn genomen be slissing te doen herroepen en dus bijgevolg zijn geplaatste handte kening te verbreken. Wat hij en kele dagen voordien hoegenaamd niet kon krijgen, namelijk de bur gemeesterssjerp, zou hem nu zelfs door de CVP voor twaalf jaar aan geboden geweest zijn. Er werden uiteraard heel wat drukkingsmid- delen gebruikt om hem op zijn beslissing te doen terug komen, in sommige gevallen werd er zelfs van chantage gesproken. Doch niet alleen burgemeester Grepdon werd door de CVP bewerkt, ook met heel wat andere personen werden kontakten gelegd of ge zocht. Zo werd vrijdagavond de heer Minnebo gekontakteerd door de heer Frans Roelandt, en werd er n^ar de eisen van de BSP ge vraagd om een bestuursakkoord met de CVP te ondertekenen. Er werd zelfs verteld dat de heer Minnebo voor drie jaar het bur gemeestersambt aangeboden ge kregen zou hebben, doch dit is volgens zijn eigen zeggen hele maal niet waar. Vrijdagnamiddag werden er eveneens kontakten ge zocht met de heer Hendrickx, als we dat kontakten zoeken mogen noemen. Er werd meer bepaald een echte achtervolgingsrazzia op touw gezet om de heer Hendrickx te kunnen «vangen» nadat hij een paar keer door de mazen van het Onze fotograaf Eddy Lamin zette reeds lang zijn toestel op scherp, volgde de politiekers op de voet en kon maandag iets voor 22 uur de heren Grepdon, Gravez, De Paepe en Rasschaert na het beklinken van hun akkoord op de gevoelige plaat zetten, (el) net geglipt zou zijn. Toen hij vrijdagavond dan toch in de valstrik gelopen is, werd hem door de heer De Cuyper zes jaar schepenambt aangeboden en een bom geld. Ook hij is op dat ogen blik niet gezwicht. Er zijn nog heel wat andere kontakten ge weest en we kunnen ons best voorstellen dat het soms wel eens moeilijk zal geweest zijn, want men krijgt niet zomaar elke dag de kans om op enkele ogenblikken tijds miljonair te worden. Onget wijfeld zullen er nog heel wat do- GEBEURTENISSEN TE LEDE Deze niet-gebonden persoon waar wij meespraken Is de heer Van Keymeulen, wonende in de Bosstraat te Lede. Zijn vrouw staat wel sinds jaren in de politiek te Lede, ze is op dit ogenblik trouwens schepen, maar hij persoonlijk steunt zijn vrouw hoegenaamd niet in haar politieke bezigheden, daar spreken zij praktisch nooit over. De aanleiding tot dit gesprek was wel het interview dat we hadden met burgemeester Grepdon, gepubliceerd in het nummer van 8 oktober. PARTIJPOLITIEK DOOR DIK EN DUN De heer Van Keymeulen zegt: «Ik was buitengewoon getroffen door dat interview met burge meester Grepdon. Deze man heeft enkele vreemde verkla ringen afgelegd voor iemand die aan een partij gebonden is, soms gaat hij regelrecht in tegen het opzet van de grote partijen». Wij laten de heer Van Keymeulen nu aan het woord over ons onderwerp van gesprek. Naast de samenvoeging van gemeenten volgens partijpoli tieke normen en berekeningen is de afschaffing van de mogelijk heid om bont te stemmen (panacheren) de zoveelste greep van de grote partijen op het onafhankelijk en pluralistisch denken van de enkeling. Denken en kiezen (stemplicht, geen stemrecht) moet voortaan recht lijnig gebeuren. Het is een teruggrijpen naar verouderde zogenaamde demokratische stelsels van twee partijen om dan uiteindelijk te belanden in de dikatatuur van één partij, zij weze links of rechts. In het tijdperk van de komputer roept men het voorwendsel in dat bont stemmen de optelling te ingewikkeld maakt: televisie en radio kunnen geen minuut langer wachten op de uitslagen van Groot-Ottergem of van FDF Brussel. Daarom mag er een Groot-Brussel (Gross Brussel). Daarom ook wordt l/10de, 1 /25ste, 1/50ste stem in de optelling gelijk gesteld met een volle stem. In naam van de doeltreffendheid en het partij belang mag de kiezer wiens hart sociaal en vlaams voelt, wiens geest vrij denkt, maar wiens spaarzin nog niet dood is, niet langer zijn stem verdelen tussen twee of drie partijen die hem het meest aanspreken? Waarom