ONZE GIJZEGEMSE NIEUWSTROMMEL! NAMEN VAN ONZE STRATEN! BIJNA VIJFTIEN JAAR JONG! NIEUWERKERKEN HERDENKT 11 NOVEMBER NIEUWERKERKSE FERMETTE OPGEDOEKT... 6 -19-11-76 - De Voorpost Onze nieuwstrommel geeft deze week informatie over de start van een nieuw jeugdatelier in het Sport- en Rekreatie- centrum. Ook de feestavond van de Meisjeschiro Jopa onder het tema «Uitzonderlijk aanbod» en een tweetal klachten over het industrieterrein zullen we even van dichterbij bekij ken. NIEUW JEUGDATELIER Onder impuls van zestal men sen werd vorige zaterdag een nieuw jeugdatelier voor kinde ren van 12 tot 17 jaar openges teld. De initiatiefnemers Jo Daelman, Christien Verbrug- ge, Adrienne Van Hauwermei- ren. Isolde Van De Perre, Mi chel Tijtgat en Luk Geubels konden een veertigtal jongeren fotografiekunst is 'n gegeer de hobbyklub. In de zomer periode wil men naast sportak- tiviteiten ook zoektochten, droppings, wandelingen en fietstochten programmeren. De aanwezigen, waaronder voornamelijk meisjes van 15 16 jaar werden dan in groepjes verdeeld om onder leiding van een moderator een geschikte naam voor het jeugdatelier te taktvergadering bleek duidelijk dat de initiatiefnemers op des kundige wijze de zaken heeft aangepakt en ook het enthou siasme van het jeugdig publiek zal wel een garantie zijn voor het welslagen van dit gloed nieuw initiatief. JOPA- FEESTAVOND Onder het thema: «Uitzonder lijk aanbod» prezenteerde de Gijzegemse Meisjeschiro Jopa een uitgebreid feestprogram ma. Deze jeugdbeweging telt momenteel een zestigtal leden die onderverdeeld zijn in vier De eerste byeenkomst van het jeugdatelier In het sport en rekreatiecentrum (el) begroeten die op hun uitnodi ging waren ingegaan. Jo Daelman schetste in een inlei dend woordje de bedoeling van een jeugdatelier op de ge meente: «Wij willen de jeugd alle nodige faciliteiten bezorgen om de meest verscheiden hobby's in groepsverband te beoefenen. Wij willen geen nieuwe jeugd beweging vormen doch een soort aanvulling voor de be staande jeugdverenigingen die geen aangepast lokaal en ma teriaal bezitten om de speci fieke vrijetijdsbehoeften van een tlenerpubliek te kunnen dekken.» In een zorgvuldig opgestelde enquête werd dan nagegaan wat die specifieke behoeften van het aanwezige publiek dan werkelijk inhouden. Uit de antwoorden op de vra genlijst kon men volgende voorkeuren distilleren: in de winterperiode wil men vooral knutselen, schilderen, tekenen en boetseren, ook gespreksa- vonden en het aanleren van de zoeken en ook de tijdstippen vast te leggen waarop men wekelijks zou vergaderen. Een definitieve naam kwam nog niet uit de bus doch de verga deruurtjes zullen voorlopig op zaterdagnamiddag en zon dagvoormiddag gepland wor den. Als lokaal krijgt men van de be heerraad van het Sport- en Rekreatiecentrum de «Pon- derosa» ter beschikking: als eerste aktiviteit zal men deze ruimte volledig herschilderen en opknappen zodat volgende maand alle initiatieven in een aangepast lokaal zullen kun nen doorgaan: het ligt in de be doeling vanaf december maandelijks een kontakt- en in- formatiekrantje uit te geven zodat nieuwe leden steeds uit voerig geïnformeerd en dan ook beter onthaald kunnen worden. Voor elke aktiviteit zal men specifiek een monitor aanduiden zodat de leden steeds maximaal begeleid en gestimuleerd