Julien Van Laethem kben diepontgoocheld 'OLITIEKE FIGUREN VOOR ■RPE - MERE WAT DOET EEN MERENAAR ALS ZIJN GEBUUR IN DE PENARIE ZIT? SIDDEKENS H ENGELKAMPIOENSCHAP HET SCHEPENKOLLEGE VOOR ERPE-MERE IS NOG ALTIJD NIET DEFINITIEF SAMENGESTELD SINT MAARTEN TE EREMBODEGEM De Voorpost - 29-10-76 - 9 andaag starten we met een reeks voorstellingen van politieke figuren van rpe-Mere. De storm is enigzins geluwd. Er is ruimte geschapen voor tustig ekijken van wat er gebeurd is, voor een bezinning over de toestand en ooral voor de planning van realistische organisatie van de fusie-gemeente, r zal nog veel overleg volgen, vermoeden we. Daarmee zullen de leiders an de koalitiepartijen reeds deze week beginnen. We moeten niet verwach- >n dat er nu al veel uit de bus zal komen. Het gaat er tenslotte om een gelijke asis voor beleidsopties te vinden. e eerste politikus die we aan het woord laten, is de heer Julien Van Laethem it Burst. Misschien eigenaardig dat we meteen starten met een figuur, die u in de oppositie zal zetelen? De reden zit in volgend feit: de kiezer zelf eeft hem in de kijker gezet. Hij behaalde op 10 oktober het meest aantal oorkeurstemmen, nl. 1958, waarmee hij het toch vrij konfortabele aantal an Prosper De Lat (1523) ver overtreft. innen zijn partij, de CVP, verzamelt hij 36 van de kiezers. Een tweede eden is dat ook de oppositie in de opbouw van de nieuwe fusiegemeente en belangrijke rol zal moeten spelen. Ze zullen zich niet kunnen permitte- jn een negativistische houding aan te nemen, door telkens «neen» te eggen aan de voorstellen van de bestuursmeerderheid. Ten andere, het olk zal in '82 rekenschap vragen van hun houding. In welke mate zuilen ook Ij meewerken aan de vorming van een progressieve gemeente Erpe-Mere? iezien zijn leidersfunktie binnen de oppositie, kunnen we van Julien Van aethem heel wat verwachten. We hopen het Althans. Daarom wilden we ens polsen wat hij en zijn partij van plan zijn in de komende zes jaar. 3ESPREK MET DE BURGEMEESTER VAN BURST Il|nheer Van Laethem, U heeft en klinkend aantal voorkeur- temmen behaald. Dat wijst erop at U een grote populariteit heeft leten te verwerven in Burst en mgeving. Immers uit de ramin- en blijkt dat de CVP in Burst ngeveer 67 haalde. Als we nu eronderstellen dat elke CVP- iezer op U tikte, dan blijven er 650 stemmen over die van ders komen. Waaraan heeft U eze populariteit te danken? )at hangt samen met een manier in politiek bedrijven. Politiek is >or mij de kunst om een gemeen- :hap te besturen met als enig doel iet algemeen belang van deze enjemeenschap». Deelnemen aan it beleid is derhalve in mijn optiek 3ei Bchts verantwoord wanneer men q f Jrekt of indirekt hetzij om pro- fssionele, hetzij om eender welke dengeen enkel persoonlijk be ing nastreeft. Sinds 1952 sta ik in anï politiek, maar slechts vanaf 66(70 werd me een bestuursman- dttat toegewezen. Ik heb in de loop usfn die vijf jaar steeds geweigerd id* ui «pölitiek cynisme» te doen. rygïarmee bedoel ik dat ik gedu- nde mijn ambtsperiode in Burst ittj' een geest van totale demokratie i' i van totale informatie heb ge- 36 erkt. Ik heb het gemeentebeleid 161 ivoerd tesamen met het volk, dat d< it recht heeft om het te heipen oe voeren. De bevolking moet het zijr iteid niet ondergaan. jQr larom was het bij de verkiezin gen niet noodzakelijk de kiezer in i laatste weken te benaderen, it is beter jaren lang werkelijk men te werken, dan naar aanlei- '6 ig van de verkiezingen