SUKSESVOLLE SPEELGOEDAKTIE VAN WERELDWINKEL-LEDE «HET GEZIN» WAS NIET VAN ZIJN TIJD! KWB STELT PROGRAMMA VOOR EEN HOEK VOOR EEN BOEK OVER OMAR ROBINON SEKRETARISSEN EN ONTVANGERS EXPLOREREN NIEUW AALST 10 - 5-11-76 - De Voorpost Vorige week maakten wij u melding van een speeigoedaktie naar aanleiding van het St.-Maartenfeest georganiseerd door de wereldwinkel. Het was iets nieuws, iets anders. Nu deze aktie bijna ten einde is, willen wij toch wel enkele resultaten onder ogenschouw nemen. WERELDWINKEL IS NIET ALLEEN DERDE WERELD Ook voor de mensen van de wereldwinkel was het een stap in het onbekende. Er werd daar iets gepland, zonder preceden ten, en waar men naar het re sultaat enkel het raden had. Deze onbekende stap is even wel een suksesvolle en be moedigende stap geworden. Bij de wereldwinkel is men dan ook niet zinnens van het bij deze eenmalige stap te hou den, maar er zullen zeker en vast nog meer vastberaden stappen gezet worden op het ingeslagen pad, zo werd ons medegedeeld. Het resultaat van deze aktie zou dus vrij eenvoudig in vier woorden kunnen samengevat worden: het was een sukses. Het resul taat is veel beter dan de men sen van de wereldwinkel ver wacht hadden. Uit de reakties van de vele mensen die zijn komen opdagen, kon worden opgemaakt dat dit initiatief ze ker aanbeveling geniet en ten zeerste gewaardeerd wordt. Het is dan ook de bedoeling van de wereldwinkel deze ak- ties continu te voeren. Op die manier kan men dan de kring der bewustgemaakte mensen, vergroten en bereikt men te vens dat de bewust gemaakte mensen, bewust blijven van deze problemen. Indien zoiets zou kun nen gerealiseerd worden, zou dit terug een belangrijke stap voorwaarts betekenen. Door deze aktie wordt tevens bena drukt dat 'n wereldweinkel veel meer is dan het verkopen van koffie, thee, honig of siervoor werpen uit de ontwikkelings landen of dan het bewust ma ken voor de problemen en de korruptie in derde wereld lan den. Door deze aktie vestigt de wereldwinkel ook de aandacht op onze Westerse wereld waarin wij leven en op de eigen problemen en de korruptie in eigen midden. Op die manier is het misschien mogelijk de scheefgetrokken wereldsitua tie nog duidelijker te doen overkomen bij de mensen. De mensen van de wereldwinkel drukken nu ook de hoop uit dat, door deze speeigoedaktie, er meer personen de weg naar de Julius de Geyterstraat zullen vinden, alwaar hun wereldwin kel gevestigd is. Want hier schijnt wel een probleem te be staan, namelijk de niet zo gun stige ligging van de wereldwin kel zelf. Er werd de mening ge opperd dat een gedeelte van het sukses van de speeigoe daktie toe te schrijven is aan het feit dat deze georganisee rd werd in het centraal gelegen oude rijkswachtgebouw (ei gendom van de gemeente Le de). Er gingen bij de mensen van de wereldwinkel dan ook stemmen op om bij het ge meentebestuur een aanvraag in te dienen voor de vestiging van de wereldwinkel in dit ge bouw. OPTIE TEGEN GEWELDDADIG SPEELGOED NAGEVOLGD Er werd gekonstateerd dat bij de kinderen zelf helemaal geen problemen bestonden bij het ruilen. Oude vergeten stukken speelgoed werden plots weer als nieuw. Er werd ons ook medegedeeld dat er heel wat overschot aan speelgoed is, en dat dit zal gegeven worden aan een aktie voor kinderen van gastarbeiders. Bij gebrek aan tijd werden ech ter niet alle aspekten van het komplekse speelgoedpro bleem aangesneden. Het facet van de wapens en geweld in het speelgoed zal in de loop van volgend jaar zeker en vast nog aan bod komen. Doch nu reeds werd er tijdens de aktie uitdrukkelijk optie genomen te gen het ruilen van wapens en ander oorlogstuig. Ook dit ge beurde met sukses en om dit te illustreren, willen wij volgende anekdote even aanhalen, ge beurd tijdens de speelgoed ruilbeurs: een jongetjewou een soldatenhelm die daar bij het speelgoed lag hebben, doch zijn moeder verzette zich kor daat tegen het meenemen van deze