kunnen worden. Kortom, uit deze eerste kon subgroepen namelijk de Speelklub, De-Kwiks, Tippers en Tiptiens. Voor een bomvolle Parochiale Zaal werden een elftal ritmi sche dansen op het toneel ge bracht waarin de meisjes hun eigen wereldje muzikaal bege leid naar voren konden bren gen. Ook een drietal sketches over voorbije kamptoestanden en andere zelf beleefde avon tuurtjes kwamen komisch en goed geakteerd over bij een enthousiast meelevend pu bliek. Spijtig genoeg was het stemvolume meestal zo mi niem, dat men achteraan in de zaal onmenselijke inspan ningen diende te verrichten om iets van het gesprokene te kapteren. Toch was het duide lijk dat alle aktrices geestdriftig hun toebedeelde rol vervulden zodat ook zij veel plezier aan hun toneelprestaties beleef den. Momenteel wordt de Jopa-groep geleid door Betty De Ridder die bijgestaan wordt door een vijfvrouwschap be staande uit Myriam De Clercq, FALLUINTJES «Falluintjesstraat» te Meldert Nadat in «De Voorpost» reeds het standpunt van o.a. Jos Ghysens in verband met de namen van onze straten werd gepubliceerd stelde een kommissie onder leiding van stadsarchivaris Karei Baert met afgevaardigden van elke fusiegemeente een planning op met eventueel nieuwe namen voor onze straten waar zulks noodzakelijk zou blijken. We lichten hieruit de straten van het Falluintjesgebied. De Aalsterse dreef (Meldert) zou een Affligemdreef wor den, dus de verlengenis van Aalst tot Meldert. De Aalsterse Steenweg (Moor- sel) zou van in Aalst over Moorsel tot Baardegem best zijn oorspronkelijke naam terug krijgen, nl. Mechelse (Heer)baan ofwel, van Aalst tot Moorsel Moor- selbaan en van Moorsel tot Baardegem Mechelse (Heer) baan. De Meldertse Achterstraat zou niet van naam verande ren. Te Herdersem blijven de be namingen Biesstraat en Biesterenweg. De Bies straat te Aalst zou de Hake- lenbergstraat worden. Te Nieuwerkerken zou de benaming Bredeweg blijven doch de Bredeweg van Her dersem zou «Koekeroel- weg» worden. De Broek straat behoudt haar naam te Herdersem doch de Aalster se Broekstraat (met 35 in woners) wordt de Roucel- straat (Roucel was een kruidkundige). De Herdersemse Disgenaat- dreef zou een verkeerde schrijfwijze zijn van het ou de toponiem Essenhout en de Disgenaatdreef zou dan veranderen in Essenhout- dreef. Dorpstraat te Baardegem en Meldert, Dorpcentrum te Herdersem en Dorp te Moorsel zouden, omwille van de uniformiteit, gewoon «Dorp» plus de naam van de vroegere gemeente worden, bvb De Heer J. Janssens, Dorp - Baardegem, 9300 Aalst. Met namen als Dries te Nieuwerkerken en Dries straten te Aalst, Erembode- gem, Gijzegem en Hofstade zou de Moorselse Dreef de Karei van Croystraat (plein of -dries) worden. Te Meldert zou Eeckhout- straat blijven doch te Hof- stade zou de St.Waltrude- straat worden. De Aalsterse Eikstraat zou blijven doch te Moorsel zou de benaming Oscar Reyn- tensstraat worden. Te Baardegem blijft Euro pastraat doch de Groen straat wordt Rampelberg- straat terwijl de Moorselse Groenstraat Cornel is Smet- straat zou worden (C.Smet Bollandist). Alhoewel de Aalsterse Hammestraat meer inwo ners telt dan die te Herder sem is het, omwille van his torische redenen, de Her dersemse die haar naam be houdt terwijl die van Aalst vervangen wordt door Spits- ve ld straat. Hoogstraat blijft te Hofsta