INFO RECHT EVEN KENNISMAKEN MET JOS VANDELOO WEG KOESTAART— PUTSTRAAT IN'77 .e» NOGMAALS BEETHOVEN BIJ D.G.G. BEUH PIJP AAN MAARTEN? 8 - 19-11-76 - De Voorpost Jos Vandeloo. Profielreeks. Uitgeverij A. Manteau, Brussel 1975, 40 blz. 6 blz. foto's, prijs 110 fr. Jos Vandeloo: Mannen, Uitgeverij Manteau, Brussel, 1975, 144blz., prijs: 225 fr. In navolging van andere uit geverijen pakte de uitge versmaatschappij A. Man teau maanden geleden uit met schrijversportretten, nl. in haar Profielreeks. Na an dere «Manteau-schrijvers» als Jef Geeraerts, Johan Daisne, Ward Ruyslinck en Marnix Gijsen kreeg ook Jos Vandeloo een beurt. Dit deefce is op de klassieke leest van de andere afleve ringen geschoeid. Het in leidend profiel biedt in vo gelvlucht een overzicht van de voornaamste karakteri seringen van Jos Vandeloo door hemzelf en andere cri tici (als Hazeu, Dinaux, Kemp). In de autobiografie zijn het eerder persoonlijke gegevens over het leven en de familie Vandeloo die de lezer voorgeschoteld krijgt. Belangrijke literaire conclu sies zijn er niet aan vast te knopen daar de persoonlijk heid en de betekenis van de auteur nauwelijks aan bod komen. De bibliografie is volledig tot 1975 bijgehou den en verwijst naar de lite ratuur over Vandeloo en zijn werk. De beschouwingen vormen het omvangrijkste deel, ze omvatten uittrek sels uit recensie van zijn romans, verhalenbundels, dichtwerken en totaal-stuk ken en enige typische uit spraken van Vandeloo. Vol ledigheidshalve volgen nog een greep uit de vertaalde werken en een opsomming van de bekroningen die de auteur te beurt vielen. Dit werkje is geenszins es sayistisch van opzet. Het had louter tot doel de nood te lenigen die in het onder wijs bestaat aan documen tatiemateriaal en informatie over moderne Vlaamse au teurs. Voor het houden van spreekoefeningen zal het EEN KRONIEK MET ALGEMENE JURIDISCHE INFORMATIE De uitbreiding van nieuwe rechtsgebieden, de grote re komplexiteit van de maatschappelijke struktuur, doen een toenemende vraag naar rechtsvoorlichting ontstaan. Infor-recht beoogt een bijdrage in die richting te zijn. Uw rechtsbehoeften zullen derhalve de doorslag geven. Als lezer kan U de te behandelen problematiek zelf bepalen. Omtrent de voorgestelde onderwerpen zal algemene informatie worden ver schaft, zonder te vervallen in case-behandeling. RADIOGRAFIE VAN DE NIEUWE HUWELIJKSVERHOUDINGEN De wet van 14.juli 1976 heeft tussen de echtgenoten nieuwe rechtsverhoudingen geschapen, gestoeld op de juridische gelijkheid. De wederzijdse rechten en verplichtingen der echtgenoten werden aangepast. Een nieuw wettelijk huwelijksvermogenstelsel werd ingevoerd. Er is bovendien een invloed van de nieuwe wet op de vooraf gesloten huwelijken. In een drietal artikelen zullen we trachten deze wet voor U door te lichten. DE WEDERZIJDSE RECHTEN EN PLICHTEN DER ECHTGENOTEN De echtgenoten zijn jegens elkaar tot samenwoning, getrouwheid, hulp en bijstand gehouden. Deze we derzijdse verplichtingen hebben een dringend karak ter, waarvan geenszins kan afgeweken, ook niet bij huwelijkskontrakt. Het samenwonen geschiedt in de «echtelijke verblijf plaats». Deze kiezen de echtgenoten samen. Zijn zij het niet eens, dan dient de rechter het geschil op te lossen. Voor de wet van '76 was hier de wil van de man doorslaggevend. De echtgenoten moeten zich onthouden van intieme relatieé met derden. Het overtreden van de verplich ting tot getrouwheid levert immers een grond tot echtscheiding op. Beide echtgenoten kunnen thans de echtscheiding vorderen