helm, wegens het ge welddadig karakter van dit speeltuig. Toch wel een bewijs dat er resultaten geboekt wor den. Ook de boekenbeurs is een geweldig sukses geworden. Op die manier werd aan heel wat mensen duidelijk gemaakt dat er nog wat anders bestaat dan het klassieke sprookjes- gedoe. Tot op heden werden reeds heel wat sprookjesboe ken aan belangstellenden van de hand gedaan. Om de men sen die de kans niet gehad hebben even op de boeken beurs te gaan rondneuzen of die het doodgewoon vergeten waren, nog in de gelegenheid te stellen met de sprookjes boeken kennis te maken, wordt deze beurs in het oude rijks wachtgebouw nog verlengd tot einde van komende week. MON D.G. Vorige vrijdag startte KWB-Nieuwerkerken het nieuwe werkjaar met het toneelstuk «Het gezin» van Alice Toen. De opvoering was het werk van het Brusselse toneelgezelschap «Jeugd en Theater», waar de schrijfster van het stuk zelf deel van uitmaakt. DE INHOUD In haar inleiding verklaarde de schrijfster dat het vooral in de bedoeling van het gezelschap ligt om aan vormingswerk te doen. Dit komt zeer goed tot uiting in het gegeven: in het ge zin waarrond de ganse intrige is opgebouwd, zijn er drie ge neraties vertegenwoordigd: de oudste generatie wordt verper soonlijkt door de grootvader, de tweede generatie wordt door de moeder vertegen woordigd terwijl de jongste ge neratie bestaat uit de twee kin deren, een jongen en een meis je. De vader verongelukte een tiental jaren geleden door een werkongeval. Nadien kreeg de moeder in dezelfde fabriek een baan om het gezin financieel in stand te kunnen houden. Door het stuk loopt een rode draad ■Hei Gezin-toneelstuk opgevoerd door Jeugd en Gezin.(el) die steeds weer aan de opper vlakte komt de moeder dringt haar zoon om verder te stude ren, tegen zijn zin in, omdat hij het toch maar verder zou bren gen dan zij zelf. De jongeman die veel liever het beroep van electricien zou willen uitoefe nen, wordt steeds opstandiger wat dan ook steeds meer de sfeer in het gezin verziekt. De grootvader die vindt dat de jon gen zelf zijn toekomst moet uit stippelen, en de zuster staan aan zijn kant. De studies wor den echter steeds meer een obsessie voor de moeder. Plots wordt deze echter ont slagen. Het is een enorme klap voor haar, een ganse wereld stort in elkaar! Uiteindelijk slaagt de jongen er dan toch in zijn zin door te drukken en wordt elek tricien. Door het onslag krijgt de moeder terug meer tijd, en daardoorook meer kontakt met haar gezin. Slachtoffer van de ganse evolutie wordt echter de grootvader. Terwijl de kinderen vroeger met hun problemen bij hem kwamen, keren ze zich nu meer en meer tot hun moeder. Grootvader wordt overbodig. Tot daar de inhoud. OP SCENE Hier vallen wel enige zaken op Allereerst het gebrek aan plan kenvastheid van sommige ak- teurs en aktrices: in feite kon den ons slechts twee akteurs overtuigen van hun akteerta lent, nl. de grootvader en de dochter. Van de andere kregen we zeker geen natuurlijke in druk, hun akteren kwam eerder geforceerd over. Vooral de prestatie van de moeder en de jongen kwamen al te zeer als zuiver spel over. Een ander negatief punt was wel het dekor: de witte karton nen vlakken waren al te zeer abstrakt en gingen niet samen met het zeer konkrete en ge- specifieerde gegeven van het stuk. Positief waren echter wel scè neovergangen. Wegens een gebrek aan gordijnen die kon den open en dicht schuiven, moest men een andere oplos sing zoeken. Die werd gevon den in de vorm van een klank en lichtspelkombinatie, op een originele wijze naar voren ge bracht BELANGSTELLING Het grootste sukses van de avond was zeker en vast voor de organisatoren weggelegd. Na een nogal flauwe voorver koop van ingangskaarten had men zeker niet gedacht dat de belangstelling nog zo groot zou zijn. De zaal De Volkskring viel in feite wat klein uit om de circa 250 aanwezigen allen een even goede plaats te bezor gen. Tot slot misschien