Vrije Tribune VERSLAG OVER HET GEMEENTEBEHEER BELASTINGEN NOG NIET AFGESCHAFT... FREDDY PEJCK: IN EEN DEMOKRATISCH BEST IS DE VERKIEZINGSUITSLAG DE ENIGE MAATSTAF ONTSLAG? ONZIN! SI 2 - 19-11-76 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. EN WANNEER INFORMATIE EN INSPRAAK? Het heeft ons zeker niet verwon derd deze week in een krant te lezen: «De toekomstige bestuur ders van de stad, burgemeester en schepenen, komen nu reeds tweemaal in de week bijeen, om van gedachten te wisselen en op deze wijze hun beleid voor te bereiden.» Dit is inderdaad niet alleen goed. het is absoluut noodzakelijk. En dit vooral dan met de fusie. Wat ons dan echter wel ver wondert, is het steeds weer behandeld tema van de artikelen van Diane D'Haeseleer in de vrije tribune van het weekblad «De Voorpost». Let wel, we herhalen hier graag wat we twee weken geleden schreven, haar bezorgdheid omtrent de werking van het toekomstig stadsbestuur en verschillende van haar voor stellen, bijvoorbeeld omtrent open volksvergaderingen waarin de bevolking over de plannen van de nieuwe bestuurders haar mening naar voor zou kunnen brengen, zijn absoluut positief. Maar wat scheelt er dan, wanneer Diane D'Haeseleer steeds weer op het een en het ander aandringt, maar blijkbaar geen enkel positief feit kan melden? En neen, we doen hier niet aan kritiek voor ons persoonlijk genoegen. Men moet wel de ogen opentrekken en de oren spitsen, wanneer men bijv. vorige week boven de naam van Diane D'Haeseleer leest: «Binnen kamers worden er misschien beleidsdossiers voorbereid... Lang echter mag hierover niet gezwegen worden... De open bare mening heeft recht op informatie... Daarom is het ogenblik daar, dat de verant woordelijken naar buiten tre den, zonder zich achter een administratieve rompslomp te verschuilen, klaar en duidelijk de bevolking informeren en laten inspelen in de opties die vorm krijgen.» Wanneer daar dan nog aan toegevoegd wordt, dat de bevol king méér dan in het verleden moet kunnen meespreken en meebeslissen, dan is het wel tijd voor onze vraag: wat loopt er dan mis indien er geen begin wordt mee gemaakt? Er zijn op deze vraag slechts twee antwoorden mogelijk. Of wel heeft de PVV last met haar meerderheidspartners. Ofwel kan de PVV zelf ook niet uitpakken en is het er Diane om te doen in elk geval het aangezicht van haar eigen partij te redden. Maar waarom reageren V.U. en B.S.P. dan niet? Hoe dan ook, wij stellen vast, dat indien de PVV in haar rubriek van de vrije tribune van «De Voorpost» op bepaalde vragen van het KP-memorandum is ingegaan b.v. de depolitisatie van de aanwervingen en be noemingen, het leefmilieu, ekonomische ekspansie en werkgelegenheid ze zeer algemeen is gebleven, terwijl haar partners het bij zwijgen laten. We gaan reeds naar einde november toe. Er is dus eigenlijk nog maar zeer weinig tijd om de bevolking te laten meespreken, zoals Diane D'Haeseleer het voorstelde. Zeer vlug zal men in de trik-trak van de raadszittin gen verwikkeld zijn, waarbij dan dc angst zal spelen zich in kaarten te laten kijken. Waaraan we toch ook willen toevoegen, dat de CVP als nieuwe, maar dan toch relatief sterke oppositie, ook moeilijk van de grond blijkt te komen. Slechts één van haar twaalf nieuwe verkozenen op de zestien woonde de jongste zitting van de uittredende gemeenteraad bij. Haar rubriek in «De Voorpost» wordt regelmatig verzorgd door mensen het zij dan