op grond van overspel, zonder dat ten aanzien van de man het onderhoud van bijzit in de gemeenschappelijke woning dient aangevoerd (Wet van 28 oktober '74). Naast de nodige materiele steun, geïnkorporeerd in de hulp-verplichting, zijn de echtgenoten eveneens gehouden tot wederzijdse attentie en affektie of morele bijstand. Wanneer een man zich onthoudt schikkingen te treffen om zijn vrouw een desintoxica- tiekuur te laten volgen, betekent dit een miskenning van deze verplichting. Elk der echtgenoten moet bovendien bijdragen in de lasten van de huishouding, zoals de kosten voor verwarming, kleding en opvoeding. Voor iedere der gelijke schuld door een van de echtgenoten aange gaan, moet ook de andere instaan alsof hij die schuld zelf had gemaakt, doch enkele voor zover de schul den niet buitensporig te noemen zijn. Derden, zoals een winkelier, kunnen derhalve van beide echtelieden betaling eisen. Geen van beide echtgenoten kan zonder de instem ming van de andere het huis verkopen, dat de voor naam ste_wQning ie voor het gezin, evenmin als de betrokken huisraad. (Zelfs wanneer het zijn eigen goed is). Bovendien behoort het huurkontrakt van een huis aan beide echtgenoten. De opzegging dient derhalve aan beide echtgenoten te worden betekend. Naast de opgesomde verplichtingen hebben zowel man als vrouw zekere rechten. Zo kan elk der echtge noten, zonder toestemming, om het even welk be roep uitoefenen. Zijn hieraan nadelen verbonden voor de medeechtgenoot of zijn kinderen, dan dient hij zich tot de rechter te wenden. Een man, die bediende was, wenst handelaar te worden. Zijn vrouw vreest voor de eventuele schulden. De rechter kan de uitoe fening van het beroep afhankelijk stellen van een wijziging van het huwelijksstelsel in een scheiding van goederen. De vrouw kan nu zelf haar eigen inkomsten innen, zoals loon, huurgelden van een eigen huis en inte resten. Elk der echtgenoten kan thans zonder toestemming van de andere een depositorekening openen of ene brandkast huren. De medeëchtgenoot heeft geen inzage in de rekening, noch toegang tot de kluis. De geschetste vernieuwingen op het gebied van de wederzijdse rechten en plichten der echtgenoten, vertonen derhalve een duidelijke tendens naar gelijk heid en onafhankelijkheid. Dit zal in een volgend artikel eveneens blijken met betrekking tot het huwe lijksgoederenrecht. uitstekende diensten bewij zen! Vandeloo's recentste werk betreft de verhalen bundel «Mannen» die toe vallig of niet juist in het jaar van de vrouw verscheen... Hiermee trekt Vandeloo de lijn van voor «De muggen» verder door: zoals hij in «Profiel», blz. 4 terecht aan merkt, heeft hij nood zich te kunnen vérfcenzelvigen met een van zijn persona ges zodat hij Ook op zijn best is als hij kan putten uit zijn eigen belevenissen en ervaringen. In die figuren die hij dan tegen een psy chologische achtergrond tekent, erkent de lezer vaak ten dele zichzelf. Zulks is bijvoorbeeld duidelijk het geval in het eerste verhaal «De jongen uit Marokko». Dit enigszins maatschappij kritisch verhaal zal menig lezer aangrijpen, niet.terwil- le van het feit dat de auteur het van de daken schreeuwt hoe nijpend het vreemde lingenvraagstuk zich stelt, rrïaar door de eenvoud waar mee hij het doet en zijn besef van machteloosheid, krachtig verwoord bij het aanzien van het onverant woord machtsvertoon van de rijkswachters: «Een rot gevoel van immense on macht snoert me de strot toe. Verdomme nog aan toe, waarom onderneem ik niets? Waarom spring ik niet op, sla (die gendarmen) hun