mag een radikaal socialist niet langer op zijn partij en op een kommunist stemmen om zijn eigen partij een vingerwijzing te geven? Of mag een vlaamse CVP-er. liberaal of socialist niet een deel van zijn stem uitbren gen op de VU? Of waarom mag een CVP of BSP man niet tevens op de partij stemmen met wie hij wenst dat zijn eigen partij een regering zou vormen, zoals dat na de verkiezingen meestal gebeurt zonder inspraak van al de kiezers, onder druk van de geheime machten achter de schermen. GEMEENTEN IN PARTUGELID Wat voorafgaat geldt ook veel meer voor de gemeenteverkie zingen. Door schaalvergroting wil men de verouderde struk- turcn aanpassen en ook de kleinste oasissen van (betrekke lijk) rustig welzijn inschakelen in de geneugten van de kon- sumptiemaatschappij of ver kwistingsmaatschappij, die in feite een parasitaire maatschap pij is, met haar nare gevolgen. Dat zijn de twijfelachtige voor delen die moeten dienen om ook de gemeenten onder enge partij politieke kontrole te brengen. Iedereen in het partijgelid, de mandatarissen in loondienst van partij en of syndikaten, ziekten en andere verzekeringen (De Boerenbond bijvoorbeeld). En dan voorwaarts march! Geen kleine familieveten meer in onze dorpen, geen gemoedelijke strijd meer in het dorpscafé na de hoogmis tussen katholieken en liberalen, volksuniemensen en socialisten, maar rechtlijnig, diktatoriaal partijpolitiek van uit Brussel gedikteerd. en ieder een in zijn partijlokaal. Van het soms goedaardig of verplicht despotisme naar het partijdes- potisme. Of zoals Van Eynde, de rechtlijnige untertan het een duidelijk maakte aan een paar jonge socialisten die het aan durfden een links blad uit te geven: «Mannekes jullie weten zeker niet wie de plaatskes uitdeelt». Of zoals Kardinaal Van Roey zei tegen Maria Rosseels: «Meisje, je zou beter de klassieken eens lezen». Hij bedoelde natuurlijk de Kerk vaders, en niet Ovidius, Boccac cio of Luther. Alles Andere: Verboten! Daarom werden wij niet weinig aangenaam verrast, nog vóór de verkiezingen in dit blad een interview te lezen van een gingen ondernomen worden. Ook wordt er soms beweerd dat de handtekening van de burgemees ter Grepdon niet zal aanvaard worden door de minister van Bin nenlandse Zaken, omdat hij zijn partij verlaten heeft. Dit berust op een misverstand. Er is ooit wel eens een wetsvoorstel van minis ter Van der Poorten in die zin ge weest, doch dit voorstel is nooit gestemd geworden in de regering. Officiële receptie De bestuursovereenkomst werd dan officieel bekend gemaakt door middel van een receptie op maandagavond 25 oktober in café «Het Brouwershuis». In zijn toe spraak wees de heer Maes erop dat burgemeester Grepdon niet is overgekomen naar de andere twee lijsten, maar dat wel de andere lijsten zijn overgelopen naar bur gemeester Grepdon. Hij verze kerde burgemeester Grepdon dat volledig gesteund zal worden door alle leden van de bestuurso vereenkomst. Ook burgemeester Grepdon nam het woord en ves tigde er de aandacht op dat hij ondanks alles een kristen demo- kraat blijft. Tevens voegde hij er aan toe dat er in Lede iets unieks werd bereikt, en dat dit is dat alle partijen die aan de verkiezingen deelgenomen hebben hun verte genwoordiger hebben in de be- stuurskoalitie. Tevens is iedere gemeente, zelfs tot het nieuw aangehechte gehucht Paepegem, in het schepenkollege vertegen woordigd. Zou dit nu het einde zijn van een lang vervolgverhaal? MON D.G. Het scheen dat de raadszaal van het gemeente huis in beslag zou genomen worden door de administratieve diensten van onze nieuwe groot-gemeente Lede. Dus zou Lede geen raadszaal meer hebben en vliegen onze 25 en- toesiastelingen met hun klikken, hun klakken en hun zetel op het dorpsplein. Zouden zij dan mis schien de zaken afhaspelen tussen pot en pint? Wij weten het niet, maar als jij het wenst te weten, kun je het misschien vragen aan Fons, niet de toekomstige burgemeester op halt-lange termijn, maar aan Fons die met de duif reis(t). «Omdat 13 belangrijk is» zou ook in Lede een goeie slogan kunnen zijn of geweest zijn. 13 was vroeger het geheel, 13 is nu het deel dat de balans doet overslaan. 