meestal de arrondissementele voorzitter die noch tot de uittredende, noch tot de nieuwe gemeente raad behoren. We hebben tot nog toe geen spoor gezien van een konkrete stellingname om trent haar houding morgen. Aalst is nu een stad geworden van om en bij de 83.000 inwoners. De tweede grootste stad van Oost-Vlaanderen en dus een der belangrijkste van het land. Zoals Diane D'Haeseleer schrijft, dit vergt een nieuwe mentaliteitsplooi. En eerst en vooral bij haar raadsleden. RAY DE SMET EEN BELANGRIJKE OPDRACHT MAAR VOORAL EEN UITDAGING! In deze moeilijke economische tijd waarbij vooral ons gewest zeer zwaar wordt getroffen, alleen al door de aard van zijn bedrijven, is de economische toestand van de Denderstreek een uitdaging voor al de bestuurders die vandaag en morgen verantwoordelijkheid dragen in onze gemeenten. Het is inderdaad door een voorbeeld als Kortrijk bewezen, dat door de selectieve werkwijze bij de aanvaarding van de bedrijven vandaag de leefbaarheid van deze bedrijven een hogere en stabieler tewerkstelling waar borgen. Maar niet enkel de keuze van de bedrijven speelt een belangrijke rol bij de tewerkstelling, ook de expan sieve kracht van de bedrijven is belangrijk. En dat in de leef baarheid en dus in de tewerk stellingskansen in de bedrijven, onze gemeenten op schaalver groting gebracht, een belang rijker rol moeten spelen staat zeker vast. Deze rol en die taak is echter onmogelijk indien niet eenieder, bij het sociaal en economisch gebeuren in dit gewest betrokken, morgen be reid is in alle openheid en in opbouwende geest te zoeken naar nieuwe wegen terwijl met het bestaande nu met alle middelen verdedigt. Tot heden hebben de verschil lende groepen, alhoewel uiterlijk in schijn samen, getracht de pluimen van het succes op de hoed te steken. Binnenkamers en daar waar de beslissingen moesten worden getroffen voel de men de verdeeldheid te zeer aan, en zwakte dit het gewicht van de interventie af. Is het dan geen belangrijke taak voor de bestuurders van de toekomstige gemeenten, die ze ker in belang en macht zullen toenemen, om de akties te coördineren en samen alle gewicht in de weegschaal te werpen. En kan het als een eerste en belangrijke taak niet aangezien worden dat een re gionaal overleg een kleine sociaal-economische tewerkstel lingsconferentie zou bijeen geroepen worden en de inven taris zou opmaken en de projekten zou uitwerken. Daar bij moeten allen betrokken worden, van de jeugd en het onderwijs over de arbeidersbe weging tot de financiële middens en de investeerders. Samen moet in dat orgaan voor het gewest het plan voor de volgende jaren worden opgemaakt. Een plan dat zo mogelijk op korte termijn een grote tewerkstelling kan geven maar dat op langere termijn de stabiliteit van de betrekking in onze streek moet veilig stellen. En zeker is een gemeenschap als deze van Aalst aangewezen om op dit terrein het initiatief te nemen om deze besprekingen en studies op gang te brengen. Hier wacht voor de economische stedelijke verantwoordelijke een belangrijke taak die hij met zijn diensten moet opnemen. De makke wijze waarop tot heden de sociaal-economische proble matiek werd benaderd door de stad Aalst moet morgen om slaan in een dynamisme en een stuwing die alle betrokkenen moet aanzetten tot doordrijven de medewerking en aktie. Een doel dat door deze politiek moet bereikt worden is de verhoging en de stabiliteit van de tewerk