brutale smoel dicht, geef ze een trap onder hun kont, vecht als een razende tegen deze onmenselijk heid? Maar ik doe niets, gerr beweging. Ik verroer niet. Als een laffe kloot zit ik in mijn hoek. Gevangen in een maatschappelijk kor set. Gehoorzaamheid ver schuldigd aan uniformen. Tot braafheid, zwijgen en medeplichtigheid veroor deeld» (blz. 20). Hoewel dergelijke taal niet getuigt van een hoogstaand literair peil en geen gefundeerd, weldoordacht pleidooi weergeeft, mist ze zeker geen trefkracht door haar emotionele geladenheid. In het achterhoofd van menig lezer zal een alarmbelletje klinken: hoe dikwijls bleef ik machteloos in een gelijk aardige situatie...? Ook de uitgangsbasis van het tweede verhaal «De man van Isabel Ie» is van reële aard. Ook hier is machte loosheid schering en in slag: zowel collectief ten aanzien van de industriali satie, individueel tegenover zijn beeldschone, ontrouw geworden vrouwen (die uit mondt in de vernietiging van het ganse slapende dorp door het met koud- schuim te laten overstro men). Autobiografisch van oorsprong is zeker de spe cialistische uitleg inzake het produktieproces. Cy nische uitlatingen op de in dustriële macht, de water verontreiniging en de ad ministratieve rompslomp ontbreken ook niet! Het derde verhaal «De man met de lork» onderscheidt zich van de vorige door een bijna irreële situatievervor ming: de door geldzucht gedreven man bewerkstel ligt zijn eigen ondergang door ontploffing van een opgedolven koffertje en waarbij alleen een kerk overeind blijft... Eenzelfde irreële ondertoon is te her kennen in «Mister Patterson from te BUA» waarin een logé bij het ontbijt in een hotel dringend aan de tele foon ontboden wordt en elkeen de ogen gericht houdt op de hoofdfiguur die voor de opgeroepene kan doorgaan. Zo'n mysterieuze figuur die bij de climax op een totaal verrassende ma nier uit het verhaal ver dwijnt, is een typisch Van- deloo-produkt. Denk maar aan Lava uit «Het gevaar»... In het vijfde verhaal «De man met de gorilla's» zijn de climaxontwikkeling en de irreële situatievervor ming terug de fundamenten zodat de auteur hierpiee de kroon spant. Ook de andere Vandeloo ingrediënten zijn er veilig over uitgestrooid: de beeldenrijkdom (zoals «een meute biddende mon niken in een holle klooster gang», blz. 61, «zoals vol leerde kasteleins», blz. 63, «uitdagend zigeunermeisje als een ranke ree uit de be schermende duisternis van het bos» blz. 65), de ermee samengaande sfeerschep ping, zijn zelden moralise rende protesten tegen maatschappelijke vergroei ingen $zoals het versieren van vriendinnen, de mense lijke eenzaamheid, het com promis met het leven als modus vivendi, de niet meer menselijke samenleving. De ontraadseling van de men selijke indruk van de goril la's in' boeiend gesteld en meesterlijk geregisseerd door de verleidelijke bege leidster van de mensapen Het TV-spel «De man van 59» was indertijd te zien als NOS-produktie. Inhoudelijk steekt het scherp af tegen het irreële van het vorige verhaal. Het scenario is ge grepen uit de harde zaken wereld waar het promotie beleid Donker na jarenlange trouwe dienst onverbidde lijk ai Ie kansen op bevorde ring ontneemt door het pa rachuteren van de nieuwe ling Engel. Hij ontpopt zich tot een leugenachtige nij digaard die de nieuwe ad junct-directeur als het ware de dood injaagt. Na de be grafenis krijgt Donker een nieuwe functie toebedeeld: het condoleren van be- staanden van overleden werknemers. Hoe een dub beltje kan rollen...Ook hier laat de auteur open