nog even dit: het gegeven van het stuk was al te klassiek om de meeste jongeren aan te spreken. Ze kregen nog maar eens het tra ditionele stramine van de ge neratiekloof onder de neus ge duwd. Alhoewel we niet willen betwisten dat dit nog steeds een ernstig probleem is, vre zen we toch dat de voortdu rende herhaling ervan een af keer bij velen gaat opwekken. De al te klassieke uitwerking ervan was de oorzaak van het feit dat in hoofdzaak de oudere generaties zich geboeid voel den door het stuk. Misschien kan dit een aanspo ring voor de KWB betekenen om in de toekomst eens speci aal iets te programmeren voor de jongeren die in dit stuk al te moeilijk hun gading vonden. Toch heeft de KWB- Nieuwerkerken zonder twijfel in de roos geschoten met het halen van een toneelgezel schap naar onze gemeente, iets wat reeds veel te lang ge leden was. DIRK DE PAUW De gijzegemse KWB-afdeling is niet haar 110 aangesloten gezinnen de grootste vereniging die in deze gemeente aktief is. Dit is ook goed te merken aan het pas voorgestelde jaarprogramma dat een zeer uitgebreide aktiviteitengamma aan haar leden voorstelt. Opvallend is het feit dat men naast het KWB-lokaal ook veel initiatieven in het sport- en recreatiecentrum laat doorgaan: is dit een aanwijziging dat ook deze verengiing daar haar tenten gaat opslaan? OKKASIONELE AKTIVITEITEN Het kernbestuur dat samenge- seld is uit Prosper Van Nuffel (voorzitter). Antoine Van Hamvermeiren (ondervoorzitter) Walter Van Heek (sekretaris), Henri Govs (penningmeester) en de bestuursleden Hubert De Smedt en Raf Merckx heeft in samenspraak met de wijk meesters volgende occasionele aklivitcitcn in petto: Op zondag november: te 14.30 uur: Sint-Maartensleest voor alle ingeschreven kinderen, met poppenspel (samen met BGJG en KAV). Op vrijdag 10 december: kaart avond met 1500 frank vooruit en dit in de Parochiale zaal. Aanvang te 19.30 uur Op zaterdag 18 december: kerstfeest in de Parochiale zaal. Op vrijdag 14 januari: gespreks- avond over de problemen van het jeugdbeleid in onze ex- gemeente: KWB-lokaal te 20 uur. Op vrijdag 4 februari: gespreks- avond over materiaalkennis en verbruik Op vrijdag 19 februari: verkleed karnavalbal Op vrijdag 4 maart: gespreks- avond over de kommunieatic- ilU'dia. Op vrijdag 25/3: kaartavond met 1500 frank vooruit in de Parochiale zaal met aanvang te 19.30 uur. Op vrijdag 1 april: godsdienstige gespreksavond. Op vrijdag 10 mei: gespreks avond over schoolkeuze, studie- richtingsmogelijkhcden in de moderne maatschappijperspek- tieven. In de maand mei wordt een tweedaagse «wandelreis» naar Eehternach gepland. Deel nemers vanaf 12 jaar kunnen hieraan deelnemen. Op vrijdag 10 juni voorziet men een gespreksavond over de heersende werkloosheid. In de maand juni is ook een fiets- of wandeltocht voor alle Gijze- gemnaars gepland. PERIODIEKE AKTIVITEITEN Op zuiver bestuur'ijk vlak is et- iedere 1ste vrijdag van de maand wijkmeestersvergadering in het KWB-lokaal aan de Dekkersweg. Het dagelijks bureau vergadert er iedere derde vrijdag van de maand. Iedere zondag kan eenieder deelnemen aan de volleybalontmoetingen die op het Sport- en Recreatie centrum doorgaan vanaf 10.30 u. tot 11.30 uur. Vanaf midden nov ember tot begin maart wordt dit vervangen door een lessency- clus turnen die op diezelfde uren zullen georganiseerd worden. Vanaf januari kan men elke maandagavond een kookkursus voor beginners volgen die zal doorgaan n de feestzaal van het Recreatiecentrum. Verdere in lichtingen kan men steeds bekomen bij de bestuursleden of wijkmeesters die dit uitgebreid programma hebben samenge steld. DIRKDAELEMANS Omer De Dier (ps. Omar Robinon) staat in Vlaanderen te boek als een groot kunstenaa hebben het Vermeylenfonds en het gemeentebestuur van Denderleeuw (waarde schrijvt 22 jaar woont) willen onderlijnen met de uitgave van het werk «Omar Robinon, jeugdschr dramaturg en mens». Auteur van dit interessant