stelling. DIANE D'HAESELEER Mensen van de Falluintjes, Vlaamse mensen, onze streek is de schoonste streek rond Aalst, wij zijn de long van de stad.. Wij hebben recht op medezeggen schap. Wij hebben de verkie zingsbeloften nog fris in het hoofd en schrijven dan ook graag aan het toekomstig be stuur van de «St.Maarten» stad onze blijde «kinderwensen». In de eerste plaats willen we «onze groene zone» behouden eeuwen lang werd een groot deel van onze streek door een bloeiende brabantse abdij be schermd. Laat onze bossen nog wilde natuur blijven waar de jeugd en de verwoede wande laars zich kunnen uitleven. Wij vragen geen verharde wandel paden met wegwijzertjes... en zeker geen fietspaden «in» het bos; we willen er vrij in rondlopen... de stilte genieten en het blijde avontuur beleven: de weg terug te vinden. De trots van onze streek... de grote hopvelden mogen niet verdwijnen onder druk van zware konkurrentie. De hop- boer, die als alle boeren verbeten zwijgend voortwerkt, moet zijn velden kunnen doorgeven aan zijn kinderen die daarop hun toekomst moeten kunnen bouwen. En de bloemenkwekers... dra gen zij niet de schoonheid naar onze groot-steden...» zeg het met bloemen laat Aalst dan ook verder zorgen voor uitbreiding en aanmoediging van deze familiebedrijven. En de andere mensen hier, die vasthangen aan deze streek, maar ergens anders werken, zij zouden graag wat gemakkelijker in Aalst komen, vooral Meldert is slecht gesteld. Hoe poëtisch de groene weg... de Affligemdreef ook is... het blijft een smal afgeboord lint waar twee autos elkaar nauwelijks kunnen pas seren. Misschien kan een paral lel lopende bijkomende weg (met liefst ook een wandel- en fietspad) voor éénrichtingsver keer zorgen. We zijn er ons van bewust dat zelfs deze enkele aangehaalde punten reeds een ernstig ekonomisch en financieel beleid vragen... maar we menen dat een grote stad als Aalst dit aan haar fusiegemeenten verplicht is. ANNIE DIERICK Zo niet uitdrukkelijk anders vermeld loopt dit verslag over het beheer en de toestand van de gemeentezaken over de periode van 1 sept. 75 tot 31 aug. 76. Kadastraal inkomen van 4.820.233 fr. in 1971 steeg het naar 5.304.053 fr. in 74. Bevolking Op 31.12.72 1377 m 1266 v 2643 Op 31.12.73 1395 m 1277 v 2672 Op 31.12.74 1418 m 1301 v 2719 Op 31.12.75 1402 m 1319 v 2721 Dus nog altijd een kontinue stijging. Daar waar in 75 de mannen het iets of wat lie ten afweten kompenseerde de vrouwen het. Geboorten; (burgerlijk jaar 75): 14 jongens en 13 meis jes. (geen enkel kind werd te Meldert zelf geboren) Overiijdens: 6 m en 4 v te Meldert zelf en 12 m en 5 v elders. Huwelijken: ('75): 16 huwe lijken en twee echtschei dingen Verkiezingszaken: op 10. 12.75 1987 gemeentekiezers en 1855 algemene kiezers. Militie: 20 in lichting*'76 Raadszittingen: In bedoel de periode waren er acht raadszittingen waarvan twee speciaal gewijd aan het verlenen van een ereti tel. Buiten de gewone punten waren meest noemens waardig verbeteringswerken aan weg van groot verkeer nr. 192, herstellingswerken aan pastorie, advisering ontwerp-gewestplan, her stellingswerken aan Truyenbosstraat en Meys- bergstraat voor het Mei derts deel en de aanvraag tot klasverheffing van de gemeente. Schepenkollege: Het Kol lege behandelde o.a. vol gende punten: aanstelling ontwerper herstellingswerken van de pastorie afgifte van 23 bouwver gunningen afgifte van 7 weigeringen van bouwvergunning