vragen wie krijgt uiteindelijk de va cante betrekking? Hoe kan men zich in zulke situatie het best uit de slag trekken? enz. Bovendien kadert het TV-spel in het vooropgezet doel van deze bundelal leen mannelijke personages de lakens te laten uitdelen. Het is er dus geenszins bij- gesleurd, alleen een beetje misplaatst in het geheel van die verhalenbundel! Het trouwe lezerspubliek van Jos Vandeloo krijgt met de ze nieuwe bundel een kluif je naar zijn hand: de ouwe, oerdegelijke Jos Vandeloo - op zijn manier althans - op zijn best. Paul Van den Wijngaerde Tussen 1 juli en 31 december 77 moet de aanbesteding plaatshebben voor de grote weg die Meldert doorkrabt van aan de Moorsebe grens met de Koestraat, over Klaar haag, Kokerij, Dorp en Putstraat tot aan de grens met Brabant. Deze weg vroeger de beste van heel de gemeente, b dringend aan verbetering toe en naar men ons meedeelde mag die verbetering dra verwacht worden. Voorde afhandeling van de acht punten had de Meldertse ge meenteraad in zijn (waarschijn lijk voorlaatste) zitting minder dan een kwartier nodig. Na het verslag over het beheer door het kollege voor de periode van 1.9.75 tot 30.8.76, verslag dat U elders in dit blad vindt, was aan de dagorde de ver nieuwing van de gemeentelijke belastingen. Dit punt werd prompt van de dagorde afge voerd daar een beslissing nü toch geen zin heeft. In Groot- Aalst wil men immers een eenvormigheid in de belastin gen, eenvormigheid die voor Meldert o.a. zal betekenen dat de opcentimen worden opge trokken van 1200 naar 1450. Begroting: voor de begroting werd gevraagd ze zo gedétaillerd mogelijk op te maken wat dan ook gebeurd is. Voor de subsidiëring o.a. aan de verenigingen werden volgende toelagen voorzien: receptiekos- ten 3000F, vriendenkring Civiele Bescherming 5.000F., VTB 1.000F., Nationaal Syndikaat van Belgische Hopplanters 2.500F. Jaarmarkt Dorp 15.000F, Jaarmarkt Achter straat 1.000F, begeleiding auto bus 2.000F., toezicht maaltijden gemeenteschool 20.000F, recep- tiekosten personeelsver gaderingen jongensschool 2.500F., Prijsuitreikingen 7.500F., vervoer naar zwembad en inkomgelden 80.000F., So ciale voordelen vrije school 45.000F, Stichting Lodewijk De Raedt 1.000F., Fanfare Sint- Cecilia 7.500F. Kulturele Kring 5.000F. Kuituur Ontspanning Meldert 5.000F. Jong Talent 5.000F., KVLV 5.000F., Vrouwengilde Sint- Cecilia 5.000F., Feesten en plechtigheden 25.000F., Oud- strijdersbond 5000F., IJzerbe- devaartkomitee 1.000F., 11-juli- viering 10.000F., Feesten en plechtigheden (gouden bruilof ten enz.) 30.000F., Het gouden wiel 5.000F, voetbalklub Een dracht 20.000F., Voetbalklub Kokerij Thor 15.000F, Wieler- klub De Bergklimmers 5000F., Wielerklub Klein maar Dapper 5.000F, Voetbalklub Stinne- Boys 2.500F, Bond der Gepen sioneerden 7000F., Gehandi- kapten Meldert-Baardegem 3.000F, Geboortepremies 30.000F en Damiaanaktie 10.000F. Raadslid Roger Van Nuffel laat hierbij opmerken dat er twee vrouwengilden Sint-Cecila te Meldert bestaan en slechts één wordt betoelaagd waarop de meerderheid replikeert dat toe lagen dienen te worden aange vraagd en zulks schriftelijk. Enige diskussie ontstaat of dit procédé ook door alle andere verenigingen inderdaad werd gevolgd. Begrotingswijzigingen: bij de gemeentebegroting komt een wijziging o.a. voor het betalen der verzekeringspremies burger lijke aansprakelijkheid bij werkongevallen en voor de aanpassing van de wedde van burgemeester en schepenen vanaf 1 juli'76. De begrotingswijziging van de C.O.O. heeft betrekking op verhogingen