De Voorpost -19-11-76 - 15 jU bent sterk naar voren gekomen Wjmet de V.U. Hoe komt dat? lOjMen heeft mijn werking binnen de pjpartij gewaardeerd. Zonder pretentie, lik was zeer bedrijvig in het bestuur en het drijvend element. Samen met an deren organiseerden we met sukses jdiverse manifestaties, wij kwamen isterk naar buiten en konden uiteinde- Wllijk een imago vertonen dat kon kon- I^Jkurreren met andere partijen. ment, en dit ten voordele van zijn op volger, die op dat ogenblik nog niet bekend was. Het zit er dus in dat ik binnenkort naar het parlement zal ge roepen worden als volksvertegen woordiger. Ondertussen voel ik mij verplicht dat schepenambt te aanvaar den en ik zal mij met veel genoegen en met al mijn werkkracht inzetten, net alsof ik het zes jaar zou doen. Wie weet doe ik het geen zes jaar? Er hangt zoiets in de lucht waar ik toch niet honderd procent zeker van ben. On dertussen kan ik mij voorbereiden en inwerken in dat moeilijke schepe nambt van onderwijs en kuituur. Ik zal mij omringen met raadgevers. Ik zal met alle kulturele verenigingen in kon- takt treden, hun problemen en wensen aanhoren, mij inwerken in de situatie van elk van hen, er zijn er zoveel. Om het zwart op wit uit te drukken, vecht uw opleiding niet met uw schepenambt? Ik heb mij van jongsaf geïnteresseerd in kulturele zaken. Ik ben met de voorbereidingen bezig, ik nodig re gelmatig mensen uit die mij wegwijs maken in de kulturele en onderwijs- aangelegenheden van Groot-Aalst. Ik heb ook regelmatig gesprekken met schepen Van Den Eede, de huidige schepen van kuituur. Ziet u problemen? Het behoud van het gemeentelijk on derwijs, waar wij als volksnationalis ten van de V.U. altijd voorstander van geweest zijn, is over het algemeen wel bedreigd. Wij zouden willen dat dit blijft bestaan. Het moet dezelfde faci liteiten krijgen als het gesubsidieerd vrij onderwijs en het officieel onder wijs. Wij vindenhet maar kleintjes dat die konkurrentiestrijd bestaat. Tens lotte zijn de kinderen daar meestal het slachtoffer van. Ik zal er voor zorgen dat het gemeentelijk onderwijs zijn werkelijk recht krijgt. Rond het onderwijs zijn nog heel wat problemen. Ik zal mij instellen in sa menwerking van het ganse gemeente bestuur en vooral met openbare wer ken om speciaal iets te doen om de veiligheid van de kinderen na school tijd op straat te verhogen. Ik sta open voor elk interessant voorstel, ben pro ouderkomitee, absoluut pro inspraak. Er zijn nog andere problemen, onder- meerin verband metde akademie voor schone kunsten. Vooreerst moetenop- lossingen gevonden worden voor de slechte behuizing. Ik ben van oordeel dat het een open akademie moet zijn, open voor iedereen, voor de jeugd en voor oudere mensen. Iedereen moet de gelegenheid krijgen zich uit te drukken, het moet hen gemakkelijk en aantrekkelijk gemaakt worden. Archief- en museumbeleid ligt ook in uw bevoegdheid. 1 Clk geloof dat er in uw situatie nog l ;wel enige problemen zitten. U zult nu twee jaar schepen zyn, u inwer ken en dan de plaats open laten voor iuw opvolger om zelf dokter Van ;Leemputten als volksvertegèn- c 'woordiger te gaan opvolgen. Wy Wgvinden dat niet zo'n gelukkige op- 3 riossing voor Aalst, wy zeggen niet - Ivoor Jan Caudron. EyiAls U de voorgeschiedenis kent, ik ■jglben sinds 1968 plaatsvervangend ^volksvertegenwoordiger en bij de ICfflaatste verkiezingen heeft dokter Van ILeemputten die toen als eerste stond op de lijst, de belofte gedaan, na twee haar ontslag te nemen uit het