Y zich zwakjes Prinsen verdedigen om titel te verovereir OOK WAK LAAT ZICH HOREN WAPENSTILSTAND IN STRAATNAMENOORLOG NOG NIET IN ZICHT SKOUTSGROEP WKS STALOYSIUS AALST 22 JAAR JONG NOG DE STAKINGSAANZEGGING STADS EN COO PERSONEEL C.C.O.D. STANDPUNT AFDELING AALST 4 - 19-11-76 - De Voorpost n Prins is, die ijn bal, )e Gaa lovens- m met le Prins :ing, uit; c aan het pro kan nog wat 'orden, tenzij men hoofd nadruk wil Opbeurt beeft ook de Vereniging voor Aak tere Kultuurechoon h««r stellingen ingenomen op het str^dtoneel voor bet behoud der straatnamen. Namens de WAK stuurde Frits Courteaux naar alle burgemeesters en schepenen van fusionerend Aakt een brief waarin hij pleit voor het behoud van de bestaande benaming. We laten U meelezen: Op 23 juni 1954 werd de scouts groep te MQIbeek opgericht met wfjlen Karei Arnout ak eerste groepsleider. Twee jaar later telde men i reeds 23 welpen, 24 jonge verkenners en 15 verkenners. Dit alles onder impuk van Frans De Konlnck, Juui Ketek, Rudolf Artys, Jos Le Bacq, André De Winter en vele anderen. «Het ziet er naar uit dat de fusie van de gemeenten ook proble men stelt in verband met de gelijknamige straatnamen. Het is een zaak die de WAK ten aeerste interesseert omdat even tuele wijzigingen het psycholo gisch historisch beeld een stad en dorp zouden verstoren, ge paard met een verlies aan eigenheid van de gemeenschap pen. Terecht heeft Prof. Dr. Vercoul- lie, een eminente taalkundige, eens gezegd: «De geschiedenis van onze gemeenten staat ge schreven op de hoeken van de straten». Inderdaad, met deze eeuwenoude relikten mag niet onverantwoord worden omge sprongen. Het volk voelt zelf instinktief de waarde aan van een straatnaam. Tientallen ja ren heeft het geweigerd de benamingen Leopoldstraat, Brusselstraat, en Akademie- plaats te aanvaarden; in hun mond bleef het Kattestraat, Pontstraat. Oude Vismarkt. Vorige stadsbesturen hebben dan ook het volkse dit is: het juiste standpunt aanvaard. Wij hopen dat het huidige stadsbestuur niet minder volks zal willen handelen, dat ze het beeld van de middeleeuwse groei van onze stad en de omliggende gemeenten zal weten te bewaren, zoals het tot uiting komt in de toponymie. Eén voorbeeld slechts: te Aalst zou de naam Kapellestraat verdwijnen. Toch herinnert hij aan de eerste, met zekerheid gekende bidplaats opgericht door St. Ursmaar, op het huidige Stationsplein. 1200 jaar geleden was de Kapellestraat een «bee-weg«; zij heeft het tracé medebepaald van ons stratennet zij is immers de enige straat die niet uitmondt op de Grote Markt maar toch een eigen stadspoort bezat. Het mag niet zijn dat dergelijke plaatsnamen verdwijnen, dat levende en waardevolle toponiemen met één pennetrek worden uitgesto ten! Werd het standpunt van de kommissie voor Toponymie en Dialectologie ingewonnen al vorens te beginnen met de studie van deze wijzigingen? Een andere zaak is de lokalisatie. Voor een vreemdeling die zich naar de Kerk- of naar de Dorpsstraat wil begeven is de plaatsnaam wel een duidelijke aanwijziging voor de ligging. Een vervanging door een per- Tenslotte menen wij - en de resultaten bewijzen het (aldus de mededeling) dat de C.C.O.D. in het verdedigen van de rechten van het personeel tewerkgesteld bij de gemeente en de K.O.O., nooit in gebreke is gebleven. Volgens gewestelijk C.C.O.D. sekretaris Marcel Nevraumont is het nu niet opportuun een stakingsaanzegging in te dienen soonsnaam of door een van die verwarrende abstracte namen (Vooruitgang- Handel- Spaar zaamheid- Naarstigheid- Bedrijvigheid) zou wel een taalkundig en praktisch verlies betekenen voor de gemeen schap. Het zou verkieslijk zijn de oude namen te behouden met toevoe ging van een cijfer of een letter. En wijst ook het postnummer niet op een differentiatie? en dit om volgende redenen: De bijlagen bij de eerste fase van het statuut van Gent voor Aalst zullen klaar zijn op 16.11.76 zodat de K.O.O. met de besprekingen op de Provincie kan beginnen; Wij hebben vernomen dat op donderdag 5 november te 10 uur een gemeen schappelijke vergadering zal plaatsgrijpen om de 2de en de Mijne heren, alvorens te begeven op dit gevaarlijk pad, zouden wij U vragen