13 zou ook kunnen dan seres spelen van de ene schaal naar de andere. Die bewuste 13 dus die van 25 maten 13 gewich ten maakt. 13 zal in menig hoofd een spookbeeld zijn, geweest zijn of blijven. Voor de enen zal 13 een geluksgetal geworden zijn, voor de anderen zal 13 een ongeluksgetal gewroden zijn. Doch hou moed, over 13 jaar kan alles anders worden. Wij hebben gezien en gelezen dat «IKKE» terug door zijn «sleutelgat» loert in het plaatselijk re- klameblad.IKKE» was geruime tijd verdwenen en uit de belangstelling geraakt, maar goede zaken kwijnen niet en onkruid in sleutelgaten verdwijnt niet. Dus «IKKE» is terug, met goede voornemens en al, zoals het trouwens hoort. Intussen hebben wijIKKE» op een eerste grove leugen betrapt. Niet dat wij daar in het vervolg onze aandacht zullen op richten om dergelijke zaken te ontdekken, maar intussen heeft «IK KE» de ganse bevolking van Groot-Lede ver keerd ingelicht. «IKKE» zou toch moeten weten dat men om burgemeester te worden 13 handte keningen nodig heeft en niet slechts 11. Speel maar eens bovenstaand «Spelletje 13». Van wie zal «IKKE» nu op zijn vingers getikt worden? in «IKKE» is nochtans al oud en wijs genoeg en jj™ heeft het nog gedaan om te weten hoe het moet, wij moeten «IKKE» dus geen goede raad geven, want wij zijn nog «een jonge medewerker». MON D.G. anc rpe ekij oor r z< an En d asi eei it B u ii eef oor an linn !de en sn egc olk m iezi aet ent lijnti kandidaat op de CVP-lijst die in tegenstelling met de kanaliteiten ons voorgelegd door de 75 andere kandidaten van Groot- Lede, van zijn hart geen moordkuil maakte. Ik bedoel de heer Grepdon van Wanzele, van jongsaf bediende van een CVP- gebonden sociale organisatie en sterk betrokken bij een kantoor van verzekeringen, spaarkas en andere financiële verrichtingen. Dus geen armoezaaier, maar een man die onafhankelijk genoeg is en bovendien genoeg karakter heeft om het te gewagen de diktatuur van de grote partijen, ook zijn eigen CVP. aan de kaak te stellen en niet mis te verstaan bewoordingen. En om na de verkiezingen zijn vrijheid terug te nemen en een overeenkomst te sluiten met de groep Gravez en de BBSP. nadat de CVP haar kiesbeloften niet nakwam. En voor wie moest de CVP-bedien- de wijken, voor de tweede kandidaat, een rijk geworden aannemer? Of voor een man die lang getwijfeld heeft welke kant hij zou kiezen. Een man die op korte tijd fortuin maakte in Belgisch-Kongo door de be schaving te brengen aan de negers, een man die ooit eens mocht optreden in het BRT- televisiecirkus en enige van zijn talloze avonturen en heldenda den vertellen. Kortom, een politikus naar maat van de grote partijen. Tot zover het gesprek met de heer Van Keymeulen. MON DEGENDT Ter gelegenheid van het komende St.-Maartenfeest organi seert de plaatselijke Oxfam-wereldwinkel een aktie die qe- richt is op een minder kommerciële aanpak van het speel goed bezorgen aan onze lieve kindertjes. De ganse aktie wordt kenbaar gemaakt en toegelicht aan de Leedse bevol king via een vrij uitgebreide info-brochure die de verschil lende facetten van de aktie belicht. Deze aktie bevat drie grote delen: namelijk tips voor het zelf maken van speelgoed, een speelgoed ruilbeurs en iets over kinderboeken. Wij pik ken enkele zaken uit de brochure. De plaatselijke afdeling van de Kristelijke Arbeidersvrou wen heeft zondag haar jaarfeest gevierd. Er viel zeer grote belangstelling te noteren voor het feest van deze bloeiende vereniging, zoals dit trouwens voor al haar aktiviteiten het geval is. HET FEEST Dit jaarfeest werd zondag namiddag ingezet met en eucharistieviering voor alle leden van de KAV. Na deze Hielige Mis vond er een kof fietafel plaats in de zaal