afgifte van 7 verkave lingsvergunningen afgifte van drie weige ringen van verkavelingsver gunningen toestaan van 7 grondaf- standdoeningen op het kerkhof voor 50 jaar afgifte 14 vergunningen hinderlijke inrichtingen 2e klas adviesverlening inzake hinderlijke inrichtingen 1e klas vaststellen van bouwlij- nen Geldwezen; rekening 74 vertoont een overschot van 4.766.880 fr. en rekening 75 een rest van 3.305.796 fr. Na begrotings wijziging nr. 1 vertoont de gewone dienst een batig saldo van 42.125 fr. De belastingvoet bleef in 76 dezelfde als in 75. Openbare OnderstandDe toelage van de gemeente aan de K.O.O. bedroeg in 74,319.000 fr. in '75 367.000 fren in '76 747.000 fr. Geboortepremies: in 75: 10 voor een 1e kind, 11 voor een 2e, 2 voor een 3e, 2 voor een 4e en 2 voor een 5e. Totaal 27. Voor een 1e be kwam men 500 fr., voor een 2e 750 fr., voor een 3e en verder 1000 fr. Landbouw en Veeteelt Hop, snijbloemen, prei en witloof zijn de voornaamste geteelde nijverheidsgewas sen. Qua pluimveeslachterijen bestaan er een tiental kleine en 2 grote. Openbare WerkenDe Truyenbosstraat en een paar kleine toegangswegen naar de Kokerijstraat wer den geasfalteerd. In de Pa rijsstraat werd links en rechts van de bestaande be tonweg een strook asfalt bijgevoegd. Eerstdaags wordt de goed keuring verwacht door het bevoegde Ministerie om aan de weg van groot verkeer Moorsel (Koestaart) - Asse Ter Heide met herstellings- en vernieuwingswerken te beginnen. L.H. Deze beslissing geldt uiteraard enkel voor de huidige stad Aalst Er valt vooral op te merken dat geen enkele verhoging van de gemeentebelastingen werd ingevoerd. Schepen van Financiën Etienne Bo- gaert hoopte ook dat dit evenmin volgend jaar zou gebeuren, en dat het f inanci- eêl beheer ook op dit vlak even ernstig en degelijk zou gevoerd worden. Er wordt ook opgemerkt dat het volgende stadsbestuur wijzigingen kan invoeren wat de gemeentebelastingen be treft. Zoals in een vorige edi tie al werd aangestipt, werd de begroting nog altijd per gemeente opgemaakt, en worden de verschillende be grotingen later samenge voegd tot een eenheidsbe groting. Wat betreft het indienen van bezwaar tegen de beslissin gen van het Kollege van Burgemeester en Schepe nen, kan men de mogelijk heid ertoe toch eerder teore- tisch noemen. Want om een bezwaar te staven moet men al een heel ernstige motive ring hebben. Men mag niet vergeten dat er voorlopig nog 45.000 andere stads bewoners zijn waarmee ook rekening moet gehouden worden, en die dan ook alle maal met hun wensen voor de dag kunnen komen... W.L. woorden? Ik heb tot op h« niet vernomen dat er een gelijkend eksamen voor s pen werd ingericht. Vervolg van blz. 1 waarin over «verkiezingsperi kelen» en «afbraakkampag- nes» werd gesproken en waar bij de naam Erembodegem duidelijk was te lezen. Wij had den trouwens de indruk dat met het in dit artikel genoemde «bepaald blad» duidelijk onze bloedeigen Voorpost werd be doeld dat op zijn beurt zomin de socialisten als om het even wie een slecht hart toedraagt. F. Pijck: Om met de Voorpost te beginnen, inderdaad, er werd daar gezegd dat de Erembodegemse socialisten ontevreden waren en dit is trouwens nog zo. Dat als eer ste reaktie terecht geen blad voorde mond werd genomen is zeker zeer begrijpelijk. Ik zal de laatste zijn om het de mensen van onze afdeling kwalijk te nemen dat zij in hun teleurstel ling ergens meenden er de brui te