cynisch W9n samenwerking aan te bieden he i het daarna feitelijk niet te doen. die sfeer heb ik geprobeerd te ol{ irken, zowel op het niveau van 0 it sociale dienstbetoon als op het jrrein van de beleidsvorming. Ik dat duidelijk maken .ter 301 nd van twee voorbeelden gei ben een verwoed voorstander Wén een gepland beleid over de vol ant *9e ambtsperiode. Met de be ter. Iking hebben we aldus van in de ginnen, na '70 wel te verstaan, innen opgezet en samen bestu- Jerd. De infrastruktuur werd be luiken en verbeteringen werden orgesteld. We gaven telkens 3erjize redenen waarom we het zus zo wilden organiseren. Allemaal nijBezien van ieder persoonlijk be- ig Er is dan een vijfjarenplan uit ^jJgroeid Wat kunnen we in de lp van de komende 5 jaar reali- ren? Over hoeveel financies nnen we beschikken? Daarbij d^rd nagegaan hoeveel subsidies ens konden bekomen, zowel van de nsebvincie als van vadertje staat, larf kwamen tot de konklusie dat jaarlijks 10 miljoen frank bud- I q Itair aan investeringen konden steden. De prognose hebben we i ook systematisch afgewerkt, identieke werkwijze hebben .we gevolgd voor de adviezen over het gewestplan Aalst - Zottegem. Minimum 60 van de bevolking van Burst kent het gewestplan door en door, voor wat ons grondgebied betreft. We hebben daar anderhalf jaar aan gewerkt: door instrukties en richtlijnen te geven over de ver beteringen die moesten aange bracht worden. Op gebied van ruimtelijke ordening is Burst uitge groeid tot een der meest progres sieve gemeenten in Vlaanderen. Een tweede voorbeeld betreft de instelling van de twee adviesorga nen. We slaagden erin een gezins- en kultuurraad in Burst te installe ren. Hierin is het totale vereni gingsleven en ook de niet- georganiseerde bevolking verte genwoordigd Aanvankelijk is het moeilijk geweest om ze te motive ren voor adviesformuleringen. Men twijfelde aan de zinvolheid ervan. Nu zeggen ze ons zelf welke be slissing er in de gemeenteraad het best moet genomen worden. We hebben omzeggens altijd minstens rekening gehouden met het advies van de raden. De inspraakorganen zijn uitgegroeid tot bijna even waardige partners in de beleids beslissing. Op het vlak van sociaal dienstbe toon kan ik zeggen dat zeer veel mensen, ook van buiten de ge meente, op mij een beroep doen voor de meest uiteenlopende kwesties. Het is ook daarom dat veel stemmen van buiten onze gemeente komen.» U was de enige universitair ge schoolde op de CVP-lijst. Heeft dat er ook iets mee te maken? Dat geloof ik niet. Ik heet meer waarde aan de manier van politiek bedrijven, dan aan persoonlijke kwalifikaties. Het is vooral een kwestie dat we de mensen au sé- rieux nemen. Nu wordt U onverwacht in de oppositie gedrongen? Zijt U daarover verbitterd of ont goocheld? Verbitterd niet, maar wel diep ont goocheld. Je kan niet wegcijferen dat de bevolking het anders heeft gewild. Mijn stemmen komen niet alleen van Burst, maar ook van el ders. En die stemmen heb ik niet afgebedeld. Ik heb bijna geen en kel huisbezoek gedaan. Dat is juist wat ik daarnet bedoelde met «poli tiek cynisme». In vijf jaar niets voor het volk presteren en dan in een blitzbezoek de mensen proberen te overtuigen dat je toch hun ver trouwen waard zijt. Dat hebben we hun ook gezegd: «We hebben me kaar zo dikwijls in de loop van de voorbije vijfjaar ontmoet. Er kan in een kort verkiezingsbezoek niets meer aan toegevoegd worden.» Ik ben er niet om verbitterd, want ik zal proberen verder te werken