Volkskring. In dezelfde zaal kregen we dan 's avonds, als besluit van een geslaag de dag, een optreden van de Bob Boonsingers. Deze mensen hebben een zeer mooie vertoning ten beste gegeven, iets wat door de vele aanwezigen ten zeerst geprezen werd Deze avond stond onder auspiciën van het Ministerie van Nationale Opvoeding en Nederlandse Kuituur en het Bestuurs van Volksontwikkeling en Openbare Lektuurvoorzie- ning. HET PROGRAMMA Er hebben dit seizoen reeds heel wat aktiviteiten plaats gegrepen, waaronder een filmvoorstelling over kan ker. Ook zijn er bepaalde aktiviteiten aan gang zoals de zwemlessen Het gevolg van het gevarieerde pro gramma van de KAV voor dit seizoen ziet er zowat als volgt uitZaterdag 6 no vember St.-Maartenfeest, dinsdag 9 november bezoek aan Bauknecht, verder in november een namiddag en avond over kreatief hand werk, op zondag 5 decem ber een bezinningsnamid- dag, dinsdag 14 december in de namiddag en avond een bakdemonstratie voor de komende feestdagen in januari een naaikursus voor kinderkledij, SELF-MADE SPEELGOED Goed speelgoed hoeft hele maal niet duur te zijn, duur speelgoed wil niet steeds zeg gen dat het goed speelgoed is. Waarom trouwens zelf niet eens proberen speelgoed te maken? Het is echt niet zo moeilijk en het is voor de ou ders een aangename bezig heid. Er is heel wat wegwerp- materiaal, dat echt bruikbaar is om zelf wat ineen te knutselen. Dit wegwerpmateriaal is hele maal niet waardeloos, kinde ren kunnen er zelf heel kreatief mee bezig zijn. Wij sommen hier enkele van de konkrete tips op die in de brochure wor den gegeven: kinderen spelen graag met oude kleren (zich verkleden); grote kartonnen dozen laten beplakken, ze bouwen er huizen en kastelen mee; wastrommels kunnen dienen ais kleine stoeltjes voor het poppenhuis, vuilbakjes, een leegstaand duivenhok, een lege ruimte door de kinde ren als speelhuis laten inrich ten; lege blikken verzamelen (rammelaars maken, potten werpen zoals op de kermis), stelten maken, in plaats van een sprookjesboek zo maar te geven, er zelf elke avond een verhaaltje uit vertellen, zelf puzzels maken (prenten op kartonnen plakken en daarna in stukken knippen); oude voorwerpen kunnen heel ple zant speelgoed zijn (oude wekker, radio, trekijzerzelf een tent maken (stokken en een deken erover), wolrestjes, stukjes stof, houtrestjes, hou ten blokjes,zijn dikwijls ple zant om iets mee te maken, met houten wasspelden of af gebrande lucifers, andere za ken maken, bv. een kasteel, zelf een poppenkast maken, poppen uit papierdeeg ze zelf beschilderen en er kleedjes voor maken, een lapje grond in de hof door de kinderen zelf laten bewerken; resten van behangpapier om op de ach terkant op te tekenen; kinderen beschilderen zich graag.. KINDERBOEKEN De meeste kinderboeken die wij kennen en die wij in onze jeugdjaren voorgeschoteld kregen, behandelen zeer mooie verhaaltjes over kabouters, feeën en tovenaars, met daartussen enkele minder prettige belevenissen met hek sen of reuzen. Dus allemaal onechte verhalen met figuren die niet bestaan. Waarom onze kinderen toch altijd in zo'n mooie droomwereld stoppen, waarom hen niet konfronteren met het echte leven, met ware verhaaltjes? Sinds enige tijd zijn er wel enkele veranderin gen gekomen en worden nu ook kinderboeken van dat laatst genoemde genre op de markt gebracht. Van derdelijke kinderboeken heeft de we reldwinkel zich ook een voor raad aangeschaft naar aanlei ding van het St.