de. Te Baardegem wordt ze de Ashaag of Ashaagstraat, te Meldert de Herenstraat en te Aalst liefst de Som- pershoekstraat. De Kammestraat te Meldert zou Moerteveldstraat wor den. De Kapellestraat behoudt haar naam te Erembodegem en wordt te Aalst de Zwarte Zusterstraat te Baardegem de Twelfpenningstraat te Gijzegem de Kaajheren- straat en te Nieuwerkerken de Monixveldstraat. Te Aalst behoudt de Katte- straat haar naam doch te Moorsel wordt ze de Cay- rosstraat (Cayro was Moor selse Heer) Kerkhoflaan blijft te Aalst, Kerkhofbaan wordt te Erem bodegem vervangen door Christiane De Deyne, Bema- dette Van De Velde, Maria Cami en Marleen De Winne. De Chiroproost is pater Jossa, doch ook de gewezen onder pastoor E.H. Vaeyens, die deze jeugdbeweging enkele ja ren geleden tot volle bloei hielp brengen was één van de op gemerkte toeschouwers die het jeugdig vrouwelijk enthou siasme naar waarde wist te schatten. Ouders, die meisjes van 7 tot 12 jaar een zinnige en verrijkende vrijetijdsbesteding willen aanbieden, moeten niet aarzelen hen aan de plaatse lijke chirobeweging toe te ver trouwen: de Jopagroep heeft bewezen dat men ieder op po sitieve wijze kan integreren in een massaspel dat ook voor buitenstaanders de moeite waard bleek! LEEFMILIEU PERIKELEN Het industrieterrein blijft nog steeds de aandacht van het grote publiek gaande houden. Vooral de derde fabriek, nl. NV. Eutron wordt met argusogen gade geslagen. Na de princi piële beslissing om de gebou wen door de gemeente te laten overnemen (zie Voorpost nummer van 21 mei) werden deze onmiddellijk opgetrokken zodat onze gemeentebestuur ders eerder sip keken toen ze achteraf de aanbestedings bundel, bij wijze van regulatie klakkeloos dienden over te nemen. Momenteel zijn de be woners van de Stationsstraat bezorgd om het feit dat de buf ferzone niet van de beloofde beplanting wordt voorzien. De gemeenteraad die een beplan tingsplan door de bevoegde diensten liet opmaken blijft momenteel erg in gebreke: tij dens de zomer werd een ge deeltelijke beplanting door de heersende droogte ongedaan gemaakt: voor het aanleggen van de verhoogde berm werd toen veel teelaarde aange voerd doch ook tal van vracht wagens aannemersafval zodat deze strook niet-beplantbaar is. Het Komitée van Milieube schermers vraagt zich dan ook bezorgd af waarom men nu, ideale tijd om deze werken uit te voeren, niets doet om de be loofde beplantingen aan te brengen. Wanneer de vriespe- riode aanbreekt is het voor deze werken allang te laat! Men is ook verontrust over het feit dat het dakwater van de nieuwe fabriek Eutron blijkbaar rechtstreeks in de beek, die loopt naar de kasteelwalletjes, zal geloosd worden. Dit brengt normaal een groot gevaar op daar de neerslag van de giftige stoffen die op het dak terecht komt dit nog onge rept beekje in grote mate zal vervuilen zodat het natuurge bied rond de kasteelvijver we ieens definitief kan verpest worden. Wij hopen dat de be voegde diensten terzake hun verantwoordelijkheid opne men, tot heil van een gezon dere leefwereld! Dirk Daelemans Asterstraat; te Baardegem wordt de Kerkhofstraat de Houwelgatsjraat of Chry santenstraat en te Nieuwer kerken wordt ze de Brulkou- ter. Kerkstraat blijft behouden te Aalst doch wordt te Erembodegem St. Margare- tastraat te Herdersems St. Elooistraat, te Hofstade