in dezelfde stijl, maar dan aan de an dere kant van da tafel. Welke houding zult U aannemen in de rol van oppositie-speler? Dat kan ik U verzekeren, dat we een ernstige en konstruktieve opp- positie zullen voeren. Tot 1970 zat ik ook in de oppositie en toen heb ik bewezen dat ik in die rol me positief i ngezet heb voor de u itbou w van de gemeente. Ik heb toen zelf heel veel dossiers in orde gebracht, als de beleidsmensen het me vroe gen. En waarom zou ik het niet doen? Hoe is de toestand en de stem ming in uw partij? Er heerst een zekere verslagen heid omdat we niet de meerderheid behaald hebben. Het zat er noch tans dik in. We hoopten dan met een andere fraktie een koalitie te vormen op grond van een beslis sing van het partijorgaan. Met name zou de kleinste partij als eer ste gesprekspartner aangezocht worden, indien we de meerderheid niet haalden. Nu staan we allemaal perpleks over de pre-elektorale onderhan delingen van de andere partijen. Niemand had verwacht dat zo iets mogelijk is. Het is voor mij een an dere vorm van politiek cynisme. Onze onderhandelaars hebben toch nog lang geprobeerd de za ken naaronze hand tezetten, maar het is hun niet gelukt U behoorde niet tot de onder handelaars? Neen, ik heb me met de onderhan delingen niet ingelaten. Dat is de taak van het partijbestuur, die daar toe enkele mensen heeft aange duid. Ik heb altijd zo'n houding aangenomen. Ik deed wat het be stuur van me vroeg. Ze sjaar gele den hebben zij mze gevraagd om het mandaat van burgemeester te aanvaarden, niettegenstaande ik slechts op de vierde plaats stond. Nu ook heb ik de plaats op de lijst aanvaard, die de partij mij toe wees. Het was aangewezen dat Burst een belangrijke plaats kreeg. Nu er zoveel belang gehecht wordt aan die plaats als lijstduwer, heeft de afvaardiging van Burst dit aan bod aanvaard. Daarmee heb ik mij onmiddellijk akkoord verklaard. Volgens het CVP-akkoord kwam aan U het mandaat van burge meester toe gezien U het meeste voorkeurstemmen be haalde indien de CVP de meerderheid behaalde. Is dat nu een vertoren kans of een uitstel? Ook dat hangt af van het partijbes tuur. En van heel veel andere fak- toren, natuurlijk. Maar nu weten we dat er een vernieuwing in de partij moet doorgevoerd worden. Op welke manier dat zal gebeuren, kan ik nu nog niet zeggen. Nu zul len we eerst daarover denken, en niet zes jaar voorop lopen. Willy Hostens LEVENSLOOP VAN JULIEN VAN LAETHEM Geboren te Burst op 12 mei 1923. Na zijn lager onderwijs te Burst, volgde hij de latijns grieks humaniora aan het kollege te Oudenaarde. Hij studeerde handels- en financiële wetenschappen aan de Sint-Aloysiusfakulteiten te Brussel. Na zijn studies ging hij dadelijk in dienst bij het Ministerie van Sociale Voorzorg in 1946. Hij doorliep dan een normale karrière tot hij momenteel de funktie van bestuursdirekteur betrekt. Zijn politieke loopbaan begon in 1952 als ge meenteraadslid. In 1970 werd hij tot burgemeester benoemd. Hij is gehuwd met Francine Cuyckens uit Ruis broek. Het gezin telt zeven kinderen. De oudste is 25 en de jongste 14 jaar. Vorige week meldden we dat een zware brand het huis van de familie Eeckhout aan de Melkerijstraat totaal vernielde. Eerder deze maand is hetzelfde gebeurd bij de familie J. De Brouwer aan de Gootstraat. Beide gezinnen moesten om zeggens hun hele gave en goed in de brand achterlaten. De Merenaars zelf vinden dat al te gortig en hebben er bij de overheid op aangedrongen «dat er iets