deze zaak te willen laten oplossen door bevoegde, instanties, geschied en taalkundigen, opdat U over enkele jaren de «weg terug» niet zou hoeven te bewandelen, zoals uw voorgangers». Tot zover de brief van de heer Frits Courteaux uit naam van de WAK. WA. 3de fase en de vergoedingen van het statuut Gent op punt te stellen voor de stad Aalst. Verder konden wij vernemen dat het stadsbestuur op de gemeen teraad van november 1976 het principe van de toepassing van de 2de en de 3de fase en de vergoedingen zal laten goed keuren. Wij kunnen verder gezamelijk trachten voor hogcrgeciteerde punten nog dit jaar onderhande lingen te beginnen met het provinciaal bestuur. OP BRILJANTE WIJZE VERDER GEZET Ook nu nog is de scoutsgroep bijzonder aktief en wordt door jongeren verdergezet die nog niet geboren waren op de datum van de stichting. De kersverse groepsleider is Rudy Sayes. Hij volgde onlangs Jef Van De Sijpe op. Thans beschikt men over een 15 jonge mensen die zich wekelijks bereid verklaren om allerlei aktiviteiten te plannen voor respektievelijk welpen, jongverkenners en verkenners. Deze aktiviteiten vinden plaats in het lokaal gelegen Beukenhof en bereikbaar via de Schendel- beek hofstraat. Een dertigtal jonge welpen volgen er getrouw Akela, houden tochten in de vrije natuur en laten bij slecht weer hun kreativiteitszin wer ken. De Jongverkenners tellen een 25 tal leden. Naast allerhan de tochten en techniekverga deringen zijn er voor~hen ook week-ends droppings. Een achttal verkenners houden zich bezig met ernstige diskussies en debatten, maar zij zijn tevens specialisten in het openlucht- Jeven en overlevingstochten. Allen werken het ganse jaar in p "het thema van hun kamp, iets wat de bekroning is van het 4 scoutsjaar en waarop iedereen zich naar hartelust kan uitleven. I r VERKOOPTEN- TENTOÓNSTELLING VAN 1 Oosteree en Afrikaanse kunst- c voorwerpen. Deze gaat door in 't Apostelken te Mijlbeek van 19 tot en met 24 l j november. Er is een grote keuze houtsnij- werk, Malachiet, sierraden en ivoor uit Afrika, India, Zuid- Amerika, Phillipjjnen, brons uit Opper-Volta en nog zo vele andere prachtige stukken. Volgens een mededeling van C.C.O.D. Voorzitter Ambt, Hllalre Lievens, is er geen staking nodig. De staking wordt ais een uiterste middel aanzien, nadat alle pogingen zonden mislukken. De organiserende vereniging «de gaa Lowies» verdienden beter met bon derde prinsenverkiezing naar de titel «prins Oost-Vlaanderen». Slechts drie prinsen stelden-zich kandidaat op het podium in de goed gevolde zaal Madelon. De belangstelling kwam vooral uit de provincie .De verwende Aals te naars, wat karnaval betreft, kwamen beslist niet aan hun trekken. TOPMENSEN Onder de aanwezigen een hele reeks topmensen. Burgemeester De Bisschop, André Doorns Voorzitter van het stedelijk MOEIZAME START VERKIEZING Zij kwamen van heinde en verre, de prinsen en keizers in hun beste narrenpak en met de hoge veren op hun karnavaleske hoed. In Oost-Vlaanderen immers zijn er niet minder dan 95 karnavalverenigingen. Aanvankelijk liet het zich aan zien dat de belangstelling buiten de verwachtingen zou liggen en pas rond 21 uur kwam er meer volk en beweging in de'zaak. Ook in de zaal zelf heerste er bijna een kongressfeer en het orkest had al de spirit nodig om het publiek los te gooien. Het geheel zou uitlopen op een dans-avond, met als toemaatje de verkiezing van Prins karnaval Oost-Vlaanderen. Iets waarvoor men het nodige geduld moest opbrengen tot het nachtelijk uur. Zowel het stemmingstrio en zeker de chevaliers, in hun allernieuwste kostuum, brach ten er de uiteindelijke stemming in. De Aalsterse koolstratenaar Prins Antoine koördineerde het podiumgebeuren op de hem eigen losse wijze. Een lichtpunt in de «vond, het optreden van «De Chevaliers van de Koolstraat», (km) Een vlotte en meer en meer ad-rem wordende bloemen fee Gilly beet de spits af om de verkiezing in te zetten. In haar speech onderstreepte hij het belang van deze prinsenverkie- zing in haar eigen karnavalstad en vroeg Aalst karnaval meer en beter naar uitenuit, over onze stadsgrenzen heen, te vertegen woordigen. Prompt kreeg zij van Prins België de