EEN EKSPLOSIEF GESPREK OVER WAPENS EN MUNITIE GEWAPENDERHAND BIJ ALFONS BAYENS WAPENSVERBETEREN EXPERT WAPENFEITEN WAPENS EN HUN HERKOMST DESKUNDIG BEKEKEN PEABODY NIE NOBODY ZELF MUNITIE MAKEN MAG NIET ALLE BENODIGDHEDEN IN HUIS HEBBEN WEL 12 - 19-11-76 - De Voorpost groot muzikant. Zaterdag 20 november, op de vooravond van Julie Felix, pak ken de Pamassossers uit met hun derde free-podium^ alvast een til voor talentscouts en andere lief hebbers. Het klinkt bijna absurd, dat men wapens die de fabriek verlaten, nog kan verbeteren. En toch is het mogelijk. Zeker wat de grote specialiteit betreft van Alfons Bayens; de colt 45 en het andere handvuurwapen, het Belgisch FN 9 mm para commando. We vroegen ons het hoe en waarom af. Een standaardwapen dat uit centimeter is uitstekend de fabriek komt is goed qua preciesheiden werking. Het is goed voor gewoon ge bruiken voldoet aan de mili taire normen. Maar niet vol doende aan de eisen die de schutter stelt in verband met wedstrijden. In het schieten bestaan verschillende varie- tèiten en elke discipline vergt eerf bepaald wapen Het wapen dat de fabriek verlaat heeft een bepaalde preciesheid. Zo is het moge lijk, wanneer dat wapen in een automatische schiet- machine gezet wordt en bij gevolg altijd juist gericht is, dan kan dat wapen een spreiding maken binnen de 20 centimeter wat de inslag van de kogel betreft vanop een afstand van 50 meter. Een precisiemarge van 20 voor een militair wapen. Maar het is niet voldoende precies voor een scherp schutter. Deze eist veel meer. Hij wil, dat het wapen in dezelfde automatische machine, met dezelfde mu nitie, in een stuk van 5 frank schiet! En dat is juist wat Alfons Bayens bedoelde met «wa pens verbeteren». Het wa pen zo fijn afstellen en bij werken. Er niet meer het traditionele fabriekswapen van maken en waarmee van- op 50 meter een spreiding heeft van 20 centimeter, maar zo dat de doeltreffend heid tot minimum is herleid. Om zijn doel te bereiken blijft er van het oorspronke lijke wapen niet veel meer over. Het schiettuig krijgt Tijdens ons gesprek in de leefkamer van Alfons Bayens valt het op, dat tussen de diverse boeken (niet in het minst over vuurwapens) er een diploma prijkt met de melding «expert». Het is de hoogste onderscheiding na scherpschutter. Er blijft nog één titel te veroveren, deze van monitor. Onze gasmeer heeft geen interesse voor de titel van monitor om mensen verder op te leiden. Hij heeft er de tijd niet voor. De titel van expert behaalde hij aan een instelling die instaat voor het onderwijzen en beoefenen van «combat shuting» ofte gevechts- schièten bij het American Institute. Een instituut dat onstaan is uit een politie dienst en door de Amerikaan Jeff Cooper gesticht werd. Jeff Cooper is niet alleen auteur van verschillende werken op gebied van wa pens en de schietkunst, hij is ook de eerste die met zijn twee handen begon te schie ten met een pistool. Men kan zich inderdaad af vragen waarom men een pistool met één hand dient te gebruiken, terwijl het veel een totale transformatie. Eventueel een nieuwe loop plaatsen. Alle delen worden opnieuw ingepast opdat ze vaster zouden zitten. Wanneer men honderd wa pens uit de fabriek krijgt en alle onderdelen door mekaar gooit, dan kan men dood gewoon met die diverse on derdelen een nieuw vuurwa pen samenstellen. Alles past precies ineen. Wanneer Alfons Bayens 10 wapens onder handen heeft genomen, zijn de onderde len onderling niet meer ver wisselbaar. Elk vuurwapen ondergaat een individuele herzieningen verbetering. Deze kunstgreep is momen teel absoluut enig in België en met quasi zekerheid in gans Europa wat deze branche betreft. Wel is ge weten dat in Duitsland een wapenmaker zou begonnen zijn op het hetzelfde terrein, maar tot op heden geen re sultaten behaalde. gemakkelijker is met beide handen! Het is een weliswaar nieuwe techniek die de Amerikanen reeds goed onder de knie hebben. Inmiddels is het naar ons land overgewaaid. Thans is er een bepaalde klub, waar ook Alfons Bayens deel >/&n uitmaakt en met deze club deelnam aan de wereldkampioenschap pen te Oostenrijk. Bij het gevechtsschieten ligt het wapen er zo maar niet! Het wapen rust in een holster en het komt er op aan om heel snel het vuur- •Zelf patronen maken mag niet Alle benodigdheden in huls hebben om patronen te maken mag wel Er zijn ontelbare soorten vuurwapens In omloop Een tuig om een buffel neer te schieten