voor die gezinnen moet gedaan worden». «Ze komen voor alles en nog wat rond om steun te vragen. Ze mogen het nu ook wel eens doen voor onze gebuur die plots in de penarie zit». Daarop heeft het gemeentebestuur van Mere beslist op zaterdag en zondag 6 en 7 november een huis-aan-huis aktie te voeren. In Mere heeft men de jong ste maanden al heel wat meegemaakt. Tijdens de vakantie kon de vreugde niet op als Lucien den gro- ien iourwon. Het werd niet- meer-niet-minder een twee- weekse karnaval. Met de unbundigheid. de drank en zelfs volkse poezie die er bijhoorde. «maar het kan verkeren» zei Bredero. De jongste weken leeft men in een stemming van verslagenheid. Plots zet brand twee families op si rat. En de Merenaars den ken «Waarom moeten zij dat iegen komen, en ik niet?» «Alhoewel», denkt hij er ook bij, «we moeten nog niet lachen. Het is allemaal zo vlug gebeurd». ECHT MEEVOELEN We ondervonden hoe vlug men erbij was om die men sen te helpen. Zetels, stoe len, een tafel en huisraad werden onmiddellijk aan gebracht om de getroffenen het meest noodzakelijke te geven. Gewoonweg om di- rekt te kunnen verder leven. En dan nog zijn de geburen niet tevreden. Ze dringen zelf bij het gemeentebe stuur aan om een niet tevre den. Ze dringen zelf bij het gemeentebestuur aan om een geldinzameling te or ganiseren als steun aan de getroffenen. Vorige week heeft het schepenkollege de beslissing genomenop Za terdag 6 november en zon dag 7 november houdt me een huis-aan-huis steunak- tie voor de getroffen gezin nen. Alle inwoners zullen nog een rondschrijven van de gemeente ontvangen EN DE VERZEKERING? Normalerwijze is een huis tegen brand verzekerd. Dat is bijvoorbeeld niet het ge val tegen overstromingen, die de mensen in Ruisbroek totaal onder water zetten, in het begin dit jaar. Toen werden van alle kanten hulpakties georganiseerd. Voorde brandschade in Me re moet de verzekering dus wel tussenkomen. Is het niet te taak van de overheid erover te waken dat de ver zekeringsmaatschappij vol doende schadevergoeding uitbetaalt? Het zou wel eens kunnen dat die gezin nen meer steun krijgen van die kant, dan een grootste geldinzameling kan opbren gen. Maar men moet dus, een oogje in het zeil hou den. WONINGBELEID Een andere bedenking be treft het woningbeleid op onze gemeente. We stellen vast dat er heel veel onge zonde woningen zijn. Is er al ooit een inspekteur van Volksgezondheid op de ge meente uitgenodigd om die huizen na te gaan. In elke geval zou dat moeten ge beuren alvorens een huis verkocht wordt. Je koopt een huis tegen een hoge prijs, maar feitelijk ga je er je dood voorbereiden. Wel doet men inspanningen op een ander terrein, nl. de bouw van sociale wonin gen. Die zone zou nog moe ten uitgebreid worden, ge zien Mere in de toekomst -en nu al- een woonge- meente wordt, van waaruit men gaat werken. EN TOCH Die enkele bedenkingen wil len de steunaktie niet inde grond horen. Er moet op verchillende terreinen ge werkt worden. Op 6 en 7 november zullen Merenaars bewijzen dat ze met elkaar inzitten. We hopen werke lijk dat het een sukses wordt. De Siddekensvrienden van Mere zijn echt een groep apart. Ze volgen de slogan van een firma van visgereedschap: «doe aan gezonde sport; ga uit vissen». In Mere vindt men hen sympathiek. Bijna elke zaterdag zitten ze aan hun vijver aan de Nijverheidsstraat, rustig, stil, gekonsentreerd te kijken naar hun vislijn. Zou er nu iets aanhangen? Ja? Wip en de lijn wordt omhoog