Des Wines vrind Meh pikkels v of ajoaljes cJo "I NE VELOA HET AALSTERS PODIUM N.V. KANTOOR RAVIJTS 1 JANUARI 1977 WERKDAG VOOR AALSTERSE POLITIEKERS WELLICHT VOORLAATSTE KLEIN AALSTERSE GEMEENTERAAD irdLEGAAT DR.SIERENS LOOPT TE HARD De Voorpost-26-11-76-3 HOK6-'*) Svr»-V£iu.r>*t* <rKUHtt._ tffr VOOR "zevrLAfai 4, wad es da? Pas op, dat es gien vroag woor dagge a/u mor galant kendj op antwoeren, want 't en es zu gemakkelèk ni as dagge zodj peizen. Op 't ieste zicht zojje pereksempel kenne zeggen: ne veloa dad es nen oyzeren drovhoek meh va veiren en van achter eh wiel, meh pedallen, 'n zooil en eh stier en lanst hier of lanst door iet oon, gelèk as 'n bélle, eh koppel freins en gardeboes... Mor as ge toensj ne kier 'n betjen beiter begint) noor te peizen, begindje metnienen al te twoyfelen. Want de veloa's 'n hemmen attoyd azoei ni geweist. Peist ne kier op die ieste haten machiemen meh twie wielen en woor da ze mosten tèrren meh heer voeten, zonder pedals. Da was in den toyd as ze nog zonken van: wajjer rajjen toch zn geren meh de vialosseperen... En nording die benalèkke hoeige dinges meh eh gralèk wiel laveiren en eh klantjen lalachter... En woor dagge pakanst eh llrken vér vandoeng hodj ver dor op te geroaken. Da was tèn in den toyd as 't vraavolk van die lange rokken oon hooin en hoejen gelèk as keirewielen... En tèn aal die ander modellen die dor tissen kwampen! Jaja, de veloa heid in ne reidelèkken kérten toyd ne groeiten afstand afgeleid. Zjust gelèk as den ottomobil, mor dad es 'n ander kelkesjoos. 'k Weit da 'k hier giene reklam mag moaken, mor ver imand die der hem zol on interesseieren, wil ek hier rèzzekes toch iet smoezen: vér mier te weiten te kommen oever alle meigelèkke en onmeigelèkke soerten van veloas, go ne kier pieren op den Brisselse stieweg, nimmeroe ellef, zjust booiten Olsjt en zjustekes vaveiren in Eiremboedegem. Mier 'n zeg ek ni, ge trekt er ajjere plang mei. Nenie, 't er woren in den toyd veloakes meh droy wielen, meh vier vielen, met twie verschillende wielen, enzuvoesj. Na zèn der wel meh ghiel klein willkes, on eh ghiel klein veloaken, azu iet dagge pekanst kendj opvaven en in anne zak steiken: vroag het mor ne kier on onze Marcel... En as ge on de mieste Vloamingen sprékt oever ne veloa, tèn peist 'n sebiet op de Ronde va Frankerèk en peist 'n metnienen op nen noam: Eddy. Nie, ni op Eddy Wally hein, 'n doe meh ni lachen, mor op Merckx vanoygen. En 'k vroag meh oygentlèk af hoe dat da zol kommen dat de Vloamingen toch attoyd ooitgeblonken hemmen in noyg kennen te royn op ne veloa? 'k Weit het nog ni zee, mor 't es toch azoei. Zol 't ba de veloa kommen damme wajjer azoei eh gezond volk zèn? En dammen 'n betjen in alles onze plang kennen trekken? As ge bepeist da ze vroeger, meh die haten veloa's (in heren olamzak) nen hoamer, noagelen, 'n trektang en ne serzjant moste meidroagen... Na es da veil gemakkelèkker, as 't er naa iet on anne veloa schildj gojje mor ba... ne veloamoaker. Meh d' opkomst van da wielertoerisme es de stiel van veloamaker noyg in weerde gesteigen. G'hedj zelfs al koyzers die der here stiel van gemokt hemmen. En de serzjanten van vroeger zèn na geramplaseird deir ne gehielen hoeip sleiterkes en toerlavieskes en ne sjalumoa. En vér verom te kommen op die wielertoeristen: allze zondoagen ziede die meh ghiel bréssen verboytrekken. Allemol meh gekoleirde kallesongs oon en gekoleirde majoakes meh slooikreklam op: 't Maspeinboerken of KJiedink Amedei of Wasseroy 't Kaboeterken of azu van die dinges die van veiren of van dichten meh de veloa niet te moaken hemmen... En tèrren jonnes, en daven, dat heer tong op heer majoaken hangt. En gezond dat ze tèn zèn. Hoe mier kilomeiters da ze afgelapt hemmen, Hoe gezonder da ze zèn en hoe langer da 's mojndoas in heren nest bieive liggen vér verom op heer ploei te kommen, 'k Rappeleir meh nog damme wajjer vroeger oeik on 'siklotoerism» dein (da was in den toyd va veir da Mare Galle les gaf in de radio en va veir dat 'n hem in de polletiek goo roeien). Da was tèn meh eh kliksken jonges en maskes onderien en 't kwam er ni op oon van zuveil meigelèk kilometers te doeng. 