kan men vrij aankopen Voor een simpel handvuurwapen is er een vergunning nodig Oorlogskalibers van gelijk welke soort of merit en In eender welk land is verboden bezit voor partikulieren Oorlogskalibers kan men wel verkrijgen mits een sped ale vergunning van de gou verneur Geweren kan men gewoon In de handel kopen Het gevaarlijkste tuig dat er bestaat is het geweer met de afgezaagde tweeloop Onder de vrije wapens zijn er moorddadige kalibers Sommige wapens zijn roekeloos gemaakt 40 procent zijn in geen enkel opzicht verantwoord om In de handel te brengen Anderen zijn in omloop met slechts 10 procent staal, het overige Is zamac en aluminium en perswerit Goede en degelijke veren werden vaak vervangen door ijzerdraadjes Een vuurwapen koopt en verkoopt men niet als een stuk chocolade Steeds meer vrouwen bewapenen zich met handvuurw^pens De wapenverkoop stijgt in het algemeen o.a. voor sport schiet en en vooral kleiduifschleten Ook com bat shuting is in Oudere mensen kopen steeds meer een wapen Statistieken zouden uitwijzen dat misda den met een vuurwapen nog vijf procent omvat Alarmpistolen kan men niet meer omvormen tot een schiettuig Vroegere experimenten in Nederland en België liggen aan de oorzaak In België zijn er een 30 tal groothandelaars In wapens 99% van de wapens in ons land zijn ingevoerd België is een draaischijf in wapenhandel en slechts een klein gedeelte van de ingevoerde wapens blijft in ons land Het grootste gedeelte van de sport wapens die momenteel verdeeld worden door FN zouden in Japan gemaakt zijn Elke wapenverkoper zou moeten verplicht worden zijn klient degelijk wegwijs te maken met het aangekochte schiettuig REPORTAGEE.A. ROGGEMAN FOTO'SR. VERSMESSEN Zonder twijfel is Alfons Bayens een deskundige Inzake wapens. Hij kent ze stuk voor stuik op zijn duimpje. Soms nog vóór ze op de markt zijn. Elk nieuw wapen dat in België binnenkomt test hij zelf en legt hiervoor verschillende normen aan de dag en een uiterst uitgebreid analystisch verslag. Wij vroegen ons zijn persoonlijke mening. Hij nam geen blad voor de mond: «Er is een zeer groot verschil in wapens. Niet zozeer wat de konstruktie betreft, maar wel in de kwaliteit en de afwerking.» De vier goedkoopste landen waar men wapens kan aan kopen en aan België leveren zijn de U.S.S.R. Tsjechoslo- wakije, Italië en Spanje. U.S.S.R.: Het materiaal is niet slecht. De wapens zijn lomp en zwaar. Niet handig, niet ele gant. Er zijn praktisch geen wisselstukken verkrijgbaar. Tsjechoslowakije: Praktisch hetzelfde. Ze zijn iets fijner en hetzelfde van kwaliteit, maar ook niet hon derd ten honderd. Het is gewoon een wapen. Ze zien niet zo nauw naar de afwer king. Als de vorm naar op iets trekt. SPANJE EN ITALIË: Slordig. Ekstra slordig. Slechte kwaliteit. Mooi van vorm. Zeer elegant. Niet te zwaar. De kwaliteit is totaal niets. JAPAN: Op elk gebied perfekt. Pre cisiewerk. Kwaliteit goed. De prijs is interessant. U.S.A.: Duur. Goed gemaakt. Niet De talrijke dapperen die de steen weg en het slechte weer getrot seerd hadden kregen waar voor hun geld. Waren Pcabody en zijn charlatangs nog niet goed uitge slapen toch bleken ze wakker ge noeg om vlug voor de nodige am biance te zorgen. Na de pauze kregen wij als toemaatje de Schotsck gitarist - zanger 'Sam Brackham. Met zijn traditionals kon hij voorwaar de lolbroeken het zwijgen opleggen. Sam zien alles. Men moet zien wat men koopt en weten wat ge koopt. Sommige merken kan men kopen in vertrou wen. Er zijn ook veel slor dige zaken bij en die veel te duur zijn voor wat het is. BELGIE: Te duur. Tot hiertoe goed gemaakt. Behalve deze die reeds in JAPAN gemaakt zijn. Het grootste gedeelte van de sportwapens die mo menteel verdeeld worden we nog wel terug. In hun slotdeel pakten Peabody, Mc Nulthy en Griffiths vooral uit met country, gluegrass en blues. Peabody onderscheidde zich als een volleerd national steelgitarist. Wie met de grootste waardering ging lopen was echter het stille water van het drieman schap Dave Griffiths. Zijn versie van het Rumnummer (jawel) flic- flac werd gevolgd door een minu tenlange ovatie, voorwaar een Dave Peabody, die we reeds vroeger aan het werk zagen in het C.S.V. en folkkroeg Pamassos, was met een weinig vertraging (wekker was niet afgelopen) zaterdag j.l. terug van de partij in het hol van Dender leeuw. Vervolg van vorige week Er zijn van die wetten welke kant noch wal raken. Zo mag men in het