orde van de garnaal toegewezen. Met haar goede wens «dat de beste moge winnen» ging Prins Keizer Kamiel uit Oostakker van start. Het was beslist geen goede zaak om zijn toespraak voor te lezen. Bovendien was de man niet mikrovast en konden slechts flarden van de zonder veel animo gebrachte speech opvan gen. Het is een eentonig mono loog met de beschrijving van zijn streek, via minister De Backer naar Dirk Martens en het besluit beter te leven met de paarde- poot. Tot slot verheft hij «de dame van dienst achter de tapkast» tot de orde van de paardepoot. Prins Norbert de 1ste uit Heusden had geen papier nodig en deed het iets beter, maar toch wat plechtstatig en verloor even de draad van z'n gesprek. Hij hield een karnavalpleidooi tot het houden van karnaval, de inzet van de organisaties en een oproep tot vertrouwen. Karna- valisten zijn zichzelf zegt hij. Een karnavalist is een goed en De jury stond voor een moeiltyke taak om een winnaar aan te duiden, ze waren alle even zwak. (jm) feestkomitee (4 van de 27 leden waren aanwezig), Bloemenfee Gilly, Simon D'Hondt Voorzit ter der Prinsencaemere met verschillende prinsen die hun prinsenbar even verlieten. De Aalsterse Gilles, Miss Bette uit Lede, Prins Karnaval Oost- Vlaanderen, naast de drie kan didaten voor de titel Prins van Oost-Vlaanderen: Norbert 1 uit Heusden, Prins Keizer Kamiel uit Oostakker en Etienne 1 van Lembeke. DE JURY We laten het in het midden of het voor de jury een al of niet zware opgave was om de prijzen toe te kennen. Voorzitter Raf Bonte en juryleden Gustaaf De Stobbeleir, Lambert Van De Sijpe, Burgemeester De Pauw, Constant De Vos, Keizer Assel- man, uit Ninove, Miss Bette, Carnavalprins Oost Vlaanderen Jean Verleysen uit Wetteren, karnavalkeizer uit Oostende en de twee jaar geleden verkozen prins België uit Oostende deel den hun beslissing mede: Eerste werd Norbert 1 uit Heusden, gevolgd door Etienne 1 uit Lembeke en als derde eindigde Prins Keizer Kamiel uit Oostakke. DOCTOR HUMORIS CAUSA Er vielen nog drie titels uit te delen. Deze van Doctor Humoris Causa, een eer die te beurt viel aan Gustaaf De Stobbeleer, Frans Wauters en Prins Keizer Kamiel uit Oostakker. Jammer dat men onze knappe koppen Gustaaf en Frans niet even aan het woord liet om hun titel waar temaken. Inmiddels was het midder nachtelijk uur verstreken wan neer André Doorns namens het stedelijk feestkomitee het woord voerde en aan de kandidaten, die niet uitgeroepen werden tot Prins Karnaval Oost Vlaan deren, het karnavalboek over handigde. VERWEND Misschien zijn wij teveel gewend en verwend wat karnaval betreft. vriendelijk en plezierig mens met het hart op de rechte plaats. Met deze slotwoorden verheft hij voorzitter Herreman tot een orde waarvan de naam ons ontgaat in het rumoer van de zaal. Als laatste komt Prins Etienne uit Lembeke aan de beurt die zegt: «onze laatste frank uitge geven te hebben om naar hier te komen». Maar ook hij kan, ondanks zijn Prins Bernhard verhaal, niet volledig overtui gend overkomen, zoals dit met de drie kandidaten het geval is. sic Norbert I uit Heusden werd Prins karnaval van Oost Vlaanderen ei die kreeg het lint om van voorzitter William Heiretnan (jm) he Vaak hoorden we zeggen «er bestaat toch maar één Aalst». Deze keer hebben het de prinsen uit de andere gemeenten het moeten waarmaken. VERWEND Misschien zijn wij teveel gewend en verwend wat karnaval betreft. Vaak hoorden we zeggen «er bestaat toch maar één Aalst». Deze keer hebben het de prinsen uit de andere gemeenten het moeten waarmaken. Zij moeten beslist een lesje komen nemen bij onze eigen prinsen en prinsenverkiezing. Daarom des do te jammer dat onze eigen Prins Johny er niet bij was, die weerhouden was door zijn bal, net op dezelfde dag. De Gaa jc Lowies doen beslist een lovens- waardige inspanning om met!.' een toch gedurfd opzet, de Prins Oost Vlaanderen verkiezing, uit te pakken. Dat er maar drie kandidaten opdaagden is des te spijtiger. Ook aan het pro- gramma zelf kan nog wat bijgeschaafd worden, tenzij men inderdaad de hoofdnadruk wil L. leggen op een danspartij met een 1 prinsenverkiezing er tussen- door. n

De Voorpost | 1976 | | pagina 4