gedraaid. Vorige zaterdag hadden ze een bijzondere forellenvangst. De kampioenen werden dan ook in de bloemetjes gezet. De bloemetjes waren be stemd voor de meest regel matigheden. Willy Van Den Bossche heet de man die het meest aan de Visvijver kwam hengelen. Hij kreeg een beker en waardevolle prijzen ten geschenke. Bloemen en gelukwens- woordjes en -zoentjes kwa men er ook bij te pas. De andere prijswinnaars Rudy Van Impe, Jean-Pierre Rottiers, Remi Van lmpe; Patrick Van Cauter, Mare De Troyer, M.Smekens, Daniël Lievens, Johan Troch, Luc Van den Bossche, Norbert Canipeel, G. De Troyer, Paul Hendrickx, M.Hoffe- linck. Bijna drie weken na de gemeenteraadsverkiezingen heeft men in Erpe-Mere nog geen definitieve beslissing genomen over de samenstelling van het toekomstige schepenkolle ge. Wel werden die funkties reeds onder de koalitiepartners op de avond van 10 oktober, of liever in de vroege uurtjes van 11 oktober, verdeeld. De koek werd toen als volgt verdeeld: de burgemeester en 1 schepen voor de PVV; twee schepenen voor BSP en Volksunie. Het voorzitterschap van de KOO zal de eerste twee jaren waargenomen worden door een BSP-afgevaardigde, en daarna komt een PVV-er aan de beurt, voor een periode van vier jaar. Het ligt nu aan de partijbesturen om te bepalen wie de verschillende funkties zal opnemen. Alleen voor de BSP is deze zorg reeds verleden tijd. Waarschijnlijk zullen nu de PVV en Volksunie vlug volgen om hun mandaten bekend te maken. Wel kunnen we reeds enkele gissingen maken. Over de samenstelling van het toekomstige schepenkollege. DE FUNKTIES: PVV- mandaat van burge meester Prosper De Lat —schepen van financiën: nog niet defintief BSP: —schepen van onder wijs en jeugdbeleid: Johan De Wolf —schepen van burgerlijke stand: Alfons De Spiege- leer —voorzitter K.O.O. (Cen trum voor Maatschappelijk Werk): nog niet vastgesteld V.U.: —schepen van open bare werken en ruimtelijke ordening —schepen van midden stand, handel en feestelijk heden Beide mandaten zijn nog niet definitief. Voor de PVV kunnen we ver wachten dat Louis Van Pol- laert schepen van finan- cieën wordt. Althans voor de eerste twee jaar. Waar schijnlijk komt men tot het akkoord dat hij na die twee jaar voorzitter wordt van het Centrum voor Maatschap pelijk Werk (CMW). Dan krijgt Georges De Langhe uit Burst veel kans om Louis Van Pollaert als Sche pen op te volgen. Bij de Volksunie kunnen we het als een zekerheid aan nemen dat Urbain De Grave schepen wordt van openba re werken. Hij is de leider van de volksunie en boven dien is hij van Aaigem. De schepenen moeten toch niet allemaal van Erpe of Mere zijn. En de V.U. be haalde in Aaigem -volgens ramingen- 33% van de stemmen. We menen zelfs dat Urbain De Grave in Aai gem zelf al veel werk zal hebben met verbeteringen aan de wegen. De tweede V.U. schepen, voor de Middenstand, han del en feestelijkheden komt hoogstwaarschijnlijk toe aan Louis Van Durme. Een andere kandidaat is Hein Mallefroy, maar deze komt als nieuweling in de ge meenteraad. Daarom zal men er de voorkeur aan ge ven Louis Van Durme als schepen aan te duiden. En dit niettegenstaande Malle froy meer voorkeurstemmen behaalde en van Burst is. GEEN REGIONALE SPREIDING VAN DE POSTEN Het schepenkollege wordt op basis van onze veronder stellingen niet regionaal sa mengesteld. Twee Erpena- ren, drie Merenaren en een schepen uit Aaigem. Het zwaartepunt ligt -zoals voor de totale gemeenteraad- in Erpe en Mere. Dat heeft na tuurlijk