boekje is Hubert Van De Velde die op kernachtige wijze de le vensloop van Robinon weet te schetsen en hierbij de karakte ristiek van de kunstenaar vat in enkele fragmenten uit zijn jeugdboeken zowel als toneel stukken. Het boekje is vooral en gezien de bibliografische en biografi sche gegevens, als naslag werk te waarderen. Wie is nou Omar Robinon? Omer De Dier werd geboren te Denderhoutem op 9 juli 1915.en meer bepaald in het huis van advokaat De Backer, de bekende medewerker van Priester Daens. Hij studeerde aan de «Ecole Moyenne» te Ninove en later aan de nor maalschool te Sint-Ni klaas. Als onderwijzer stelde hij zich niet tevreden met de routine wisse-wasjes van iedere dag. Onderwijzen betekende voor hem het volledig inzetten van zijn ganse persoonlijkheid eer der dan zomaar het uitoefenen van een beroep. Deze taak bood de schrijver, zo zegt Hu- bert Van De Velde, de gele genheid de typische Vlaamse volksmens te observeren, het geen leidde tot een sterk relati verende visie op de mens en de maatschappij. Onvol maaktheid van wet en moraal, erfelijke gebondenheid, aftake ling van leven en liefde... zijn temata die regelmatig opdui ken in de tragiek in het toneel werk van Omar Robinon. Het werk van Robinon straalt een Vlaamse bewogenheid uit. De Vlaamse zaak zag hij steeds als een strijd op sociaal- en kultureel vlak. Een idee dat tenslotte culmineert in zijn massaspel «De Baanbreker» met de gebroeders Daens als centrale figuren (1974). Ook Omar Robinon hanteert het theater als middel tot het konfronteren van de toe schouwer met een levenssitua tie dat verhèlderend en bevrij dend op hem kan werken en dus tot bewustwording wil lei den. Hiertoe prikt de dramaturg «mensen van vlees en bloed» (niet-fiktieve personages) op zijn verhaal om het geheel le vensecht te maken, authentiek voor het volk, «als klankbord en spiegel van de eigentijdse wer kelijkheid». Zijn toneeldebuut dateert uit 1966 met «Het Rad van Avon tuur» dat ondanks het enthou siasme van het publiek geen onverdeeld gunstige kritiek oogstte en mede door Omar Robinon zelf in het ver boek werd gezet. Sitere verder nog «Souvenir uit kerke» dat hem in 1974 de nitieve doorbraak opbrac «De Nauwe Kamer» waa hij een jaar eerder de pi ciale Paul De Mont prijs wacht sleepte. Als jeugdschrijver ijvert De Dier voor een vemiei en opwaardering van jeugdboek. Voor hem een sfeervol sprookje gez kiemen dragen t.t.z. vorm elementen bevatten die kind achterblijven. Ven wend bij De Dier is ook d< kommernis om bepaalde ren (zoals de ezel, de enz.) waarover een stereo opvatting de ronde doet, ir beter daglicht te plaatse tegen de stroom van scheppen van vooroordel) te gaan. Getuige hiervan vo, Reintje Vos», «Hoe B de ezel burgemeester w enz. Deze en andere gegeven: trent Omar Robinon vind voerig besproken en met menten geïllustreerd over veertig bladzijden. Deze wijsheid krijgt u bij boekhi «Aksent» (Ronse) door sto van 120 fr. op rek. nr. CO 870-0065011-84. René De Toneelvereniging -Jeugd en Teater- uit Nieuwerkerken.(el) Geboren uit een gedachtenschok van Marc Simoens en Robert De Wint, gemeentesekretarissen van respektieveljjk Meldert en Gyze- gem, zette de vriendenkring van de sekretarissen en ontvangers uit de nieuwe grootstad Aalst zijn exploratietocht door de fusiestad verder. Gestart met een bezoek aan Meldert, gevolgd door ontdekkings tochten in Hofstade, Gijzegem en Nieuwerkerken, werd vorige week vrijdag een brok Falluinijes aangesneden: Herdersem, Baar- degem en de zogenaamde hoofdstad van dit natuurgebied, Moorsel. Herdersem beet de spits af. Bur gemeester Antoine Muylaert. schepenen Stockman en Van den Bossche en sekretaris Van Mul ders verwelkomden er een indru kwekkende rij genodigden: sekre taris Chr. Willems en ontvanger P. Wailly uit Aalst. Erembode- gem met sekretaris L. Van Vae- renbergh en ontvanger. A. De Schrijver Uit Nieuwerkerken kwamen Mw. De Coninck, ont vanger en