parle- «Ik zal zeker iets doen om de veiligheid van de kinderen op de straat te verbeteren». Eén van mijn eerste kontaktnamen zal met stadsarchivaris Karei Bacrt zijn. Aan de hand van een gesprek met hem kan ik ook meer ingewijd worden in die materie die mij toch nog niet zo bekend is. zowel vrijzinnigen als gelovigen moe ten zich naast elkaar kunnen ontplooi en, en op eikaars ideeën kunnen inspe len. In elk geloof, in elk ongeloof zit- tenpositieve elementen. Als wij ons in eigen getto opsluiten dan kunnen wij die positieve elementen van de ande ren niet kennen en niet benutten. Ik ben voorstander van een open kul- tuurbeleid, d.w.z. dat nieuwe interes sante initiatieven gesteund moeten wonden. Iedereen die een inbreng heeft kan ep mag advies geven en meewerken. Ik ben ook voorstander van een be schaafde omgangstaal. Als schepen van kuituur mag dit wel eens onder streept worden. Binnen de stadsdien sten wordt daar zeker geen voorbeeld van gegeven naar buiten uit. Ook on derwijsmensen zouden zeker in het bijzijnyan de kinderen een beschaafde omgangstaal moeten gebruiken. Ik ben niet te gén dialekt, ik spreek dage lijks dïalekt en zal nu, omdat ik sche pen van onderwijs en kuituur gewor den ben, niet tegen bepaalde mensen gaan zeggen, nu wordt er A.B.N. ge sproken. Dat zou een geforceerde houding zijn. Overal in Vlaanderen heerst dezelfde ziekte. A.B.N. bij be paalde gelegenheden is onontbeerlijk. In de Molenstraat staat het toekom stig kultureel centrum. Het zal wel licht geopend worden binnen de komende zes jaar. Wat vindt U er van? Hoe ziet U het beleid? Ik heb er al'over nagedacht doch de studie over het beleid is nog niet rijp om toe te lichten. Wij zijn tegen een kuituurpaleis en hebben steeds geop teerd voor polyvalente zaaltjes in de diverse gemeenten. Dc VU is steeds voorstander geweest van kuituur- spreiding. Nu staan we daar echter voor het feit dat in een drukke straat een slechte inplanting voor een kui tuurcentrum, een kultuurpaleis ge bouwd wordt. Wij gaven er steeds de voorkeuraan dit buiten de stad te zien. Het feit is er nu, wij leggen er ons bij neer. Ik hoop dat het zo vlug mogelijk afgewerkt wordt. Wij zijn tegen pracht en praal', een paleis moet het niet zijn, al moeten de nodige nuts voorzieningen er komen. Ik ben van oordeel dat een kuituur niet elitair mag zijn. De gewone mens moet er deel aan hebben. En er mag door die ge wone mens niet gezegd worden, in dat kuituurcentrum moeten wij niet zijn, dat is voor het sjiek volk. Drempel- vrees.moet steeds vermeden worden. Zult U iets pogen te veranderen aan andere akkomodatie? Van zodra een minite klaar is, moet die in gebruik genomen worden, bij voorbeeld het auditorium en de biblio- teek. is niets voor mij. Mijn handigheid be perkt zich tot het uitvijzen van een lamp. Beoefent u sport? Het is weeral de vrije tijd die ont breekt. Wij zwemmen met zijn allen wel onze kilometers, vooral dan tij dens de vakantie. Wij gaan ook al eens op skivakantie, Manon skiet zeer goed, ikzelf ben er te laat mee begon nen, twee of drie jaar geleden pas. De tweede dag van mijn poging had ik al een veizwikte voet. En de vakantie? Enige voorkeur? Wij hebben ons hart verloren aan het zuiden van Frankrijk, aan de Proven ce. De Camargue die ons hart gestolen had, wordt nu echter door het toerisme kapot gemaakt. Er komt te veel indus trialisatie, dat wordt een streek die wij mogen afschrijven. Verder heb ik toch wel alle landen van Europa bezocht, maar versmaad evenmin een