bezit zij van de zgn., walkie talkies, maar men mag ze niet gebruiken of men is strafbaar en worden die dingen in beslag genomen. Met de munitiewet is het er niet beter op. Wie even voor het uitstal raam van Alfons Bayens blijft staan valt het op, dat er niet alleen een enorme varia tie is aan wapens, maar bo vendien een gans stel moge lijkheden om zelf patronen te vervaardigen. Voor Alfons Baeyens is het geen pro bleem. Hij is munitie en wa penmaker. Ook wapenhan delaar. Het sluit als een bus. Maar patronen verschieten kost geld. Met het maken van patronen zit het er niet zo eenvoudig. Een burger mag zelf zijn patronen niet maken. Hij kan ze wel aan kopen, zoveel hij wil. Noch tans zijn alle ingrediënten om zelf munitie te maken los verkrijgbaar, hulzen, slag hoedjes, bestanddelen, pro jectielen, poeder, en dies meer. Men kan het allemaal vrij kopen en elke burger heeft recht om twee kilo gram poeder in huis te heb ben voor het vervaardigen van patronen. Maar het is een publiek geheim, dat bur gers weieens zelf hun patro nen maken. Vooral om eko- nomische redenen. Patro nen zijn bijzonder duur en wie veel patronen verschiet bijvoorbeeld een wedstrijd- schutter, - ziet zijn dure pa tronen door de lucht klieven en is verplicht om herhaal delijk een nieuwe voorraad patronen aan te leggen. Patronen uit Amerika, waar ze over de plas 4fr. het stuk kosten, gaan hier van de hand voor het lieve somme tje van 12fr. 't stuk. De no dige invoerrechten, taksen en 25% BTW zijn er niet vreemd aan. Wie veel omgaat met een zwaarder caliber, zoais een 9mm38speciaal, een colt 45 enzovoorts, is bijna ver plicht om zelf munitie te maken, anders kan hij dood gewoon deze sport niet be oefenen. Een persoon die zelf z'n patronen maakt voor een 38 speciaal, komt tot de simpele kostprijs van slechts 3 frank en hij kan eventueel zelf de kop van het projektiel gieten en mits nog enkele bewerkingen erbij (calibreren op de juiste dia meter, vet toevoegen enz.) komt zijn hobby hem op maximum 3 frank. Bij aan koop in de handel kost het hem 9 frank per projektiel. Wanneer men dan weet dat een uur oefenen een ver bruik meebrengt van mini mum 50 patronen, zijn de kosten gemakkelijk na te tel len en hoeft men geen re kenwonder te zijn om te we ten wat de goedkoopste op lossing is. Schieten met vuurwapens is niet alleen een dure hobby qua mate riaal, maar de schutter moet dikwijls grote afstanden af leggen om een serieuze schietstand te vinden. Ook de wapens zelf zijn erg duur. Bij Alfons Bayens liggen de zaken nog anders. Hijzelf verbruikt ongeveer driehon derd patronen per week. «Nee», zo zegt hij, «de wet geving zou moeten verande ren wat de munitie betreft. En alhoewel bij spreekt als wapenhandelaar en munifa- brikant, heeft hij de munitie niet voor het grijpen. Elk patroon welke hij verschiet moet ingeschreven worden in een register. En er is een stevige kontrole. Niet alleen vanwege de politie en eko- nomische zaken, maar ook vanwege de proefbank van Luik om na te gaan of er geen wapens in huis zijn die de proefbank niet doorstaan zouden hebben. blijven zitten zolang ge het niet moet gebruiken. Wan neer men weet dat hij met een uiterst pijnlijke snelheid en absolute nauwkeurigheid en trefzekerheid schiet, heeft hij inderdaad geen wapenvertoon nodig om zich te verdedigen. Zijn wa pen is,-hoe kan het anders, buitengewoon goed onder houden en steeds in paraat heid. «Als ge met dat wapen degelijk kunt omgaan, dan doet ge er geen stommitei ten mee. Dan gebruikt ge het alleen maar als het nodig is.» FRANKRIJK: Manu France is goed. Ook 9e goede jachtgeweren. De )0 kwaliteit is goed. De prijs is ®el normaal. Men is er niet aan fel" gefopt. Maar het is terug te zien wat ge koopt. Het is niet omdat het van Sint- Etienne komt dat het goed is". (Al wat indertijd van Luik kwam was daarom ook niet nt allemaal goed.) wapen te trekken, bliksem snel te schieten en te tref fen. Het is een techniek die uiterst doeltreffend is voor politiediensten en allen die een vuurwapen in paraat heid dienen te houden. Ook Alfons Bayens heeft een ver gunning tot wapendracht en is bliksemsnel. Hij zegt er bij: «Ikzal nooit mijn wapen trekken. Nooit. Alleen om het te gebruiken. Als ik het trek zal het de laatste fraktie van een sekonde zijn. Als ik er nimmer aan uitkan en dan zal ik het gebruiken! Een wapen is verondersteld te door FN zijn gemaakt JAPAN.

De Voorpost | 1976 | | pagina 12