't Gink hem mier van ne kier iveranst gon nor te zing, ni te ve:r, mor toch 't zing weerd, gelèk as de Klooisbeirg of den Aanbeirg, of Terkoamerenbos of de bossen van Waasmunster, allei, ge wedj wel. En ver ne kier thoois weg te zèn en oeik (ver sommegte) ver ne kier eh stiksken kennen te vroyn. En wajjer 'n hemmen noeit gin malheiren g'had, booiten dat er eh stik of twie heer eh lief opgedoon hemmen en der meh getraad zén... En vér te slooiten, iet ghielegans anders: weje gajjer dat er meh de leste gemintjeverkiezingen in Brissel veil vraamensjen zèn die ni gon kiezen hemmen. Die madammekes die heer hoeig hilkes versloyten op den boygank of op den boelvaar. De die hemmen in heer oygen zichzelven gezeid: 't 'n kaan ons gedomme ni schillen wie dat er oon komt! Oever en ooit! Hoger Op opent het seizoen met «Hummeltje» van Felicien Marceau. oorspronkelijke titel «Le Babour». «Hummeltje» behandelt de idee van de uitwerkende vrouw en de huishoudende man in een wervelende dialoog, een doorlopende grapjasserij in de typische boulevardstijl, eigen aan Marceau. De regie, waarvoor Fons Vinck wegens ziekte belet heeft moeten geven, is in handen van Louis Pauwels. Voorstellingen in Aalst, Moorselbaan (naast Sint-Maartens- instituut) op 27 en 28 november en op 4 en 5 december telkens om 20 uur. MOLENSTRAAT 75 9300 AALST VERZEKERINGEN LENINGEN IMMOBILIEN Spaarkas IPPA Alle takken verzekeringen - specialiteit: le ven Private leningen - Financieringen Hypothecaire leningen 1 en 2de Rang Alle geldbeleggingen Reisconsulent VASCO WIJ KOMEN AAN HUIS: Tel. 053-21.63.64. HUIS VAN VERTROUWEN SINDS 30 JAAR. Het nieuwjaar begint voor ons slecht, we moeten werken. Inderdaad op 1 januari eerstkomend heeft om 10.30 uur in de feestzaal van het stadhuis de installatievergadering plaats van de nieuwe gemeente raad. Niet alleen zullen alle gemeenteraadsleden worden beedigd, maar ook het schepenkollege zal er worden verkozen. Weliswaar allemaal formaliteiten, maar die toch een hele tijd zullen in beslag nemen. Op diezelfde installatieverga dering moeten de voorlopige gemeentesekretaris en gemeen teontvanger worden aangewe zen. Vermoedelijk zal ook de burge meester. indien hij reeds be noemd werd door de koning zijn eerste speech houden voor de gemeenteraad. Wat kan er zoal goedgekeurd worden op 1 januari? Vooreerst moet er beslist worden welke nieuwe zegel, vlag en wapen de nieuwe gemeente zal dragen. Zolang er geen nieuwe vlag is. mag er geen gemeente lijke (oude vlag) meer worden gehesen bij feestelijkheden. Ook de plaats van het gemeentehuis moet worden bepaald, zo voor ziet aldus de wet. Een heet hangijzer, de straatnamen, kan ook op deze eerste gemeente raad worden onder de loupe genomen met een eventuele beslissing. Op het Schepenkollege Diezelfde 1 januari 1977 zal het schepenkollege bij hoog dringendheid worden samenge roepen. Daar zal de ambtenaar van de burgerlijke stand worden aangeduid alsmede welk stelsel van bevolkingsregister er zal worden toegepast. Maandag jongstleden had een eerste vergadering plaats tussen top ambtenaren en het nieuwe schepenkollege. Alhoewel som mige over een goede kollegiali- teit spreken tussen oud en nieuw bestuur, vernamen we dat er nog geen officiële samenkomsten waren met beide besturen. Volgens sommige politici zou den deze vergaderingen uitblij ven tot het einde jaar. ROEL