St. Aldegondisstraat, te Erem bodegem H.Guidostraat, te Nieuwerkerken H.Leonar- dusstraat, te Moorsel St. Martinusstraat en te Gijze gem Pastoor Reinders- straat. Kerkweg wordt te Meldert St.Walburgaweg te Herder sem wordt die wegel St.An- toniuswegel en te Moorsel blijft de benaming kerkweg. Te Meldert blijft de Klein- dries en te Moorsel de Kloosterstraat die te Erem bodegem vervangen wordt door Haantjesweg. Kloosterweg blijft te Aalst doch Kloosterwegel te Her dersem wordt Lijsterbes wegel. De Kouterbaan blijft te Her dersem doch wordt te Aalst de Thienvorenveltstraat of Laereweestraat en te Erem bodegem deZwaluwbaan. Naar analogie met «Dorp» wordt het te Aalst gewoon Marktweg doch verder Markt weg-Erembodegem Markt weg-Moorsel, Markt- De jongste Hofstaadse vrouwenbeweging is ongetwijfeld de plaatselijke CMBV-afdeling die in het voorjaar van 1962 bo ven de doopvont werd gehouden. Deze heuglijke gebeurte nis wordt op zaterdag 29 januari feestelijk gevierd doch naast deze jubelmanifestatie prezenteren de «Christelijke Middenstands- en Burgersvrouwen nog een resem van an dere aktiviteiten. LESSENREEKSEN Het CMBV-programma is vooral gebaseerd op lessency- cli die de meest verscheiden domeinen bestrijken. Op sportgebied heeft men de wekelijkse tumlessen die elke woensdagavond in de turnzaal van de Vrij Meisjesschool doorgang vinden. Onder lei ding van kinesiste Hedwige Goeman worden door onze Hofstaadse Sportiva's de meest verscheiden turnoefe ningen met gratie en lenigheid volbracht. Momenteel loopt er onder leiding van mevrouw Van Der Meersche een kook- kursus: deze gaat elke dins dagavond door in de parochie zaal aan het Dorp, elke kook demonstratie begint er te 19.30 uur. In de maand december voor ziet men een knutselreeks: on der leiding van mevrouw Sa muel worden enkele technie ken met naald en draad aange leerd. Voorziene data zijn 30 november, 7 en 14 december telkens vanaf 19.30 u. en dit weerom in de parochiale zaal. In de maand februari voorziet men een kursus «Ideale za kenvrouw». In de maanden juli en augustus voorziet men elke dinsdaga- vond een voettocht met aan dacht voor de natuur, het veld steeds een bezoek aan een of anderen boerderij. OKKASIONELE AKTIVITEITEN Het bestuurskomitée dat elke eerste dinsdag van de maand samenkomt is momenteel sa mengesteld uit Marleen Clin- kaert (voorzitster), Denise De Wit (ondervoozitster), Si- monne Breyne (sekretaresse) en de bestuursleden Maria Singelijn, Agnes De Roeck, Maria De Smedt, Lutgart Van Der Eist, Maria Janssens, Marie-Paule Daelman en Ma- }0I :R\ fan ria Beeckman. Ivc Voor dit werkjaar hebben zijina volgende okkasionele aktivitei- 0d( ten gepland: 'r c Het geleid bezoek aan Veume p door mevrouw Florizoone met Mig eetmaal in het CMBV-irdi vakantieoord Ter Helme, inhei Oost-Duinkerke. jor; Op zondag 26 december orga- oei niseert men in de Parochiale |n Zaal een groots kinderfeest date h aanvangt te 14.30 u. ,n i s I Op zaterdag 29 januari viert men het vijftien-jarig bestaan,|fs van de plaatselijke CMBV-on afdeling. Alle aktiviteiten gaanj k door in de feestzaal Welkom(t aan de Hoogstraat. In de(nf, maanden februari en maartld "fc f "ïdt in Op dinsdag 29 maart organi- in seert men een geleid bezoek He aan de stad Leuven. In de in maand mei wordt de jaarlijkse »va feestreis gepland