moeten aangeven. Uiteinde lijk werkt niemand gaarne voor niks. Er is trouwens door mij zelf steeds gezegd dat ik mij uitsluitend zou schikken naar datgene wat de afdeling be slist. Tot op heden heeft ons partijbestuur in dit verband geen uitspraak gedaan omdat vooraf al de betrokkene orga nisaties moeten worden ge raadpleegd. Dit zal echter zeer binnen kort gebeuren. Als daar mocht worden uitgemaakt dat de eigen Erembodegemse be langen het best gedient kun nen worden buiten deze koali- tie, dan zal ik dienovereen- stemmend handelen. Uiteinde lijk is het zo dat ik een gebeur lijk schepenambt uitsluitend opeis om als gemandateerde van de BSP-Erembodegem te kunnen beantwoorden aan wat de kiezers op demokratische wijze hebben uitgemaakt. De eerste reakties die voor uw blad werden genoteerd kunnen inderdaad wat scherpe kanten hebben gehad. Over een breuk of over ontslag werd tot op he den nooit een definitief stand punt vertolkt. In opdracht van- of in overeenstemming met wat het afdelingsbestuur en de an dere betrokkenen terzake den ken of beslissen is evenmin ooit stelling genomen. Dit zal, zoals reeds gezegd, zeer bin nenkort gebeuren. VP: Er is ook nog in «Voor Al len» geschreven... F. Pijck: Dat weet ik en daar wens ik niet op in te gaan. Ik heb met verbazing moeten vaststellen dat dit artikel in ons eigen partijblad kon verschij nen. VP: Wat denkt je over wat in dit artikel duidelijk ten aanzien van Erembodegem werd gesteld? F. Pijck; Ik herhaal het, ik wens hierop niet in te gaan! VP: Best zo, maar stel nu dat partij en gemeenschappelijke aktie voor hun al of niet te rechte opeising van een sche penambt.... F. Pijck: Terecht. Het opeisen van de schepenzetel voor Erembodegem is het gevolg van een demokratische beslis sing die bij het goedkeuren van de BSP kandidatenlijst door de kiezers alsdusdanig reeds ge beurde. VP: Akkoord, wij zetten dit even recht en zeggen dus al leen «terechte» opeising van een schepenambt en stellen de vraag of bij een blijvend afwij zen van deze eis, en als gevolg daarvan een mogelijke beslis sing van Erembodegem om voor verdere medewerking te bedanken, dit zou betekenen dat je ontslag zou nemen als raadslid en of dat de Erembo degemse BSP-afdeling zou ophouden te bestaan? F. Pijck: Als de afdeling mij vraagt om ontslag te nemen dan doe ik dat beslist. Of de BSP-afdeling zou ophouden te bestaan? Als het van mij zal afhangen, zeer zeker niet! Trouwens, onze werking en onze aktiviteiten te Erembode gem zijn pas in tweede instan tie politiek gericht en kunnen dus zeker niet zo maar meteen wegvallen door het toevallig spel der politieke mogelijkhe den. Wij blijven gewoon ons zelf en zullen trachten onze werking nog verder uit te brei den om tot een duidelijke bun deling te komen van alle de mokratische en socialistische krachten. Wij denken hierbij I Freddl Pijck vooral aan de velen die nu nog voor andere partijen hebben gestemd of die geloven in de andere partijen om aan hun trekken te kunnen komen. Ik maak hier duidelijk allusie op de zogeheten progressieve frontvorming al is deze formule alsdusdanig nooit van de grond gekomen in Vlaanderen. Mis schien moeten wij het ganse opzet erdenken! VP: Zou het Daensisme hier soms ergens inspirerend wer ken. Je hebt in een voorverkie- zingsvraaggesprek «paster Daens» een markante figuur genoemd. F. Pijck: Het Daensisme heeft tot alles geleid en misschien kan het ooit ook andersom, maar