JAN CAUDRON TOEKOMSTIG SCHEPEN VAN ONDERWIJS licentie 14 - 19-11-76 - De Voorpost Troetelpop van Sara mag op papa's schoot. Geboren te Anderlecht, wanneer kwam je naar Aalst? Enkele maanden na mijn geboorte. Ik heb er geen enkele herinnering aan. Hebt U speciale herinneringen overgehouden aan uw studententijd te Aalst? Er zijn natuurlijk veel herinneringen, ernstige en grappige. Mijn tweeling broer Luc en ik waren nogal sterk in het uithalen van kattekwaad Wij wa ren haantjes de voorste. Het ging zelfs zover dat wij van school werden ge stuurd in de vierdes. We hadden ech ter het geluk dat die prefekt die dit besluit genomen had zelf werd ver plaatst naar één der buitengemeenten, bij de Jezuïeten is dat nogal eens de gewoonte. De rector kwam dan bij onze ouders, wij mochten terug keren Na de vakantie inspireerde dit voorval ons om te zeggen, kijk jongens, wij zijn niet buitengegooidmaar de pre fekt is aan de deur gezet. Naast de studie hebben wij ons geën gageerd gevoeld om in te staan voor allerlei karikaticve werken. Ik herin ner mij nog dat we elk jaar gingen leuren met almanakken om die pro apostolis van deur tot deur te gaan verkopen, om wat voor de missies te bedelen. In de poësis werden wij aan geduid om in de toenmalige barakken van Mijlbeek huisbezoeken af te leg gen. Dit werd uiteraard met gemengde gevoelens onthaald. Het was wel inte ressant werk, in die zin dat je in een totaal ander midden kwam. We kre gen elk een familie aangewezen en hielpen die mensen zowel materieel als moreel. We weiden er aangespro ken als «de broeder-Ik had een gezin met twaalf kinderen, de vader dronk veel en vertoefde nogal eens in de ge vangenis. Daar zag je werkelijk ar moe. Maar geld mochten wij nooit geven. Trouwens, hulp als brood en klederen waren ook uiterst welkom. U waart nogal bedrijvig in de stu dentenmiddens, een fijne tyd ge had? Wij hebben het goed meegenomen, zoals dat heetIk was lid van Uni versi- tas en zelfs drie keer voorzitter. Maar in Leuven zelf was ik ook zeer aktief in het studentenleven, vooral op het gebied van vertier. Ook kultureel, maar we hebben ons toch hoofdzake lijk geamuseerd. Ik was ook praeses van «de Domper- de klubvande Aals- terse studenten. Ik ben jaren voorzitter geweest van de Oostvlaamse Gilde, dit was een overkoepelend orgaan van de verschillende studentenklubs van Oost-Vlaanderen Daar werd meer aan kuituur gedaan. Bomans is twee keer uitgenodigd geweest vooreen le zing en dat was een groot sukses. Hebt U minder goede herinneringen aan uw jeugd? Dat dateert van heel vroeg. Mijn ou ders en gans mijn familie waren Vlaamsgezind. Na de oorlog kwam de repressie Hoewel vader niet gekolla- boreerd had is hij toch na de oorlog door de Belgische Staat behandeld geweest als dusdanig. Dat betekent dat hij opgepakt werd en zes maanden in de gevangenis van Lokeren ver bleef. Als kind heb ik het moment 'meegemaakt toen ze hem kwamen af halen. Het is een beeld dat ik nooit meer kan vergeten. Toen mijn vader gestorven is, dat is nu elf jaar geleden, kreeg ik ook een sterke klap. Hebt U anekdotes te vertellen over het stuk van de oorlog dat u meege maakt hebt? Ik herinner mij nog weinig. De anek dotes die ik nog weet zullen misschien wel verkeerd overkomen. Wij wan delden in het park, mijn ouders, mijn broer en ik. Er was een Duitse soldaat te paard. Hij nam mij op en'zette mij op zijn paard Als klein kind besef je niet, je beseft de achtergrond van de geschiedenis niet. Ik zie nog altijd de Duitse soldaten voor me in hun mooie uniformen. Ik had een zeker respekt voor die mannen, ze konden immers prachtige muziek maken Wij woon den toen in de Sint-Jorisstraat, rechto ver het Groen Kruis, daar was de kompagme gekazerneerd. Zij maak ten prachtige muziek. Dat het onze Manon, Jan, Jeroen en Sara, een gelukkig gezin In hun buitenverblijf te Erpe, zit de familie Caudron rond het open vuur byeen, toekomstige schepen van onderwijs en kuituur, zijn met de muzikale naam Manon, zijn twee schattige nakomelingetjes, koningswens, Sara (3 jaar) en haar broertje Jeroen (18 maand). Ze hebben de grote ogen van papa en de lieve lach van mama. In de gezellige ieefkamer, een Perzisch tapijt, oude Vlaamse meubelen, antiek, een oude koffer als klankinstallatie omgebouwd, zitten zjj met een geurige koffie en een gebakje, om dit jonge gezin beter te leren kennen, anders niet meer van de jongste, hij werd in 1937 te Anderlecht geboren bracht zijn jeugd en adolescentenjaren door op de schoolbanken van Jezuïeten in de Pontstraat te Aalst. Met een diploma Grieks-Latijn op zak, trok hij naar de Leuven om er lichamelijke opvoeding te gaan studeren, tussendoor heel studentenlol boven te halen en naar Aalst terug te keren met een lichamelijke opvoeding en een graduaat in kinesiterapie. Hij wachtte tot vijfendertigste