-Maartenfeest. Deze kinderboeken kunnen worden ingekeken in de we reldwinkel (Julius de Geyter- straat 14) ofwel op de tentoon stelling van dergelijke boeken en die wordt ingericht door de wereldwinkel in de lokalen van de bibliotheek (Oud rijks wachtgebouw, op volgende dagen: woensdag 27 oktober (van 16.30 tot 18.30) zater dag 30 oktober (van 16 tot 18 uur) en op zondag 31 oktober (van 10 tot 12). SPEELGOEDRUILBEURS Op zaterdag 30 oktober van 14 tot 18 uur gaat dan het derde luik van de aktie door en dat is dan de speelgoedruilbeurs (eveneens in het oude rijks wachtgebouw). In heel wat ge zinnen hebben de kinderen een ruime keuze van speel goed. Heel wat speelgoed ligt ergens op zolder weggeborgen of zelfs in de weg, want er wordt niet meer mee gespeeld. Er is ondertussen reeds zoveel nieuw speelgoed in huis ge komen. Maar misschien zijn er wel nog kinderen die met dat speelgoed gelukkig zouden zijn. Misschien heeft jouw buurman nog speelgoed waar jouw kind blij zou mee zijn... Het is zeker opvoedend dat onze kinderen leren dat goed speelgoed niet automatisch duur en nieuw speelgoed moet zijn. Het is een zeer positieve ingesteldheid ervan uit te gaan dat we soms beter van onze overvloed zouden delen aan anderen. Daarom richt de we reldwinkel zich tot alle gezin nen met kleine of groter wor dende kinderen. Overal zal men wel in een verborgen hoek wat speelgoed laten liggen hebben. Aan onze kinderen le ren, gelukkig te zijn met een stuk speelgoed waar een an der kind ook reeds mee speel de, is opvoedend. De hebbe righeid van het kind kan daar door gemilderd worden. Daarom vraagt de wereldwin kel dit speelgoed naar hen te brengen en daar kan je dan zelf een ander stuk speelgoed kie zen voor jouw kinderen of kleinkinderen. EKONOMISCHE EN POLITIEKE FACETTEN VAN SPEELGOED De belangstelling voor spel en speelgoed groeit steeds meer in onze nochtans niet erg op spelen ingestelde maatschap pij. Wetenschap en onderwijs trachten «Het Verantwoorde Speelgoed» ingang te doen vinden bij het publiek terwijl speelgoedfabrikanten en handelaars, die hierin een gouden zaak zien, evenzeer hun best doen om deze nieuwe markt te veroveren. Dan zijn er nog de ouders en opvoeders die zich sterk bewust zijn van de kind-vijandige tendenzen in onze maatschappij: nergens nog speelruimte in de stad, stijgend geweld, kommerciali- satie van seksualiteit. Om dan nog te zwijgen over kinderen die sterven van honger of door oorlog. Vaak voelen opvoeders zich machteloos: hoe leg je zo iets uit aan je kind? Hoe veran der je zo'n wereld? Gelukkig kunnen we de kinderen nog la ten spelen, ze speelgoed ge ven en een probleemloze jeugd.. In speelgoedland trachten we hen te bescher- ietei mgt en t nge eror Oat in f or r :hap iet men tegen de grote-mensenfeme wereld. >tb* Nu hebben alle kinderen hoper ech speelgoed nodig om ze weg t<rekt houden van de alledaags^,^ werkelijkheid. Hun ouden werken in fabrieken of op kan£3pi toor en kunnen het niet meefro aan om 's avonds nog met daatt kinderen te spelen. Liever rus*n d ten ze uit voor de volgend* werkdag. Vandaar dat rus1®" voor de opvoeders nogal een: verward wordt met «prettrV£ voor de kinderen». De speel goedwereld heeft dus eer^oi dubbele funkte: enerzijds d* it rt rustige sfeer voor de opvoe-jjvoe ders (want ze moeten fit zijr,leic voor de volgende dag), anderlarc zijds de kinderen isoleren er beschermen. En toch geel rt j: speelgoed een blauwdruk vai 'me de maatschappij waarin we lefng ven, maar dan vertekend. W< n s houden de kinderen niet he'he dagelijkse leven voor, maa wel: een glitterwereld van dok r" tertje spelen, autoraces, eer rej| wereld waar alleen het Wester d bestaat, een wereld van koper nd en verkopen zonder onteige-be ning, armoede, onderwijs. Wéne leren de kinderen al spelenc ïg« eigenschappen en karakter-lkir trekjes als goed of slecht aan-j9^ vaarden: je moet je aan de re erc gels houden, je rol blijven spe- ker len; wie flink is wint.. 0rc Tot zover enkele citaten uit eerW lange tekst die de achtergrorx zo is van de ganse akte die nuÉJez gevoerd wordt. Indien dez( 9 tekst u interesseert kan je die 9r(; n var L verkrijgen bij één de verantwoordelijken van deL^ wereldwinkel. Het is echt d< fd moeite waard deze tekst een: kc te lezen. Ten andere de gans* wii akte is een zeer lovenswaarf k dig initatef. MON D.GP Een uitstalraam van wereldwinkel te Lede (el)

De Voorpost | 1976 | | pagina 8