VAN DE PLAS die hij toen koesterde? Heeft het testament intussen wijzigingen ondergaan of is dat intakt gebleven. Wie zal het de goegemeente vertellen! Over de inhoud wordt ook al over- en weergepraat. Bevat het schilderijen, oude meubels... Dr. Sierens was een kunstkenner, kunstminner en kunstverzame laar... maar handel in kunstwas hem ook niet vreemd. Om eens officieel te eindigen: een rond schrijven van het kollege van burgemeester en schepenen ver klaart de volgende drie punten: 1dat nooit enig officiéél aanbod door wijlen Dr. Sierens aan het stadsbestuur werd gedaan i.v.m. een eventueel legaat van schil derwerken uit diens privé- kollektie aan het Stedelijk Museum: 2. dat uit een onderzoek is gebleken dat ook de verant woordelijken van het museum of van het Stedelijk archief nooit betrokken waren in feitelijke voorstellen of onderhandelingen op dit gebied; 3. dat is gebleken dat ook geen enkel lid van het Dirk Martens- komitee op de hoogte was van voorstellen die konden laten veronderstellen dat Dr. Sierens het inzicht had of bereid was een legaat te doen zelfs onder beding van gestelde voorwaarden. P.B. mer. Waarom kan de horeca- sektor hier niet op in pikken? Maar laten we gelukkig zijn met allen die weten de wijn te proe ven. Al is het dan meteen man tel omhangen en diploam in te pocket. Wij drinken vanavond een beker wijn en lezen tips in te pocket van Wina Bom... tot volgende keer in de Borse! dem van ons glas de droesem van ongeveer vierduizend jaar wijnkuituur en wijnmysterie. Er wordt alsnog meer en meer wijn in ons landje gedronken en de champagne knalt steeds meer tegen het plafond. Vele Belgen weten wat van de wijn. Men drinkt de wijn op de koude najaarsnachten als de maan hoog en stil aan de hemel staat, maar ook op zwoele par ty's en nevelige feesten. Men drinkt ook vooral kastelen, prij zen, jaargangen. Men bena dert de wijn nog altijd een tik keltje té intellektualistisch. Er is niks op tegen dat de fles op een (verdiend) voetstuk wordt ge plaatst. Wijn is gewoon niet gewoon. Dat heeft men ons ge leerd. Ogen, neus en tong ver zoenen zich ais geen ander bij een glas wijn. Niemand is snob wanneer hij intens genietend van een zgn. dure wijn in zijn sofa zit te verpozen. Netzo min zijn de avonden ingericht door de Vlaamse Wijngilde echt eli tair te noemen al blijft het voor de leek een rare maskerade. Lofwaardiger initiatieven wa ren bijv. het voorstellen van de Cahors-wijnen deze hete zo- Voorzitter G. Vijverman van de Vlaamse Wijngilde wordt tot meesterproever geslagen met de wijnstok (jm) Donderdag 25 november hebben we wellicht de voorlaatste gemeenteraad van Klein Aalst meegemaakt. Voor de openbare raadszitting had het schepenkollege een agenda met liefst 54 punten samengesteld. De geheime zit ting telde slechts 5 punten. Vooreerst moesten twee begro tingswijzigingen van de kom missie van openbare onderstand worden goedgekeurd. Buiten de traditionele reeks leningen op termijn met het Gemeentekrediet van België ten bedrage van 23.005.000F., moesten een reeks van verbe- teringswerken aan allerlei stra ten worden goedgekeurd. Wegens het invoeren van meer dere schepenambten is het noodzakelijk bepaalde beschik bare lokalen aan te passen en in te richten. Voor deze werken en of leveringen zullen prijsvragen op beperkte aanbestedingen uitgeschreven worden. Ook het inrichten van de nieuwe zittings zaal van het schepenkollege kwam ter sprake. e dames en de heren die de intronisatie van de Vlaamse Wijngilde zaterdagavond bijwoon den in de foyer en zalen van de Borse van Amsterdam moeten zich gevoeld hebben als de franse wijnboer die zijn pet afneemt als hij bij de kuip staat waar het zuur riekend most zijn (lieg in terugvindt om maanden later op flessen