ik wens hier toch ter ver duidelijking te stellen dat voor mij alleen het socialisme inspi rerend werkt. VP: Om terug te komen op de beslissing van het BSP- Arbitrage Comité waaruit de door iedereen gekende en door Erembodegem betwiste toewijzing der schepenambten voortvloeide, is het niet zo ge weest dat ook jij je hebt ver bonden om de beslissingen van dit komitée te aanvaar den? F.Pijck: Ja dit is waar, maar er staat in dit akkoord, en ik citeer «indien de standpunten te ver uit elkaar zouden liggen dient er een poll te worden gehou den...» en dit wil bij nader in zien volgens mij zeggen dat de basis moet worden geraad pleegd. Men had dus in dit ko mitée veeleer en veel makkelij ker kunnen vertrekken van die basis die duidelijk heeft ge sproken bij de verkiezingen zelf! Het is klaar dat de vol gorde der mandaten door de socialistische kiezers zelf werd aangewezen: Bert Van Hoor- ick, ikzelf, Jan Van der Veken, Eddy Monsieur, Dr. Goossens, Martin Van der Speeten, kd. Saerens uit Moorsel, Edgard Hooghuys en Gracienne Van Nieuwenborgh. Van deze ne gen gekozenen konden, om welbepaalde redenen reeds van in den beginne, twee men sen geen enkel ambt aanvaar den, nl. partijvoorzitter Jan Van der Veken en KOO-arts Dr. Goossens. Aangezien Martin Van der Speeten voor het KOO-voorzitterschap werd aangezocht bleven er dus nog zes kandidaten over voor de twee schepenambten, altans teoretisch. Nadat Bert Van Hoorick zich had teruggetrok ken bleven dit er nog vijf en dit in volgorde van de verkie zingsuitslag als volgt: ikzelf, Eddy Monsieur, kd. Saerens, Edgard Hooghuys en Gra cienne Van Nieuwenborgh. VP: Desondanks besliste het Komitée anders, heb je hier voor enige verklaring? F. Pijck: Neen, ik begrijp deze niet. eVP: Er werd nadien ook i gefluisterd dat Erembodeji niet betrouwbaar zou zijn de huidige koalitie; te eigen w0 reid misschien? F. Pijck: Dat verwondert mi] zeerste. Ik vraag mij trouw af wat tot op heden de aar W€ ding mag zijn geweest om maar iets dergelijks te kun veronderstellen. Het is mijn naam tenslotte die or hel bestuursakkoord B PW-VU werd geschrapt, een koalitie met de Krii Demokreten van uit zuiver cialistisch standpunt zeker te bevelen, toch is de plaa lijke toestand zodanig dat onze eigen beleidsvisie stend even sterk in de hui< koalitie kunnen doordrukke VP: Er wordt jou persoor venweten dat je de beslis gen van het Komitée met trekking tot de verdeling ambten slechts achteraf a gevochten hebt en niet op ogenblik zelf, je zou zelfs koord zijn geweestl F. Pijck: Ik heb de beslis! van het Komitée terzake woon geakteerd zoals ie< een aangezien er nadien moest gestemd in de verst lende afdelingen. Erembo gem, Moorsel en Gijzegem ren het niet eens met dit vc stel. Tot op heden heb ik all de gevoelens vertolkt van zelf en van de mensen Erembodegem zonder hier enige bindende waarde te t len geven met betrekkingL wat er verder zal gebeuren. zijn, om zo te zeggen, de l wone menselijke reakties^ zal alleen dan een offii standpunt innemen en vei digen als de afdeling mij dui lijk een opdracht geeft. Ik w( geen persoonlijke belangei gaan verdedigen maar wel belangen van mijn kiezers, de Erembodegemse socu ten en van gans Erei gem. nil VP: Er werd reeds gezegd dat jij voor dit ambt niet de nodige bekwaamheid zou hebben... F. Pijck: Moet ik hierop ant- Ikf Hóóp MA/\& T)AT C/\#T£R. r:£Eb cHaute,e- MiWHT is..

De Voorpost | 1976 | | pagina 2