vakantie in onze eigen Andennen. Wat zijn uw opvattingen over kui tuur? Ik ben van oordeel*dpt gans de bevol king op een vrije manier moet kunnen deelnemen aan kulturele manifesta ties. Ik ben voorkultuursprciding naar alle mensen toe, ik zie de demokrati- sering van de kuituur als een onder deel van onze volkse ontvoogding, vandaar ook dal ik verwijs naar kleine polyvalente kuituurcentra. Kuituur moet ook pluralistisch zijn, «Langs de weg van de politiek kom ik terug in het btionderwijsmidden». Wat vindt Mevrouw Caudron van de politieke karrière van baar echt genoot. Vindt U het prettig? Prettig is misschien veel gezegd. Een politieke karrière wordt buiten huis opgebouwd. Met het gevolg dat ik di kwijls alleen zit. Maar voor Jan vind ik dat heel plezierig, hij wordt tens lotte beloond voor zijn hard werken. Vindt U dat een eer dat hij schepen wordt? Een eer is wel een groot woond. Ik zie het veel meer uit zijn standpunt. Hij zal iets positief kunnen gaan doen. Zult U een bepaalde invloed hebben op uw echtgenoot? Ik probeer steeds als hij bepaalde pro blemen heeft, die samen met hem op te lossen. Jan: Als ik zenuwachtig ben dan kan zij mij kalmeren. Manon: Ik neem hem eens mee naar de yoga. Jan: Mijn vrouw is een yogi, vandaar dat zij niet gesteld is op eer. U zult wel regelmatig verplichtin gen hebben bij openbare manifesta ties. Manon: Ik vind het goed dat hij het schepenambt van onderwijs enl^ultuur aanvaard heeft. (Zij is kleuterleidster aan het Sint-Maartensinstituut). Dat interesseert me wel. Alles liever dan financiën. Hier thuis hechten we zelf niet zoveel belang aan wat binnen komt en buiten gaat. En stel je voor ganse dagen in 't geld te zitten. Bent u akkoord met de uitspraak van Jan, liever naar de professio nele gezelschappen, wat toneel be treft? Manon: Ja, maar toch zijn wij lid van een toneelvereniging van hier. Ik heb zelf nog een paar woorden gezegd in «De Meeuw» van Tsjechov toen De Schakel speelde voor het Koninklijk Landjuweel. Ik was bevriend met «de mannen» van de Schakel. Toen heb ben zij mij er bij gehaald. Dat rolletje is mij zeer goed bevallen, ik had an dere nooit toneel gespeeld. Jan: Professioneel bij voorkeur neemt niet weg dat wij ook regelmatig hier gaan zien. Rekening houdend met de middelen waarover die mensen be schikken moeten we toch toegeven dat zij verdienstelijk werken. Hebt U onmiddellijke plannen? Neen, ik wacht af. Omringd met des kundigen, bestudeer ik alles en zal dan beslissen wat prioriteit verdient. Weinig vrije tijd, toch steeds genoeg voor de kinderen. Wat doet U zoal in de weinige vrye tyd die u rest? Hebt u hobby's? Ik schaak heel graag. Alhoewel ik na tuurlijk geen meester ben. Ik beoefen het trouwens veel te weinig. Ik lees graag een bock, ga naar toneel, liefst naarNTGof KVS, Wij houden allebei van goede kamermuziek en verplaat sen ons dikwijls tijdens het Festival van Vlaanderen naar Gent om één of andere muziekavond mee te maken. Daar kan je nog muziek horen en zien en beleven van zeer hoge kwaliteit. Onze vrije uren brengen wij meestal door in de vrije natuur, wij wandelen graag, het Kravaalbos hebben wij al dikwijls doorkruist. Zijn er manuele zaken die U graag doet? Ik ben nogal onhandig op technisch gebied. Een elektrische leiding leggen Reportage: Roel Van de Plas Foto's: Jan Muylaert «Ik omring mij met deskundigen, bestudeer alles 1 januari mijn taak niet als een ieek te hervatten». Muziek beluisteren, een passionante bezigheid.

De Voorpost | 1976 | | pagina 15