van onderstand ten huize en steun aan ouden van dagen. Adviezen: bij de toelagen aan de brandweer van Aalst, voor '76 325.000F. groot en bij het nazicht van de kas 3de kwartaal (COO) wordt gunstig advies verleend. Voetweg: de afschaffing van voetweg nr. 58, punt dat reeds vroeger op de dagorde voor kwam, gelegen achter de firma Artislach en het eigendom D'Hauwers in de Kerkweg, wordt in geheime zitting goed gekeurd. Twee binnen gekomen klachten worden onontvankelijk verklaard daar de indieners niet binnen de straal van 50m. van het deel van bedoeld wegje" gelegen zijn. Voor de firma Artislach was deze afschaffing levensnoodzakelijk. LJI. Aiiewt cH VOO glflfcA»" We waren niet weinig verrast toen we vernamen dat Deut sche Grammophon een nieuwe integrale van Beethovens symfonieën zou op de markt brengen. Ditmaal is het de vermaarde dirigent Rafaël Kubelik die over Beethovens negental de scepter zwaait. Tegen füie gewoontes in wordt elke symfonie door een ander orkest gespeeld. Naast en sembles als het Londen Symphony Orchestra (1* symf.), het Concertgebouworkest van Amsterdam (2* symf.), de Berliner Philharmoniker (3* symf.), het Orchestre de Paris (6* symf.) en de Wiener Philharmoniker ih de zevende symfonie treffen we ook enkele belangrijke niet-Europese orkesten aan: Israel Filharmonie speelt de vierde symfo nie; Boston Symphony de beroemde vijfde terwijl leden van het Cleveland Orchestra de achtste voor hun rekening nemen. De negende speelt Kubelik met zijn «eigen» orkest en koor van de Bayerischen Rundfunk. De vier solisten zijn Helen Donath (sopraan), Theresa Berganza (alt)^ Wieslaw Ochman (tenor) en Thomas Stewart (bas). Zoals de lezer kan merken, een ganse reeks wereldver maarde ensembles en solisten, allen onder de hoede van Rafaël Kubelik. Eerlijk gezegd, we stonden ergens scep tisch tegenover deze man: de integrale opname van Gus- tav Mahlers symfonieën die hij maakte wist ons slechts sporadisch enig muzikaal genoegen te verschaffen. Mis schien moest alles bij de opname dezer symfonieën te snel gaan om de uitgaves van andere firma's op de voet te kunnen volgen... Bij de uitgave van de nieuwe Beethoven- reeks zijn we wel zeer ingenomen met het resultaat dat Kubelik bereikt heeft. Hierin speelt het feit dat we voor elke symfonie een ander orkest hebben zeker een belangrijke rol: telkens hebben we een ander klankideoom voor ons dat met zijn eigen specifieke kenmerken en speelwijzen voor| de aandachtige luisteraar nieuwe aspekten toont. We kunnen ons wel nog de vraag stellen of het uitgeven van Beethovens negental nog wel zin heeft, of beter of het niet op een modeverschijnsel berust om elk dirigent met Beethovens symfonieën zijn grootheid te laten bewijzen. Het ziet er naar uit dat de hier besproken uitgave voor Kubelik-fans is weggelegd: elk echt muziekliefhebber zal, nu ongeveer Beethovens negen in zijn bezit hebben, zij die tot de aanschaf van deze werken willen overgaan zullen allicht meer vertrouwen hebben in een zeer «klinkende» dirigentennaam als Karajan, zij het dan niet steeds terecht. Enkel reeds bij Deutsche Grammophon vinden we Beetho vens negen met Karajan, Böhm, Jochum (Previlege-serie) en Kubelik. Ondertussen heeft Carlos Kleiber (zoon van Erich) voor hetzelfde merk reeds de vijfde en de zevende opgenomen met de Wiener Philharmoniker. Later komt daar ook nog wel een integrale van. Bij Decca hebben we Hans Schmidt- Isserstedt (Wiener Philharmoniker) en Sir Georg Solti (Chicago Symphony) die (hoogstaande) Inte grates vastlegden. C.B.S. heeft