sekretaris Dooreman, terwijl Hofstade. Gijzegem en Meldert de sekretarissen Schampheleer, De Wint en Si moens uitstuurden. Baardegemcn Moorsel waren naast de sekreta rissen Mw. Uyttersprot (Moorsel) en Joostcns (Baardegem). ont vanger Van Geertruy (Moorsel) tevens vertegenwoordigd door de schepcnkolleges van deze mede- inrichtende gemeenten. Burge meester Uytersprot van Moorsel was er met schepenen Moens, Pie- ters en Mw. Carlé, de Baarde- gernse burgervader De Pauw met schepen De Gols. Ook de veld wachters en het gemeenteperso- neel van de inrichtende gemeen ten waren van de partij. Na een ontvangst op het gemeen tehuis van Herdersem was het ge zelschap te gast bij de firma Gil- bos te Herdersem. een uit de kle ren gegroeid familiebedrijf dat op de wereldmarkt een indrukwek kende plaats inneemt in het «bnbijn-stadium» van de textiel nijverheid. De verrassend grote hallen van deze fabriek zien via de meest moderne technieken een stilmakende hoeveelheid van de meest gcperfeklioneerde machi nes de textiel verwerkende wereld overspoelen. Gastheer Joris Gil- bos en zijn medewerkers stelden hun bezoekers oog in oog met de ene verrassing na de andere open baring. Na Herdersem ging de tocht naar Baardegem. alwaar burgemeester De Pauw en schepen De Gols de honneurs waarnamen bij de ont vangst op het gemeentehuis. De eerste burger stak zijn gerecht vaardigde trots niet onder stoelen of banken wanneer hij de (goed gekeurde) plannen voor het te verwezenlijken - kultureel centrum-ontmoetingsplaats ont vouwde. Dit centrum, een te res taureren merkwaardige oude hoe ve. moet plaats gaan bieden aan een biblioteek. cafetaria, verga derzalen, jeugdinstuif. foyer en ontmoetingsplaats voor de derde leeftijd en wordt nog uitgebreid met een polyvalente zaal van plus minus 400 m2, geschikt voor vol waardige toneelvoorstellingen of omvangrijke vergaderingen. Een glazen doorgang tussen hoeve en zaal moet een terrein worden voor de kunstenaars uit eigen streek en hun expositienood. Ook de wondermooie, vroeggotisch-romaanse Sint- Margarethakerk werd aangedaan. Een piëteitsvolle pauze, aange vuld met niet te verhelen bewon dering voor de manier waarop dit kunstwerk met zijn vele schatten van de grond af in al zijn oor spronkelijkheid werd opge bouwd. Enig in België, zelfs in Europa. Een 'stilaan tot in het Parlement beroemd geworden «Falluintjes- maal» in Gasthof Vonck met, heerlijkheden die het plattelai bieden had en heeft, bcsloo bezoek aan Baardegem. niet der de ditmaal begrijpelijk) met Chinese dankbaarheid vaarde, zij het onderdrukte «b tjes». Moorsel en de firma Van waren de volgende halte. Ne de p.v.b.a. Gilbos in Herdei is deze meubelfabriek een u breid familiebedrijf, dat uil tend moderne styling-mci vervaardigt. waarvan schoots 65 procent wordt u voerd naar het buitenland, hier werd een interessante gegund op het produkticpn dat. evenals Gilbos (430 m werk verschaft aan mensen ui gen streek 130). Evenmin ah Herdersemse bedrijf is de fi Van Praet zinnens bij de planl respektievelijk de machine: blijven zitten De ontvouwde breidingsplannen moeten me medewerking van de ge mee lijke straks stedelijke heid de werkgelegenheid éi faam van de produkten kun opvoeren. De maag van de deelnemers behoorlijk op de proef gest Een drink (zeg maar drinks) b firma Van Praet werd opgev< door een korte ontvangst op Moorsclse gemeentehuis, wa de deelnemers vergast werdei een avondmaal in het oergeze Moorselse restaurant «De Klc Dat gezelligheid geen tijd werd daar, overvloedig mag heten, nogmaals bewezen. Erembodegem en tenslotte zijn de volgende haltes op de dékkingsrcis van de lcide ambtenaren van de fusiegem) te. die via deze uilstappen nie leen het grondgebied nieuw-Aalst, maar meteen mekaar nog beter leren ken Beide bijschavingen kunnen dienstverlening in de nieuwe enkel ten goede komen. Ol kennen niet de eerste stap op weg naar houden van?

De Voorpost | 1976 | | pagina 10