te maken met de bevolkingskoncentratie. De dorpen met het minst aantal inwoners, Ottergem en Vlekkem, hebben geen ver tegenwoordigers in de ge meenteraad. Erondegem en Bambruggedie dan in rang orde van de kleine dorpen, volgen, hebben geen verte genwoordiger in de Koali- tiemeerderheid. We hopen dat deze dorpen niet aan de aandacht van de politie ont snappen. Dat heeft Frans De Brouwer reeds opge merkt daags na de verkie zingen en dat stemt ons dan vert rouwvol. SLECHTS EEN VROUW BIJ DE 25 In de toekomstige gemeen teraad zal er maar één vrouw zitting hebben, nl. Yvonne Janssens-Flobert, aan CVP-zijde. Heeft het jaar van de vrouw in onze streek dan zo weinig uitge haald? Althans op politiek gebied. Toegegeven dat er ♦enslotte zeer weinig vrou welijke kandidaten waren: 12 op 100. Om op dat punt evenwicht te verkrijgen zal er nog een lange weg moe ten afgelegd worden. Binnen het schepenkollege is er ook geen sprake van een schepen voor gezins- problematiek. Of hoort dit onderwerp bij jeugdproble matiek? Ofwel burgerlijke stand? In elke geval zal hierover nog klaarheid moeten komen. DRIE KOMMISSIES Het akkoord onder de drie koalitiepartijen voorziet in de oprichting van drie kom missies, waarin de bevol king een ruime inspraak zou krijgen. 1De kommissie voor sport en feestelijkheden. Een PVV-er zal hiervan het voor zitterschap op zich nemen. 2. De gezinsraad, onder voorzitterschap van een BSP-er. 3. De jeugdraad, met een V.U.-afgevaardigde als voorzitter. Deze drie raden zijn telkens verbonden met een sche penambt, maar hef is niet de schepen zelf die als ■voorzitter zal fungeren. Wel iemand van een andere par tij. Bedoeling is de samen werking tussen de koalitie partners in de hand te wer ken. Bovendien is er aldus een kontrole op de werking van de verschillende sche penen mogelijk. Op uitnodiging van de Dekenij - Hogeweg was Sint Maarten op zondagnamiddag 24 oktober te Erembodegem op be zoek. Of hij rechtstreeks uit de hemel in onze gemeente is aangekomen en waar dit precies gebeurde kon niet met zekerheid worden achterhaald. In elk geval werd de heilige man rond de middag in de omgeving van de Hogeweg gesignaleerd en uiteindelijk werd hij in de onmiddellijke nabijheid van een bekende drankzaak door een met twee vurige rossen bespan nen open koets in aanwe zigheid van een Erembode- gemse delegatie afgehaald. De feestelijke intocht van de goede Sint kon beginnen langs de belangrijkste stra ten van de gemeente tot in de verste uithoeken van de Nieuwe' wijk, de Brussel- baan, Dom Modest Van As- schelaan, Ressebeke, en langs de Leuvestraat over het centrum naar het Sta tionsplein. Overal langs de straten waren de kleintjes, en ook de minder kleinen, samengetroept om een glimp op te vangen van de hoogwaardige vrijgevige Sint. Op het stadionsplein, waar hij tegen 3 uur arri veerde was een talrijke schare jeugdige Erembode- gemmenaars opgekomen af of niet angstvallig bijge houden door hun respektie- ve ouders. Van dit alles had de hoogheilige man uitein delijk dorst gekregen en aangezien de dorstigen la ven een zeer geprezen werk van barmhartigheid is liet een der plaatselijke kaste leins zich niet onbetuigd en nodigde de goede Sint gast vrij is. Je kan nooit weten wat dit op Sint's verjaardag nog kan opbrengen. Koet sier, koets en beide paarder wachtten intussen gedul dig op hun tijdelijk van gastheer veranderde gast onder de belangstelling van de laatste kijklustigen.

De Voorpost | 1976 | | pagina 9