Bruno Walter en Leonard Bernstein. E.M.I, doet met maestro Klemperer en de be treurde Rudolf Kempe. Philips heeft een integrate met Eugen Jochum. In totaal dus reeds een keuze uit elf integrates, alten artistiek zeer ver-1 antwoord. Naast deze opnames zijn er dan nog tal van losse opnames (en misschien nog wel integrates...)die evenzeer de aandacht verdienen. Een komplete zondvloed dus terwijl we voor Bruckners symfonieën nog steeds beroep moeten doen op enkele pleitbezorgers. Hetzelfde kunnen we zeggen van het sym fonische oeuvre van Mahler, Sibelius e.a. Een persoonlijke voorkeur voor Beethovens symfonieën gaat naar de uitvoeringen onder leiding van Klemperer, Solti, Walter en Schmidt -Isserstedt, zonder daarom het belang van eerder genoemde) uitgaven te onderschatten. A.D.G. I En zo gebeurt het dan toch nog maar dat ook daar waar het allerminst kon worden verwacht een traditioneel evëne- ment niet meer op het traditionele tijdstip te gebeuren staat. De vrienden in den ronde die het jaarlijkse Sint Maar tenavond bal der Terjodense Vlaamse Kringers al even traditioneel aandoen zijn er deze keer aan geweest voor hun moeite. Het lijkt er op dat het fusiegebeuren er hier reeds oorzaak van is dat het anders zo goed gesmeerde Kring-mechanisme ernstig in de war werd gestuurd. Of zouden de Terjodenaren onze goede oude eigen Maarten de laan hebben uit gestuurd met de klassieke pijp om, nu toch alles opgaat in grotere eenheden en iedereen stelsel matig en onvoelbaar haast onder zachte dwang er toe wordt gedreven zich naar «de grote hoop- te schikken, de jaarlijkse huppelpartij in het teken te zetten van die andere goegeefse heilige van dezelfde Sint-familie, die zoals ons steeds werd verteld, heel wat vlees in de kuip heeft. Zonder hier afbreuk te willen doen aan de grote invrioed van Klaas Sinter die onbetwistbaar door zijn nationale- en zelfs inter nationale werking (zelfs in de joewesse heeft hij een vinger in de pap onder zijn Amerikaans pseudoniem Sant Claus) een onmiskenbaar grotere «impact» heeft op het maatschappij-gebeuren en hierdoor haast vanzelfspre kend meer zekeiheden biedt, al was het alleen reeds door zijn «multi-nationate» gerichtheid en een uiteraard groter potentieel, vooral dan wat het personeelsbestand inhoudt, toch zouden wij het ontzettend betreuren als onze ouwe- trouwe Maarten op de werklozenwet zou komen te staan. Het moet zeker mogelijk zijn om aan een vertrouwde en alom beproefde voorlopige oplossing te gaan dokteren om hier een regeling te vinden en zowel de geit van Maarten als de kool van Nikolaas veilig te stelten. Zou een soortement fusie hier niet aan de orde zijn, al zou in het geval van de eventueel daaraan voorafgaande verkiezingen een sterk kandidaat ais Sinterklaas al haast bij voorbaat de driekleu rige staf en mijter in de wacht slepenwat ons niet mag laten afschrikken aangezien onderhands wel een vast mandaat kan worden afgedwongen voor Maarten de Sint die dan de bevoegdheid zou krijgen over feestelijkheden en andere bal's, waardoor het mogelijk zou blijven om ook in de Sinterklaas-maand een dansavond in te richten onder de auspiciën van Sint-Maarten. Of er nog Zwarte Pieten zulten aan te pas komen met de huidige snelvoortschreidende dekolonialisering blijft een beklemmende open vraag. Mis schien kunnen deze in de toekomst vervangen worden door inheemse knechten die dan voor de gelegenheid al of niet letterlijk of figuurlijk kunnen worden zwart gemaakt? Dit is trouwens nog gebeurd! EJA

De Voorpost | 1976 | | pagina 8