terwijl ook de |j kinderen in juli een autocarreis tor met bezoek aan speelparki aangeboden krijgen. Korton, >or het is een programma voor elk jiti wat wils! iro Dirk Daelemans se« wordt vooral aandacht ge schonken aan de Jonge-, vrouwenwerking. Zoals ieder jaar herdacht Niewerkerken vorige donderdag weer zfjn gesneuvelden in de twee wereldoorlogen. Onder een stralend najaarszonnetje trok een stoet, gevormd door afgevaardigden van alle verenigingen van de gemeente en tevens door de dorpcnotabelen, naar het gemeentelijk monument. Talrijke bloemenkransen werden er neergelegd. Nadien ging er een gezellig samenzyn door In zaal De Volkskring voor alle oud-strijders. (DDP-EL) Enkele weken geleden sloot een van de twee Nieuwerkerkse hoeve-dancings voorgoed haar deuren. De oorzaak van dit verbazingwekkende sluiten is In feite reeds heel wat jaren oud. Dat de sluiting pas nu plaatsgreep is in hoofdzaak te wijten aan de trage administratieve en gerechteiyke molens. Toen een vyftal jaren geleden de Fermette haar deuren opende, waren er heel wat verbouwingswerken aan te pas gekomen om van een oude boerdery een prachtige dancing te maken. Dit alles gebeurde dank zy een, door Stedebouw betwiste toelating van het gemeentebestuur. Stedebouw kreeg gelijk. Onlangs viel de definitieve beslissing: de boerdery moest in de oorspronkelijke staat hersteld worden. De eigenaar vond dit al te kras en spande een proces in tegen het Schepenkollege van Nieuwerkerken. Een uitspraak is er nog niet, maar ondertussen is men de prachtige fermette toch weer een boerderykleedje aan het aantrekken. (DDP-EL) weg-Herdersem en Markt- weg-Nieuwerkerken. De Meldertse dreef te Moor sel wordt eveneens Affli gemdreef. Molenkouterstraat blijft te Hofstade maar wordt te Erembodegem Riddersdreef te Moorsel Vosveldstraat maar te Meldert Falluintjes straat. Molenstraat zou blijven te Aalst maar wordt te Baard- degem Hazenveldstraat, te Erembodegem, Moutmo- lenstraat, te Hofstade Ne- dermansveldstraat te Moor sel Pimpelierstraat, te Mel dert, Vijfbunderstraat en te Nieuwerkerken Terlinge- veldstraat. Te Meldert blijft de Molen weg maar de Nieuwerkerken wordt hij Spechtweg. Te Moorsel wijkt de bena ming Patemosterbaan voor Geitebladbaan en wordt de Pennebaan de Anemoon- baan terwijl de Ploegstraat Vlegelstraat wordt. Ander zijds blijft de Populieren straat te Moorsel maar wordt te Aalst de Jager(s)- meerstraat. Rozebaan blijft te Moorsel zoals ook Rozeweg en Ro- zendreef blijven te Aalst. Om historische redenen_ blijft te Moorsel de Gudula- straat die dan te Aalst de Chastellainstraat wordt. St.Jansstraat blijft te Aalst en wordt te Herdersem Bijl boomstraat. Statieplein blijft te Aalst; Statieplien te Baardegem wordt Zeepscherfplein en Statiestraat te Moorsel Sleutelbloemstraat. Eveneens historisch gemo tiveerd blijft de Van der Nootstraat te Moorsel die dan te Aalst verandert in Alfred Nichelsstraat. Ijzerenwegstraat blijft te Aalst doch wordt te Erem bodegem vervangen door Melkwegstraat, te Hofstade dor Wachteveldstraat en te Moorsel door Liedekens- straat. Uiteraard is wat hierboven vermeld wordt enkel een ontwerp van aan passing van de straatna men, aanpassing voorzien in het Staatsblad van 29 september 1976. Probleemgevallen zullen verder worden besproken. L.H.

De Voorpost | 1976 | | pagina 6