getrokken te worden. Hier was echter geen Iprake van pet-af maar mantel-aan en «ik aanvaard...» en «ik beloof». intronisatie van de leden i de Wijngilde tot meester- lijnproever is een plechtsta tige gebeurtenis waarin de na- bnale voorzitter uit Antwerpen leden tot «wineproevere» iet den druivestok slaat. Hier- ""jij wordt handig gebruik ge- -jiaakt van een oud- flaamschen tekst waarop de |eslagenen in de Wijngilde be- pven in de toekomst «des wi les vrind» te zullen zijn en dat lok zo te houden. Daarna ordt hen een diploma over- andigd en staan de zopas ge lagen wineproevers voor een loldongen feit in hun wijnproe- lersloopbaan. i volkeren die de wijnstok inden en verbouwden, en bar zijn wij ook eens bij, heb- jen die piant altijd gezien als n geschenk der goden en er jerd bij godsdienstige rituelen ruk wijn geschonken. Voor johammed moet het edel it een gloeiend vuur bevat |ebben, hij wees dit sap van d's edele akkers kordaat de «Stijn uit. jij het omzichtig ontkurken van n fles wijn ligt daar op de bo- kgjegen leden van de Vlaamse wijngilde werden verheven tot meesterproever. Daarvoor moesten zij tijdens n examen 4 soorten wijn geblinddoekt herkennen (jm) mq eiljr doen sinds geruime tfid 'geruchten' de ronde dat de stad Aalst een unieke kans zou hebben laten porbijgaan om 'n 'schenking' van wijlen Dr. Sierens te aanvaarden en alzo 't kunstpatrimonium van de 'lad te verrijken. In de bondige rubriek 'Aalsterse flitsen' d.d. 5 november van deze eigenste Voorpost 'l^unt U ook al zoiets dergelijks lezen. Geruchten zyn echter meestal van zeer wilde aard zodat het hier ook jast even te relativeren en de werkelijkheid voor ogen te zien en op feiten af te gaan. ij de jongste vergadering van :t Dirk Martenskomitee. tel- :ns de eerste woensdag van dere maand, wierp de scher -n ''z m kuituur de vraag op of er mand onder de aanwezigen /an de zgn. schenking wist. Niemand der leden wist at te vertellen en er werd vanaf datum in de pers gesug- idj :recrt dat daar wat aanhangig en stof tot heel wat heen- en eergeschrijf. a die bewuste vergadering is er v< intakt opgenomen met de milie en ook met o.a. de zus idj in Dr. Sierens. Niemand kon )k hier niets konkreets mee stolen en bevestigen. Ook blijkt waje inhoud van het testament niet na :kcnd te zijn en is er aldus nog let :en verdeling gebeurd onder de :de fgerechtigden. Het testament bevindt zich momenteel in Dendermonde. De vraag van velen is nuchter: laat ons de inhoud van dit testament ken nen zodat er eventuele stappen kunnen ondernomen worden, mocht er dan toch sprake zijn van een schenking aan de stad Aalst. Wie heeft echter jurisprudentie in deze zaak? Wie heeft het recht het testament in de kijker te nemen? De aanvaarding en uitvoering van het testament heeft o.i. kopstoot nodig van de erfgerechtigden die het meest en het best geplaatst staan. In de pers werd niet nagelaten een paar steden in vette druk te vermelden die de schenking, 'n gemiste kans voor de stad Aalst, maar al te graag naar hun stadsgrenzen zouden zien at- zakken. Oostende. leper en Veurne komen hier sterk naar voor. Men suggereert dit. al is Dr. Sierens geboren en getogen in West-Vlaanderen. maar hij zou wel eens kunnen... maar het blijft bij veronderstellingen en. die in de toekomst de grond van waarheid onder hun voeten zouden kunnen verliezen. Al bij al is er het feit dat niemand van de schenking schijnt af te weten, officiéél dan. Mocht Dr. Sierens het inzicht gehad hebben een schenking te laten doorgaan per testament ten voordele van de stad Aalst dan moeten toch intiemen uit zijn vriendenkring of beleids mensen en het WAK bijvoor beeld. waarmee hij toch veelvul dig kontakt had, toch iets afweten van 'n latere schenking

De Voorpost | 1976 | | pagina 3