om de vrouw van zijn leven te vinden. Hij ontmoette op een karnavalfeest in 1972, zij huwden wat later. «Een late roeping» Jan lachend. Uiterlijk is Jan Caudron het type van de briljante politicus. Hij praat heeft het voorkomen als van iemand die jaar in jaar uit de vakantiezon in poriën draagt. Een eerder opvallende uiterlijke verschijning, wat de wel eens het type van de play-boy noemen. Niets is echter minder waar. Caudron valt net op door zijn bescheidenheid en eenvoud. Zo eenvoudig zij houding en voorkomen zijn, zo eenvoudig lijken ook zijn denkbeelden verband met zijn toekomstig schepenambt. Jan Caudron is een kalme pel soonlijkheid, die de zaken niet wil overhaasten, duidelijke ideeën er a; nahoudt, en zich met hart en ziel inwerkt in zijn toekomstige taak, waar va hij de belangrijkheid en de moeilijkheid zeker niet onderschat. vijanden waren, besefte je toen als Wanneer kwam een eind aan je vrijgezellenleven? In 1972 ben ik gehuwd met Manon Accou uit Aalst Je kunt het een late roeping noemen, ik was immers al vij fendertig jaar. Ik leerde ze kennen op karnaval van ditzelfde jaar. Dan hebt u goed genoten van uw vrijgezellenleven? Juist voldoende geloof ik. (Algemeen gelach.) Uw beroep als medisch afgevaar digde heeft eigenlijk niets te maken met uw studies. Gaf U ooit les? Ik heb drie maanden les gegeven in lichamelijke opvoeding in het Sint- Maarte nsinstituut, in de Vrijheid straat, in het lager onderwijs. Nadien vond ik een betrekking bij een farma ceutisch bedrijf waar ik nu nog altijd Onze vrije uren brengen wij meestal in de natuur door. Toch maar eens kijken of er al vogeltjes won denkt Sara. werk. Ik ben er medisch afgevaardig de, wetenschappelijk medewerker. Mijn werk bestaat er in de dokters te bezoeken en ze te trachten overtuigen van de kwaliteit van onze produkten. Het onderwijs beviel me wel, maar mijn huidig beroep eveneens. Nu komt u terug in het onderwijs- midden. Langs een-heel eigenaardige weg kom ik er inderdaad terug in, de weg van de politiek. Wanneer bent u in de politiek ge komen. Hoe is dat gegaan? Effektief in de politiek, dat dateert van 1964. Dat is zo gekomen. Ik ben altijd flamingant geweest. Zelfs vanaf mijn prille jeugd. Ik heb dat van mijn ou ders gezien. Zij waren vooruitstre vende Vlamingen, zonder ooit speci aal buiten te komen of te manifeste- Bij de Jezuïeten kregen we toch ook de opleiding dat we Vlaamsbewust wer den indien dat nog niet het geval was. In Leuven ook Wij zijn altijd vooruitstrevend Vlaamsgezind geweest. Er was geen enkele Vlaamse betoging of wij na men er aan deel Wij organiseerden ze. Wij waren wel Vlaams geëngageerd. Bij de gemeen teraadsverkiezingen in 1964 werd ik aangezocht als oud-student om op de lijst te gaan staan. Na een korte aarze ling, ik was nog maar een jaar tewerk gesteld bij dat Brussels (franstalig) farmaceutisch bedrijf, heb ik toch ja gezegd en men bood mij de vierde plaats aan. Ik had wel gevraagd, zet me ergens vanachter, dat het niet 00- Vail, uat ik met kan verkozen worden, dat mijn bazen er geen weet van heb ben. Wij verwachten één twee ver- kozenen. Het toeval wilde dat wij vier verkozenen hadden en met de hakken over de sloot was ik verkozen metéén fraktie van een stem, want toen was panacheren nog mogelijk. Toen zat ik er in, de wagen was aan 't rollen, ik was gemeenteraadslid U bent een -braaf» gemeenteraads lid geweest, dacht ik? Rookverbod in de raadszaal, uitgezonderd. Ik heb het nogal kalm opgenomen. Ik was eerder een goed propagandist. Ik heb wel hard gewerkt, kalme interven ties waren er wel. Een jaar nadien kwamen de parle mentsverkiezingen, toen verzocht men mij de eerste plaats op de provin cieraad in te nemen. Ik was ook ver kozen. Dat was niet zo moeilijk. Mijn voorganger was mijn naamgenoot, Jan Caudron, uit Moorsel, die toen voorbij de zeventig was en het politi0 toneel vaarwel zegde. Het bestij dacht toen dat dit wel elegant was a diezelfde naam te gebruiken, ik <f toch al verkozen was als gemeenlj raadslid Ik was provincieraadslid gedurere negen jaar Provincieraadslid, vindt U dit a aangename taak? Neen, dat vind ik niet, het is gcf opwindend mandaat. Wat wel interessant moet zijn, del ik, is het ambt van bestendig afg vaardigdedat is de uitvoerende mad van de provincieraad. Ik geloof n dat er veel provincieraadsleden v die negentig zijn die met hart en zi zeggen, ik ben provincieraadslid enf doe het heel graag, daar kunt ge w kclijk iets doen. Uitzonderingen n schien bij diegenen die zelf in G wonen en die de dossiers kunnen n| kijken en de zaken meer op de v kunnen volgen. Het ambt van provij c ie raad slid heeft mij nooit erg j boe id. Was U kandidaat- volksvertege woordiger? Ik ben sinds 1968 plaatsvcrvange volksvertegenwoordiger: eer plaatsvervanger.

De Voorpost | 1976 | | pagina 14